Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Αν δεν έχεις όρεξη να κάνεις μόνος σου το πρόγραμμα (αλγόριθμο διαχείρισης κλήσεων) ετοιμάσου να πληρώσεις αδρά σε κάποιον που ήδη δουλεύει τέτοια πράγματα (π.χ. http://www.kosmon.gr).

 

 

 

Αν άνοιγε το site....

Να πληρώσω δεν έχω πρόβλημα, να γίνει η δουλειά μου θέλω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Τι κανει ακριβως αυτη η εντολη;Υπαρχει κατι αναλογο οταν κανω μια κληση σε καποιο να βγαινει απορρητο το νουμερο μου;

 

 

M ayth thn entolh an exeis kai allon msn arithmo epilegeis poios thes na emfanizetai.

Nai yparxei kai entolh gia apokripsi alla de th thymamai twra

pare sto 8001126000 einai to help desk tou OTE gia to ISDN

einai polloi eksipyretikoi ..

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Pedes kseri kanis ti INIT STRING bazw sto netmod oste na xrisimopii mono to ena kanali 64kbit oste i apo lathos i apo ti den kserw min xrisimopiisi kai to deutero kanali kai diploxreonome ??????
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξής πρόβλημα: θέλω σε ένα σπίτι που έχει μόνο μια μπρίζα τηλεφώνου (όχι ISDN) να κάνω νέα σύνδεση ISDN (να έχω δηλαδή και το παλιό νούμερο και καινούριο). Ξέρετε αν γίνεται?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, συνενοήσου με το 134 για το νέο αριθμό (αν και δεν χρειάζεσαι νέο αριθμό, αν μετατρέψεις την υπάρχουσα γραμμή σε ISDN). ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Γίνεται, συνενοήσου με το 134 για το νέο αριθμό (αν και δεν χρειάζεσαι νέο αριθμό, αν μετατρέψεις την υπάρχουσα γραμμή σε ISDN). ;)

 

 

το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να την μετατρέψω γιατί είναι στο όνομα του προπάππου μου :'( :blink: και οι διαδικασίες είναι τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάρε το 134 και ζήτα μια νέα ISDN γραμμή. Εαν δεν φτάνουν τα καλώδια που έρχονται τώρα στο σπίτι, ο τεχνικός (υποθέτω) ότι θα φέρει καινούργια. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" γνωστό: Στην αναλυτική κατάσταση λογαριασμού του ΟΤΕ φαίνονται όλες οι κλήσεις προς ΕΠΑΚ, πότε μπήκες, πόσο κάθησες κτλ! Ποιά είναι η καλύτερη εναλλακτική λύση ώστε να αποφύγω αυτό το φακέλωμα; Κατά νου έχω τις κάρτες προπληρωμένου internet αλλά έχω την εντύπωση ότι πάλι ΕΠΑΚ που φαίνεται καλείς, ενώ οι λύσεις τις Τellas δεν συμφέρουν για κάποιον που μπαίνει συχνά στο διαδίκτυο! Δυστυχώς η χρονοκάρτα δεν υποστηρίζει ΕΠΑΚ (λογικό εξάλλου!) Καμμία ιδέα κανείς;! :o
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kmeg

 

Το "πρόβλημα" γνωστό: Στην αναλυτική κατάσταση λογαριασμού του ΟΤΕ φαίνονται όλες οι κλήσεις προς ΕΠΑΚ, πότε μπήκες, πόσο κάθησες κτλ! Ποιά είναι η καλύτερη εναλλακτική λύση ώστε να αποφύγω αυτό το φακέλωμα; Κατά νου έχω τις κάρτες προπληρωμένου internet αλλά έχω την εντύπωση ότι πάλι ΕΠΑΚ που φαίνεται καλείς, ενώ οι λύσεις τις Τellas δεν συμφέρουν για κάποιον που μπαίνει συχνά στο διαδίκτυο! Δυστυχώς η χρονοκάρτα δεν υποστηρίζει ΕΠΑΚ (λογικό εξάλλου!) Καμμία ιδέα κανείς;! :o

 

 

Η μόνη λύση είναι αυτό με την Tellas ή να ξέρεις τον αστικό αριθμό του provider σου για τον νομό που είσαι και να μπαίνεις με την χρονοκάρτα του ΟΤΕ. Αν μένεις στον νομό Αττικής και μπαίνεις με panafonet ο αστικός αριθμός είναι το 2104276100. Αλλά είναι το ίδιο πράγμα με την Tellas... Αν έμπαινες λίγο και ήξεραν από το σπίτι σου ότι κάνετε και πολλά αστικά θα μπορούσες να βολευτείς με την Tellas. Αλλά οι κλήσεις προς άλλους φορείς που έχουν 211 φαίνονται στον λογαριασμό ως κλήσεις προς εναλλακτικούς φορείς...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το μεγάλο thread, αλλά κάπου πρέπει να εκφράσω την αγανάκτηση μου :mad:

 

Δεν έγραψα τυχαία τον τίτλο. Λοιπόν στην ουσία.

 

Τι ταλαιπωρία και τι ασκήσεις ακριβείας είναι αυτές ρε παιδιά, εκεί στην Telepassport???

 

3 μέρες τώρα, παίρνω τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης (!!!) πελατών και το μόνο που ξέρουν να ρωτάνε είναι το ΟΝΟΜ/ΝΥΜΟ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ και θα σας καλέσουμε εμείς. 3 μέρες ο ίδιος χαβάς!!! :mad:

 

Σήμερα το πρωί ξαναεπικοινώνισα, ευγενέστατη η κοπέλα (δεν αντιλέω), κράτησε ξανά (!) τα ίδια στοιχεία και μάλιστα μέχρι και την ώρα που ήθελα να επικοινωνήσουν μαζί μου. Όσο τους ακούσατε να πέρνουν τηλέφωνο εσείς, άλλο τόσο και γω.

 

Τελευταία προσπάθεια πρίν λίγο (από 21.10 έως 21.30). Ακούγετε μια γυναικεία φωνή στον αυτόματο τηλεφωνητή, με το ΧΑΖΟ ΜΗΝΥΜΑ: "...Σεβόμενοι τον χρόνο σας, θα σας καλέσουμε εμείς στο τηλέφωνο από το οποίο μας καλέσατε" και σου κλείνουν στα μούτρα την γραμμή.

 

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ????? ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ!!! Κι αν καλώ από απόκρυψη;; Τι να περιμένω; Εδώ σας δείνουμε το νούμερο προφορικά και μας γράφετε!!! :mad:

 

Τέλος πάντων, μισή ώρα πριν κλείσουν... εδέησαν να σηκώσουν το τηλέφωνο. ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟ.

 

- Ναι γεια σας. Κατ αρχάς να σας πω ότι έχω καλέσει πολλές φορές, έχω αφήσει και όνομα και τηλέφωνο αλλά ακόμα περιμένω ενημέρωση οπως μου είπατε.

 

- Ναι, μάλιστα. Για πείτε μου πως σας λένε. (ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ. ΤΑ ΞΑΝΑΔΕΙΝΩ). Και ενδιαφέρεστε για....

 

-Ενδιαφέρομαι και για τις υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας, αλλά προτίστως μ'ενδιαφέρει και η νέα υπηρεσία SDSL που αναγγείλατε.

 

ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΛΙΓΟ ΣΚΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕ ΓΙΑ DSL. Δεν ξέρω που πήγε το μυαλό της:

 

-Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θέλετε να γίνεται αντιπρόσωπος μας??? (Toing!!!!!!!!!!!!!!!! :wacko: )

 

-Όχι όχι. Απλός συνδρομητής. Πως το λέμε...;;; Οικιακός πελάτης.

 

-Λοιπόν, θα σας ξανακαλέσουμε (ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ?). Μετά θα σας στείλουμε μια αίτηση. Θα την συμπληρώσετε, θα μας την στείλετε πίσω... και αυτομάτως θα ενεργοποιηθείτε σαν συνδρομητής.

 

-Ξέρετε, δεν με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η τηλεφωνία. Αλλά όπως σας είπα, περισσότερο μ'νεδιαφέρει η SDSL.

 

-ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ: Τι είναι αυτό;;; :wacko:

 

-Αυτή η υπηρεσία, με την μόνιμη σύνδεση στο Internet, χωρίς χρονοχρέωση, με 2 τηλεφωνικές γραμμές (ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ). Καταλάβατε;;; :alien:

 

-Ααααααααααααααααααα, ναι ναι. Ναι κάτι έχω ακούσει. Δεν έχουμε όμως επίσημη ενημέρωση. :'( Θα πρέπει να καλέσετε από Δευτέρα πρωί για περισσότερες πληροφορίες.

 

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΕΔΩ. Δεν έχει σημασία να γραφτεί η συνέχεια.

 

ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ

 

Αυτά που εξαγγέλουν μέσω του site τους, δεν τα υποστηρίζουν 24/7?

 

Τα Σαββατοκύριακα τα μεγάλα κεφάλια ξεκουράζονται;;; :mad:

 

Τι σόι εξυπηρέτηση πελατών είναι αυτή, όταν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κρατούν ονόματα και τηλέφωνα; Και στην τελική, να κάνουν μόνο εγγραφές μεταπωλητών και συνδρομητών για σταθερή τηλεφωνία;;;

 

Sorry, αλλά εγώ ξέρω πως η καλή μέρα από το πρωί φένεται. Ωραία η βιτρίνα, αλλά το μαγαζί ουσιαστικά είναι άδειο! Σκέτη ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ Η TELEPASSPORT. :whistle:

 

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ PROVIDER παρακαλώ......;

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδώ κάνεις ένα λάθος. Η telepassport ακόμα δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τις υπηρεσίες SDSL. Νομίζω λοιπόν πως δικαιολογούνται οι τηλεφωνήτριες να μην γνωρίζουν για ενα προιον που ακόμα δεν έχει δοθεί. Οι πληροφορίες που έχουμε για το SDSL είναι απο άτομα που έχουν ενημερωθεί "απο μέσα", τίποτα παραπάνω. :o

Και φυσικά ούτε στο site τους έχουν κάτι σχετικό για SDSL...

 

Φιλικά,

vbm

Link to comment
Share on other sites

Δύο νέες εναλλακτικές επιλογές πρόσβασης στο Internet μας παρουσίασε η Tellas. Η πρώτη είναι μέσω ADSL σε ιδιαίτερα ελκυστικές τιμές και η δεύτερη είναι μέσω PSTN/ISDN χωρίς καμία απολύτως μηνιαία συνδρομή ή καμία άλλη διαδικασία, αλλά με χρονοχρέωση ανάλογη με αστική κλήση. Ας τα δούμε αναλυτικά:

ADSL:

 

Ταχύτητα πρόσβασης (download/upload) και μηνιαία συνδρομή

 

384Kbps/128Kbps

34,00 €

 

512Kbps/128Kbps

52,00 €

 

1024Kbps/256Kbps

99,00 €

 

 

Στις παραπάνω τιμές προστίθεται το μηνιαίο πάγιο του ΟΤΕ για τη γραμμή ADSL και το οποίο αρχίζει από 25 ευρώ. Στις τιμές δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 18%

 

 

Free Internet:

 

"Τί προσφέρει η υπηρεσία;

 

Η υπηρεσία αυτή προσφέρει, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ελεύθερη πρόσβαση στο Internet. Μπορεί να συνδεθεί οποιοσδήποτε διαθέτει υπολογιστή με modem και τηλεφωνική γραμμή (PSTN ή ISDN). Αρκεί να καλέσετε τον αριθμό που αντιστοιχεί στο νομό σας.

 

Νομός Αττικής: 211-180-5000

Νομός Θεσσαλονίκης: 231-180-5000

Νομός Λάρισας: 241-180-5000

 

 

Επίσης δε χρειάζεται να ψάχνετε για username και password, είναι κοινά για όλους

 

Username: tellas

Password: free

 

H σύνδεση μπορεί να είναι PSTN 56K, ISDN 64&128K.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η χρέωση είναι αστική κλήση και όχι ΕΠΑΚ/ΠΕΑΚ (όχι μία μονάδα, αλλά κανονική αστική κλήση με χρονοχρέωση). Στην περίπτωση της 128άρας, χρεώνεστε αστική κλήση για δύο B κανάλια για όσο διάστημα είστε συνδεδεμένοι. "

 

 

 

Πίνακες πακέτων πρόσβασης ADSL από Tellas

 

TellasWeb ADSL χωρίς χρονοχρέωση

 

 

Tellas WebADSL με χρονοχρέωση

(παρέχονται 20 ώρες χρήσης το μήνα δωρεάν)

 

 

 

Έχουμε λοιπόν εναλλακτικές μεθόδους πρόσβασης που καλύπτουν δύο διαφορετικές ομάδες χρηστών. Το Tellas Free Internet για όσους συνδέονται πολύ λίγες ώρες το μήνα, καθώς δεν έχει μηνιαία συνδρομή, αλλά η χρονοχρέωση είναι αυτή μιας αστικής κλήσης (500 δρχ/ώρα + ΦΠΑ) αντίθετα από το ΕΠΑΚ που στοιχίζει 60 ή 120 δρχ ανά ώρα.

Το ADSL αντίθετα προορίζεται για όσους θέλουν να είναι μόνιμα online σε ιδιαίτερα συμφέρουσες τιμές που αρχίζουν από 34 ευρώ το μήνα. Ας ελπίσουμε να δούμε ανάλογες τιμές στο ADSL και από τους άλλους ISP, ώστε να αρχίσει επιτέλους ο ανταγωνισμός που θα κάνει το φθηνό και γρήγορο Internet πιο προσιτό σε όλους στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, σαν συνεργάτης της TelePassport πραγματικά λυπάμαι που δεν έτυχες της εξυπηρέτησης που ήθελες σχετικά με το θέμα "να σε πάρει η TelePassport τηλέφωνο" :( :(

Σχετικά με την DSL κάνε λίγο υπομονή γιατί η TelePassport δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τα νέα προγράμματα. Εχει ανακοινώσει οτι θα παρέχει μελλοντικά αυτές τις υπηρεσίες αλλα δεν τις έχει παρουσιάσει ακόμα. Λογικό λοιπόν να μήν έχουν ενημερωθεί ακόμα οι τηλεφωνήτριες.

 

Πάντως δεν απέχουμε και πολυ απο την ημερομηνία που θα ανακοινωθουν. :cool: :cool:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ανοίξει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=3324

:)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

οι υπηρεσιες ανακοινωθηκαν απο τον κ.κ. Σαβουρη στη Διεθνη Εκθεση Θεσσαλονικης!κ θα δωθουν προς χρηση μεσα στον Οκτωβριο!αυτα τα νεωτερα!

αναφορικα με το ταλαιπασπορτ... απλα ετυχε!κ στην Κοσμοτε ετυχε να παρω να μιλησω με τηλεφωνητρια για κατι τεχνικο οσον αφορα τον αριθμο μου κ η τηλεφωνητρια δεν ηξερε που παν τα τεσσερα κ θα σας παρουμε εμεις... δηλαδη τι επρεπε να πω κωλ-οτε?

τεσπα οπως το παρει κανεις...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οχι βεβιασμενα συμπερασματα!

Παραπλανουμε αθελα μας κοσμο που δεν γνωριζει!

Λιγο προσοχη...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αποφάσισα τελικά να βάλω ISDN γιατί αν είναι να περιμένω να πέσουν οι τιμές για τις DSL... :(

Έτσι έχω κάποιες απορίες!

1)Τι θα πληρώνω περίπου κάθε μήνα στον πΟΤΕ?

2)Επειδή δεν πιστεύω ότι αξίζει και τόσο να πάρω 64άρα συνδρομή για internet λέω να πάρω μια 128. Κάπου άκουσα ότι η χρονοχρέωση είναι διαφορετική για 64-128! Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πόσο είναι στην καθεμία?

 

Thanks!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον τιμοκατάλογο της Otenet, για Fast Gate BASIC ( ISDN Dynamic 64K) και Fast Gate ADVANCED (ISDN Dynamic 128K)

http://www.otenet.gr/company/price.htm :)

 

Με την 128K χρεώνεσαι διπλά (είναι σαν να κάνεις δεύτερη κλήση).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

 

Η telepassport ακόμα δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τις υπηρεσίες SDSL.

 

Οι πληροφορίες που έχουμε για το SDSL είναι απο άτομα που έχουν ενημερωθεί "απο μέσα", τίποτα παραπάνω. :o

 

Και φυσικά ούτε στο site τους έχουν κάτι σχετικό για SDSL...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Σχετικά με την DSL κάνε λίγο υπομονή γιατί η TelePassport δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τα νέα προγράμματα.

 

Φταίω εγώ που ενημερώνομαι από τα συνήθη ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΩΣΗΣ? :confused:

 

Όσο για το ότι το site τους δεν αναφέρει ΑΚΟΜΑ τίποτα, δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε και η τελευταία Ελληνική εναλλακτική εταιρία σταθερής τηλεφωνίας. Το λοιπόν...

 

.......Αντίστοιχα, και απευθυνόμενη στους απαιτητικούς χρήστες του Διαδικτύου, η Telepassport ανακοίνωσε την υπηρεσία SDSL, που εκτός της γρήγορης λήψης δεδομένων από το Διαδίκτυο (όπως συμβαίνει στο ADSL) επιτρέπει και την ταχεία αποστολή τους από την πλευρά του τελικού χρήστη.

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

 

Tις νέες υπηρεσίες και προϊόντα της πρόκειται να παρουσιάσει η TelePassport Hellas στο περίπτερό της, στην 68η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης που θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 6 και 14 Σεπτεμβρίου.H νέα υπηρεσία S-DSL (Symmetric Digital Subscriber Line), η οποία δίνει τη δυνατότητα για μεγάλες ταχύτητες όσον αφορά στην αποστολή δεδομένων, εκτιμάται από τη διοίκηση της εταιρείας πως θα συγκεντρώσει το ενδιαφέρον των επισκεπτών, αφού μεταξύ άλλων της δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσει απευθείας πελάτες.Aκόμη, οι πελάτες θα ενημερωθούν για τις υπηρεσίες πρόσβασης στο Διαδίκτυο, που ξεκίνησε πρόσφατα η TelePassport.

 

ΗΜΕΡΗΣΙΑ

 

Mάλλον αυτές οι 2 εφημερίδες παραπλανούν αθελα τους, τον κοσμο που δεν γνωριζει! :blink:

 

Aυταααά!!! :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

η χρονοχρέωση στην ISDN 128 είναι η διπλή απ ότι στην PSTN/ISDN 64

 

όσον αφορά τίς τιμές για την συνδρομή ρίξε μια ματιά στην FORTHnet με την προσφορά -40% που έχει κάνει την διαφορά.

 

προσφορά FORTHnet

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...