Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είμαι με στοκ χωρίς root και θελω να κανω ενα restore. Αίτιο πατάω και είμαι κομπλέ ή χρειάζεται και κάτι ακόμα ;

 

Αυτό πατάς,δεν χρειαζεται κάτι άλλο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό πατάς,δεν χρειαζεται κάτι άλλο .

 

Και κάτι ακόμα ρε παιδιά για να σταματήσω να χαλάω το θέμα:p

Πόση ώρα παίρνει αυτό; αν είναι ας πούμε να το κάνω και να μην εχω δουλειές. Ευχαριστώ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πρώτη φορά πάω να το κάνω. Εγω θέλω να κανω restore. Διάβασα τον οδηγό αλλα είναι γενικός και δεν ξέρω τι να πατήσω στο note.

Ας βοηθήσει κάποιος.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή πρώτη φορά πάω να το κάνω. Εγω θέλω να κανω restore. Διάβασα τον οδηγό αλλα είναι γενικός και δεν ξέρω τι να πατήσω στο note.

Ας βοηθήσει κάποιος.

Δεν εχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις :confused:

Με Επαναφορά εργοστασιακών χάνονται ολα οσα υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη ,και η συσκευή γίνεται όπως όταν την πήρες .

Αν έχεις τικαρει το δημ .αντιγ.ασσφαλειας με το που θα βάλεις ξανά το λογαριασμό σου περνιούνται και οι εφαρμογές ,χωρίς τα δεδομένα όμως .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω να κάνω. Απλα ποσταρε ο φίλος πιο πριν τις διαφορές ανάμεσα σε restore και reset και μπερδεύτηκα. Ευχαριστώ πολύ
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, εστρωσε βασικα, αλλα μου εκανε φοβερη εντυπωση γιατι 9 ωρες σχεδον το κινητο ηταν σε αδρανεια... 16 λεπτα οθονη για να καταλαβεις...

 

Για να μην μπλεξεις σε περιπετειες και επειδη μαλλον σου εχασε το στατους η μπαταρια σου μπες στο πληκτρολογιο κλησης και πατα *#0228# quick start μια φορα σβηστο και φορτισε το σβηστο μεχρι τελους(και αναμμενο το ιδιο απλα δβηστο καλυτερο).

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Και σημερα το ιδιο με τα wakelocks το κινητο μενει σχεδον 10 ωρες awake. Συμβαινει απο οτι ειδα στη λειτουργία πτήσης. Εχει κάποιος καμιά ιδέα; http://img.tapatalk.com/d/13/07/16/9use9amu.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/07/16/4y2yryby.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/07/16/3aputymy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεξεις σε περιπετειες και επειδη μαλλον σου εχασε το στατους η μπαταρια σου μπες στο πληκτρολογιο κλησης και πατα *#0228# quick start μια φορα σβηστο και φορτισε το σβηστο μεχρι τελους(και αναμμενο το ιδιο απλα δβηστο στην επομενη φορτιση θα το κανω εται σωτηρη, ευχαριστω φιλε
Link to comment
Share on other sites

Και σημερα το ιδιο με τα wakelocks το κινητο μενει σχεδον 10 ωρες awake. Συμβαινει απο οτι ειδα στη λειτουργία πτήσης. Εχει κάποιος καμιά ιδέα;

Πρώτη φορά βλέπω αυτό το NipCollector wakelock :confused:

Θα σου πρότεινα για αρχή να δοκιμάσεις με διαφορετικό kernel ώστε να δεις αν συνεχίζεται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Στο θέμα κερνελ τι λεει έχουμε κάτι συνταρακτικό;

Ποιον χρησιμοποιείτε αυτή την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Στο θέμα κερνελ τι λεει έχουμε κάτι συνταρακτικό;

Ποιον χρησιμοποιείτε αυτή την περίοδο;

 

Εγω εχω Sotmax και Neak και ολα ειναι μια χαρα..

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

Stock dmc3 με red pill. Ο red pill γενικα είναι άριστος κερνελ. Το θεωρώ καλύτερο από Perseus, Adam τόσο σε αίσθηση όσο και σε μπαταρία.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Stock dmc3 με red pill. Ο red pill γενικα είναι άριστος κερνελ. Το θεωρώ καλύτερο από Perseus, Adam τόσο σε αίσθηση όσο και σε μπαταρία.

 

Εγω παντως φοραω sotmax v 10 με saber kernel v 25 με τις δικες σου ρυθμισεις που ειχες παραθεσει με +75mv σε cpu και gpu, και το εργσλειο παει οχι απλα γρηγορα, ειναι σε αλλο επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φοραω sotmax v 10 με saber kernel με τις δικες σου ρυθμισεις που ειχες παραθεσει με +75mv σε cpu και gpu, και το εργσλειο παει οχι απλα γρηγορα, ειναι σε αλλο επιπεδο

 

Ο saber μοιάζει πολύ καλός. Δυο τρεις μέρες που τον δοκίμασα έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Αν αλλάξω κάποια στιγμή τον red pill εκεί θα πάω. Από μπαταρία πως τα πας;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ο saber μοιάζει πολύ καλός. Δυο τρεις μέρες που τον δοκίμασα έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Αν αλλάξω κάποια στιγμή τον red pill εκεί θα πάω. Από μπαταρία πως τα πας;

 

Παρα πολυ καλα οσο το ειχα χωρις να δωσω ρευματα... 6 μιση ωρες οθονη χαλαρα με ολα ανοιχτα κ σκισιμο, δεν το λυπαμαι... απο χτες που εδωσα τα ρευματα μου την καταπινει... αλλα δεν με καιει η αυτονομια προσωπικα... παντως με τις ρυθμισεις σου και τον saber, υπαρχει τεραστια διαφορα, ακομα καλυτερα απο τον perseus

Link to comment
Share on other sites

Για το nlp weaklock μετά το update του play store, έχει ενεργοποιηθεί το GPS. Κλείστε το, ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι.
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλα οσο το ειχα χωρις να δωσω ρευματα... 6 μιση ωρες οθονη χαλαρα με ολα ανοιχτα κ σκισιμο, δεν το λυπαμαι... απο χτες που εδωσα τα ρευματα μου την καταπινει... αλλα δεν με καιει η αυτονομια προσωπικα... παντως με τις ρυθμισεις σου και τον saber, υπαρχει τεραστια διαφορα, ακομα καλυτερα απο τον perseus

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις 6μισή ώρες οθόνη είναι καλά. Κάπου εκεί δίνει και ο red pill. Οι ρυθμίσεις κάνουν μεγάλη διαφορά κατά την γνώμη μου. Ειδικά στο smoothness του κινητού. Τελευταία δοκιμάζω και μια νέα ρύθμιση με πολύ καλά αποτελέσματα. Το up threshold στη GPU το έχω ρίξει στο 30%. Τσέκαρε το.

Τα ρεύματα γιατί τα ανέβασες;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις ρυθμίσεις 6μισή ώρες οθόνη είναι καλά. Κάπου εκεί δίνει και ο red pill. Οι ρυθμίσεις κάνουν μεγάλη διαφορά κατά την γνώμη μου. Ειδικά στο smoothness του κινητού. Τελευταία δοκιμάζω και μια νέα ρύθμιση με πολύ καλά αποτελέσματα. Το up threshold στη GPU το έχω ρίξει στο 30%. Τσέκαρε το.

Τα ρεύματα γιατί τα ανέβασες;

 

Γιατι στην ουσια οταν τα ανεβαζεις κερδιζεις σε αποδοση, οχι οταν τα ριχνεις... ασε ολα τα υπολογιστικα συστηματα ετσι ειναι... οταν τα ριχνεις, κερδιζεις σε καταναλωση στην ουσια

Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Αν τα ανεβαζεις παραπανω απο την τιμη που ειναι stable το μονο που κανει να ανεβαζεις και τις θερμοκρασιες. οι αποδοσεις δεν αυξανονται, αν αυξηθει και το ρευμα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαζεις τα Ρευματα σε ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα - πλακετα , το λεγομενο AGC ανεβαζεις στην ουσια αναλογα βεβαια με το ηλεκτρονικο κυκλωμα , την ευαισθησια , την ενταση . Στην ουσια αυξανεις το output του κυκλωματος , Και εννοειται οτι με αυτον τον τροπο αυξανεται και η θερμοκρασια . Με λιγα λογια δε νομιζω πως ειναι χρησιμο να πειραζεις τα ρευματα , απεναντιας μαλιστα!
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανεβαζεις τα Ρευματα σε ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα - πλακετα , το λεγομενο AGC ανεβαζεις στην ουσια αναλογα βεβαια με το ηλεκτρονικο κυκλωμα , την ευαισθησια , την ενταση . Στην ουσια αυξανεις το output του κυκλωματος , Και εννοειται οτι με αυτον τον τροπο αυξανεται και η θερμοκρασια . Με λιγα λογια δε νομιζω πως ειναι χρησιμο να πειραζεις τα ρευματα , απεναντιας μαλιστα!

 

Λαθος δεν ειναι οτι αυξανεται η αποδοση... μια διεργασια καλο ειναι να τελειωνει πιο γρηγορα, κ οχι να γωνατιζει το συστημα, οποτε το undervoltage ειναι λαθος λογικη για κερδος αποδοσης.. προς το παρον δεν εχω περιττες θερμοκρασιες... τωρα αν ειναι χρησιμο ή οχι, ειναι αλλο θεμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το παραπανω ρευμα δεν σου εξασφαλιζει οτι θα τελειωσει την δουλεια σου πιο γρηγορα. Μην το περδευεις με τα mhz. Οση ωρα σου παρει στα 800mv το ιδιο θα σου παρει στα 5000mv.
Link to comment
Share on other sites

Μα το παραπανω ρευμα δεν σου εξασφαλιζει οτι θα τελειωσει την δουλεια σου πιο γρηγορα. Μην το περδευεις με τα mhz. Οση ωρα σου παρει στα 800mv το ιδιο θα σου παρει στα 5000mv.

 

Μα τα mhz, που δηλωνουν συχνοτητα ρευματος, συνεπαγονται αμεσα με τα mv, που δηλωνουν ταση ρευματος... περναει περισσοτερη ταση στα τρανζιστορ, αρα κ αυξημενη αποδοση...εκτελειται η διεργασια πιο γρηγορα... ποσα v ειναι η μπαταρια τοο κινητου σου κ ποσα ειναι η τηλεοραση σου? Δεν εχει υψηλοτερες απαιτησεις τασης για να δουλεψει??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι παράμετροι χρονισμού, όπως η συχνότητα, επηρεάζουν την απόδοση (ταχύτητα). Με δεδομένη και σταθερή τη συχνότητα, η τάση από μόνη της δεν μπορεί να αυξήσει την ταχύτητα. Όσο μεγαλύτερη τάση έχεις, τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι απώλειες που θα έχεις σε θερμότητα. Η βέλτιστη ρύθμιση είναι να έχεις την ελάχιστη τάση που κρατάει τη συσκευή σου σταθερή στην επιθυμητή συχνότητα.

 

Η τάση συνδέεται με τη συχνότητα λόγω του ότι αυξάνοντας την τάση βοηθάμε τα ICs να δεχτούν μεγαλύτερες συχνότητες. Αλλά από μόνη της η μεγαλύτερη τάση δεν συνεπάγεται και μεγαλύτερη ταχύτητα της συσκευής. Πρέπει να αυξήσουμε και τη συχνότητα για να το πετύχουμε αυτό.

 

Με λίγα λόγια η τάση καθορίζει τη μέγιστη συχνότητα που μπορεί να δεχτεί το h/w για σταθερή λειτουργία, αλλά η τάση δεν αυξάνει από μόνη της την ταχύτητα.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...