Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι φιλε μου, γνησιος ειναι.

Θελεις να κοιταξω καπου να σου πω καποια λεπτομερεια?

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου!

Δεν εχω δει κάποιον σίγουρα αυθεντικό για να σου πω κάποια λεπτομέρεια. Ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος χρήστης που τον έχει ήδη αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου!

Δεν εχω δει κάποιον σίγουρα αυθεντικό για να σου πω κάποια λεπτομέρεια. Ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος χρήστης που τον έχει ήδη αγοράσει.

 

Μεσα εχει το εγχειριδιο της εταιριας, γραμμενο και στα ελληνικα, παραλληλα με τις αλλε γλωσσες , απο εξω το εικονιδιο ειναι αναγληφο και απο πισω παρατηρω να λεει made in korea. Επισης , υπηρχε και αυτοκολλητη ταινια ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν πιστεύω να ειναι ο γνησιος τοσο μεγαλη διάφορα τιμης ???

Κατω απο 30 ευρω δεν υπάρχει σε καταστηματα και μιλάμε για 7 ευρω ....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Την παράγγειλα και εγω και για μενα αλλα και για 4 φιλους μου ακομα ...

 

Θα λεει αυτος στο ebay... ρε τι γινεται με τους ελληνες ολοι μαζι ορμάνε για καλωδια ???

:lol:

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι σουπερ η τιμη για αυτο σας το ειπα, ο ενας βοηθα τον αλλον εδω και αυτο ειναι στην ουσια το κερδος μας.

Καληνυχτα .

Link to comment
Share on other sites

Μας κόβω όλους να το παίρνουμε

Μολις παρήγγειλα και εγώ.

Απλά επειδή δεν έχω πείτε μου τι καλώδιο πρεπει να πάρω για να το συνδέσω στην τηλεόραση.

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι σουπερ η τιμη για αυτο σας το ειπα, ο ενας βοηθα τον αλλον εδω και αυτο ειναι στην ουσια το κερδος μας.

Καληνυχτα .

 

Να εισαι καλα φιλαρακι. Με τετοιες συμπεριφορες σιγουρα θα παμε μπροστα. Αλλος ενας μελλοντικος κατοχος του adapter.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι σουπερ η τιμη για αυτο σας το ειπα, ο ενας βοηθα τον αλλον εδω και αυτο ειναι στην ουσια το κερδος μας.

Καληνυχτα .

 

Μας κόβω όλους να το παίρνουμε

Μολις παρήγγειλα και εγώ.

Απλά επειδή δεν έχω πείτε μου τι καλώδιο πρεπει να πάρω για να το συνδέσω στην τηλεόραση.

 

Ενα καλωδιο θελεις απλα hdmi σε hdmi . Συνδέεται ο ανταπτορας στο κινητο και η μια άκρη του hdmi μπαίνει στον ανταπτορα και η αλλη στην tv ..

That's all ....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Και απεικονιζει οτι δειχνει το κινητο η παιζει μονο τα βιντεο?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Ενα καλωδιο θελεις απλα hdmi σε hdmi . Συνδέεται ο ανταπτορας στο κινητο και η μια άκρη του hdmi μπαίνει στον ανταπτορα και η αλλη στην tv ..

That's all ....

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.753529

 

Κατι τετοιο ας πουμε?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.753529

 

Κατι τετοιο ας πουμε?

 

Ναι, αυτο κανει. Μονο προσεξε το μηκος του, γιατι πανω στον ανταπτορα θα πρεπει συνδεσεις και τον φορτιστη του κινητου σου για να του δωσει ρευμα ωστε να δουλεψει, οποτε φροντισε να φτανει κοντα σε πριζα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο κανει. Μονο προσεξε το μηκος του, γιατι πανω στον ανταπτορα θα πρεπει συνδεσεις και τον φορτιστη του κινητου σου για να του δωσει ρευμα ωστε να δουλεψει, οποτε φροντισε να φτανει κοντα σε πριζα.

 

ok Ευχαριστω θα το κοιταξω αν και μου κανει το 1 μετρο θα το παρω μεγαλυτερο μηπως βρεθω αλλου

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

@jimmys

Λοιπόν το παρήγγειλα και εγώ σήμερα παρόλο που είδα ότι μου το είχες προτείνει από 7 Γενάρη.

Τότε όμως έψαχνα μόνο OTG, οπότε δεν ενδιαφέρθηκα. Το πάω αργά, ένα - ένα τα κομμάτια :)

 

Το θέμα είναι τώρα που έχεις το MHL adapter να δοκιμάσεις αν θες να πετύχεις την συνδεσιμότητα που βλέπουμε στα διάφορα video στο YouTube.

 

Δηλαδή εκτός από την εικόνα μέσω HDMI σε μια μεγαλύτερη οθόνη (TV/ PC) να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και την USB OTG και να φορτίζεις παράλληλα το κινητό.

Αυτό θα είναι επιτυχία.

 

Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να γίνει μόνο μέσω USB Hub με εξωτερικό power supply, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Προσωπικά θα με ενδιέφερε αν παίζει και σε AVR με HDMI είσοδο, αλλά είναι πολύ πιθανόν να μην έχει κάποιος AVR να το δοκιμάσει.

Όταν μου έρθει το MHL adapter θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα τι λέει ;

 

Πέρα από το AVR, μπορείς ας πούμε με το καλωδιάκι OTG που έχεις, να συνδέσεις μια συσκευή USB (ποντίκι, πληκτρολόγιο, flash disk, external HDD κτλ) πάνω στον MHL adapter και να έχεις ταυτόχρονα και εικόνα σε οθόνη (PC/ TV) μέσω HDMI ;

 

Δουλεύουν αυτά τα δύο μαζί ; HDMI + USB OTG ;

 

Και την ώρα που έχεις εικόνα μέσω HDMI και έχεις συνδεδεμένο και ένα USB device, φορτίζει το κινητό ;

 

Αν έχεις διάθεση, δοκίμασε το για να ξέρουμε και τι να περιμένουμε...

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα του ποντικιού όταν το συνδέω στην TV το έχω λύσει με το χειριστήριο του ps3 οπότε είναι σαν να έχω ποντίκι. Επίσης έχω την εντύπωση πως όταν το συνδέω στην τηλεόραση δεν φορτίζει μεν αλλά τραβάει λίγο ρεύμα το κινητό τόσο ώστε να μην πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα τι λέει ;

 

Πέρα από το AVR, μπορείς ας πούμε με το καλωδιάκι OTG που έχεις, να συνδέσεις μια συσκευή USB (ποντίκι, πληκτρολόγιο, flash disk, external HDD κτλ) πάνω στον MHL adapter και να έχεις ταυτόχρονα και εικόνα σε οθόνη (PC/ TV) μέσω HDMI ;

 

Δουλεύουν αυτά τα δύο μαζί ; HDMI + USB OTG ;

 

Και την ώρα που έχεις εικόνα μέσω HDMI και έχεις συνδεδεμένο και ένα USB device, φορτίζει το κινητό ;

 

Αν έχεις διάθεση, δοκίμασε το για να ξέρουμε και τι να περιμένουμε...

 

O MHL adapterr δεν παίζει ταυτόχρονα με USB OTG. Διαθέτει μια θύρα HDMI και μια micro USB. Η τελευταία είναι αποκλειστικά για να συνδέσεις τον φορτιστή και είναι απαραίτητη για να λειτουργεί ο MHL adapter.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι στο e-click έχουν έρθει τα screen protectors της Brando που τα χρησιμοποιώ από την εποχή των Windows Mobile κ τα θεωρώ πάρα πολύ καλά. Στο Note II δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά δύσκολα να μην είναι εξίσου καλά! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

...

ΥΓ: Νομίζω ότι η συζήτηση για θήκες και screen protectors θα έπρεπε να συνεχιστεί στα αξεσουάρ. Θα κάνω την αρχή εκεί για να μεταφερθεί η κουβέντα :-)

 

 

@v@gelis: OK Βαγγέλη, το σέβομαι αυτό που λες. Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα καλά κάνεις και βάζεις screen protectors. Χωρίς να έχω εμπειρία με πενάκι σε γυάλινες οθόνες, μου κάνει εντύπωση το ότι το S Pen μπορεί να κάνει σημάδια σε μια τέτοια οθόνη. Τι να πω, ίσως πρέπει να την πάθω για να το καταλάβω. Πάντως απ' το 2010 με τα HD2, iPhone 4 και τώρα με το Note II δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό ψεγάδι στις οθόνες τους, που ήταν πάντα γυμνές. Βέβαια μόνο το Note II έχει S Pen και είναι νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα. Ο χρόνος θα δείξει.

 

Gorilla glass: Μπορεί να κάνει γρατζουνιές από πτώσεις ή από κλειδιά. Από γραφίδα ή δάχτυλο, λόγω σκόνης, το θεωρώ εντελώς απίθανο ...με βασικό επιχείρημα ότι αφού δεν κάνει γρατζουνιές το screen protector (vikuity της εξαιρετικής 3Μ) πως θα μπορούσε να κάνει η οθόνη;;;

 

Προστασία: Χρησιμοποιώ τόσο το προαναφερόμενο screen protector όσο και την θήκη leicke manna που προστατεύει το κινητό περιμετρικά, από πίσω και με καπάκι οθόνης. Ο λόγος είναι ότι προτιμώ να χρησιμοποιώ, πιάνω, ακουμπάω το κινητό μου χωρίς να με απασχολεί, από το να έχω άγχος μην πέσει, χτυπηθεί, γραντζουνιστεί ...Όπως είπε και ένας φίλος προτιμώ να το χρησιμοποιώ από το να με χρησιμοποιεί, αλλά επειδή θα δυσκολευτω να πάρω άλλο, διασφαλιζω ότι θα είναι σε καλή κατάσταση!

 

Screen protector: το εξαιρετικό vikuity δεν γίνεται αντιληπτό, είναι crystal clear, χωρίς φουσκάλες, γρατζουνιές κλπ. Όμως το έλαιο από το δάχτυλό, που και που με ενοχλεί, όπως με ενοχλούσε και στην οθόνη (λιγότερο)

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι στο e-click έχουν έρθει τα screen protectors της Brando που τα χρησιμοποιώ από την εποχή των Windows Mobile κ τα θεωρώ πάρα πολύ καλά. Στο Note II δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά δύσκολα να μην είναι εξίσου καλά! :)

Κι εγώ ξεκίνησα με τα brando αλλά κάπου στην πορεία μου φάνηκε ότι έριξαν την ποιότητα. Οπότε πλέον η επιλογή μου είναι τα sgp.

Link to comment
Share on other sites

Το gorilla έχει βελτιωθεί τελευταία.

Στο iPad 1 που έχει τεράστια οθόνη και είναι πιο εύκολο να γίνει γραμμή, μετά από αρκετούς μήνες απέκτησε μερικές που φαίνονταν με κλειστή οθόνη και υπό γωνία.

Στο iPad 2 έβαλα στην αρχή protector αλλά μετά από ένα μήνα τον πέταξα.

Ενάμιση χρόνο μετά με χρήση όλη μέρα αρχικά από εμένα και πλέον από την γυναίκα μου και την κόρη μου που είναι 5 ετών, δύσκολα θα δεις 2-3 γραμμούλες και υπό ιδανικές συνθήκες.

Τέτοιες μπορώ να τις αντέξω στο Note μετά από ένα χρόνο χρήσης.

Δεν μιλάω για πτώση βέβαια ούτε για κλειδιά.

Θήκες που αφήνουν την οθόνη εκτεθειμένη χρειάζονται protector οπωσδήποτε.

Οι brando χάλασαν την ποιότητα τους από την εποχή του HTC HD.

Χαρασσονται ευκολότερα άλλον και από κινέζικα του ενός ευρώ.

Ποιότητα θα βρείτε στους sgp.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...