Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα ..ενημερωνω οτι ουτε με Ελληνικη δειχνει το ερωτηματικο..το βγαζει στα προτεινομενα συμβολα αλλα δεν το περναει στο κειμενο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα ..ενημερωνω οτι ουτε με Ελληνικη δειχνει το ερωτηματικο..το βγαζει στα προτεινομενα συμβολα αλλα δεν το περναει στο κειμενο

 

Ευχαριστουμε.Ημουν σχεδον σιγουρος.Κριμα,για καποια παιδια θα ειναι ενα κλικ παραπανω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom θεωρειτε καλυτερα βασ την εμπειρια χρησης και την αποδοση...επισης ποιον κερνελ? redpil/perseus?
Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom θεωρειτε καλυτερα βασ την εμπειρια χρησης και την αποδοση...επισης ποιον κερνελ? redpil/perseus?

Πολύ καλές είναι οι Omega και η Wannam. Εγώ φοράω μια που έκανε ο φίλος Elthis (θα την βρεις νομίζω στην Βίβλο) και σε συνδυασμό με perseus είμαι καμιά 10αρια μέρες στην απόλυτη νιρβάνα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές είναι οι Omega και η Wannam. Εγώ φοράω μια που έκανε ο φίλος Elthis (θα την βρεις νομίζω στην Βίβλο) και σε συνδυασμό με perseus είμαι καμιά 10αρια μέρες στην απόλυτη νιρβάνα :D

 

εχεις χρησημοποιεισει ton redpill?

 

με ομεγα v6 ειμαι εγω....επισης βλεπεις βελτιωση με perseus? ειναι συμβατος με την rom μου?

 

Τελος στο μοντ MulitWindow with unlimited apps for deodex rom

 

λεει Deodex

N7100 - LJ1 / LJ3 / LJ7 / LJA

N7105 - LJ4

 

αναφερεται στον αριθμο κατασκευης ή στην εκδοση βασικου φασματος?

 

βλεπω εχει πολλα μοντ για multiwindow,ποιο ταιριαζει για εμενα μηπως γνωριζεις?

Edited by nikolai92
Link to comment
Share on other sites

εχεις χρησημοποιεισει ton redpill?

 

με ομεγα v6 ειμαι εγω....επισης βλεπεις βελτιωση με perseus? ειναι συμβατος με την rom μου?

 

Τελος στο μοντ MulitWindow with unlimited apps for deodex rom

 

λεει Deodex

N7100 - LJ1 / LJ3 / LJ7 / LJA

N7105 - LJ4

 

αναφερεται στον αριθμο κατασκευης ή στην εκδοση βασικου φασματος?

Όχι δεν δοκίμασα τον Red pill γιατί ήταν σχετικά καινούριος και δεν πιστεύω να δω κάτι καλύτερο από τον perseus. Κατεβάζεις από το xda την έκδοση 25.3 για international modem N7100 και τον περνάς από cwm άρα κατεβάζεις το αρχείο zip. Για το άλλο mod δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κάνει για τις όλες τις εκδόσεις οπότε θα κάνει και για την Omega που φοράς. Και ο κερνελ φυσικά είναι συμβατος με την Ομεγα ;)

Με το που θα βάλεις τον perseus κάνε μια καλή φόρτιση και μετά battery calibration από την αντίστοιχη εφαρμογή από Google Play

Link to comment
Share on other sites

ενταξει περναω τον περσευς τωρα...και το βραδακι αμα καταφερω να του πιω την μπαταρια θα του κανω μια καλη φορτιση. κατεβαζω τωρα το battery calibration...σε ευχαριστω πολυ ευθημη! να σαι καλα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως βγάζει μεν τετράγωνο αλλά το βγάζει στις προτεινόμενες και μου το αποτυπώνει! Επίσης βλέπω πως αν αλλάξεις την γλώσσα σε αγγλικά βγαίνει στο περίπου...

καλησπερα ..ενημερωνω οτι ουτε με Ελληνικη δειχνει το ερωτηματικο..το βγαζει στα προτεινομενα συμβολα αλλα δεν το περναει στο κειμενο

Ευχαριστώ παιδιά!

 

@pandrits: Το font σου μοιάζει με Times New Roman και είναι διαφορετικό απ' το συνηθισμένο που βλέπουμε στα screenshots του Note II. Το έχεις αλλάξει; Επίσης στο screenshot σου η γλώσσα δείχνει να είναι English (UK). Το ελληνικό ερωτηματικό ( ; ) αποτυπώνεται στο κείμενο και όταν το έχεις στα ελληνικά; Αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα font τελικά.

 

@marsias: Επαλήθευσες αυτό που φοβόμουν... Στη γαλλική ROM άντε να το δεχτώ. Αλλά στην ελληνική; Θα ήθελα να ήξερα ποιο ηλίθιο υποκείμενο είναι ο υπεύθυνος για τον εξελληνισμό του s/w της Samsung... Μα είναι δυνατόν να τους ξεφύγει κάτι τόσο σημαντικό; Beta-testing δεν του έκαναν; Απαράδεκτο για μένα και φανερώνει μεγάλη προχειρότητα. Ήδη στο κείμενο του μικρού αυτού post έχω χρησιμοποιήσει το ερωτηματικό 5 φορές! Αν τους ξέφυγε κάτι τόσο χοντρό, φανταστείτε πόσες άλλες τέτοιες ασχήμιες, ψεγάδια και bugs θα υπάρχουν εδώ κι εκεί που δεν τα έχουμε βρει ακόμα... :down:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσημη ελληνική ρομ. Το ελληνικό ερωτηματικό μου το εμφανίζει κανονικά εάν γυρίσω τη γλώσσα στα αγγλικά απο την μπάρα του πληκτρολογίου .
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια....εχω περασει το μοτομοτο00 θεμα...μπορω να κανω ολα τα apps οπως εχουν αλλαξει τα υπολοιπα?
Link to comment
Share on other sites

;;;;;;;:;;;

Ελληνικη ρομ πληκτρολογιο το μαμα samsung ολα οκ..

Δουλευει κανονικα ..

;;;

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επίσημη ελληνική ρομ. Το ελληνικό ερωτηματικό μου το εμφανίζει κανονικά εάν γυρίσω τη γλώσσα στα αγγλικά απο την μπάρα του πληκτρολογίου .

Ευχαριστώ φίλε apitsakis για την παρατήρηση. Ευτυχώς δουλεύει τουλάχιστον στα αγγλικά οπότε είναι δύο παραπανίσια κλικ για να το βγάλεις. Πάντως πιστεύω και ελπίζω πως θα διορθωθεί με κάποιο μελλοντικό update. Παραείναι χοντρό για να το αφήσουν έτσι.

 

;;;;;;;:;;;

Ελληνικη ρομ πληκτρολογιο το μαμα samsung ολα οκ..

Δουλευει κανονικα ..

;;;

Χρησιμοποίησες το πενάκι για να ζωγραφίσεις το ερωτηματικό και σου το αναγνώρισε και στο έβαλε στο κείμενο κανονικά; Με σκέτο πληκτρολόγιο το ξέρουμε ότι δουλεύει. Για ξαναδοκίμασε με το πενάκι.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

;;; ;;; ναι φιλε μου με το πενακι δοκιμασα .;; ;;

Και στα αγγλικα και στα ελληνικα δουλευει.

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

 

@pandrits: Το font σου μοιάζει με Times New Roman και είναι διαφορετικό απ' το συνηθισμένο που βλέπουμε στα screenshots του Note II. Το έχεις αλλάξει; Επίσης στο screenshot σου η γλώσσα δείχνει να είναι English (UK). Το ελληνικό ερωτηματικό ( ; ) αποτυπώνεται στο κείμενο και όταν το έχεις στα ελληνικά; Αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα font τελικά.

 

Το ερωτηματικό όταν έχω την γλώσσα στα ελληνικά στην γραφίδα βγαίνει τετράγωνο αλλά στο κείμενο αποτυπώνεται κανονικά ερωτιματικό.:)

Η γραμματοσειρά είναι αλλαγμένη και λέγεται Times Large. Την κουβαλάω από το S2 και είναι για εμένα η καλύτερη γραμματοσειρά που υπάρχει γιατί μου θυμίζει γραφή βιβλίου!:)

Edit: Αυτό ενοούσα και εγώ για την αγγλική γλώσσα. Αλλαγή απο το space του πληκτρολογίου, όχι του συστήματος!

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ!!! Πάνω κάτω με πηγαίνετε πανάθεμά σας... Ξενέρωμα πάντως να μη βγάζει το ελληνικό ερωτηματικό... :( Είναι το μόνο πράγμα που με έχει χαλάσει μέχρι στιγμής κι ας φαίνεται ασήμαντο για πολλούς. Αμάν ρε Samsung, μια δουλειά σωστή δεν μπορείτε να κάνετε! Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν έναν στοιχειώδη έλεγχο στην κάθε υποστηριζόμενη γλώσσα πριν το βγάλουν στην αγορά; Αυτές οι προχειρότητες είναι που με χαλάνε... :down:

 

Αυτό που μένει τώρα είναι να μας πει κάποιος που έχει την ελληνική official αν υπάρχει και σε αυτόν το πρόβλημα με την αναγνώριση του ελληνικού ερωτηματικού ( ; ) κατά τη γραφή με πενάκι.

 

Πάντως κάτι πρέπει να παίζεται με το font γιατί στο auto-complete βγαίνει κανονικά το ερωτηματικό (με βάση αυτά που βλέπω στα screenshots του Αργύρη), απλά δεν απεικονίζεται στο κείμενο στην οθόνη.

 

Σιγα βρε Κωστη με το ερωτιματικο :)

Εδω στο πληκτρολόγιο του iphone και ipad το λεξικό ειναι για τα μπάζα και αν δεν κάνεις διπλο τριπλο έλεγχο μπορείς να γίνεις ρεζίλι ανά πάσα στιγμή.

Βάζεις το Αγγλικό ερωτηματικό και εισαι ενταξη. Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει.

 

Μπορεί να γίνει μεσω του πλήκτρου 123 Sym

http://img32.imageshack.us/img32/4599/20121110234340.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε Κωστη με το ερωτιματικο :)

Εδω στο πληκτρολόγιο του iphone και ipad το λεξικό ειναι για τα μπάζα και αν δεν κάνεις διπλο τριπλο έλεγχο μπορείς να γίνεις ρεζίλι ανά πάσα στιγμή.

Βάζεις το Αγγλικό ερωτηματικό και εισαι ενταξη. Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει.

 

Σε κάποιους μας φαίνεται άσχημο το αγγλικό ερωτηματικό σε ελληνικό κείμενο.

Από την άλλη ίσως αυτό να φανερώνει ότι μεγαλώσαμε και μας φταίνε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε Κωστη με το ερωτιματικο :)

Εδω στο πληκτρολόγιο του iphone και ipad το λεξικό ειναι για τα μπάζα και αν δεν κάνεις διπλο τριπλο έλεγχο μπορείς να γίνεις ρεζίλι ανά πάσα στιγμή.

Βάζεις το Αγγλικό ερωτηματικό και εισαι ενταξη. Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει.

Κώστα σε κάποια πράγματα είμαι αυστηρός, ειδικά σε θέματα σωστής χρήσης της γλώσσας. Μου τη σπάει να βλέπω το αγγλικό "?" στο τέλος ελληνικών προτάσεων και δεν θα αφήσω τη Samsung (και την κάθε Samsung) να με κάνει να γράφω λάθος τη γλώσσα μου. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για το λεξικό του iOS, είναι πράγματι τραγικό (δεν μπορείς να φανταστείς τι μου έχει προτείνει το auto-complete) και ζητάει πολλά κλικ για να γράψεις σωστά. Απλά είναι τελείως χαζό από μέρους της Samsung να μην έχει δει το bug αυτό. Ειδικά αυτό με τα τετραγωνάκια και τα underscores στη θέση ελληνικών χαρακτήρων μου θυμίζει εποχές Windows Mobile. Δεν με πειράζουν τόσο τα παραπάνω κλικ, αλλά η ένδειξη προχειρότητας από μέρους της Samsung. Ποιος ξέρει τι άλλα "μαργαριτάρια" θα βγουν στην πορεία.

 

Πραγματικά θαυμαστό και εκπληκτικό το Note II, αλλά να λέμε και τα αρνητικά κι ας φαίνονται ασήμαντα για τους περισσότερους, δεν είναι κακό.

 

Σε κάποιους μας φαίνεται άσχημο το αγγλικό ερωτηματικό σε ελληνικό κείμενο.

Από την άλλη ίσως αυτό να φανερώνει ότι μεγαλώσαμε και μας φταίνε όλα :)

Φίλε syd77, δεν είναι ότι μεγαλώσαμε. Απλά "χαλαρώσαμε" και όπως πάμε σε λίγο θα γράφουμε με greeklish.

 

Αχ ρε Νοτέλι... Και με τα ψεγαδάκια σου μ' αρέσεις και σ' έχω ερωτευτεί... :lol:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. δεν μπορω να βρω το θεμα του motomoto για galaxy note2. καποιο λινκ? ευχαριστω.! :)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1940742

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε Κωστη με το ερωτιματικο :)

Εδω στο πληκτρολόγιο του iphone και ipad το λεξικό ειναι για τα μπάζα και αν δεν κάνεις διπλο τριπλο έλεγχο μπορείς να γίνεις ρεζίλι ανά πάσα στιγμή.

Ασε,εχω ξεφτιλιστει,ουκ ολιγες φορες με το ιPad 3,που παιρνω εξω και γραφω καμια φορα.

Αλλα αντι αλλων.:mad:

 

Έχω επίσημη ελληνική ρομ. Το ελληνικό ερωτηματικό μου το εμφανίζει κανονικά εάν γυρίσω τη γλώσσα στα αγγλικά απο την μπάρα του πληκτρολογίου .

Μα και στο S3,το ιδιο δεν γινεται;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο S3,το ιδιο δεν γινεται;

Το S3 δεν έχει πενάκι, άρα δεν μπορεί να συγκριθεί με το Note II. Εδώ μιλάμε ότι αν γράψεις (χειρόγραφα) μια λέξη με το πενάκι και στο τέλος βάλεις ερωτηματικό δεν θα το βγάλει.

 

Δηλαδή θα γράφεις "Τι κάνεις;" και θα σου βγάζει "Τι κάνεις_".

 

Μιλάμε για χειρόγραφη αναγνώριση με πενάκι, όχι μέσω πληκτρολογίου.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το S3 δεν έχει πενάκι, άρα δεν μπορεί να συγκριθεί με το Note II. Εδώ μιλάμε ότι αν γράψεις (χειρόγραφα) μια λέξη με το πενάκι και στο τέλος βάλεις ερωτηματικό δεν θα το βγάλει.

 

Δηλαδή θα γράφεις "Τι κάνεις;" και θα σου βγάζει "Τι κάνεις_".

 

Μιλάμε για χειρόγραφη αναγνώριση με πενάκι, όχι μέσω πληκτρολογίου.

 

Εμένα βρε παιδιά γιατί μου βγάζει το j το αγγλικό;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το κολπακι που περνας το χερι επανω απο την οθονη σβηστη και σου δειχνει την ωρα γιατι δεν μου το κανει ?? Θελει κατι να τσεκάρω ??

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το κολπακι που περνας το χερι επανω απο την οθονη σβηστη και σου δειχνει την ωρα γιατι δεν μου το κανει ?? Θελει κατι να τσεκάρω ??

ρυθμίσεις-κινηση-γρηγορη ματιά.

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...