Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν αγορασεις δηλαδη το HiBOX της HOL το ρουτερ μετα το 12μηνο θα πρεπει να το επιστρεψεις πισω;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν αγορασεις δηλαδη το HiBOX της HOL το ρουτερ μετα το 12μηνο θα πρεπει να το επιστρεψεις πισω;

 

Αν διακόψεις τη συνεργασία σου με τη HOL ναι, αφού στο δίνουν με χρησιδάνειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Και μερικές διευκρινίσεις:

 

Δεν είπα πως οι άλλες εταιρίες δεν είναι καλές.Απλά για τις δυο αυτές ενδιαφέρομαι εγώ(τη HOL ως παλιός χρήστης χωρίς ουσιαστικά παράπονα και τον ΟΤΕ γιατί έχω κάποιες "άκρες" για κλύτερη εξυπηρέτηση).

 

Η μη αλλαγή email ήταν ατού ,όχι προαπαιτούμενο,πράγμα που έγινε από τις απαντήσεις σας :))

 

Η τιμή του con-x δεν με ενδιέφερε προς το παρόν,ούτε και στο άμεσο μέλλον ,πλεον :))

 

Την dial up backup σύνδεση τη θεωρώ βασικό ατού και μακάρι να τη δίνει και η HOL.Θα ξέρω μέχρι τη δευτέρα.

Και όχι,δε μένω Αθήνα,αλλά Λάρισα.

 

Pan 82 , είμαι τακτικότατος χρήστης του διαδικτύου ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια (10; ίσως παραπάνω).Λίγο δύσκολο να αλλάξω συνήθειες στα 40φεύγα μου.Οπότε μια χαρά μου κάνει η 768.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA THELO MIA BOITHEIA AN KSEREI KAPIOS.EXO TO SIPOURA TO SPA-3102 KAI EXO PROBLHMA ME THN GRAMH OTE POY TOY EXO PANO DEN ME AKOYNE DHNATA .YPARXEI KAPOIA RITHMISH POY KANO MESA p.x STO MIKROFONO NA MEGALOSO VOLUME H KATI TETOIO.EYXARISTO EK TON PROTERON
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Χθες αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα..Ενώ έψαχνα ένα serial number μπήκα σε μια σελίδα αποπου καταλαβα ότι κάτι "μπήκε" στο κομπιούτερ μου.Έκανα έλεγχο για ιούς, malware κτλ βρήκε κάτι πραγματακια τα διεγραψε μόνο του το πρόγραμμα security kit κ ένα που ήταν στο temporary internet files το διέγραψα εγώ.Κάνω επανεκκίνηση και βλέπω ότι το Security kit δεν έτρεξε με την εκκίνηση και δεν μπορούσα κ εγώ να το τρέξω..Δε φαινόταν το εικονίδιο του δίπλα από την ώρα (κάτω δεξιά).Κάνω uninstall και ξανα install βρίσκει αναβαθμισεις και ξανά ψάχνω για ιους κτλ.Ταυτόχρονα μου έλεγε στο εικονίδιο του spam control malfunction.Κάνω απανεκκίνηση και δεν το ξαναεμφανίζει..Ξανά uninstall install κτλ και πάλι το ίδιο μήνυμα.Ακόμα δεν εμφανίστηκε το εικονίδιο..Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε μεχρι τις 12 του μηνος να δουμε τι θα βγαλει η FORTHNET και πως θα απαντησει η ΟΤΕΝΕΤ.

 

Η παλια προσφορα της FORTHNET ληγει στις 12/12, οποτε λιγες ημερες υπομονη.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με το σταθερο τηλεφωνο οταν με παιρνουν το τηλεφωνο χτυπαει μονο μια φορα και μετα κλεινει επισης ουτε εγω μπορω να παρω εχει προβλημα το μοντεμ μημπως η το προβλημα ειναι στον οτε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Χθες αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα..Ενώ έψαχνα ένα serial number μπήκα σε μια σελίδα αποπου καταλαβα ότι κάτι "μπήκε" στο κομπιούτερ μου.Έκανα έλεγχο για ιούς, malware κτλ βρήκε κάτι πραγματακια τα διεγραψε μόνο του το πρόγραμμα security kit κ ένα που ήταν στο temporary internet files το διέγραψα εγώ.Κάνω επανεκκίνηση και βλέπω ότι το Security kit δεν έτρεξε με την εκκίνηση και δεν μπορούσα κ εγώ να το τρέξω..Δε φαινόταν το εικονίδιο του δίπλα από την ώρα (κάτω δεξιά).Κάνω uninstall και ξανα install βρίσκει αναβαθμισεις και ξανά ψάχνω για ιους κτλ.Ταυτόχρονα μου έλεγε στο εικονίδιο του spam control malfunction.Κάνω απανεκκίνηση και δεν το ξαναεμφανίζει..Ξανά uninstall install κτλ και πάλι το ίδιο μήνυμα.Ακόμα δεν εμφανίστηκε το εικονίδιο..Τι να κάνω;

Aν δε κάνω λάθος νομίζω ότι αυτό βγαίνει γιατί κάτι spamοειδές έχει μπει στον υπολογιστή και δεν αφήνει το security kit να λειτουργήσει σωστά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνήθως είναι πρόβλημα σε ISDN τηλέφωνο . ( συνήθως δεν κλείνει αλλά απαντάει αυτόματα χωρίς να το σηκώσεις . )

Πάρε τις βλάβες θα σου το αλάξουν .

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην γράφετε κεφαλαία. Είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση και είναι σαν να φωνάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας. εχω το εξης προβλημα: εχω ενα modem-router, το jetspeed 520 και προσφατα αγορασα ενα wireless router της linksys καθως και εναν usb adaptor της ιδιας εταιριας. Αυτο που θελω ειναι να συνδεσω το laptop μου στο internet (μεσω wi-fi) αλλα δ το εχω καταφερει ακομα...Δηλαδη, στον desktop εχω συνδεσει το router πανω σε αυτο το modem-router (jetspeed) αλλα δ μπορω να τα ρυθμισω ωστε να μπαινει στο internet. Αρχικα πηγα να κανω τη συνδεση οπως ελεγε στο cd της linksys αλλα σε καποια φαση μου ζητησε host name & domain name...ε, πηρα τον οτε και μου ειπε 'ξερεται, δ συνεργαζομαστε με αυτη την εταιρια και....' Καποιος μου ειπε να μην παω με τα cd της αλλα χειροκινητα...

 

Τεσπα, τωρα το μονο που εχω καταφερει ειναι να συνδεονται οι 2 υπολογιστες ασυρματα σε τοπικο δικτυο...

 

Please βοηθεια....αλλιως θα πω του θειου μου του Βασιλη (Αγιος γαρ..) να μην σας φερει δωρο!!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μήπως κάποιος που ξέρει θα μπορούσε να βοηθήσει? Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πώς θα εγκαταστήσω ένα VoIP τηλέφωνο;

 

Ας υποθέσουμε ότι διαθέτω ένα ρούτερ και ADSL, ενώ η γραμμή του σταθερού είναι ΟΤΕ. Και φυσικά πως έχω και μία συσκευή VoIP.

 

1. Όταν συνδέσω τη συσκευή, θα χρειαστεί να διαλέξω και πρόγραμμα, όπως π.χ. το Skype ή το VoipBuster κλπ.?

Ποιό συμφέρει περισσότερο για κλήσεις από Ελλάδα σε Ελλάδα?

 

2. Η χρέωση κ η εξόφληση πώς γίνονται? Χρειάζεται πιστωτική κάρτα? Αν παλι δεν έχω πιστωτική ή δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω, τότε τι γίνεται? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

 

3. Έρχεται λογαριασμός μέσω ταχυδρομείου, ή απλά ενημερώνεσαι μέσω internet, ή και τα δύο?.

 

Με λίγα λόγια, ζητάω να μου πείτε πώς να κάνω την αρχή για να αποκτήσω VoIP τηλεφωνία... Πιστεύω ότι κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει κ αυτό, γιατί θεωρώ πως το topic θα βοηθήσει σημαντικά όλους όσους δεν έχουν VoIP, αλλά θέλουν να βάλουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :happy:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μήπως κάποιος που ξέρει θα μπορούσε να βοηθήσει? Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πώς θα εγκαταστήσω ένα VoIP τηλέφωνο;

 

Ας υποθέσουμε ότι διαθέτω ένα ρούτερ και ADSL, ενώ η γραμμή του σταθερού είναι ΟΤΕ. Και φυσικά πως έχω και μία συσκευή VoIP.

 

1. Όταν συνδέσω τη συσκευή, θα χρειαστεί να διαλέξω και πρόγραμμα, όπως π.χ. το Skype ή το VoipBuster κλπ.?

Ποιό συμφέρει περισσότερο για κλήσεις από Ελλάδα σε Ελλάδα?

 

2. Η χρέωση κ η εξόφληση πώς γίνονται? Χρειάζεται πιστωτική κάρτα? Αν παλι δεν έχω πιστωτική ή δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω, τότε τι γίνεται? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

 

3. Έρχεται λογαριασμός μέσω ταχυδρομείου, ή απλά ενημερώνεσαι μέσω internet, ή και τα δύο?.

 

Με λίγα λόγια, ζητάω να μου πείτε πώς να κάνω την αρχή για να αποκτήσω VoIP τηλεφωνία... Πιστεύω ότι κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει κ αυτό, γιατί θεωρώ πως το topic θα βοηθήσει σημαντικά όλους όσους δεν έχουν VoIP, αλλά θέλουν να βάλουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :happy:

 

Για Voip Μέσω Ethernet

1) Όχι. Εγγραφή στο voipbuster αν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο. Καλύτερανα εγγραφείς σε κάτι σαν evoice ή icall

2) Γενικά θέλει πιστωτική. Στο icall της ALtec μπορείς και με κάρτες talk talk.

3)Ενημερώνεσαι online

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Router της ZyXEL το 2602R με ενσωματωμένο adapter για VoIP... Έχω φτιάξει τον i-call λογαριασμό και πιστεύω πως έχω κάνει τις ρυθμίσεις σωστά αλλα όταν πέρνω τηλ. με ακούνε καμπάνα ενώ εγω τους ακούω σπαστα... Με το x-lite που δούλευα δούλευε ΚΑΜΠΑΝΑ...

 

http://rapidshare.com/files/7296105/...call_.zip.html

(Συννημένες οι printscreened photos με τα settings...)

PLZ help....:(

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα format και τώρα όλα εντάξει..Ευχαριστώ πολυ.

Πάντως φίλε μάλλον κανείς δε ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό. Κάποιοι λένε ότι αν αλλάξεις στις επιλογές του spam control τη προτεραιότητα σε normal δε το βγάζει αλλά δε το έχω και το πρόγραμμα για να πω με σιγουριά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται να έχεις στημενο FTP server η web server σε DSL συνδεση που εχεις απο κάποιον provider? Παλιότερα θυμαμαι οτι αυτο απαγορευοταν...γνωριζεται κατι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω το εξής πρόβλημα : Υπάρχει ένα δίκτυο VPN μέσω της HOL με τρεις κόμβους, 1 Αθήνα & 2 Θεσ/νικη. Και από Θεσ/νίκη και από Αθήνα, όταν κάποιο PC προσπαθεί να κατεβάσει κάτι, τις πιο πολλές φορές θα κολλήσει το download. Δηλαδή, πχ εκεί που έχει κατεβάσει 1,5ΜΒ από τα 20ΜΒ και σου δείχνει ταχύτητα download 50Κb/s, σταματάει στο 1,5ΜΒ. Δεν βγάζει κάποιο σφάλμα, απλά μένει εκεί. Ο 1 κόμβος εδώ στην Θεσ/νίκη ( Σίνδος ) έχει ένα Cisco Router 876. Λογικά και στην Αθήνα θα υπάρχει κάτι ανάλογο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedes..

loipon,

exw ena modem dsl jetspeed 520i..

thelw omws na parw ena kainourgio to opoio tha ipostirizei wlan/wifi etc tha mporw na mpainw sto internet apo to psp kai to melontiko mou p990i....

ti protinete ?

 

PS:tha prepei na kanw kainourgio port forwarding gia ta games kai tis efarmoges mou meta? :cry:

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

alcatel 585 / usr 9108 / zyxel 660HW

 

Ναι θα ξανακάνεις port-forwarding αλλά έχοντας σημειώσει τα ports κλπ δεν είναι και τόσο τραγικό.( 5 λεπτά δουλειά)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...