Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκη έχω παραγγείλει το xiaomi Redmi note3 pro...

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καινουργιο η μεταχειρισμενο ; Τιμη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα τελικά το θέμα με τον σενσορα έφτιαξε με το app Proximity Fix από playstore.. Να το έχετε στα υπόψιν σας :) :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέφυγες και πάρα πολύ ( τουλάχιστον στο όνομα )...πάλι note πήρες...

 

Same Sh1t Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Άκη μια ερώτηξη...

Επειδή με έχει πρήξει ένας φίλος για την ρόμ που έχω ( dark v2 ) αλλά έχει το Ν7105 , θα δουλέψει αν την φλασαρω ή θα έχουμε θέμα?

 

Same Sh1t Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Άκη μια ερώτηξη...

Επειδή με έχει πρήξει ένας φίλος για την ρόμ που έχω ( dark v2 ) αλλά έχει το Ν7105 , θα δουλέψει αν την φλασαρω ή θα έχουμε θέμα?

 

Same Sh1t Different Day

 

Θα το καψει εχει αλλο μοντεμ αλλους οδηγους και θα του βγαλει bugs κτλ.εαν εχει βαλει καποια custom rom 4.4.4 πες να μου πει ποια και γω θα την κανω Dark για N7105.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς φτιάξε μια όπως είναι αυτή που μας έχει φτιάξει ο Άκης και δώσε λινκ.Από ΝΟΤΕ 4.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Same Sh1t Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα ημουν "μονο" ενθουσιασμενος με την αποδοση της νοτε προ2 ρομ του ακιςς. Απο σημερα δηλωνω εκστασιασμενος, αφου ανακαλυψα οτι εκτος απο το gps, ο ακιςς εχει κανει τουρμπο και τον δεκτη wifi του νοτε2. Πλεον πιανει καλα (720p youtube video) στο υπογειο ενω το ρουτερ βρισκεται 3 οροφους πιο πανω. Ανεβηκα 3 οροφους και κατεβασα και τα 2 στοκ νοτε4 της οικογενειας στο υπογειο. Αποτελεσμα? Ουτε καν που εβλεπαν το ρουτερ μου στη σαρωση συσκευων.

Για να μην πω οτι η ρομ δεν εχει το παραμικρο λαγκ ή fc ΠΟΥΘΕΝΑ.

Εισαι πολυ μεγαλος Ακιςς, και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα ημουν "μονο" ενθουσιασμενος με την αποδοση της νοτε προ2 ρομ του ακιςς. Απο σημερα δηλωνω εκστασιασμενος, αφου ανακαλυψα οτι εκτος απο το gps, ο ακιςς εχει κανει τουρμπο και τον δεκτη wifi του νοτε2. Πλεον πιανει καλα (720p youtube video) στο υπογειο ενω το ρουτερ βρισκεται 3 οροφους πιο πανω. Ανεβηκα 3 οροφους και κατεβασα και τα 2 στοκ νοτε4 της οικογενειας στο υπογειο. Αποτελεσμα? Ουτε καν που εβλεπαν το ρουτερ μου στη σαρωση συσκευων.

Για να μην πω οτι η ρομ δεν εχει το παραμικρο λαγκ ή fc ΠΟΥΘΕΝΑ.

Εισαι πολυ μεγαλος Ακιςς, και παλι ευχαριστω

 

Φίλε καμία ρομ δε βελτιώνει την εμβέλεια του wifi.

Είναι καθαρά θέμα hardware αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα ημουν "μονο" ενθουσιασμενος με την αποδοση της νοτε προ2 ρομ του ακιςς. Απο σημερα δηλωνω εκστασιασμενος, αφου ανακαλυψα οτι εκτος απο το gps, ο ακιςς εχει κανει τουρμπο και τον δεκτη wifi του νοτε2. Πλεον πιανει καλα (720p youtube video) στο υπογειο ενω το ρουτερ βρισκεται 3 οροφους πιο πανω. Ανεβηκα 3 οροφους και κατεβασα και τα 2 στοκ νοτε4 της οικογενειας στο υπογειο. Αποτελεσμα? Ουτε καν που εβλεπαν το ρουτερ μου στη σαρωση συσκευων.

Για να μην πω οτι η ρομ δεν εχει το παραμικρο λαγκ ή fc ΠΟΥΘΕΝΑ.

Εισαι πολυ μεγαλος Ακιςς, και παλι ευχαριστω

 

Συντομα Mod_"b"για ακομα καλυτερη λειτουργικοτητα και ταχυτητα:D

 

 

 

Φίλε καμία ρομ δε βελτιώνει την εμβέλεια του wifi.

Είναι καθαρά θέμα hardware αυτό.

 

Στρατο εαν δεν ξερεις τι φλασαρουν τα παιδια ρωτα πρωτα ...Τα ρομ 4.4.4 ειναι πορτ και εχουν πολλα λαθη αυτα που υπηρχαν στο xda.Και το φακελακι wifi στο system/etc ηταν λαθος.Απο κει και περα ειναι και δικα μου tweaks.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συντομα Mod_"b"για ακομα καλυτερη λειτουργικοτητα και ταχυτητα:D

 

 

 

 

 

Στρατο εαν δεν ξερεις τι φλασαρουν τα παιδια ρωτα πρωτα ...Τα ρομ 4.4.4 ειναι πορτ και εχουν πολλα λαθη αυτα που υπηρχαν στο xda.Και το φακελακι wifi στο system/etc ηταν λαθος.Απο κει και περα ειναι και δικα μου tweaks.:rolleyes:

.

Αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις τα tweak που λες ή έστω να μου δώσεις ένα link για να διαβάσω τι υποτίθεται ότι κάνουν.

Μόνο αν γίνεται κάποιο overclock μπορεί να αλλάξει η εμβέλεια όμως.

Αυτό ισχύει και για τη λήψη της κινητής ή τη λήψη του gps.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καμία ρομ δε βελτιώνει την εμβέλεια του wifi.

Είναι καθαρά θέμα hardware αυτό.

Εγω ξερω οτι στο υπογειο μου ουτε το στοκ νοτε2 μου παλιοτερα, αλλα ουτε και τα 2 στοκ νοτε4 που εχουμε τωρα, εβλεπαν το ρουτερ μου. Ρουτερ συνεχιζω να εχω το ιδιο, (ουτε καν καναλι δεν του εχω αλλαξει). Η μονη αλλαγη της καταστασης ειναι το φλασαρισμα στο νοτε2 της ρομ του ακιςς.

Το ανακαλυψα δε τυχαια σημερα αφου δεν ειχα μαζι μου τα ακουστικα-κεραια για ν ακουσω ραδιοφωνο, και βαριομουν ν ανεβω 3 οροφους να τα φερω. Ανοιγω λοιπον το wifi μπας και... και ω του θαυματος επαιζε χωρις σπασιματα σταθμους με 128k bit rate. Δοκιμασα και 720p βιντεακια στο youtube και τα επαιζε και αυτα (με ελαχιστα σπασιματα βεβαια).

Προφανως δεν ανασταινει το δεκτη wifi & gps μια ρομ, οπως και δεν πουσαρει ή δεν αυξανει τους πυρηνες του επεξεργαστη ή του gpu. Χωρις να εχω καμμια απολυτως γνωση προγραμματισμου, υποθετω πως ο ακιςς εκοψε κι εραψε στη ρομ του κομματια κωδικα που δινοντας "καλυτερες" εντολες στο hardware, εμεις βλεπουμε καλυτερο αποτελεσμα (μηδεν λαγκ/fcs, ακαριαιο gps και πιο δυνατο wifi).

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συντομα Mod_"b"για ακομα καλυτερη λειτουργικοτητα και ταχυτητα:D

Καλως να ορισεις ακιςς, αν και δεν εχω ιδεα πως θα βελτιωσεις το ηδη αριστο. Αν μονο βαλεις το quick note (οχι το quick menu) απο τα νοτε 4/5.

Χεχε, τελικα να κι ενα καλο απο την ιστορια με το εκρηκτικο νοτε7. Θα σε εχουμε κι αλλο μαζι μας!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

.

Αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις τα tweak που λες ή έστω να μου δώσεις ένα link για να διαβάσω τι υποτίθεται ότι κάνουν.

Μόνο αν γίνεται κάποιο overclock μπορεί να αλλάξει η εμβέλεια όμως.

Αυτό ισχύει και για τη λήψη της κινητής ή τη λήψη του gps.

 

Ειναι εντελος "μεταβλητη" η κατασταση.Σε καθε ρομ η σαμμυ αλλαζει τους κωδικες . Καταρχην το συγκεκριμενο πορτ δουλευει με κερνελ agni 4.3.9.Δεν υπαρχει οπως καταλαβαινεις official . Απο κει και περα ειναι διαφορετικα στην πραξη απο αυτα που γραφει ενας προγραμματιστης που φτιαχνει ενα governor και ενα scheduler.Ο governor pegasusg και scheduler cfq δεν ειναι το ιδανικο και αποτελεσματικο στους χρονισμους των εφαρμογων.Βοηθανε στο γρηγορο ανοιγμα αλλα στην πορεια "ξεχνανε" να χρονιζουν αωστα μια εφαρμογη στις συχνοτητες που πρεπει.Γιαυτο και παρατηρειτε αυξηση των lag.

Στο πορτ εγω πχ εχω βαλει governor lulzactiveq και scheduler row και sio .Με αυτο το συνδυασμο πετυχαινεις καλυτερη συμπεριφορα στο ui και ψηλες συχνοτητες ταχυτητας κατα την εκτελεση των εφαρμογων . Επισης δουλευει σε ψηλες συχνοτητες το hsdpa και wifi πλεονεκτηματα των scheduler που αναφερα.Μειονεκτημα αργοτερο ανοιγμα των εφαρμογων Τι κανουμε τοτε;Πηγαινουμε και κατεβαζουμε το read ahead της internal απο 128 σε 64. Αυτα γενικα για το oc που αναφερες. Δεν ειναι θεμα oc.Ειναι θεμα χρονισμων governor και scheduler . Ετσι με το σωστο wifi wpa_supplicant.conf γιατι στο πορτ ειναι για αλλο επεξεργαστη γι αυτο σου ειπα πιο πανω οτι ειναι λαθος και φυσικα παιζει ρολο το ρομ Τοτε ολα ερχονται στη θεση τους οπως πρεπει. Α ειναι και αλλα αλλα βαριεμαι να γραφω τωρα μη με παρεξηγεις:D

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει ο φίλος fioravanti90 δεν τα αμφισβητώ και εξηγούνται όλα, αλλά θα πλατιάσουμε πολύ και το θέμα θα πάει κατά διαόλου :cool: .

Governor, scheduler, wpa_supplicant.conf πάντως δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με την εμβέλεια.

Ένα tweak που κυκλοφορεί "βελτιώνει" το σήμα (που στην πραγματικότητα δεν το βελτιώνει, αλλά δίνει διαφορετικά όρια στη συσκευή του πότε είναι καλό ή όχι ένα σήμα για να μη γίνεται drop).

Λίγγο μπέρδεμα, αλλά ναι βοηθάει.

Αν θες να το ενσωματώσεις Άκη, google για την αλλαγή του rssi_offset.

Το τι κάνει ακριβώς θέλει άλλο κατεβατό για να το αξηγήσω από εδώ (πάντως είναι πολύ έξυπνο), γι αυτό όποιος θέλει το συζητάμε σε κάποιο Αθηναϊκό meeting :) .

 

Πάντως η πραγματική εμβέλεια δεν αλλάζει εκτός αν κάποιος ξεκολήσει το chipset της broadcom και βάλει άλλο, περάσει drivers του νέου ή κολλήσει κεραία με μεγαλύτερο gain :p .

Ακόμα και overclock να κάνει κάποιος το chipset (Broadcom BCM4334 για το Note 2), δε θα κερδίσει κάτι ουσιαστικό, εκτός από πονοκέφαλο από την αυξημένη ισχύ εκπομπής (όχι λήψη).

Στην τελευταία περίπτωση κερδίζει κάτι κάποιος, μόνο αν το χρησιμοποιεί ως hot spot και μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Bottom line , ελάτε στο επόμενο meeting (Αθήνας ε :p) να τα πούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Στράτο αφού το έχεις ρε μαμωτο γιατί δεν φτιάχνεις μια τελευταίας γενιάς να έχουμε?Η 4.3 ήταν φανταστική.Όλοι αυτό λέγανε μερικές εκατοντάδες ποστ πίσω.

 

Same Sh1t Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω stock rom για να περάσω τη ρομ του Akiss ποια είναι τα βήματα; Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι στις τελευταίες 10 σελίδες που διάβασα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε Στράτο αφού το έχεις ρε μαμωτο γιατί δεν φτιάχνεις μια τελευταίας γενιάς να έχουμε?Η 4.3 ήταν φανταστική.Όλοι αυτό λέγανε μερικές εκατοντάδες ποστ πίσω.

 

Same Sh1t Different Day

 

Γιατι δε ρωτας πρωτα εαν εχει Note 2 Ο ανθρωπος ; Και για να φτιαξει ενα ρομ δεν ειναι το ιδιο με το official. Το ρομ ειναι πορτ απο κορεατικο Note 4 που σημαινει περα απο μια παραμετροποιηση που ας πουμε να το κανει καποιος στα γκαβα το πορτ ετσι οπως ερχεται εχει ενα καρο προβληματα για να προσαρμοστει στο hardware του Note 2.

 

Καλησπέρα, έχω stock rom για να περάσω τη ρομ του Akiss ποια είναι τα βήματα; Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι στις τελευταίες 10 σελίδες που διάβασα.

 

Πηγαινε στην πρωτη σελιδα να δεις πως γινεσαι ρουτ ,μετα περνας custom recovery και τελος το ρομ που εχω στην υπογραφη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Στράτο αφού το έχεις ρε μαμωτο γιατί δεν φτιάχνεις μια τελευταίας γενιάς να έχουμε?Η 4.3 ήταν φανταστική.Όλοι αυτό λέγανε μερικές εκατοντάδες ποστ πίσω.

 

Same Sh1t Different Day

 

Γιατι δε ρωτας πρωτα εαν εχει Note 2 Ο ανθρωπος ; Και για να φτιαξει ενα ρομ δεν ειναι το ιδιο με το official. Το ρομ ειναι πορτ απο κορεατικο Note 4 που σημαινει περα απο μια παραμετροποιηση που ας πουμε να το κανει καποιος στα γκαβα το πορτ ετσι οπως ερχεται εχει ενα καρο προβληματα για να προσαρμοστει στο hardware του Note 2.

 

 

 

Πηγαινε στην πρωτη σελιδα να δεις πως γινεσαι ρουτ ,μετα περνας custom recovery και τελος το ρομ που εχω στην υπογραφη.

 

Σου απάντησε ο Άκης :cool:

2 χρόνια το χω πουλήσει. Εδώ ένα recovery που είχα φτιάξει έψαχνα κινητό για πειραματόζωο :lol: :lol:

Κι αν κάτι δε πάει καλά;

Αν και δεν υπάρχει πλέον και χρόνος.

Έχετε όμως τον Άκη που ασχολείται και όπως αντιλαμβάνομαι το παλεύει καλά :)

 

Άκη θα πρότεινα να φτιάξεις θέμα με τη ρομ σου στο section των οδηγών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ξεχωριστό θέμα για τις rom του Άκη. Να υπάρχουν και τα link για τις παλιότερες.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε ρωτας πρωτα εαν εχει Note 2 Ο ανθρωπος ; Και για να φτιαξει ενα ρομ δεν ειναι το ιδιο με το official. Το ρομ ειναι πορτ απο κορεατικο Note 4 που σημαινει περα απο μια παραμετροποιηση που ας πουμε να το κανει καποιος στα γκαβα το πορτ ετσι οπως ερχεται εχει ενα καρο προβληματα για να προσαρμοστει στο hardware του Note 2.

 

 

 

Πηγαινε στην πρωτη σελιδα να δεις πως γινεσαι ρουτ ,μετα περνας custom recovery και τελος το ρομ που εχω στην υπογραφη.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε ο Άκης :cool:

2 χρόνια το χω πουλήσει. Εδώ ένα recovery που είχα φτιάξει έψαχνα κινητό για πειραματόζωο :lol: :lol:

Κι αν κάτι δε πάει καλά;

Αν και δεν υπάρχει πλέον και χρόνος.

Έχετε όμως τον Άκη που ασχολείται και όπως αντιλαμβάνομαι το παλεύει καλά :)

 

Άκη θα πρότεινα να φτιάξεις θέμα με τη ρομ σου στο section των οδηγών.

 

Δεν ασχολουμε πλεον Στρατο. Ο λογος που ειχα ασχοληθει ηταν η εποχη που σταματησε στην Official 4.4.2 και ηρθαν τα κορεατικα πορτ. Πολυ πιο γρηγορα τα οποια ανανεωσαν το Note λειτουργικα αλλα με πολλα προβληματα στην προσαρμογη του hardware του Note απο την εποχη της Dn4 και οι χρηστες τοτε ειχαν δεινοπαθησει με πολλα bugs. Τωρα πλεον λειτουργουν σωστα κατα 90%.Οποτε δεν υπαρχει λογος και της δικης μου υπαρξης στο ολο θεμα. Καπου - καπου βγαζω και κανα μοντακι για διορθωτικες καταστασεις.

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπει στο σκεπτικο να φυγω απο stock rom και να τολμησω να βαλω του akiss τη rom.

Για πειτε μου στα γρηγορα. Root το εχω κανει. Διαβασα οτι πρεπει να βαλω custom recovery. Καποια συγκεκριμενη ή οποια ναναι; Μετα αφου κατεβασω την rom την περναω στην sd και εγκαθιστω απο εκει;

Και κατι αλλο βασικο. Το πενακι θα λειτουργει;

Συγγνωμη αν ρωταω χαζομαρες ισως αλλα ως πρωταρης.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μπει στο σκεπτικο να φυγω απο stock rom και να τολμησω να βαλω του akiss τη rom.

Για πειτε μου στα γρηγορα. Root το εχω κανει. Διαβασα οτι πρεπει να βαλω custom recovery. Καποια συγκεκριμενη ή οποια ναναι; Μετα αφου κατεβασω την rom την περναω στην sd και εγκαθιστω απο εκει;

Και κατι αλλο βασικο. Το πενακι θα λειτουργει;

Συγγνωμη αν ρωταω χαζομαρες ισως αλλα ως πρωταρης.....

 

Custom recovery βαλε ενα philz κατα προτιμηση 6.26.6 σε καταληξη tar αλλα δεν ειμαι στο pc να στο ανεβασω θα στο στειλω με pm το βραδυ.

 

Το πενακι λειτουργει με τις ιδιοτητες του Spen-Note4 κανονικα χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω δύο θέματα που είχα/έχω:

 

1. Δεν κατάφερα ποτέ να περάσω την PRO rom. Πάντα κάπου κολλάει και δεν γίνεται τίποτε. Χρειάζεται κάτι που μου διαφεύγει;

 

2. Στην τελευταία rom του Άκη η "μουσική" δεν υποστηρίζει ελληνικά κατά την αναπαραγωγή και μόνο (αν δεις τα κομμάτια στις λίστες, στους φακέλους κτλ φαίνονται όλα μια χαρά). Διορθώνεται αυτό με κάποιον τρόπο, είναι εγγενές της rom ή δεν έκατσε καλά κάτι;

 

Κατά τα άλλα η rom είναι άψογη και εξαιρετικά γρήγορη παρά τις περίπου 250 εφαρμογές που έχω βάλει πάνω. Την προτιμώ 1000 φορές από την official.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Custom recovery βαλε ενα philz κατα προτιμηση 6.26.6 σε καταληξη tar αλλα δεν ειμαι στο pc να στο ανεβασω θα στο στειλω με pm το βραδυ.

 

Το πενακι λειτουργει με τις ιδιοτητες του Spen-Note4 κανονικα χωρις προβληματα.

 

Tο βρηκα καπου το "philz_touch_6.26.6-n7100.tar.md5", προσπαθησα να το εγκαταστησω μεσω odin αλλα μου εβγαλε :

 

<ID:0/004> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> MD5 hash value is invalid

<OSM> philz_touch_6.26.6-n7100.tar.md5 is invalid.

<OSM> End...

 

Eχει καποιο λαθος το αρχειο ή κατι δεν εκανα καλα;;

 

Το κινητο ειναι root....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...