Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να δωσω και εγω μια διαδα (εχω περασει απο πολλες και διαφορες αλλα εχω καταληξει σε 2 βασικα)

 

1. Moon Rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258765) ειδικα η 3 εκδοση παρα πολυ καλη....

2. Phoenix Rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2060389) ειχα την εκδοση 10 μερι που περασα την Moon Rom....

 

Και κλασικα kernel Perseus.

 

Στην phoenix 11 δεν αναγνωριζει τα Ελληνικά με spen. Εχω κανει κατι λαθος ειναι απο την rom?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πάντως θα ηθελα να καταθεσω μια αποψη :ενω ήμουν με στοκ αρχικά αποφάσισα πριν απο ενα μηνα να κάνω το βήμα και να πάω σε costume και πιο συγκεκριμένα την phoenix με την οποία και εμεινα πολυ ευχαριστημενος αλλα μετά απο ένα μηνα και συνεχή ενασχόληση με το να παραμετροποιω τη ρομ, να βαλω απο την 9 τη 10, ξανα ρύθμιση και απο 10 σε 11 παλι....και κατι δεν εκατσε καλα απο τα mod και παλι τι φταίει κλπ.....αποφάσισα και πήγα παλι σε στοκ mc3 και νομίζω ότι είναι μάλιστα το ιδιο γρήγορη με τις costume (δοκιμασα και bobcat, wanamlite, arhd) και πιο σταθερή γιατι δεν την πειραζω το ιδιο:). Έχω την εντύπωση ότι απλά ασχολιομουν με το να σεταρω το κινητό να δοκιμάζω να, να,.. και δεν χαιρόμουν το υπεροχο κινητο μας αρκετά οπως πριν!
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα ηθελα να καταθεσω μια αποψη :ενω ήμουν με στοκ αρχικά αποφάσισα πριν απο ενα μηνα να κάνω το βήμα και να πάω σε costume και πιο συγκεκριμένα την phoenix με την οποία και εμεινα πολυ ευχαριστημενος αλλα μετά απο ένα μηνα και συνεχή ενασχόληση με το να παραμετροποιω τη ρομ, να βαλω απο την 9 τη 10, ξανα ρύθμιση και απο 10 σε 11 παλι....και κατι δεν εκατσε καλα απο τα mod και παλι τι φταίει κλπ.....αποφάσισα και πήγα παλι σε στοκ mc3 και νομίζω ότι είναι μάλιστα το ιδιο γρήγορη με τις costume (δοκιμασα και bobcat, wanamlite, arhd) και πιο σταθερή γιατι δεν την πειραζω το ιδιο:). Έχω την εντύπωση ότι απλά ασχολιομουν με το να σεταρω το κινητό να δοκιμάζω να, να,.. και δεν χαιρόμουν το υπεροχο κινητο μας αρκετά οπως πριν!

 

Σημερα πηρα το note2 κι εγω.. ειναι μαμα ακομη, αλλα ως κατοχος rootαρισμενου s3 με πολλα scripts πανω, επιβεβαιωνω αυτο που λες... η stock rom ειναι πολυ γρηγορη και σταθερη... δεν ξερω ακομα πως θα συμπεριφερεται με custom rom και kernel, αλλα ακομη και μαμα το κινητο πεταει, αυτο διαπιστωσα τις λιγες ωρες που το δοκιμασα....

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα..

ειμαι με την τελευταια Phoenix και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος...και με περσεα φυσικα..

μια απορια στα γρηγορα..

υπαρχει καποια εφαρμογη η μοντ η οτιδήποτε που ενω πχ εχεις για βασικο σου πληκτρολόγιο το swype οταν βγαζεις το πενακι να αναγνωρίζεται αυτόματα η γραφη με την πενα?

ελπιζω να εγινα κατανοητός/...:p

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα..

ειμαι με την τελευταια Phoenix και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος...και με περσεα φυσικα..

μια απορια στα γρηγορα..

υπαρχει καποια εφαρμογη η μοντ η οτιδήποτε που ενω πχ εχεις για βασικο σου πληκτρολόγιο το swype οταν βγαζεις το πενακι να αναγνωρίζεται αυτόματα η γραφη με την πενα?

ελπιζω να εγινα κατανοητός/...:p

 

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ με την απουσία σου...:)

Τα πάντα υπάρχουν...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2075916

:D

Link to comment
Share on other sites

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ με την απουσία σου...:)

Τα πάντα υπάρχουν...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2075916

:D

εισαι θεος...:)

thanks φιλε..!

ρεεε τι να γραψεις για αυτο το κινητό!

ολα λειτουργούν τοσο τελεια που εχω αρχισει να εκνευρίζομαι....:lol::lol::lol:

χαχαχαχαχαχα

στο τελος καλήμερα και καληνύχτα μονο θα λεμε σε αυτο το τοπικ...:lol:

Link to comment
Share on other sites

εισαι θεος...:)

thanks φιλε..!

ρεεε τι να γραψεις για αυτο το κινητό!

ολα λειτουργούν τοσο τελεια που εχω αρχισει να εκνευρίζομαι....:lol::lol::lol:

χαχαχαχαχαχα

στο τελος καλήμερα και καληνύχτα μονο θα λεμε σε αυτο το τοπικ...:lol:

 

Και δεν ειδες ακομη τιποτα απ οτι καταλαβα, και φαντάσου να ερχόσουν απο το s2 και οχι απο το note 1... Εχει και αρκετα μοντακια στο παρόν θεμα στο πρωτο ποστ... Σιγα σιγα θα γινουν ολα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την omega Rom16 και έχω ένα πρόβλημα δεν λειτουργεί το pupup του s note βγάζω την πένα και δεν μου ανοίγει το παράθυρο να γράψω την επιλογή στο spen εννοείται την έχω ενεργοποιημένη, το s note το έχω, δεν είμαι άσχετος μην με ρωτάτε αν τσέκαρα το ένα ή το άλλο....Θέλω να μου πει κάποιος αν υπάρχει mod να ξανα περάσω το snote από recovery μήπως στρώσει.διότι βαριέμαι να ξανα στήνω την ρομ από την αρχή.

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθω να κανω root το note 2 μου ακολουθωντας τα βηματα στο link στην αρχη του νηματος και εχω κολησει στο σημειο οπου περιμενω να γινει μπλε το 0:[COM4] αλλα αυτο παραμενει κιτρινο!

τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθω να κανω root το note 2 μου ακολουθωντας τα βηματα στο link στην αρχη του νηματος και εχω κολησει στο σημειο οπου περιμενω να γινει μπλε το 0:[COM4] αλλα αυτο παραμενει κιτρινο!

τι κανω τωρα?

 

Μισο λεπτο... ποια εκδοση odin ανοιξες??

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο... ποια εκδοση odin ανοιξες??

Αυτο που εχει το λινκ στην πρωτη σελιδα!

Δεν ειμαι στον υπολογιστή τωρα για να δω ακριβως τι γράφει!

 

Τροποποιηση:Απο οτι ειδα γράφει odin 3.07

Edited by kosnic2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει το λινκ στην πρωτη σελιδα!

Δεν ειμαι στον υπολογιστή τωρα για να δω ακριβως τι γράφει!

 

Τροποποιηση:Απο οτι ειδα γράφει odin 3.07

 

Τρέξε το odin ως διαχειριστή ,άλλαξε θύρα usb , και δοκίμασε πάλι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει το λινκ στην πρωτη σελιδα!

Δεν ειμαι στον υπολογιστή τωρα για να δω ακριβως τι γράφει!

 

Τροποποιηση:Απο οτι ειδα γράφει odin 3.07

 

Μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα το εχω δει..Σε download mode το εβαλες?

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειδες ακομη τιποτα απ οτι καταλαβα, και φαντάσου να ερχόσουν απο το s2 και οχι απο το note 1... Εχει και αρκετα μοντακια στο παρόν θεμα στο πρωτο ποστ... Σιγα σιγα θα γινουν ολα....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4535075#post4535075

 

αψογο μοντακι και αυτο φιλε...

μπραβο!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, επειδη προχτες εκανα την αλλαγη απο s3 σε note2 και δεν ξερω ακομα τι παιζει μεσα στο xda απο ρομς κ κερνελς... εβαλα την amnosferum 9.0.1 σε συνδυασμο με τον saberkernel 23.5. Ειμαι ικανοποιημενος γενικα, αρκετα smooth δουλευει το κινητο, αλλα θα ηθελα κ την γνωμη των παλιων για samsung based roms και kernels, με εμφαση στην ταχυτητα και στο smoothness....

Υ.Γ. βλεπω μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας με την amnosferum απο οτι με την μαμα rom...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, επειδη προχτες εκανα την αλλαγη απο s3 σε note2 και δεν ξερω ακομα τι παιζει μεσα στο xda απο ρομς κ κερνελς... εβαλα την amnosferum 9.0.1 σε συνδυασμο με τον saberkernel 23.5. Ειμαι ικανοποιημενος γενικα, αρκετα smooth δουλευει το κινητο, αλλα θα ηθελα κ την γνωμη των παλιων για samsung based roms και kernels, με εμφαση στην ταχυτητα και στο smoothness....

Υ.Γ. βλεπω μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας με την amnosferum απο οτι με την μαμα rom...

 

Κράτα τη ρομ και βάλε τον Perseus βάζοντας τις ρυθμίσεις του mindfield ποιο πίσω. Θα δεις τεράστια διαφορά στην απόδοση του κινητού!

Την έχω μια εβδομάδα την amnosferum με τον Περσέα και δεν μου κάνει καρδιά να αλλάξω.

Αν θες να πειραματιστείς βάζεις Omega ή Phoenix ή Sotmax ή BobCatRom.

Για εμένα αυτές είναι οι πιο αξιόπιστες.

Αλλά πριν ξαναφλασάρεις βάλε Perseus.:)

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τη ρομ και βάλε τον Perseus βάζοντας τις ρυθμίσεις του mindfield ποιο πίσω. Θα δεις τεράστια διαφορά στην απόδοση του κινητού!

Την έχω μια εβδομάδα την amnosferum με τον Περσέα και δεν μου κάνει καρδιά να αλλάξω.

Αν θες να πειραματιστείς βάζεις Omega ή Phoenix ή Sotmax ή BobCatRom.

Για εμένα αυτές είναι οι πιο αξιόπιστες.

Αλλά πριν ξαναφλασάρεις βάλε Perseus.:)

 

Στην αρχη perseus φορουσα, αλλα ηθελα να πειραματιστω... οκ φιλε, θα το ψαξω, ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα εγώ έχω πρόβλημα με κρασαρισμα μετά το root που έκανα και βάζοντάς την android revolution hd .Ειπα μετα να κάνω και όλα τα wipe και εγκατάστασή πάλι από την αρχή αλλά πάλι μια φορά την ήμερα την ώρα που τρέχω κάποια εφαρμογή ,όχι την ιδία πάντα, το κινητό παγώνει ,εμφανίζεται διπλά στο wi-fi πάνω δεξιά ένα μάτι και μετά από κανά λεπτό κάνει ρεσταρτ! Συνήθως το κανει και δεύτερη φορά και μετά όλα οκ
Link to comment
Share on other sites

Και ναι ειμαι και εγω ρουτ!

Με αφορμη μια κουβεντα που ειχα με τον φιλο Αγγελο προχωρησα σε ρουτ και οσο το σκαλιζω εχει αρκετα συν. Βασικα εχω παγωσει αρκετα σκουπιδια (εκανα εκαθθαριση μνημης και μου εκλεινε στανταρ 50 εφαρμογες. Τρελο νουμερο νομιζω) και σιγα σιγα και προσεκτικα προχωράω σε απεγκαταστασεις.

 

Μια ερωτηση για το μετα (αν χρειαστει). Πως γινομαι ανρουτ και επανερχομαι σε μαμα κατασταση? Ο μονος τροπος ειναι με οντιν και περασμα στοκ ρομ ή υπαρχει και κατι πιο απλο και συντομο χωρις να χασω οτι εχω στο κινητο? Το δικό μου ειναι πολωνικο. Τι κοιταω στις πληροφοριες και που βρισκω την στοκ ρομ για να την εχω ετοιμη?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για το μετα (αν χρειαστει). Πως γινομαι ανρουτ και επανερχομαι σε μαμα κατασταση? Ο μονος τροπος ειναι με οντιν και περασμα στοκ ρομ ή υπαρχει και κατι πιο απλο και συντομο χωρις να χασω οτι εχω στο κινητο? Το δικό μου ειναι πολωνικο. Τι κοιταω στις πληροφοριες και που βρισκω την στοκ ρομ για να την εχω ετοιμη?

 

Δεν υπάρχει κάτι πιο απλό και σύντομο απο το να περάσεις ένα official firmware μέσω pc odin και επιπλέον δε θα χάσεις τίποτα...

Επίσης δε χρειάζεται να περάσεις ακριβώς το ίδιο firmware.Αν είναι πχ Ελληνική η συσκευή, μπορείς να κατεβάσεις απο sammobile τη τελευταία διαθέσιμη για Ελλάδα.

υ.γ.:Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής SuperSu υπάρχει επιλογής εκκαθάρισης root (unroot), αλλά να σου πω την αλήθεια προσωπικά εμπιστεύομαι τον σίγουρο τρόπο...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι πιο απλό και σύντομο απο το να περάσεις ένα official firmware μέσω pc odin και επιπλέον δε θα χάσεις τίποτα...

 

υ.γ.:Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής SuperSu υπάρχει επιλογής εκκαθάρισης root (unroot), αλλά να σου πω την αλήθεια προσωπικά εμπιστεύομαι τον σίγουρο τρόπο...

 

Ευχαριστω Ηλία.

 

Το γραφεις και στην βιβλο σου. Απλα δεν εχω καταλαβει αν περνωντας μεσω οντιν στοκ ρομ μετα το κινητο ειναι οπως πριν ή θα ειναι σαν να το αγορασες μολις.

 

Ποιον κωδικο κοιταω στις πληροφοριες για να βρω το firmware που φοραω και απο που το κατεβαζω?

Εντιτ: μου απαντησες ηδη.

 

Το supersu το προ προσφερει κατι παραπανω απο το φρι που εχω?

 

Υ.γ.: αφου εκανα και εγω ρουτ 2 χρονια φανατικος στοκ αντροιντας ο επομενος που θα κανει θα ειναι ο ...ceo της samsung!

 

Υ.γ.2: θα σας πρηξω λιγο αλλα για λιγες μερες μεχρι να μπω στο νοημα. Χτες βραδυ κοιμηθηκα 4 η ωρα απο το ψαξιμο . :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ηλία.

 

Το γραφεις και στην βιβλο σου. Απλα δεν εχω καταλαβει αν περνωντας μεσω οντιν στοκ ρομ μετα το κινητο ειναι οπως πριν ή θα ειναι σαν να το αγορασες μολις.

 

Ποιον κωδικο κοιταω στις πληροφοριες για να βρω το firmware που φοραω και απο που το κατεβαζω?

Εντιτ: μου απαντησες ηδη.

 

Το supersu το προ προσφερει κατι παραπανω απο το φρι που εχω?

 

Υ.γ.: αφου εκανα και εγω ρουτ 2 χρονια φανατικος στοκ αντροιντας ο επομενος που θα κανει θα ειναι ο ...ceo της samsung!

 

Υ.γ.2: θα σας πρηξω λιγο αλλα για λιγες μερες μεχρι να μπω στο νοημα. Χτες βραδυ κοιμηθηκα 4 η ωρα απο το ψαξιμο . :)

 

Το SuperSu είναι η εφαρμογή στη συσκευή μας που να δίνει δικαιώματα root. Βασικά υπάρχουν 2, το SuperSu και το Superuser. Προφανώς για να ρωτάς θα έχεις το Superuser. Το ίδιο πράγμα κάνουν όμως, αλλά σε αυτή που έχεις δε γνωρίζω αν έχει την επιλογή unroot. Πιθανόν να την έχει..

 

Περνώντας ένα official firmware με pc odin θα είναι όπως ηταν πριν, χωρίς να έχει σβήσει κατι από τα δεδομένα σου.

Απλά θα έχει φύγει το root, το custom recovery (αν εχεις), ο custom kernel (αν έχεις) και οτιδήποτε έχεις αλλάξει στο σύστημα της συσκευής (πχ αν έχεις απεγκαταστησει τους χάρτες, αυτοι θα εμφανιστούν πάλι).

Οτιδήποτε άλλο, επαφές /μηνύματα /εφαρμογές κτλ, θα παραμείνουν ως έχουν.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το SuperSu είναι η εφαρμογή στη συσκευή μας που να δίνει δικαιώματα root. Βασικά υπάρχουν 2, το SuperSu και το Superuser. Προφανώς για να ρωτάς θα έχεις το Superuser. Το ίδιο πράγμα κάνουν όμως, αλλά σε αυτή που έχεις δε γνωρίζω αν έχει την επιλογή unroot. Πιθανόν να την έχει..

 

Περνώντας ένα official firmware με pc odin θα είναι όπως ηταν πριν, χωρίς να έχει σβήσει κατι από τα δεδομένα σου.

Απλά θα έχει φύγει το root, το custom recovery (αν εχεις), ο custom kernel (αν έχεις) και οτιδήποτε έχεις αλλάξει στο σύστημα της συσκευής (πχ αν έχεις απεγκαταστησει τους χάρτες, αυτοι θα εμφανιστούν πάλι).

Οτιδήποτε άλλο, επαφές /μηνύματα /εφαρμογές κτλ, θα παραμείνουν ως έχουν.

 

Την supersu εχω που εχεις λινκ στην βιβλο σου. Απλα μου βγαζει μνμτα να παρω την pro που εχει στο play επι πληρωμη. Αν και απο οσα ειδα μεχρι τωρα δεν με φρεναρει καπου.ισως δεν εχει το ανρουτ που λες ή κατι αλλο επουσιωδες.

 

Ευχαριστω και παλι.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το κινητο και υποθεσουμε οτι ειναι γερμανικο . Θα μπορεσω να του βαλω ελληνικο firmware και να συμπεριφερεται σαν να ηταν αγορασμενο απο εδω ? Ρωταω γιατι ειμαι ενα βημα απο το να το παρω και σκεφτομαι τις τελευταιες λεπτομερειες :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν παρω το κινητο και υποθεσουμε οτι ειναι γερμανικο . Θα μπορεσω να του βαλω ελληνικο firmware και να συμπεριφερεται σαν να ηταν αγορασμενο απο εδω ? Ρωταω γιατι ειμαι ενα βημα απο το να το παρω και σκεφτομαι τις τελευταιες λεπτομερειες :cool:

 

Και με το γερμανικό firmware θα συμπεριφέρεται σαν να ήταν αγορασμένο από εδώ. Οποιοδήποτε firmware για ευρωπαϊκή χώρα λειτουργεί κανονικά στο Ελλαδιστάν μην φοβάσαι. :)

 

Εσύ το μόνο που θα προσέξεις είναι να προορίζεται για χώρα της Ε.Ε. και να αναγράφεται το IMEI στην απόδειξη αγοράς (το ζητάνε στο service).

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...