Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω στα παιδιά όποιος έχει Cosmote να βάλει άφοβα την Firmware της Cosmote I9305COSBLL3 με 4.1.2 που έβαλα :)

Τώρα αν κάποιος δεν έχει Cosmote ίσως να έχει θέμα και να χρειάζεται Sim Unlock.

Εμένα φορούσε Γερμανική Firmware μαμά.

 

εμενα παιδια ειναι σουηδικό θα εχω θεμα με το Firmware της Cosmote I9305COSBLL3 ξερουμε αν χρειάζεται Sim Unlock

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν πας ρυθμισεις διαχειριση εφαρμογων και μπεισ στις εφαρμογες λεει μετακινηση σε καρτα sd

 

Δηλαδή βρε πατριώτη εσύ εχεις μεταφέρει εφαρμογές στην εξωτερική sd ??? :confused:

Όλοι γνωρίζουμε ότι δεν γίνεται όπως και το γιατι .Αν θέλει καποιος κατι τέτοιο πρέπει να ειναι root ( DirectoryBind).

Με εχεις μπερδέψει λίγο με αυτα που έγραψες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Αρα για να καταλάβουμε μετακίνηση των εφαρμοφών στην κάρτα sd γίνεται ΜΟΝΟ αν κάνεις root.
Link to comment
Share on other sites

αν πας ρυθμισεις διαχειριση εφαρμογων και μπεισ στις εφαρμογες λεει μετακινηση σε καρτα sd

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο SIII

 

Σωστα. Αρα για να καταλάβουμε μετακίνηση των εφαρμοφών στην κάρτα sd γίνεται ΜΟΝΟ αν κάνεις root.

Δεν είναι μονο θέμα root, δεν είναι τοσο απλό. Πρέπει να "ξεγελάσεις" το συστημα να θεωρεί ότι κάποιο directory στην εξωτερική κάρτα είναι στην εσωτερική. Το λεγόμενο "directory bind"

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ ευχαριστω για την απαντηση.Μαλλον θα το αφησω οπως ειναι και αν δω οτι κολλαει τοτε θα δω τι θα κανω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να μας πει καποιος που έχει τη συσκευή , αν εχει την εφαρμογή ραδιοφώνου;

 

Το LTE δεν έχει ραδιόφωνο.....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Το μοντέλο i9305N εχει κάποια διάφορα απο το σκέτο i9305 ?

Ευχαριστω

Στα MHz διαφέρουν.Aπό wikipedia:

"There is a version called GT-I9305N that is identical to the GT-I9305 except it has 900 MHz LTE instead of 800 MHz. It's sold by the operator Tele2 in Sweden and is suitable for the LTE network that they share with Telenor."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξέρει κανεις που μπορω να βρώ θηκη αυτοκινητου για το S3 9305 LTE? Βασικα ψαχνω θηκη για τον αεραγωγο [/u][/b]του αυτοκινητου και όχι αυτη με την βεντούζα. Εχω κοιτάξει σε PLAISIO-MULTIRAMA-PUBLIC σε ΟΛΑ τα καταστήματα στη Στουρνάρη, στο κέντρο σε κατ-τα με κινητά, σε ΓΕΡΜΑΝΟ, αλλα ΤΙΠΟΤΑ!!

Μονο με βεντουζα βρηκα αλλα τέτοια έχω, ψάχνω για τον αεραγωγο. Αν βρείτε κατι please ενημερώστε με!!!

Ευχαριστώ πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξέρει κανεις που μπορω να βρώ θηκη αυτοκινητου για το S3 9305 LTE? Βασικα ψαχνω θηκη για τον αεραγωγο [/u][/b]του αυτοκινητου και όχι αυτη με την βεντούζα. Εχω κοιτάξει σε PLAISIO-MULTIRAMA-PUBLIC σε ΟΛΑ τα καταστήματα στη Στουρνάρη, στο κέντρο σε κατ-τα με κινητά, σε ΓΕΡΜΑΝΟ, αλλα ΤΙΠΟΤΑ!!

Μονο με βεντουζα βρηκα αλλα τέτοια έχω, ψάχνω για τον αεραγωγο. Αν βρείτε κατι please ενημερώστε με!!!

Ευχαριστώ πολυ!!

 

Δοκιμασε και στα Auto-Plus....εγω εκει βρηκα για αεραγωγο αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Στα MHz διαφέρουν.Aπό wikipedia:

"There is a version called GT-I9305N that is identical to the GT-I9305 except it has 900 MHz LTE instead of 800 MHz. It's sold by the operator Tele2 in Sweden and is suitable for the LTE network that they share with Telenor."

Καλημέρα

Σε ευχαριστω πολύ :)

Αυτό θα δημιουργούσε κάποιο θέμα εδώ στην Ελλάδα ?

Το πήρε η αδελφή μου απο skroutz και τις ήρθε αυτό .

Το μαγαζί της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Να ανησυχεί ,η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε ευχαριστω πολύ :)

Αυτό θα δημιουργούσε κάποιο θέμα εδώ στην Ελλάδα ?

Το πήρε η αδελφή μου απο skroutz και τις ήρθε αυτό .

Το μαγαζί της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Να ανησυχεί ,η όχι ?

Να μην ανησυχεί.Κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

 

edit:α εσύ μιλάς αποκλειστικά για 4G?

Γι αυτό καλύτερα να ρωτήσεις απ΄ευθείας στον πάροχο!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε ευχαριστω πολύ :)

Αυτό θα δημιουργούσε κάποιο θέμα εδώ στην Ελλάδα ?

Το πήρε η αδελφή μου απο skroutz και τις ήρθε αυτό .

Το μαγαζί της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Να ανησυχεί ,η όχι ?

Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το 4G και να περιοριστεί στο 3G

Αυτό έχει να κάνει με ποιά συχνότητα λειτουργεί ο πάροχός της. Νομίζω ότι στην Ελλάδα θα είναι 800/ 1800/2600 MHz

Στη θέση της θα το άλλαζα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το 4G και να περιοριστεί στο 3G

Αυτό έχει να κάνει με ποιά συχνότητα λειτουργεί ο πάροχός της. Νομίζω ότι στην Ελλάδα θα είναι 800/ 1800/2600 MHz

Στη θέση της θα το άλλαζα.

 

Απο οτι εμαθα όμως στην Ελλάδα θα παίξει η Vodafone στα 900mhz και η cosmote στα 2, 6 αν ειναι έτσι τοτε δεν υπαρχει θεμα ανησυχίας.

Σε ευχαριστώ πολυ

Παρολαυτα θα ήθελα ακομα μια αποψη .

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από τη συσκευή της Vodafone μάλλον στα 800 λειτουργεί.

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R210#tabs-nav-0

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από τη συσκευή της Vodafone μάλλον στα 800 λειτουργεί.

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R210#tabs-nav-0

 

Κοιτα στο κουτι πανω λεει LTE cat3 (κατηγορία 3)

Καπου χαθηκα ....

Κοιτα η συσκευή ειναι επαρχία τωρα και αμα μπλεξεις με επιστροφες κ τ.λ από skroutzομαγαζα τρεχα γυρευε , μπορεί να της ερθει τίποτα χειρότερο , μιας και η συσκευη λειτουργικά ειναι μια χαρα ...

Δεν ξέρω τωρα με το LTE είναι ενα θεμα και καπου χαθηκα με τις συχνότητες. ..

Δεν ξέρω εαν επίσης η κατηγορία 3 (cat3) εαν θα ειναι οκ.

Μπορεί καποιος να μου πει στο κουτι του i9305 τι μπαντα κατηγορία αναφέρει?

Ευχαριστώ:)

 

Vodafone LTE (βρήκα και αυτό ) http://www.pestaola.gr/vodafone-lte-4g-ελλάδα-3g-900mhz/

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο κουτι πανω λεει LTE cat3 (κατηγορία 3)

Καπου χαθηκα ....

Κοιτα η συσκευή ειναι επαρχία τωρα και αμα μπλεξεις με επιστροφες κ τ.λ από skroutzομαγαζα τρεχα γυρευε , μπορεί να της ερθει τίποτα χειρότερο , μιας και η συσκευη λειτουργικά ειναι μια χαρα ...

Δεν ξέρω τωρα με το LTE είναι ενα θεμα και καπου χαθηκα με τις συχνότητες. ..

Δεν ξέρω εαν επίσης η κατηγορία 3 (cat3) εαν θα ειναι οκ.

Μπορεί καποιος να μου πει στο κουτι του i9305 τι μπαντα κατηγορία αναφέρει?

Ευχαριστώ:)

Vodafone LTE (βρήκα και αυτό ) http://www.pestaola.gr/vodafone-lte-4g-ελλάδα-3g-900mhz/

 

Αυτό μάλλον το 3G αφορά!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

βρηκσ και αυτο για το LTE

 

Οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο λόγω της υιοθέτησης των νέων δικτύων 4G. Θα λέγαμε ότι επικρατεί μερική σύγχυση και αρκετή δόση υπερβολής όσον αφορά στις δυνατότητες και τις ευκολίες που μας παρέχει αυτή η νέα τεχνολογία αλλά κυρίως παραπληροφόρηση για το ποιες (στην ευχή) συσκευές υποστηρίζουν πραγματικά το 4G. Η Apple υιοθέτησε πρώτη την τεχνολογία 4G με την κυκλοφορία του iPhone 5 το οποίο υποστηρίζει 4G LTE, όμως δεν γνωρίζουμε ακόμα αν θα είναι συμβατό με το 4G δίκτυο της Ελλάδας. Ο λόγος είναι ότι η Apple -"καινοτομώντας" πάλι- δεν θα ενεργοποιεί μέσω Carrier update το τηλέφωνό της σε πάροχο 4G αν δεν έχει πρώτα εγκρίνει η ίδια την ποιότητα των υπηρεσιών του.

 

Όπως μπορείτε να δείτε σε αυτή τη λίστα η Ελλάδα δεν έχει ακόμα πιστοποιηθεί και άρα δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την υποστήριξη 4G των iPhone αλλά και των καινούργιων iPad στην χώρα μας. Οι υπόλοιποι κατασκευαστές είναι πολύ πιο "χαλαροί" και δεν θέτουν τέτοιους περιορισμούς. Σαν γενική συμβουλή, μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο στην αγορά, προτείνουμε να ελέγχετε τις classes συχνοτήτων που υποστηρίζει η συσκευή σε κάποιο έγκριτο site, όπως το GSM ARENA. Αν είναι LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η συσκευή να μπορέσει να ανιχνεύσει με επιτυχία τα παρεχόμενα 4G δίκτυα στην Ελλάδα. Φανταζόμαστε ότι στο εγγύς μέλλον οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας θα διαθέσουν συγκεκριμένα μοντέλα στην αγορά με επιβεβαιωμένη υποστήριξη 4G.

 

Μιας και αναφέρει για LTE 800/900/1800/2600 τότε πιστεύω η συσκευή i9305N θα ειναι οκ νομιζω ...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι παραλλαγές του I9305 υποστυρίζουν τα 4G δύκτια της Ελλάδας μην αγχώνεσαι:)

 

Η Ευρώπη για LTE διαθέτει 800 / 1800 / 2600.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks

 

Η Cosmote και η Vodafone έχουν 800Mhz

 

Ακόμα είναι νωρίς ομώς για 4G είμαστε σε αρχικό στάδιο.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι παραλλαγές του I9305 υποστυρίζουν τα 4G δύκτια της Ελλάδας μην αγχώνεσαι:)

 

Η Ευρώπη για LTE διαθέτει 800 / 1800 / 2600.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks

 

Η Cosmote και η Vodafone έχουν 800Mhz

 

Ακόμα είναι νωρίς ομώς για 4G είμαστε σε αρχικό στάδιο.

Σε ευχαριστώ πολυ αλλά μια ακόμη ερώτηση .

Αν οπως λες η cosmote και Vodafone έχουν 800 MHz και η συσκευη i9305 N δεν έχει 800mhz ,αλλα 900mhz πως θα δουλέψει σε 4g LTE .

Οκ στην Σουηδία θα είναι οκ, στην Ελλάδα όμως δεν θα έχει προβλήματα;

Συγγνώμη που γίνομαι επίμονος αλλά η συσκευή ειναι ακριβουτσικη......και ειναι και ψιλο μπέρδεμα η αλλαγή της μίας και ειναι επαρχία .

:)

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

πάντως να πω επίσης πως στο κουτι του i9305N πισω που αναφέρει τις μπάντες λεει LTE cat3 και στο κουτι του σκετου i9305 επισης αναφερει LTE cat3.

Αυτο είναι ενθαρρυντικό , έτσι δεν είναι ;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τελικα εχεις δικαιο η εκδοση I9305N εχει την διαφορα οτι αντι για 800MHz υποστηριζει 900Mhz της αλλες 2 μπαντες της υποστηριζει κανονικά.

 

Δες εδω:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34953672&postcount=22

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

πάντως να πω επίσης πως στο κουτι του i9305N πισω που αναφέρει τις μπάντες λεει LTE cat3 και στο κουτι του σκετου i9305 επισης αναφερει LTE cat3.

Αυτο είναι ενθαρρυντικό , έτσι δεν είναι ;

Ευχαριστώ :)

Σου ξαναγράφω, όπου το δίκτυο είναι στα 800, δεν θα έχει 4G. (Πολύ πιθανό σε πολλές περιοχές να έχει μόνο 800 και όχι και κάποια άλλη συχνότητα)

Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G και σε καλύπτει το 3G τότε κράτα το. Αλλιώς να το αλλάξεις. Εγώ στη θέση σου θα το άλλαζα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναγράφω, όπου το δίκτυο είναι στα 800, δεν θα έχει 4G. (Πολύ πιθανό σε πολλές περιοχές να έχει μόνο 800 και όχι και κάποια άλλη συχνότητα)

Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G και σε καλύπτει το 3G τότε κράτα το. Αλλιώς να το αλλάξεις. Εγώ στη θέση σου θα το άλλαζα

 

Κοιτά υποτίθεται ....γι αυτό αγοραστικε το κινητο .

Βέβαια νομίζω κανείς δεν ξέρει που θα λειτουργήσουν τελικώς οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας .....όσων αφορά το 4g

Το θέμα ειναι ότι το skroutομαγαζο το αναφέρει i9305 και σου στέλνει το i9305Ν

Δεν με χαλάει το ότι ειναι σουηδικό ,αλλά το N προορίζεται για συγκεκριμένη εταιρία σουηδικης τηλεφωνίας (tele2) και θεωρώ ότι ίσως δεν έπρεπε να το φέρνουν ελλαδα εφόσον λειτουργεί σε άλλη LTE μπάντα ,η έστω στο site τους θα έπρεπε να το διευκρινίζουν ......

Για μένα αυτό λέγεται απάτη (άλλα γράφουν και άλλα στέλνουν)

Ελπίζω να βρούμε άκρη την Δευτέρα ,διότι είμαστε επαρχία και καταλαβαίνεις τώρα τι θα γίνει μόλις τους πάρουμε τηλέφωνο για αντικατάσταση συσκευής ........

Σε ευχαριστω πολύ :)

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...