Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μωρέ ούτε κι εγώ έχω λόγω αλλά είναι η αρρώστια που θες να το αλλάζεις κάθε μήνα αν γινότανε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, για μένα το πληρέστερο από όλα είναι το G3 .Καταπληκτική οθόνη, φεύγω από το tablet 8.4 ίδιας ποιότητας και ανάλυσης οθόνης wqhd και πάω στο lg και δεν απογοητεύει ούτε από μέγεθος ούτε από χρήση. Ο βασικός λόγος αλλαγής ήταν όπως έγραψα, ότι βαρέθηκα ενάμιση χρόνο με κινητά σονυ και ήθελα κάτι διαφορετικό, η εξαιρετική μπαταρία του g2, αυτή την στιγμή είναι στο 52 τοις εκατό μετά από 2 μέρες καλής χρήσης, με βίντεο, φωτογραφίες αρκετές κλήσεις και μηνύματα και φυσικά επειδή ήμουν εκτός με πάνω από μια ώρα συνολικά ίντερνετ με 3g .

* ραδιόφωνο εχει το lg,τα Samsung δεν εχουν και η κάμερα έχω την αίσθηση αν δεν είναι καλύτερη είναι στα ίδια επίπεδα με Ζ. (Συνήθως έχω φωτογραφική μηχανή μαζί μου, δεν εμπιστεύομαι τα κινητά σε νυχτερινή χρήση ).

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω για το Sony Xperia Z C6603 μοντελο , εσπασε η οθονη του και θελω να την αντικαταστησω μηπως ξερει καποιος που θα βρω το ποιο φτηνο? στον γερμανο μου ζητησαν 250 ευρω:O:O:O
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, πάρε νέο κινητό καλύτερα, όχι το συγκεκριμένο ντε και καλά , υπάρχει πληθώρα στην αγορά
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για μένα το πληρέστερο από όλα είναι το G3 .Καταπληκτική οθόνη, φεύγω από το tablet 8.4 ίδιας ποιότητας και ανάλυσης οθόνης wqhd και πάω στο lg και δεν απογοητεύει ούτε από μέγεθος ούτε από χρήση. Ο βασικός λόγος αλλαγής ήταν όπως έγραψα, ότι βαρέθηκα ενάμιση χρόνο με κινητά σονυ και ήθελα κάτι διαφορετικό, η εξαιρετική μπαταρία του g2, αυτή την στιγμή είναι στο 52 τοις εκατό μετά από 2 μέρες καλής χρήσης, με βίντεο, φωτογραφίες αρκετές κλήσεις και μηνύματα και φυσικά επειδή ήμουν εκτός με πάνω από μια ώρα συνολικά ίντερνετ με 3g .

* ραδιόφωνο εχει το lg,τα Samsung δεν εχουν και η κάμερα έχω την αίσθηση αν δεν είναι καλύτερη είναι στα ίδια επίπεδα με Ζ. (Συνήθως έχω φωτογραφική μηχανή μαζί μου, δεν εμπιστεύομαι τα κινητά σε νυχτερινή χρήση ).

 

Έχεις δίκιο. Ραδιόφωνο έχει, θέση για κάρτα sd δεν έχει. Μπερδεύτηκα με το Samsung

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ούτε κι εγώ έχω λόγω αλλά είναι η αρρώστια που θες να το αλλάζεις κάθε μήνα αν γινότανε

 

πολυ σωστος..

 

 

Την αρώστια μια χαρά την καταλαβαίνω :) . Την εποχή βρίσκω δύσκολή για αλλαγές. Έρχονται lollipop, ο 810, τα 64bit κλπ. Χαίρομαι που τρέχει καλά το Ζ (...και ακόμη καλύτερα με lollipop θέλω να πιστεύω και ελπίζω), έτσι ώστε να δω και να αποφασίσω τι θα κάνω για επόμενη συσκευή. Αν μπορούσα να αλλάζω 2-3 συσκευές το χρόνο θα το έκανα, αλλά προς το παρόν δύσκολα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως θα μου λείψει το Ζητακι, το ευχαριστήθηκα επτά ολόκληρους μήνες, το πήρα με 4.3 και στα καπάκια πήρε την 4.4.2 και τον Σεπτέμβρη την 4.4.4. Τι άλλο να ζητήσει κανείς, μπράβο στην Σονυ που υποστηρίζει μια χαρά ειδικά την σειρά Ζ.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μας εχουν βαλει στο τρυπακι να αλλαζουμε κινητα καθε λιγο και λιγακι..στην ουσια χωρις λογο..χρειαζωμαστε τοσο δυνατους επεξεργαστες και τοσο πολυ μνημη? για να κανουμε το κινητο κονσολα και να παιζουμε τα ποιο βαρια παιχνιδια και να λεμε οτι παει σφαιρα?οτι το antutu μου βγαζει τοσο σκορ ενω το αλλο βγαζει παραπανω?..

τουλαχιστον για μενα η ποιο σωστη κινηση αν θελουμε να αλλαξουμε κινητο ειναι να περιμενουμε μερικους μηνες απ οταν κυκλοφορήσει να πεφτει η τιμη του τουλαχιστον στο μισο να πουλαμε αυτο που εχουμε οσο μπορουμε σε καλυτερη τιμη εφ οσον ειναι σε καλη κατασταση και να συμπληρώνουμε καποια χρηματα για να το αγορασουμε..

Δεν το παιζω εξυπνος αλλα ετσι κανω παντα..η αναγκη με εκανε ετσι βλεπεις..

Ειχα το sole το πουλησα και αγορασα το Z, 250 ευρω καινούργιο και οταν πρωτοβγηκε εκανε...650 αν θυμαμαι καλα..

Δεν βλεπουμε οτι ειναι κοροϊδία?πως γινετε οταν πρωτο βγαινει να αξιζει 650 και μετα απο μερικους μηνες να κανει 250?

Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δεν το λες και μερικούς μήνες. Όπως επίσης δεν συγκρίνεται η τιμή σε κανονικό κατάστημα με σκρουτζομάγαζο. Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ας πούμε. Το Γενάρη του 2013 βγήκε. Κοντεύει 2 χρόνια. Εγώ το αγόρασα τον Απρίλη του 2013 προς 700€. Τότε ήταν η ναυαρχίδα της Sony. Πλέον έχουν βγει 2 αντικαταστάτες του. Έτσι είναι η εξέλιξη στα ηλεκτρονικά. Κάτι που το αγοράζεις όταν βγαίνει το πληρώνεις πανάκριβα και μετά από λίγο που αντικαθίσταται, εφόσον υπάρχουν κομμάτια, αυτά πωλούνται σε αρκετά καλύτερη τιμή συγκριτικά με την αρχική. Προφανώς όταν έφτασε στα 250 δεν ήταν ότι πιο σύγχρονο πλέον. Αυτό για πως γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή και αν είναι κοροϊδία ή όχι. Όσο για τα σκρουτζομάγαζα, απλά το ανέφερα γιατί χρησιμοποιείς λανθασμένα 2 διαφορετικές τιμολογήσεις. Σαν υψηλότερη την τιμή που είχε από κανονική εισαγωγή μέσω της αντιπροσωπείας, και σαν χαμηλότερη των μαγαζιών που κάνουν παραεισαγωγή. Το ρίσκο που παίρνεις αγοράζοντας από τα τελευταία εξαρτάται από τη μάρκα/μοντέλο αν καλύπτεται από το επίσημο ελληνικό σέρβις μια συσκευή παραεισαγωγής. Πάντως αυτήν την στιγμή στο skroutz, η χαμηλότερη τιμή που βλέπω είναι 299€ χωρίς να υπάρχουν κομμάτια.

 

Υ.Γ. Το αν τον καλύπτει κάποιον σαν συσκευή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και σίγουρα υποκειμενικό.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Για μένα που τα έχω δίπλα δίπλα με τον "βασιλιά" της κατηγορίας (βλ. Lg g2) μέχρι 139-140 χιλιοστά σε μήκος, άρα στις 5" χονδρικά , θεωρώ ιδανικό κινητό και πιο πλήρες το Ζ, μιας και κάρτα δέχεται και αδιάβροχο είναι, άσχετα αν είναι λιγότερο γρήγορο και παραμετρεποιησημο σε σχέση με το lg-g2.Θα συμφωνήσω με τον Mark_ ότι η τεχνολογία τρέχει, όπως επίσης συμφωνώ με την τακτική της σονυ να παρουσιάσει ναυαρχίδα κάθε έξι μήνες, από το να εμφανίζει το ίδιο προϊόν με διάφορους κωδικούς όπως κάνει λ.χ. η Samsung.

Στα 146+ χιλιοστα άνετα πάλι το G3 το θεωρώ 1η επιλογή σε σχέση με τα υπόλοιπα. Το Samsung s5 αν δεν ήταν τόσο ακριβο και στα σκρουτζομαγαζα θα αποτελούσε για μένα την 1η επιλογή μιας και τα screen buttons τα έχει εξωτερικα άρα έχει καθαρή οθόνη 5,1'' όσο το G3 δηλαδή .Αυτά από μένα....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ας πούμε. Το Γενάρη του 2013 βγήκε. Κοντεύει 2 χρόνια. Εγώ το αγόρασα τον Απρίλη του 2013 προς 700€. Τότε ήταν η ναυαρχίδα της Sony. Πλέον έχουν βγει 2 αντικαταστάτες του. Έτσι είναι η εξέλιξη στα ηλεκτρονικά. Κάτι που το αγοράζεις όταν βγαίνει το πληρώνεις πανάκριβα και μετά από λίγο που αντικαθίσταται, εφόσον υπάρχουν κομμάτια, αυτά πωλούνται σε αρκετά καλύτερη τιμή συγκριτικά με την αρχική. Προφανώς όταν έφτασε στα 250 δεν ήταν ότι πιο σύγχρονο πλέον. Αυτό για πως γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή και αν είναι κοροϊδία ή όχι. Όσο για τα σκρουτζομάγαζα, απλά το ανέφερα γιατί χρησιμοποιείς λανθασμένα 2 διαφορετικές τιμολογήσεις. Σαν υψηλότερη την τιμή που είχε από κανονική εισαγωγή μέσω της αντιπροσωπείας, και σαν χαμηλότερη των μαγαζιών που κάνουν παραεισαγωγή. Το ρίσκο που παίρνεις αγοράζοντας από τα τελευταία εξαρτάται από τη μάρκα/μοντέλο αν καλύπτεται από το επίσημο ελληνικό σέρβις μια συσκευή παραεισαγωγής. Πάντως αυτήν την στιγμή στο skroutz, η χαμηλότερη τιμή που βλέπω είναι 299€ χωρίς να υπάρχουν κομμάτια.

 

 

Υ.Γ. Το αν τον καλύπτει κάποιον σαν συσκευή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και σίγουρα υποκειμενικό.

 

συγνωμμη δεν καταλαβα καλα... οταν βγαινει, σαν κοστος κατασκευης κτλ. εχει τοσο ακριβα και μετα απο ενα χρονο(αντε σχεδον)εχει(αντε σχεδον)τα μισα?γιατι? μπορεις να μου το εξηγήσεις? για μενα ειναι μεγαααλη κοροϊδία..

Επισης τι παει να πει παραεισαγωγη?οταν σου δινει εγγυηση το μαγαζι που το αγοραζεις δεν ισχυει για το service της sony?

Εχω εγορασει 4 κινητα απο τα καταστηματα αυτα(οχι κανονικα οπως τα λες)και 2 φορες που χρειαστηκα το service της sony δεν ειχα κανενα προβλημα.ενας γνωστος μονο κατι του ειπαν δεν θυμαμε,εστειλε ενα mail στην sony στα κεντρικα στο εξωτερικο και την επομενη μερα τον πήραν τηλεφωνο απο sony ελλαδος και η υποθεση τελειωσε με αντικατασταση του κινητου του..

Σιγουρα πως σε καλυπτει το κινητο σου ειναι υποκειμενικό.Αλλα μιλαμε σαν smartphone και οχι σαν κονσολα

και σιγουρα δεν θελω να νομιζεις οτι ερχωμαι σε αντιπαραθεση,συζητηση κανουμε,δεν ειμαστε εμποροι..:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βλέπω live streaming με (flash player) αγώνες στο κινητό μου;

 

Φανταζομαι αν εχεις εγκατεστημενο τον flash player και δεις βιντεο μεσω browser που υποστηριζει περιεχομενο flash

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγνωμμη δεν καταλαβα καλα...

Ένα ένα. Το κόστος παραγωγής του τηλεφώνου δεν είναι ίσως ούτε το ένα τρίτο από αυτό που κοστίζει αρχικά. Εκτός από το (αυτονόητο)κέρδος, πληρώνεις επίσης το κόστος εξέλιξης του τηλεφώνου και σε ένα βαθμό τη φήμη του κατασκευαστή. Αν σου έφτιαχνε ένα τηλέφωνο ίδιο με το Ζ ας πούμε π.χ. η alcatel και στο έδινε στην ίδια τιμή θα το έπαιρνες; Φυσικά και όχι γιατί θα πεις το ένα είναι Sony και θα το προτιμήσω. Και έπειτα υπάρχει στην τιμή το κέρδος του μεταπωλητή, και λογικά του μεσάζοντα (ελληνική αντιπροσωπεία).

Από εκεί και πέρα, είναι σύνηθες όταν ολοκληρώνει τον κύκλο ζωής του ένα προϊόν, και κάποιος έχει πάρα πολλά κομμάτια από αυτό να θέλει να τα "διώξει". Θα βάλει κάποιο κίνητρο στον αγοραστή(μειωμένη τιμή), διαφορετικά γιατί να το επιλέξει συγκριτικά με το πιο καινούριο που έβγαλε ο ίδιος κατασκευαστής, είναι αναμφισβήτητα καλύτερο, και το πουλάει στην τιμή που κόστιζε το παλιότερο όταν παρουσιάστηκε. Το ίδιο γίνεται π.χ. και στα αυτοκίνητα όταν βγαίνει ένα νέο ή ανανεωμένο μοντέλο που για να ξεστοκάρουν τα παλιά μπορεί να σου δώσουν κάποια πολύ καλή προσφορά.

Όταν αγοράζεις ένα προϊόν από σκρουτζομάγαζα, αυτό που γλυτώνεις είναι το κέρδος του εισαγωγέα, μιας και ο πωλητής το φέρνει μόνος του, οπότε είναι λογικό να το πουλάει σε χαμηλότερη τιμή. Από εκεί και πέρα ανάλογα με το προϊόν μπορεί να είσαι μια χαρά(όπως εσύ με το Sony), μπορεί όμως και να έχεις προβλήματα αν χρειαστείς το επίσημο σέρβις. Άλλο μοντέλο μπορεί να βγαίνει σε διαφορετικές εκδόσεις, και αν το μαγαζί φέρει κάποια που δεν υπάρχει στην ελληνική ή την ευρωπαϊκή αγορά να μην δέχεται η αντιπροσωπεία να σε καλύψει αν χρειαστείς την εγγύηση. Ακόμα μπορεί αν προορίζεται για άλλη περιοχή να υπάρχει και ασυμβατότητα στη μπάντα 3G/4G για παράδειγμα σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούμε εδώ.

Επίσης αν κάποια πολύ μεγάλη εμπορική επιχείρηση θέλει να ξεστοκάρει ένα παλιό κομμάτι που έχει, δεν αποκλείεται να το βάλει σε τιμή που φαινομενικά μπαίνει και μέσα. Κάπως έτσι λογικά είναι και η τιμή των 250€ που το βρήκες. Όπως είπα προηγουμένως αυτή τη στιγμή στο skroutz η χαμηλότερη είναι 299€ χωρίς να εγγυάται κανείς ότι μπορείς να το πάρεις και τόσο, μιας και δεν υπάρχουν κομμάτια.

 

Για το θέμα των επιδόσεων και κατά πόσο καλύπτουν κάποιον, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό όπως είπαμε. Αυτό που είναι αντικειμενικό είναι γενικά πως τα πάει σε σύγκριση με άλλα τηλέφωνα και γενικότερα η αίσθηση που δίνει στο χρήστη. Ο κανόνας λέει πως ένα κινητό όσο καλό και να είναι, όσο περνάει ο καιρός και αναβαθμίζεται το λειτουργικό τόσο χειροτερεύει σε απόδοση/ταχύτητα κλπ. Και δεν μιλάμε για παχνίδια. Συνήθως οι νεότερες εκδόσεις του λειτουργικού μπορεί να σχεδιάζονται λαμβάνοντας υπόψιν τις πιο καινούριες συσκευές και τις δυνατότητες που αυτές παρέχουν, και αναπόφευκτα οι παλιότερες όταν το τρέξουν υστερούν λιγάκι(ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους βέβαια). Εγώ είχα αγοράσει το Z για τον αδερφό μου, και όταν πριν 3 μήνες πήρε καινούριο μου το έδωσε γιατί δεν το ήθελε. Αν το συγκρίνω με την άλλη μου συσκευή, ένα Moto G, και παρά το ότι το Sony είναι ελαφρώς καλύτερο σε χαρακτηριστικά, το Motorola είναι στη χρήση κάπως πιο smooth. Και ας βγάζει χειρότερο σκορ στο Antutu. Φυσικά υπάρχει εξήγηση για αυτό, μιας και μπορεί να φοράει και αυτό Android 4.4.4 αλλά είναι γυμνό σε αντίθεση με το λειτουργικό του Sony που είναι πολύ φορτωμένο από τη μάνα του. Είναι όμως λογικό ότι ένα Z3 για παράδειγμα να είναι καλύτερο και των 2.

Link to comment
Share on other sites

νασαι καλα για τιον χρονο σου που ησουν τοσο αναλυτικος και κατατοπιστικός..

αρα σωστα λεμε οτι με τον χρονο που περνάει παλιωνει το μοντελο και ετσι για να πουλησει ο εμπορος τα τελευταια κομματια μειωνει το κερδος του που θα το πληρωνα εγω και δεν ειναι τοσο μικρο,δεν δέχομαι ομως οτι μπαινει και μεσα..

το ζ το πήρα οχι απο μεγαλο καταστημα αλλα απο μαγαζι στην ομονοια και αυτος μου ειπε αν χαλασει η το φαιρνεις σε εμας η το πας στην sony,οπου σε βολεύει..δεν εχω ακουσει ποτε οτι πουλανε κινητα που δεν ειναι συμβατα με τα δίκτυα μας αν εχει γινει αυτο..δεν το ξερω

Kλεινωντας θελω να πω οτι το z με καλυπτει αρκετα με αυτα που θελω,ραδιοφωνο,ιντερνετ,φωτογραφιες,ταινιες και οτι ειναι αδιαβροχο(2 φορες χρειαστηκε,δεν ξερω αν αλλο κινητο θα την γλυτωνε).φυσικα δεν θα πεθανω με αυτο ε..?

Link to comment
Share on other sites

Κανόνι είναι το Ζ ,από όλη την σειρά το θεωρώ ιδανικό σε αναλογία οθόνης/διαστάσεων σε σχέση με Z2 & Z3(οχι τοσο) ,καλά με Ζ1 δεν το συζητώ... ίδιο μέγεθος οθόνης σε τεράστιο αναλογικά σασί
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κανόνι είναι το Ζ ,από όλη την σειρά το θεωρώ ιδανικό σε αναλογία οθόνης/διαστάσεων σε σχέση με Z2 & Z3(οχι τοσο) ,καλά με Ζ1 δεν το συζητώ... ίδιο μέγεθος οθόνης σε τεράστιο αναλογικά σασί

Μεγαλυτερη μπαταρια και φακος ομως George.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε,μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :)

Ειναι αυτο που λεω οτι δεν υπαρχει το καλυτερο κινητο. Καπου κερδιζει το ενα και καπου χανει το αλλο..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενταξει βρε παιδια υπαμε με την νεα χρονια να και το Ζ4 ναι δεν τα θελουμε ολα ασε να παρουν και αλοι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...