Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιαδια καλησπερα. Μια ερωτηση.

Στο 9305 με τα 2gb ram υπαρχει καποιο καλο και αξιοπιστο προγραμματακι στο android market η αλλου που να "ξεκουραζει" τη ram απο βαριες εφαρμογές? Κανουν "δουλεια" αυτά τα προγράμματα η απλως επιβαρύνουν την ram του κινητου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με 2 γιγα ραμ φίλε μου. Ούτε καν χρειάζεται τέτοιο πρόγραμμα ούτε καν έχω κάτι τέτοιο. Αλλά ούτε κοιτάω πόσο ελεύθερη ράμ εχω

 

Απλά... απόλαυση το κινητό αυτό.

 

Άσε την μνήμη...

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Να ενημερώσω στο φόρουμ μιας και είχα παραλάβει το i9305N(το έχω αναφέρει και πιο πισω) ,ενώ εγω είχα παραγγείλει το i9305 απο το καταστημα KaizerShop ,μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον υπεύθυνο καταστήματος ,παραδέχθηκε το λάθος τους, έγινε αποστολή της συσκευης με courier απο επαρχία στην αθηνα ,με χρέωση δικια τους και καπάκι μόλις παρέλαβε το καταστημα ,μιας και δεν είχε διαθέσιμο i9305 ,έγινε επιστροφη χρημάτων στο λογαριασμό μου μέσω iban .

Η συσκευη εδώ να τονίσω ,ότι εγω την είχα ανοιξει και την δούλευα 3 περίπου μέρες ...

Πραγματικά τα παιδιά επαγγελματίες και το αναφέρω ,διότι εμείς απο επαρχία όταν παραγγελνουμε απο αθηνα -skroutz (κάνουμε τον Σταυρό μας ) διότι δεν ξέρουμε Τί και Εάν θα παραλάβουμε ........

:)

Υ.Γ ενημερωτικά τους εξηγησα τι διάφορες παίζουν μεταξύ i9305 και i9305N (στην συχνότητα λειτουργίας σε LTE) και ο τεχνικός αφου το έψαξε ,μου είπε ότι έχω δίκαιο και ότι όντως η συσκευη N δεν θα παίξει στα 800mhz ,αλλά στα 900mhz .

Βασικά πιστεύω πως όντως τα καταστήματα που φέρνουν το N τελικώς δεν γνωρίζουν τι παίζει ,οπότε εμείς όπως πάντα πρέπει να μην εφησυχάζομαστε .....

και να τα ψάχνουμε ολα

:)

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του φόρουμ ,τα οποία με βοήθησαν να καταλάβω ότι όντως υπάρχει διάφορα μεταξύ i9305 και i9305N(γιαυτο άλλωστε έγινε και η αλλαγή απο μέρους μου )

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Να ενημερώσω στο φόρουμ μιας και είχα παραλάβει το i9305N(το έχω αναφέρει και πιο πισω) ,ενώ εγω είχα παραγγείλει το i9305 απο το καταστημα KaizerShop ,μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον υπεύθυνο καταστήματος ,παραδέχθηκε το λάθος τους, έγινε αποστολή της συσκευης με courier απο επαρχία στην αθηνα ,με χρέωση δικια τους και καπάκι μόλις παρέλαβε το καταστημα ,μιας και δεν είχε διαθέσιμο i9305 ,έγινε επιστροφη χρημάτων στο λογαριασμό μου μέσω iban .

Η συσκευη εδώ να τονίσω ,ότι εγω την είχα ανοιξει και την δούλευα 3 περίπου μέρες ...

 

Πολύ καλά έκανες και ανέφερες το περιστατικό για να ξέρουμε ποιοι είναι σωστοί επαγγελματίες κάτι που όσο πάει γίνεται όλο και πιο σπάνιο!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σημερα βρηκα μια σελιδα που ελεγε για τις συχνοτητες "με ενδιαφερει τις cosmote"

http://mesaplexx.com/wp-content/themes/mesaplexx/lte-deployment.html

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

root στο LTE ι9305 γινεται όπως στο απλό ή υπάρχει διαφορά? επίσης μπορουμε να βάλουμε όποια custom ή oficcial rom του απλού στο δικό μας?

Ευχαριστώ

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

root στο LTE ι9305 γινεται όπως στο απλό ή υπάρχει διαφορά? επίσης μπορουμε να βάλουμε όποια custom ή oficcial rom του απλού στο δικό μας?

Ευχαριστώ

 

Ο ίδιος τρόπος είναι αλλά διαφορετικό αρχειο

Είναι διαφορετικές οι official αλλά και οι custom roms που υπαρχουν για το I9305 με αυτές του απλού s3.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω δύο ερωτήσεις. Πρώην κάτοχος του απλού S3 πριν από αρκετούς μήνες...

 

1) Που φαίνεται η διαφορά στην απόδοση μεταξύ του απλού S3 και του LTE S3 ? (Σε όσους τα έχουν περιεργαστεί - τεστάρει δίπλα δίπλα)

 

2) Αυτά που υπάρχουν στο σκρουτζ με την επισήμανση (LTE Non Regional), παίζουν με οποιαδήποτε sim στην Ελλάδα ή με κάποια συγκεκριμένη π.χ cosmote, vodafone ? Είμαι συνδρομητής cosmote για την ακρίβεια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το συγκεκριμενο μοντελο με ενδιαφερει ξερει κανεις πιο μαγαζι εχει no branded τηλεφωνο να το αγορασω απο skroutz.......γιατι τα περισσοτερα που βλεπω ειναι ειτε vodafone η tele 2 σουηδιας και ου το καθε εξης.......ευχαριστω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά, έχω δύο ερωτήσεις. Πρώην κάτοχος του απλού S3 πριν από αρκετούς μήνες...

 

1) Που φαίνεται η διαφορά στην απόδοση μεταξύ του απλού S3 και του LTE S3 ? (Σε όσους τα έχουν περιεργαστεί - τεστάρει δίπλα δίπλα)

 

2) Αυτά που υπάρχουν στο σκρουτζ με την επισήμανση (LTE Non Regional), παίζουν με οποιαδήποτε sim στην Ελλάδα ή με κάποια συγκεκριμένη π.χ cosmote, vodafone ? Είμαι συνδρομητής cosmote για την ακρίβεια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

1) Πρακτικά δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά πέρα από την ψυχολογική άνεση που προσφέρει η διπλάσια ram.

2) Ναι είναι sim free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

προσοχη μονο να δειτε μην ειναι το ι9305Ν γιατι κατι παιζει με τις συχνοτητες...

 

οσον αφορα το ψυχολογικο που λεει ο athanaso77,τωρα ειναι οντως ψυχολογικο ομως σε 8 μηνες με την 5.0 θα ειναι κατι το χειροπιαστο η μεγαλυτερη RAM

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω. Δεν ειναι καθολου ψυχολογικος τα 2GB και αυτο θα φανει με την νεα εκδοση android που θα δουλευει πολυ ποιο ανετα απο το απλο S3.

 

Ακομα και τωρα με φορτο εφαρμογων το κινητο δεν ξεμενει απο Ram και δεν κολλαει. Ολα τα high end smartphones εχουν minimum ram 2GB πλεον για το 2013.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Μολις τσιμπησα το εργαλειο. Μαυρο i9305 sim free με γερμανικο firmware (Vodafone CSC).. εκανα και την αναβαθμιση σε 4.1.2 και φυσαει!! Ομως ακομα ληψη 4g με cosmote δεν ειδα κοντα στη περιοχη υπ μακ θρακης ( Θεσ/νικη) πρεπει να κανω καμια αιτηση στη Cosmote ή θα ερθει απο μονο του σε ορισμένες περιοχές της Θεσσαλονίκης? Δλδ εάν έπαιρνα το ι9305 από τη Cosmote θα είχα 4g στο ίδιο το σήμειο που ήμουν πριν? Δε νομίζω.. Edited by ampalaeas
Link to comment
Share on other sites

Μολις τσιμπησα το εργαλειο. Μαυρο i9305 sim free με γερμανικο firmware (Vodafone CSC).. εκανα και την αναβαθμιση σε 4.1.2 και φυσαει!! Ομως ακομα ληψη 4g με cosmote δεν ειδα κοντα στη περιοχη υπ μακ θρακης ( Θεσ/νικη) πρεπει να κανω καμια αιτηση στη Cosmote ή θα ερθει απο μονο του σε ορισμένες περιοχές της Θεσσαλονίκης? Δλδ εάν έπαιρνα το ι9305 από τη Cosmote θα είχα 4g στο ίδιο το σήμειο που ήμουν πριν? Δε νομίζω..

 

τι καρτα σιμ εχεις?πρεπει να προμηθευτεις την καινουρια 4g sim..εγω την εκανα παραγγελια και τελος του μηνα θα μου ερθει..τωρα η κανονικη καρτα που εχω δεν πιανει 4g μονο hspa και 3g ταχυτητες μου δινει και ειναι φυσιολογικο..!

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

τι καρτα σιμ εχεις?πρεπει να προμηθευτεις την καινουρια 4g sim..εγω την εκανα παραγγελια και τελος του μηνα θα μου ερθει..τωρα η κανονικη καρτα που εχω δεν πιανει 4g μονο hspa και 3g ταχυτητες μου δινει και ειναι φυσιολογικο..!

 

Εχω νανο σιμ. Ειδα και το αλλο στη σελιδα της cosmote οτι πρεπει να κανεις αιτηση για να εχεις 4g αμα θες μεχρι τελη μαρτιου και απο 1 απριλιου θα δωθει κακονικα σε ολους.. Γιατι στο iphone5 θα δωθει 4g με την επομενη αναβαθμιση δικτυου σε μερικες ημερες και δεν αναφερεται πουθενα οτι πρεπει να αλλαχτει η καρτα σιμ..αναμενουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πόσο σας κρατάει παιδιά; εμένα απο τις 10 το βράδυ με 100 % φόρτιση μέχρι τις 12 έπεσε στο 80% ενώ ήταν μόνο σε αναμονή, χωρις καμμια χρήση του κινητού. Μέχρι το πρωί που ξύπνησα πήγε στο 50 %. Το ίδιο και σήμερα. Επίσης παρατήρησα ότι σε gsm που το έχω μόνιμα χανει για λιγο το σήμα και επανέρχεται. Έχετε εσείς τα ίδια προβλήματα;

Εχω κανει όλες τις γνωστες ενεργειες για εξοικονομηση μπαταριας (φωτεινότητα οθόνης κατω από το 50% , ακυρωση αυτοματου συγχρονισμου στο GMAIL, εχω επιλέξει και τη επιλογη του κινητου για εξοικονομηση ενέργειας, αλλα δυο ημερες που το έχω στα χέρια μου εχει αρχισει να με απογοητευει.

Ειχε σαν ρομ τη ρομ Fodafone γερμανιας, του περασα της COSMOTE αλλά συνεχιζει να έχει φοβερο drain battery.

Edited by agelos
Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Για να σε παει απ το 80 στο 50 καποια εφαρμογη θα παιζει απο πισω...Εγω μολις εκανα την πρωτη πληρη φορτιση και δεν μπορω να εκφερω γνωμη...
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πόσο σας κρατάει παιδιά; εμένα απο τις 10 το βράδυ με 100 % φόρτιση μέχρι τις 12 έπεσε στο 80% ενώ ήταν μόνο σε αναμονή, χωρις καμμια χρήση του κινητού. Μέχρι το πρωί που ξύπνησα πήγε στο 50 %. Το ίδιο και σήμερα. Επίσης παρατήρησα ότι σε gsm που το έχω μόνιμα χανει για λιγο το σήμα και επανέρχεται. Έχετε εσείς τα ίδια προβλήματα;

Εχω κανει όλες τις γνωστες ενεργειες για εξοικονομηση μπαταριας (φωτεινότητα οθόνης κατω από το 50% , ακυρωση αυτοματου συγχρονισμου στο GMAIL, εχω επιλέξει και τη επιλογη του κινητου για εξοικονομηση ενέργειας, αλλα δυο ημερες που το έχω στα χέρια μου εχει αρχισει να με απογοητευει.

Ειχε σαν ρομ τη ρομ Fodafone γερμανιας, του περασα της COSMOTE αλλά συνεχιζει να έχει φοβερο drain battery.

 

Κάνε ένα Hard Reset την συσκευή σου. Εγώ πριν βάλω την Rom της Cosmote έκανα και πριν και μετά ένα Factory Reset. Τετειο πρόβλημα με την μπαταρία δεν έχω.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πόσο σας κρατάει παιδιά; εμένα απο τις 10 το βράδυ με 100 % φόρτιση μέχρι τις 12 έπεσε στο 80% ενώ ήταν μόνο σε αναμονή, χωρις καμμια χρήση του κινητού. Μέχρι το πρωί που ξύπνησα πήγε στο 50 %. Το ίδιο και σήμερα. Επίσης παρατήρησα ότι σε gsm που το έχω μόνιμα χανει για λιγο το σήμα και επανέρχεται. Έχετε εσείς τα ίδια προβλήματα;

Εχω κανει όλες τις γνωστες ενεργειες για εξοικονομηση μπαταριας (φωτεινότητα οθόνης κατω από το 50% , ακυρωση αυτοματου συγχρονισμου στο GMAIL, εχω επιλέξει και τη επιλογη του κινητου για εξοικονομηση ενέργειας, αλλα δυο ημερες που το έχω στα χέρια μου εχει αρχισει να με απογοητευει.

Ειχε σαν ρομ τη ρομ Fodafone γερμανιας, του περασα της COSMOTE αλλά συνεχιζει να έχει φοβερο drain battery.

 

στις ρυθμισεις στο δικτυο εχεις ανοιχτες ολες τις συχνοτητες;

Τι εχεις βαλει;

 

Περιεργο!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μόνο gsm το οποίο τρέχει μόνιμα . Άλλαξα την κάρτα sim και έβαλα καινουργια με 4g μήπως επηρεάζει. καμμιά αλλαγή με Στοκ ροκ. δοκιμάσα custom rom την xtream με κερνελ περσευς αλλα το ίδιο drain battery χώρια που δεν μου άρεσε εμφανησιακά.απο χτες βράδυ είμαι με pandoriam v6.0 και kernel Perseus alpha 31.modem i9305xxbll5., ξεφορτιστο απο 8.50 το πρωι σημερα σαββατο στο 100%. Τώρα που γράφω , στις 11.55, είναι στο 76%, με χρήση αρκετά της οθόνης και Ίντερνετ. Ίσως λίγο καλύτερα. Υπό δοκιμή .
Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Που την βρηκες την sim την 4G;;

Γιατι εγω που εψαξα δεν βρηκα πουθενα.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω :)

Σε urooted συσκευη i9305 γερμανικο ,μπορεί να περάστει πχ .firmware Vodafone Ελλάδας απο Odin (κατεβασμενο απο sammobile) η πρέπει να γίνει πρώτα root ?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω :)

Σε urooted συσκευη i9305 γερμανικο ,μπορεί να περάστει πχ .firmware Vodafone Ελλάδας απο Odin (κατεβασμενο απο sammobile) η πρέπει να γίνει πρώτα root ?

Ευχαριστω :)

Οχι. Δες εδω .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Απλά εσύ κατεβαζεις τη ρόμ για i9305 και όχι για 9300

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...