Jump to content

myphone.gr @ blogging: I have a dream


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πόσους όμως από εσάς που ανήκετε στο 99% χτύπησε κόκκινο όταν στην πρώτη φράση του άρθρου αυτού διαβάσατε την φράση «εκπληκτικό iPhone 5» ενώ δεν έγραψα το ίδιο για το Galaxy S3; Κανείς ε; Κάνεις…

 

εεεεε ναι, μου έκανε λίγο εντύπωση πράγματι.... :worry:

θα πρέπει να ανησυχώ γιατρέ μου;;

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αυτό που μας ενδιαφέρει από τις σελίδες του εξωτερικού είναι η είδηση, την οποία διασταυρωνουμε συνήθως με αρκετούς τρόπους. Η προσωπική άποψη του εκάστοτε συντάκτη δεν μας πολύαφορά και σπάνια μεταφέρεται.

Θα σου το εξηγήσω όταν παρατηρήσω πάλι κάτι τέτοιο σε προσωπικό μήνυμα.

Σε γενικές γραμμές λέει π.χ. ο συντάκτης "δε μου άρεσε αυτό , δε μου δούλεψε σωστά το άλλο" και αναφέρει μετά πως έχει συνηθίσει να δουλεύει με άλλη πλατφόρμα που το κάνει αλλιώς και πως ίσως με την χρήση να το συνηθίζεις αλλά αυτός δε πρόλαβε.

Πολύ γενικό το παράδειγμα απλά για να σου δώσω μια ιδέα.

Θα το έχω υπόψιν μου στο μέλλον να το κουβεντιάσουμε σε π.μ. αν χρειαστεί

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το iPhone είναι καλύτ... ε... ναι.

 

Πάντως είναι φορές που απολαμβάνω το τρολλάρισμα στο myPhone. Αν και τις περισσότερες φορές είναι ενοχλητικό που ψάχνεις μέσα από 300 άκυρα posts για να δεις κάτι που μπορεί να είναι αξιόλογο.

 

Εντάξει μην ξεχνάμε πως εδώ παίζουν ηλικίες από 8-80, και οι απόψεις για το τι είναι λογικό να γραφτεί διίστανται ..

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vlachaquito,

 

Θα μου επιτρέψεις να είμαι ο "γκρινιάρης" σε ένα άρθρο που σκοπεύει να είναι συναινετικό (αλλά, ταυτόχρονα, είναι και κάπως επικριτικό απέναντι στους χρήστες ως μοναδικούς υπευθύνους). Θα ξεκινήσω από κάτι που θεωρώ τεράστιο λάθος, τόσο δικό σου ως ερασιτέχνη (με την κυριολεκτική έννοια) δημοσιογράφου/αρθρογράφου όσο και των δημοσιογράφων κατ' επάγγελμα, κυρίως στην Ελλάδα.

 

Γράφεις:

 

Αναφέρεσαι, λοιπόν, στη αδυναμία των "νεοελλήνων" να αναγνωρίσουν τις αντικειμενικές απόψεις. Ποιός ορίζει ότι μία άποψη είναι αντικειμενική ή όχι; Υπάρχει κάποιο συμβούλιο ανώτερων ανθρώπων που ορίζουν ότι η δική τους άποψη είναι η αντικειμενική ή είναι απλώς η άποψη που ταυτίζεται με αυτή των περισσοτέρων; Και πως μετριέται η άποψη των περισσοτέρων, για να θεωρηθεί αυτή η "επίσημη αντικειμενική" και οποιαδήποτε αποκλίνουσα από αυτήν (κατά μία απόσταση) ως αντίστοιχα υποκειμενική;

 

Κάθε άποψη είναι υποκειμενική, εξ ορισμού. Ίσως η λέξη που ψάχνεις να βρεις είναι η "αμεροληψία" ή κάποια άλλη λέξη που να μου διαφεύγει, αλλά δεν μπορείς να εκφέρεις οποιαδήποτε άποψη ή να κάνεις οποιαδήποτε επιλογή που να είναι αντικειμενική! Ακόμα και ο τρόπος που επιλέγεις και παρουσιάζεις ειδήσεις (τα σημεία στίξης, το σημείο που θα το τοποθετήσεις, ο τίτλος που επιλέγεις) εμπεριέχει υποκειμενικότητα! Γι αυτό, λοιπόν, πρέπει να συνειδητοποιεί ο καθένας μας ότι τα λόγια που γράφει και αυτά που αναδεικνύει είναι πάντα μία υποκειμενική άποψη και αποτελούν πάντα τη δική του οπτική η οποία εμπεριέχει πάντα την πιθανότητα του λάθους. Και αυτό, ισχύει ακόμα περισσότερο για κάποιους που έχουν ένα "βήμα" παραπάνω από κάποιους άλλους (όπως, πχ., οι παντώς είδους αθρογράφοι/δημοσιογράφοι) που οφείλουν να υπογράφουν και να αναλαμβάνουν την ευθύνη των κειμένων τους και όχι να θεωρούν ότι η οποιαδήποτε προσπάθεια (ειλικρινής ή όχι) καταβάλουν να έιναι αμερόληπτοι ή "ουδέτεροι", καθιστά το τελικό τους προϊόν μία αντικειμενική άποψη, αλλά απλώς μία ακόμα άποψη ενός ακόμα ατόμου... Όταν δεν το αντιλαμβάνονται αυτό πρώτα από όλα οι γράφοντες, είναι αδύνατο να το αντιληφθούν οι αναγνώστες.

 

Καταρχην να σε ευχαριστησω που ειχες την υπομονη να γραψεις την αποψη σου.

 

Δευτερον, εισαι λαθος :lol: Σοβαρα τωρα, αυτο που αναφερω ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη σωστο. Η μεγαλυτερη προσπαθεια που κανουμε στην πρωτη σελιδα ειναι κατα την ροη των ειδησεων να ειμαστε αντικειμενικοι, αμεροληπτοι, οπως θες πες το. Μεταφορα ειδησεων χωρις προσωπικη αποψη, η οποια καμια φορα αναφερεται μονο σαν προφανες συμπερασμα. Απο εκει και περα, η προσωπικη αποψη του καθε editor βγαινει μεσα απο αλλες σελιδες, τα blogging, podcast κλπ. Φυσικα υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις (ειδικα αν τις συγκρινεις με τον ογκο ειδησεων που βγαινουν καθημερινα) που μπορει να μας ξεφυγει κατι, αλλα ειναι μεμονομενες. Αρα ναι, εδω τουλαχιστον προσπαθουμε να ειμαστε αντικειμενικοι (η αμεροληπτοι, πως θελεις).

 

Όσον αφορά στον "πόλεμο" μεταξύ των χρηστών και τα "πυρά" που δέχονται τα άτομα του site για μεροληψία, θα έλεγα ότι είναι κάτι που προκύπτει ως επίπτωση της ίδιας της συμπεριφοράς του site. Αρκετές φορές διαπιστώνω ειδήσεις ανηρτημένες (κατά τη δική μου κρίση) με τέτοιο τρόπο που να "αποζητούν" τα γνωστά flame wars, τα οποία ανεβάζουν το post count του site και, ταυτόχρονα, τη δημοτικότητά του. Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να με πείσει ότι δεν... τρίβουν τα χέρια τους κάποιοι όταν βλέπουν δεκάδες ή εκατοντάδες απαντήσεις κάτω από κάθε ανάρτηση που περιέχει συγκεκριμένες λέξεις/μάρκες με τη μαγική ικανότητα να δημιουργούν ντόρο (και πολλά επιθετικά σχόλια) στους χρήστες, όμως εγώ νομίζω ότι αυτό το κλίμα "πολέμου" είναι κάτι που τα περισσότερα site τεχνολογίας (και κάποιες εταιρείες πληροφορικής) το αποζητούν, διότι αποτελεί, στην ουσία, τον τρόπο να αναδεκνύονται. Και αυτό δεν αφορά αποκλειστικά το συγκεκριμένο site, αλλά τα περισσότερα αυτού του είδους. Σε αυτό το πλαίσιο, λοιπόν, δεν μπορώ να θεωρήσω τους διαχειριστές και τους συντάκτες των ιστοτόπων αυτών, θύματα ενός "πολέμου" για τον οποίον δεν ευθύνονται.

 

Υ.Γ.: Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και, δρώντας "αναδρομικά" στα λεγόμενά μου, θεωρώ a priori ότι και η δική μου άποψη είναι μία προσωπική υποκειμενική οπτική που αποτελεί αντικείμενο συζήτησης και αμφισβήτησης από οποιονδήποτε και θα χαρώ να τη συζητήσω.

 

Εδω σου απαντησε και ο djdb αλλα θα σου απαντησω και εγω. Ξερεις ποσα θεματα εχουμε κοψει γιατι ακριβως δεν θελουμε να ξεκινησει flame? Η ποσες φορες εχουμε αλλαξει τιτλο/αρθρο μονο και μονο για να γινει το ποστ πιο ηρεμο? Καποια θεματα τα οποια καταληγουν σε flame, εχουν την πηγη του κακου σε αυτο που γραφω στην αρχη, στην φανατικη υποστηριξη καποιων οι οποιοι δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους με αποτελεσμα την γενικη συρραξη, την οποια μαλιστα εμεις παμε να σβησουμε μετα με την διαγραφη μηνυματων και το ban χρηστων. Αν παρατηρησεις αυτα τα θεματα, θα δεις σιγουρα οτι καθε σελιδα θα εχει και ενα διεγραμμενο μηνυμα τουλαχιστον, ενω ολο και καποιος γινεται ban. Αν ηταν ετσι οπως το λες, θα αφηναμε αυτα τα μηνυματα μια και θα φουντωναν ακομα παραπανω την συρραξη...

 

Και κατι τελευταιο, ποτε δεν πρεπει να ζητας συγγνωμη για τα λεγομενα σου οταν ειναι σε ηπιο τονο και με επιχειρηματα. Μπορει να μην εχεις δικιο καποιες φορες, αλλα τουλαχιστον κερδιζεις την εκτιμηση των υπολοιπων. Και εδω και παντου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Πολύ ωραίο το άρθρο.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε πως κάθε άποψη είναι υποκειμενική. Πηγάζει από τις γνώσεις, προτιμήσεις και θέλω του καθενός και είναι ανθρώπινο. Από αυτό δεν εξαιρούνται ούτε χρήστες ούτε αρθρογραφοι.

 

Το σημαντικοτερο είναι πως ενημέρωση υπάρχει και βοήθεια σε όποιον την χρειαστεί οπότε ο σκοπός του φόρουμ επιτυγχανεται σε μεγάλο βαθμό (για αυτούς τους λόγους σας επισκέπτομαι εγω). Από εκεί και πέρα σας θεωρώ καλή παρέα γιαυτό και μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου μου είμαι κάπου εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η τοποθέτηση στο όλο θέμα συμφωνώ απόλυτα με τον vlachaquito ο φανατισμός κάποιων δεν έχει όρια πλέον..οι οποίοι θεωρούν ότι το κινητό τους ή η ομάδα τους είναι καλύτερη από κάποια άλλη και πάει λέγοντας....!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαζω ποτε κοντρες fan vs hater και εχω το κεφαλι μου ησυχο,Αλλωστε και οι χρηστες εδω ειναι η κοινωνια μας εξω..απο εδω ... και σαν λαος ειμαστε παγκοσμιως γνωστοι για το ποσο * * * ειμαστε. Αποδεδειγμενα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το να αρέσκεσαι σε μία συσκευή είναι κάτι το απολύτως φυσιολογικό και ίσως μάλλον να την βλέπεις καλύτερη από τις άλλες αντίστοιχα. Εξάλλου γι αυτό την αγόρασες σωστά? Η δουλειά που γίνεται εδώ μέσα είναι εξαιρετική από όλα τα παιδιά κι εμένα είναι εδώ και καιρό η αγαπημένη μου ασχολία να ενημερώνομαι και να διαβάζω απόψεις χρηστών (θησαυρός αυτό το τελευταίο, δεν είμαστε κροίσοι να τα αγοράζουμε ΟΛΑ) αλλά αυτή η εμμονή κάποιων να τρολάρουν, να επιτίθενται χωρίς λόγο και να προσωποποιούν κάθε φορά την συζήτηση είναι το κάτι άλλο. Δηλαδή εγώ έχω τώρα το note2 και ότι και να γράψω θα μου πουν για παντόφλα ή όταν είχα το S3 ήμουν αυτόματα Samsung Boy/fan (κι έχω δώσει σε apple/nokia ούτε ξέρω πόσα).. Γενικά δεν παρεξηγούμαι ότι και να ακούσω ενώ είμαι πάντα φιλικός και κάνω το πρώτο βήμα να λυθεί μια όποια παρεξήγηση και αυτό βλέπω από μέλη με εμπειρία μέσα στο forum. Πάντως καταλαβαίνω το δύσκολο έργο σας να κρατάτε τις ισορροπίες και αρκετοί να σας περιμένουν στην γωνία. It's a hard job but somebody has to do it αλλά είμαι σίγουρος ότι πέραν των "άτυχων" στιγμών πραγματικά το απολαμβάνετε κι εμείς εκτιμούμε τον κόπο, το μεράκι σας και τις γνώσεις που μοιράζεστε μαζί μας. Ειδικά εσένα αγαπητέ Vlachaquito-Ηρακλή μου αρέσει πολύ να σε διαβάζω λόγω τις "ιδιαίτερης" γραφής σου σε κάποια άρθρα όπως αυτό :D
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αρθρο και πανω απο ολα ανθρωπινο, σιγουρα πολλα ειναι υπερβολικα αλλα μονο ετσι μπορουμε να δωσουμε το σωστο στιγμα για το τι βιωνουν καποιοι.

παντως εμενα αυτες οι κοντρες μου αρεσουν και περιμενω με ανυπομονησία να τις ζησω (γι'αυτο εκανα και το δικο μου site) , αν και ΑΝ ποτε φτασω σε αυτο το σημειο δεν ξερω πως θα αντιδρασω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσους όμως από εσάς που ανήκετε στο 99% χτύπησε κόκκινο όταν στην πρώτη φράση του άρθρου αυτού διαβάσατε την φράση «εκπληκτικό iPhone 5» ενώ δεν έγραψα το ίδιο για το Galaxy S3;

 

έκανε μπαμ όμως! :p

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα μερικους να λενε "δεν υπαρχει αντικειμενικη αποψη και αν υπαρχει, πώς οριζεται κτλ".

Σορρυ guys, αλλα περα απο τις προσωπικες προτιμησεις και αναγκες του καθενος, υπαρχει και η αντικειμενικη αληθεια.

Δεν μπορει καποιος που χρησιμοποιει τις συνολικα 5 λειτουργιες του κινητου του να το θεωρει ισοδυναμο-ισαξιο με ενα αλλο που διαθετει συνολικα 10 λειτουργιες επειδη δε τον ενδιαφερουν οι 5 παραπανω λειτουργιες του αλλου κινητου. Για τον ιδιο εινα ισοδυναμα, γενικα ομως δεν ειναι.

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. :shifty:

 

Παραδειγμα:

- συγκρινοντας τις οθονες AMOLED και LCD, τοτε βλεπουμε οτι οι AMOLED εχουν περισσοτερο υπερτονισμενα χρωματα ενω οι LCD περισσοτερο φυσικα. Ενας, ο οποιος προτιμαει τα υπερτονισμενα σαφως και θα πει την -υποκειμενικη- του αποψη βγαζοντας τις AMOLED καλυτερες σε αυτο τον τομεα. Αντικειμενικα ομως δεν ισχυει κατι τετοιο αφου ο,τι πλησιαζει περισσοτερο στο φυσικο ειναι και καλυτερο. :)

 

Κατα τα αλλα, το συγκεκριμενο αρθρο θιγει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό κείμενο. Ίσως χρειάζονται κάποια τέτοια που και που. Οι άνθρωποι ξεχνάμε εύκολα, ενώ θεωρούμε πολλά καλά και ως δεδομένα.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει καποιος που χρησιμοποιει τις συνολικα 5 λειτουργιες του κινητου του να το θεωρει ισοδυναμο-ισαξιο με ενα αλλο που διαθετει συνολικα 10 λειτουργιες επειδη δε τον ενδιαφερουν οι 5 παραπανω λειτουργιες του αλλου κινητου. Για τον ιδιο εινα ισοδυναμα, γενικα ομως δεν ειναι

 

για να πούμε ότι αντικειμενικά ισχύει κάτι, πρέπει να είναι σύμφωνο το 100%. από την στιγμή που δεν είναι, παύει η αντικειμενικότητα. όπως λες, για τον ίδιο είναι ισοδύναμα, γενικα όμως δεν είναι. στο γενικά (δάσος) υπάρχει το ειδικά (δέντρο) μιας και το γενικά αποτελείτε από πολλά ειδικά. όταν ακόμα κι ένα δέντρο διαφέρει από το δάσος, τότε δεν μιλάμε για αντικειμενικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Αυτό που καταλαβαίνω πως αναφέρεις εσύ είναι να προσπαθήσουμε να «κρύβουμε» ή να μην προβάλουμε (ή να μην υπερπροβάλουμε) ή να μην δημοσιεύουμε καν ειδήσεις που ξέρουμε πως θα δημιουργήσουν αντιπαλότητα μεταξύ των μελών.

Όχι, με παρεξήγησες ή δεν το διατύπωσα εγώ καλά... Όταν είπα να "χάνονται" οι δημοσιεύεις από την κεντρική σελίδα, εννοούσα ότι αντί να γίνονται pinned (που μένουν για 2-3 μέρες στην κορυφή) θα ήταν στη (χρονική) θέση τους οπότε, με τη ροή των ειδήσεων θα "εξαφανίζονταν" από την πρώτη σελίδα. Ελπίζω να έγινε κατανοητό, τώρα, το τι ήθελα να πω.

 

Μεταφορα ειδησεων χωρις προσωπικη αποψη, η οποια καμια φορα αναφερεται μονο σαν προφανες συμπερασμα. Απο εκει και περα, η προσωπικη αποψη του καθε editor βγαινει μεσα απο αλλες σελιδες, τα blogging, podcast κλπ.

Νομίζω ότι εξήγησα ότι υποκειμενικότητα είναι και το ποιά είδηση επιλέγεις να γράψεις, ποιά επιλέγεις να βάλεις ως pineed, πως θα αποδόσεις τον τίτλο και διάφορα άλλα. Και δεν είναι ότι το λέω επειδή θεωρώ ότι το site ευνοεί κάποιο προϊόν/εταιρεία, αλλά επειδή θεωρώ ότι συχνά αναδεικνύει (είτε με pin, είτε με κάποιο τίτλο) ειδήσεις που είναι πιο "πιασάρικες" (αλλά ταυτόχρονα και ικανές να προκαλέσουν αντιπαράθεση).

 

Εδω σου απαντησε και ο djdb αλλα θα σου απαντησω και εγω. Ξερεις ποσα θεματα εχουμε κοψει γιατι ακριβως δεν θελουμε να ξεκινησει flame? Η ποσες φορες εχουμε αλλαξει τιτλο/αρθρο μονο και μονο για να γινει το ποστ πιο ηρεμο?

Αυτό δεν το γνωρίζω (και δεν μπορώ να το γνωρίζω). Εγώ αναφέρω ότι διαπυστώνω και αυτό μπορεί να είναι λάθος και ελλειπές. Εγώ έχω την αίσθηση ότι η ανάρτηση ειδήσεων γίνεται με βάση το "γκελ" που θα κάνουν στον κόσμο και, συνήθως, αυτό προκύπτει μέσα από τις αντιπαραθέσεις. Όλα αυτά, φυσικά, είναι απόρρειες και παλιότερων "αμαρτημάτων"... Όταν επί 2-3 χρόνια, κάθε συσκευή με touch που έβγαινε της "πλασάρατε" (κι εσείς και όλα τα site πληροφορικής) το γνωστό "είναι το iPhone killer?" δίπλα, είναι δυνατόν αυτό να μη φέρει αντιπαραθέσεις; Όταν αναδεικνύονται και μένουν στην κεντρική σελίδες όλες οι ειδήσεις για πατέντες και προβληματικές συσκευές, περιμένει κανείς ότι δε θα γίνει χαμός. Το ότι οι διαχειριστές δε θέλουν να ξεφύγει η κατάσταση, δεν αναιρεί την αρχική πρόθεση να μαζέψουν σχόλια οι αναρτήσεις. Φυσικά και θα εποπτεύετε το site, δεν είπε κανείς ότι θέλετε να γίνει "ζούκλα". Ούτε σημαίνει, απαραίτητα, ότι δεν κάνετε τίποτα άλλο από το να θέλετε ο κόσμος να "πλακώνετε" στα σχόλια! Απλώς, είναι μια κατάσταση που κατά περιόδους την καλλιέργησαν (άλλωτε με ήπιο τρόπο, άλλωτε πιο έντονα) τα site πληροφορικής.

 

Btw, να ευχαριστήσω και τα δύο μέλη της ομάδας του myphone που απάντησαν. :)

Link to comment
Share on other sites

για να πούμε ότι αντικειμενικά ισχύει κάτι, πρέπει να είναι σύμφωνο το 100%. από την στιγμή που δεν είναι, παύει η αντικειμενικότητα. όπως λες, για τον ίδιο είναι ισοδύναμα, γενικα όμως δεν είναι. στο γενικά (δάσος) υπάρχει το ειδικά (δέντρο) μιας και το γενικά αποτελείτε από πολλά ειδικά. όταν ακόμα κι ένα δέντρο διαφέρει από το δάσος, τότε δεν μιλάμε για αντικειμενικότητα.

 

Να στο θεσω αλλιως.

Εστω 2 κινητα με τις ιδιες ακριβως δυνατοτητες συνδεσιμοτητας, μονο που το 1ο δεν εχει bluetooth ενω το 2ο εχει.

Αντικειμενικα, ποιο ειναι καλυτερο στο θεμα "συνδεσιμοτητα";

Το 2ο φυσικα, ακομα και αν βρεθει ενας (δεντρο) και πει οτι τα θεωρει ισαξια γιατι δε χρησιμοποιει ποτέ μπλε δοντι. :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν 'τα παίρνετε'? Μάλλον γι' αυτούς δεν θα είσαστε ούτε Ελληνες... Δεν παίρνετε δωράκια απο τις αντιπροσωπείες? Ναι είναι αλήθεια, ούτε μια κλήρωση δεν έχετε κάνει να μας δώσετε τίποτα κι εμάς...(Και πραγματικά μπράβο σας γιατί εγώ θα τα κρατούσα ολα για τον εαυτό μου - μεγάλος βλέπετε ο πειρασμός.).

Ισως θα ηταν καλύτερα να μείνει μόνο το 99% εδώ και οι υπόλοιποι να διαγράφουν.

Φανταστικό το άρθρο,τόσο που έγραψα εγώ! (Τόσα χρόνια μέλος και εχω γράψει ελάχιστα πράγματα). Εχω διαβάσει όμως σχεδόν τα πάντα απο εδώ μέσα και μόνο για τον χρονο σας και τον κόπο σας έπρεπε να σας έχουνε πολύ πολύ ψηλότερα. Ακούς 1%???

tommyknockers
Link to comment
Share on other sites

Να στο θεσω αλλιως.

Εστω 2 κινητα με τις ιδιες ακριβως δυνατοτητες συνδεσιμοτητας, μονο που το 1ο δεν εχει bluetooth ενω το 2ο εχει.

Αντικειμενικα, ποιο ειναι καλυτερο στο θεμα "συνδεσιμοτητα";

Το 2ο φυσικα, ακομα και αν βρεθει ενας (δεντρο) και πει οτι τα θεωρει ισαξια γιατι δε χρησιμοποιει ποτέ μπλε δοντι. :)

 

μα αυτό εννοώ. αντικειμενικά=100%. δεν είπα ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να αποδοθεί ως αντικειμενικά, είπα πως αν δεν υπάρξει 100% σε κάποια άποψη π.χ., τότε δεν υφίσταται αντικειμενικά.

 

στο παράδειγμα που αποδίδεις, αν κάποιος , μέσα από ένα δείγμα ανθρώπων, πει οτι το 1ο είναι (γιατί αυτή είναι η άποψή του) τότε δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. αν όλοι πουν ότι είναι το 2ο τότε υπάρχει αντικειμενικότητα.

 

βέβαια παίζει ρόλο και ο δειγματισμός!

Link to comment
Share on other sites

στο παράδειγμα που αποδίδεις, αν κάποιος , μέσα από ένα δείγμα ανθρώπων, πει οτι το 1ο είναι (γιατί αυτή είναι η άποψή του) τότε δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. αν όλοι πουν ότι είναι το 2ο τότε υπάρχει αντικειμενικότητα.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Υπαρχει αντικειμενικοτητα ακομα κι αν αυτος ο καποιος πει για το 1ο κινητο. :)

Αν μου πεις εσυ οτι 5+3=8 κι εγω σου πω οτι κανει 9, ποιο θα ειναι το αντικειμενικα σωστο;

Ή μηπως δεν υπαρχει αντικειμενικα σωστο επειδη εγω ειπα το 9;

Παιδαριωδες... ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το άρθρο. Νομίζω ότι οι σκέψεις σου θα έπρεπε να επεκταθούν γενικά στην Ελληνική κοινωνία. Δεν μας χωρίζουν πολλά. Το κοινό καλό και η σωστή αντιπαράθεση προάγουν τον άνθρωπο.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Υπαρχει αντικειμενικοτητα ακομα κι αν αυτος ο καποιος πει για το 1ο κινητο. :)

Αν μου πεις εσυ οτι 5+3=8 κι εγω σου πω οτι κανει 9, ποιο θα ειναι το αντικειμενικα σωστο;

Ή μηπως δεν υπαρχει αντικειμενικα σωστο επειδη εγω ειπα το 9;

Παιδαριωδες... ;)

 

Παιδαριώδες? όχι βέβαια.

μαθηματικά κάνουμε τώρα? δεν το νομίζω. για απόψεις μιλάμε όχι για επίλυση μαθηματικών

 

δεν είπα ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να αποδοθεί ως αντικειμενικά, είπα πως αν δεν υπάρξει 100% σε κάποια άποψη π.χ., τότε δεν υφίσταται αντικειμενικά.

 

άποψη...

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό εννοώ. αντικειμενικά=100%. δεν είπα ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να αποδοθεί ως αντικειμενικά, είπα πως αν δεν υπάρξει 100% σε κάποια άποψη π.χ., τότε δεν υφίσταται αντικειμενικά.

 

στο παράδειγμα που αποδίδεις, αν κάποιος , μέσα από ένα δείγμα ανθρώπων, πει οτι το 1ο είναι (γιατί αυτή είναι η άποψή του) τότε δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. αν όλοι πουν ότι είναι το 2ο τότε υπάρχει αντικειμενικότητα.

 

βέβαια παίζει ρόλο και ο δειγματισμός!

 

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να οριστεί το τι είναι αντικειμενικότητα επειδή ουσιαστικά ποτέ δεν θα υπάρξει απόλυτη (100%) συμφωνία όλων για κάτι. Επίσης η αντικειμενικότητα δεν μπορεί να είναι νεφελώδεις και αόριστη, δηλαδή κάτι είτε είναι αντικειμενικά σωστό είτε αντικειμενικά λάθος, όχι απλά αντικειμενικό γιατί η λέξη μόνη της χωρίς κάποιον προσδιορισμό δεν σημαίνει τίποτα.

Ακόμα όμως και στην απίθανη περίπτωση που το 100% συμφωνεί για κάτι και πάλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η πεποίθησή τους είναι αντικειμενικά σωστή ή αντικειμενικά λάθος καθότι θα μπορούσε να έχει επηρεαστεί (και συνήθως έτσι συμβαίνει) από χίλιους διαφορετικούς παράγοντες προς τι μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο και από εμένα για την ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά που κάνετε!

 

Συγχαρητήρια στον συντάκτη του άρθρου! Keep it up myphone!!! :up:

Gaios - "cognomen "Caesar""
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κάτι είτε είναι αντικειμενικά σωστό είτε αντικειμενικά λάθος

 

στα πλαίσια του ερωτηθέντος δείγματος γιατί μπορεί η επιλογή του δείγματος να είναι λανθασμένη.

 

Ακόμα όμως και στην απίθανη περίπτωση που το 100% συμφωνεί για κάτι και πάλι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αντικειμενικό σωστό ή αντικειμενικά λάθος καθότι η πεποίθησή τους θα μπορούσε να έχει επηρεαστεί (και συνήθως έτσι συμβαίνει) από χίλιους διαφορετικούς παράγοντες προς τι μία ή την άλλη κατεύθυνση.

 

σε συνέχεια του ζητήματος "δείγματισμός", δεν εμβάθυνα στα κριτήρια επιλογής, αλλά πήγα κατευθείαν στο ζήτημα της απόφασης. απίθανη περίπτωση δεν είναι γιατί, όπως είπα παραπάνω, όλα είναι θέμα του δείγματος.

 

παράδειγμα ένα δείγμα φανατικών οπαδών του ολυμπιακού θα βγάλει στο 100% την άποψη ότι ο ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα. άρα στο συγκεκριμένο δείγμα έχουμε το αποτέλεσμα ότι αντικειμενικά ο ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα

 

ΟΜΩΣ έχει γίνει λάθος στην επιλογή του δείγματος. γιατί ήταν μονόπλευρη. δηλαδή για να βγει σωστό αποτέλεσμα θα πρέπει να πάρουμε ισάριθμους φιλάθλους των ομάδων της Super Leage χωρίς να έχουν ίχνος φανατισμού, και να βγάλουν όλοι στο 100% μία ομάδα. αυτό προφανώς δεν γίνεται ή θα γίνει πάρα πολύ δύσκολα. γι αυτο δεν είπα ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...