Jump to content

ZTE V970


bilya63
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή αναφέρεις την εσωτερική μνήμη.

Θα το δοκιμάσω, απλά πρέπει να διαβάσω αρκετά πρώτα...

Ευχαριστώ!

μία είναι η εσωτερική μνήμη, αυτή που βλέπεις κι όταν το συνδέσεις στον υπολογιστή να αντιγραψεις τη rom. δεν χρειάζεται να διαβάσεις κάτι παραπάνω απ' τις οδηγίες μου :p Ακολούθα τες απλά μία μία κι έχεις τελειώσει σε λίγα λεπτά:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προτείνω την αλλαγή του vm_dalvik_heapsize σε 64ΜΒ (αν δεν είναι ήδη), έτσι το κινητό είναι πιο γρήγορο και smooth.

Δε θέλω να γίνω σπαστικός, αλλά τί είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να γίνω σπαστικός, αλλά τί είναι αυτό?

το μέγιστο ποσό μνημης που αφιερώνεται ανά διεργασία. κατά τη γνώμη μου, σε κινητά με 1GB RAM, η απόκριση είναι καλύτερη στα 64ΜΒ παρά στα 128 που το βαζουν οι περισσότερες εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

το μέγιστο ποσό μνημης που αφιερώνεται ανά διεργασία. κατά τη γνώμη μου, σε κινητά με 1GB RAM, η απόκριση είναι καλύτερη στα 64ΜΒ παρά στα 128 που το βαζουν οι περισσότερες εταιρίες

Α οκ. Αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε μετά όμως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε μετά όμως έτσι?

όποτε θες. Στη νέα rom όπως μου πε ένας είναι ήδη στα 64 πάντως!

Link to comment
Share on other sites

όποτε θες. Στη νέα rom όπως μου πε ένας είναι ήδη στα 64 πάντως!

 

Και πως αλλάζει αυτό; Υπάρχει κάποιο tool-άκι;

Εγώ πάντως γύρισα σε V2.3MOD. Έχω την αίσθηση ότι είναι πιο smooth το κινητό. Στην καινούρια πέραν του θέματος με τον πυρήνα που δεν έκανε throttling (το οποίο λύθηκε βάζοντας το boot.img από την V2.3) μου την σπάει που όταν πατάς το power για να κλειδώσει το κινητό, είναι σαν να κλείνει σε δύο χρόνους και όχι άμεσα όπως με την 2.3.

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Και πως αλλάζει αυτό; Υπάρχει κάποιο tool-άκι;

Εγώ πάντως γύρισα σε V2.3MOD. Έχω την αίσθηση ότι είναι πιο smooth το κινητό. Στην καινούρια πέραν του θέματος με τον πυρήνα που δεν έκανε throttling (το οποίο λύθηκε βάζοντας το boot.img από την V2.3) μου την σπάει που όταν πατάς το power για να κλειδώσει το κινητό, είναι σαν να κλείνει σε δύο χρόνους και όχι άμεσα όπως με την 2.3.

με έναν file manager, όπως τον x-plore, βρίσκοντας το αρχείο /system/build.prop. Υπάρχουν κι εφαρμογές που το κανουν, όπως το ram manager νομίζω

Κρίμα αυτό με το throttling πάντως, άδειαζε η μπαταρία γρήγορα ε? Πώς φλάσαρες σκέτο το boot.img? με το sp flash tool?

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το λινκ στην πρώτη σελίδα (το φθηνό) λέει ZTE V970 MTK6577.

Το ΖΤΕ V970 aka Grand-X κανονικά φοράει Tegra 2 οπως αυτό του merimobiles που κάνει 300φεύγα.

 

Κάποιον λάκο εχει η φάβα τουλάχιστον για το link της 1ης σελίδας.

 

Είναι σίγουρα ZTE ή οι κινέζοι άρχισαν να αντιγράφουν τα κινέζικα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το λινκ στην πρώτη σελίδα (το φθηνό) λέει ZTE V970 MTK6577.

Το ΖΤΕ V970 aka Grand-X κανονικά φοράει Tegra 2 οπως αυτό του merimobiles που κάνει 300φεύγα.

 

Κάποιον λάκο εχει η φάβα τουλάχιστον για το link της 1ης σελίδας.

 

Είναι σίγουρα ZTE ή οι κινέζοι άρχισαν να αντιγράφουν τα κινέζικα...

To ZTE U970 είναι με Tegra 2, και για δίκτυα CDMA.

εδώ το δικό μας στο merimobiles

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει Σταύρο.

Πρέπει να είναι κάποια έκδοση για Κίνα.

Κανονικά έρχεται με Tegra και βλέπω εναν διαχωρισμό σε ZTE V970m και v970 σκέτο.

Μην προτείνεις ρομ γιατί θα κάψεις κόσμο.

Ο άλλος απο πάνω εχει πάρει απο meritime που λέει πως εχει tegra. Ξέρεις τι του λες να φλασάρει, android για mediatek...

 

To Grand X αν είναι όλα αυτά όντος Grand X βγαίνει ως τώρα σε 3 εκδόσεις.

 

Grand X IN - Intel Atom

Grand X V970 - Tegra 2

Grand X V970M - MTK aka mediatek

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα αυτό με το throttling πάντως, άδειαζε η μπαταρία γρήγορα ε? Πώς φλάσαρες σκέτο το boot.img? με το sp flash tool?

 

Ήταν όντως κρίμα αν και βέβαια λύθηκε όπως σου είπα. Άνοιξα το scatter file που ήταν για το extended mod, τα αποεπέλεξα όλα και τίκαρα το BOOTIMG διαλέγoντας και το αρχείο από τον δίσκο. Η καινούρια rom πέραν των ελληνικών έβαλε και υποστήριξη για A-GPS ενώ στην 2.3 έχει μόνο EPO GPS. Προτίμησα να μείνω με την 2.3 μιας και τα ελληνικά δεν με καίνε τόσο.

 

To Grand X αν είναι όλα αυτά όντος Grand X βγαίνει ως τώρα σε 3 εκδόσεις.

 

Grand X IN - Intel Atom

Grand X V970 - Tegra 2

Grand X V970M - MTK aka mediatek

 

Όντως αυτές είναι οι 3 εκδόσεις όλες με την ονομασία Grand X και με τις διαφορές στην cpu. Η τελευταία έκδοση με τον mediatek MTK6577 βγαίνει μόνο για κίνα ενώ οι άλλες είναι ευρωπαϊκές! Οι ROM του Bruno αφορούν αποκλειστικά και μόνο την έκδοση με τον Mediatek επεξεργαστή.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει Σταύρο.

Πρέπει να είναι κάποια έκδοση για Κίνα.

Κανονικά έρχεται με Tegra και βλέπω εναν διαχωρισμό σε ZTE V970m και v970 σκέτο.

Μην προτείνεις ρομ γιατί θα κάψεις κόσμο.

Ο άλλος απο πάνω εχει πάρει απο meritime που λέει πως εχει tegra. Ξέρεις τι του λες να φλασάρει, android για mediatek...

Τα χεις μπερδέψει πολύ. Δεν υπάρχει κανονικα κι ακανονιστα. και δεν καιγεται κανεις, γιατι βλεπει τι αγοραζει, και δεν γινεται να φλασαρεις tegra με εργαλειο για mediatek

 

Grand X IN - Intel Atom

Grand X V970 - Tegra 2

Grand X V970M - MTK aka mediatek

ΟΧΙ. Είναι

Grand X IN - Intel Atom, το μονο που χει ερθει επισημα ευρωπη

Grand X U970 - Tegra 2 για δικτυα CDMA

Grand X V970 - MTK6577

Έχω πιασει τρία V970 στα χερια μου, όπως κι άλλοι εδώ περα που το χουν. Ελπίζω να τα ξεμπέρδεψες

Ήταν όντως κρίμα αν και βέβαια λύθηκε όπως σου είπα. Άνοιξα το scatter file που ήταν για το extended mod, τα αποεπέλεξα όλα και τίκαρα το BOOTIMG διαλέγoντας και το αρχείο από τον δίσκο. Η καινούρια rom πέραν των ελληνικών έβαλε και υποστήριξη για A-GPS ενώ στην 2.3 έχει μόνο EPO GPS. Προτίμησα να μείνω με την 2.3 μιας και τα ελληνικά δεν με καίνε τόσο.

Πάντως ενας που τ πηρε απο μενα, δεν παρατήρησε πρόβλημα στη μπαταρία παρόλο που ναι μόνιμα στα 1000. Θα του πω παντως να φλασάρει το boot.img απ την 2.3, δεν θα χει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τα χεις μπερδέψει πολύ. Δεν υπάρχει κανονικα κι ακανονιστα. και δεν καιγεται κανεις, γιατι βλεπει τι αγοραζει, και δεν γινεται να φλασαρεις tegra με εργαλειο για mediatek

 

ΟΧΙ. Είναι

Grand X IN - Intel Atom, το μονο που χει ερθει επισημα ευρωπη

Grand X U970 - Tegra 2 για δικτυα CDMA

Grand X V970 - MTK6577

Έχω πιασει τρία V970 στα χερια μου, όπως κι άλλοι εδώ περα που το χουν. Ελπίζω να τα ξεμπέρδεψες

 

Πάντως ενας που τ πηρε απο μενα, δεν παρατήρησε πρόβλημα στη μπαταρία παρόλο που ναι μόνιμα στα 1000. Θα του πω παντως να φλασάρει το boot.img απ την 2.3, δεν θα χει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, σωστα?

 

Στο gsmarena δεν τα εχει έτσι όπως τα λες.

Τέσπα δεν ξέρω τι λέει ο mk του συγκεκριμένου αλλά ξέρω την εταιρία απο κάτι dvd player united που είχα και είναι εταιρία πολύ χαμηλού κόστους (και επιπέδου)

Όχι βέβαια πως η rockchip - amlogic - allwinner είναι τπτ το καλύτερο αλλα λέμε τώρα...

Τα 5500-5600 που πιάνει στο ΑnΤuΤu το κατατάσει σε ίδιο επίπεδο δύναμης με το blade 3 που δεν είναι και ο γιός του ανέμου.:p

 

Επίσης οταν λέτε 2.3 τι εννοείτε.

Να φανταστώ ότι μιλάτε για κάποια έκδοση firmware με τέτοια ονομασία και όχι για android 2.3.

Με ics δεν είναι το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena δεν τα εχει έτσι όπως τα λες.

Τέσπα δεν ξέρω τι λέει ο mk του συγκεκριμένου αλλά ξέρω την εταιρία απο κάτι dvd player united που είχα και είναι εταιρία πολύ χαμηλού κόστους (και επιπέδου)

Όχι βέβαια πως η rockchip - amlogic - allwinner είναι τπτ το καλύτερο αλλα λέμε τώρα...

Τα 5500-5600 που πιάνει στο ΑnΤuΤu το κατατάσει σε ίδιο επίπεδο δύναμης με το blade 3 που δεν είναι και ο γιός του ανέμου.:p

 

Επίσης οταν λέτε 2.3 τι εννοείτε.

Να φανταστώ ότι μιλάτε για κάποια έκδοση firmware με τέτοια ονομασία και όχι για android 2.3.

Με ics δεν είναι το κινητό?

 

5500 βγαζει στο antutu 2.9.x απο την εκδοση 3.x.x και μετα αλλαξε ο τροπος αξιολογησης. To blade δεν φτανει ουτε 3000

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Να σας μπερδέψω και εγώ λίγο?

Αυτό το Grand X Mimoza με 512 μνήμη ποιο είναι πάλι?

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=3635&c=zte_grand_x_3g_v970__v970m_zte_mimosa_x

Μήπως έχουμε τότε

ZTE GRAND X IN

ZTE GRAND X MIMOZA

ZTE V970 ( Το οποίο είναι ίδιο με το mimoza, μόνο που έχει 1g μνήμη)?

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena δεν τα εχει έτσι όπως τα λες.

Τέσπα δεν ξέρω τι λέει ο mk του συγκεκριμένου αλλά ξέρω την εταιρία απο κάτι dvd player united που είχα και είναι εταιρία πολύ χαμηλού κόστους (και επιπέδου)

Όχι βέβαια πως η rockchip - amlogic - allwinner είναι τπτ το καλύτερο αλλα λέμε τώρα...

Τα 5500-5600 που πιάνει στο ΑnΤuΤu το κατατάσει σε ίδιο επίπεδο δύναμης με το blade 3 που δεν είναι και ο γιός του ανέμου.:p

 

Επίσης οταν λέτε 2.3 τι εννοείτε.

Να φανταστώ ότι μιλάτε για κάποια έκδοση firmware με τέτοια ονομασία και όχι για android 2.3.

Με ics δεν είναι το κινητό?

Όπως στα είπα ειναι τα μοντέλα, άσε το gsmarena να λέει. 2.3 είναι η εκδοση της rom του bruno στο xda, ICS είναι.

Η Mediatek παράγει τα πασίγνωστα ralink wifi chip κι όχι μόνο.

Οι τελευταίοι (MTK657x) επεξεργαστές της Mediatek είναι ταχύτατοι για τα χρήματά τους και με πολύ χαμηλή κατανάλωση. Έχοντας δουλέψει με πολλά MTK6577 κινητά, είναι πολύ ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο κινητό στο ίδιο και παραπάνω κόστος (πχ σε σύγκριση με τον Qualcomm MSM8255T του alcatel OT-995 (κάτω από 4500 στο antutu) που ναι κι ακριβότερο), και με πολύ καλή διαχείρηση ενέργειας.

Όσο για τους rockchip, είναι κορυφαίοι. Μάλλον δεν εχεις δει πόσο βγάζουν στα benchmarks τα κινέζικα διπύρηνα ταμπλετ:p

Απ το 2011 και μετα γενικά οι κινέζοι έχουν ανέβει πολλά επίπεδα;)

 

Να σας μπερδέψω και εγώ λίγο?

Αυτό το Grand X Mimoza με 512 μνήμη ποιο είναι πάλι?

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=3635&c=zte_grand_x_3g_v970__v970m_zte_mimosa_x

Μήπως έχουμε τότε

ZTE GRAND X IN

ZTE GRAND X MIMOZA

ZTE V970 ( Το οποίο είναι ίδιο με το mimoza, μόνο που έχει 1g μνήμη)?

pdadb.net και gsmarena δεν ειναι αξιόπιστα site για τα κινητά της κινέζικης αγοράς. το V970 έχει ονομασία MIMOZA. V970Μ ήταν μοντέλο με 512ΜΒ που δεν κυκλοφορεί πουθενα, δεν ξέρω καν αν είχε κυκλοφορήσει, και δεν μας απασχολεί κι ολας

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενας που τ πηρε απο μενα, δεν παρατήρησε πρόβλημα στη μπαταρία παρόλο που ναι μόνιμα στα 1000. Θα του πω παντως να φλασάρει το boot.img απ την 2.3, δεν θα χει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, σωστα?

 

Παίζει εν τέλει να μην έχει διαφορές ή να είναι θέμα ασυμβατότητας του cpu master pro με τον καινούριο πυρήνα. Σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα συμβατότητας και αν γίνει κάτι μπορεί να ξαναβάλει το boot.img από την V3.0. Την μέση κατανάλωση την μετράω με το battery monitor widget. Αυτή τη στιγμή βλέπω 19MAh κατανάλωση, έχει φτάσει και 11 αν δεν χρησιμοποιώ αρκετή ώρα το τηλ. Ο επεξεργαστής πάντως κοιμάται στα 250MHz αφού δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο και τουλ χαίρομαι που δουλεύει σωστά το throttling.

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει εν τέλει να μην έχει διαφορές ή να είναι θέμα ασυμβατότητας του cpu master pro με τον καινούριο πυρήνα. Σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα συμβατότητας και αν γίνει κάτι μπορεί να ξαναβάλει το boot.img από την V3.0. Την μέση κατανάλωση την μετράω με το battery monitor widget. Αυτή τη στιγμή βλέπω 19MAh κατανάλωση, έχει φτάσει και 11 αν δεν χρησιμοποιώ αρκετή ώρα το τηλ. Ο επεξεργαστής πάντως κοιμάται στα 250MHz αφού δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο και τουλ χαίρομαι που δουλεύει σωστά το throttling.
Με το Setcpu το δοκίμασε. Τώρα για την καταναλωση, είχες δει με την V3 πώς πήγαινε? Θα κοιτάξω κι εγώ πάντως σε 2-3 μέρες που θα χω το επόμενο V970
Link to comment
Share on other sites

Custom kernel για overclock εχει βγει? Στο antutu στην τελευταία έκδοση τι σκορ βγαζει?
Δεν πάει πάνω από 1GHz

antutu 6050, quantrat 4460

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει πάνω από 1GHz

antutu 6050, quantrat 4460

 

Σιγουρα παει απλα δεν εχει δοθει το source code του kernel λογικα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παει απλα δεν εχει δοθει το source code του kernel λογικα.

για κανένα mtk6577, άρα δεν μπορούμε να το υπερχρονισουμε:p γιατί το χα ψάξει στο δικό μου κινέζικο με μπαταρία 3000mAh που δεν με νοιαζε η κατανάλωση:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει παρατηρήσει κανείς οτι όταν καλείς κάποιον, με το που το σηκώσει, δονείται το κινητό. Ψάχνω και δε μπορώ να βρω πως βγαίνει.

Επίσης, μπορώ να βάλω άλλο ήχο κλήσης για τη μια κάρτα sim και άλλο για την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ε?

Update για τη διάρκεια μπαταρίας... Την Τρίτη το πρωί το πήρα και το μεσημέρι τελείωσε όση μπαταρία είχε. Φόρτιση και απο το απόγευμα μέχρι και σήμερα το κινητό κρατάει ακόμη 26% και μάλιστα χωρίς απενεργοποίηση τα βράδια. Μιλάμε όμως για πολύ φυσιολογική χρήση. Και οι δύο κάρτες σε 2G λειτουργία, όπως επίσης wifi και BT κλειστά. Δεν το έλιωσα που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχει παρατηρήσει κανείς οτι όταν καλείς κάποιον, με το που το σηκώσει, δονείται το κινητό. Ψάχνω και δε μπορώ να βρω πως βγαίνει.

Επίσης, μπορώ να βάλω άλλο ήχο κλήσης για τη μια κάρτα sim και άλλο για την άλλη?

Αυτό με τη δόνηση νομίζω είναι mod του bruno, κι είναι χρήσιμο για να καταλαβαίνεις ότι ο αλλος το σήκωσε, σε περίπτωση που δεν ακους ή εχεις το τηλ μακρυά απ τ αυτί

Αυτό με τους ήχους κλήσεις νομίζω δεν γίνεται, αλλά δεν το χω ψάξει

Κανείς ε?

Update για τη διάρκεια μπαταρίας... Την Τρίτη το πρωί το πήρα και το μεσημέρι τελείωσε όση μπαταρία είχε. Φόρτιση και απο το απόγευμα μέχρι και σήμερα το κινητό κρατάει ακόμη 26% και μάλιστα χωρίς απενεργοποίηση τα βράδια. Μιλάμε όμως για πολύ φυσιολογική χρήση. Και οι δύο κάρτες σε 2G λειτουργία, όπως επίσης wifi και BT κλειστά. Δεν το έλιωσα που λέμε...

μια χαρά, αυτό με την V2.3 ή την V3?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V970

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...