Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται τι σε βολεύει. Αν θες να τραβάς και να παίζεις κατευθείαν ότι τράβηξες, παίρνεις dvd. Αν θες επεξεργασία παίρνεις dv.

 

Ti ennois?Ime ligo ashetos...an ine se dvd den boro na epe3ergasto??

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ti ennois?Ime ligo ashetos...an ine se dvd den boro na epe3ergasto??

 

Κοίτα δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά νομίζω η επεξεργασία ενός dvd είναι μακράν δυσκολότερη από την επεξεργασία βίντεο σε mini dv. :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

tha ithela mia mikri kamera,sony,apoti ida pio pano tha eho problem me tis kasetes??ara na paro mia horis kasetes??

 

Δεν είναι απαραίτητο και οι Mini dv κάνουν τη δουλειά τους κανονικότατα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εψαξα αλλα τζιφος. Ειναι απενεργοποιημενη η λειτουργεια "copy to dvd" στην καμερα και δεν μπορω να την ενεργοποιησω!. Ξερει κανεις κατι παραπανω? Η καμερα ειναι sony HC32

 

 

Κανεις? :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλορίζικη!

Εγώ πάλι μετά απο λίγο ψάξιμο είπα να προχωρήσω 1 βήμα παραπέρα απο το Mini-DV/DVD και να πάρω κάμερα με σκληρό δίσκο.

Θα έρθει μέσα στη βδομάδα, οπότε και θα σας πώ εντυπώσεις...:)

http://www.jvc.com/Resources/00/00/63/53.JPG

http://www.jvc.com/product.jsp?modelId=MODL027545&pathId=119&page=2

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αξίζει να πειραματιστείς σε πρότυπο που δεν είναι γνωστό και ούτε εγγυάται κανείς ότι θα πιάσει στην αγορά -Χώρια το θέμα της εγγύησης ,γιατί δεν νομίζω ότι το φέρνει η αντιπροσωπεία ΕΛΒΙ και δεν βλέπω να έχει και DV-in/out παρά το "δύσχρηστο" USB
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικη!

Εγώ πάλι μετά απο λίγο ψάξιμο είπα να προχωρήσω 1 βήμα παραπέρα απο το Mini-DV/DVD και να πάρω κάμερα με σκληρό δίσκο.

Δεν θα έλεγα ότι οι κάμερες με δίσκο είναι είναι ένα βήμα παραπέρα σε σχέση με τις DV... Κάθε άλλο... Το Mpeg-2 έχει χειρότερη ποιότητα από το DV, άσε που έχουν το τεράστιο μειονέκτημα να χρειάζονται άδειασμα. Αν πας μεγάλες διακοπές και μετράς τα λεπτά εγγραφής που σου έμειναν, θα με θυμηθείς...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Mεγάλες διακοπές δεν πάω ποτέ λόγω τύπου δουλειάς. Άντε κανα σαβ/κο το πολύ!

Επίσης γράφει 7 ώρες σε ποιότητα DVD (=14 δισκάκια DVD-R 8cm), αρα πιστεύω είμαι καλυμένος. Και μόλις γυρίζω, μεταφορά στο PC και κάψιμο σε DVD...

Δέχεται και κάρτα SD (έχω μία των 512mb), και σύμφωνα με την εταιρία στη συγκεκριμένη κάρτα μπορεί να γράψει 37 λεπτά βίντεο σε Ecomony Mode, ή 895 φωτογραφίες σε 1152x864 Fine Mode...

Τέλοσπάντων, ας έρθει και βλέπουμε...:cool:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικη!

Εγώ πάλι μετά απο λίγο ψάξιμο είπα να προχωρήσω 1 βήμα παραπέρα απο το Mini-DV/DVD και να πάρω κάμερα με σκληρό δίσκο.

Θα έρθει μέσα στη βδομάδα, οπότε και θα σας πώ εντυπώσεις...:)

http://www.jvc.com/Resources/00/00/63/53.JPG

http://www.jvc.com/product.jsp?modelId=MODL027545&pathId=119&page=2

 

 

oti kalitero.apla apo tis kaliteres kameres pou exo dei sti zoi mou.einai k jvc fisika...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε σήμερα.

Πολύ μικρή και ελαφριά. Το κορυφαίο είναι οτι μπορείς να βλέπεις τα βίντεο που έχεις τραβήξει ανα πάσα στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις μπρος-πίσω, καθώς και το οτι η μεταφορά τους στο PC γίνεται ταχύτατα...!:)

Οι υπόλοιπες λειτουργίες είναι πάνω κάτω αυτές που έχουν όλες οι καινούριες κάμερες...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλές λήψεις! ;)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

επιτελους συμπληρωσα κι εγω την πινελια που μου ελειπε,πηρα σημερα απο το πλαισιο την sony dcr-dvde92e,καλη δειχνει και βασικα μου την προτεινανε σαν μια αρκετα καλη επιλογη.θα δειξει φυσικα,τωρα την εχω για φορτισμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η sony H90 είναι άριστη αγορά γιατί έχει την ιδιότητα της προοδευτικής εγγραφής, με πολύ μεγαλύτερη ανάλυση από την κανονική (interlaced). Διαφορά στην εικόνα όπως η μέρα με την νύχτα!

Όσο για την jvc με το σκληρό δίσκο, καλή όσο αφορά το μέγεθος, την λειτουργικότητα αλλά διαβάστε πρώτα ένα review πριν αγοράσετε κάτι !!!!

έχει μάπα εικόνα σε χαμηλό φωτισμό.

Κάντε οικονομία και πάρτε μια sony HC1 υψηλής ανάλυσης 1080i (αντί 720Χ576 έχετε 1440Χ1080) και με κατάλληλη επεξεργασία το πάτε 1080p.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω μια MiniDv Sony DCR-HC40E.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει,πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω σαν WebCam.Χρειάζεται κάποιους drivers;Και αν ναι ξέρει κανείς κάποιο συγκεκριμένο site να τους κατεβάσω ή μπορώ να πάω κανονικά (google - Sony DCR-HC40E drivers ) και όποιους μου βγάλει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Κάντε οικονομία και πάρτε μια sony HC1 υψηλής ανάλυσης 1080i (αντί 720Χ576 έχετε 1440Χ1080) και με κατάλληλη επεξεργασία το πάτε 1080p.

To 1080ι είναι 1920 x 1080.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εδω και ενα χρονο μια Panasonic NV-GS400 η οποια εχει φοβερη αποδοση στο video και ειδικα σε ολες τις δυσκολες συνθηκες (σκοταδι, κλπ,κλπ).

τελεια χρωματικη αποδοση, μπορεις να ρυθμισεις τα παντα κλπ,κλπ

επισης εχει πολυ καλη αποδοση και σαν φωτογραφικη (4Μρ γαρ)

τελευταια πρεπει να εχει πεσει και η τιμη της παρα πολυ (σε σχεση με περσι που την αγορασα εγω)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε σήμερα.

Πολύ μικρή και ελαφριά. Το κορυφαίο είναι οτι μπορείς να βλέπεις τα βίντεο που έχεις τραβήξει ανα πάσα στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις μπρος-πίσω, καθώς και το οτι η μεταφορά τους στο PC γίνεται ταχύτατα...!:)

Οι υπόλοιπες λειτουργίες είναι πάνω κάτω αυτές που έχουν όλες οι καινούριες κάμερες...

 

 

Φίλε μου επειδή ενδιαφέρομαι άμεσα για την αγορά της συγκεκριμένης κάμερας, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είδους αρχεία δημιουργεί η κάμερα...

 

Όταν τα κάνεις copy στο pc σου δηλαδή, είναι πχ .mpg ή κάτι άλλο διαφορετικό; Μπορείς τα αρχεία που παράγει η κάμερα, άμεσα να τα δεις με τον media player πχ ή με κάποιο ευρέως διαδεδομένο πρόγραμμα ή πρέπει να τα μετατρέψεις πρώτα;

 

Τέλος να ρωτήσω, αν τα αρχεία που παράγονται από την κάμερα γίνονται έυκολα edit και copy σε dvd η πάλι θέλουν μετατροπή και αν ναι, η μετατροπή αυτή είναι χρονοβόρα; π.χ για 1 ώρα video πόση ώρα χρειάζεται για να μετατραπούν σε mpg αν δεν είναι εξαρχής έτσι..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας :)

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2

1. Sony DCR-HC17

2.Panasonic NVGS 17 EGS

Τις γράφω με σειρά προτίμησης. Πείτε μου την γνώμη σας ή προτείνετε μου κάποια στα ίδια χρήματα περίπου... Εκτός από βίντεο θέλω να βγάζουν τουλάχιστον "υποφερτές" φωτογραφίες. Μήπως ζητάω πολλά? :D

 

(είχα βάλει λάθος links)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αυτη σκεφτομαι να παρω κι εγω...ή σαν εναλλακτικη λυση,μιας απ'τις JVC GR-D270 EX & Panasonic NV-GS 21...Αληθεια,τι γνωμη εχετε για τις JVC & Panasonic?Ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις Sony(καλες,αλλα ακριβες)?:O

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια βιντεοκαμερα.ειμαι ομως λιγο μπερδεμενος.

τι να παρω dvd καμερα ή minidv.ποιο ειδος ειναι καλυτερο?τα λεφτα που διαθετω ειναι περιπου 700€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Μου κάνανε δώρο μια βιντεοκάμερα mini DV της Sony,και συγκεκριμένα το μοντέλο HC17,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως συνδέεται με το pc,αφού δεν έχει καλώδιο USB ούτε διακρίνω κάποια υποδοχή στην κάμερα,έχει όμως παρ'όλα αυτά το πρόγραμμα για σύνδεση με το pc:cry: Έχω μπερδευτεί λιγάκι:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...