Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πειτε τι διαφορες εχουμε απο 2.7 σε 2.8?? Αν ξερει φυσικα καποιος...εχω μια εφαρμογη το update me( μαλλον την εχετε ολοι) και μου λεει new rom version available 2.8.0. Και μου εχει και επιλογη να την κατεβασω απο εκει την ρομ..την εχει κατεβασει κανεις ετσι; (να εχει κανει και install.)

 

Εδω το changelog :)

http://www.slimroms.net/index.php/changelog

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια που μας προσφέρετε. Οι οδηγοί είναι εξαιρετικοί και η after install care ακόμα καλύτερη!

 

Στο δια ταύτα δεν κατάφερα να παραμείνω στην αξιόλογη ics slim 4.2 που δούλευε πολύ καλά και από εχθές το βραδύ τρέχει και ο δικός μου γαλαξίας slim bean!

 

Ήμουν βέβαια λίγο τυχερός, γιατί προχώρησα στην αναβάθμιση λίγο μετά το ποστ της δέσποινας. Για να είμαι σίγουρος ότι δε θα αντιμετωπίσω κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα, ακολούθησα τη συμβουλή του Ηρακλή και τα έκανα όλα από την αρχή. Gingerbread-->cm10-->slim bean. Όλα πήγαν θαυμάσια! Πρίν από λίγο ολοκλήρωσα και τις τελευταίες ρυθμίσεις.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Πολύ γρήγορη ρομ, οι εναλλαγές στο μενού γίνονται πολύ ομαλά, χωρίς κολλήματα. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να με στεναχωρεί!

Το μόνο προβληματάκι είναι πως δε μου δουλεύει η εφαρμογή Facebook Messenger. Όταν την ανοίγω και πάω να κάνω λογκιν, ενώ βάζω σωστά τα στοιχεία μου εμφανίζει "incorrect signature" και μένει εκεί. Στο xda είχε ακόμα ένας το ίδιο πρόβλημα, αλλά απάντηση δεν έχει λάβει. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

 

edit: βρέθηκε η λύση στο xda! δεν αναγνώριζε τους ελληνικούς χαρακτήρες του κωδικού....

Edited by lambros1984
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε τον dophin hd ή jetpack λειτουργει ομαλα..;ενω πριν λιγες μερες δουλευε μια χαρα τωρα μου βγαζει πολλες μαυρες οθονες :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Με jetpack ειμαι εγω μετα την αναβαθμιση και δεν εχω κανενα προβλημα..απο εδω σου γραφω τωρα...βεβαια δεν εχω βαλει ακομα την 2.8!!!
Link to comment
Share on other sites

Με jetpack ειμαι εγω μετα την αναβαθμιση και δεν εχω κανενα προβλημα..απο εδω σου γραφω τωρα...βεβαια δεν εχω βαλει ακομα την 2.8!!!

 

Εγω και τους δυο εχω ειναι μεν πολυ γρηγοροι αλλα στο scrolling μαυριζει πολλες φορες η οθονη ενω αλλες παραμενει εκει, κατι δεν μου αρεσει...:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ακόμα... έκανα ένα nandroid backup και μόλις το πέρασα στον υπολογιστή. Παρατήρησα όμως μόλις άνοιξα το φάκελο "clockworkmod" πως εκτός από το φάκελο "backup" υπάρχει ακόμα ένας φάκελος "blobs" περίπου στα 800 ΜΒ . Τον κρατάω και αυτόν στον υπολογιστή; να τον πάρω το φάκελο "clockworkmod" με cut ή να το αφήσω μέσα; λογικά δε θα είναι αρχεία του συστήματος. Τα δημιουργησε με το μπακαπ;
Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις τα πάντα μέσα στο κινητό και αν θες κάνεις και ένα αντίγραφο στον υπολογιστή με copy-paste για σιγουριά. Ό,τι είναι μέσα στον φάκελο clockworkmod δημιουργήθηκε από το backup οπότε δεν το πειράζεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε τι διαφορες εχουμε απο 2.7 σε 2.8?? Αν ξερει φυσικα καποιος...εχω μια εφαρμογη το update me( μαλλον την εχετε ολοι) και μου λεει new rom version available 2.8.0. Και μου εχει και επιλογη να την κατεβασω απο εκει την ρομ..την εχει κατεβασει κανεις ετσι; (να εχει κανει και install.)

Προσωπικά δεν έχω κατεβάσει την ρομ από εκεί, αλλά λογικά θα είναι όπως και με τα addons. Δηλαδή σου κατεβάζει το zip και το περνάς κανονικά από recovery.

να ρωτήσω κάτι ακόμα... έκανα ένα nandroid backup και μόλις το πέρασα στον υπολογιστή. Παρατήρησα όμως μόλις άνοιξα το φάκελο "clockworkmod" πως εκτός από το φάκελο "backup" υπάρχει ακόμα ένας φάκελος "blobs" περίπου στα 800 ΜΒ . Τον κρατάω και αυτόν στον υπολογιστή; να τον πάρω το φάκελο "clockworkmod" με cut ή να το αφήσω μέσα; λογικά δε θα είναι αρχεία του συστήματος. Τα δημιουργησε με το μπακαπ;

Αυτό το κάνει το καινούριο cwm recovery (6.0.1) αλλά δε ξέρω τι περιέχει στον φάκελο blobs :wacko: κάτσε κρατάω backup τώρα για να το μελετήσω :p

 

Edit: αν κρίνω από το μέγεθος των αρχείων που υποτίθετε πως είναι το backup, κάτι δε πάει καλά. Γιατί δε μπορεί το system.ext4.dup και το data να είναι μερικά ΚΒ. Οπότε υποθέτω πως στον blob υπάρχει ένα μεγάλο μέρος του backup... Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας μας πει!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και φίλες!

Είπα να περάσω και εγώ slim bean μιας και είχα μια αρχαία cm10 :p (συγχαρητήρια για τον οδηγό Νίκο! Πήρες τη notαρα?)

Πολύ καλή και δεν έχω κανένα θέμα.

Αυτό που με απασχολεί είναι τα script που βρήκα στον init.d

Δεν θυμάμαι αν ήταν στη cm10, αν είναι της slim ή του semaphore (είναι αρκετά).

Υπάρχει κάποιο προεγκατεστημενο στη slim που δεν πρέπει να βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο δε πήρα το note. Μου άρεσε το avatar όμως :lol:

Τώρα για αυτό που ρωτάς εγώ δε ξέρω, εμένα ο φάκελος έχει 12 μόνο δε μου φαίνονται πολλά. (έχω αυτά ακριβώς που έχει και ο φάκελος μέσα στο zip της ρομ)

Από που μπορεί να σου έμειναν προηγούμενα σκριπτς? Μπας και o installer της slim δε δουλεύει καλά πάντα? (κανονικά δε θα πρεπε να σβήσει το system?)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου για τη slimbean! Νομίζω ότι είναι απ' τις καλύτερες rom που έχω περάσει στον γαλαξία!! Τη δουλεύω δύο μέρες και μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει πουθενά. Είναι πολύ γρήγορη και ομαλή, έδωσε άλλη πνοή στον γαλαξία!!! Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση η πολύ καλή απόδοση της μπαταρίας.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου για τη slimbean! Νομίζω ότι είναι απ' τις καλύτερες rom που έχω περάσει στον γαλαξία!! Τη δουλεύω δύο μέρες και μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει πουθενά. Είναι πολύ γρήγορη και ομαλή, έδωσε άλλη πνοή στον γαλαξία!!! Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση η πολύ καλή απόδοση της μπαταρίας.

 

Μετά από αρκετές μέρες χρήσης συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στο κινητό! Smooth, γρήγορη και σταθερή. Ωστόσο, το μοναδικό μείον που βρίσκω είναι η αυτονομία ... Ενώ με τη SLIM ICS έβγαζα άνετα τη μέρα και μου έμενε 25-30% το βράδυ πλέον δεν βγάζω ούτε μία ημέρα. Σίγουρα δεν είναι θέμα με την μπαταρία γιατί έχω αλλάξει πριν από 5 μήνες και εφαρμογές έχω τις ίδιες ακριβώς που χρησιμοποιούσα και στη slim ics. Πραγματικά σκέφτομαι να γυρίσω πάλι σε slim ics 4.2 μόνο για αυτό το λόγο. :(

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες χρήσης συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στο κινητό! Smooth, γρήγορη και σταθερή. Ωστόσο, το μοναδικό μείον που βρίσκω είναι η αυτονομία ... Ενώ με τη SLIM ICS έβγαζα άνετα τη μέρα και μου έμενε 25-30% το βράδυ πλέον δεν βγάζω ούτε μία ημέρα. Σίγουρα δεν είναι θέμα με την μπαταρία γιατί έχω αλλάξει πριν από 5 μήνες και εφαρμογές έχω τις ίδιες ακριβώς που χρησιμοποιούσα και στη slim ics. Πραγματικά σκέφτομαι να γυρίσω πάλι σε slim ics 4.2 μόνο για αυτό το λόγο. :(

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα, εμενα μου φαινεται αν οχι καλυτερη τοτε ισαξια η αυτονομια με την ics, ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειδικα στον τομεα αυτον και δυσκολα θα φυγει απο το γαλαξια μου η ρομ αυτη :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ρομ 2.7 με την ρομ 2.8 εχει καποια διαφορα??Εμενα μου εμφανιζει μηνυμα new rom 2.8 is available...αλλα αν δεν εχουν διαφορες να μην την κατεβασω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ρομ 2.7 με την ρομ 2.8 εχει καποια διαφορα??Εμενα μου εμφανιζει μηνυμα new rom 2.8 is available...αλλα αν δεν εχουν διαφορες να μην την κατεβασω

 

Τελευταια και καλυτερη που λεει κι ο λαος :p

Εχουν μικροδιαφορες υπαρχει και changelog αλλωστε, θα σου ελεγα να την φλασαρεις, μονο το slim2.8.zip βαζεις απο recovery και εισαι ετοιμος :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ακόμα ένα μικρο πρόβλημα! Έχω εγκαταστήσει το swype που είχα και στην slim 4.2 από τον tyxerakia. Το οποίο όπως παρατηρώ δε δουλεύει και πολύ καλά στην slim bean. Όταν προσπαθώ να γράψω, εμφανίζει μόνο το κάθε ένα γράμμα. Στο επόμενο γράμμα που πατάω σβήνει το προηγούμενο και το αντικαθιστά.

Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση;

 

Επίσης ακόμα ένα πρόβλημα έχει να κάνει με το ακουστικό bluetooth που χρησιμοποιώ. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν ακούω τον συνομιλητή καθαρά, αλλά "μπουκωμένα". Έψαξα λίγο στις ρυθμίσεις, αλλά δε βρήκα κάτι που να βοηθάει...

Edited by lambros1984
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Swype δεν υπάρχει μόνο με την SlimBean αλλά και με την CM10 σε ορισμένες περιπτώσεις. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Με την CM9 όλα δούλευαν τέλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζει το ίδιο με το δικό μου; Να μην μπορείς να γράψεις λέξη γιατί σβήνει τον προηγούμενο χαρακτήρα;

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γι' αυτό έγραψα ότι το πρόβλημα με το Swype δεν υπάρχει μόνο στην SlimBean αλλά και στην CM10. Όπως είπα δεν γνωρίζω τι φταίει και δεν έχω δοκιμάσει καμιά πιο καινούργια έκδοση του Swype για να δω αν λύνεται το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ακόμα ένα πρόβλημα έχει να κάνει με το ακουστικό bluetooth που χρησιμοποιώ. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν ακούω τον συνομιλητή καθαρά, αλλά "μπουκωμένα". Έψαξα λίγο στις ρυθμίσεις, αλλά δε βρήκα κάτι που να βοηθάει...

 

Για πήγαινε στις ρυθμίσεις> Device Options > In-Call Volume Controls. Εκεί έχει ρυθμίσεις έντασης για δοκίμασε να τα πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χθες το βράδυ κατέβασα από το http://www.swype.com (κάνοντας εγγραφή) την beta έκδοση και μέχρι στιγμής δείχνει να λειτουργεί πολύ καλά. Δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα!

Για πήγαινε στις ρυθμίσεις> Device Options > In-Call Volume Controls. Εκεί έχει ρυθμίσεις έντασης για δοκίμασε να τα πειράξεις.

 

 

 

Τις δοκίμασα τις ρυθμίσεις έντασης αλλά πάλι δεν έφτιαξε. Δηλαδή ακουγόταν πιο χαμηλά αλλά πάλι "μπουκωμένα". Μέχρι και στο dsp manager έκανα κάποιες δοκιμές αλλά τίποτα. Μου κάνει εντύπωση γιατί το Bluetooth δούλευε με την ics slim κανονικά. Και με άλλη συσκευή που το δοκίμασα, πάλι κανονικά δουλεύει. Τέλος πάντων, θα δούμε! Μπορεί όπως χάλασε να ξανα φτιάξει! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γι' αυτό έγραψα ότι το πρόβλημα με το Swype δεν υπάρχει μόνο στην SlimBean αλλά και στην CM10. Όπως είπα δεν γνωρίζω τι φταίει και δεν έχω δοκιμάσει καμιά πιο καινούργια έκδοση του Swype για να δω αν λύνεται το πρόβλημα.

 

Σε εμένα παρεπιπτόντως στην CM10 δούλευε μια χαρά ενώ στην SlimBean όχι και το κουφό είναι οτι αυτά τα τρελλά με την εμφάνιση μόνο του τελευταίου γράμματος μου το κάνει στον stock και στον dolphin ενώ στον opera είναι μια χαρά.

Επίσης κάτι που μου έχει συμβεί πολλές φορές είναι το play store να βγάζει οτι το "χρονικό όριο έληξε" και μετά από επανεκίνηση να παίζει μια χαρά.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

1ες απορίες :D:

1) Στην εφαρμογή των επαφων , υπάρχει τρόπος να παίρνω τηλέφωνο ή να στέλνω μήνυμα γρήγορα ? (Στη στόκ απλά έσερνα προς τα αριστερά για τηλέφωνο η δεξιά για μνμ....

 

2) Στο Notification Drawer υπάρχει το widget: Go To Sleep που σβήνει την οθόνη, αυτό μπορώ να το έχω στην επιφάνεια εργασίας ? Θα με βόλευε απο το να πατάω το κουμπί power για να σβήνω την οθόνη

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτά είναι κόλπα της samsung, βολικό αλλά δεν υπάρχει στο καθαρό android... (και μένα με βόλευε αλλά δυστυχώς δεν....)

 

2) Δε βλέπω να υπάρχει κάποιο προεγκατεστημένο widget για τέτοια λειτουργία. Σίγουρα υπάρχουν στο play store όμως τέτοια widgets.

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτά είναι κόλπα της samsung, βολικό αλλά δεν υπάρχει στο καθαρό android... (και μένα με βόλευε αλλά δυστυχώς δεν....)

 

2) Δε βλέπω να υπάρχει κάποιο προεγκατεστημένο widget για τέτοια λειτουργία. Σίγουρα υπάρχουν στο play store όμως τέτοια widgets.

 

Ευχαριστώ :)

 

1) Γενικά η εφαρμογή των επαφών είναι 'ριγμένη' ουτε χρώματα ουτε εφε τίποτα :p

 

2) Θα βάλω την παλιά εφαρμογή που είχα και στη στοκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...