Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

μετά απο 3 (??) χρόνια χρήσης που έχω το 5800 δεν κρατάει και τόσο, δηλαδή με μουσική 2-3 ώρες 30 λεπτά ίντερνετ κανά δυο τηλέφωνα κρατάει μία μέρα max...
That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

HTC Desire, MIUI Rom, με ελάχιστη ομιλία (δέκα λεπτά τη μέρα), αρκετό wifi και browsing (συνολικά 2 με 3 ώρες), αρκετά SMS και μου βγάζει 1 μέρα άνετα. Το φορτίζω στις 12 τα μεσάνυχτα κ ξανά την επομένη στις 12 χωρίς να έχει αδειάσει απαραίτητα. Κάποιες φορές μπορεί να με βγάλει μέχρι την επομένη το μεσημέρι αν δεν κάνω chat το βραδύ στο Facebook.

Με 3G data όμως δεν την βγάζει τη μέρα. Σπανία χρησιμοποιώ αλλά αν το κάνω θέλει φόρτιση 2 φορές τη μέρα.

 

Το έχω 2 χρονιά και 4 μήνες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Sony Experia Neo V και ΗTC wildfire S. Με δέκα λεπτά την ομιλία την ημέρα 1-2 sms και πολύ wifi αλλά και browsing και gtalk 1,5 με 2 ημέρες. Βέβαια στην περιοχή που μένω δεν έχω καλό σήμα σε αντίθεση με την εργασία μου που το σήμα πάει και στο υπόγειο.Εξυπακούεται ότι το Neo V κρατάει κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται την ρομ που εχει καθε φορα.

Με σλιμ μια μερα και κατι ψιλα χωρις πολλα ζορια.

Αν το ζορισω δεν βγαζει μερα.Με cm κοντα δυο μερες

Με ζορια μια μερα.

Αρα δεν ειμαι ικανοποιημενος.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω τον Γαλαξία Σ ΙΙ.

Μέσος όρος μεταξύ φορτίσεων 2-3 ημέρες.

Να εξηγήσω εδώ πως ανοιχτά έχω μονίμως μόνο το 3Γ και τα δεδομένα της συσκευής μου, ενώ παίζω αρκετές ώρες της ημέρας με το κινητό καθώς ακόμα το μαθαίνω (έναν μήνα κλείνει σήμερα στα χέρια μου).

Το μέγιστο που μου έχει κρατήσει από όσο θυμάμαι είναι τέσσερις μέρες. Το ελάχιστο, μία.

Την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο, αλλά ΓουάιΦάι, ΓΠΣ και Γαλάζιο δόντι, ανοίγουν μόνον όταν τα χρειάζομαι.

Σε γενικές γραμμές θα επιθυμούσα να είχε σίγουρα την διπλάσια διάρκεια μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ψηφισα απολυτα ικανοποιημενος.

Έχω το Xperia S για 1 μηνα και κατι. Σε σχεση με το Wildfire που ειχα πριν κραταει ανετα τον διπλασιο χρονο και ας ειναι πολυ, μα πολυ πιο δυνατο σε χαρακτηριστικα! (με εργοστασιακη 4.0.4 και μονο tweak: παγωμενες σχεδον ολες τις εργοστασιακες χαζες εφαρμογες)

Δηλαδη: μου βγαζει απο 12 ως 70 ωρες αναλογως της χρησης!

(με ενεργα viber,WhatsApp,κινουμενο φοντο,box,dropbox,συν 20+ αλλες εφαρμογες και παιχνιδια)

12 ωρες με μονιμα ανοιχτο WiFi,gps,φουλ φωτηνοτητα και κλησεις, δηλαδη μια μερα στον δρομο για μενα...

70 ωρες εφτασε με χρηση: 2ωρες οθονη μετριας φωτ,45" κλησεις,1 ωρα παιχνιδι,40 ωρες 2G δικτυο κ.α.

3-4 ωρες συνεχομενου παιχνιδιου αντεχει, και με το browsing περιπου το ιδια

3G εχω μονιμα κλειστο γιατι δεν χρησιμοποιω mobile internet

παντα μου βγαζει την μερα(15+ ωρες) αν δεν το παρακανω σε κατι.

 

Νομιζω πως η λογικη του οτι θελω να τα εχω ολα ενεργα και στο φουλ και να μου βγαζει 1-2 μερες καθε αλλο παρα φυσιολογικη ειναι.

Το οτι σου δινει καποιες εξτρα δυνατοτητες το κινητο τηλεφωνο δεν σημαινει πως σχεδιαστηκε για να δουλευουν ολά και συνεχεια!

Αυτα για τους απλους χρηστες που νομιζουν οτι εχουν στα χερια τους εναν σταθερο υπολογιστη ή ενα ps3!

Όσο για τους επαγγελματιες, ευτυχως για κεινους βγηκε η γιατρεια πριν κανα χρονο το note και τωρα το note2!

Αυτα! Απλα και φιλικα!

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ψηφισα απολυτα ικανοποιημενος.

Έχω το Xperia S για 1 μηνα και κατι. Σε σχεση με το Wildfire που ειχα πριν κραταει ανετα τον διπλασιο χρονο και ας ειναι πολυ, μα πολυ πιο δυνατο σε χαρακτηριστικα! (με εργοστασιακη 4.0.4 και μονο tweak: παγωμενες σχεδον ολες τις εργοστασιακες χαζες εφαρμογες)

Δηλαδη: μου βγαζει απο 12 ως 70 ωρες αναλογως της χρησης!

(με ενεργα viber,WhatsApp,κινουμενο φοντο,box,dropbox,συν 20+ αλλες εφαρμογες και παιχνιδια)

12 ωρες με μονιμα ανοιχτο WiFi,gps,φουλ φωτηνοτητα και κλησεις, δηλαδη μια μερα στον δρομο για μενα...

70 ωρες εφτασε με χρηση: 2ωρες οθονη μετριας φωτ,45" κλησεις,1 ωρα παιχνιδι,40 ωρες 2G δικτυο κ.α.

3-4 ωρες συνεχομενου παιχνιδιου αντεχει, και με το browsing περιπου το ιδια

3G εχω μονιμα κλειστο γιατι δεν χρησιμοποιω mobile internet

παντα μου βγαζει την μερα(15+ ωρες) αν δεν το παρακανω σε κατι.

 

Νομιζω πως η λογικη του οτι θελω να τα εχω ολα ενεργα και στο φουλ και να μου βγαζει 1-2 μερες καθε αλλο παρα φυσιολογικη ειναι.

Το οτι σου δινει καποιες εξτρα δυνατοτητες το κινητο τηλεφωνο δεν σημαινει πως σχεδιαστηκε για να δουλευουν ολά και συνεχεια!

Αυτα για τους απλους χρηστες που νομιζουν οτι εχουν στα χερια τους εναν σταθερο υπολογιστη ή ενα ps3!

Όσο για τους επαγγελματιες, ευτυχως για κεινους βγηκε η γιατρεια πριν κανα χρονο το note και τωρα το note2!

Αυτα! Απλα και φιλικα!

 

Ειπες την μαγικη λεξη..Χωρις 3G. Ανοιξε 3G και θα τα ξαναπουμε για το απολυτα ικανοποιημενος. Με wi-fi ολα πανε καλα (η σχετικα καλα)...το προβλημα αρχιζει με το 3G και κυριως με 3G ανοιχτο ενω δεν εισαι συνεχεια κατω απο το ιδιο cell tower.:)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

σε λίγες περιπτώσεις την "βγάζεις καθαρή" χωρίς 3G. θεώρω πως το 3G είναι must για average serfing

 

Εννοείται αυτό.

Το edge στην Ελλάδα (όπου έχω πάει τουλάχιστον) είναι αισχρό.

No 3g no party!

Link to comment
Share on other sites

με κανα 10λεπτο ομιλια,1 ωρα μουσικη και 1 ωρα παιχνιδια(wifi,3g,bt κλειστα)βγαζει 1-1,5 μερα.αν κρατησω το wifi ανοιχτο και μπω για κανα μισαωρο στο internet τοτε μια μερα με το ζορι.αναμαινομενο,αλλα σε καμια περιπτωση ικανοποιητικο

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

note 2....ατελειωτη...

 

note 2 τιμη... απλησιαστη.....

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

540€ είναι αυτά

Κατά την γνώμη μου ότι πιο value for money το note2.. Δεν λέω ότι είναι φθηνό αλλά πάντα σε σχέση με αντίστοιχες ναυαρχίδες κι αυτά που προσφέρει (και ειδικά στον τομέα της αυτονομίας) ειναι μια άριστη επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Sony Experia P και όταν κάνω χρήσει wifi ή παιχνίδια κρατάει 1 μέρα.Και όπως ανάφερε ένας φίλος η μπαταρίες στα smartphone έχουν μείνει πίσω
Link to comment
Share on other sites

Νeo v:3 μερες με μετρια χρηση 2 μερες με πολυ και 7 με καθολου..τα σχολια δικα σας:D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι σε σταδιο στρωσιματος η αποψη μου θα ειναι θεωριτικη απο οτι βλεπω με πολυ χρηση και ολα ανοιχτα 1 μερα με μετρια χρηση 2 μερες και μονο σαν τηλ μπορει και 3 μερες .
Link to comment
Share on other sites

αρκετά ικανοποιημένος κ έγω απο optimus 4Χ μου βγάζει άνετα 4ΜΕΡΕΣ το κινητο το έχω μόνιμα στο 2g , 40% φωτεινότητα 1 ώρα περίπου ομιλία κάθε μερα , λίγα sms, λίγο wifi με τέτοια χρήση κρατάει 4ΜΕΡΕΣ!!! Βέβαια αν ανοιξω GPS ,παίξω κανα παιχνίδι , σερφάρω με 3G την ρουφάει την μπαταρία για πλάκα ούτε μια μέρα :lol: στο optimus 2x που είχα η μπαταρία ήταν για κλάματα σε flight mode κ χωρίσ wifi ανοιχτο με το ζόρι 1,5 μέρα . και το ATRIX πολύ καλή μπαταρία το έκανα ίδια χρήση με το 4Χ κ μου κρατούσε 4 μέρες .
Link to comment
Share on other sites

Έχω:

Motorola Atrix - αντέχει για πλάκα 4 μέρες (αν δεν κάνω πολλά πράματα), διαφορετικά 3 μέρες τις έχει στάνταρ με πολύ φόρτο. Αργεί να φορτίσει γιατί έχει μεγάλη μπαταρία, στο Lapdock φορτίζει ποιο γρήγορα γιατί τροφοδοτείται και από USB και από HDMI.

Motorola XT5 - το πρώτο smartphone που είχα στη ζωή μου, με android 2.2.1, το πέρασα με foxconn rom 2.2.2 και παίζει μια χαρά. Κρατάει περίπου 3 μέρες γιατί μιλάω και πολύ με αυτό. Φορτίζει γρήγορα.

Alcatel (Vodafone Smart II) - Το πήρα δωρεάν από τη vodafone από το διαγωνισμό του καλοκαιριού, πάρα πολύ καλό κινητό, αντέχει και 14 μέρες idle !!! Έχω μείνει :X. Η μεγαλύτερη αυτονομία που έχω δει στη ζωή μου. Το χρησιμοποιώ ελάχιστα, όταν μιλάω αρκετά κρατάει 3-4 μέρες. Ο χρόνος φόρτισης είναι νορμάλ.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τα smartphone μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Galaxy S3. Με την προηγουμενη ROM η μπαταρια εφτανε οριακα το βραδυ, με κανονικη χρηση και με power saving ON. Με την νεα ROM 4.1 βγαζει 24+ ωρες με την ιδια χρηση και power saving ON. Φοβαμαι να το δουλεψω χωρις το power saving γιατι δεν θα ηθελα να με αφησει χωρις μπαταρια. Οταν δινεις 600€ για ενα κινητο θα ηθελες να σου δινει και αυτο περισσοτερα περα απο CPU, GPU, Sensors και ολα τα σχετικα. Η αυτονομια ειναι το παν. Παλιοτερα ημουν χρηστης Blackberry 9500 + 9700. Με το 9500 εβγαζα 12ωρες και με το αλλο εφτανα 18-20. Εχω περασει και Android Wildfire, Huawei Vodafone και Windows Phone HD7, βλεποντας τις διαφορες εχει γινει καλη δουλεια στην μπαταρια του S3 αλλα θα μπορουσαν να κανουν και καλυτερα. Και μην μου πειτε μα εχει μεγαλο επεξεργαστη, οθονη, sensorες και τετοια γιατι αυτα ξεραν να τα φτιαξουν την μπαταρια οχι; To note2 που λενε καποιοι αλλοι συμφορουμιτες λεει οτι εχει ατελειωτη μπαταρια με τα ιδια λεφτα και μεγαλυτερη οθονη...

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το χρησιμοποιησω σαν smartphone τη μερα μπορει και να μη τη βγαλει.Για πειραμα το εκανα απλως τηλεφωνο για 8 ωρες και μου κατεβασε τη μπαταρια 20 τις εκατο.Σε μια οθονη 4.3 δεν ειναι πολυ.Αρα σαν τηλεφωνο ευχαριστημενος σαν smartphone μαλλον εχει πολυ δρομο μπροστα για να πουμε οτι αντεχει.
nokia3310,nokia3330,nokia3200,nokia7610,nokia7370,sonyerricsonk800i:w00t:,samsung s8300,nokiaN82,lg viewty,htc hero,s2, xiaomi Mi3,LgG4,Honor 8,Htc U11
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S3 ..

 

δεν θα ελεγα οτι ειμαι ευχαριστημένος με το ζορι βραδιάζει χωρις ενδιάμεση φορτιση ....

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι γνώμες διίστανται για τη συσκευή μου (SG SIΙI), εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Με custom rom και ρυθμίσεις που πρέπει, είμαι μια χαρά για τα δεδομένα μου (1,5 - 2 ημέρες με καλή χρήση).

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Galaxy SIII ικανοποιημένος γενικά αλλά θα ήθελα περισσότερα βέβαια αν το βάλεις εξοικονόμηση ενέργειας αντέχει με 15 μπαταρία και wi-fi το βγάζει το 3ωρο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...