Jump to content

[Επίσημο] HTC Windows Phone 8S


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω σχετικα με το windows phone htc 8s, αν η συγκεκριμένη συσκευή εχει ελληνικό μενού.Έχω ρωτήσει καποια ηλεκτρονικά καταστήματα και άλλοι μου λένε ότι μόνο οι επαφές ειναι στα ελληνικά, γιατι η microsoft δεν εχει βγάλει wp8 στα ελληνικά, ενώ αλλοι μου λένε πως υπάρχει το wp8 στα ελληνικά, και άλλοι δεν γνωρίζουν τι ακριβώς τι γλώσσα εχει το μενού της συσκευής.....μπορεί καποιος να με ενημερώσει/βοηθήσει ;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 590
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα wp8 υποστηρίζουν κανονικά τα ελληνικά, σε όλα τα wp8 υπάρχει εγκατεστημένο και το ελληνικό πληκτρολόγιο, το μόνο που ίσως σου ζητηθεί να κατεβάσεις όταν θα επιλέγεις τη γλώσσα του πληκτρολογίου είναι το λεξικό ώστε να σου δίνει προτάσεις όταν γράφεις κάτι, οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς να έχεις και τις επαφές σου κανονικά στα ελληνικά.

Όσον αφορά το μενού τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά, επειδή τα ηλεκτρονικά καταστήματα εισάγουν τα κινητά από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει περίπτωση αν το κινητό είναι από Δανία για παράδειγμα τα ελληνικά να μην είναι μέσα στις γλώσσες που περιέχονται, στο δικό μου που είναι ελληνικό υπάρχουν αρκετές γλώσσες αλλά απουσιάζουν και αρκετές όπως τα γαλλικά, ισπανικά και τα γερμανικά.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....μαλλον πρεπει να προσέξω το καταστημα απο το οποίο θα κανω την αγορά. Επίσης, αν εχει καποιος να μου κανει καποια αλλη προταση συσκευής, αντί του htc 8s , με χαρά να τον ακούσω....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....μαλλον πρεπει να προσέξω το καταστημα απο το οποίο θα κανω την αγορά. Επίσης, αν εχει καποιος να μου κανει καποια αλλη προταση συσκευής, αντί του htc 8s , με χαρά να τον ακούσω....

 

υπαρχει και το lumia 620 που ειναι ανωτερο σαν συσκευη αλλα εχει λιιιγο μικροτερη οθονη αν σε ενοχλει αυτο

 

και ειναι και στην ιδια τιμη και λιγο φθηνοτερο

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο το εχω δει, και η οθόνη του είναι μια χαρά, αλλα όπως με πληροφόρησαν σε κάποιο κατάστημα εχει μικρή αποθήκευση φορτίου στην μπαταρία σε σχέση με το htc 8s.....(μόλις 1300 mAh)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτσι κι αλλιώς αυτά που γράφουμε θα διαγραφούν πήγαινε στην επιλογή συσκευής και άνοιξε ένα καινούριο θέμα γράφοντας τι ακριβώς επιθυμείς να κάνεις με το κινητό και τι χαρακτηριστικά θες να έχει ώστε να ακούσεις γνώμες.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω κατι? Εχω περασε και τα ελληνικα στο 8S που εχω και οταν παω να γραψω μηνημα βγαζει οτι εχει μονο 70 χαρακτηρες ανα μηνημα... το θεμα ειναι τι κανω και πως το αλλαζω για να παρει πχ 140 χαρακτηρες ανα μηνημα.

 

Ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω κατι? Εχω περασε και τα ελληνικα στο 8S που εχω και οταν παω να γραψω μηνημα βγαζει οτι εχει μονο 70 χαρακτηρες ανα μηνημα... το θεμα ειναι τι κανω και πως το αλλαζω για να παρει πχ 140 χαρακτηρες ανα μηνημα.

 

Ευχαριστω!:)

 

Έχεις ελληνικά και στο μενού ή κάποια άλλη γλώσσα; Γιατί εμένα όταν το έχω σε αγγλικά στο μενού και πάω να γράψω ελληνικά στα μηνύματα μου βγάζει μέχρι 70 χαρακτήρες, ενώ όταν είναι στα ελληνικά χωρίς να κάνω κάτι μου βγάζει 160.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελληνικά και στο μενού ή κάποια άλλη γλώσσα; Γιατί εμένα όταν το έχω σε αγγλικά στο μενού και πάω να γράψω ελληνικά στα μηνύματα μου βγάζει μέχρι 70 χαρακτήρες, ενώ όταν είναι στα ελληνικά χωρίς να κάνω κάτι μου βγάζει 160.

 

 

Το ιδιο με εσενα αγορινα! Αγγλικο μενου και ελληνικα μηνυματα. Ειναι θεμα αλλαγης κωδικοποιησης των μηνηματων αλλα δεν γνωριζω πως το κανεις στα WP8!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο με εσενα αγορινα! Αγγλικο μενου και ελληνικα μηνυματα. Ειναι θεμα αλλαγης κωδικοποιησης των μηνηματων αλλα δεν γνωριζω πως το κανεις στα WP8!

 

Ε τότε πήγαινε στις ρυθμίσεις και άλλαξε τη γλώσσα των μενού από αγγλικά σε ελληνικά.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Η πρόσφατη αναβάθμιση του Firmware πριν λίγες ημέρες βελτίωσε πολύ το πρόβλημα της μνήμης Flash, απελευθερώνοντας μεγάλο κομμάτι .

Σε εμένα με λίγες εφαρμογές και τον χάρτη της ελλάδας η flash ήταν γεμάτη, τώρα με τις ιδιες εφαρμογές και τον χάρτη, έχει ελεύθερο χώρο 730ΜΒ.

Εδώ και μια εβδομάδα λοιπόν δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Flash και όλα τα προγράμματα λειτουργούν καλά, ενώ τα βίντεο πλέον παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware??

 

Το firmware είναι το: 1030.54.20001.411

Και εμένα τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, του έκανα όμως μια επαναφορά και μετά πέρασα πάλι τα πάντα και εκεί που έδειχνε 100mb τώρα δείχνει 340mb. Επίσης κάτι που παρατήρησα με το update, πριν καμιά φορά έκανε κάποιο μικρό κόλλημα όταν επέστρεφες στην κεντρική οθόνη μια φορά στο τόσο, τώρα πια καθόλου.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα wp8 . Σκέφτομαι να αγοράσω το htc8s ή Χ . απλα θέλω να μάθω πόσο κρατάει η μπαταρία αν το κινητό είναι με 3g, data , wifi και gps συνέχεια ανοιχτά ( για να είμαι συνέχεια συνδεμένος στο ίντερνετ και σε δορυφόρο) . Έιχα ένα neo v και δεν μου έβγαζε ούτε 18 ώρες με μέτρια χρήση . Τωρα έχω ένα 3gs το οποίο είναι πολύ καλό σε αυτό το θέμα γιατί αντέχει περίπου 30-35 ώρες. Αυτό είναι θέμα λογισμικού απ'ότι έχω καταλάβει γιατί σε κανένα android δεν μπορεί να κρατήσει η μπαταρία περισσότερο, απότι έχω ψάξει ( μιλάμε για κινητά 300 ευρώ δεν ξέρω τι παίζει παραπάνω). Ευχαριστώ πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα wp8 . Σκέφτομαι να αγοράσω το htc8s ή Χ . απλα θέλω να μάθω πόσο κρατάει η μπαταρία αν το κινητό είναι με 3g, data , wifi και gps συνέχεια ανοιχτά ( για να είμαι συνέχεια συνδεμένος στο ίντερνετ και σε δορυφόρο) . Έιχα ένα neo v και δεν μου έβγαζε ούτε 18 ώρες με μέτρια χρήση . Τωρα έχω ένα 3gs το οποίο είναι πολύ καλό σε αυτό το θέμα γιατί αντέχει περίπου 30-35 ώρες. Αυτό είναι θέμα λογισμικού απ'ότι έχω καταλάβει γιατί σε κανένα android δεν μπορεί να κρατήσει η μπαταρία περισσότερο, απότι έχω ψάξει ( μιλάμε για κινητά 300 ευρώ δεν ξέρω τι παίζει παραπάνω). Ευχαριστώ πολυ!

 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την μπαταρία του 8S. Τα δεδομένα (3G) τα έχω συνέχεια ανοιχτά, το wifi το ανοίγω όταν υπάρχει κάποιο δίκτυο στο σπίτι κυρίως, έξω δε μου χρειάζεται γιατί το 1GB που έχω το μήνα μου φτάνει. Το gps (υπηρεσίες τοποθεσίας το λένε οι ρυθμίσεις) το έχω επίσης συνέχεια ανοιχτό, αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή π.χ. maps, foursquare, sports tracker. Με αρκετή χρήση η μπαταρία μου διαρκεί δύο μέρες περίπου, βέβαια αυτό αλλάζει από μέρα σε μέρα ανάλογα με τη χρήση. Πάντως αυτά που κάνω κάθε μέρα είναι μισή ώρα κλήσεων, μία με μιάμιση ώρα μουσική και μία ώρα browsing, email, από εκεί και πέρα μπορεί να χρησιμοποιήσω τη φωτογραφική, κανα παιχνίδι, εφαρμογές, οπότε μπορεί να πέσω στη μέρα, πάντως μέχρι τώρα δεν έχω πέσει κάτω από 24 ώρες (το αφήνω ανοιχτό και το βράδυ περίπου 6 με 7 ώρες αλλά σε λειτουργία πτήσης). Τέλος τη φωτεινότητα δεν την έχω στο αυτόματο αλλά στο μεσαίο επίπεδο.

Να πω οτι το 8S δεν έχει nfc όπως το 8X και απ'οτι έχω διαβάσει καλό είναι να το έχει κάποιος απενεργοποιημένο γιατί τρώει αρκετή μπαταρία.

Επειδή έχω και android κινητό στην ουσία αυτό που τρώει την μπαταρία είναι το οτι τρέχουν αρκετές εφαρμογές στο παρασκήνιο που στην ουσία δε μπορείς να τις ελέγξεις, αντίθετα στα wp μπορείς να πας στις ρυθμίσεις και να θέσεις εσύ ποιές εφαρμογές επιθυμείς να τρέχουν στο παρασκήνιο, εγώ έχω βάλει δυο, τρεις και γι'αυτό έχω και τόσο καλή αυτονομία.

Φυσικά αυτά που έγραψα ισχύουν για το 8S το οποίο για το μέγεθος της οθόνης (4 ίντσες) έχει αρκετά μεγάλη μπαταρία 1.700mΑh και επεξεργαστή που είναι χρονισμένος χαμηλότερα από τις ναυαρχίδες των εταιρειών, για παράδειγμα το 8X έχει 1.800mAh μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη και με περισσότερα pixel και γρηγορότερο επεξεργαστή οπότε δε μπορώ να ξέρω πως συμπεριφέρεται στις ίδιες συνθήκες.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την μπαταρία του 8S. Τα δεδομένα (3G) τα έχω συνέχεια ανοιχτά, το wifi το ανοίγω όταν υπάρχει κάποιο δίκτυο στο σπίτι κυρίως, έξω δε μου χρειάζεται γιατί το 1GB που έχω το μήνα μου φτάνει. Το gps (υπηρεσίες τοποθεσίας το λένε οι ρυθμίσεις) το έχω επίσης συνέχεια ανοιχτό, αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή π.χ. maps, foursquare, sports tracker. Με αρκετή χρήση η μπαταρία μου διαρκεί δύο μέρες περίπου, βέβαια αυτό αλλάζει από μέρα σε μέρα ανάλογα με τη χρήση. Πάντως αυτά που κάνω κάθε μέρα είναι μισή ώρα κλήσεων, μία με μιάμιση ώρα μουσική και μία ώρα browsing, email, από εκεί και πέρα μπορεί να χρησιμοποιήσω τη φωτογραφική, κανα παιχνίδι, εφαρμογές, οπότε μπορεί να πέσω στη μέρα, πάντως μέχρι τώρα δεν έχω πέσει κάτω από 24 ώρες (το αφήνω ανοιχτό και το βράδυ περίπου 6 με 7 ώρες αλλά σε λειτουργία πτήσης). Τέλος τη φωτεινότητα δεν την έχω στο αυτόματο αλλά στο μεσαίο επίπεδο.

Να πω οτι το 8S δεν έχει nfc όπως το 8X και απ'οτι έχω διαβάσει καλό είναι να το έχει κάποιος απενεργοποιημένο γιατί τρώει αρκετή μπαταρία.

Επειδή έχω και android κινητό στην ουσία αυτό που τρώει την μπαταρία είναι το οτι τρέχουν αρκετές εφαρμογές στο παρασκήνιο που στην ουσία δε μπορείς να τις ελέγξεις, αντίθετα στα wp μπορείς να πας στις ρυθμίσεις και να θέσεις εσύ ποιές εφαρμογές επιθυμείς να τρέχουν στο παρασκήνιο, εγώ έχω βάλει δυο, τρεις και γι'αυτό έχω και τόσο καλή αυτονομία.

Φυσικά αυτά που έγραψα ισχύουν για το 8S το οποίο για το μέγεθος της οθόνης (4 ίντσες) έχει αρκετά μεγάλη μπαταρία 1.700mΑh και επεξεργαστή που είναι χρονισμένος χαμηλότερα από τις ναυαρχίδες των εταιρειών, για παράδειγμα το 8X έχει 1.800mAh μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη και με περισσότερα pixel και γρηγορότερο επεξεργαστή οπότε δε μπορώ να ξέρω πως συμπεριφέρεται στις ίδιες συνθήκες.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου !! Ακριβώς μια τετοια απάντηση περίμενα για να πάω να το πάρω . Τωρα στο μόνο που κολλάω, και το είδα εδω μέσα είναι για την μνήμη του που είναι μικρή.. ΟΚ πάντος με βοήθησες αρκετά σε αυτό που έψαχνα

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου !! Ακριβώς μια τετοια απάντηση περίμενα για να πάω να το πάρω . Τωρα στο μόνο που κολλάω, και το είδα εδω μέσα είναι για την μνήμη του που είναι μικρή.. ΟΚ πάντος με βοήθησες αρκετά σε αυτό που έψαχνα

 

Δυστυχώς η μνήμη ακόμη και μετά το update είναι θέμα, αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τις ανάγκες σου για εφαρμογές και παιχνίδια. Τσέκαρε τι χρησιμοποιείς περισσότερο στο 3gs και ρίξε μια ματιά στο windows phone store αν υπάρχουν και πόσο χώρο πιάνουν. Γνώμη μου τσέκαρε και το lumia 620, έχει 8GB, μπροστινή κάμερα, τζάμπα navigation και nfc αλλά αρκετά μικρότερη μπαταρία και λίγο μικρότερη οθόνη.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις γιατι το ξυπνητηρι δεν ακουγεται δυνατα ,την ενταση την εχω στο τερμα αλλα χτυπαει πολυ σιγα ,ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ρύθμιση ήχου ΜΟΝΑΔΙΚΗ και για το κουδούνισμα των κλήσεων και για το ξυπνητήρι και για την αναπαραγωγή βίντεο και τραγουδιών! Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα windows phone 8 τηλέφωνα, τι να πει κανείς στο 2013 για την Microsoft!

 

Η μέγιστη ένταση δεν σπάει και παράθυρα!

 

Δεν υπάρχει τρόπος να δυναμώσει, θα πρέπει να βρεις κάποιο ήχο που να σε ξυπνάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά . Αν αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό, η κάποιο άλλο με αγγλικό μενού.. μπορώ να του περάσω τα ελληνικά?

http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=9972&ref=bestprice.gr

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας!ν ρωτησω....μου προτεινετε ν αγορασω αυτο το κινητο η το Samsung Galaxy S3 Mini;;

τι διαφορες εχουν γενικα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ν ρωτησω....μου προτεινετε ν αγορασω αυτο το κινητο η το Samsung Galaxy S3 Mini;;

τι διαφορες εχουν γενικα;

Τα wp8 είναι γενικά ένα πολύ καλό λειτουργικό. Το 8s ας πούμε ότι δεν είναι και ο καλύτερος εκπρόσωπος του. Όμως δεν λαγκαρει, δεν κάνει ξαφνικές επανεκκινησεις, έχει φανταστική μπαταριά και ικανοποιητικη οθόνη.

Και επειδή τα καλά θα τα διαβάσεις παντού δες και τα άσχημα.

1) έχει αφάνταστα μικρή μνήμη. Μόλις 1,2Gb για τον χρήστη. Συν ότι στην κάρτα sd δεν μπορείς να βάλεις εφαρμογές παρά μόνο μουσική, φωτογραφίες και βίντεο.

 

2) Το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το πίσω κομμάτι είναι φανταστικό αλλά αν σου πέσει θα αρχίσει να ξεφλουδίζει οπότε δεν θα είναι και ότι καλύτερο.

 

3)Το λειτουργικό για να έχει τα παραπάνω οφέλη το έχουν καρακλειδωση με αποτέλεσμα να μην γίνεται τίποτα από άποψη ξεκλειδωματος κλπ κλπ.

Αυτό ίσως αλλάξει όσο δεν πουλάνε αλλά δεν θα έβαζα και το χέρι μου στην φωτιά.

 

Η άποψη μου είναι ότι αν θες wp8 πάρε nokia. Είτε το 520 είτε το 620 είναι καλύτερες επιλογές από το 8s. Περισσότερες επιλογές στο market+ 8Gb αποθηκευτικου χώρου+την υποστήριξη της nokia που σε αυτό τουλάχιστον το στάδιο είναι όλα τα λεφτά.

ΥΓ. Το 620 λένε ότι μάλλον δεν θα έχει ράδιο. Οπότε το 520 είναι μονόδρομος + ότι είναι και φθηνότερο

 

Για το S3mini δεν ξέρω αλλά όταν το έπιασα μου φάνηκε ψεύτικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...