Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παιδες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο αλλα εχω μεγαλο προβλημα με την μπαταρια καθως και αρκετοι αλλοι οπως διαβασα στο νετ. Το πηρα μεταχειρησμενο 5 μηνων και μου κραταει 7 ωρες περιπου με λιγο wifi ανοικτο και πολυ λιγο 3g ομιλια κανα μισαωρο, αυτα. Χωρις σερφινγκ απλως ειναι ανοικτα για λιγο κατα τη διαρκεια της ημερας για συγχρονισμους.

 

 

Εχω ακουσει και ολη μερα ανοικτο 3g και ομιλια και χιλια δυο και να βγαζει τη μερα κανονικα. Εχω απελπιστει, ειμαι ετοιμος να το σουταρω το κινητο.

 

Λεω να παω να μου την αλλαξουν μεσω εγγυησης αν γινεται και επειτα να το κανω root για να βγαλω απο μεσα τις βλακειες της Sony και να κανω διαφορα αλλα πραγματακια για επεκταση της μπαταριας αλλα το θεμα ειναι να την αλλαξω πρωτα, εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι μεσα στην εγγυηση αυτη η αλλαγη.

Απο κει και περα με root, greenify και χαμηλη φωτεινοτητα μπορεις να δεις μεγαλη διαφορα..

Αληθεια ποσο εχεις την φωτεινοτητα? Και στα στατιστικα τι σου λεει οτι την καταναλωνει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την οθονη την ειχα γυρω στο 15%. Βασικα την οθονη εχει πρωτη οτι καταναλωνει ποιο πολυ, ροοτ θελω να το κανω και να πεταξω τα παντα απο πανω και να το κανω καινουργιο απλως θελω να δω αν καλυπτομαι για την μπαταρια πρωτα. Την αλλαζω και μονος, δεν ειναι θεμα (το εχω ξανακανει σε Ζ εκτος εγγυησης-ειμαι τεχνικος) απλως θα χασω την εγγυηση αν το κανω και ειναι μανουρα.

 

Αν κανω ροοτ, μπορω να περασω κανονικα με ota την επομενη αναβαθμιση και να μην εχω θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Την οθονη την ειχα γυρω στο 15%. Βασικα την οθονη εχει πρωτη οτι καταναλωνει ποιο πολυ, ροοτ θελω να το κανω και να πεταξω τα παντα απο πανω και να το κανω καινουργιο απλως θελω να δω αν καλυπτομαι για την μπαταρια πρωτα. Την αλλαζω και μονος, δεν ειναι θεμα (το εχω ξανακανει σε Ζ εκτος εγγυησης-ειμαι τεχνικος) απλως θα χασω την εγγυηση αν το κανω και ειναι μανουρα.

 

Αν κανω ροοτ, μπορω να περασω κανονικα με ota την επομενη αναβαθμιση και να μην εχω θεμα ?

 

Θα χασεις την αδιαβροχοποιηση αν το ανοιξεις μονος. Προσωπικα πιστευω οτι δεν καλυπτεσαι απο την εγγυηση ειδικα αναλογιζομενος το κακο σερβις της αρβατο. Απο κει και περα δεν χανεις κατι να παρεις ενα τηλεφωνο πρωτα..

 

Δεν προκειται να δωσει ΟΤΑ την 4.3 η σονυ. Δεν το χει κανει ποτε σε major updates. Επισης καλο και προτιμητεο ειναι να κανεις καθαρες εγκαταστασεις σε μεγαλα updates..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα χασω την αδιαβροχοποιηση το ξερω. Θα πρεπει να παρω και το κιτ με τις ταινιες διπλης οψεως απο εξωτερικο για να το φτιαξω αλλα μαλλον θα το κανω ροοτ και βλεπουμε. Πως θα την παρουμε την 4.3 δηλαδη?
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα χασω την αδιαβροχοποιηση το ξερω. Θα πρεπει να παρω και το κιτ με τις ταινιες διπλης οψεως απο εξωτερικο για να το φτιαξω αλλα μαλλον θα το κανω ροοτ και βλεπουμε. Πως θα την παρουμε την 4.3 δηλαδη?

 

Μονο μεσω pc companion και seus γινεται η δουλεια..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Android 4.3 Jelly Bean now rolling for Xperia Z, ZL, ZR and Tablet Z (10.4.B.0.569)

 

πηγη : http://blogs.sonymobile.com/2013/12/23/now-rolling-android-4-3-jelly-bean-for-xperia-z-xperia-zl-xperia-zr-and-xperia-tablet-z/#more-10270

Edited by atrus23
Link to comment
Share on other sites

Android 4.3 Jelly Bean now rolling for Xperia Z, ZL, ZR and Tablet Z (10.4.B.0.569)

 

Πηγη παρακαλω!! Ειναι σοβαρα νεα αυτα! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit

 

Πιο επισημο πεθαινεις! Καντο tip στους συντακτες του φορουμ να το κανουν αρθρο!!

Καλως οριζουμε λοιπον την 4.3!!

Θα το γραψω πολλες φορες ακομα αλλα αξιζει τον κοπο... Καντε clean install!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα αργησει λιγο να βγει στα ελληνικα ετσι? Απο την αλλη πρεπει να ρουταρουμε πρωτα την 4.2 και μετα να φλασαρουμε την 4.3 (ετσι θα μεινει ροοτ?) η να βαλουμε την 4.3 και μετα να κανουμε ροοτ?
Link to comment
Share on other sites

Θα αργησει λιγο να βγει στα ελληνικα ετσι? Απο την αλλη πρεπει να ρουταρουμε πρωτα την 4.2 και μετα να φλασαρουμε την 4.3 (ετσι θα μεινει ροοτ?) η να βαλουμε την 4.3 και μετα να κανουμε ροοτ?

 

Συνηθως γερμανικες συσκευες αναβαθμιθονται γρηγορα.

Τα ελληνικα unbranded cosmote επισης..εμπειρικα

 

Απαξ και περασεις την 4.3 θα χασεις ρουτ και λοιπα mods.

Οταν βγει η 4.3 μετα απο λιγες μερες τα τσακαλια θα βγαλουν και ρουτ...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως γερμανικες συσκευες αναβαθμιθονται γρηγορα.

Τα ελληνικα unbranded cosmote επισης..εμπειρικα

 

Απαξ και περασεις την 4.3 θα χασεις ρουτ και λοιπα mods.

Οταν βγει η 4.3 μετα απο λιγες μερες τα τσακαλια θα βγαλουν και ρουτ...:)

Κωνσταντίνε οι Nordic ακα Σκανδιναβία τις παιρνουν πιο γρηγορα απ'ολους:p ,

νομιζω οτι το Vroot δουλευει κανονικα και στην 4,3 χωρις να ειμαι σιγουρος

 

εδω ενα χρησιμο λινκ απο xda για τσεκαρισμα αναλογως το customization number

http://scavenger.ch/sonyupdate/

τωρα κολλησε σε μενα ,πριν απο λιγο και γενικα δουλευει τελεια και ενημερωμενα

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, να και κατι καλο που εχω γερμανικο Ζ. Πως θα την παρω την αναβαθμιση, απλως συνδεομαι με companion και παω να δω αν γραφει κατι στην αναβαθμιση ετσι? ετσι γινεται το clean install ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Νικολα συγχωρα με..!

 

Ωραια, να και κατι καλο που εχω γερμανικο Ζ. Πως θα την παρω την αναβαθμιση, απλως συνδεομαι με companion και παω να δω αν γραφει κατι στην αναβαθμιση ετσι? ετσι γινεται το clean install ετσι?

 

Για μενα κατεβασε το seus καλυτερα. Ψαξε με αυτο την αναβαθμιση και σε ενα σημειο θα σε ρωτησει αν θελεις να περασει την αναβαθμιση απο πανω ή οχι.

Αν επιλεξεις οχι (καθαρη εγκατασταση δηλαδη) χανεις τα παντα (οχι αυτα που εχεις στην sd)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νικολα συγχωρα με..!

 

 

 

Για μενα κατεβασε το seus καλυτερα. Ψαξε με αυτο την αναβαθμιση και σε ενα σημειο θα σε ρωτησει αν θελεις να περασει την αναβαθμιση απο πανω ή οχι.

Αν επιλεξεις οχι (καθαρη εγκατασταση δηλαδη) χανεις τα παντα (οχι αυτα που εχεις στην sd)

 

και πως τα αποθηκευοθμε ολα τα παντα ετσι ςστε να μην χρειαζετε μετα ενα ενα download και τετοια ?

Link to comment
Share on other sites

και πως τα αποθηκευοθμε ολα τα παντα ετσι ςστε να μην χρειαζετε μετα ενα ενα download και τετοια ?

 

Με titanium back up. Αλλα αυτο χρειαζεται ρουτ και για την νεα εκδοση.

Για τα μηνυματα και τις επαφες υπαρχει το myphone explorer. Επισης το sms back up and restore.

Για τις εφαρμογες το app back up and restore ή απλα τα ξανακατεβαζεις μεσω play store. Μενουν αποθηκευμενα στο λογαριασμο ο,τι κατεβαζεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω και εγώ το Sony Ζ λογικά αύριο. Σχετικά με την 4.3 που γράφετε ότι θα πάρουμε σύντομα, σε μένα που δεν είναι root το κινητό μου, θα την πάρω, όταν έρθει , ΟΤΑ ή εδώ με τη Sony ακολουθούμε άλλο τρόπο; Σε προηγούμενες συσκευές που είχα (HTC desire S/ incredible S, Samsung galaxy nexus) τις αναβαθμίσεις τις έπαιρνα ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Με titanium back up. Αλλα αυτο χρειαζεται ρουτ και για την νεα εκδοση.

Για τα μηνυματα και τις επαφες υπαρχει το myphone explorer. Επισης το sms back up and restore.

Για τις εφαρμογες το app back up and restore ή απλα τα ξανακατεβαζεις μεσω play store. Μενουν αποθηκευμενα στο λογαριασμο ο,τι κατεβαζεις

 

πφφφφ ειλικρινά , φοβαμαι !!!!δεν το εχω ξανακανει και θελω να το κανω αλλα δεν νομιζω καποιοσ που να ξερει και να το κανει εκεινος σε εμενα ?? σας παρακλω πολΥ ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω και εγώ το Sony Ζ λογικά αύριο. Σχετικά με την 4.3 που γράφετε ότι θα πάρουμε σύντομα, σε μένα που δεν είναι root το κινητό μου, θα την πάρω, όταν έρθει , ΟΤΑ ή εδώ με τη Sony ακολουθούμε άλλο τρόπο; Σε προηγούμενες συσκευές που είχα (HTC desire S/ incredible S, Samsung galaxy nexus) τις αναβαθμίσεις τις έπαιρνα ΟΤΑ.

 

 

Δεν θα ερθει ΟΤΑ. Ειναι major update.

Καντο μεσω seus ή pcc.

 

 

πφφφφ ειλικρινά , φοβαμαι !!!!δεν το εχω ξανακανει και θελω να το κανω αλλα δεν νομιζω καποιοσ που να ξερει και να το κανει εκεινος σε εμενα ?? σας παρακλω πολΥ ???

 

Ποσο πληρωνεις;;

Ελα βρε συ δεν θα χασεις και τιποτα.. τι θα παθεις να ξαναπερασεις τις εφαρμογες;

Αν φοβασαι τοσο, περνα την απο πανω..απλα μπορει να σου κολλαει η συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πληρώνω κιόλας! Δεν ξέρω λογικά θα το κάνω! Καμία πληροφορία! Τ να κατεβάσω λίγο αναλυτικά!!! Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πληρώνω κιόλας! Δεν ξέρω λογικά θα το κάνω! Καμία πληροφορία! Τ να κατεβάσω λίγο αναλυτικά!!! Ευχαριστώ πολύ!

 

Μα σου εγραψα απο πανω τι χρειαζεσαι. Το myphone explorer σε κινητο και pc για να περασεις τις επαφες (και τα μηνυματα αν θες).

Για τις επαφες μπορεις απο, τι θυμαμαι μεσα απο τις ρυθμισεις της εφαρμογης "επαφες" να δημιουργησεις ενα αρχειακι και να το αποθηκευσεις στην καρτα μνημης ωστε να το τρεξεις παλι απο κει οταν περασεις την 4.3. Επισης μπορεις να κανεις και συγχρονισμο με gmail τις επαφες.

Για τα μηνυματα, εκτος απο το myphone explorer υπαρχουν και αλλες εφαρμογες στο market. Οπως και για τα applications σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ερθει ΟΤΑ. Ειναι major update.

Καντο μεσω seus ή pcc.

Μου ήρθε σήμερα το xperia Z. Η πρώτη εντύπωση πολύ καλή. Η οθόνη του, κατά τη γνώμη μου, super. Στα διάφορα hands on που έβλεπα, η συσκευασία περιείχε και ένα dock station. Δεν είναι στον standard εξοπλισμό; Όταν το άνοιξα και αφού το σύνδεσα με wi-fi, μου κατέβασε αμέσως δύο αναβαθμίσεις. Μία συστήματος και η άλλη για τον launcher της Sony. Όσο για το seus τι είναι; Το κατεβάζω στον υπολογιστή ή στο τηλέφωνο; Όσον αφορά για κάρτα μνήμης, τι προτείνετε σχετικά με το αν θα πρέπει να είναι class 4 ή class 10 ή δεν παίζει ρόλο;

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...