Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δική μου Sandisk 32GB class 10 πιάνει max 9MB/s write και 34MB/s read (sequential), συνδεδεμένη σε card reader usb 3.0 που με άλλες κάρτες μου CF, SD κτλ. πιάνει τα ονομαστικά τους κανονικά 60-90MB/s και παραπάνω μερικές φορές.

 

Γενικά οι επιδόσεις των microSD είναι λίγο απογοητευτικές σε σχέση με τις υπόλοιπες κάρτες.

 

Δηλαδή η verbatim class 10 θα είναι περίπου το ίδιο.

 

Εμένα πάντως η SanDisk Ultra 64 GB microSDXC (η γνωστή 64άρα κόκκινη-γκρι) μου έπιασε γύρω στα 10 MB/s στην εγγραφή και πολύ περισσότερο (δεν θυμάμαι πόσο) στην ανάγνωση, σε card reader στο PC. Δηλαδή πρέπει να έπιασε ταχύτητες αντίστοιχες της 32 GB microSDHC του octap79 (ωραίο και φροντισμένο το post σου φίλε octap79, εύγε!).

 

Το class εγγυάται το minimum σε write της κάρτας όπως αναφέρθηκε. Δηλαδή μια οποιαδήποτε class 10 (επώνυμη) εγγυάται 10ΜΒ/s write, μια class 4 αντιστοιχα 4ΜΒ/s.

Στην sandisk class 10 εγω βλέπω 9MB/s...αλλά μπορείς να πεις ότι είναι κοντά σε αυτά που....υπόσχεται. Απο την άλλη μου φαίνεται δύσκολο αυτό που γράφτηκε πιο πριν ότι έχουν δει και 16ΜΒ/s, εκτός και αν παίζει τέτοια διαφορά μεταξύ των διάφορων "κόκκινων" sandisk που κυκλοφορούν και δεν την έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου (camera και mobile)

 

Ενημερωτικά, η Kingston 16GB class 10 που έχω, γράφει στα 15MB/s (14,7 για την ακρίβεια).

 

Επίσης κρατώντας όλες τις παραμέτρους ίδιες στην σύγκριση δύο καρτών και αλλάζοντας μόνο την χωρητικότητα, συμβαίνει πολλές φορές (τις περισσότερες) η κάρτα με την μικρότερη χωρητικότητα να είναι ταχύτερη π.χ η 16αρα ταχύτερη από την 64αρα.

 

Πολλές φορές αυτό που κερδίζουμε σε χωρητικότητα το χάνουμε σε ταχύτητα.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν η microSD card δεν ειναι αρκετα καλη υπαρχει πιθανοτητα να προκαλεσει προβλημα στο τηλεφωνο?

Μιλαω για την verbatim

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου πολύ δύσκολο.

Σε κακής ποιότητας κάρτα θα γίνει το αντίστροφο.

 

Από την χρήση, κάποια στιγμή θα ψοφήσει (σύντομα) και δεν θα την αναγνωρίζει ούτε το τηλέφωνο ούτε κάποιος reader.

Μιλάω γενικά και όχι για την συγκεκριμένη μάρκα που γράφεις.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου πολύ δύσκολο.

Σε κακής ποιότητας κάρτα θα γίνει το αντίστροφο.

 

Από την χρήση, κάποια στιγμή θα ψοφήσει (σύντομα) και δεν θα την αναγνωρίζει ούτε το τηλέφωνο ούτε κάποιος reader.

Μιλάω γενικά και όχι για την συγκεκριμένη μάρκα που γράφεις.

 

Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενος και η προσπφορα στα 23 ευρω του eshop ειναι πολυ καλη.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Φιλε την εχω παραγγειλει ηδη απο την κυριακη αλλα καμια ενημερωση για την πορεια της παραγγελιας..μαλλον θα μου πουν πως δεν υπαρχει αποθεμα..εχει ξαναγινει σε προσφορες
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε την εχω παραγγειλει ηδη απο την κυριακη αλλα καμια ενημερωση για την πορεια της παραγγελιας..μαλλον θα μου πουν πως δεν υπαρχει αποθεμα..εχει ξαναγινει σε προσφορες

Άν λες για την Verbatim από e-shop έγραφε για νέα παραλαβή από 17 Ιανουαρίου αν δεν κάνω λάθος. Οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα απλά θα καθυστερήσει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-KALAIDENG-Filp-Leather-Cover-Case--Film-for-Samsung-Galaxy-Note-II-2-N7100/330824726129/item

 

Μαλλον εχει μαγνητη. Λετε να εχουμε θεματα.Ειναι και κινεζια απο μεσα κεντρο που λεμε :p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει δυο..τις εχει 11 ευρω το birdphone..εχει δυο μαγνητακια στις δυο ακρες..την μια την εχω κανα διμηνο κανενα προβλημα..την αλλη που πηρε η κοπελα μου ξεκολησε στην ακρη γιαυτο και ειδα το μαγνητη..το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι πως το κινητο μπαινει φορετο οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει η θηκη αλλα δεν εχει και καθολου πλαστικο στη πλατη ωστε να το γρατζουνισει..βλεπω πως πολλοι προτιμανε θηκες που εχουν βαση πλαστικη για την στηριξη αλλα την ειχα πατησει στο νοτε1 και ειχε κανει σημαδια η πλατη..χωραει και τρεις πιστωτικες ανετα..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Αυτη εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-KALAIDENG-Filp-Leather-Cover-Case--Film-for-Samsung-Galaxy-Note-II-2-N7100/330824726129/item

 

Μαλλον εχει μαγνητη. Λετε να εχουμε θεματα.Ειναι και κινεζια απο μεσα κεντρο που λεμε :p

Εχει μαγνήτη. Την έχει κι ένα παιδί από εδώ. Τώρα για τo αν θα υπάρξει θέμα με τον μαγνήτη αυτό είναι κάτι που έχει αναφερθεί και άλλοι λένε πως δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα άλλοι ότι αντιμετώπισαν. Απο εκεί και μετά είναι προσωπικό θέμα. Ο καθένας έχει την άποψή του για το αν θα έπαιρνε ή όχι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-KALAIDENG-Filp-Leather-Cover-Case--Film-for-Samsung-Galaxy-Note-II-2-N7100/330824726129/item

 

Μαλλον εχει μαγνητη. Λετε να εχουμε θεματα.Ειναι και κινεζια απο μεσα κεντρο που λεμε :p

 

http://www.ehow.com/facts_7819950_problems-magnetic-phone-cases.html

 

http://www.droidforums.net/forum/droid-general-discussions/4866-magnetic-case-problem-feature.html

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1372112

 

 

"Wacom styluses use a form of magnetic resonance. Having a strong magnet near the touchscreen is going to mess with it."

 

 

Διαβάζω:

 

I found this in Galaxy Note manual

 

' Do not use carrying cases or accessories with magnetic closures or allow

your device to come in contact with magnetic fields for extended periods of

time. ' Page 180

 

Άλλοι λένε ότι δεν είναι θέμα

http://androidforums.com/motorola-droid/85060-phone-cases-magnetic-flaps.html

 

Αλλά:

Magnet sets off the dock mode and leaves your screen on.

 

 

Οπότε από το να ψάχνεται τι παίζει και να κάνετε στο τηλέφωνό σας πειράματα, απλά μην πάρετε τέτοιου είδους θήκες.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Κατέβασε το zip από εδώ: http://www.sendspace.com/file/oo2imr

Βαριόμουν να τις ανεβάζω μια μια στο myphone!:)

 

Έχω βάλει και μια σύγκριση με τη Nillkin. Στο πάχος δεν έχουν διαφορά απλά τη Samsung τη νιώθεις ελαφρώς πιο ογκώδη λόγω του περιμετρικού TPU.

πολυ καλη η λευκη αλλα το βραδυ κανει αντανακλαση το φλασ στις φωτογραφιες..

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η λευκη αλλα το βραδυ κανει αντανακλαση το φλασ στις φωτογραφιες..

 

Ωχ μιλας σοβαρά; Αφού φαίνεται πως έχει απόσταση.

Αυτό είναι ότι χειρότερο σε θήκη.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αυτη εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-KALAIDENG-Filp-Leather-Cover-Case--Film-for-Samsung-Galaxy-Note-II-2-N7100/330824726129/item

 

Μαλλον εχει μαγνητη. Λετε να εχουμε θεματα.Ειναι και κινεζια απο μεσα κεντρο που λεμε :p

 

Υπαρχουν πολλα προιοντα που δεν ειναι κινεζικα? Ας σταματησυμε αυτο το μυθο πλεον για τα κινεζικα. Η συντριπτικη πλειοψηφια, ειναι κινεζικα ρε παιδια...

Επισης, την συγκεκριμενη θηκη την εχω 2 εβδομαδες περιπου. Κανενα μα κανενα συμπτωμα δεν εχει παρατηρηθει.

Σας μιλω ειλικρινα, δεν εχω κατι να κερδισω. Για μια θηκη μιλω, οχι για τον μισθο μου , ποσα παιρνω :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια δεν φαινεται σε ολες τις φωτο..αλλα ειναι ενοχλητικο.και συμβαινει μονο στη λευκη θηκη απο οτι εχουν αναφερει στο xda.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα προιοντα που δεν ειναι κινεζικα? Ας σταματησυμε αυτο το μυθο πλεον για τα κινεζικα. Η συντριπτικη πλειοψηφια, ειναι κινεζικα ρε παιδια...

Επισης, την συγκεκριμενη θηκη την εχω 2 εβδομαδες περιπου. Κανενα μα κανενα συμπτωμα δεν εχει παρατηρηθει.

Σας μιλω ειλικρινα, δεν εχω κατι να κερδισω. Για μια θηκη μιλω, οχι για τον μισθο μου , ποσα παιρνω :lol::lol::lol::lol:

 

Προφανώς και εκανα πλάκα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια δεν φαινεται σε ολες τις φωτο..αλλα ειναι ενοχλητικο.και συμβαινει μονο στη λευκη θηκη απο οτι εχουν αναφερει στο xda.

Την έχεις και σου το κάνει? Εγώ που δοκίμασα μερικές δεν διαπίστωσα κάτι. Βέβαια, μπορεί να το κάνει υπό συνθήκες, τι να πω. Αν παρατηρήσω κάτι θα το αναφέρω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, εγω παντως εχω παραγγειλει μια διαφανη λεπτη σιλικονης απο ebay σε χαμηλη τιμη αντιστοιχη του απλού προιοντος που αγοραζουμε , θεωρω ξεφτιλα και κοροιδια τα 30 ευρω για μια θηκη, ασχετως αν εχω χαλασει πολλά λεφτα στο παρελθον σε δαυτες. αντε να ερθει, φτανουμε στο 10ημερο αυριο , από την ημερα παραγγελίας !

 

μια ιδεά που εχω

επισης, στον φακο της καμερας, σκεφτηκα ως πατεντα να εχω "κολλημενο/σφηνωμενο" ενα μικρό κομματι πλαστικό διαφανο από τις προστασιες οθονης, καθως δεν υπαρχει θηκη λεπτη που ν προστατευει στοιχειωδως τον φακό της καμερας, και το φοβαμαι λιγο... με την θηκη σιλικονης απο πανω, δε θα φαινεται τιποτα και θα συγκρατειται και στην θεση του το πλαστικό. από το φλας μαλλον θα το κοψω /να μηνε χει μπροστα για να αποφυγω τυχον αντανακλασεις.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι καλη η τιμη ΑΝ ειναι αυθεντικη. Διατηρω τις επιφυλαξεις μου ομως.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εαν ζητήσω να μου στείλει φωτο απο την συσκευασία θα καταλάβω εαν είναι αυθεντική?

 

Ειναι καλη η τιμη ΑΝ ειναι αυθεντικη. Διατηρω τις επιφυλαξεις μου ομως.
Link to comment
Share on other sites

Εαν ζητήσω να μου στείλει φωτο απο την συσκευασία θα καταλάβω εαν είναι αυθεντική?

 

Ειναι μια καλη αρχη, ποσταρε τις φωτογραφιες εδω και καποιος συμφορουμιτης που την εχει ισως διαπιστωσει διαφορες ή ομοιοτητες :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο και μόνο τα κόκκινα γράμματα είναι σαν να σου λέει αν δεν σου αρέσει η θήκη, εσύ φταις. Η τιμή είναι ξεφτίλα ή δεν είναι αυθεντική ή έχει ποσότητα από θήκες με cash back επειδή στην Γαλλία επιστρέφανε 20 ευρώ από το συνολικό ποσό της θήκης αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί αυτό το κάνει ο αγοραστής. Βέβαια για τόσα λεφτά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο εδω ποσο μαιμουδια παιζει να ειναι ?

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/CAR-HOLDER-WINDSCREN-MOUNT-FOR-Samsung-S3-i8510-INNOV8-Galaxy-NoteS2-I9100/190738889377/item

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...