Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Katarxin geia sas, kai sinxaritiria gia tin wraia prospatheia pou kanete apo auto edw to forum.

 

Pernaw kateutheian sto provlima mou.

Edw kai kairo exw metatrepsei tin PSTN mou se ISDN kkathos epeisis exw agorasei mia ISDN 128 OTEnet. To provlima arxise apo tin arxi kathos pote ma pote den exw katevasei me taxitita parapanw twn 7kb. Otan sindeomai dixnei oti mpainw sta 128 alla mataia.. Ta 7 kb den ta ksepernaei. Kapio lako exei i fava kathos ta tilefono leitourgei kanonika afou mporw kai na pernw i na pernoun tilefona, pou simenei oti mono to ena kanali xrisimopoiite, aneksartita an leei oti sindethike me 128. Ta tilefwnimata stin grammi voitheia tou OTE itan mataia, kathos mou legane tis idies gnwstes liseis oi opoioes parepiptontos den elisan tpt. :(

afou dokimasa kathe pithano tropo epilisis, na eggatastisw ksana kai ksana kai ksana to netmod, na allaksw tis rithmiseis tou ktl piga kai agorasa apo to Plaisio ena eswteriko ISDN modem mpas kai lithei to provlima mou. Pali omos oi prospatheies mou akarpes giati to modem poli apla den eggathistate. :cry: Ti tou allaksa slot, ti prospathisa na kanw install tous drivers, tpt ma tpt. Otan paw na kanw install apo to cd kai trexw to exe mou leei oti den iparxei modem eggatestimeno, enw otan paw apo control panel kai kanw anazitisi neou ilikou to vriskei men alla den mporei na kanei tin eggatastasi giati den vriskei katalilous drivers. Sta properties tou modem dixnei agnwsta: etairia, ekdosi, imerominia ktl. To cd twn drivers leei Tornado, evgala kai to modem kai leei se ena autokolitaki Tornado eswteriko bulk ISDN TOR-TAKGR128-PB. Drivers den mporw na vrw allous meso internet. Peite mou re paidia ti ginete edw pera giati ta valium katevenoun 10-10 kai ta pliktrologia spane 5-5. TI fteei se oli tin istoria?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως η ΟΤΕΝΕΤ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με το νετμοντ σου αναβουν και τα δυο καναλια; (ξερεις και τα δυο πρασινα φωτακια των γραμμων). Ενεργοποιησες τη δυνατοτητα χρησης και των δυο καναλιων απο το netmod configuration? (και κυριως, γιατι ειναι ζαβο, το δεχτηκε;) Αναβαθμιση στο νετμοντ (στο firmware) δοκιμασες να κανεις; Το νεο μοντεμ υποθετω οτι το συνδεσες στην ψηφιακη θυρα του νετμοντ ετσι? Εκει που το βρισκει και δεν εχει drivers, γιατι δε του δινεις να ψαξει το cd σου; Σορρι για τις πολλες ερωτησεις, αλλα καμμια φορα τα απλα ειναι που δεν βλεπουμε και μας μπερδευουν!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση από εμένα, με το netmod συνδέεσαι σειριακά ή με USB;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας στα settings του lan interface, αν δεν τον έχεις κάνει ίδη, και όρισε την σύνδεση ως 10BaseT full bi-directional γιατί έχει παρατηρηθεί μεγάλη ασυνβατότητα του συγκεκριμένου router. Επίσης η Ζyxel είχε εκδώσει firmware για αυτό το λόγο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι περιλάμβανε και την δικιά σου κάρτα, ρίξε μια ματιά... http://www.zyxel.com/support/download.php

http://www.geocities.com/dmr_dev/CatAquarium.jpg

Link to comment
Share on other sites

exo ena tornado cooperjet 800 kai molis paei na kanei connect mou vgazei sfalmata 797,633 .eimai aganaktismenos den ksero ti na kano eno i dsl trexei .exo kanei ta panta opos allagi thira ktl alla tpt. parakalo ta fota sas.
http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Thelo na moiraso mia adsl me ena filo pou vrisketai se apostash gyro sta 200m(optikh epafh me taratsa).Auto profanos prepei na ginei asyrmata.Profanos tha xreiasto ena dsl router,ena accesspoint kai mia keraia.Exo thn entyposh pos yparxei router pou einai tautoxrona kai accesspoint alla den xero an auto tha exei proektash gia keraia exoterikh kathos den nomizo to aceesspoint na exei tetoi emveleia.please doste ta fota sas...
Link to comment
Share on other sites

η vivodi εχει δικο της δικτυο αλλα το θεμα ειναι να σε καλυπτει εκει που εισαι.... Η Αθηνα ας πουμε θα καλυφθει ολη το επομενο εξαμηνο.... και βεβαια δινει συνδρομες χωρις ογκοχρεωση αλλα αυτο το κανουν σχεδον ολοι...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Η vivodi είναι κορυφή, άντε στο http://www.vivodi.gr και δες αν σε καλύπτει με δικό της δίκτυο ή μέσω ΟΤΕ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zeppe85 ( 2 Σεπ. 2004 , 00:28)

 

to 8ema einai oti ego 8a figo gia to tei stin kavala kai stin estia o ote den mpainei ,ego xoris internet 8a ta paikso

 

gi ayto psaxno gia asirmato dsl

 

 

Mάλλον για δορυφορικό ψάχνεις, το οποίο είναι πανάκριβο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εδω και 4 μερες εχω και εγω dsl χωρις κανενα προβλημα αλλα απο το απογευμα το μοντεμ (speedtouch) δεν συγχρονιζεται με το κεντρο.

τιμπορει να φταιει? μπορω με καποιον τροπο να κανω κατι? πηρα τηλ το 121 και μου ειπαν οτι απο αυριο θα το κοιταξουν

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου δούλευε μια χαρά για καμιά δεκαπενταριά μέρες (Cisco SOHO 96) και από χθες το μεσημέρι δεν συνδέεται με τίποτα. Το λαμπάκι CD (Carrier Detect) είναι αναμένο που αν μη τι άλλο σημαίνει ότι είμαι συνδεδεμένος στο DSLAM, αλλά όταν πάει να τεστάρει την σύνδεση μου βγάζει VPI/VCI values invalid.

 

Η ΟΤΕνετ λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ στο 121 μου είπε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο οι τεχνικοί σήμερα. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ήρθε ένας τεχνικός του ποτΟΤΕ από το γραφείο που δουλεύω για να κοιτάξει ένα πρόβλημα και τον ρώτησα τι συμβαίνει και μου είπε off the record ότι σε κάποια κέντρα που χρησιμοποιούν siemens κάνουν κάποιες αλλαγές για να μπορούν να βάλουν 2χρήστες παραπάνω σε κάθε μηχανάκι.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freeland ( 3 Σεπ. 2004 , 11:33)

 

Εχθές ήρθε ένας τεχνικός του ποτΟΤΕ από το γραφείο που δουλεύω για να κοιτάξει ένα πρόβλημα και τον ρώτησα τι συμβαίνει και μου είπε off the record ότι σε κάποια κέντρα που χρησιμοποιούν siemens κάνουν κάποιες αλλαγές για να μπορούν να βάλουν 2χρήστες παραπάνω σε κάθε μηχανάκι.

 

 

Nαι συγχρονίζουν τα siemens dslam σε χαμηλότερες συχνότητες (σε αυτές που δούλευαν ανέκαθεν τα intracom).

Με αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα. Α ρε ΟΤΕ, υποβαθμιση της αναβάθμισης. Αλήτες. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε Siemens DSLAM πέφτω, οπότε μπορεί και να ισχύει αυτό που είπε ο freeland. Ελπίζω να μη μας σκίσουνε, γιατί είχα πολύ καλές ταχύτητες μέχρι τώρα (15 μερούλες...). Με την χαρά θα μείνω μου φαίνεται... :confused:
Link to comment
Share on other sites

ok παιδια το εφτιαξα, μετα απο ελεγχο απο τον οτε και απο την forthnet διαπιστωθηκε οτι εμπαινα με λαθος κωδικο, τον ξαναπερασα και αυτο ηταν ολο αλλα το θεμα ειναι πως χαηκε το pass?

τεσπα ολα καλα :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eaglecom ( 3 Σεπ. 2004 , 19:28)

 

yparxei lysi.des stin selida http://www.eaglecom.ch kai pes mou.exoume tin dinatotita na kalipsoume oles tis anages.

 

 

Ας μην υπερβάλουμε... Τα πράγματα είναι απλά. Η απόσταση που λες είναι πολύ μικρή και καλύπτεται ακόμα και χωρίς κεράιες (Χωρίς αυτό να είναι η καλύτερη λύση).

Βέβαια στο http://www.awmn.gr μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για συσκευές, κεραίες και άλλα πολλά. Όρεξη να ‘χείς να διαβάζεις.

 

Πάντως, ειδικά εάν χρησιμοποιήσετε κεραίες να είναι οπωσδήποτε κατευθυντικές! Και ακόμα AP και client να έχουν ρυθμιζόμενη ισχύ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση εκτός του ότι θα είστε παράνομοι, θα συνεισφέρετε στον ήδη ιδιαίτερα ενοχλητικό για όλους μας θόρυβο.

 

Προτιμήστε 801.11b παρά 801.11g.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτό το άρθρο από τη Ναυτεμπρική:

http://www.naftemporiki.gr/news/static/04/08/26/951874.htm

 

Περιγράφει το πώς έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην αγορά σταθερής τηλεφωνίας των ΗΠΑ (όπου για να μην ξεχνιόμαστε από παλιά υπάρχουν αρκετοί φορείς σε αντίθεση με εμάς που είχαμε μόνο τον αγαπημένο μας ΟΤΕ και εδώ και λίγα χρόνια τους εναλλακτικούς αλλά και αυτούς μόνο μέσα από το δικό του δίκτυο).

Από τη στιγμή που διάφορες εταιρίες εισήγαγαν υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας όχι με τον παραδοσιακό τρόπο (καλώδιο τηλεφώνου-> κουτί-> πρίζα κλπ) αλλά μέσω άλλων τεχνικών (ασύρματο δίκτυο, voIP) σε συνδιασμό με άλλες υπηρεσίες (πχ ίντερνετ) έχουν αποσπάσει ένα πολύ σημαντικό κομμάτι από την πίτα.

Παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα σημεία αλλά καλό είναι να το δείτε όλο.

Για πολλούς η πρίζα τηλεφώνου που βρίσκεται στον τοίχο και συνδέει τη συσκευή με τηλεφωνικό δίκτυο είναι πλέον άχρηστη.
Ηδη οι συνδρομητές της Verizon στις παραδοσιακές γραμμές τηλεφωνίας έχουν μειωθεί κατά πέντε εκατομμύρια (ή ποσοστό 10%) από τα τέλη του 2000.
«Η βιομηχανία και οι επιχειρήσεις μας πρόκειται να υποστούν τέτοιες αλλαγές μέσα στην επόμενη πενταετία, όσες δεν είχαν υποστεί στη διάρκεια των προηγούμενων είκοσι ετών», επισημαίνει χαρακτηριστικά ο Ντουέιν Ακερμαν, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της BellSouth, εταιρείας υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας σε εννέα Πολιτείες των ΗΠΑ.

 

Τώρα αν αναρωτιέστε γιατί τα γράφω αυτά, νομίζω έχουν σχέση και με εμάς γιατί δείχνουν το δρόμο και στις δικές μας εταιρίες.

Τη στιγμή που το να αποκτήσεις δικό σου δίκτυο σταθερής κοστίζει τόσο πολλά (πρέπει να σκάψεις όλη την Αθήνα για παράδειγμα) και η σταθερή τηλεφωνία έχει εκ των πραγμάτων χαμηλότερα έσοδα από την κινητή (λόγω χαμηλότερων τιμών) είναι πολύ δύσκολο και ριψοκίνδυνο για μια εταιρία να μπει στην αγορά ως πλήρης ανταγωνιστής του ΟΤΕ.

Από την άλλη είναι πολύ πιο αποδοτικό να συνδιάσεις σταθερή τηλεφωνία με κάτι άλλο (πχ δορυφορικό ίντερνετ και τηλεφωνία με voIP) και να προσφέρεις ένα πακέτο που και θα ικανοποιήσει περισσότερο τους πελάτες σου και θα σου αποφέρει μεγαλύτερα έσοδα.

 

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα η Vivodi και η Telepassport προσφέρουν εν μέρει τετοιες υπηρεσίες αλλά χωρίς να είναι πλήρως ανεξάρτητες από τον ΟΤΕ. Ας ελπίσουμε να δούμε και άλλους να δραστηριοποιούνται.

 

(το άρθρο είναι λίγο παλιό επειδή το έστειλα και σε κάποιον staff του myphone και περίμενα μήπως το βάλουνε στο mynews)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...