Jump to content

Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;  

518 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας… για το μέλλον και την πορεία των Windows Phone 8;

    • Η πορεία τους θα είναι εξαιρετική, με εντυπωσιακή εξάπλωση
      262
    • Λίγο-πολύ στα ίδια επίπεδα με τα Windows Phone 7
      202
    • Χειρότερη από την προηγούμενη έκδοση, πλήρης αποτυχία
      24
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      30


Recommended Posts

Εγώ πάλι πιστεύω πως σιγά σιγά ο κόσμος θα αναβαθμίσει τα pc του σε 8 οπότε και μια ταμπλέτα και ένα κινητό με 8 που θα συνεργάζονται αψογα και θα έχουν και κάποια ++ σε σχεση με iphones και androids θα τραβίξει πολύ κόσμο. Βέβαια πρέπει ο κόσμος να έχει κίνητρα για να το κάνει, οπότε είναι καθαρά στο χερι της MS (marketing & innovation)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(marketing & innovation)

 

για την ώρα πάντως δε βλέπω κάτι τέτοιο που να δικαιολογεί τις πιθανές τιμές... ειδικά για αυτά κάτω των 1200 ευρώ κι όχι τα x86 που θα είναι αξιόλογα και θα βοηθήσουν το κόσμο να "ξεφορτωθεί" τα τεράστια laptop...

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω θα πάνε χάλια... και ο λόγος είναι ότι ενώ τα χαρακτηριστικά τους είναι top γιατί να πας να δώσεις τόσα χρήματα για μια συσκευή που είναι τόσο κλειδωμένη όσο το iPhone;;;;; Καλύτερα Android... ;)

 

+1

Αλλά το θέμα είναι ότι έχεις ένα smartphone με εμπειρία χρήσης αντίστοιχη του iPhone στο θέμα interface.

Προσωπικά αν ήταν να διάλεγα αυτή την περιοδο μεταξύ iOS - WP8 θα διάλεγα το 2ο

Έχει και πιο φθηνές επιλογές , τα θεωρώ πιο όμορφα σαν συσκευές ( nokias only), αλλά λίγες εφαρμογές (μικρή ποικιλία)

Σαν εμπειρία χρήσης λειτουργικού είναι αρκετά ευχάριστη πάντως ( την θεωρώ πιο ευχάριστην από το iOS)

ίσως επειδή ήταν κάτι φρέσκο κ για μένα

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως σιγά σιγά ο κόσμος θα αναβαθμίσει τα pc του σε 8 οπότε και μια ταμπλέτα και ένα κινητό με 8 που θα συνεργάζονται αψογα και θα έχουν και κάποια ++ σε σχεση με iphones και androids θα τραβίξει πολύ κόσμο. Βέβαια πρέπει ο κόσμος να έχει κίνητρα για να το κάνει, οπότε είναι καθαρά στο χερι της MS (marketing & innovation)

Μη το βάλεις στοίχημα.

 

Τα Windows 8 γενικά δεν ενθουσιάζουν από θέμα interface, το αντίθετο θα έλεγα. Το uniformity στο interface ήδη ειναι χαμένο παιχνίδΙ (να το πω απλά, αυτο το interface δεν παίζει σε μεγάλες οθόνες σωστά , ειναι για touch οθόνες, και δεν εισαι productive με touch screens).

 

Το interoperability ειναι κάτι που δεν το κάνει καλά μόνο η MS, το κάνει και η Apple, και η Google, αρα δεν ειναι κάτι που μπορεί να πουλήσει μόνο αυτή. Εκει που θα πουλήσει (θεωρώ) καλά ειναι τα tablets και θεωρώ ότι οι ώρες του ipad ειναι μετρημένες.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου επρεπε να υπαρχει και μια ενδιαμεση κατηγορια αναμεσα στο θα πανε ''εξαιρετικα/εντυπωσιακη εξαπλωση'' και στο ''στα ιδια επιπεδα με τα 7ρια'' γι αυτο και δεν βαζω τιποτα στη ψηφοφορια.

Πιστευω οτι θα πανε καλυτερα εγω δεν εχω κανενα προβλημα να τα δοκιμασω απο τη στιγμη που απολαμβανω τις συσκευες μου out of the box και πιστευω οτι ειναι η χρυση τομη αναμεσα στο android και ios.

Eμενα το metro UI μου αρεσει και το εχω συνηθισει απο τα 8ρια στο laptop μου,εμενα βασικο κριτηριο ηταν η MS αφησει τους δογματισμους/κλειδωματα αλα Apple και απο τη στιγμη που το εκανε εγω θα τιμησω τα 8ρια και για λογους μια ανανεωσης/φρεσκαδας και κατι διαφορετικο σε υλοποιηση σε mobile πλατφορμα.

Πανω απ ολα ειμαι fun της τεχνολογιας και κατι τι κανουργιο στο μετρο του δυνατου θα το τιμησω,εφοσον πληρη καποια ικανοποιητικα κριτηρια.

Και ios που δεν εχω δοκιμασει θα το κανω αν μου αρεσει αρκετα με το mini ipad θα το τιμησω.

Βεβαια μια πολυ σημαντικη παραμετρος ειναι οτι θα πρεπει να βγουν αρκετα μοντελα στα επιπεδα των 150-200 ευρω αν θελει να πανε πολυ καλυτερα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ξεκιναει η ανοδος των wp κλεβοντας απο ios and android users μεριδιο.

Οι συσκευες ειναι σχεδον ολες μια προς μια και καλυπτουν ολα τα γουστα. Σιγουρα εχει δρομο ακομα μεχρι να φτασει android και σε αυτο το κομματι ειναι που παιζει μεγαλο ρολο και το μαρκετ. Το καλο παντος για οποιον εχει δουλεψει wp ειναι οτι σου αφηνει μια γλυκια αισθηση το λειτουργικο λογο υπεροχου smoothens παντου!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι αργα. Δεν νομιζω ποτε να εχει μεγαλο μεριδιο.

 

Εαν οι τιμες και τα κλειδωματα ειναι επιπεδου αππλ , ο κοσμος θα παρει αππλ γιατι ηδη κανει την δουλεια σωστα χρονια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

θα αυξηθει το μεριδιο στα windows phones. 100% . Αλλα το 10-15% που θα πιασουν δεν θα ναι αυξηση για την νοκια παρα πτωση .
The age of G2....
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι αργα. Δεν νομιζω ποτε να εχει μεγαλο μεριδιο.

 

Εαν οι τιμες και τα κλειδωματα ειναι επιπεδου αππλ , ο κοσμος θα παρει αππλ γιατι ηδη κανει την δουλεια σωστα χρονια τωρα.

 

Ουτε οι τιμες ουτε τα κλειδωματα ειναι επιπεδου Apple.

Μην βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα πάνε καλύτερα απ τα πενία μερίδια που είχαν αλλά το πόσο καλύτερα μόνο ο χρόνος θα το δείξει.

Πάντως θυμάμαι ήταν Απρίλης του 2011 όταν πρώτο αγόρασα το 1ο μου wp7 το LG και είχα πάθει σοκ πόσο smooth και απροβλημάτιστα δούλευε αλλά..

Αλλά είχα πάθει επίσης σοκ πόσους περιορισμούς είχε.

Το κράτησα πολύ καιρό για μένα μετά πήρα το lumia 800 πάντα σε συνδυασμό με 1 κορυφαίο android (s2, note που είχα) και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πόσο απροβλημάτιστο δούλεμα είχαν τα wp. με τα ταπεινα τους specs.

Τώρα λοιπόν που τα πράγματα σοβαρευουν με τα 8άρια θα τώρα δοκιμάσω και αν είναι όπως τα περιμένω κ το android δε βάλει μυαλό να γίνει πιο smooth ίσως τα δω και για κανονικη μου συσκευή(αν και δύσκολα θα φυγω απ την ελευθερία του android)

Όλα είναι στο χέρι της ms, είμαι σίγουρος το λειτουργικό θα είναι αερατο οι εταιρείες έχουν βγάλει πανέμορφες και ποιοτικές συσκευές με κάτι το φρέσκο και σε συνδυασμό με τα νέα tablets, αλλά και τα 8άρια για pc θα τα συνηθίσει ο κόσμος.

Το θέμα είναι όμως πόσο πίτα θα κλέψουναπ τα καταξιωμένα λειτουργικα?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πάνε πολύ καλά μόλις το W8 μπει κανονικά στην ζωή μας μέσω PC και των επερχόμενων tablet και υβριδικών PC/Tablet.

Θεωρώ ότι αν μπορείς να έχεις μέσω ενός λειτουργικού όλες τις συσκευές σου συνδεδεμένες είναι μια εξαιρετική ιδέα.

Ούτε ενδιάμεσες πλατφόρμες ούτε σύνδεση μέσω gmail, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μέλλον; :p

 

Σοβαρά τώρα, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν θες κάτι κάτι κλειδωμένο για ποιο λόγο να πας σε WP? Πας σε iPhone.

Τα WP στοχεύουν σε λάθος κοινό, ένα κοινό που δύσκολα θα αλλάξει στρατόπεδο, τους apple users, με ένα λειτουργικό που είναι υποδεέστερο. Για αυτό έχει και τα ποσοστά που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μέλλον; :p

 

Σοβαρά τώρα, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν θες κάτι κάτι κλειδωμένο για ποιο λόγο να πας σε WP? Πας σε iPhone.

Τα WP στοχεύουν σε λάθος κοινό, ένα κοινό που δύσκολα θα αλλάξει στρατόπεδο, τους apple users, με ένα λειτουργικό που είναι υποδεέστερο. Για αυτό έχει και τα ποσοστά που έχει.

 

Γιατι το εχεις δουλεψει για να κρινεις,τωρα για το περι κλειδωμενου εχεις μεινει στο παρελθον μου φαινεται.

Ενημερωσου πρωτα προτου βγαλεις τετοιο συμπερασμα,

Και απο που ως που υποδεεστερο?!!

Για πες μας να μαθουμε και εμεις που δεν ξερουμε τι δεν θα μπορουμε να κανουμε σε σχεση με iphone?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα wp8 θα πανε καλα αν πανε και τα w8 για tablet. Στο desktop βλεπω δισταγμο απο πολλους να μεταπηδησουν απο τα 7 στα 8 (και καλα κανουν) αφου προυποθετουν χρονο προσαρμογης χωρις να ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα βρουν αποδοτικο το χρονο που θα ασχοληθουν για να μαθουν ξανα ενα λειτουργικο.

Ετσι για εμενα επιτυχια w8 tablet= επιτυχια wp8, γιατι αν περιμενει αλλον ενα χρονο ο κοσμος να αποδεχτει τα w8 στα pc του καλυτερα να περιμενουμε τα wp9....

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου γνωμη ειναι πως 8α παιξει πολυ ρολο το app store των windows... οσο καλα και να ειναι , οσο ομορφα και να ειναι , αν δεν εχεις ποικιλια εφαρμογων δεν μπορεις να "δουλεψεις" την σημερον ημερα την συσκευη σου... δεν ξερω για εσας , αλλα εγω δεν χρησιμοποιω την συσκευη μου μονο για δουλεια... 8ελω να παιζω και τα παιχνιδια μου , να εχω και τις ψιλοαχρηστες εφαρμογες που απλα σε κανουν να περνας λιγο πιο ευχαριστα την ωρα σου και στην ουσια να ανοιγω οσο πιο σπανια μπορω τον υπολογιστη μου... ξερω πως δεν προκειτε να τα βρω αυτα κατευ8ειαν , αλλα εγω σαν υποψηφιος αγοραστης ειμαι διατε8ιμενος να δωσω μια ευκαιρεια σε αυτο το λειτουργικο για να δω πως 8α προχωρησει...
Link to comment
Share on other sites

Αν το λειτουργικό δεν είχε τους δεσμούς που έχει με τους επιτραπέζιους υπολογιστές (κοινές εφαρμογές κλπ) θα το έλεγα ότι είναι καταδικασμένο σε τριτο-τέταρτο ρόλο. Οχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί ήρθε αργά.

Για να πετύχει πρέπει να προσφέρει κάτι που δεν έχει ο ανταγωνισμός. Αυτό το ξέρουν πια στην M$ και φτιάξανε μια ενιαία πλατφόρμα.

Πως θα πάει; θα ανέβει, αλλά σιγά σιγά, δεν θα κάνει επανάσταση από την αρχή, θα ανεβαίνει χρόνο με τον χρόνο μέχρι να φτάσει να είναι συγκρίσιμο με τα άλλα δύο (ios-android) σε μερίδιο. Για μετά (σε 2-3 χρόνια) δεν μπορεί κανείς να κάνει πρόβλεψη.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα πανε αρκετα καλα απο συσκευες εχουν παρουσιαστει αρκετα καλά κομματια.

Λογικα μεχρι το τελος του 2013 θα ειναι σιγουρα στην 3η θεση με μικρη αποσταση απο iOS

Link to comment
Share on other sites

Όσο τα windows 8 θα διεισδύουν στα pc και tablet, τόσο θα ανεβαίνουν και τα wp8. Θα υπάρξει μια μικρή περίοδος 6μήνου όπου θα υπάρχει σταδιακή αύξηση και μετά από αυτό το διάστημα πιστεύω οτι θα πάρει εκρηκτικές διαστάσεις. Ο κόσμος θέλει απλότητα και να έχει το ίδιο περιβάλλον στο pc του στο tablet και στο κινητό. Κάτι που έχει κάνει το icloud του μήλου στο διαμερισμό των αρχείων, αλλά σε πολύ καλύτερη έκδοση με το διαμερισμό περιβάλλοντος εργασίας!

Το android δεν το σταματάει με τίποτα, αλλά πιστεύω οτι μπορεί να κλέψει πελατεία από iOS. Όλα θα παιχτούν στην αποδοχή αλλά και την εξοικείωση των Windows 8. Αυτό θα γίνει όμως σε βάθος χρόνου γιατί όλοι γνωρίζουμε οτι όταν αλλάζει ένα λειτουργικό στο pc, δεν τρέχουν όλοι να το βάλουν, με εξαίρεση την αγορά καινούργιου μηχανήματος.

 

Συμφωνω...

Το ενοποιημενο περιβαλλον Windows για PC/laptop/tablets/smartphones που επιχειρει να κανει η MS λογικα θα πετυχει.

Οι συσκευες με WP8 δειχνουν στιβαρες και ποιοτικες, μενει να δουμε αν θα εχει παιδικες ασθενειες το software.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το εχεις δουλεψει για να κρινεις,τωρα για το περι κλειδωμενου εχεις μεινει στο παρελθον μου φαινεται.

Ενημερωσου πρωτα προτου βγαλεις τετοιο συμπερασμα,

Και απο που ως που υποδεεστερο?!!

Για πες μας να μαθουμε και εμεις που δεν ξερουμε τι δεν θα μπορουμε να κανουμε σε σχεση με iphone?

 

Όταν λέω υποδεεστερο, εννοώ από θέμα εφαρμογών και UI. :O

Τι άλλαξε στα 8 από θέμα κλειδώματος; Ενημέρωσε μας! :happy:

Αν κάποιος θέλει κάτι πιο ανοιχτό μπορεί δηλαδή να το προτιμήσει σε σχέση με το android?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μέλλον; :p

 

Σοβαρά τώρα, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν θες κάτι κάτι κλειδωμένο για ποιο λόγο να πας σε WP? Πας σε iPhone.

Τα WP στοχεύουν σε λάθος κοινό, ένα κοινό που δύσκολα θα αλλάξει στρατόπεδο, τους apple users, με ένα λειτουργικό που είναι υποδεέστερο. Για αυτό έχει και τα ποσοστά που έχει.

 

Όχι απαραίτητα. Ο μέσος χρήστης θέλει να κάνει τη δουλειά του. Δεν τον ενδιαφέρει απαραίτητα η πλατφόρμα. Και δεν πάνε όλοι στο Android επειδή δεν έχει κλειδώματα ;) . Πάνε γιατί έχουν πολλές επιλογές. Παλαιότερα νομίζεις ότι επαιρναν όλοι Symbian επειδή ήταν smartphones και παραμετροποιήσιμα; Πολλοί τα έπαιρναν επειδή ήταν Nokia ;)

 

Έχοντας δουλέψει αρκετά τόσο iOS, όσο και Android και WP 7.5 (Samsung Omnia W), θα έλεγα ότι τα WP 7.5 είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό. Smooth, χωρίς lags και αρκετά εύκολο στην εκμάθηση. Τα People και Calendar Apps, τα θεωρώ από τα καλύτερα που υπάρχουν.

 

Ήδη η Microsoft χτίζει οικοσύστημα (Windows, SkyDrive, outlook.com) και έχει άριστη διασύνδεση (integration) τόσο με το οικοσύστημα της Google (Gmail, Google Contacts, Google Calendar) όσο και με τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Twitter, LinkedIn)

 

Μειονέκτηματα:

  • Συγχρονισμός - Δεν συγχρονίζει απευθείας με Outlook (μόνο μέσω Windows Live). Το ίδιο θέμα φυσικά έχει και το Android, αλλά εκεί το έλυσαν οι κατασκευαστές (HTC Sync, Samsung Kies κλπ). Δεν ξέρω αν και εδώ ισχύει ή θα ισχύσει το ίδιο.
  • Αριθμός εφαρμογών - τόσο για WP (σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες) όσο και για Win8 Metro UI.
  • Εφόσον κάνεις setup δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα χώρα ή Windows Live Email. Ειδικά για το δεύτερο χρειάστηκε να κάνω reset τη συσκευή. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για το iOS για το πρώτο (απαιτείται διαδικασία για να αλλάξεις χώρα AppStore) όσο και για το Android για το δεύτερο (παλι θέλει reset για να αλλάξεις τον λογαριασμό google με τον οποίο "στήθηκε" η συσκευή)

 

Θα έλεγα και γώ κάτι μεταξύ των 2 πρώτων. Θα περιμένω να δω.

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μέλλον; :p

 

Σοβαρά τώρα, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν θες κάτι κάτι κλειδωμένο για ποιο λόγο να πας σε WP? Πας σε iPhone.

Τα WP στοχεύουν σε λάθος κοινό, ένα κοινό που δύσκολα θα αλλάξει στρατόπεδο, τους apple users, με ένα λειτουργικό που είναι υποδεέστερο. Για αυτό έχει και τα ποσοστά που έχει.

 

επειδη ως γνωστον ολοι παιρνουν android επειδη ειναι ξεκλειδωτο και κανουν customιές. οπως δηλαδη και οι αδερφες μου και η κοπελα μου που χρησιμοποιουν τα κινητα τους (2 ace και ενα xperia mini pro - εγω τους τα διαλεξα) λες και εχουν feature phones και δεν ξερουν καν τι σημαινει ξεκλειδωτο κινητο... αυτη ειναι η μαζα των android users...

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Το android πέτυχε για ένα και μόνο λόγο. Σου έδωσε μια φθηνή απομίμηση του IOS. Ξέρω χρήστες που δεν έχουν καν κάνει gmail account και έχουν android επειδή έπρεπε να πάρουν smartphone......

Αν η Microsoft δώσει το ίδιο φθηνά το λειτουργικό της άσχετα με το πόσο κλειδωμένο είναι, θα πετύχει μαζική εξάπλωση γιατί απλά είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό και με πολύ καλές συσκευές.

Αν δε το δώσει φθηνά θα χτυπήσει πιθανόν το IOS απλά με περισσότερη δυσκολία.

Για μένα είναι το καλύτερο λειτουργικό αυτή τη στιγμή, τα WP8 ήρθαν για να μείνουν και για μένα το αξίζουν.

Όσο για το android πιστεύω οτι αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο να κυνηγάς τους 4πύρηνους για να μη σου κολλάει ένα εντελώς ούτως ή άλλως δυσχρηστο λειτουργικό, δε νομίζω οτι έχει τύχη τα επόμενα χρόνια...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι εχασε τη μπαλα η microsoft..ειχε μια πολυ καλη βαση τα wm6.5 και το μονο που ζητουσε ο κοσμος ειναι να εκσυχρονιστει σε εμφανιση καθως εκανες σχεδον οτι παπαδες ηθελες για την εποχη τους συν την ευκολια επικοινωνιας με τα windows και αυτη εβγαλε την παπ...α τα 7 κλειδωνοντας το λειτουργικο και χανοντας το πελατολογιο της...αντε να το μαζεψει παλι πισω..δυστυχως η αγορα δεν αντεχει δυο ελιτιστικα και τρεντυ λειτουργικα..ειδαμε τi επαθε το blackberry..αν θες να γινεις καλος παιχτης ανοιξε το λειτουργικο σου οπως το αντροιντ αλλα περνα απο ποιοτικο ελεγχο τις εφαρμογες σου οπως το ιος..εχεις και το plug and play με τα windows ..πες μου μετα ποιος σε πιανει..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Θα εξαρτηθεί και από την προώθηση που θα έχουν οι WP8 συσκευές. Τον Ιούνιο που ήμουν στο Λονδίνο, έβλεπα προώθηση κατά 90% δύο συσκεών: iPhone 4S και SGS3.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω υποδεεστερο, εννοώ από θέμα εφαρμογών και UI. :O

Τι άλλαξε στα 8 από θέμα κλειδώματος; Ενημέρωσε μας! :happy:

Αν κάποιος θέλει κάτι πιο ανοιχτό μπορεί δηλαδή να το προτιμήσει σε σχέση με το android?

 

Οποιοσδηποτε του αρεσει να πειραζει το λειτουργικο με δοκιμες rom,φλασαρισματα,full παραμετροποιηση κτλ θα παραμεινει εκει εφοσον αυτο ειναι που θελει απο ενα οικοσυστημα κατα κυριο λογω.

Οσον αφορα τα 8ρια ειναι κατι σαν το ios απο αποψη σταθεροτητα/φιλοσοφιας/δομης αλλα θα υπαρχει η δυνατοτητα για καποια πραγματα πχ διαμοιρασμο αρχειων bt, usb mass storage,OTG,micro sd support,radio κτλ,αρα το να το παρομοιαζεις με ios ειναι λαθος διοτι δεν εχει τους full δογματισμους της Apple.

Και ενα πολυ βασικο η συνεργασια του με το οικοσυστημα των windows 8 που θα ειναι κοινο και σε desktop/laptop/ultrabook/tablet σαν μια ενιαια δομη αλληλεπιδρασης και εργασιας.

Οι εφαρμογες των WP ειναι ηδη παρα πολλες και καλυπτει ολα τα γουστα δεν θα υπαρχει κατι που δεν μπορεις να κανεις σε σχεση με ios/android.

Το UI αν δεν σου αρεσει δεν σημαινει και αυτοματα οτι ειναι υποδεεστερο απλως ειναι διαφορετικο στο τροπο προσεγγισης του τροπου εργασιας/ψυχαγωγιας και καθημερινοτητας εκ μερους του χρηστη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...