Jump to content

blogging @ myphone.gr: Τι είναι για εμάς το κινητό τελικά;


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δάκρυσα σχεδόν... Στα 30 πλέον και θυμάμαι να παίζω κρυφτό στη βροχή...:)

 

στα σχεδον 30 περα απο κρυφτο στη βροχη θυμαμαι και τις κονσολες, ακομα και στο χωριο μου

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η τεχνολογια ρουφαει και εγκλωβιζει μεσα της το καθε ενα που ασχολειται(στον βαθμο που ασχολειται). Τα sosial media εκαναν το μεγαλυτερο "κακο" κατα την δικη μου αποψη. Τα smartphones αν μπορουν να κατηγορηθουν για κατι, ειναι οτι συγκετρωσαν τοσο πολλες δυνατοτητες στην τσεπη του παντελονιου ή του μπουφαν. Απο αυτο το σημειο και μετα, αναμενόμενο ηταν. Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ηλικιας, αλλα χαρακτηρα και τροπου ζωης χρηση του κινητου.
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία καλά κάνει και εξηλήσετε, το πρόβλημα είναι με αυτούς που την χρησιμοποιούν. Ανκάποιος βγαίνει με τους φίλους του για καφέ και ο καθένας παίζει με το κινητό του και είναι όλοι μουγκαφον, δεν φταίει η τεχνολογία για αυτό.

Μιας και είσαι μικρός, θα σε πάω στο 1993 που ήσουν νεογένητος (με την καλή έννοια το λέω) όπου όταν κυκλοφορούσαν τα πρώτα τούβλα στην αγορά, υπήρχε ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου που επερνε dummy συσκευές και προσποιούνταν ότι μίλαγαν στην καφετέρια, κάτι ανάλογο του σημερινού τυπά που βγάζει επιδεικτικά το iPhone (μην με παρεξήσουν οι συνειδητοποιημένοι iPhonaκιδες).

Άρα η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν έχει καμία σχέση με την συμπεριφορά του κόσμου.

Και ένα σχόλιο για τους παλαιούς ποΥ χρησιμοποιούν το κινητό για ομιλία. Να τους βρασω όταν δεν ξέρουν να συνδέσουν ένα bluetooth ακουστικό των €10 και γίνονται ακόμα ποιο επικίνδυνοι οδηγοί.

Το συμπέρασμα είναι ότι κάποιος που είναι "αμόρφωτος" τεχνολογικα είναι το ίδιο κοινωνικά επικίνδυνος με τον δήθεν γκατζετάκια και σε αυτό δεν έχει να κάνει η εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά η συνολική αντίληψη του καθένα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μεσα απο το κινητο εχεις αναμνησεις με τους πρωτους σου ερωτες.. ακομα θυμαμαι τα μηνυματα που εστελνα στην δευτερα γυμνασιου και μετα, που ειχαν διαδοθει τα κινητα... θυμαμαι καναμε απλα αναπαντηντες ο ενας στον αλλον! και καλα οτι τον σκεφτεσαι... και παιζει να καναμε και ολο το βραδυ :P

 

Και γω έχω τέτοιες αναμνήσεις ρε συ, αλλά πήγαινα 1η Λυκείου τότε (τότε ξεψάρωσα κάπως! :p), τώρα βλέπω στο Facebook από 12χρονα «Με πλήγωσες και σ'αγαπάω ακόμα...». Μην πω για τα χειρότερα που βλέπω... Πότε αγάπησε και πότε ωρίμασε για αγάπες κι άλλα;;; Τα πιτσιρίκια πλέον χάσανε το νόημα της παιδικής ηλικίας/εφηβείας και πραγματικά λυπάμαι που βλέπω 13χρονα με κοντά σορτσάκια και στενά μπλουζάκια να με κοιτάνε σαν 20χρονα...

 

λοιπον, ψηνεστε για μια εβδομαδα να γυρισουμε πισω? να δημιουργησουμε το κινημα "αφηνω το smartphone στο σπιτι" με διαρκεια 7 ημερες!

 

...εγω ηδη ξεκιναω! εχω δεκαδες αλλες συσκευες που ευχαριστως θα επερνα μαζι μου!!

 

να θυμησουμε πως ηταν τοτε... (η χαρα του νοσταλγου :p )

 

Έχε χάρη που δεν θέλω να σπάσω στη δουλειά το 8850... Το έκανα άνετα!

 

Μάλλον φίλε-δημιουργέ του topic, είμαστε οι τελευταία γενιά που πάιξαμε κυνηγητό και κρυφτό, δυστυχώς... Ακόμη και αν κάποιος γονέας παροτρύνει το παιδί του να παίξει έξω ,θα απογοητευτεί, καθώς οι αλάνες και τα στέκια είναι άδεια... Νομίζω τελικά οτι το 90 ήταν ωραία δεκαετία για να είσαι παιδί, δεν μας έληψε ούτε η τεχνολογία,ούτε το παιχνίδι!

 

Δεν είμαστε η τελευταία, ακόμα παίζουν... Αλλά όχι μέχρι τα 10-12, σταματάνε από νωρίς δυστυχώς κι αρχίζουν άλλα «παιχνίδια»... :(

 

Αυτο που πρεπει να μαθουν οι νεοτεροι (υποχρεωση των γονιων τους) ειναι οτι το κινητο τηλεφωνο ειναι ενα ΤΗΛΕΦΩΝΟ που θα μπορουν να χρησιμοποιουν σε περιπτωση αναγκης και οχι κατι παραπανω. Για το ιντερνετ υπαρχουν οι υπολογιστες, που οταν χρειαστουν να δουν ενα e-mail ή να κανουν fb, θα υπαρξει η ωρα που οταν θα ειναι σπιτι θα το δουν. Ειμαι υπερ της τεχνολογιας, αλλά παντα ΜΕ ΜΕΤΡΟ.

 

Αυτό μου έχουν μάθει, πως το κινητό είναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ πρώτα. Και iPhone να έδινα στον πατέρα μου, πάλι για κλήσεις θα το είχε, όπως και γω πλέον. Παλιότερα με τα SMS, τώρα ομιλία. Υπάρχει νόημα στο πράσινο και κόκκινο κουμπί, δεν είναι διακοσμητικά. Και στο Internet θα μπω και θα στείλω ένα μήνυμα ή εδώ ή στο Facebook, αλλά πάλι επικοινωνώ, με μέτρο πάντα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο απλά υποκλίνομαι! Συγχαρητήρια γι αυτό το φοβερό άρθρο!

Όσο για τη μουσική επιλογή :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από το ύφος του άρθρου και το τραγούδι παραθέτω το παρακάτω:

 

Αγάπες μου μεγάλες δεν με βοηθάει η μνήμη μου,

Ξέχασα πολλά μα όχι και εκείνα που,

Εκείνα που έχω ζήσει, το σπίτι που μεγάλωσα,

Οι πρώτες μου αγάπες και οι φίλοι αυτοί που μάλωσα.

 

Ήμουν μικρός, μεγάλα ήταν τα έργα μου,

Μεγάλα όσο μεγάλη και του δάσκαλου η βέργα που

Μου 'καιγε τα δάχτυλα μέσα στις παλάμες μου

Σημάδια σαν αυτά που 'χω αφήσει στις αλάνες που

Έπαιζα με φίλους που δεν είχανε ονόματα

Και λέρωνα τα ρούχα μου με αίματα και χώματα.

 

Γύριζα στο σπίτι κι η μάνα μου με χτύπαγε,

Κι ο συχωρεμένος ο παππούς μου κρυφοκοίταγε,

Όταν είχα διάβασμα αλλού έτρεχε η σκέψη μου,

Παιχνίδι ήταν θυμάμαι η αγαπημένη λέξη μου

Αυτή κι άλλες πολλές που μ' έμαθε ο γέρος μου

Κάθε φορά που θύμωνε ή έπαιρνε το μέρος μου

Θυμάμαι, θυμάμαι...

iPhone 4S 16 GB

iPad 3 Wi-Fi & Cellular 64 GB

New Entry: iPhone 5 16 GB

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από το ύφος του άρθρου και το τραγούδι παραθέτω το παρακάτω:

 

Αγάπες μου μεγάλες δεν με βοηθάει η μνήμη μου,

Ξέχασα πολλά μα όχι και εκείνα που,

Εκείνα που έχω ζήσει, το σπίτι που μεγάλωσα,

Οι πρώτες μου αγάπες και οι φίλοι αυτοί που μάλωσα.

 

Ήμουν μικρός, μεγάλα ήταν τα έργα μου,

Μεγάλα όσο μεγάλη και του δάσκαλου η βέργα που

Μου 'καιγε τα δάχτυλα μέσα στις παλάμες μου

Σημάδια σαν αυτά που 'χω αφήσει στις αλάνες που

Έπαιζα με φίλους που δεν είχανε ονόματα

Και λέρωνα τα ρούχα μου με αίματα και χώματα.

 

Γύριζα στο σπίτι κι η μάνα μου με χτύπαγε,

Κι ο συχωρεμένος ο παππούς μου κρυφοκοίταγε,

Όταν είχα διάβασμα αλλού έτρεχε η σκέψη μου,

Παιχνίδι ήταν θυμάμαι η αγαπημένη λέξη μου

Αυτή κι άλλες πολλές που μ' έμαθε ο γέρος μου

Κάθε φορά που θύμωνε ή έπαιρνε το μέρος μου

Θυμάμαι, θυμάμαι...

 

Προστέθηκε... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν posts. Μάθετε ορισμένοι να γράφετε σαν άνθρωποι χωρίς να βγαίνετε από το θέμα και χωρίς να προσβάλλετε τους υπόλοιπους.
Link to comment
Share on other sites

συνχαρητηρια φιλε μου για το αρθρο σου! Πολυ σωστα οσα λες! Με πηγες χρονια πισω..τοτε που ολα ηταν πιο απλα και πιο μαγικα στο κεφαλι και την ζωη μας.. δεν εχω να πω κατι παραπανω..τα πες ολα!

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από το ύφος του άρθρου και το τραγούδι παραθέτω το παρακάτω:

 

Αγάπες μου μεγάλες δεν με βοηθάει η μνήμη μου,

Ξέχασα πολλά μα όχι και εκείνα που,

Εκείνα που έχω ζήσει, το σπίτι που μεγάλωσα,

Οι πρώτες μου αγάπες και οι φίλοι αυτοί που μάλωσα.

 

Ήμουν μικρός, μεγάλα ήταν τα έργα μου,

Μεγάλα όσο μεγάλη και του δάσκαλου η βέργα που

Μου 'καιγε τα δάχτυλα μέσα στις παλάμες μου

Σημάδια σαν αυτά που 'χω αφήσει στις αλάνες που

Έπαιζα με φίλους που δεν είχανε ονόματα

Και λέρωνα τα ρούχα μου με αίματα και χώματα.

 

Γύριζα στο σπίτι κι η μάνα μου με χτύπαγε,

Κι ο συχωρεμένος ο παππούς μου κρυφοκοίταγε,

Όταν είχα διάβασμα αλλού έτρεχε η σκέψη μου,

Παιχνίδι ήταν θυμάμαι η αγαπημένη λέξη μου

Αυτή κι άλλες πολλές που μ' έμαθε ο γέρος μου

Κάθε φορά που θύμωνε ή έπαιρνε το μέρος μου

Θυμάμαι, θυμάμαι...

 

Πόσο απόλυτα ταιριάζει το συγκεκριμένο..... :O

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος μας! Κινητό στο σχολείο;;; Δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα σε όλα τα σχολικά μου χρόνια! Μετά το λύκειο πήρα, κι αυτό ήταν δανεικό!! Ούτε κάμερες, ούτε bluetooth, ούτε τίποτα περιττό. Όλα φίλε μου είναι πλαστές ανάγκες, πράγματα που μας έπεισαν ότι τα χρειαζόμαστε... ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που χρειαζόμαστε είναι η επικοινωνία! Όχι μέσω facebook, twitter κλπ. Να ακούς την φωνή του άλλου, να τον βλέπεις από κοντά! Κάποτε αποκαλούσαν "απρόσωπα" τα sms. Με αυτά όμως κανόνιζες να δεις την παρέα σου από κοντά, μίλαγες με την κοπέλα σου σε δύσκολες φάσεις όπου δεν μπορούσες να πάρεις τηλ. (π.χ. στρατός) Είχαν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης! Και έχουν ακόμα για εμένα προσωπικά. Κι ας τα θεωρούν κάποιοι "κλισέ", "ξεπερασμένα" κλπ.

 

Δεν απέχω από την τεχνολογία, ούτε είμαι "δεινόσαυρος" όπως θα με αποκαλέσουν πιθανόν κάποιοι! Κοντεύω τα 30 και έχω 2-3 κινητά που αλλάζω κατά καιρούς, από τα οποία συνήθως το πρώτο και βασικό μου κινητό το χρησιμοποιώ εκτός από τηλέφωνο και σαν κάμερα! Αυτό θέλω εγώ επιπλέον από το κινητό μου σήμερα, κι ας ξέρω ότι και αυτό δεν είναι απαραίτητο. Άντε και το wi-fi για να μπαίνω λιγάκι στο ίντερνετ χωρίς να χρεώνομαι! Αν δεν υπήρχαν αυτές οι δυνατότητες, ok, θα ζούσα και πάλι μια χαρά.

 

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι "εξέλιξη" δεν σημαίνει πάντα και ποιότητα στη ζωή. Το να τα κάνεις όλα εύκολα από μια συσκευή και να φτάνεις σε σημείο που να μην θεωρείς απαραίτητο ακόμα και να βγεις από το σπίτι, να δεις κάποια αγαπημένα πρόσωπα, να..."ζήσεις", δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, το αντίθετο θα έλεγα! Ακραίες περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν!

 

Τέλος, να πω ότι δεν σνομπάρω κανένα κινητό, καμίας εποχής. Από την στιγμή που όλα είναι τηλέφωνα, έχουν πετύχει τον βασικό στόχο για τον οποίο υπάρχουν!

 

Υ.Γ. Μίκυ Μάους, Ντόναλντ... όσα χρόνια κι αν περάσουν, σταθερές αξίες! Προσπαθώ να μην χάνω ποτέ τεύχη... ;-)

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά plankton με συγκίνησες, νιώθω πως θέλω αυτό το άρθρο να το διαβάσουν όλοι μου οι γνωστοί, αλλά θα βεβηλωθεί αν το ανεβάσω στο Facebook. Μέσα από την καρδιά μου συγχαρητήρια, είσαι ψυχάρα και είσαι και χιπχοπάκι, δικό μας παιδί...
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους! :bow::bow::bow:

 

Πραγματικά plankton με συγκίνησες, νιώθω πως θέλω αυτό το άρθρο να το διαβάσουν όλοι μου οι γνωστοί, αλλά θα βεβηλωθεί αν το ανεβάσω στο Facebook. Μέσα από την καρδιά μου συγχαρητήρια, είσαι ψυχάρα και είσαι και χιπχοπάκι, δικό μας παιδί...

 

Και με καταγωγή από Σέρρες! ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που παίζει με το κινητό στην τάξη! :lol::lol:

Πράγματι και γω νοσταλγώ τις εποχές που το κινητό δεν ήταν ένας μίνι υπολογιστής, δεν είχε δηλαδή Wifi/Bluetooth κλπ, αλλά ένα μέσο μόνο για κλήσεις, μηνύματα, άντε και κάνα φιδάκι!

Κι ας πάω μόνο τρίτη γυμνασίου, κι ας μην είχα ποτέ για πρώτο ένα ασπρόμαυρο...

Δε συγκρίνεται η απόλαυση που προσφέρει το 3410 με το Ε55 μου...

Το πρώτο είναι μόνο κινητό, το δεύτερο ένα μέσο διασκέδασης κλπ...

 

PS 1: Θέλω το πρώτο μου κινητό, το W200! :p

PS 2: Επιτέλους παράδεχεσαι ότι το Ε71 είναι ταπεινό! :p

PS 3: Έχεις κι εσύ περιοδικά Ντόναλτ; Εγώ να δεις πόσα έχω!

Link to comment
Share on other sites

Άρθρα σαν αυτο,ανεβάζουν επίπεδο το myphone.gr...Φίλε plankton69 συγχαρητήρια.

Και το γεγονός πως είσαι μόλις 19 ετών,το κάνει ακόμα πιο σημαντικό...Γιατι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοί στην ηλικία σου έχουν "καεί" απο το πολυ playstation και τη virtual reality που βιώνουν μέσα απο το διαδίκτυο.

Εγω είμαι απο αυτούς που αγόρασαν το 1993 (στα 24 μου) ένα απο τα πρώτα "τούβλα" και έχω ζήσει απο κοντά όλη τη διαδρομή της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα...

Τις απίστευτες χρεώσεις στην αρχη,με τα πάγια...Την έλλειψη κεραιών και σήματος που όταν πηγαινες σε κανένα υπόγειο στην Αθήνα η σε Κανα χωριό στην επαρχία σήμα γιοκ...

Το χαμόγελο χαζομαρας όταν τα κινητα απέκτησαν και τη δυνατότητα αποστολής SMS...Το πρώτο μου κινητο με την ύπαρξη ενσωματωμενης κάμερας...Το πρώτο smartphone της Qtek...Το πρώτο με ενσωματωμένο wifi...Το πρώτο με GPS...κλπ κλπ...

Σημειωτέον επίσης ότι έχω ΤΟ ΊΔΙΟ νούμερο απο το 1993 (!!!),μπαίνοντας στον 20ο χρόνο συμβολαίου με τη wind (αρχικά Telestet)...

Και για να ευθυμισουμε,όσοι είσαστε σε ηλικίες κάτω ειδικα των 30,σκεφτείτε πόσο πιο δύσκολο ήταν σε εμάς τους 40 και βάλε,να βγάλουμε γκομενα και να επικοινωνησουμε μαζι της στην εφηβεία μας...Τώρα υπάρχουν κινητα,Facebook,Internet κλπ κλπ...Σου δίνει το τηλέφωνο,τη περνεις η στέλνεις ένα SMS και η δουλειά γίνεται άμεσα....

Τότε σου έδινε η γκομενα το τηλέφωνο του σπιτιού της και ο μόνιμος "τρόμος" ήταν μη το σηκώσει κανας πατέρας της...

-Γεια σας!Μηπως μπορω να μιλήσω με τη "τάδε";

Και ακουγόταν μια αγριοφωναρα απο το πατερα της "Ποιος είναι?Ποιος τη ζητάει?Τι είσαι εσυ?Τι τη θέλεις?...Ανάκριση κανονική!!!Και σου κοβοντουσαν τα πόδια..:lol:

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

20 χρόνια στην Wind (TELESTET)!!!

DJDOG εσένα πρέπει να σου κάνουν τουλάχιστον μια προτομή στα κεντρικά γραφεία τους :D

Φανταστικό άρθρο που αφυπνίζει αναμνήσεις.

Τι με θύμισες...Πρέπει να ήμουν 17-18 χρονών όταν αντίκρυσα την πρώτη παντόφλα κινητό

της Μοτορόλα με την υποδοχή για ολόκληρη την κάρτα.Τρόμαξα!!Δεν ασχολήθηκα καθόλου θα λεγα.Να ναι καλά η Νοκια και το υπέρτατο σε αντόχή 5130 με τα φοβερά καλύμματα και το φίδάκι.

Τέλος πάντων μέχρι να βγεί το πρώτο κινητό με κάμερα, δεν εξυπηρετούσαν κάποιο άλλο σκοπό εκτός από τηλεφωνήματα και sms. Απο κεί και πέρα τα πράγματα ξεφύγανε.Έπαψε να είναι κινητό και έγινε smartphone. Θα συμφωνήσω με όσους είπανε ότι δεν φταίει η τεχνολογία αλλά η κατάχρηση της που οδηγάει σε αποξένωση/αποβλάκωση.

Νίωθω τυχερός που έζησα την παιδική μου ηλικία ξένοιαστα με τους φίλους στο χωριό, τις βόλτες με τα ποδήλατα και τα σαβουριασματα που τρώγαμε, τα αυτοσχέδια παιχνίδια που δημιουργούσε η φαντασία μας και άλλα πολλά που προ-ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Η μόνη τεχνολογία που είχαμε ήταν η τηλεόραση και λίγο μετα οι κονσόλες που και πάλι δεν μας αποξένωναν.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι για μένα το κινητό...

Χμ,μεγάλη ιστορία μέσα σε λίγες σειρές...

Πού είσαι αείμνηστο 788,το πήρα το 98 και φυσικά ο λόγος ήταν η άσωτη μου Ζωή,οι γκόμενες ρε,οι γυναίκες,πως να το πω.

Το πήρα παρότι πολύ νεαρός τότε για να μπορώ να κανονιζω άνετα και με ασφάλεια τα ραντεβού μου...άλλοι νέοι τότε έπαιζαν με PlayStation 1,εγχώρια προτιμούσα να παίζω με αλλού είδους παιχνίδια καθώς από πολύ μικρός στα βάσανα.

Όταν δε μπήκε και η δυνατότητα SMS???wow,λες κι είχε έρθει η δευτέρα παρουσία...απίστευτο τότε....μπορούσα να στείλω μήνυμα αυτά πού ήθελα να πω....

Τι όμορφα πού ήταν τότε,ανέμελα...αλητεία,γκομενοδουλειες,club ατελείωτο....καμία σχέση με την τώρα φλώροεποχή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρα σαν αυτο,ανεβάζουν επίπεδο το myphone.gr...Φίλε plankton69 συγχαρητήρια.

Και το γεγονός πως είσαι μόλις 19 ετών,το κάνει ακόμα πιο σημαντικό...Γιατι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοί στην ηλικία σου έχουν "καεί" απο το πολυ playstation και τη virtual reality που βιώνουν μέσα απο το διαδίκτυο.

Εγω είμαι απο αυτούς που αγόρασαν το 1993 (στα 24 μου) ένα απο τα πρώτα "τούβλα" και έχω ζήσει απο κοντά όλη τη διαδρομή της κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα...

Τις απίστευτες χρεώσεις στην αρχη,με τα πάγια...Την έλλειψη κεραιών και σήματος που όταν πηγαινες σε κανένα υπόγειο στην Αθήνα η σε Κανα χωριό στην επαρχία σήμα γιοκ...

Το χαμόγελο χαζομαρας όταν τα κινητα απέκτησαν και τη δυνατότητα αποστολής SMS...Το πρώτο μου κινητο με την ύπαρξη ενσωματωμενης κάμερας...Το πρώτο smartphone της Qtek...Το πρώτο με ενσωματωμένο wifi...Το πρώτο με GPS...κλπ κλπ...

Σημειωτέον επίσης ότι έχω ΤΟ ΊΔΙΟ νούμερο απο το 1993 (!!!),μπαίνοντας στον 20ο χρόνο συμβολαίου με τη wind (αρχικά Telestet)...

Και για να ευθυμισουμε,όσοι είσαστε σε ηλικίες κάτω ειδικα των 30,σκεφτείτε πόσο πιο δύσκολο ήταν σε εμάς τους 40 και βάλε,να βγάλουμε γκομενα και να επικοινωνησουμε μαζι της στην εφηβεία μας...Τώρα υπάρχουν κινητα,Facebook,Internet κλπ κλπ...Σου δίνει το τηλέφωνο,τη περνεις η στέλνεις ένα SMS και η δουλειά γίνεται άμεσα....

Τότε σου έδινε η γκομενα το τηλέφωνο του σπιτιού της και ο μόνιμος "τρόμος" ήταν μη το σηκώσει κανας πατέρας της...

-Γεια σας!Μηπως μπορω να μιλήσω με τη "τάδε";

Και ακουγόταν μια αγριοφωναρα απο το πατερα της "Ποιος είναι?Ποιος τη ζητάει?Τι είσαι εσυ?Τι τη θέλεις?...Ανάκριση κανονική!!!Και σου κοβοντουσαν τα πόδια..:lol:

 

Σωστός! :lol: Και τα SMS ήταν... ραβασάκια. Χειρόγραφα.

Και να προσπαθείς να επικοινωνήσεις με κάποιον που είδες και σου άρεσε μέσω γνωστών ή των περιοδικών της εποχής.

 

Τέλος πάντων. Η τεχνολογία εξελίσσεται και καλά κάνει. Με το Internet έχουμε πρόσβαση σε πληροφορία που όταν είμαστε παιδιά/έφηβοι δεν είχαμε διανοηθεί. Πλέον κανένας δεν μπορεί να ελέγξει τις πηγές ενημέρωσης που εχουμε σήμερα. Οπότε δεν μπορεί (αν εμείς θέλουμε φυσικά) να μας παραμυθιάζει όπως γινόταν παλιά. Με τα Social Media και το Skype έρχεσαι σε επαφή με αγαπημένα άτομα που βρίσκονται μακριά. Θυμάται κάποιος πόσο κόστιζε μια διεθνής κλήση στα 90s?

 

Το θέμα είναι η χρήση που της γίνεται. Παν μέτρον άριστον, παίδες!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Άρθρα σαν αυτο,ανεβάζουν επίπεδο το myphone.gr...Φίλε plankton69 συγχαρητήρια.

Και το γεγονός πως είσαι μόλις 19 ετών,το κάνει ακόμα πιο σημαντικό...Γιατι ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλοί στην ηλικία σου έχουν "καεί" απο το πολυ playstation και τη virtual reality που βιώνουν μέσα απο το διαδίκτυο.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα λόγια σου φίλε μου! :bow::bow::bow::bow::bow::up:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αν και 32 προλαβα ακομα και πεντοβολα να παιξω.Ηταν ωραια χρονια τοτε,αθωα και ρομαντικα...

Τοτε τη δεκαετια του 80 δεν ειχαμε κινητα καλουσαμε τους παντες στα σταθερα.Αν και φαινοταν πιο δυσκολο να συννενοηθεις παντα τα καταφερναμε.

Οταν ηρθαν τα κινητα οι χρεωσεις ηταν πολυ ψηλα για ενα παιδι 20 χρονων(τοσο ημουν το 2000).Το 2001 με 2002 αν και τελευταιος απο την παρεα μου που πηρα κινητο,τωρα δειχνω ο πιο πορωμενος.Τοτε καναμε αναπαντητες για να συννενοηθουμε,θελοντας να δειξουμε στον αλλον οτι τον χρειαζομαστε κι ετσι μας επαιρνε στο σταθερο.

Ασχετο αλλα ακομα θυμαμαι στις αρχες την Cosmote που μετα τα μεσανυχτα για καποιο λογο δεν χρεωνε και μιλαγαμε δωρεαν :lol:

Για μενα δεν φταιει το κινητο στη σημερινη μορφη του αλλα το ιντερνετ κι η υπερπληροφορηση κατι που δεν ειχαμε καποτε.

Μας εχουν εμφυτευσει το Facebook,το msn κτλ. που πολλοι το ξεκινησαμε για να μιλαμε δωρεαν και τωρα εχει γινει κομματι της ζωης μας.

Πλεον αγοραζεις smartphone με 100 ευρω για να ειναι προσιτο σε ολους.

Ολα ηρθαν σιγα σιγα,σταθερα και μεθοδικα,για να μη μας ξενισει,για να ειναι ενα τελειο κολπο.

 

Πλεον εχουμε περισσοτερους καταθληπτικους,εχουμε απομονωθει και δεν ξερουμε ποιος μενει διπλα μας,δεν δινουμε δεκαρα για τον διπλανο μας κ.α.Για μενα υπευθυνο γι'αυτο ειναι το ιντερνετ αλλα ειναι θεμα για συζητηση...

 

Αν και μεγαλωσα πολυ πιο αθωα απο οτι μεγαλωνουν τα παιδια σημερα εχω μπει κι εγω στο κολπο.Δεν μπορω να ειμαι με ενα απλο κινητο,κοιταω οπως εγραψες οθονη,πυρηνες και ραμ και γενικα θελω να εχω κατι καλο.Κι εκτος αυτου εχω βαλει και 2GB το μηνα ιντερνετ για να ειμαι συνεχεια συνδεδεμενος.

 

ΥΓ προς topic starter.Παρα πολυ ωραιο το αρθρο σου αν και μικρος σε ηλικια.Ειναι καλο και θετικο να διαβαζεις κατι τετοιο απο ενα παιδι 19 χρονων.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην ξέρουν τι πάει να πει αλάνα, ματωμένα και γεμάτα χώματα πόδια και χέρια κι άλλα που συμπληρώνουν τα παιδικά χρόνια όλων των παιδιών ως τώρα, όπως έμαθα εγώ, αλλά κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία. Λογικό, γιατί η τεχνολογία φρόντισε να τα απομακρύνει από αυτά και να τους τα θυμίζει μόνο στα χωριά, όπου και είναι μακριά από πολύ τεχνολογία συνήθως. Ακόμα και να μην υπάρχει όμως κάποια αλάνα γύρω τους, στο σπίτι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα. Διάολε, όταν έβρεχε στο χωριό ή και στη Θεσσαλονίκη ακόμα έπαιζα κρυφτό ή κυνηγητό μέσα στο σπίτι, τώρα γιατί να βλέπω παντού PlayStation, PC και κινητά με Internet;

 

Αδερφε ετσι οπως παει το πραμα στα χωρια μας βλεπω στο τελος, η πολη και τα κινητα θα ειναι ασύμφορα.... αν σκεφτεις μονο οτι καποτε έφευγαν απ το χωριο προς την πολη για κατι καλυτερο ενώ τωρα γινετε το αντιστροφο...

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα βγω λίγο off topic,θυμήθηκα τα 2 μεγαλύτερα σκάνδαλα στην ιστορία της κινητης τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

Το πρώτο ήταν στην αρχη-αρχη,με τις λεγόμενες κάρτες μαϊμού...Υπήρχαν κάποιοι επιτήδειοι "χωμένοι μέσα στα πράγματα" που πουλούσαν με 10.000 δρχ sim κάρτες οι οποίες ήταν δηλωμενες σε μαϊμού ονόματα και η διεύθυνση ήταν στο...δάσος!!!...Αγοραζες τη κάρτα και μετα απο 1-2 μέρες σε ειδοποιούσαν ότι ενεργοποιήθηκε (η δουλεια γινόταν νύχτα εκ των έσω).

Με αυτη τη κάρτα μπορούσες να κανεις απεριόριστες κλήσεις για 2 μήνες μέχρι να γίνει η φραγη εξερχόμενων μιας και ο λογαριασμός φυσικά δε πληρωνόταν απο κανέναν.

Το δεύτερο σκάνδαλο και πολυ σοβαρότερο ήταν το "κόλπο" με την αλλαγη του αριθμού του κέντρου μηνυμάτων κάπου στο 1997-98 και λειτουργούσε μόνο στα κινητα της Telestet...Πολυ απλα πηγαινες στις ρυθμίσεις και έβαζες τον αριθμο κέντρου μηνυμάτων μιας άλλης συγκεκριμένης χώρας (κάποιας αραβικής αν θυμάμαι καλα) και εστελνες όσα SMS ήθελες ΤΖΑΜΠΑ γιατι δεν χρεωνόταν στο λογαριασμό σου!!Εφευγε το SMS απο το κινητο σου, πηγαινε στην αλλη χωρα μεσω του αριθμου του κεντρου μηνυματων και παραδιδοταν στο παραληπτη εδω στην Ελλαδα μεσω roaming!!Βεβαια,η ξένη εταιρία έστελνε μετα τη "λυπητερη" στη Telestet η οποία πλήρωνε το roaming!!

Το κόλπο αυτο λειτούργησε για πολυ καιρό μέχρι να ανακαλυφθεί και τότε "έπεσαν κεφαλια" στη Telestet...Ξηλωσαν πολλα απο τα υψηλόβαθμα στελέχη...

Και μη κοιτάτε τώρα που προσφέρουν οι εταιρίες με διαφορα προγραμματα συμβολαιου μέχρι και 1000 SMS το μήνα τζάμπα...Τοτε τα πληρωνες όλα !!

 

Υ.Γ.Sorry και πάλι για το off topic,αλλα απο όσο θυμάμαι δε πρέπει να έχουν ξαναναφερθει αυτές ο λεπτομέρειες στο φόρουμ...τα αναφέρω έτσι για την ιστορία..;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά...οσοί θυμάστε κάτι απο τα πρώτα βήματα της κινητής τηλεφωνίας,ας τα αναφέρετε για να νοσταλγίσουν οι παλιοί και να μάθουν οι καινούριοι!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

καλα τα καλυτερα παρτυ γινονταν οταν πρωτο βγηκε το whats up σε καποιους χρηστες κολλούσε και καναν δωρεαν κλησεις αβερτα... Επισης μια γνωστη μου εστελνε επι ενα xρονο δωρεαν SMS.

σορρυ για το οφ τοπικ επηρεάστηκα απ τον φιλο ποιο πανω :lol:

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...