Jump to content

myphone VERSUS: iPhone 5 vs Nokia Lumia 920


plankton69
 Κοινοποίηση

iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920  

654 members have voted

  1. 1. iPhone 5 VERSUS Nokia Lumia 920

    • iPhone 5
      194
    • Nokia Lumia 920
      460


Recommended Posts

άλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν, το τεστάρουν στην αντοχή λες και είναι οικοδομικό υλικο για αντιμετώπιση σεισμού.. έχουμε ξεφύγει για τα καλά..

Όταν κάποιοι μπερδεύουν τον όρο ποιότητα κατασκευής με το αν αντέχει το κινητο αν το πεταξες στο τοίχο,είναι λογικό να βγαίνουν τέτοια τεστ.

Εγω περιμένω με αγωνία το τεστ με το τύπο που τα βάζει στο μπλεντερ.

Will Lumia 920 blend?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Katoi έλα τώρα που δε ξέρεις! Λοιπόν κρατάς πατιμενο το power on + menu button μέχρι να εμφανιστεί το μήλο! Και επειδή μου φαίνεται πολυ ειρωνικος ρωτά κι άλλους που δε παθιαζονται να δεις αν κολλάει κάποιες φορές! Τι να πω αν εγώ είμαι μόνο γκαντεμης;
Link to comment
Share on other sites

Katoi έλα τώρα που δε ξέρεις! Λοιπόν κρατάς πατιμενο το power on + menu button μέχρι να εμφανιστεί το μήλο! Και επειδή μου φαίνεται πολυ ειρωνικος ρωτά κι άλλους που δε παθιαζονται να δεις αν κολλάει κάποιες φορές! Τι να πω αν εγώ είμαι μόνο γκαντεμης;

Έχεις κάνει στο iphone jailbreak?

Link to comment
Share on other sites

Prestige το μηλο.... Μάλιστα..

Οταν πρωτοπηρα το s2, αλλα μου λεγανε οποιοι το βλεπανε.. :cool:

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, αυτό το πλεονέκτημα τού μήλου πρέπει να το αναγνωρίσεις. Είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους τής καλής τιμής μεταπώλησης που έχει. Σ'αυτό τον τομέα το μήλο είναι μπροστά. Δεν λέω αν το αξίζει αλλά είναι η πραγματικότητα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Katoi εδώ ειναι το θέμα! Εγώ δεν θέλω να κάνω για διάφορους λόγους έτσι! Γιατί με υποχρεώνεις με το ζόρι για να μπορέσω να εκμεταλευθω στο απόλυτο το τηλέφωνο και για να μην κολλάει;
Link to comment
Share on other sites

Katoi εδώ ειναι το θέμα! Εγώ δεν θέλω να κάνω για διάφορους λόγους έτσι! Γιατί με υποχρεώνεις με το ζόρι για να μπορέσω να εκμεταλευθω στο απόλυτο το τηλέφωνο και για να μην κολλάει;

 

Μην ασχολείσαι φίλε μου. Στα iphone και ipad τα restart και τα κρασαρίσματα εφαρμογών δεν πιάνονται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αναμεσα τους θα διαλεγα το 5αρι καθε μερα.

για μενα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα τους γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν εφαρμογες καλα γραμμενες για windows ακομα.

 

οσον αφορα αυτα που γραφονται στην προηγουμενη σελιδα....διασκεδαστικα το λιγοτερο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Kάτι λέγαμε παραπάνω για την φωτογραφική μηχανή (που με ενδιαφέρει περισσότερο σε μια συσκευή).

Δείτε την εφαρμοργή Camera+ για iPhone.Στην έκδοση για το 5αρι έχει ενσωματώσει και manual ρυθμίσεις.Αυτό το χαρακτηριστικό είναι καινοτόμο και δεν υπάρχει σε καμία άλλη συσκευή.

Βέβαια η εφαρμογή δεν λειτουργεί απο μόνη της χωρίς προηγουμένος να πάρει την έγκριση απο την αυστηρή Apple να μπορέσει να έχει πρόσβαση στις ρυθμίσεις της κάμερας του κινητου ( iso/shutter/aperture).

Εύχομαι στο μέλλον να δώ τέτοιες εφαρμογές σε WP+Android.

Η χρήση manual είναι ένα χαρακτηριστικό που δίνει στον χρήστη την δυνατότητα να τραβήξει καλές φωτογραφίες ακόμη κι αν η κάμερα του συγκεκριμένου τηλεφώνου δεν είναι και τόσο αξιόλογη.Βάζοντας τις σωστές ρυθμίσεις η καθε φωτογραφία βγαίνει τέλεια.

Νομίζω πως για άλλη μια φορά η Apple πιάνει στον ύπνο τις παραδοσιακές εταιρείες κατασκευής smartphone.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που επιασα ενα 5αρι λευκο χτες, πεθανα στο γελιο με το τηλεκοντρολ.

Μακραν ο,τι χειροτερο σχεδιαστικα εχει φτιαξει η Αpple. Το μηκος ειναι εντελως δυσαναλογο με το πλατος της συσκευης και στο λευκο κανει περισσοτερο μπαμ.

Ποιοτητα κατασκευης οχι και τοσο τελεια. Τα κουμπια αυξομειωσης εντασης ηχου οταν πατιουνται κανουν ενα ψευτικο ηχο.

Αξιοπιστο το iOS? Σε 4S 64GB με 6.0.1 υπαρχει καποιες φορες θεμα με το συρσιμο για την αποδοχη κλησης που δεν δουλευει και καποιες φορες δεν ειναι τοσο smooth η εναλλαγη home screens.

 

Απο βδομαδα περιμενω το 920 για να δω τι παιζει και απο κοντα.

Μακατι το WP8 market να εμπλουτιστει ακομα περισσοτερο συντομα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που επιασα ενα 5αρι λευκο χτες, πεθανα στο γελιο με το τηλεκοντρολ.

Μακραν ο,τι χειροτερο σχεδιαστικα εχει φτιαξει η Αpple. Το μηκος ειναι εντελως δυσαναλογο με το πλατος της συσκευης και στο λευκο κανει περισσοτερο μπαμ.

Ποιοτητα κατασκευης οχι και τοσο τελεια. Τα κουμπια αυξομειωσης εντασης ηχου οταν πατιουνται κανουν ενα ψευτικο ηχο.

Αξιοπιστο το iOS? Σε 4S 64GB με 6.0.1 υπαρχει καποιες φορες θεμα με το συρσιμο για την αποδοχη κλησης που δεν δουλευει και καποιες φορες δεν ειναι τοσο smooth η εναλλαγη home screens.

 

Απο βδομαδα περιμενω το 920 για να δω τι παιζει και απο κοντα.

Μακατι το WP8 market να εμπλουτιστει ακομα περισσοτερο συντομα.

 

Συμφωνω μαζι σου για το μεγεθος.Απαραδεκτο.

Οσο για το OS 6 επειδη ασχολουμαι πολλα χρονια ποτε δεν αναβαθμιζεις αμεσως στην καινουρια εκδοση.Αυτο το εχω σαν κανονα.Προβληματα με ασυμβατοτητα εφαρμογων(που δεν προλαβαν να αναβαθμιστουν ) μεχρι προβληματα στην καταναλωση μπαταριας.Το εργο το εχω ξαναδει πολλες φορες.

Κατι που δουλευει δεν το πειραζουμε.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που επιασα ενα 5αρι λευκο χτες, πεθανα στο γελιο με το τηλεκοντρολ.

Μακραν ο,τι χειροτερο σχεδιαστικα εχει φτιαξει η Αpple. Το μηκος ειναι εντελως δυσαναλογο με το πλατος της συσκευης και στο λευκο κανει περισσοτερο μπαμ.

Ποιοτητα κατασκευης οχι και τοσο τελεια. Τα κουμπια αυξομειωσης εντασης ηχου οταν πατιουνται κανουν ενα ψευτικο ηχο.

Αξιοπιστο το iOS? Σε 4S 64GB με 6.0.1 υπαρχει καποιες φορες θεμα με το συρσιμο για την αποδοχη κλησης που δεν δουλευει και καποιες φορες δεν ειναι τοσο smooth η εναλλαγη home screens.

 

Απο βδομαδα περιμενω το 920 για να δω τι παιζει και απο κοντα.

Μακατι το WP8 market να εμπλουτιστει ακομα περισσοτερο συντομα.

 

Αν οι πωλήσεις ειναι αυτές που πρέπει και θα αναγκαστούν εκ των πραγμάτων οι developers να φτιάξουν εκδόσεις για wp8.

Κατα τα αλλα το λειτουργικό ειναι σταθερότατο, πολυ γρήγορο στις oem εφαρμογές και ειδικα στο browsing.

Το μονο που λείπει ειναι μια notification bar.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που θα πάρω το lumia 920 ειναι ότι έχει πολυ smooth λειτουργικό όπως το iphone και ειναι απιστευτα όμορφο... ε.. έχουμε και μία ιδιαίτερη αγάπη στη nokia... και όσο για το android που το κατακρίνουν κάποιοι, μόνο που το υποστηρίζει η google φτάνει...
Link to comment
Share on other sites

Nokia 920 και απο εμένα

Ο κύριος λόγος είναι ότι βαρέθηκα το iOS και θέλω μια αλλαγή...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Ορκιστηκα οτι δεν θα ξαναπαρω νοκια λογω του κακου service απο προσωπικη εμπειρια με 2 τηλεφωνα ουτε μηνα να μου βγαινουν οφ για μενα τουλαχιστον στην Ελλαδα τους εχω καταταξει στην κατηγορια απατεωνες.Συνεχισω με το μηλοφωνο που δεν με κρεμασε ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη ειναι ότι ΠΟΤΕ δεν θα αγόραζα ένα τηλέφωνο σε τέτοια τιμή. Είναι άκρως χαζό και αλαζονικό να πωλείται ΤΗΛΕΦΩΝΟ και όχι π.χ. λάπτοπ, σε ένα ποσό που αντιστοιχεί σε ένα μισθό και ούτε...... οπότε όλα τα άλλα είναι περιττά.....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για κάποιους τα λευτα δεν είναι το απαραίτητο κριτήριο γιατι για κάποιους είναι σημαντικότερο το user experience
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, αυτό το πλεονέκτημα τού μήλου πρέπει να το αναγνωρίσεις. Είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους τής καλής τιμής μεταπώλησης που έχει. Σ'αυτό τον τομέα το μήλο είναι μπροστά. Δεν λέω αν το αξίζει αλλά είναι η πραγματικότητα.

 

Βασικά ειναι το τι βολεύει το καθένα και μέχρι που φτάνει και η τσέπη του.

Εγω ας πουμε,iPhone 5,αν δε μου το έδιναν σε προσφορά καλή,δεν προκειται να έπαιρνα σε τέτοια τιμή,εξωφρενικά υψηλή,ίσως να ναι ποιοτικό,αν και δυστυχώς μου φάνηκε λίγο τηλεκοντρολ,χωρια που η οθόνη του πλέον παραείναι μικρή για τα δεδομένα μου.

Για 920 δε το συζητάμε,σταθερός στην άποψη μου,ούτε cent.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

5 με 1000. Το Νοκια το ειδα, ειναι τεραστιο, το λειτουργικο ειναι απλοικο και πασχει απο εφαρμογες. Ουτε κατα διανεια τοσο ακριβο παραθυροτηλεφωνο.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

5 με 1000. Το Νοκια το ειδα, ειναι τεραστιο, το λειτουργικο ειναι απλοικο και πασχει απο εφαρμογες. Ουτε κατα διανεια τοσο ακριβο παραθυροτηλεφωνο.

 

μισό λεπτό..τεράστιο? ενώ το 5 δεν είναι μεγάλο?

λειτουργικό απλοικό? το iOS τι είναι εδώ και χρόνια?

ΑΚΡΙΒΟ??? :lol: ενώ το 5 είναι φθηνότερο ε?

 

κοροιδευόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

μισό λεπτό..τεράστιο? ενώ το 5 δεν είναι μεγάλο?

λειτουργικό απλοικό? το iOS τι είναι εδώ και χρόνια?

ΑΚΡΙΒΟ??? :lol: ενώ το 5 είναι φθηνότερο ε?

 

κοροιδευόμαστε...

 

Φίλε όχι αντικειμενικά το νόκια είναι πολύ χοντρό και βαρύ αν ήταν πιο λεπτό θα βοηθούσε την κατάσταση αλλά έκανε μεγάλο φάουλ με τις διαστάσεις. Και υπάρχει τεράστια έλλειψη εφαρμογών αλλά και μικρό ενδιαφέρον για την ώρα απο τους developers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...