Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και βιδωμένο είναι,και στο παρμπρίζ είναι!

Το κινητό γυρισμένο στο πλάι κουνάει ποιο λίγο αλλά όρθιο περισσότερο..

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ολες οι καρτες παιρνουν τον ιδιο ανταπτορα?

Πηρα μια microSD και ψαχνομαι να παρω εναν ανταπτορα αλλα δεν ξερω που να κοιταξω.

Μπορειτε να βοηθησετε?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Και βιδωμένο είναι,και στο παρμπρίζ είναι!

Το κινητό γυρισμένο στο πλάι κουνάει ποιο λίγο αλλά όρθιο περισσότερο..

 

Περιεργο, σε μενα παραμενει σταθερο παντα. Μηπως επεσες σε ελαττωματικο σκεφτομαι...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, σε μενα παραμενει σταθερο παντα. Μηπως επεσες σε ελαττωματικο σκεφτομαι...

 

Μήπως δεν ήταν και original

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι καρτες παιρνουν τον ιδιο ανταπτορα?

Πηρα μια microSD και ψαχνομαι να παρω εναν ανταπτορα αλλα δεν ξερω που να κοιταξω.

Μπορειτε να βοηθησετε?

 

Κανείς να βοηθήσει;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος να συνδεθει το note 2 στο διαδυκτιο με ethernet? Δοκιμασα με εναν απλο ανταπτορα απο microusb σε ethernet αλλα δεν δουλεψε! Προφανως θα χρειαχετε καποια εξωτερικη καρτα δικτυου lan που να συνδεεται σε microusb και να αναγνωριζεται απο android. Γνωριζει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Κανείς να βοηθήσει;

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα όποιον και να πάρεις. Ίσως πρέπει να προσέξεις να υποστηρίζει microSDHC/microSDXC ανάλογα με την κάρτα που έχεις. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα να στον δοκιμάσουν.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα όποιον και να πάρεις. Ίσως πρέπει να προσέξεις να υποστηρίζει microSDHC/microSDXC ανάλογα με την κάρτα που έχεις. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα να στον δοκιμάσουν.

 

Ok σε ευχαριστώ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο http://www.sonymobile.com/gr/support/accessories/hi-fi-wireless-headset-with-fm-radio-mw600/ το έχει κανείς;

Διότι σκέφτομαι να το αγοράσω και λέω...μπας και παίζει τίποτα και την πατήσω.

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πείρα στα χέρια μου την verbatim. 21X σε ανάγνωση και 12,3 σε έγγραφή. Απόλυτα ευχαριστημένος
Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τροπο μετρησες τις ταχυτητες για να μετρησουμε και τις δικες μας να κανουμε ενα ατυπο συγκριτικο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε το Antutu benchmark από google store, να επιλέξουμε το sd card io τεστ μόνο και αφού το εκτελέσουμε πατάμε detailed scores πάνω δεξιά. Επαναλάβετε μερικές φορές για να σιγουρευτείτε ότι παραμένει σταθερό το αποτέλεσμα. Να γράψουμε βέβαια και τι κάρτες έχουμε.

 

edit: Δεν παραμένουν ίδια τα αποτελέσματα σε μένα... μέγιστη εγγραφή έπιασα 14mb/sec και μέγιστη ανάγνωση 36.5mb/sec με sandisk microsdxc 64GB

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο http://www.sonymobile.com/gr/support/accessories/hi-fi-wireless-headset-with-fm-radio-mw600/ το έχει κανείς;

Διότι σκέφτομαι να το αγοράσω και λέω...μπας και παίζει τίποτα και την πατήσω.

 

Πολυ καλη ποιοτητα ηχου, δεν εχω αποσυνδεσεις κλπ.

Μοναδικο μειον το οτι δε δειχνει στην οθονη το ονομα της επαφης αλλα μοναχα τον αριθμο του. Μαλλον λογω ελληνικων.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε η Leicke Manna! Ίσως να είμαι λίγο προκατειλημμένος επειδή την αγόρασα, αλλά είναι η καλύτερη θήκη που έχω δει μέχρι στιγμής για τις συσκευές μας. Το Note II μου είναι πλέον μόνιμα μέσα της.

 

Υλικό κατασκευής: Για το θέμα του υλικού κατασκευής (αυθεντικό vs. συνθετικό δέρμα) δεν έχω ακόμα καταλήξει. Μέσα στη συσκευασία είχε ένα κομματάκι απ' το υλικό, κομμένο στο γνωστό σύμβολο του αυθεντικού δέρματος για να σου δείξει ότι είναι γνήσιο δέρμα. Έκανα τις δοκιμές που αναφέρθηκαν (δίπλωμα πολλές φορές, τσάκισμα, ξύσιμο) και δεν αλλοιώθηκε καθόλου ούτε άλλαξε χρώμα, οπότε ίσως και να είναι γνήσιο δέρμα. Το μόνο που δεν έκανα είναι να το κάψω με αναπτήρα να δω αν καίγεται. Η μόνη ένδειξη που παραπέμπει σε συνθετικό δέρμα είναι η λέξη "LEICKE" που εμφανίζεται στο πίσω μέρος, που μοιάζει να είναι σαν θερμική σφραγίδα, οπότε αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια λιώνει με τη θερμότητα (πράγμα που παραπέμπει σε πλαστική επένδυση). Ίσως και να είναι το λεγόμενο Bicast leather, που είναι πραγματικό δέρμα με μια εξωτερική επένδυση από πολυουρεθάνη. Όπως και να 'χει, είναι πανέμορφο σε εμφάνιση, αίσθηση και υφή, οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Ποιότητα κατασκευής: Κορυφαία. Η καλύτερη που έχω δει. Φτάνει άνετα (και ίσως ξεπερνάει) την ποιότητα κατασκευής των θηκών της Zenus. Οι πορτοκαλί ραφές κάνουν μια όμορφη αντίθεση με το μαύρο δέρμα και είναι πολύ ποιοτικές, χωρίς ξέφτια ή ατέλειες. Τα ανοίγματα είναι στις σωστές θέσεις και το άνοιγμα της κάμερας+flash είναι μεγαλύτερο από αυτό των Zenus, που σημαίνει λιγότερα προβλήματα με το flash (όχι ότι είχα κάποιο θέμα με τη Zenus, χωρίς όμως να την έχω δοκιμάσει διεξοδικά).

 

Σχεδίαση & εργονομία: Βέλτιστη. Μινιμαλιστική. Military. Τίποτα πάνω στη θήκη Manna δεν είναι περιττό. Δεν υπάρχουν διακοσμητικές κορδελίτσες, καρφάκια, καλλιγραφικά γράμματα και άλλα τέτοια περιττά. Τα πάντα είναι σχεδιασμένα για να βελτιστοποιούν τη χρηστικότητα. Το stand για την κεκλιμένη τοποθέτηση της συσκευής είναι ά-ψό-γό. Επίσης πολύ σημαντικό για μένα είναι ότι δεν έχει κάποιο λουράκι που να κρέμεται και να κουμπώνει με κλιπ. Η θήκη ασφαλίζει με μια μικρή "γλώσσα" που αγκαλιάζει το σώμα της συσκευής, χωρίς όμως να την τραυματίζει λόγω της απαλής επένδυσης που έχει εσωτερικά. Δείτε τις φωτογραφίες που ανέβασα στο άλλο μου post. Φυσικά δεν έχει πουθενά μαγνήτες, οι οποίοι θεωρώ πως πρέπει να αποφεύγονται σε συσκευές με πυξίδα και Wacom-based stylus όπως το Note II. Επίσης κάτι που μου αρέσει είναι ότι δεν έχει τσεπάκια για χρήματα και κάρτες, που ποτέ μου δεν θα χρησιμοποιούσα (στη Zenus που τα έχει δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ).

 

Προστασία: Πολύ καλή. Αντίστοιχη με αυτή των Zenus. Παρέχει προστασία και στις 4 γωνίες, οπότε αν πέσει κάτω κλειστή σε επίπεδη επιφάνεια δεν υπάρχει περίπτωση να ακουμπήσει η συσκευή στο έδαφος. Υπάρχουν ακάλυπτα μέρη μεταξύ των γωνιών, αλλά αυτά είναι "μαζεμένα" σε σχέση με τις 4 γωνίες, οπότε είναι δύσκολο να τραυματιστούν από πτώση. Όταν η θήκη είναι κλειστή ασφαλίζει καλά και είναι δύσκολο να ανοίξει από μόνη της.

 

Γενικά είναι μια πολύ σοβαρή και "αρρενωπή" θήκη με ένα μιλιταριστικό και executive στιλ που σε φτιάχνει μόνο που τη βλέπεις, ιδιαίτερα το πίσω μέρος με το κόψιμο του stand. Το μοναδικό μειονέκτημα που βρήκα είναι το ότι δεν έχει άνοιγμα μπροστά για το ακουστικό, για να μπορείς να μιλάς με τη θήκη κλειστή. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τη διπλώνεις από πίσω και να ακουμπάς το αφτί σου πάνω στη συσκευή, που μπορεί έτσι να λερωθεί η οθόνη. Στις Zenus μπορείς να κλείσεις τη θήκη και να μιλάς ακουμπώντας το αφτί σου στη θήκη και όχι στην οθόνη με αποτέλεσμα η οθόνη να παραμένει πάντα καθαρή.

 

Για να μη φανεί ότι "θάβω" τις θήκες Zenus υπέρ της Manna, να τονίσω ότι και η Zenus Neo Vintage, που χρησιμοποιούσα πριν, είναι κορυφαία θήκη και το δέρμα της είναι πραγματικά ξεχωριστό, απ' τα καλύτερα του κόσμου (Nubuck leather). Αυτό που με κάνει να προτιμώ τη Manna είναι το ότι η Zenus Neo Vintage έχει πολλά μπιχλιμπίδια και κατά τη γνώμη μου περιττά πράγματα επάνω της (μεταλλικά καρφάκια, λουράκια, ανάγλυφα γράμματα) με τα οποία προσπαθεί να φτιάξει ένα στιλ που συνολικά μου αφήνει μια ουδέτερη αίσθηση. Αντίθετα, η Manna είναι no-nonsense, no-frills, με ένα στιβαρό, σοβαρό και εργονομικό design που με φτιάχνει πολύ σαν σύνολο. Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά θέματα προσωπικού γούστου του καθενός.

 

Αυτά από μένα για τη Manna, συγγνώμη για την φλυαρία μου, αλλά ήθελα να κάνω αυτό το mini review επειδή έχω ένα φετίχ με τις θήκες και ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας.

Edited by DrMobile
Προσθήκη τίτλου & μικροδιορθώσεις.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

DrMobile είσαι προδότης :lol: πολύ ωραίο review αλλά για πες μας και σε σχέση με Zenus μπαίνει πιο εύκολα σε τσέπη παντελονιού;

 

edit: Την παρήγειλλα, Τετάρτη έρχεται...

 

Βλέπω το email από amazon:

Manna Mini Case pour Samsung Galaxy note 2 N7100 de cuir synthétique de haute qualité en noir

 

Αυτό σημαίνει συνθετικό δέρμα υψηλής ποιότητας.

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

DrMobile είσαι προδότης :lol: πολύ ωραίο review αλλά για πες μας και σε σχέση με Zenus μπαίνει πιο εύκολα σε τσέπη παντελονιού;

Γιώργο καλησπέρα, νιώθω τύψεις για την "προδοσία" μου, γιατί αυτές τις μέρες δούλεψα το Note πάρα πολύ στη δουλειά και η Zenus Neo Vintage έδειξε την αξία της με το παραπάνω. Αφού σκεφτόμουν μήπως ήταν λάθος που παράγγειλα τη Manna. Και μόνο το Nubuck leather της Zenus πιστεύω δικαιολογεί την μεγαλύτερη τιμή της και την γενικότερη αξία της ως θήκη. Αυτό που με κέρδισε στη Manna είναι η πιο σοβαρή και συντηρητική γραμμή της και το ότι δεν έχει τα μεταλλικά καρφάκια και τις διακοσμήσεις της Zenus.

 

Κάτι που ΔΕΝ έχει η Manna είναι λουράκι μεταφοράς, που νομίζω εσύ χρησιμοποιείς πολύ. Ίσως για σένα η Zenus είναι ιδανική. Εγώ γενικά είμαι παράξενος, περίεργος και εκκεντρικός, οπότε μην κρίνεις και πολύ απ' τις επιλογές μου... :lol: Νομίζω πως η Zenus είναι και αυτή άριστη επιλογή.

 

Για το αν μπαίνει ευκολότερα στο παντελόνι θα σου πω αύριο, αλλά πιστεύω πως ίσως η Manna να μπαίνει πιο εύκολα γιατί δεν έχει λουράκι με κούμπωμα να προεξέχει όπως η Zenus. Οι επιφάνειες της Manna είναι λείες και χωρίς κάτι να προεξέχει.

 

Ωχ... Τώρα είδα το Edit σου ότι την παράγγειλες και νιώθω ότι σε παρέσυρα... Εύχομαι να σου αρέσει και να μη με κυνηγήσεις! Περιμένω εντυπώσεις.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα, νιώθω τύψεις για την "προδοσία" μου, γιατί αυτές τις μέρες δούλεψα το Note πάρα πολύ στη δουλειά και η Zenus Neo Vintage έδειξε την αξία της με το παραπάνω. Αφού σκεφτόμουν μήπως ήταν λάθος που παράγγειλα τη Manna. Και μόνο το Nubuck leather της Zenus πιστεύω δικαιολογεί την μεγαλύτερη τιμή της και την γενικότερη αξία της ως θήκη. Αυτό που με κέρδισε στη Manna είναι η πιο σοβαρή και συντηρητική γραμμή της και το ότι δεν έχει τα μεταλλικά καρφάκια και τις διακοσμήσεις της Zenus.

 

Κάτι που ΔΕΝ έχει η Manna είναι λουράκι μεταφοράς, που νομίζω εσύ χρησιμοποιείς πολύ. Ίσως για σένα η Zenus είναι ιδανική. Εγώ γενικά είμαι παράξενος, περίεργος και εκκεντρικός, οπότε μην κρίνεις και πολύ απ' τις επιλογές μου... :lol: Νομίζω πως η Zenus είναι και αυτή άριστη επιλογή.

 

Για το αν μπαίνει ευκολότερα στο παντελόνι θα σου πω αύριο, αλλά πιστεύω πως ίσως η Manna να μπαίνει πιο εύκολα γιατί δεν έχει λουράκι με κούμπωμα να προεξέχει όπως η Zenus. Οι επιφάνειες της Manna είναι λείες και χωρίς κάτι να προεξέχει.

 

Ωχ... Τώρα είδα το Edit σου ότι την παράγγειλες και νιώθω ότι σε παρέσυρα... Εύχομαι να σου αρέσει! Περιμένω εντυπώσεις.

 

Αρχικά σκεφτόμουν μήπως πάω για άλλη Zenus, δεν το έχω απορρίψει ακόμα γιατί με αυτήν ένιωθα λίγο περίεργα αν και γενικά έδειχνε κανονική αλλά έπιανα τον εαυτό μου ώρες ώρες να μην βγάζει το κινητό απο το μπουφάν λόγω θήκης. Πιο πολύ ίσως μου αρέσει το stand πιστεύω διότι και το λουράκι μου άρεσε και τις θηκούλες χρησιμοποιούσα, ωστόσο άμα μπαίνει πιο άνετα σε τσέπη κάτι είναι και αυτό. Αν είχε zenus με stand θα ήταν ό,τι πρέπει. Δεν ξέρω αν είδες και το δεύτερο edit που έκανα στο μήνυμά μου, η amazon στο email παραγγελίας αναφέρει ότι είναι από συνθετικό δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σκεφτόμουν μήπως πάω για άλλη Zenus, δεν το έχω απορρίψει ακόμα γιατί με αυτήν ένιωθα λίγο περίεργα αν και γενικά έδειχνε κανονική αλλά έπιανα τον εαυτό μου ώρες ώρες να μην βγάζει το κινητό απο το μπουφάν λόγω θήκης. Πιο πολύ ίσως μου αρέσει το stand πιστεύω διότι και το λουράκι μου άρεσε και τις θηκούλες χρησιμοποιούσα, ωστόσο άμα μπαίνει πιο άνετα σε τσέπη κάτι είναι και αυτό. Αν είχε zenus με stand θα ήταν ό,τι πρέπει. Δεν ξέρω αν είδες και το δεύτερο edit που έκανα στο μήνυμά μου, η amazon στο email παραγγελίας αναφέρει ότι είναι από συνθετικό δέρμα.

Ναι Γιώργο το είδα το Edit σου. Από όλα αυτά που έχω δει και διαβάσει πιστεύω πως η Manna χρησιμοποιεί Bicast leather, που είναι πραγματικό δέρμα με μια εξωτερική επένδυση από πολυουρεθάνη. Λόγω της πολυουρεθάνης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αυθεντικό δέρμα γιαυτό και το λένε συνθετικό. Η κάτω στρώση (που δεν φαίνεται) είναι πραγματικό δέρμα, απλά το σύνολο χαρακτηρίζεται ως συνθετικό. Σίγουρα πάντως το δέρμα της Zenus Neo Vintage είναι ανώτερης ποιότητας, κάτι που φαίνεται κι απ' την τιμή της.

 

Και κάτι άλλο σχετικό. Αν δεις στο site της Zenus, σχεδόν όλες οι Zenus (π.χ. η Zenus Masstige Color Point) είναι κι αυτές από συνθετικό δέρμα όπως η Manna. Δες το παραπάνω link που αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι από συνθετικό δέρμα. Λίγα μοντέλα Zenus είναι από εξ ολοκλήρου πραγματικό δέρμα (ένα από τα οποία είναι και η Neo Vintage). Όταν λάβεις τη Manna θα δεις ότι η ποιότητα είναι πολύ καλή οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως από τις Zenus, η αγαπημένη μου είναι αυτή: http://zenuscase.net/androids/galaxy-note2/zenus-galaxy-note2-prestige-minimal-diary-series.html

Τη θεωρώ πολύ όμορφη και διακριτική. Αν έπαιρνα Zenus, θα την έπαιρνα ασυζητητί! Για S3 έχει βγάλει εκδοχή θήκης με stand. Πιστεύω να βγάλει και για το Note.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο το είδα το Edit σου. Από όλα αυτά που έχω δει και διαβάσει πιστεύω πως η Manna χρησιμοποιεί Bicast leather, που είναι πραγματικό δέρμα με μια εξωτερική επένδυση από πολυουρεθάνη. Λόγω της πολυουρεθάνης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αυθεντικό δέρμα γιαυτό και το λένε συνθετικό. Η κάτω στρώση (που δεν φαίνεται) είναι πραγματικό δέρμα, απλά το σύνολο χαρακτηρίζεται ως συνθετικό. Σίγουρα πάντως το δέρμα της Zenus Neo Vintage είναι ανώτερης ποιότητας, κάτι που φαίνεται κι απ' την τιμή της.

 

Και κάτι άλλο σχετικό. Αν δεις στο site της Zenus, σχεδόν όλες οι Zenus (π.χ. η Zenus Masstige Color Point) είναι κι αυτές από συνθετικό δέρμα όπως η Manna. Δες το παραπάνω link που αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι από συνθετικό δέρμα. Λίγα μοντέλα Zenus είναι από εξ ολοκλήρου πραγματικό δέρμα (ένα από τα οποία είναι και η Neo Vintage). Όταν λάβεις τη Manna θα δεις ότι η ποιότητα είναι πολύ καλή οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

 

Ναι προσφέρουν απλά άλλο design και από ποιότητα είναι καλές. Εντάξει θα είναι και η manna πιστεύω.

 

Παιδιά που μπορούμε να βρούμε αυτή τη θήκη manna που αναφέρατε πιο πάνω; το Amazon δεν φαίνεται να την έχει άλλο.

 

Προσωπικά την παρήγγειλα από το Γαλλικό amazon επειδή ζω στην Γαλλία: http://www.amazon.fr/Manna-Samsung-Galaxy-synth%C3%A9tique-qualit%C3%A9/dp/B009XP1X72/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1358810117&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...