Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο για τον redpill διαβασα τα ποστ στο νημα του και ειπε θα ανεβασει ενα update το σαββατοκυριακο με καποια fix. λεω να περιμενω μεχρι τοτε να δουμε...ας μεινω με τον perseus λιγο ακομη...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα.

εχω μια απορια. το note 2, εχει μικροτερη αναλυση απο το s3? το ρωταω γιατι κατα γενικη ομολογια οπτικα τουλαχιστον φαινεται μικροτερη αναλυση απο το s3. τελικα ειναι ας πουμε λιγο χειροτερη οθονη απο το s3 σε απεικονιση?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα τα software buttons (on screen) υπαρχουν απο την εκδοση 4.0 .Η samsung δεν τα χρησιμοποιει και ο λογος ειναι απλος.Εχει hardware buttons. Εσυ τωρα τί ακριβως θελεις να κανεις? Εχεις rom που εχει ενεργοποιημενα τα on screen buttons και θες να τα απενεργοποιησεις?

 

Βασικα οχι.. ακριβως το αντίθετο θελω να κανω :p

Ειμαι με στοκ γερμανικη..

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οχι.. ακριβως το αντίθετο θελω να κανω :p

Ειμαι με στοκ γερμανικη..

 

Ωραια για ενεργοποιηση on screen buttons (αληθεια τί τα θες, μιας και υπαρχουν hardware buttons),πρεπει να εισαι root.Πηγαινε με ενα root explorer στο /system/build.prop πατα επανω του για να ανοιξει με text editor και προσθεσε στο τελος τη γραμμη

qemu.hw.mainkeys=0

 

κανε reboot και τσεκαρε..Ξαναλεω θελεις root για να μπορεσεις να φτασεις στο build.prop και να το πειραξεις

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για ενεργοποιηση on screen buttons (αληθεια τί τα θες, μιας και υπαρχουν hardware buttons),πρεπει να εισαι root.Πηγαινε με ενα root explorer στο /system/build.prop πατα επανω του για να ανοιξει με text editor και προσθεσε στο τελος τη γραμμη

qemu.hw.mainkeys=0

 

κανε reboot και τσεκαρε..Ξαναλεω θελεις root για να μπορεσεις να φτασεις στο build.prop και να το πειραξεις

Απο την αντίδραση σου μάλλον θα με περνάς για τρελό:p απλα γενικότερα πειραζω τα τηλέφωνα μου, και στη συγκεκριμένη περίπτωση λογο της μεγάλης οθόνης ηθελα να δω πως θα ειναι να το λειτουργείς με on screen buttons και οχι hardware, γιατί έτσι κι αλλιώς δε θα κόβει και πολύ... αυτο δε σημαίνει οτι δε μου αρέσουν τα hardware buttons, απλά όλα αυτά είναι στο γενικότερο πειραγμα του τηλεφώνου :)

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος και εγώ ενός νότε με stock Rom ( root) γαλλική.

 

Έχετε και εσείς το πρόβλημα με τα folder? Όταν φτιάχνω ένα folder και διαλέγω ένα app μετά οταν πατάω back or center button, το folder παραμένει ανοιχτο.

 

Μικρο το κακό απλά αν και στις άλλες ROM θα ήθελα να ξέρω αν κλείνει το folder μόλις επιλέξεις ένα app.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος και εγώ ενός νότε με stock Rom ( root) γαλλική.

 

Έχετε και εσείς το πρόβλημα με τα folder? Όταν φτιάχνω ένα folder και διαλέγω ένα app μετά οταν πατάω back or center button, το folder παραμένει ανοιχτο.

 

Μικρο το κακό απλά αν και στις άλλες ROM θα ήθελα να ξέρω αν κλείνει το folder μόλις επιλέξεις ένα app.

 

Ναι θέλει να πατήσεις και δεύτερη φορά το back button.

Λάθος εκτος και αν υποθέτουν οτι μπορεί να χρειαστούμε κι άλλη εφαρμογή απο τον φάκελο.

Νομίζω και το iphone ετσι δουλεύει αν θυμάμαι καλά.

Στον nova κλεινει κανονικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω να το κανει. Εχω την ωμεγα 6 rom στο nore 2 αλλα δεν λειτουργει η ηχογραφηση κλησης. Χρειαζεται να κανω κατι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος και εγώ ενός νότε με stock Rom ( root) γαλλική.

 

Έχετε και εσείς το πρόβλημα με τα folder? Όταν φτιάχνω ένα folder και διαλέγω ένα app μετά οταν πατάω back or center button, το folder παραμένει ανοιχτο.

 

Μικρο το κακό απλά αν και στις άλλες ROM θα ήθελα να ξέρω αν κλείνει το folder μόλις επιλέξεις ένα app.

 

Οπως λεει κι ο Κωστας βαλε νοβα. Ειναι εξαιρετικη εμπειρια σε αυτη τη συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Βασικά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει ορθογράφος σαν το iphone και πως μπορω να το ενεργοποιήσω.

 

Και τελευταίο θα ηθελα να μαθω αν στα email μπορω να κανω κατι για να τα βλεπω ολόκληρα. Δηλαδη μου ερχεται ενα mail με καποιες εικόνες και δε μπορώ να κανω zoom out για να το δω ολο σε μια οθόνη. Χρειάζεται να κανω αριστερα και δεξια οταν έχει εικόνες ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει κι ο Κωστας βαλε νοβα. Ειναι εξαιρετικη εμπειρια σε αυτη τη συσκευη...

 

Οτιδήποτε είναι εξαιρετική εμπειρία σε αυτή τη συσκευή.Εγώ έχω μείνει με τον στοκ launcher ο οποίος είναι και αυτός εξαιρετικά smooth όπως ήταν και είναι ο tsf.Πραγματικά το smoothness της συσκευής είναι εξωπραγματικό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε είναι εξαιρετική εμπειρία σε αυτή τη συσκευή.Εγώ έχω μείνει με τον στοκ launcher ο οποίος είναι και αυτός εξαιρετικά smooth όπως ήταν και είναι ο tsf.Πραγματικά το smoothness της συσκευής είναι εξωπραγματικό.

Όντως και ο στοκ είναι πολύ smooth και όμορφος απλά δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα αυτά τα τεράστια κενά.. Ιεροσυλία είναι με τέτοια οθόνη!! Και από xda ο 5x5 δεν μου βλέπει κάποια widgets 1x1 σωστά οπότε nova και τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...θελω την βοηθεια σας....εχω στο νοτελι τον perseus+omega v6+motomoto00+kapoia mod.

 

Θελω να περασω τον redpill αλλα πολυ ανακοτοσουρα ρε παιδια το thread στους xda και μονο installation method δεν βλεπω.

 

Οι αποριες μου ειναι απλα το περναω στην sd,enter recovery,wipe cache partition,wipe dalvik cache και φλασαρισμα?

 

Επειδη λεει εκει περα στην ιστοσελιδα κανει αυτο και εκεινο κια αλλαζει το ενα και το αλλο και 3214346324 ιστοριες με κουρεμενες αγελαδες,θα ηθελα αν γνωριζει καποιος σας να μου πει αν αυτη ειναι η διαδικασια για να τον περασω καθως και αν υπαρξει καποιο προβλημα με το θεμα που εχω περασει γτ δειχνει σε screenshots αλλο recovery menu και lockscreen κλπ...

 

Υ.Γ δεν θελω να χασω το θεμα που εχω...καλημερα σας και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στη απίστευτη επιτυχία έχει στην αναγνώριση χαρακτήρων με το πενάκι; Έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Στο τέλος με βλέπω να γράφω με πενάκι αντί για πληκτρολόγιο. Επειδή έρχομαι από iphone, δεν ήξερα ακριβώς πως να κλείνω εντελώς τις εφαρμογές και όταν το βρήκα έκλεισε συνολικά 43 εφαρμογές. Το σοκ μου είναι ότι δεν είχα προσέξει κανένα lag, απίστευτο... Προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη rom. Κάποιο link για να δω τι κερδίζω με αλλαγή rom αν και διάβασα ότι με την μαμά-rom παίζει απίστευτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στη απίστευτη επιτυχία έχει στην αναγνώριση χαρακτήρων με το πενάκι; Έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Στο τέλος με βλέπω να γράφω με πενάκι αντί για πληκτρολόγιο. Επειδή έρχομαι από iphone, δεν ήξερα ακριβώς πως να κλείνω εντελώς τις εφαρμογές και όταν το βρήκα έκλεισε συνολικά 43 εφαρμογές. Το σοκ μου είναι ότι δεν είχα προσέξει κανένα lag, απίστευτο... Προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη rom. Κάποιο link για να δω τι κερδίζω με αλλαγή rom αν και διάβασα ότι με την μαμά-rom παίζει απίστευτα.

 

Μια παρατήρηση...και που τις έκλεισες τις εφαρμογές (αυτές που έκλεισες ήταν του συστήματος) θα ξανα ανοίξουν! Έτσι λειτουργεί το android. Τρέχουν background για να ανοίγουν γρήγορα...νόμος android.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση...και που τις έκλεισες τις εφαρμογές (αυτές που έκλεισες ήταν του συστήματος) θα ξανα ανοίξουν! Έτσι λειτουργεί το android. Τρέχουν background για να ανοίγουν γρήγορα...νόμος android.:)

 

Οι πιο πολλές δεν ήταν εφαρμογές συστήματος (skype, flipboard και λοιπά). Βέβαια όλα μαζί πιάνανε 1.1GB μνήμη και όταν τις έκλεισα πήγε στα 0.6GB αναρωτιέμαι πως θα ήταν σε συσκευή με 1GB μνήμη... χαίρομαι που έδωσα βάση στα 2GB μνήμη ;)

Κινητάρα και έχω να μάθω πολλά. Ξέρετε που να βρω use cases για πράγματα που δεν έχω σκεφτεί για την χρησιμότητά του; Έχω παραγγείλει ήδη nfc tags να παίξω λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στη απίστευτη επιτυχία έχει στην αναγνώριση χαρακτήρων με το πενάκι; Έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Στο τέλος με βλέπω να γράφω με πενάκι αντί για πληκτρολόγιο. Επειδή έρχομαι από iphone, δεν ήξερα ακριβώς πως να κλείνω εντελώς τις εφαρμογές και όταν το βρήκα έκλεισε συνολικά 43 εφαρμογές. Το σοκ μου είναι ότι δεν είχα προσέξει κανένα lag, απίστευτο... Προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη rom. Κάποιο link για να δω τι κερδίζω με αλλαγή rom αν και διάβασα ότι με την μαμά-rom παίζει απίστευτα.

 

Να μην βάλεις τίποτα. ασχολήσου με την συσκευή και απόλαυσε τη. Ψάξε για εφαρμογές που θα σε διευκολύνουν αρχίζοντας μ αυτές που είχες στο iphone.

Αν αρχίσεις να φλασάρεις, θα ασχολείσαι μονο μ αυτό και θα πάψεις να κάνεις αυτα για τα οποία αγόρασες την συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις τίποτα. ασχολήσου με την συσκευή και απόλαυσε τη. Ψάξε για εφαρμογές που θα σε διευκολύνουν αρχίζοντας μ αυτές που είχες στο iphone.

Αν αρχίσεις να φλασάρεις, θα ασχολείσαι μονο μ αυτό και θα πάψεις να κάνεις αυτα για τα οποία αγόρασες την συσκευή.

 

Αυτό θα κάνω, αφού με ικανοποιεί πλήρως, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλεις τίποτα. ασχολήσου με την συσκευή και απόλαυσε τη. Ψάξε για εφαρμογές που θα σε διευκολύνουν αρχίζοντας μ αυτές που είχες στο iphone.

Αν αρχίσεις να φλασάρεις, θα ασχολείσαι μονο μ αυτό και θα πάψεις να κάνεις αυτα για τα οποία αγόρασες την συσκευή.

 

Kαι εγώ σε αυτή τη φάση είμαι πια.Μετά από εκατοντάδες φλασαρίσματα ,λέω τι να φλασαρω αφού όλα δουλεύουν τέλεια.

Η αλήθεια όμως μια από τις συγκινήσεις που σου δίνει το Android ήταν αυτή.

Θα με φάει η βαρεμάρα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ σε αυτή τη φάση είμαι πια.Μετά από εκατοντάδες φλασαρίσματα ,λέω τι να φλασαρω αφού όλα δουλεύουν τέλεια.

Η αλήθεια όμως μια από τις συγκινήσεις που σου δίνει το Android ήταν αυτή.

Θα με φάει η βαρεμάρα.

 

Εγώ τα έχω βαρεθεί αυτά γιατί φλασαρω από την εποχή του HTC Diamond οπότε δεν το αντεχω χωρίς λόγο. Θα το σκεφτώ ξανά μόνο οταν υπάρξουν custom με επόμενη έκδοση android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει αριστερα της οθονησ μια επιλογη που το σερνω για γρηγορες επιλογες.

 

πως το βγαζω αυτο?

 

Κράτησε πατημένο το back button και θα φύγει..;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί λύση για εμάς τους arootaristous αλλά ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι να το κανω ροοτ είναι για να μπορώ να έχω περισσότερο χώρο για τις εφαρμογές! μα γιατί δεν υποστηρίζει τη μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική sd........???? :/
Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι νομίζω έχει απαντηθεί,μπορεί κάποιος να μου θυμίσει, αν βάλω nova launcher ποιές λειτουργίες το spen θα χάσω;

 

Δεν θα βγάζει προτεινόμενες εφαρμογές και το σχετικό εικονίδιο στην μπάρα ειδοποιήσεων όταν τραβάς το πενάκι. Δεν χάνεις κάποια ουσιαστική λειτουργία. Αντίθετα κερδίζεις μεγαλύτερη παραμετροποίηση και δυνατότητα οριζόντιας προβολής των επιφανειών εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...