Jump to content

ZTE V970


bilya63
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολύ ωραια! δεν χρειάζεσαι εφαρμογή τασκ κίλλερ, μονο κακό κανουν! μόνο, άλλαξε στο /system/build.prop το vm_dalvik_heapsize σε μια χαμηλή τιμή, πχ 64ΜΒ

δεν το χω δοκιμασει το No-frills CPU Control, μονο το SetCPU που το βρίσκω άριστο. Έβαλες την V3.0? Ο επεξεργαστής δεν βλέπεις με το No-frills CPU Control να παραμένει στο 1GHz μόνιμα? Αν μπορείς βρες την κατανάλωση κατα την αναμονή με κάποιο πρόγραμμα να δούμε κατα πόσο επηρεάζει αυτό την αυτονομία

 

Αυτο εχει σχεση με τον governor/διαχειριστη που εχει οριστει. Δειτε αν υπαρχει επιλογη απο το SetCPU η το No-frills να τον αλλαξετε απο performance που ειναι λογικα, σε ondemand η smartass v2 η καποια αλλη επιλογη.

Αυτες ειναι επιλογες που καθοριζονται απο τον kernel για το αν θα ειναι διαθεσιμες. Επισης πρεπει η ελαχιστη συχνοτητα λειτουργιας να ειναι οσο το δυνατον πιο χαμηλα για να μην καταναλωνει ενεργεια ο επεξεργαστης οταν δεν χρησιμοποιειται το κινητο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτοιμη και η ρομ! Τελικά Σταύρο είχες δίκιο, ήταν πολύ εύκολο.

Ερώτηση, ποια είναι καλή εφαρμογή για να κλείνει αυτόματα όποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο?

Επίσης, κατέβασα το No-frills CPU Control για έλεγχο του επεξεργαστή. Το setcpu είναι καλύτερο και αν ναι, υπάρχει δωρεάν έκδοση?

 

Υπάρχει δωρεάν εκδοση!

Ο developer του setCPU την δίνει δωρεάν για τους XDA members. Δηλαδή, ψάξε στο xda-developers το thread του app και θα σου έχει το download link στο πρώτο πόστ.

Εγώ πάντως αποφάσισα να περιμένω για να δω πώς θα είναι οι καινούργιοι επεξεργαστές της MediaTek με 4 cores (που υποτίθεται θα είναι πάνφθηνοι).

 

Αυτό πρεπει να είναι το λινκ του thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά το βρήκα αλλού και μάλιστα την τελευταία έκδοση.

Λίγο που ασχολήθηκα εύκολο φαίνεται.

Για τετραπύρηνο είδες το U950 με tegra3?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει σχεση με τον governor/διαχειριστη που εχει οριστει. Δειτε αν υπαρχει επιλογη απο το SetCPU η το No-frills να τον αλλαξετε απο performance που ειναι λογικα, σε ondemand η smartass v2 η καποια αλλη επιλογη.

Αυτες ειναι επιλογες που καθοριζονται απο τον kernel για το αν θα ειναι διαθεσιμες. Επισης πρεπει η ελαχιστη συχνοτητα λειτουργιας να ειναι οσο το δυνατον πιο χαμηλα για να μην καταναλωνει ενεργεια ο επεξεργαστης οταν δεν χρησιμοποιειται το κινητο.

δεν είναι τόσο απλό. Δεν αλλάζει ο governor με κανένα πρόγραμμα, κι ο bruno δεν έχει βρει κάποια λύση για αλλαγή του governor στον τελευταίο kernel

Υπάρχει δωρεάν εκδοση!

Ο developer του setCPU την δίνει δωρεάν για τους XDA members. Δηλαδή, ψάξε στο xda-developers το thread του app και θα σου έχει το download link στο πρώτο πόστ.

Εγώ πάντως αποφάσισα να περιμένω για να δω πώς θα είναι οι καινούργιοι επεξεργαστές της MediaTek με 4 cores (που υποτίθεται θα είναι πάνφθηνοι).

Αυτό πρεπει να είναι το λινκ του thread:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

είναι πανάρχαια εκδοση αυτή του setcpu sto xda. Όσο για τους τετραπύρηνους MTK658x, τέλη δεκεμβρη θα χουμε τις πρώτες συσκευές στην αγορά. Από πρώτα reviews σε κινεζικα φορουμ/portal για developers' εκδόσεις έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, ειδικά για την αυτονομία τους. Βγάζουν σκορ γύρω στο 10.000 στο antutu οι πρώτες εκδόσεις. Αυτό που μας νοιαζει περισσότερο ειναι να βγουν sources για Jelly Bean έστω στα τετραπύρηνα, γιατί στα mtk6577 μας ξέχασε η Mediatek

Link to comment
Share on other sites

είναι πανάρχαια εκδοση αυτή του setcpu sto xda. Όσο για τους τετραπύρηνους MTK658x, τέλη δεκεμβρη θα χουμε τις πρώτες συσκευές στην αγορά. Από πρώτα reviews σε κινεζικα φορουμ/portal για developers' εκδόσεις έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, ειδικά για την αυτονομία τους. Βγάζουν σκορ γύρω στο 10.000 στο antutu οι πρώτες εκδόσεις. Αυτό που μας νοιαζει περισσότερο ειναι να βγουν sources για Jelly Bean έστω στα τετραπύρηνα, γιατί στα mtk6577 μας ξέχασε η Mediatek

 

φιλε ξερεις περιπου σε τι τιμη θα κυμαινονται γιατι ημουν ετοιμος να παρω το ζτε αλλα αφου θα βγουν τετραπυρηνα......

εσυ τι λες αξιζει να περιμενω ;

ααα και αν μπορεις στειλε κανα review

Edited by mmart
Link to comment
Share on other sites

φιλε ξερεις περιπου σε τι τιμη θα κυμαινονται γιατι ημουν ετοιμος να παρω το ζτε αλλα αφου θα βγουν τετραπυρηνα......

εσυ τι λες αξιζει να περιμενω ;

ααα και αν μπορεις στειλε κανα review

τιμές δεν ξέρουμε ακομη

Εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι τετραπύρηνο, κι οι επιδόσεις των mkt6577 μου αρκουν

με μια αναζήτηση στο google για mtk6588 και mtk6589 θα βρεις απειρα

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό. Δεν αλλάζει ο governor με κανένα πρόγραμμα, κι ο bruno δεν έχει βρει κάποια λύση για αλλαγή του governor στον τελευταίο kernel

 

Με όλα τα προγράμματα διαχείρισης cpu αλλάζει ο governor αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα απο τον kernel. Απ'οτι κατάλαβα δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα, είτε γιατί δεν ασχολείται κάποιος καλός developer είτε γιατί δεν σας έχει δώσει η zte τον πηγαίο κώδικα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα προγράμματα διαχείρισης cpu αλλάζει ο governor αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα απο τον kernel. Απ'οτι κατάλαβα δεν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα, είτε γιατί δεν ασχολείται κάποιος καλός developer είτε γιατί δεν σας έχει δώσει η zte τον πηγαίο κώδικα.
αυτό ειπώθηκε μόνο για τον kernel της V3 του Bruno. Παρ όλ αυτά ο vagosfron λέει ότι του δουλεύει σωστά το throttling
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα. Ακόμα δε το δούλεψα πολύ γιατί παίζω με το άλλο.

Με εκνευρίζει στο άναμμα και σβήσιμο της συσκευής το λογότυπο της etotalk και η κινέζικη μελωδία. Πώς αφαιρούνται αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δύο λύσεις...

Ή βάζεις τη ρομ του Bruno που δεν περιέχει τις περιττές κινέζικες π@π@ριές ή

δεν το σβήνεις ποτέ για να μη σε ενοχλούν :p

Link to comment
Share on other sites

Δύο λύσεις...

Ή βάζεις τη ρομ του Bruno που δεν περιέχει τις περιττές κινέζικες π@π@ριές ή

δεν το σβήνεις ποτέ για να μη σε ενοχλούν :p

 

Thanks. Τελικά μάλλον θα φύγει πίσω. Ήδη ζήτησα refund γιατί παρατήρησα ότι η οθόνη στο πάνω μέρος της είναι ξεκολλημένη και βγαίνει ελαφρώς προς τα έξω. Σπρώχνοντάς της απαλά πίσω ξανακάθεται και στιγμιαία κολλάει κιόλας, αλλά μετά ξαναβγαίνει έξω. Το lightbleed από εκεί δλδ είναι κάτι παραπάνω από εμφανές αφού προεξέχει και το ίδιο το πάνελ. Σας ανεβάζω και μια φωτο για να καταλάβετε πώς είναι. Σε περίπτωση που αρνηθούν (που δεν το νομίζω) θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου. Δε νομίζω να είναι τίποτα φοβερό. Λίγο εποξική θα βάλω και θα το πατήσω με τη μέγγενη μέχρι να πιάσει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα το στείλεις πίσω! Και κλωτσίδια να έφαγε το πακέτο από τα ελτα, πάλι δε δικαιολογείται τέτοιο άνοιγμα. Κυνήγησε το θέμα της επιστροφής και άσε τελευταία λύση το να το επισκευάσεις μόνος σου.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι με 2-3-4-5-6 tire ups θα έρθει στα ίσια του :p

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα. Ακόμα δε το δούλεψα πολύ γιατί παίζω με το άλλο.

Με εκνευρίζει στο άναμμα και σβήσιμο της συσκευής το λογότυπο της etotalk και η κινέζικη μελωδία. Πώς αφαιρούνται αυτά;

 

Δεν ξέρω αν είναι σε όλες τις ρομ το ίδιο αλλά λογικά αυτά τα λογοτυπα/animation/ηχοι αποθηκεύονται στο /system/media. Αν είσαι root θα μπορείς και να τα δεις και να τα σβήσεις λογικά.

 

Σε κάθε περίπτωση κράτα backup πριν πειράξεις κάτι...

Edited by nikosst
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σε όλες τις ρομ το ίδιο αλλά λογικά αυτά τα λογοτυπα/animation/ηχοι αποθηκεύονται στο /system/media. Αν είσαι root θα μπορείς και να τα δεις και να τα σβήσεις λογικά.

 

Σε κάθε περίπτωση κράτα backup πριν πειράξεις κάτι...

έτσι είναι, αλλά δεν τα σβήνεις, πρέπει οπωσδηποτε να βάλεις καποια άλλα στη θέση τους, τουλαχιστον στην εικόνα
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι, αλλά δεν τα σβήνεις, πρέπει οπωσδηποτε να βάλεις καποια άλλα στη θέση τους, τουλαχιστον στην εικόνα

 

Δοκίμασε με την εφαρμογή ROM Toolbox.

Ανάμεσα στα πολλά και χρήσιμα εργαλεία έχει και διαχείριση Boot animation. Από εκεί την απενεργοποιείς ή βάζεις άλλη.

Έχει και Adblocker και επεξεργασία boot.prop

 

Να σας κάνω μία ερώτηση σε όσους το έχετε παραλάβει.

Έρχεται χωρίς Ελληνικά μενού; Η ROM από XDA έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο, σωστά;

Από fastcardtech σε πόσες μέρες έρχεται με Singapore Post και σε πόσες με EMS;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την εφαρμογή ROM Toolbox.

Ανάμεσα στα πολλά και χρήσιμα εργαλεία έχει και διαχείριση Boot animation. Από εκεί την απενεργοποιείς ή βάζεις άλλη.

Έχει και Adblocker και επεξεργασία boot.prop

πολύ καλό, δεν το χα δοκιμασει ποτέ

Να σας κάνω μία ερώτηση σε όσους το έχετε παραλάβει.

Έρχεται χωρίς Ελληνικά μενού; Η ROM από XDA έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο, σωστά;

Από fastcardtech σε πόσες μέρες έρχεται με Singapore Post και σε πόσες με EMS;

Δεν έχει ελληνικό μενού, μόνο αν το παρεις με τη ROM του Etotalk ή βαλεις την τελευταία του Bruno από XDA που την εχουμε μεταφρασει με τον vagosfron. Ελληνικό πληκτρολόγιο φυσικά, αν και μπορείς να βάλεις τόσα καλύτερα απ το play store.

Από fastcardtech στέλνουν σε 2 εργάσιμες μερες (εχω κανω 2 παραγγελίες τη περασμένη βδομαδα από κει), με singapore post κάνει 15 επιπλέον μερες περίπου, και με EMS 6-8

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό, δεν το χα δοκιμασει ποτέ

Δεν έχει ελληνικό μενού, μόνο αν το παρεις με τη ROM του Etotalk ή βαλεις την τελευταία του Bruno από XDA που την εχουμε μεταφρασει με τον vagosfron. Ελληνικό πληκτρολόγιο φυσικά, αν και μπορείς να βάλεις τόσα καλύτερα απ το play store.

Από fastcardtech στέλνουν σε 2 εργάσιμες μερες (εχω κανω 2 παραγγελίες τη περασμένη βδομαδα από κει), με singapore post κάνει 15 επιπλέον μερες περίπου, και με EMS 6-8

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Η rom από xda δεν έχει ελληνική γλώσσα εγκατεστημένη στο πληκτρολόγιο. Πρέπει να την κατεβάσεις...
Link to comment
Share on other sites

Η rom από xda δεν έχει ελληνική γλώσσα εγκατεστημένη στο πληκτρολόγιο. Πρέπει να την κατεβάσεις...

 

ΟΚ, ευχαριστώ.

Με EMS περνάει από Τελωνείο; Παλιότερα για αγορά από Κίνα με είχαν χρεώσει 6 ευρώ.

Η οθόνη έχει προστατευτικό ή πρέπει να αγοράσω;

Με τον φορτιστή σου δίνουν Ευρωπαϊκό αντάπτορα;

Link to comment
Share on other sites

Με EMS πιθανόν όχι, αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Έχει απλά το πλαστικό αυτοκόλλητο που έχουν όλα τα καινούρια...ναι πρέπει να αγοράσεις.

Εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ.

Με EMS περνάει από Τελωνείο; Παλιότερα για αγορά από Κίνα με είχαν χρεώσει 6 ευρώ.

Η οθόνη έχει προστατευτικό ή πρέπει να αγοράσω;

Με τον φορτιστή σου δίνουν Ευρωπαϊκό αντάπτορα;

3€ χρεώνουν στα ελτά τον εκτελωνισμό από EMS συνήθως. Όσα έχω παραλάβει από merimobiles και etotalk είχαν κανονικά μεμβράνη απ το εργοστασιο, όχι πρόχειρη, αλλά κανονική ανθεκτική. Μεμβράνες μπορείς να παρεις από ebay πάντως από γερμανία, από απλές (πακέτο με 18 μεμβράνες, 2.5€ περίπου) μέχρι εξαιρετικής ποιότητας των 3-6€
Link to comment
Share on other sites

3€ χρεώνουν στα ελτά τον εκτελωνισμό από EMS συνήθως. Όσα έχω παραλάβει από merimobiles και etotalk είχαν κανονικά μεμβράνη απ το εργοστασιο, όχι πρόχειρη, αλλά κανονική ανθεκτική. Μεμβράνες μπορείς να παρεις από ebay πάντως από γερμανία, από απλές (πακέτο με 18 μεμβράνες, 2.5€ περίπου) μέχρι εξαιρετικής ποιότητας των 3-6€

 

@gerstavros2 Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λίγο offtopic:

Πόσο κοστίζει να στείλεις πίσω το κινητό σε περίπτωση βλάβης;(Με απλό ταχυδρομείο + tracking number)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ποιές οι εντυπώσεις σας απο το τηλέφωνο μέχρι στιγμής?? Αξίζει τον κόπο η αγορά του..??

 

Θεωρείτε το Grand x in καλύτερο ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ποιές οι εντυπώσεις σας απο το τηλέφωνο μέχρι στιγμής?? Αξίζει τον κόπο η αγορά του..??

 

Θεωρείτε το Grand x in καλύτερο ή όχι??

 

Έχω το τηλεφωνο 3 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημενος! Σχετικα με το Blade που αντικατεστησα είναι αλλη κλάση (σημερα βεβαια διαπιστωσα οτι το V970 δεν εχει πυξιδα, αλλα νταξει θα ζησω:p)

Σιγουρα αξίζει τα λεφτα του, standar value for money! Οσον αφορα τη συγκριση με το Grand x in πιστευω ότι εχει να κανει με τη χρήση που ο καθεις απαιτει απο το τηλεφωνο του..Εμένα με βολευει πολυ το Dual Sim (μια sim με συνδεση και ενα καρτοκινητο για τσαμπα κλησεις σε λίγα προσωπα που μιλαω πολυ) και μου αρεσει να υπαρχει ραδιοφωνο.. Αν τώρα καποιος επιθυμει καλύτερη καμερα (8mp το IN vs 5mp το V970), πυξίδα, intel επεξεργαστη και.. (δεν θυμαμαι αν εχει κατι παραπανω!) τοτε "με γεια του και χαρα του"!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V970

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...