Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα τελευταία προβλήματα είναι το βασικότερο, επίσης το ότι δε μου στέλνουν λογαριασμούς και μαζεύεται χρεός και τέλος το ότι όταν πάω πίσω στην πατρίδια η σύνδεση δε δουλεύει ως PSTN και πρέπει να αγοράζω κάρτες.

Το έψαξα όμως και βλέπω ότι δεν αξίζει τον κόπό, λέω να της δώσω ευκαιρία μέχρι τα τέλη Γενάρη να διορθώσουν τις γραμμές τους μιας και (τουλάχιστον) παρά την πτώση της ταχύτητας είναι σταθερή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια χαρά,

σκέφτομαι να περάσω σε DSL και κοιτάω τα πακέτα για να δω τι παίζει και τι με βολεύει.

 

Βλέπω τα πακέτα με την ογκοχρέωση σκέφτηκα να μετρήσω πόσα bytes διακινώ με μια λογική τυπική καθημερινή χρήση.

Μήπως ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό έτσι ώστε να το εγκαταστήσω και να δω πάνω-κάτω τι byte διακινούνται προς τον υπολογιστή μου απο το net?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RAAD (19 Δεκ. 2004 , 00:46)

 

DU Meter einai ena kalo programa.

 

 

ευχαριστώ, κάτι σε πιο freeware?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να παρεις always on συνδρομη. Τα kb κατεβαινουν αβερτα. Οχι μονο 1 gb αλλα ουτε και 15gb δεν θα καταλαβεις για το ποτε θα κατεβασεις.
Link to comment
Share on other sites

λογικά δεν θα πάω σε πακέτο ογκοχρέωσης.

Απλά είπα να δω τι κατεβάζω και τι ανεβάζω....έβαλα το DUmeter και βλέπουμε

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

ekana kseka8arisma sta backup mou kai brhka auto to arxeio pou exei 0800 kai pou einai kataxorhmena....palaiotera empaina kai diabaza ka8e post tou camclone mias kai panta ekane trelles apokalupseis!

 

 

eis anamonh loipon

0800.zip

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 1 Δεκ. 2004 , 15:48)

 

Ειδα μια διαφημιση της Ya πριν λιγο, ελεγε με οτι με 3 Ευρω παιρνεις σε οποιοδηποτε σταθερο στην Ελλαδα και μιλας 60 λεπτα. Κοιταξα στο σαιτ της Q και οι τιμες εχουν αλλαξει, πλεον η χρεωση ειναι 0,0466/λεπτο, φθηνοτερη απο αρκετους εναλλακτικους, και αν τη συνδιασουμε με το 0.11/λεπτο σε διεθνη σταθερα και τις πολυ καλες χρεωσεις σε κινητα τοτε μιλαμε για την καλυτερη επιλογη στις καρτες :up:

 

Γνωριζεις τις χρεωσεις προς κινητα και το ρυθμο χρεωσης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hatzisd (20 Δεκ. 2004 , 23:26)

 

Γνωριζεις τις χρεωσεις προς κινητα και το ρυθμο χρεωσης?

 

 

πηγαινε στο http://www.myq.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος samoapark (22 Δεκ. 2004 , 15:38)

 

Οταν εχουμε adsl 1024 με τι ταχυτητα κατεβαζουμε περιπου κατα μεσο ορο? :down:

 

 

115-120KB/s max. :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση!

Πόσα adsl modem μπορούμε να συνδέσουμε σε μια γραμμή;

Για παράδειγμα, υπάρχουν 2 pc.

Αν βάλουμε απο 1 modem σε κάθε pc (στο ίδιο νούμερο PSTN) , αυτά θα συνδεθούν πάνω στο DSLAM ή μήπως το ένα θα κάνει disconnect στο άλλο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (22 Δεκ. 2004 , 17:53)

 

Πόσα adsl modem μπορούμε να συνδέσουμε σε μια γραμμή;

 

1 modem/router.

 

Αν έχεις πολλά pc παίρνεις router και μοιράζεις το internet μέσω ethernet (LAN).

Link to comment
Share on other sites

Exei parei o pateras mou to zyxel prestige 652H kai prospathoume na syndesoume 4 pc. Einai syndedemeno kanonika me ta alla pc omws an den apenergopoihsw entelws to firewall tou zyxel mporei na mpei mono 1 pc sto internet (afto pou einai apeuthias syndedemeno me to modem). Otan apenergopoiw to firewall ola doulevoun roloi. Kserei kaneis ti ginetai?

PS: Sorry gia ta greeklish alla ta ellinika mou ta vgazei chinese :p

Link to comment
Share on other sites

1 Modem/router μπαίνει ανά γραμμή. Αν θες να συνδέσεις 2 pc βάζεις router και δίκτυο ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 2 pc μου συνδέονται και τα 2 μια χαρά.

Δεν χρειάζετε να κλείσω το firewall ούτε στα 2 Pc ούτε στον router.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mousi (23 Δεκ. 2004 , 00:05)

 

Exei parei o pateras mou to zyxel prestige 652H kai prospathoume na syndesoume 4 pc. Einai syndedemeno kanonika me ta alla pc omws an den apenergopoihsw entelws to firewall tou zyxel mporei na mpei mono 1 pc sto internet (afto pou einai apeuthias syndedemeno me to modem) . Otan apenergopoiw to firewall ola doulevoun roloi. Kserei kaneis ti ginetai?

PS: Sorry gia ta greeklish alla ta ellinika mou ta vgazei chinese :p

 

 

Τι εννοείς με τα bolt;

Ή κατάλαβα λάθος ή κάτι έχετε κάνει λάθος...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Speedtouch 500 και ενα Linksys router τα οποια τα εχω συνδεσει μεταξυ τους για να εχω κοινοχρηστο Internet με 3 υπολογιστες.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης : οι ρυθμισεις που μου δινει ο ISP σχετικα με το Speedtouch θα πρεπει να μπουν στο Speedtouch η στο Linksys router.Αν μπουν στον Linksys router τοτε τι ρυθμισεις θα πρεπει να βαλω στο Speedtouch?Ευχαριστω
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσεις στο σχετικό θέμα εδώ και να γίνεις λίγο πιο σαφής οσον αφορά σε ποιες ρυθμίσεις αναφέρεσαι!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ένα απο τα ευτράπελλα του ΟΤΕ!

Κάνω αίτηση για DSL γραμμή του ΟΤΕ. Η DSL γραμμή μπαίνει στο σπίτι μου κανονικά. Πολύ μετά την αίτηση της DSL γραμμής και αφού έχει ήδη έρθει στο σπίτι μου, κάνω αίτηση για το πρόγραμμα Κατ' εξοχήν πολύ ωραία μέχρι εδω. Όμως στον ΟΤΕ μου κόβουν το τηλέφωνο που βρίσκεται στην Αθήνα και που έχει DSL γραμμή, αντί του εξοχικού. Το παράδοξο είναι οτι αφού πήρα 200 τηλέφωνα στις γραμμές εξυπηρέτησης πελατών του ΟΤΕ και αφού μετά απο 2 ώρες μή επανασύνδεσης της γραμμής που βρίσκεται στην Αθήνα. Πήγα στο οικείο παράρτημα του ΟΤΕ για να αντιμετωπίσω την κατάσταση που μου είχε συμβεί. Αφού εξήγησα το πρόβλημα, λεπτομερώς, με τουλάχιστον πέντε υπαλλήλους του ΟΤΕ. Και στο τέλος αφού μίλησα με κάποιον διευθυντή, όπως τον έλεγαν, οι προηγούμενοι υπάλληλοι. Τότε έιδα στον υπολογιστή, όταν έβγαλε το νούμερο της Αθήνας να αναβοσβήνει και να γράφει απο κάτω ΠΡΟΣΟΧΗ! Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ADSL!!

Συμπέρασμα:

1/Μα πως είναι δυνατόν να έβαλα πριν απο μία εβδομάδα DSL και να θέλω να κόψω το τηλέφωνο;

2/Πως είναι δυνατόν το εξοχικό μου να βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας;

3/Το να κόψει το τηλέφωνο ο ΟΤΕ ,τελικά, είναι μια πολύ απλή διαδικασία. Το να το επανασυνδέσει (και μάλιστα απο δικό του σφάλμα) είναι μία διαδικασία που πρέπει να παρακαλάς και να κλαίγεσαι στον καθέ εναν υπάλληλο, είναι μία πραγματικά επίπονη, χρονοβόρα, και παράλλογη χωρίς να σε αποζημιώσει κανεις!!

Αυτά τα ωραία του σύγχρονου ΟΤΕ

Γράψτε κι εσείς τα ευτράπελλα!!

Που ξέρετε μπορει να γίνει καλύτερος!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...