Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρτους τηλεφωνο στο 010 6781300 ή αν προτιμας στο 031 0 501 984. Αυτα τα τηλεφωνα αναφερουν στο σαιτ τους :blink: :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Θελω να ρωτησω αν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδεθώ στο internet με το laptop μου ασύρματα αλλά χωρίς να χρειάζεται κάποιο desktop pc? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SIE-M55/11 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.1.0.7.3 (GUI) MMP/1.0)

 

xreiazesai kapio access point i ena wireless router/modem

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως το εθεσε ο Κυνηγος. οντας στην εμβελεια ενος AP μποεις μεσω του LAN να βγεις Ιnternet!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 και πλέον χρόνια στη Lannet αποφασίζω να αλλάξω εταιρία και να πάω στην tp. Αφού συμπληρώνω σωστά την αίτηση προεπιλογής με τα δικαιολογητικά κλπ με ειδοποιούν μετά από μερικές μέρες από την tp πως η προεπιλογή μου είναι οκ και μπορώ να σταματήσω να χρησιμοποιώ το 1787.

 

Όλα καλά, μέχρι που με κάλεσαν και από τη Lannet (!!!) μετά από 15 μέρες από το τηλεφώνημα της tp για να μου πουν πως η προεπιλογή μου μαζί τους είναι εντάξει...φυσικά ρώτησα σε ποια προεπιλογή αναφέρονταν όταν δεν είχα κάνει καμία αίτηση και μετά από 20 λεπτά στο τηλέφωνο βρήκαν πως όταν τους πήγε η κατάργηση της προεπιλογής από την tp (με την οποία είχε ενεργοποιηθεί η προεπιλογή) αυτοί πήραν τηλέφωνο σπίτι μου και με την προφορική διαβεβαίωση της συζύγου μου (βρέθηκα και παντρεμένος χωρίς να είμαι) διέκοψαν την προεπιλογή με την tp και την επανενεργοποίησαν μ'αυτούς...Έξαλλος φυσικά με τις μεθόδους τους, ζήτησα να διακόψουν αμέσως την προεπιλογή μαζί τους (με τη Lannet δηλαδή) αφού ουδέποτε πήραν δική μου έγκριση για να προχωρήσουν. Αυτό έγινε άμεσα και τώρα πρέπει να ξανακάνω την αίτηση με την tp..πάλι 1787 δηλαδή, πάλι αιτήσεις, φωτοτυπίες κλπ

 

Και για να γελάσετε μόλις εχθές, χωρίς να έχω καμία προεπιλογή, με κάλεσε μια κυρία από το cc της tp για να μου ανακοινώσει πως η προεπιλογή μου είναι οκ...προσπαθώντας να συγκρατήσω το γέλιο μου, της είπα πάλι όλο το story όμως εκείνη επέμενε πως έχω προεπιλογή και μάλιστα πεισματικά.

 

Προφανώς και δεν είχα προεπιλογή ούτε κι έχω και η απλούστερη απόδειξη είναι η κλήση από σταθερό προς κινητό όπου έχω ένδειξη ταυτότητας καλούντος (clp)...

 

Απλά είναι ένα δείγμα της σφαγής που γίνεται μεταξύ των εταιρίων και των μεθόδων που ακολουθούνται...κι εγώ που νόμιζα πως μόνο ο ΟΤΕ λειτουργεί έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είχα προεπιλογή ούτε κι έχω και η απλούστερη απόδειξη είναι η κλήση από σταθερό προς κινητό όπου έχω ένδειξη ταυτότητας καλούντος (clp)...

 

Απλά είναι ένα δείγμα της σφαγής που γίνεται μεταξύ των εταιρίων και των μεθόδων που ακολουθούνται...κι εγώ που νόμιζα πως μόνο ο ΟΤΕ λειτουργεί έτσι...

 

Μήπως όταν συμπλήρωσες την αίτηση της tp επέλεξες την υπηρεσία clp; Για να το τσεκάρεις πάτα 1787 για κλήση προς το κινητό σου και αν βγάλει αναγνώριση τότε έχεις clp και με tp.Πάρε και ενα τηλ στο cc της tp να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα της κοπελιάς που σε πήρε τηλ.

Όσο για την σφαγή που είπες, είσαι λάθος.Δεν πρόκειται για σφαγή, αλλά για ολοκληρωτικό πόλεμο. :p (βλέπε ΟΤΕ,Tellas και λοιπούς, σχετικά με τον τρόπο ενεργοποιήσης-κατάργησης της προεπιλογής,ΟΤΕπιλογές κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όταν πέρνω τηλ σε κάποιον με tp πότε δείχνει τον αριθμό μου και πότε όχι. :wacko: Τι να πείς?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όταν πέρνω τηλ σε κάποιον με tp πότε δείχνει τον αριθμό μου και πότε όχι. :wacko: Τι να πείς?

 

Προφάνως αυτός που σε έγραψε δεν σε έχει ενημερώσει για την υπηρεσία ΑΚΓ με την οποία μπορείς να έχεις ΠΑΝΤΑ εμφάνιση του αριθμού σου και ταυτόχρονα άψογη ποιότητα επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

EINAI H PIO AXIOPISTI ETEREIA.

 

H MONH POU DEN XROSTAEI.

 

Με τι κριτήρια την κρίνεις ως αξιόπιστή;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν συμπλήρωσες την αίτηση της tp επέλεξες την υπηρεσία clp; Για να το τσεκάρεις πάτα 1787 για κλήση προς το κινητό σου και αν βγάλει αναγνώριση τότε έχεις clp και με tp.Πάρε και ενα τηλ στο cc της tp να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα της κοπελιάς που σε πήρε τηλ.

Όσο για την σφαγή που είπες, είσαι λάθος.Δεν πρόκειται για σφαγή, αλλά για ολοκληρωτικό πόλεμο. :p (βλέπε ΟΤΕ,Tellas και λοιπούς, σχετικά με τον τρόπο ενεργοποιήσης-κατάργησης της προεπιλογής,ΟΤΕπιλογές κτλ)

Ρε παιδια ποτέ δεν είχα clp ούτε ζήτησα. Γνωρίζω σχετικά όπως και για την επιπλέον χρέωση. Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα. Απλά δεν έχω προεπιλογή...και ας λένε από την tp ότι θέλουν.

Απλά ήθελα να τονίσω την προχειρότητα με την οποία μας αντιμετωπίζουν οι εταιρίες του χώρου, λες και είμαστε κορόιδα...εγώ προσωπικά αισθάνθηκα τον εμπαιγμό πολύ έντονα.

Για να μην αναφέρω την ταλαιπωρία στην οποία μπαίνω χωρίς να φταίω, να συμπληρώνω προθέματα και δηλώσεις κλπ...επειδή δύο εταιρίες δε ξέρουν τις τους γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

GPRS εχει πολυ χαμηλο throughput....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καλεσε το 210-9999999 και θα καταλαβεις ποια εταιρια εχεις σαν προεπιλεγμενη. (δεν απανταει κανενας στον αριθμο αυτο).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

α.. εγώ πλέον το διασκεδάζω..

 

όπως έχω αναφέρει σε άλλο thread είχα κάνει αίτηση για Forthnet για νούμερο σε νησί. Το νούμερο εξυπηρετεί ενοικιαζόμενα δωμάτια και περνάει από τηλεφωνκό κέντρο άρα ζήτησα 1. να έχω παλμό χρέωσης (γίνεται με συσκευή που δίνει η Forthnet) 2. να ΜΗΝ ενεργοποιηθεί η προεπιλογή

 

νομίζω πάνε κάπου δύο εβδομάδες από τότε που είχα μιλήσει με Forthnet. Τότε μου είχαν πει πως θα με ενημερώσουν όταν ενεργοποιηθεί (ακόμα και με sms στο κινητό) και πως μετά θα έρθουν χωρίς χρέωση τεχνικοί της εταιρείας να περάσουν τη συσκευή παλμού..

 

και ενώ το είχα ξεχάσει και έκανα τις βουτιές μου.. σκάει σήμερα ένα τηλέφωνο..

 

- Γεια σας από τη Forthnet σας καλούμε

- Α μάλιστα.. για την τηλεφωνία

- Ναι.. Αν κάνετε συμβόλαιο μαζί μας μπορείτε να έχετε έκπτωση μπλα.. μπλα..

:blink::wacko:

- εχμ.. έχω ήδη κάνει αίτηση για συμβόλαιο εδώ και καιρό αλλά τίποτα..

- ναι ε? πείτε μου τα στοιχεία σας να το κοιτάξω..

- μάλιστα.. Κακομοίρης Κακομοίρογλου κλπ..

- μάλιστα κ.Κακομοίρογλου θα το κοιτάξουμε..

 

 

κλείνω το τηλέφωνο και ξύνω την κεφάλα μου.. βρε λέω μπας και.. σηκώνω το ακουστικό και πληκτρολογώ 17892109999999

- "μυνημα χωρις χρεωση, η κληση σας δρομολογηθηκε μεσω του δικτύου της Forthnet"

:blink::w00t::tease:

 

με είχαν ενεργοποιήσει, δεν με ενημέρωσαν και με ξαναπήραν να κάνω συμβόλαιο..

(καλά για τη συσκευή παλμού ούτε λόγος.. αύριο θα πάρω τηλέφωνο να γελάσω..)

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτος ο NiKant...εμένα όταν ήμουν στη Lannet μετά από κανένα χρόνο με πήραν τηλέφωνο οι ίδιοι και με ρωτούσαν αν χρησιμοποιούσα κάποια εναλλακτική εταιρία σταθερής τηλεφωνίας!!! Όταν τους απάντησα πως ήμουν ήδη ενεργός συνδρομητής τους για περισσότερο από ένα χρόνο, με ευχαρίστησαν και μου έκλεισαν ευγενικά το τηλέφωνο χωρίς δικαιολογία...

 

Είναι πραγματικά για γέλια το μπάχαλο το οποίο επικρατεί...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα εναν GPRS router της Viola Systems, Arctic κατι ηταν το μοντελο με GPRS δικτυο απο την Vodafone και εμεινα καγκελο με τις ταχυτητες...πολυ χαμηλες.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

aloha, mallon pernao mitilini fititis kai thelo na matho an ginete na valo dsl ekei? den pistevo na mhn ginete eeee?!?!?!!??! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το έχει και εδώ http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/08/05/1077630.htm

 

Από τη μια καλό αυτό, μιας και ο Κόκκαλης είχε βολευτεί με τις δουλείες που έπαιρνε από τον ΠΟΤΕ! Τώρα που τον παραμέρισε ο ΠΟΤΕ, αποφάσισε επιτέλους να κινηθεί επιθετικά και ελπίζω το ίδιο να κάνει και με την τιμολογιακή πολιτική και τις υπηρεσίες που θα παρέχει!

 

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω ενα καλο προβληματακι...

Ειχα PSTN και τωρα εχω ISDN. Ο ΟΤΕ μου εχει ενεργοποιησει την αναγνωριση κλησης και για τον λογο αυτο εχω βαλει μια εξτρα συσκευη αναγνωρισης κλησης (αναλογικης γραμμης) , μεταξυ του NetMod και του τηλεφωνου. Η συσκευη δουλευει αψογα... Μεχρι εδω καλα. Το προβλημα ειναι οτι , οταν συνδεω την αναλογικη γραμμη με το αναλογικο modem (crypto BEST 56K pci) στο PC ωστε να συνεργαστει με ενα προγραμμα αυτοματου τηλεφωνητη - FAX κλπ. το προγραμμα δουλευει σωστα , αλλα παρ΄ολες τις ρυθμισεις που εκανα για να ενεργοποιησω την αναγνωριση κλησης μεσα στο προγραμμα , ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ , (η εξτρα συσκευη αναγνωρισης ΟΚ) . Προσπαθησα και με αλλα προγραμματα (μπας και εφταιγε το πρωτο) αλλα τιποτα σε ολα το ιδιο , πουθενα η αναγνωριση , αφαντη... Ακομη εδωσα μεσω του HYPER-TERMINAL (κατ'ευθειαν στην COM που αντιστοιχει το modem) τις εντολες AT+VCID=1 με αποκριση ΟΚ , οπου σημαινει οτι το modem υποστηριζει την αναγνωριση κλησης , ομως και παλι τιποτα.... Δοκιμασα και σε αλλο PC με αλλο modem (conexant) αλλα και παλι τα ιδια... Αναρωτιεμαι μηπως φταιει το σημα που ειναι ISDN και οχι PSTN , δεν ξερω τι να πω.. Εκανα μεχρι και αναβαθμιση του firmware του NetMod , και παλι τζιφος... Μεσω USB και του NetMod στο PC ΕΧΩ αναγνωριση, ομως ΔΕΝ μπορω να διατηρησω αυτη την συνδεση επειδη το NetMod ειναι μακρυα απο το PC και ΔΕΝ με ενδιαφερει να εχω ISDN συνδεση στο internet !! - H E L P -

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα και έγω και το έχω ακόμα απλά για να έχω αναγνώριση στο pc πρέπει να έχω ως μοντεμ το netmod και όχι το απλό το 56κ δεν ξέρω κατα πόσο σε βοηθάω αλλα το μόνο που έχω να σου πω το μετάνιωσα σαν σκυλί που έβαλα isdn
Link to comment
Share on other sites

Το έχω συνδέσει κανονικά και μπαίνει στο Internet με Automatic ip ...

 

Γιατί όμως όταν το κλείνω το MODEM και το Pc και το ανοίγω την άλλη μέρα μου βγάζει No connectivity limited και invalid IP...

 

Μετα βάζω manual την IP για να συνδεθεί με το MODEM, κάνω restore to defaults .. αλλάζω την IP σε AUTOMATIC και μετά κάνει assigned by DHCP κανονικά ....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...