Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Skeftome na valo dsl alla epidi exo laptop thelo na exo wireless sindesh.To kalitero wireless router einai to usr9106 h iparxei kati kalitero sthn agora?

Yparxei periptosh kapios gitonas na mou klevei to shma i oxi?

Tha pianei kai ston pano kai kato orofo tou spitiou mou?An oxi ti prepei na kano gia na exo shma katheta?isos na travikso kapio kalodio kai na agoraso akoma ena router?

 

 

euxaristo poli....sorry for the greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε μπλιπ, εγώ θυμάμαι όταν είμουν φαντάρος ήθελα να διακόψω τη ντσλ κ όχι να την αρχίσω... :p

 

άνευ πλάκας τώρα, μιας που'σαι αθήνα κ δε θες καθόλου τον ποτέ, βάλε βιβόντι που λέει κ ο λιούτον :)

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη επιλογη ειναι αυτη που λες, ο γειτονας δε θα σου κλεβει σημα, χρειαζεσε μεγαλο κλειδι για προσβαση και λογικα θα πιανει και στο πανω οροφο. (Σε μενα πιανει)

 

περισσοτερα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=81534

 

:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε μπλιπ, εγώ θυμάμαι όταν είμουν φαντάρος ήθελα να διακόψω τη ντσλ κ όχι να την αρχίσω... :p

 

άνευ πλάκας τώρα, μιας που'σαι αθήνα κ δε θες καθόλου τον ποτέ, βάλε βιβόντι που λέει κ ο λιούτον :)

 

 

το ειχα σκοπο αλλα δεν υποστηρίζει στην περιοχή μου το ιδιοκτητο δικτυο της... μονο μεσω οτε λεει... :mad:

:X
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα το COOPERJET ROUTER/modem 811 ADSL/ISDN

 

Μπορείς σε παρακαλώ να κοιτάξεις αν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει bridged mode; Πιθανόν να το λέει και κάπως αλλιώς. Η συγκεκριμένη λειτουργία είναι για να παρακάμπτει το ΝΑΤ κτλ και να δίνει απευθείας την πραγματική ip που δίνει ο isp, στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

τότε για να'χεις το κεφάλι κ την τσέπη σου ήσυχα, πας στον ποτέ, κάνεις αίτηση μετατροπής της ισντν64 γραμμής σε πστν κ ταυτόχρονα αίτηση για να σε ανοίξει γραμμή ντσλ (σκέτο αυτό κ χωρίς ρούτερ δικό τους). παίρνεις ένα βάλιου φορ μάνεη ρούτερ πχ το ρομπότικς το 9105/9106 κ το ραμ με την 3μηνη χολ384 κ περιμένεις να ενεργοποιηθεί η γραμμή απ'τον ποτέ για να ξεκινήσεις σερφάρισμα :) όλο αυτό το διάστημα μελετάς ποιος προβάιντερ θα κάνει τις καλύτερες προσφορές κ το γενάρη διαλέγεις κ παίρνεις τη νέα σου σύνδεση ;)
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι εννοεί κανείς "φτηνή λύση".

Τα αξιοπρεπή (ως προς την υποστήριξη κυρίως, οι δυνατότητες που ζητάς δεν είναι τίποτε φοβερό) τηλεφωνικά κέντρα ξεκινούν γύρω στα 300 Euro.

 

Μια λύση που αξίζει λίγο ψάξιμο είναι ένα ασύρματο με δύο ακουστικά στην ίδια βάση: Οι φτηνότερες λύσεις της Panasonic και της Siemens δεν ξεπερνούν τα 100 Euro (για δύο ακουστικά), δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζουν μεταβίβαση κλήσης.

 

Αυτό που σίγουρα την υποστηρίζει είναι το Panasonic 535: Ο πομπός του αποτελεί ένα κανονικό σταθερό τηλέφωνο και υποστηρίζονται κανονικά οι λειτουργίες ενδοεπικοινωνίας με το ασύρματο ακουστικό. Είχα αγοράσει ένα το καλοκαίρι για 125 Euro, νομίζω ότι μάλλον εύκολα θα το βρεις.

 

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,

 

αν και δεν μ'αρέσει να προωθώ προιόντα πΟΤΕ, γιατί δεν δοκιμάζεις ένα σύστημα ISDN / MSN?

 

Μπορείς κάτω από τον αριθμό τηλεφώνου του σπιτιού σου (π.χ. 28ΧΧ0ΧΧΧΧΧ) να προσθέσεις ένα δικό σου αριθμό MSN (28XX0somethingelse) και με την κατάλληλη διαρύθμιση του netmod να χτυπάει η δική σου συσκευή ΜΟΝΟ στον δικό σου αριθμό ISDN (με τις κλήσεις στον παλιό αριθμό να πηγαίνουν κανονικά στους γονείς).

 

Μάλιστα, με το multiISDN δεν χρεώνεσαι και τέλος μετατροπής (~15 Ε) αν η γραμμή σου είναι απλή...

 

Το πάγιο, πέρα από το πάγιο της ISDN είναι 0.73 Ε ανά πρόσθετο αριθμό (1), και στην υπηρεσία multiISDN είναι 1.5 Ε για...3 αριθμούς ;)

 

Μήπως σε συμφέρει καλύτερα κάτι τέτοιο, από τηλεφωνικά κέντρα και άλλες αλχημείες?...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην πρώτη σελίδα ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=82775

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα κουβεντα για τιμες γινεται εδω :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια βοήθεια σε κάτι παιδιά. Ένα φιλαράκι, έβαλε την άνοιξη adsl, αγοράζοντας το adsl-in-a-box της forthnet. Το τετράμηνο έληξε πριν από καιρό και θέλει να ξαναβάλει adsl, αλλά με vivodi αυτή τη φορά.

 

Η απορεία του είναι αν to dsl της vivodi, θα είναι συμβατό με το modem που του έδωσε η forthnet . Και αν χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις να κάνει. Αυτά. :p

Thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

Ok. ευχαριστώ. Επειδή έχω firewall στο pc (σε software) μαλλον θα προτιμησω DSL Router χωρίς firewall.

 

Βρήκα αυτό το adsl modem apo tin USR και κάνει μονο 66,50 Ευρώ (router & firewall). Καλό;

 

Και εγώ αυτό λέω να πάρω αλλά, το 9106 που ειναι και wireless!:)

Έχω ακούσει τα καλύτερα για το USR! To 9105 το e-shop το έχει 59.50 Ευρώ τελική!;)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα απορώ γιατι τοσα χρόνια ο ΟΤΕ δεν εχει εμπλουτίσει τα κεντρα του με περισσότερες ψηφιακες ευκολίες, όπως π.χ επιλεκτικη απόκρυψη αριθμου και ενα σωρο αλλες. Εξαλου δεν χρειάζετε καμια επένδυση ολα ειναι έτοιμα..
Link to comment
Share on other sites

λοιπόοοον.. ψάχνω κάτι σπάνιο (πλέον)..

 

έναν εξωτερικό διαχωριστή fax - τηλεφώνου..

 

είχα έναν (difax9) μιας ελληνικής βιοτεχνίας (EM-ES), η οποία έκλεισε έδω και χρόνια, ο οποίος παρέδωσε πνεύμα..

 

αν έχει κανείς κάτι στο μυαλό του..

έχω λόγο που θέλω εξωτερικό μηχάνημα και το ξέρω οτι όλα τα fax το έχουν ενσωματομένο..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να κοιτάξεις αν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει bridged mode; Πιθανόν να το λέει και κάπως αλλιώς. Η συγκεκριμένη λειτουργία είναι για να παρακάμπτει το ΝΑΤ κτλ και να δίνει απευθείας την πραγματική ip που δίνει ο isp, στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή.

δεν ειναι καλυτερα να υπαρχει ΝΑΤ? ειναι καποιου ειδους προστασια και αυτο.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Το Dumeter νομίζω πως κάνει αυτήν την δουλειά,χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος

Ναι το κάνει.

Σου δείνχει τι έχεις κατεβάσει καθημερινά, ανα βδομάδα και ανα μήνα

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όπως και το Net Limiter. ;) Το οποίο επιπρόσθετα μπορεί να περιορίσει και το bandwidth σε όποια προγράμματα επιθυμείς.
Link to comment
Share on other sites

Το Du Meter παντως ειναι παρα πολυ καλο. Ειναι για 30 ημερες μονο, αλλα μπορω εαν θελεις να σου στειλω το "σπαστηρι".

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...