Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση:για μεταφορα δεδομενων μεσο firewire απο την καμερα στον υπολογιστη,πρπει να βαλουμε την καμερα να παιξει ολη την ταινια,η η μεταφορα γινεται σε πολυ συντομοτερο χρονο ?και αφου το usb ειναι γρηγοροτερο σαν ταχυτητα,γιατι ακομα προτιμανε firewire gia metafora απο καμερα σε υπολογιστη?

 

Το dv-avi format συμπιέζει με ρυθμό 13 GB/ώρα δηλαδή περίπου 30 - 32 Mbit/sec. Αυτό είναι σαφώς πολύ χαμηλότερο από τις δυνατότητες τόσο του firewire όσο και του usb 2. Δεν είναι λοιπόν εκεί το πρόβλημα, άλλά στο πόσο γρήγορα μπορεί η βιντεοκάμερα να διαβάσει τα δεδομένα από την κασέτα. Αυτό από όσο ξέρω γίνεται με την στάνταρ ταχύτητα του playback. Άρα όσο χρόνο χρειάζεσαι για δεις το βίντεο στη βιντεοκάμερα, τόσο χρόνο χρειάζεσαι και για να το περάσεις στο pc.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις dv δεν έχω βρει άλλη λύση για μεταφορά της ταινίας στο pc.

Το firewire είναι γρηγορότερο από usb.

Επιπλεόν δεν γνωρίζω καμία κάμερα που να επιτρέπει μεταφορά ταινιας -όχι φωτό- μέσω usb.

Και η ταινίια πρέπει να παίξει σε ταχύτητα 1x. Θα χρειαστεί δηλ όση ώρα είναι η διάρκειά της.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ!

Θέλω να παρω μια βιντεοκαμερα , κ θα ηθελα να μαθω τι πρεπει να προσεξω , λεπτομερειες γενικα. Υπάρχει καποιος "οδηγός" πού μπορώ να μαθω καποια πραγματα , ή καποιο link ? Διαφορετικά , αν μπορεί καποιος να με βοηθησει απο αυτα που ξερει...

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τα χρήματα που διαθέτεις και την χρήση που θα έχει η κάμερά σου..

 

:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω σκεφτει ποσα χρηματα θα διαθεσω , αλλα υπολογιζω ως μεγιστο ποσο τα 400€. Θα ήθελα να μπορω να περναω τα video στο pc κ να κανω καποια επεξεργασια , δηλαδη να βαζω τραγουδια στα video κλπ.Θα ηθελα να εχει καλη αποδοση η καμερα κ τα video να φαινονται ωραια σε οθονη τηλεορασης.

Τί αλλο; Αυτα πανω κατω...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για κάποια Sony τότε, μάλλον τις πιο απλές όπως η HC 23. Εγώ Canon έχω, ένα παλιότερο μοντέλο

αλλά φαντάζομαι πως ο αντικαταστάτης του θα κοστίζει κάτι παραπάνω από 400.

Και η Panasonic NV GS27 δεν είναι κακή.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

hi!

ειδα σε ενα φυλλαδιο την jvc gr-d325...

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DigitalVideoMiniDv&cp_id=112331&MSCSProfile=584C39EC14974C113536C602F8F7C5B73F1988660C02E0CC184D21C4768A3EC989E29C03C9A7F4BA773B9AC9482A5FA4D97FACC7C0B0253B5B3233F1E0EBEFA8B25E620A9929CDD54734C9E956B00226FF4D312E2C8D207ACC62F864A889907A840F6B311B8B67BA601477926A65B2089A48DFED90373F754B8FB070E1D903F44CB1D50B13AD9D3D

αξιζει μια τετοια, ισα ισα για να τραβαω video? 0,8 Mpixels και 0,4Mpixels ενεργα... θα εχει καλη αναλυση ή απαισια? ειμαι λιγο ασχετος απο βιντεοκαμερες (απο τεχνολογια οχι).

μηπως ξερει κανενας αν συνδεεται με pc?

λιγη βοηθεια... μην με πιασουν και κοροϊδο

ευχαριστω

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

hi!

ειδα σε ενα φυλλαδιο την jvc gr-d325...

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DigitalVideoMiniDv&cp_id=112331&MSCSProfile=584C39EC14974C113536C602F8F7C5B73F1988660C02E0CC184D21C4768A3EC989E29C03C9A7F4BA773B9AC9482A5FA4D97FACC7C0B0253B5B3233F1E0EBEFA8B25E620A9929CDD54734C9E956B00226FF4D312E2C8D207ACC62F864A889907A840F6B311B8B67BA601477926A65B2089A48DFED90373F754B8FB070E1D903F44CB1D50B13AD9D3D

αξιζει μια τετοια, ισα ισα για να τραβαω video? 0,8 Mpixels και 0,4Mpixels ενεργα... θα εχει καλη αναλυση ή απαισια? ειμαι λιγο ασχετος απο βιντεοκαμερες (απο τεχνολογια οχι).

μηπως ξερει κανενας αν συνδεεται με pc?

λιγη βοηθεια... μην με πιασουν και κοροϊδο

ευχαριστω

 

Η ανάλυση είναι αρκετά μικρή αλλά με τέτοια τιμή είναι λογικό. Τώρα το πως θα φαίνεται δεν μπορώ να πω, εξαρτάται και από το μέσο που κάνεις playback. Αν έχεις μια μέτρια τηλεόραση όσο καλή ανάλυση και να έχεις στην κάμερα δεν θα βλέπεις τη διαφορά... Προσωπικά βέβαια προτιμώ να έχω γράψει με καλή ανάλυση έτσι κι αλλιώς. Έχει πάντως καλό ζουμ για ψηφιακή.

H έξοδος iLink νομίζω είναι η ονομασία της JVC για τη firewire οπότε συνδέεται. Είναι και miniDV οπότε μου φαίνεται απίθανο να ΜΗ συνδέεται. Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου πάντως κοίτα στο site της JVC μήπως έχει περισσότερες λεπτομέρειες ή και πήγαινε να τη δεις από κοντά για να δεις αν πρόκειται για τέτοια θύρα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ KCB... εισαι πολυ κατατοπιστικος!

απο Δευτερα μαλλον θα την εχω στα χερια μου!

(οποτε κ τοτε για εντυπωσεις)

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για φθηνή βιντεοκάμερα. Πέτυχα το καινούργιο φυλάδιο του Κωτσόβολου και έχει την JVC GR-D246 με 199 ευρώ και λέει ότι κανονικά κάνει 399. Έψαξα στο internet και δεν την βρήκα πουθενά, ούτε στο site της JVC. Ξέρει κανένας τίποτα για αυτήν;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

αληθεια ρε παιδια καμια sony με σκληρο θα δουμε?γιατι οταν μιλαμε για βιντεοκαμερα τοτε εννοω μονο sony.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτήν έχω και κάποιες επιλογές από το Πλαίσιο:

1) Sony DCR-HC23E ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=46700157&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=15&Product_Id=311586&Merchant_Id=1&sts_cid=3 )

2) Panasonic NV-GS27 ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=46700157&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=15&Product_Id=330375&Merchant_Id=1&sts_cid=3 )

3) Canon MV-920 ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=46700157&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=15&Product_Id=322509&Merchant_Id=1&sts_cid=3 )

 

Οι 1 και 2 έχουν 339 ευρώ και η 3 έχει 359 ευρώ. Επειδή η αγορά πρόκειται να γίνει εντός των επόμενων ημερών, θα ήθελα το συντομότερο δυνατόν τις απόψεις σας.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αληθεια ρε παιδια καμια sony με σκληρο θα δουμε?γιατι οταν μιλαμε για βιντεοκαμερα τοτε εννοω μονο sony.

Εχουν βγει εδω και κατι μηνες ,οριστε και το link

http://www.sony.gr/view/ShowProductCategory.action?site=odw_el_GR&category=CAM+Hard+Disk+Drive

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Eίμαι πολύ χαρούμενη,γιατί ο πατέρας μου σε ένα διαγωνισμό,κέρδισε μία βιντεοκάμερα Sony DCR HC35 και μου την έδωσε :p Κουτί μου ήρθε με τις διακοπές που θα φύγω σε δύο μέρες :up: Την έχει κανείς να πει γνώμες;:)
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα (αν και πέρασε πριν μερικές ώρες :p ) . Πήρα σήμερα από το Πλαίσιο την Panasonic NV-GS27. Μέσα στο δωμάτιό μου, αν και έχω ανοιχτό το φως, δεν βγάζει καλή ποιότητα. Δεν είναι ζωντανά τα χρώματα και έχει αρκετά "χιόνια" . Επειδή οι ηλίθιοι από την Panasonic δεν είχαν μέσα στο κουτί (το οποίο ήταν σφραγισμένο) πρόγραμμα μεταφοράς των video στο pc τα μεταφέρω με το Windows Movie Maker σε μορφή DV-AVI και τα 1:13 λεπτά βγαίνουν 251MB (τακτοποιώ αυτή την στιγμή το θέμα του προγράμματος :whistle: ) . Και στο pc δεν φαίνεται καθαρά, δηλαδή έχει "χιόνια" και δεν είναι ζωντανά τα χρώματα. Από τις οδηγίες δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα. Σε εξωτερικό χώρο θα είναι καλύτερα τα πράγματα; Γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις θα μπορούσα να κάνω στην κάμερα για καλύτερη ποιότητα;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας...

 

Σε λίγες μέρες θα φύγω για διακοπές και μια και θα καλύψω μεγάλες

αποστάσεις με την μοτοσυκλέτα μου, σκέφτηκα να πάρω μια

βιντεοκάμερα και να κάνω καταγραφή και της διαδρομής. Η σκέψη

μου είναι να πάρω πάρω μια "απλή" ψηφιακή (mini-DV) η οποία να

έχει είσοδο Video-In και να την τροφοδοτώ με σήμα από μια bulletcam

που θα τοποθετηθεί σε κάποιο σημείο της μηχανής ή και πάνω μου.

Έχετε να προτείνετε κάποια videocamera που να έχει είσοδο video

(όσο πιο φθηνή γίνεται πάντα);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κάμερα για τις διακοπές, αλλά επειδή δε θέλω να ξαναπαίρνω μετά high definition, ξέρει κανείς αν υπάρχει καμία καλή κάμερα 1080i ή 1080p με σκληρό δίσκο;
Aν δεν είσαι εκεί που είσαι, δεν είσαι πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις εμπεριστατωμένες επεξηγήσεις σου ,με τα υστερόγραφα σου μου απαντάς σε αυτά που ζήτησα και ειδικά για το θέμα της νυχτερινής λήψης.

Και εγω προχθές που έβλεπα στην sony 17E ''κόλλησα'' με τιμή στην Ηλεκτρονική Αθηνών στα 445 ή 449 ευρώ νομίζω?

Δηλαδή λές να προχωρήσω στην αγορά της?

 

 

Βρηκα αυτο το θεμα απο τα παλια!

2 ερωτησεις

Εχω τη 17Ε

Συνδεεται με firewire οπως λεγατε? Δεν νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στις dv δεν έχω βρει άλλη λύση για μεταφορά της ταινίας στο pc.

Το firewire είναι γρηγορότερο από usb.

Επιπλεόν δεν γνωρίζω καμία κάμερα που να επιτρέπει μεταφορά ταινιας -όχι φωτό- μέσω usb.

Και η ταινίια πρέπει να παίξει σε ταχύτητα 1x. Θα χρειαστεί δηλ όση ώρα είναι η διάρκειά της.

 

 

Η NV-GS400 ΤΗΣ PANASONIC πΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ FIREWIRE KAI MΕΣΩ USB2.0 FULL SPEED.

KAI TO USB2.0 FULL SPEED EINAI TAXYTΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ FIREWIRE (480Mbps ANTI 400Mbps)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια έχω και αυτό που λες για το usb ισχύει. Για την ταχύτητα όμως ισχύει μάλλον θεωρητικά μόνο. Όταν πέρυσι έψαχνα στο internet πληροφορίες πριν την αγοράσω, η άποψη των κατόχων που επικρατούσε, είναι ότι στην πράξη το firewire ήταν περίπου 10% ταχύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι βοηθεια!Πρόσφατα απέκτησα την sony dcr-hc17e.Πώς μπορώ να αποθηκεύσω στο pc τις φωτογραφίες μέσω του picture package?Χρησιμοποιώ καλώδιο usb.

thanks

Link to comment
Share on other sites

EIMAI αναμεσα στην sony dvd 205E KAI SONY HC-44

η πρωτη εχει αποθηκευτικο μεσο κατευθειαν σε dvd ενω η αλλη σε mini dv

και μετα στο υπολογιστη.1.07 pixel και οι 2. 150 ευρω φθηνοτερη η hc-44

POIA ΕΧΕΙ καλυτερη ποιοτητα και σε φωτογραφιες? αξιζει να δωσω 150 ευρω παραπανω να παρω την 205e?ποσο εχουν τα επανεγραψιμα dvd kai ποσο οι

mini vd?

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
EIMAI αναμεσα στην sony dvd 205E KAI SONY HC-44

η πρωτη εχει αποθηκευτικο μεσο κατευθειαν σε dvd ενω η αλλη σε mini dv

και μετα στο υπολογιστη.1.07 pixel και οι 2. 150 ευρω φθηνοτερη η hc-44

POIA ΕΧΕΙ καλυτερη ποιοτητα και σε φωτογραφιες? αξιζει να δωσω 150 ευρω παραπανω να παρω την 205e?ποσο εχουν τα επανεγραψιμα dvd kai ποσο οι

mini vd?

Δεν ξέρω ποια έχει καλύτερη ποιότητα σε φωτογραφίες,αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι κριτήριο για την αγορά μιας βιντεοκάμερας,κατά την άποψη μου δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι η ποιότητα φωτογραφιών :)

Οι βιντεοκάμερες που γράφουν σε dvd κατά γενική ομολογία έχουν χαμηλότερη ποιότητα εικόνας,ενώ δεν συνιστώνται σε όσους θέλουν να κάνουν επεξεργασία των αρχείων που έχουν τραβήξει.

Εγώ θα σου συνιστούσα mini dv με χίλια ειδικά αν έχεις μεράκι.Αν πάλι θες να γράφεις και να βλέπεις κατευθείαν χωρίς να ασχολείσαι ιδιαίτερα πήγαινε για την 205.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω για minidv θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια πανω απο 800.000 pixel εως 500-600 ευρω που να εχει μια ικανοποιητικη ληψη στο σκοταδι( αν και ξερω πως μ' αυτα τα χρηματα δυσκολα βρισκεις ικανοποιητικη ληψη με πολυ χαμηλο ή καθολου φωτισμο..) οποιος ξερει κατι ας βοηθησει..
Link to comment
Share on other sites

ικανοποιητικη ληψη με πολυ χαμηλο ή καθολου φωτισμο..) οποιος ξερει κατι ας βοηθησει..

 

Ας μην γελάσω !!!

μην με παρεξηγήσεις

δεν είσαι ο μόνος που ρωτά τέτοια πράγματα ..

αλλα σκέψου "ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟ" τι εικόνα μπορεί να καταγράψει μια κάμερα ?

 

Αγόρασα πέρυσι την πρώτη μου MiniDv,

και επειτα απο αρκετές ώρες λήψεις θα σου πω τα εξής .

 

Η κάμερα δεν μπορεί να καταγράψει στο λιγοστό εως "μαύρα σκοτάδια" φώς.

πχ Μην περιμένεις να τραβήξεις το αντιφέγγισμα του φεγγαριού στην θάλασσα.

Αυτό που κάνουν όλες είναι να γυρναν σε "Νυχτερινή λειτουργία" όπου η χρήση τρίποδου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ,και η εικόνα που παίρνεις μοιάζει με αυτό που βλέπεις μέσα απο κιάλια νυκτερινής όρασης.

 

Απο την αλλη σε χώρο που φωτίζεται σχετικά χαμηλα όπως ενα θέατρο ,ενα κέντρο διασκέδασης ,η στο σπίτι μας το βράδυ ,οι περισσότερες το καταφέρνουν αρκετά καλά.

Και όταν λέω αρκετά καλά δεν εννοώ όπως και να τράβαγες καταμεσήμερο .

Ας μην περιμένουν ορισμένοι όπως διάβασα "ζωντανά" χρώματα σε τέτοιες συνθήκες.

 

Επίσης

Να εχουμε υπόψη οτι αλλη είκόνα θα δούμε στην οθόνη στην κάμερα ,αλλη στην Οθόνη του Pc ,και αλλη στην TV

 

Μην δώσεις πολλά στην πρώτη αγορά ,γιατι δεν θα είναι "για μια ζωή".

 

Πήρα την Panasonic NVGS75 , 1.7Mp ,DIV-OUT, και βέβαια 3CCD!!

και δεν το εχω μετανιώσει καθόλου ...για το Video μιλάω ετσι ,

γιατι φωτο σε αυτά τα Μp μόνο στο φώς είναι αξιοπρεπέστατη

 

καποια πράγματα είχαν είπωθεί και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=75791&page=3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...