Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Petran66 το ρουτ πέτυχε αν ομως αλλάξεις κερνελ και βαλεις custon rom το knox θα γράψει προσεχε..

 

Φιλε μου καλημερα κι ευχαριστω!!Αυτο φοβαμαι κι εγω!!Αν μπορεις καπως να με βοηθεισεις,αν ξερεις κατι στα σιγουρα,σε παρακαλω στειλε μου σε πμ αν απαγορευεται εδω... :)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνεπως είναι ασφαλές να κάνεις απλώς root ένα note 2 με 4.3. Δύο ερωτήσεις:

 

1) Αν μεσω odin φλασαρεις απλως την stock rom 4.3 καταλήγεις σε non-rooted note 2 χωρίς να γράψει ο knox bootloader;

 

2) Αναμένουμε την 4.4 kitkat (που όπως δείχνει στην DN3 είναι καταπληκτική). Οι απλως rooted note 2 συσκευές πως κάνουν update από 4.3 σε 4.4; Over the air (κρυβοντας το root με triangle-away) ή χρειάζεται φλασαρισμα την 4.4; Επισης στην 4.4 ισχύουν τα ίδια με 4.3 περί root και δεν γράφει ο knox ή δεν ξέρουμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως είναι ασφαλές να κάνεις απλώς root ένα note 2 με 4.3. Δύο ερωτήσεις:

 

1) Αν μεσω odin φλασαρεις απλως την stock rom 4.3 καταλήγεις σε non-rooted note 2 χωρίς να γράψει ο knox bootloader;

 

2) Αναμένουμε την 4.4 kitkat (που όπως δείχνει στην DN3 είναι καταπληκτική). Οι απλως rooted note 2 συσκευές πως κάνουν update από 4.3 σε 4.4; Over the air (κρυβοντας το root με triangle-away) ή χρειάζεται φλασαρισμα την 4.4; Επισης στην 4.4 ισχύουν τα ίδια με 4.3 περί root και δεν γράφει ο knox ή δεν ξέρουμε ακόμα;

 

1)Nα φλασαρεις τη στοκ 4.3 πανω σε ποια και γιατι??Δε καταλαβα!!Αν εισαι στη 4.3 στοκ(τη δικια του)και κανεις ρουτ με το τροπο του παιδιου,χωρις μετα να περασει καποια αλλη καστομ κλπ.,απλως τη κανεις ανρουτ με το τροπο που λεει στο αλλο σαιτ...

2)Ας πει καποιος αλλος... :)

Εγω παντως κολησα!!!Χρειαζεται και καποιον αλλο κερνελ για να περασω καποια αλλη ρομ,οπως τη DN3(4.4.2)που απ'οτι λενε τα παιδια πεταει!!!Και δε ξερω τι να κανω για να μη γραψει ο ΚΝΟΧ!!Στην αναμονη...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν φορας 4.3 επίσημη και θελεις να περασεις custom δεν υπαρχει τροπος χωρις να γραψει ο knox δυστυχώς οχι ακομα....μονο ρουτ χωρις να χάσεις εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Αν φορας 4.3 επίσημη και θελεις να περασεις custom δεν υπαρχει τροπος χωρις να γραψει ο knox δυστυχώς οχι ακομα....μονο ρουτ χωρις να χάσεις εγγύηση

 

Ε τοτε τι νοημα εχει το ρουτ???????

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βρείς τα πάντα εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2504016

και

τα S5 app addon εδώ με την μορφή aroma instaler

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2704873

 

αυτή την στιγμή με μπαταρία στο 39% στο ultra power saving mode μου λέει estimated standby time 11 μέρες

το Kid mode για τα παιδιά απλά είναι μια αλλού...

πόσα να πείς.. άκουσα οτι βγήκε και άλλη έκδοση ΚΙΤΚΑΤ οπότε μάλλον έρχονται ακόμη καλύτερα..

 

thanks φιλε...

πραγματικα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η ρομ...

νιωθω σαν να εχω αγορασει καινούργιο κινητό:):)

 

θελει μονο λιγο προσοχη στην εγκατάσταση...!

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε...

πραγματικα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η ρομ...

νιωθω σαν να εχω αγορασει καινούργιο κινητό:):)

 

θελει μονο λιγο προσοχη στην εγκατάσταση...!

 

καλημερα πατριδα ...

που χαθηκες τοσο καιρο ??? :))

 

τι εννοεις με το " θελει μονο λιγο προσοχη στην εγκατάσταση... "

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλημερα πατριδα ...

που χαθηκες τοσο καιρο ??? :))

 

τι εννοεις με το " θελει μονο λιγο προσοχη στην εγκατάσταση... "

 

ελα πατριδα....φυσάει το κινητο μας ακομη ετσι?:lol::lol::)

εγω επαθα πλακα απο την μπετα κιτ κατ..αλλο κινητο πραγματικα! ....

 

εννοώ θελει να κανεις τα σωστα βηματα(wipes κτλ κτλ κτλ-εγω πχ εκανα φορματ ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εσωτερική μνημη-κτλ) για να μην εχεις θεματα μετα...!

 

ειδικα αν ερχεσαι απο 4.3...

Link to comment
Share on other sites

Οι απλως rooted note 2 συσκευές πως κάνουν update από stock 4.3 σε stock 4.4:

-- Over the air (κρυβοντας το root με triangle-away) ή χρειάζεται φλασαρισμα την 4.4;

-- Επισης στην 4.4 ισχύουν τα ίδια με 4.3 περί root (δηλ φλασαροντας με odin stock rom δεν γράφει ο knox) ...ή δεν ξέρουμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει την dn3 σε καποιο Dropbox γιατί από το πρωί μόνο 404 error βλέπω. Κάνω κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως κάποιος μπορεί να ανεβάσει την dn3 σε καποιο Dropbox γιατί από το πρωί μόνο 404 error βλέπω. Κάνω κάτι λάθος?

 

Είχε πέσει αλλά επανήλθε τώρα.... :)

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ειναι το generic imei???Ενα παλικαρι πουλαει ενα κινητο που λεει οτι εχει generic imei το οποιο το επαθε μετα απο φλασαρισμα μιας rom και δεν αναγνωριζει sim
Link to comment
Share on other sites

Αν φορας 4.3 επίσημη και θελεις να περασεις custom δεν υπαρχει τροπος χωρις να γραψει ο knox δυστυχώς οχι ακομα....μονο ρουτ χωρις να χάσεις εγγύηση

 

Ε τοτε τι νοημα εχει το ρουτ???????

 

Καποιος??????

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν φορας 4.3 επίσημη και θελεις να περασεις custom δεν υπαρχει τροπος χωρις να γραψει ο knox δυστυχώς οχι ακομα....μονο ρουτ χωρις να χάσεις εγγύηση

 

 

 

Καποιος??????

 

Διαγραφή διαφημίσεων, μεταφορά εφαρμογών σε εξωτερική κάρτα, διαγραφή τυχόν bloat ware (περιττές αχρείαστες εφαρμογές),κατέβασμα εφαρμογών από το μάρκετ που δεν σου επιτρέπεται λόγω χώρας, επιπλέον παραμετροποιηση πολλών στοιχείων του λογισμικού σου, εφαρμογές τύπου greenify, titanium backup κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή διαφημίσεων, μεταφορά εφαρμογών σε εξωτερική κάρτα, διαγραφή τυχόν bloat ware (περιττές αχρείαστες εφαρμογές),κατέβασμα εφαρμογών από το μάρκετ που δεν σου επιτρέπεται λόγω χώρας, επιπλέον παραμετροποιηση πολλών στοιχείων του λογισμικού σου, εφαρμογές τύπου greenify, titanium backup κτλ.

 

Ωραια...Και τι να τα κανω αυτα,αν δε μπορω να βαλω την DN3 πχ???Πεστε μου μηπως αξιζει να τη χασω την εγγυηση???Και μηπως ξερετε αν συντομα θα βγει κατι που θα επαναφερει το ΚΝΟΧ???

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Και τι να τα κανω αυτα,αν δε μπορω να βαλω την DN3 πχ???Πεστε μου μηπως αξιζει να τη χασω την εγγυηση???Και μηπως ξερετε αν συντομα θα βγει κατι που θα επαναφερει το ΚΝΟΧ???[/QUOT

 

 

Εξαρτάται τι ακριβως θελει καθενας από το τηλεφωνο του φιλε , αν θελεις μενεις ως εχει και δεν εχεις κανενα πρόβλημα αν όμως εισαι ανήσυχος όπως πολλοι από εμας εδώ μεσα κανεις ρουτ και παιζεις με οποια ρομ θελεις μετα χανοντας βεβαίως την εγγυηση όπως εχω κανει εγω αλλα και αλλοι

οσο για το knox από ότι λενε αυτοι που γνωριζουν ότι δεν προκειτε να γινει κατι γιαυτο ακριβως η αποφαση είναι μονο δικη σου !!!

Edited by SKORPIOS007
Link to comment
Share on other sites

Στην dn3 δεν έχω widget!!!είναι κάποια ρύθμιση η δεν έκατσε κάτι καλά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην dn3 δεν έχω widget!!!είναι κάποια ρύθμιση η δεν έκατσε κάτι καλά?

 

Edit: ok το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Και τι να τα κανω αυτα,αν δε μπορω να βαλω την DN3 πχ???Πεστε μου μηπως αξιζει να τη χασω την εγγυηση???Και μηπως ξερετε αν συντομα θα βγει κατι που θα επαναφερει το ΚΝΟΧ???[/QUOT

 

 

Εξαρτάται τι ακριβως θελει καθενας από το τηλεφωνο του φιλε , αν θελεις μενεις ως εχει και δεν εχεις κανενα πρόβλημα αν όμως εισαι ανήσυχος όπως πολλοι από εμας εδώ μεσα κανεις ρουτ και παιζεις με οποια ρομ θελεις μετα χανοντας βεβαίως την εγγυηση όπως εχω κανει εγω αλλα και αλλοι

οσο για το knox από ότι λενε αυτοι που γνωριζουν ότι δεν προκειτε να γινει κατι γιαυτο ακριβως η αποφαση είναι μονο δικη σου !!!

 

Τελικα το πηρα το ρισκο γιατι καταλαβα οτι αξιζει!!Και που ξερεις,μπορει εν το μεταξυ κατι να βγει για το ΚΝΟΧ...!!! ;) Μολις επιτελους εβαλα την DN3 και ειναι σα να εχω ΝΟΤΕ 3!!!! :) EDIT: Θελω να μηδενησω ομως το κοντερ και δε τα καταφερνω!!!Με το Triangle away...Μηπως μηδενιζει μ αλλο τροπο??

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

...και χτύπα ξύλο, αν ποτέ σου δίνει κάτι, μπορεί και να καταφέρεις να σε καλύψει η εγγύηση, απευθυνόμενος αν χρειαστεί και σε Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, με το σκεπτικό ότι η εταιρία βάζει καταχρηστικούς όρους εγγύησης με τους οπότε δεν συμφωνείς και ποτέ δεν θα αγοράζες την συσκευή αν τους ήξερες, αλλά δεν τις ήξερες διότι μπορείς να τους πληροφορηθείς μόνο αφού έχεις ανοίξεις την συσκευασία και ενεργοποιήσεις την συσκευή! Άλλωστε είναι όροι αντίθετοι με την κοινή πρακτική σε hardware (βλεπε υπολογιστές) που ο χρήστης εγκαθιστά ότι λογισμικό επιθυμεί. Στο σημείο αυτό θα θυμίσω ότι στην αυτοκινητοβιομηχανία έχει πάψει εδώ και χρόνια να ισχύει ως καταχρηστικός ο όρος ότι χάνεις την εγγύηση αν το service δεν γίνεται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αρκεί να γίνεται από αδειοδοτημένο μηχανικό σύμφωνα με το βιβλίο συντήρησης. Ομοίως έχει πάψει να ισχύει, ως καταχρηστικός, ο όρος ότι η αντιπροσωπεία δεν καλύπτει με εγγύηση αγορές απο άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Είμαι αισιόδοξος ότι αν ποτέ έφτανε σε δικαστήριο θα έχανε η εταιρία. Συνεπώς αν είσαι σοβαρός απέναντι τους, ως ανωτέρω, εκτιμώ ότι δεν θα επιμείνουν σε εσένα, για να μπορούν να συνεχίζουν την καταχρηστική πρακτική τους με άλλους. ...από την άλλη μπορεί και να κάνω λάθος, εσύ το αξιολογείς
Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!!!!!Με το Triangle away προσπαθω να μιδενισω το counter αλλα δε τα καταφερνω!!Μου λεει οτι πρεπει να μπω σε σπεσιαλ μοντ και τετοια!!!Εχω την DN3!!Δοκιμασα και εβαλα τη Γερμανικη οφισιαλ,με ροοτ και τιποτα!!!Τι κανω λαθος???Πρωτη φορα το παθαινω αυτο...!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!!!!!Με το Triangle away προσπαθω να μιδενισω το counter αλλα δε τα καταφερνω!!Μου λεει οτι πρεπει να μπω σε σπεσιαλ μοντ και τετοια!!!Εχω την DN3!!Δοκιμασα και εβαλα τη Γερμανικη οφισιαλ,με ροοτ και τιποτα!!!Τι κανω λαθος???Πρωτη φορα το παθαινω αυτο...!!!

 

Όταν έχεις custom recovery περασμένο o counter δεν μηδενίζει μένει στο 1! Μόνο με official bootloader μηδενίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις custom recovery περασμένο o counter δεν μηδενίζει μένει στο 1! Μόνο με official bootloader μηδενίζει.

 

Εβαλα οφισιαλ και ουτε καν προχωραει το triangle!!!Κατι γινεται με το SuperSU!!Το εκανα ροοτ με το CF Auto root..!!Και η ειρωνια ειναι οτι τα κανω απ την αρχη για δευτερη φορα!!!EDIT:Επιτελους τα καταφερα!!!!Απλα εκανα με λαθος τροπο το ρουτ και δε δουλευε σωστα το superSU!!!Τωρα ξερω πλεων!!!Αλλα προς το παρον κραταω στο 0 το μετρητη με τη οφισιαλ τη δικια του και βλεπουμε.Οσο για το κνοξ,οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω και απ'οτι αναφεραν και αλλοι,ειναι δυσκολο ν αρνηθουν εγγυηση αν εχεις τη δικια του ρομ και μηδενισμενο το μετρητη!!Ειδικα αν εισαι δευτερο χερι οπως εγω!! ;) Πολυ απλα τους λες εγω ετσι το πηρα!!Ηξερα οτι πρεπει να γραφει μηδεν ο μετρητης απλως...!!!

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

έχω περασμένη στο κινητό την jellycat v3 . 4.3 . θέλω

να περάσω την DN3 4.4.2 . Τι λέτε αξιζει ? την περνάω

όπως όλες τις ρομ ή έχει καμιά ιδιαιτερότητα ? πρέπει

να είμαι εντάξει με τον boootloader έτσι δεν είναι ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

έχω περασμένη στο κινητό την jellycat v3 . 4.3 . θέλω

να περάσω την DN3 4.4.2 . Τι λέτε αξιζει ? την περνάω

όπως όλες τις ρομ ή έχει καμιά ιδιαιτερότητα ? πρέπει

να είμαι εντάξει με τον boootloader έτσι δεν είναι ?

 

Με τι recovery εισαι?Περνα latest twrp (2.7.0.0) καλυτερα , κανεις τα 4 wipes που εχει στις οδηγιες και φλασαρεις.

Με bootloader ναι εχεις περασμενο τον mj5...οποτε δεν εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...