Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

anybody????????:worry::worry::worry:

 

Για μουσικά κομμάτια κρατώντας πατημένο το αντίστοιχο κουμπί μετακινείσαι με το κλασσικό τροπο συνεχομενα. με drag δε γίνεται στη native εφαρμογή απότι βλέπω.

Αυτή τη στιγμή από το web interface του youtube πχ μπορείς να μετακινηθείς κάποια δευτερόλεπτα fixed μόνο. Όμως ετοιμάζεται απότι έχω δει εφαρμογή για το youtube που λογικά θα υποστηρίζει χειροκίνητη μετακίνηση στο video. Ήδη υπάρχει το Youtube HD που μπορείς να κάνεις drag το δείκτη στο βίντεο. Για βίντεο οπουδήποτε αλλού μάλλον για την ώρα θα πρέπει να βολευτείς χωρίς αυτό εκτός κι αν υπάρχει εφαρμογή για κάποιο site που μπορεί να κάνει την αντίστοιχη δουλειά. Πιθανώς θα το υλοποιήσουν στη native προβολή βίντεο σε επόμενα updates. Εκτός κι αν το θεωρούν περιττό εκεί στη Microsoft, τι να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πάντως, από τη παρακάτω σύγκριση, αναγνωρίζω ότι το Ativ s NEO έχει χειρότερα χαρακτηριστικά, όπως μπαταρία (2000 mAh), επεξεργαστή (1400 MHz), και εσωτερική μνήμη (8GB). Βέβαια, αυτό το review αναφέρει για το Ativ S ότι υποστηρίζει HSDPA+ (4G), ενώ για το Αtiv S NEO ότι υποστηρίζει LTE .....

 

http://www.phonearena.com/phones/compare/Samsung-ATIV-S,Samsung-ATIV-S-Neo/phones/7463,7934

Edited by Athanasios_X
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το Skype παρατήρησα ότι καταναλώνει πολύ γρήγορα τη μπαταρία, περισσότερο και από τις τηλεφωνικές κλήσεις, παρατήρησε κανείς το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Έχω ανεβάσει στο skydrive κάποια μουσικά κομμάτια. Με ποιόν τρόπο μπορώ να τα αποθηκεύσω στην sd του κινητού;

ευχαριστώ πολύ

 

εμένα το ativ s δεν καταναλώνει υπερβολικά την μπαταρία με χρήση skype

 

Χρησιμοποιώντας το Skype παρατήρησα ότι καταναλώνει πολύ γρήγορα τη μπαταρία, περισσότερο και από τις τηλεφωνικές κλήσεις, παρατήρησε κανείς το ίδιο;

 

εμένα το ativ s δεν καταναλώνει υπερβολικά την μπαταρία με χρήση skype

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Έχω ανεβάσει στο skydrive κάποια μουσικά κομμάτια. Με ποιόν τρόπο μπορώ να τα αποθηκεύσω στην sd του κινητού;

ευχαριστώ πολύ

 

Δεν μπορείς! όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, δε σου δίνει τέτοια δυνατότητα! Σύνδεσε το στον υπολογιστή. Δε χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι. ΧΘές έκανα reset τη συσκευή μου (για να διορθωθούν κάτι θέματα με διπλότυπα mp3). Η μπαταρία ήταν κάπου στα 3/4 πολύ χοντρικά μετά το reset. Από τότε (νωρίς το βράδυ) ως τις 2-3 περίπου το βράδυ το μπαινόβγαζα στη φόρτιση απ το USB του PC αφού πέρναγα κάτι mp3 κλπ. Ύστερα το έλιωσα (κυριολεκτικά) στη χρήση (Skype, viber, browsing με Wifi) χωρίς πηγή ρεύματος για κανένα δύωρο και μετά έβαλα προφίλ πτήσης για να πέσω για ύπνο. Η μπαταρία ήταν στο 44%. Το περίεργο είναι πως στις 2 το μεσημέρι που σηκώθηκα το κινητό είχε κλείσει, και ανοίγοντάς το, συνειδητοποιώ ότι ήταν θέμα μπαταρίας η απενεργοποίηση αφού έβγαλε επιτόπου μήνυμα χαμηλής μπαταρίας.

Background tasks δεν έχει κανένα αυτη τη στιγμή οπότε δε φταίει λογικά κάποιο 3rd party app. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον? Έχετε καμιά ιδέα τι φταίει? Πριν το reset που το χα μερικές μέρες δεν έκανε τέτοιο πρόβλημα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Το GPS με το προηγούμενο κινητό μου (ΝΟΚΙΑ) με είχε κυριολεκτικά σώσει αρκετές φορές. Τώρα στο Ativ S παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κατεβάσω τις εφαρμογές Here, της Νokia. Είχε ανακοινωθεί ότι θα είναι διαθέσιμες για όλες τις windows phone συσκευές. Γνωρίζετε κάτι;

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κανένα καλό πρόγραμμα (επί το πλείστον δωρεάν) με φωνητική καθοδήγηση από το marketplace;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Το GPS με το προηγούμενο κινητό μου (ΝΟΚΙΑ) με είχε κυριολεκτικά σώσει αρκετές φορές. Τώρα στο Ativ S παρατήρησα ότι δεν μπορώ να κατεβάσω τις εφαρμογές Here, της Νokia. Είχε ανακοινωθεί ότι θα είναι διαθέσιμες για όλες τις windows phone συσκευές. Γνωρίζετε κάτι;

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κανένα καλό πρόγραμμα (επί το πλείστον δωρεάν) με φωνητική καθοδήγηση από το marketplace;

Ευχαριστώ

 

Ναι μεν είναι διαθέσιμο το πρόγραμμα της NOKIA με τους χάρτες, αλλά όχι δωρεάν. Θα έχει ένα κόστος γύρω στα 50€.

Τώρα εγώ χρησιμοποιώ από τα wp7.5 το GPS Voive Navigation.

 

ΑΨΟΓΟ, δεν έχω χαθεί ποτέ και βρίσκεις τις πιο απίθανες οδούς. Επίσης, έχει ωραίο και απλό interface. Χρησιμοποιεί google maps, αλλά χρειάζεται data γτ φορτώνει τους χάρτες από το ίντερνετ. 'Εχει πολλές λειτουργίες, πχ POI, ειδοποίηση για κάμερες και μπορεί να δουλέψει και με nokia maps, αν έχεις συσκευή lumia! Μόνο αρνητικό (για μένα δεν είναι) δεν έχει φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά.

 

Αναθεώρηση!!!!

δεν είναι υποχρεωτικό το ίντερνετ γτ μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες της nokia στο κινητό. (νόμιζα οτι ίσχυε μόνο για lumia, αλλά έκανα λάθος)

Edited by rido21
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν είναι διαθέσιμο το πρόγραμμα της NOKIA με τους χάρτες, αλλά όχι δωρεάν. Θα έχει ένα κόστος γύρω στα 50€.

Τώρα εγώ χρησιμοποιώ από τα wp7.5 το GPS Voive Navigation.

 

ΑΨΟΓΟ, δεν έχω χαθεί ποτέ και βρίσκεις τις πιο απίθανες οδούς. Χρησιμοποιεί google maps, αλλά χρειάζεται data γτ φορτώνει τους χάρτες από το ίντερνετ. 'Εχει πολλές λειτουργίες, πχ POI και μπορεί να δουλέψει και με nokia maps, αν έχεις συσκευή lumia!

 

Ευχαριστώ για τη πρόταση! Να 'σαι καλά!:thanks:

μόλις βρήκα τη παρακάτω εικόνα. http://asset2.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim2/2013/07/09/HERE-Apps-Availability_540x813.png (ανέβηκε χτές)

Edited by Athanasios_X
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είναι διαθέσιμες οι εφαρμογές Here Drive+ και μια αναβάθμιση του here maps τουλάχιστον στο γερμανικό που είμαι δηλωμένος.

15,49 μου κόστισε η αναβάθμιση της νόκια.

Έχει ένδειξη για μποτιλιαρίσματα αλλά θα ήθελα και εναλακτικές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μιλας για αναβαθμιση που θα μπορουμε να κανουμε μολις ειναι διαθεσιμη, ετσι??? Παντως, το παρηγγειλα, και ο θεος βοηθος!!! τσιμπισα και δυο θηκουλες απο εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/GRIP-WAVE-GEL-SERIES-CASE-COVER-FITS-SAMSUNG-ATIV-S-I8750-ACCESSORY/400436576530/item, http://viewitem.eim.ebay.gr/NEW-LEATHER-FLIP-SERIES-CASE-COVER-ACCESSORY-FOR-SAMSUNG-ATIV-S/400432822200/item

 

Καλησπερα

Οι θηκες αυτες βγηκαν καλες? Η δερματινη κυριως.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Πρωινό post....

Καλημέρα κι από μένα,

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω, κι έχω ερώτηση...στο Πλαίσιο που ρώτησα σήμερα μου είπαν ότι η Samsung σταμάτησε την παραγωγή και δεν ξέρουν αν θα παραγγείλουν κι άλλα. Αυτό τι συνεπάγεται;

Προβληματίζομαι...λέτε να πάω για κανένα HTC 8x;

 

 

Μεσημεριανό post...

ΟΚ εκτός απροόπτου ψώνισα...Ativ S. Μετά από μία βόλτα στα public που το έπιασα στα χέρια μου πείστηκα ότι αξίζει τη δοκιμή. Παρήγγειλα από skroutzομάγαζο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Edited by prezakis
prezak
Link to comment
Share on other sites

 

Αν διαβάσεις στο νήμα "Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8", σελίδες 15 και 16, θα δεις ότι μπορείς να το βρεις δωρεάν.

Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

Πρωινό post....

Καλημέρα κι από μένα,

Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω, κι έχω ερώτηση...στο Πλαίσιο που ρώτησα σήμερα μου είπαν ότι η Samsung σταμάτησε την παραγωγή και δεν ξέρουν αν θα παραγγείλουν κι άλλα. Αυτό τι συνεπάγεται;

Προβληματίζομαι...λέτε να πάω για κανένα HTC 8x;

 

 

Μεσημεριανό post...

ΟΚ εκτός απροόπτου ψώνισα...Ativ S. Μετά από μία βόλτα στα public που το έπιασα στα χέρια μου πείστηκα ότι αξίζει τη δοκιμή. Παρήγγειλα από skroutzομάγαζο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

 

Καλορίζικο. Για λίγες μέρες είχε πέσει η τιμή του στα 236,90. Τις τελευταίες 3-4 έχει "τσιμπήσει" λίγο, ενώ μπορεί να εμφανίζεται και ως διαθέσιμο σε 1-3 μέρες, παρόλο που όταν το αγόρασα εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ήταν παντού σε απόθεμα (άρα άμεσα διαθέσιμο). Έχω την εντύπωση ότι αυτό σημαίνει αύξηση της ζήτησής του αυτές τις μέρες.

Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Για λίγες μέρες είχε πέσει η τιμή του στα 236,90. Τις τελευταίες 3-4 έχει "τσιμπήσει" λίγο, ενώ μπορεί να εμφανίζεται και ως διαθέσιμο σε 1-3 μέρες, παρόλο που όταν το αγόρασα εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ήταν παντού σε απόθεμα (άρα άμεσα διαθέσιμο). Έχω την εντύπωση ότι αυτό σημαίνει αύξηση της ζήτησής του αυτές τις μέρες.

 

Ευχαριστώ φίλε Γιώργο! Μόλις πριν λίγο το παρέλαβα. Το έχω και φορτίζει, αύριο θα πάω και cosmote για να πάρω microSIM και θα το λειτουργήσω κανονικά. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές!

Κάποιος που το πήρε πρόσφατα αν έχει να προτείνει ρυθμίσεις ή εφαρμογές απαραίτητες(π.χ. η εφαρμογή για τα SMS που έχει αναφερθεί στο νήμα) για αρχή ας βοηθήσει.

Ερώτηση χιλιοειπωμένη αλλά ... "πρώτη φόρτιση κανονική γεμάτη,σωστά; Όχι 16ωρα και τέτοια που ακούγονται"

prezak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Γιώργο! Μόλις πριν λίγο το παρέλαβα. Το έχω και φορτίζει, αύριο θα πάω και cosmote για να πάρω microSIM και θα το λειτουργήσω κανονικά. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές!

Κάποιος που το πήρε πρόσφατα αν έχει να προτείνει ρυθμίσεις ή εφαρμογές απαραίτητες(π.χ. η εφαρμογή για τα SMS που έχει αναφερθεί στο νήμα) για αρχή ας βοηθήσει.

Ερώτηση χιλιοειπωμένη αλλά ... "πρώτη φόρτιση κανονική γεμάτη,σωστά; Όχι 16ωρα και τέτοια που ακούγονται"

 

Εγώ ακολούθησα αυτό που γράφει κάποιος moderator για τα android. Πρώτη φόρτιση γεμάτη +2ώρες, αποφόρτιση έως το 10% (εγώ το άφησα περίπου έως 5%), επανάληψη φόρτισης - αποφόρτισης 2 φορές, χωρίς τις +2ώρες κι όλα ΟΚ.

Για εφαρμογές τσέκαρε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354374

Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

http://www.ubergizmo.com/2013/07/samsung-ativ-s-gets-gddr2-windows-phone-update/

 

Απο την εμπειρία σας με τα update των WP, γνωρίζετε πότε (περίπου) το παραπάνω θα είναι διαθέσιμο στη χώρα μας?

 

Επίσης, για τη φόρτιση της μπαταρία ένας φίλος (που έχει κάνει μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό το τομέα) μου ανέφερε ότι η πλήρης φόρτιση μειώνει το χρόνο ζωής της μπαταρίας και επίσης ότι είναι καλό να μην την αφήνουμε να αποφορτιστεί εντελώς...

Επιπλέον μου ανέφερε ότι νέα τεχνολογία από την Αμερική υπόσχεται γρήγορη φόρτιση και σχεδόν ανεξάντλητα ποσά ενέργειας (εποχές Nokia 3310) ότι και να κάνουμε με full χρήση. Είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα και δεν αναμένεται μέσα στη πενταετία...

Link to comment
Share on other sites

Αποτι έχω ακουσει για τις μπαταρίες γενικοτερα στα smartphones δεν προκαλείται κάποια βλαβη η πρόβλημα στη μπαταρία αν δε τη φορτίσεις πρώτα τελείως μετά την πρώτη χρήση κλπ κλπ. Ίσως είναι μόνο θέμα ότι μπορεί να αργήσει λίγο παραπάνω να στρώσει.

τη συσκευή την έχω σχεδόν δυο βδομάδες και ειμαι ικανοποιημένος γενικότερα. Κάτι που μου τη σπάει λίγο είναι ότι έχω ακομα την 2424.12.12.3 έκδοση υλικολογισμικου. Εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τσίμπησα και εγώ προχτές, πρώτες εντυπώσεις θετικότατες. Έχω ξανακάνει βόλτα από WP, πρώτα με το θρυλικό LG optimus 7 E900 το οποίο κληρονόμησε ο πατέρας μου και είναι σκυλί και ύστερα με ένα htc 8s το οποίο δεν με κάλυψε λόγω του θέματος με το χώρο. Νομίζω πως τα windows δεν έχουν ανάγκη τόσο μεγάλη οθόνη αλλά ο browser είναι απόλαυση στην οθονάρα αυτή.

 

BTW για όποιον ενδιαφέρεται εγκατέστησα το cardash και δουλεύει σχετικά καλά, βέβαια σε σύγκριση με το torque για android υστερεί αλλά είναι αρχές ακόμα.

 

Καμιά θήκη σε ελληνικό κατάστημα θα βρούμε; Παρηγγείλα μια από γνωστό κατάστημα και μάλλον θα έρθει πιο γρήγορα αυτή από ebay...

Link to comment
Share on other sites

Αποτι έχω ακουσει για τις μπαταρίες γενικοτερα στα smartphones δεν προκαλείται κάποια βλαβη η πρόβλημα στη μπαταρία αν δε τη φορτίσεις πρώτα τελείως μετά την πρώτη χρήση κλπ κλπ. Ίσως είναι μόνο θέμα ότι μπορεί να αργήσει λίγο παραπάνω να στρώσει.

τη συσκευή την έχω σχεδόν δυο βδομάδες και ειμαι ικανοποιημένος γενικότερα. Κάτι που μου τη σπάει λίγο είναι ότι έχω ακομα την 2424.12.12.3 έκδοση υλικολογισμικου. Εσείς?

 

προσωπικά, στον αριθμό ανανέωσης υλικολογισμικού βλέπω το 2424.13.2.1 :)

Link to comment
Share on other sites

Για τις unbranded συσκευες εχει αρχισει η δυνατοτητα αναβαθμισης στην GDR2 με βελτιωσεις που μπορειται να δειτε και εδω

http://www.wpcentral.com/have-unlocked-samsung-ativ-s-you-might-be-getting-gdr2-right-now?style=default

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασα καλα θα υπαρχει κ fm radio μετα την αναβαθμιση; επιτελους

 

έχει όμως το τηλέφωνο το harware για να το υποστηρίξει;

 

Παιδιά το τσίμπησα και εγώ προχτές, πρώτες εντυπώσεις θετικότατες. Έχω ξανακάνει βόλτα από WP,

Καμιά θήκη σε ελληνικό κατάστημα θα βρούμε; Παρηγγείλα μια από γνωστό κατάστημα και μάλλον θα έρθει πιο γρήγορα αυτή από ebay...

 

ποια θήκη παρήγγειλες από ελληνικό κατάστημα και ποια από ebay?

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

έχει όμως το τηλέφωνο το harware για να το υποστηρίξει;

αυτο θα το διαπιστωσουμε στην πραξη, οταν ερθει η αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...