Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από πάνω, αλλά δεν βλέπω να την βγάζει, μας έσκασε σήμερα..:lol::lol::lol:

 

Την έχει δώσει από χθες το βράδυ παιδιά σόλα πρέπει να περάσετε τον νέο boatloader για μην έχετε θέματα. Εγώ αν και έκανα σωστά τη διαδικασία είχα κάποια θεματάκι. Έτσι γύρισα πίσω και περιμένω

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ με DN3 v3 όλα δουλεύουν τέλεια.. Και το smart scroll κομπλέ.

 

Όποιος έχει όρεξη για φλασάρισμα να την δοκιμάσει γιατί έχει γίνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά.

 

Απο μπαταρια πως τα παει;Την εχω βαλει να κατεβαινει.

Αφου ενας φιλος δεν θα φτιαξει 4.3 ρομ αναγκαζομαστε και βαζουμε αλλων... :p

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,απλά θέλει εγκατάσταση στο pc το Helium Desktop για να δουλέψει .

 

υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα για backup αν δεν εισαι root? γιατι το helium δεν μπορω να το δουλεψω μου εσπασε τα νευρα.απλα θελω να μπορω να περνω μπακαπ και τα δεδομενα οπως στο τιτανιουμ.

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια πως τα παει;Την εχω βαλει να κατεβαινει.

Αφου ενας φιλος δεν θα φτιαξει 4.3 ρομ αναγκαζομαστε και βαζουμε αλλων... :p

 

Δεν έχω πλήρη εικόνα ακόμα γιατί την μπαταρία.. Σήμερα το πρωί την πέρασα.. Δείχνει να είναι στα φυσιολογικά επίπεδα που ξέρουμε.

 

Τα καλούδια του note 3 παντός παίζουν τέλεια και έξυπνη κύλιση - έξυπνη παύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πλήρη εικόνα ακόμα γιατί την μπαταρία.. Σήμερα το πρωί την πέρασα.. Δείχνει να είναι στα φυσιολογικά επίπεδα που ξέρουμε.

 

Τα καλούδια του note 3 παντός παίζουν τέλεια και έξυπνη κύλιση - έξυπνη παύση.

 

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με την εγκατάσταση?? Γινεται μεσω οντιν η με ρικοβερι? Και επιπλέον τα υπόλοιπα αρχεία που πρέπει να κατεβάσεις πως τα περνάς?

Link to comment
Share on other sites

Μεσω recovery γινεται αφου το αρχειο ειναι .zip

Ποια ειναι τα υπολοιπα αρχεια;Την v3 κατεβασε,ενα λινκ εχει.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μεσω recovery γινεται αφου το αρχειο ειναι .zip

Ποια ειναι τα υπολοιπα αρχεια;Την v3 κατεβασε,ενα λινκ εχει.

 

Και κάτι ακόμα....backup πως θα κάνω?γιατι αποσο φαντάζομαι δεν θα μπορώ να κάνω restore μέσω το kies...κυρίως το snote και τα μηνύματα με ενδιαφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκτος αν το ζητήσει στα description η ρομ..

 

Οποιοδήποτε custom recovery κάνει ,δεν χρειαζεται να είναι του philz.

 

Ευχαριστω πολυ..του Σωτηρη σκεφτομαι να περασω καποια στιγμη γιαυτο ρωταω.

Edited by Billys_7
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα....backup πως θα κάνω?γιατι αποσο φαντάζομαι δεν θα μπορώ να κάνω restore μέσω το kies...κυρίως το snote και τα μηνύματα με ενδιαφέρουν...

 

Τα snotes ειτε μεσω samsung account(φανταζομαι με αυτο τον λογαριασμο τα συγχρονιζεις) ειτε μεσω titanium backup ή οποιασδηποτε αλλης εφαρμογης που κραταει backup εφαρμογων.

Τα μηνυματα με το απλο και γρηγορο sms backup & restore.

 

Παντως δεν τρελαθηκα με την DN3 v3.Η v1 μου αρεσε περισσοτερο.Σα να ψιλοαργει η τελευταια...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με την εγκατάσταση?? Γινεται μεσω οντιν η με ρικοβερι? Και επιπλέον τα υπόλοιπα αρχεία που πρέπει να κατεβάσεις πως τα περνάς?

 

Μέσω recovery κάνεις την εγκατάσταση.. Στην περίπτωση που δεν δουλεύει το wifi θα πρέπει να περάσεις μέσω odin το bootloader mj5 του dr ketan.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω τον exdialer μπορώ να παγώσω την μαμά εφαρμογή μέσω titanium η θα έχω προβλήματα με της κλείσεις και τον συγχρονισμό επαφών ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , γκάβακας σε andoid εδώ:D Κοίταγα λίγο την 4.3 του sotmax που μόλις βγήκε και ψήνομαι αφού η σάμυ δεν δίνει στην επίσημη και τίποτα ιδιαίτερο. Ερώτηση που έχω είναι εάν μπορώ να την περάσω με mobile odin ή μέσω της sdcard. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά επιδή είμαι λίγο άσχετος με την εγκατάσταση custom firmware θέλω να βάλω την sotmax v13 άλλα με μπέρδεψε κάτι που λέει στο τέλος με update του bootloader γιατί αλλίως δεν θα έχουμε wifi...

"Please rtead instructions for the bootloader upgrade.

Link is in 3rd post also.

If you dont upgrade your bootloader you will not have wifi"

μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες βήμα βήμα πως κάνουμε την εγκατάσταση αυτής της ρομ????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά επιδή είμαι λίγο άσχετος με την εγκατάσταση custom firmware θέλω να βάλω την sotmax v13 άλλα με μπέρδεψε κάτι που λέει στο τέλος με update του bootloader γιατί αλλίως δεν θα έχουμε wifi...

"Please rtead instructions for the bootloader upgrade.

Link is in 3rd post also.

If you dont upgrade your bootloader you will not have wifi"

μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες βήμα βήμα πως κάνουμε την εγκατάσταση αυτής της ρομ????

 

Φιλε καλημερα.Εκανα τα παντα και μ ολες τις οδηγιες αλλα δεν δουλεψε ποτε.Θα σου δωσω οτι εχει δωσει ο Σωτηρης και προσπαθησε.Μου ειπαν πως μπορει να φταιει και το recovery που εχω

 

οριστε οι οδηγιες:

Open Odin 3.07

Put your device in download mode by pressing Vol down+Home+Power

Connect device to pc

When com port light up press bootloader button

Navigate to N7100_MJ5_Bootloader folder and select BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar.md5

Press start

Done

After that you will boot automatically into recovery mode.

Press reboot system

Press yes to disable flash recovery

Press yes to fix root

 

Reboot to your current rom

 

Reboot to recovery and flash new rom (If any)

και εδω ο boatloader οπως τον εδωσε:

https://www.dropbox.com/sh/2zy20uyi8hr4ymf/Uig-WMMTc8

Εγω αλλο θελω να ρωτησω. Εχω οπως λεει phliz recovery 5 και προσπαθησα να περασω την DN3 αλλα κολλαει στο πρωτολογοτυπο.Το μεγαλο αυτο που λεει Samsung Galaxy Note II GT-N7100 ενω εχει κανει κανονικα install μεσα στο recovery. Μαλλον φταιει το recovery που εχω.Μπορειτε ν μου δωσετε πληροφοριες να βαλω CWM recovery για;τι δεν ξερω τιποτα? Ευχαρσιτω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει η v13. Άντε να δούμε :)

 

Παιδιά για την εγκατάσταση .Πρώτα φλασάρουμε κανονικά την ρομ μέσω recovery όπως κάθε ρομ και μετά εφόσον ανοίξουμε το κινητό, μπαίνουμε σε download mode και φλασάρουμε μέσω odin τον Bootloader . Τις οδηγίες για το φλασάρισμα του bootloader τις ανέβασε στο πάνω ποστ ο tpal.

 

Για όσους προέρχονται απο v7 ή v8 δεν χρειάζεται full wipe , παρα μόνο wipe dalvik n cache . :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα.Εκανα τα παντα και μ ολες τις οδηγιες αλλα δεν δουλεψε ποτε.Θα σου δωσω οτι εχει δωσει ο Σωτηρης και προσπαθησε.Μου ειπαν πως μπορει να φταιει και το recovery που εχω

 

οριστε οι οδηγιες:

Open Odin 3.07

Put your device in download mode by pressing Vol down+Home+Power

Connect device to pc

When com port light up press bootloader button

Navigate to N7100_MJ5_Bootloader folder and select BL_N7100XXUEMJ5_1903221_REV04_user_low_ship.tar.md5

Press start

Done

After that you will boot automatically into recovery mode.

Press reboot system

Press yes to disable flash recovery

Press yes to fix root

 

Reboot to your current rom

 

Reboot to recovery and flash new rom (If any)

και εδω ο boatloader οπως τον εδωσε:

https://www.dropbox.com/sh/2zy20uyi8hr4ymf/Uig-WMMTc8

Εγω αλλο θελω να ρωτησω. Εχω οπως λεει phliz recovery 5 και προσπαθησα να περασω την DN3 αλλα κολλαει στο πρωτολογοτυπο.Το μεγαλο αυτο που λεει Samsung Galaxy Note II GT-N7100 ενω εχει κανει κανονικα install μεσα στο recovery. Μαλλον φταιει το recovery που εχω.Μπορειτε ν μου δωσετε πληροφοριες να βαλω CWM recovery για;τι δεν ξερω τιποτα? Ευχαρσιτω

 

και σχετικά με την εγκατάσταση της ρομ πως γίνεται????

και αν πάει κάτι στραβά υπάρχει δυνατότητα για να γυρίσουμε πάλι πίσω σε official????

Link to comment
Share on other sites

και άν πάει κάτι στραβά υπάρχει δυνατότητα για να γυρίσουμε πάλι πίσω σε official????

 

Σε official δεν.ξέρω ρε συ δεν το εχω ψάξει Γιατί βάζω ενα backup που εχω b7 παλι sotmax

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σε official δεν.ξέρω ρε συ δεν το εχω ψάξει Γιατί βάζω ενα backup που εχω b7 παλι sotmax

 

Μέσω odin γυρνας σε οποια official θέλεις! Αρκεί να μην έχεις περάσει ρομ με knox ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Η sotmax 13 ειναι knox free ή οχι; βασιζεται στην επισημη ή στην δοκιμαστικη εκδοση της 4.3 ;

 

@tpal γιατί δεν βάζεις την τελευταία έκδοση του philz recovery;

 

Γιατι παιζει να εχω παλι πρβλημα :p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...