Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια απορία που προέκυψε έπειτα από factory reset στο Xperia T μου.

Το Z όπως έρχεται από το εργοστάσιο έχει τις εφαρμογές Timescape Facebook/Twitter/Foursquare της Sony με τα άπειρα άχρηστα extensions;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μια απορία που προέκυψε έπειτα από factory reset στο Xperia T μου.

Το Z όπως έρχεται από το εργοστάσιο έχει τις εφαρμογές Timescape Facebook/Twitter/Foursquare της Sony με τα άπειρα άχρηστα extensions;

 

Timescape, Twitter δεν υπάρχουν μέσα τα άλλα Ναι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές της sony που μπορούμε να διαγράψουμε χωρίς πρόβλημα ;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές της sony που μπορούμε να διαγράψουμε χωρίς πρόβλημα ;

 

Ψάξε Δημήτρη, κάπου είχα ανεβάσει μια κατάσταση με αυτά που μπορεί κάποιος να σβήσει με ασφάλεια. Αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidworld.it/2013/06/29/sony-xperia-z-la-nostra-prova-fotografica-dalla-croazia-167995/

 

Παραθέτω ένα φωτογραφικό τεστ (επαγγελματικό) με λήψεις από το xperia z... Καλοκαιρινό θα το έλεγα :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidworld.it/2013/06/29/sony-xperia-z-la-nostra-prova-fotografica-dalla-croazia-167995/

 

Παραθέτω ένα φωτογραφικό τεστ (επαγγελματικό) με λήψεις από το xperia z... Καλοκαιρινό θα το έλεγα :)

 

Μόλις πέρασα αυτή εδώ την κάμερα ( New Stock JB camera from port from Google edition HTC One and Galaxy S4) από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2341860 , τράβηξα από την ίδια θέση δύο φωτογραφίες και το αποτέλεσμα ήταν πως η κάμερα από την sony χρήζει βελτίωσης.Συν ότι η δική μας κάμερα έβγαλε φωτο 2.30 md ενώ η άλλη κάμερα τράβηξε φωτο 4.30 mb.

 

Στον οδηγό υπήρχε ο τρόπος για να περαστεί ο στοκ browser, στην έκδοση 4.2.2 όμως δεν δουλεύει οπότε βρήκαν τρόπο να μπορούμε να το περάσουμε και σε αυτή την έκδοση, Πληροφορίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2343738

Εγώ μόλις το πέρασα και δουλεύει μια χαρά.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θέλω τη βοήθεια της ομάδας.

όλ δούλευαν κανονικά στην κινητάρα, όταν έλαβα ενα sms το οποίο αν και διάβαζα, δεν έφευγε η ειδοποίηση πως έχω νέο μήνυμα και το "1" πάνω από το σχετικό εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας.

 

σαν παιδί των windows σκέφτηκα "επανεκκίνηση", όμως το κινητό μετά το logo της sony μενει σε μια εικονα με ένα τρίγωνο που περιεχει εργαλεία και μια μπλε μπάρα στο κάτω μέρος, που κινείται, αλλά δεν γίνεται τίποτα.

 

καμια ιδέα, εκτός από ftf (δεν θέλω να χάσω τα μηνύματα μου);

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εκατσα και τεσταρα απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2339632 ολα τα port apps toy honami... πλην καποιων widgets και του home luncher τα αλλα δουλεψαν αρκει να εκανες deodex τα εκαστοτε apk files... Εν ολιγεις...

πολυ καλο πορτ ειναι τa videos-album και πραγματικα ειναι το μονο που αξιζει μαζι με το keyborad... o αντικαταστατης της bravia ειτε δεν στηθηκε σωστα ειτε δεν ταιριαζει στα γουστα μου...

Link to comment
Share on other sites

@mutunas Αν εχεις κανει root kai εχεις recovery μπες κκαι καθαρισε την case η ακομα καλυτεραξαναπερασε την v18 του soundmod και θα σου στρωσει...
Link to comment
Share on other sites

εκανα απενεργοποίηση και οταν πηγα να το ανοίξω δεν ανοιγε με τίποτα.πηγα στο service θεσσαλονίκη και το εστειλαν Αθήνα.Εχει συμβή σε κανέναν;
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως θα μπω σε recovery;

το τηλέφωνο δεν φτάνει στη φάση που ανάβει το πράσινο led για να πατήσω το volume up (για cwm) ή το volume down (για twrp) και να μπω σε recovery..

Link to comment
Share on other sites

Timescape, Twitter δεν υπάρχουν μέσα τα άλλα Ναι.

Tα άλλα εννοείς Facebook και Foursquare;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mutunas Αν εχεις κανει root kai εχεις recovery μπες κκαι καθαρισε την case η ακομα καλυτεραξαναπερασε την v18 του soundmod και θα σου στρωσει...

 

τελικά ...αυτοθεραπεύτηκε. μετά από 30 περίπου λεπτά στη φάση με το τρίγωνο, η συσκευή ξεκίνησε κανονικά.

 

κάτι άσχετο, στην cache τι αποθηκεύεται; όταν κάνω bacup μέσω twrp την περιλαμβάνω στο backup ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Tα άλλα εννοείς Facebook και Foursquare;

 

Ναι αυτά εννοώ.

 

τελικά ...αυτοθεραπεύτηκε. μετά από 30 περίπου λεπτά στη φάση με το τρίγωνο, η συσκευή ξεκίνησε κανονικά.

 

κάτι άσχετο, στην cache τι αποθηκεύεται; όταν κάνω bacup μέσω twrp την περιλαμβάνω στο backup ή όχι;

 

Είναι κάτι σαν προσωρινή μνήμη, κρατάει μέσα το κάθε πρόγραμμα κωδικούς και άλλα στοιχεία, για αυτό όταν κάνεις εκκαθάριση case αυτά τα χάνεις.

Στην έκδοση TWRP 2.5.0 έχει επιλογή αν θέλουμε να κάνουμε back up και την case.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

@ Μutunas

 

Τωρα καταλαβα τι επαθες... Θεωρουσα οτι το alert ηταν στην μπαρα επανω .... και οχι κατα την εκκινηση...

 

Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καλα καθως ειναι γνωστο το φαινομενο και λεγεται semibreak... γυρισμος δεν υπαρχει..ή FTF ή restore απο nandroid backap (αν εχεις παρει..)

 

Για το restore...

 

 

 

α. Το απενεργοποιησεις τελειως με hard power off (power+ vol up για 10-15 seconds μεχρι να δονηθει 3 φορες)

 

β. Θα το συνδεσεις με το USB στο PC να το δει το PCC και θα...

 

g. Περιμενεις απο επανω του ετοιμος να πατησεις το vol UP ή Down ακομα και 15 λεπτα ;h και παραπανω μεχρι να σου αναψει το πρασινο led ετσι ωστε να μπεις σε recovery...

 

Να θυμασαι οτι κανεις καν'το γρηγορα πρωτου πεσει εντελως η μπαταρια γιατι ετσι και σου τερματισει ενω κανεις restore ειναι λιγο tricky να το επαναφερεις ξανα...

Link to comment
Share on other sites

τελικά ...αυτοθεραπεύτηκε. μετά από 30 περίπου λεπτά στη φάση με το τρίγωνο, η συσκευή ξεκίνησε κανονικά.

 

κάτι άσχετο, στην cache τι αποθηκεύεται; όταν κάνω bacup μέσω twrp την περιλαμβάνω στο backup ή όχι;

 

τσαμπα εγραφα τοση ωρα....

Σε καποια απο τις επομενες επανεκκινησεις θα στο ξανακανει αδελφε ειναι θεμα χρονου ... την εχω φαει και ξερω...

 

Αν στο εκανε μια θα την ξαναφας καθως κατι δεν παιζει σωστα με το root η το recovery... Παρε μετρα τωρα οσο εχεις χρονο και μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπότε παίρνω backup τα sms και τον τηλεφωνικό κατάλογο και ξανά εγκατάσταση...

Ισπανική ή ελληνική;;;

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπότε παίρνω backup τα sms και τον τηλεφωνικό κατάλογο και ξανά εγκατάσταση...

Ισπανική ή ελληνική;;;

 

Μονο και μονο λογω των customization apps δαγκωτη ισπανικη... μια χαρη μονο aν εχεις την ελληνικη κανε μου port τον φακελο /system/customization/applications ετσι ωστε να βαλουμε οτι δεν υπαρχει στην ισπανικη ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενά είναι Ολλανδικό το κινητό οπότε και έχει την Ολλανδική ρομ. Αν και βαριεμαί να αλλάζω, θα έχει καμιά διαφορά να βάλω την Ισπανική;;
:D
Link to comment
Share on other sites

Μονο και μονο λογω των customization apps δαγκωτη ισπανικη... μια χαρη μονο aν εχεις την ελληνικη κανε μου port τον φακελο /system/customization/applications ετσι ωστε να βαλουμε οτι δεν υπαρχει στην ισπανικη ;)

 

Τι εννοείς port;

Δεν έχω τέτοια διαδρομή φακέλων στο /system

Link to comment
Share on other sites

εκανα απενεργοποίηση και οταν πηγα να το ανοίξω δεν ανοιγε με τίποτα.πηγα στο service θεσσαλονίκη και το εστειλαν Αθήνα.Εχει συμβή σε κανέναν;

 

Το ίδιο έπαθε και εμένα... Το έκλεισα και μετά δεν ξανάνοιξε με τίποτα και με κανέναν συνδυασμό πλήκτρων !

Από ότι έψαξα στο Ιnternet το έχουν πάθει αρκετοί : SONY XPERIA Z Sudden Death

 

Την δευτέρα το πάω στην Arvato που είναι το Service υψηλού επιπέδου που γίνεται στην Ελλάδα για τα SONY ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς port;

Δεν έχω τέτοια διαδρομή φακέλων στο /system

oopsssss:wacko:

system/etc/customization/applications

 

port= να μου ανεβασεις τα αρχεια καπου

 

Εμενά είναι Ολλανδικό το κινητό οπότε και έχει την Ολλανδική ρομ. Αν και βαριεμαί να αλλάζω, θα έχει καμιά διαφορά να βάλω την Ισπανική;;

Μια απο τα ιδια βαγγελη... αν εχεις root ανεβασετα και εσυ στο box ετσι ωστε να μαζεψουμε ολες τις custom apps ..καθως λαποιες αξιζουν ;)

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

oopsssss:wacko:

system/etc/customization/applications

 

port= να μου ανεβασεις τα αρχεια καπου

 

Εδώ είσαι https://www.box.com/s/4o1qsgxnce9zm7cpwh7z

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα "μέσα" τι είναι; η μπαταρία μου ως τώρα είναι 80% μόνο με 30 λεπτά οθόνη.

 

Έχει

60% - Μέσα

8% - οθόνη

Κτλ

 

Μέσα εφαρμογές :

Αποθηκευτικός χώρος περιεχομένων

Χώρος αποθήκευσης μέσων

Λήψεις

Μνήμη

Διαχείριση λήψεων

 

4 Ώρες λειτουργίας

(όσο περνάει η ώρα ανεβαίνει ο μετρητής και συνεχίζει να τρώει μπαταρία )

 

Το θέμα είναι ότι δεν κατέβασα τίποτα εγώ σήμερα. Από την ώρα που το έβγαλα από τη μπριζα λίγο μπήκα εδώ και μίλησα στο τηλ κάνα 10λεπτο

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα "μέσα" τι είναι; η μπαταρία μου ως τώρα είναι 80% μόνο με 30 λεπτά οθόνη.

 

Έχει

60% - Μέσα

8% - οθόνη

Κτλ

 

Μέσα εφαρμογές :

Αποθηκευτικός χώρος περιεχομένων

Χώρος αποθήκευσης μέσων

Λήψεις

Μνήμη

Διαχείριση λήψεων

 

4 Ώρες λειτουργίας

(όσο περνάει η ώρα ανεβαίνει ο μετρητής και συνεχίζει να τρώει μπαταρία )

 

Το θέμα είναι ότι δεν κατέβασα τίποτα εγώ σήμερα. Από την ώρα που το έβγαλα από τη μπριζα λίγο μπήκα εδώ και μίλησα στο τηλ κάνα 10λεπτο

 

Μιλάμε για τρελά bug, μυρίζομαι αναβάθμιση πολύ σύντομα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...