Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω το συγκεκριμενο που ζητησα γιατι ξερω πως υπαρχει. Γιατι δε μπορουνε να με παιρνουνε τηλεφωνο στη δουλεια οταν τρεχω και στο σπιτι τα μεσημερια που ξεκουραζομαι. Το χουν παρατραβηξει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω μια απλή τηλεφωνική συσκευή (επιτοίχια και με αναγνώριση κλήσης) η οποία να δέχεται και να συνεργάζεται με ακουστικά και χειλιόφωνο .

Γνωρίζει κάποιος φίλος μια τέτοιου είδους τηλεφωνική συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κανείς κάτι θα ήταν παραπάνω από χρήσιμο. Κάτι είχα ακούσει κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν έχω βγάλει άκρη.

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Και σκέψου να έχω ζητήσει 2ωρη άδεια από τη δουλειά για να ξεκουραστώ και πάνω στον γλυκό τον ύπνο να αρχίζουν τα ντρίιιινν....γκρρρρρ:mad: Συν το ότι πολλοί στραβώνουν που τους λέω ότι δεν ενδιαφέρομαι και μου το κλείνουν αμέσως...δεν προλαβαίνω ούτε καν να τους βρίσω!

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Κανε ένα τηλ στην ΕΕΤΤ. λογικα θα ξερουν.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω κάτι από το ίντερνετ,το οποίο θα μου σπάσει τα νεύρα:mad: :mad: :mad: Έχω ADSL από την Forthnet στα 384.Ενώ η κλασική του ταχύτητα είναι 40ΚΒ/δευτερόλεπτο, κατεβάζει με 4 ΚΒ/δευτ...

Ξέρει κανείς τι να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις αιτηση εδω και δεν σε ξαναενοχλουν.

Σχεδον ολα τα τμηματα προωθησης και πωλησεων ελεγχουν αν εισαι σ'αυτη τη λιστα και αν ναι σε βγαζουν απο τη δικη τους. :)

 

edit

Υπαρχει ηδη αναλογο thread, καντε και καμια αναζητηση βρε παιδια :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=84271

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω κάτι από το ίντερνετ,το οποίο θα μου σπάσει τα νεύρα:mad: :mad: :mad: Έχω ADSL από την Forthnet στα 384.Ενώ η κλασική του ταχύτητα είναι 40ΚΒ/δευτερόλεπτο, κατεβάζει με 4 ΚΒ/δευτ...

Ξέρει κανείς τι να φταίει?

 

 

Καλησπέρα...

Κάνε για αρχή ένα speedtest αν δεν έχεις κάνει και στη συνέχεια δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο τη σελίδα της Microsoft για να δείς διαφορά αν και πολλές φορές μου συμβαίνει και εμένα και το βλέπω λογικό το ότι site με site υπάρχει διαφορά στο download...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ανδριάνα μου σ’ ευχαριστώ.:)

Χειλιόφωνο το λέγαμε στον στρατό , αλλά ποιο σωστός είναι ο δικός σου όρος.:rolleyes:

Γνωρίζεις ποιόν Αγγλικό όρο πρέπει να χρησιμοποιήσω στο ψάξιμο στο διαδίκτιο ?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε στην Cosmoline τετοιες συσκευες...οι οποιες εχουν ειτε μονό ακουστικο με μικροφωνο κοντα στο στομα, ειτε bluetooth ακουστικο παρομοιο με αυτο των κινητων τηλεφωνων.

Οι συσκευες που εχουμε ειναι της εταιριας Nortel, ενω μοιαζουν με αυτη

(φαντασου τη χωρις το ακουστικο αλλα με χειλόφωνο).

 

Λογικα καποια απο τις συσκευες της Nortel θα βολεψει κι εσενα :O

Link to comment
Share on other sites

Το voipbuster λειτουργεί μέσα απο τις ίδιες ρυθμίσεις, μεσα απο το Skype δηλαδή, απλα ή κληση του αριθμού και το κλείσιμο του τηλεφωνου γίνονται απο το Pc.

 

.

 

Καλησπερα.

Δηλαδη, για να δουλεψει μεσω Voibuster πρεπει να πηγαινω καθε φορα στο pc για να τηλεφωνησω και να το κλεισω?:ninja:

Iphone addicted!:D
Link to comment
Share on other sites

Γράφτε το πρόβλημα σας ξανά στο otenet thread και για να τα έχουμε τακτοποιημένα, αλλά και επειδή νομίζω ότι έχει ξανα-αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=4869

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε downloads από αξιόπιστα sites για να δεις αν φταίει ή όχι ο ISP σου. Συνέχεια στο thread της forthnet. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=81103

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο σπίτι 512/128 της Vivodi με US Robotics 9108 ασύρματα.

Το πρόβλημα μου είναι πως στο DC++ όταν έκανα upload σε κάποιο χρήστη, έστω και με 1k/sec τότε το download speed μου έπεφτε δραματικα. Και εννοώ πως εκεί που κατέβαζα με 45-50, μόλις πάει να 'πάρει' κάποιος από μένα, ακόμα και filelist, να πέφτει το DL speed στο 12-14.. Επίσης το browsing πέφτει κι αυτό κ γίνεται υπερβολικά αργό..

Πρόσφατα παραουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και στο μTorrent, ενώ παλιότερα δεν το είχα.

 

Ότι προσπάθειες κι αν έκανα με εξωτερικά πρόγραμμα ή με το μειώσω το Upload speed ακόμα και σε 1-2k/sec το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Ξέρει κανείς τι φταίει και αν λύνεται?

 

Στην δουλεία που έχω πάλι 512/128 στη FORTHnet όμως (και σε άλλη περιοχή) δεν παρουσιάζεται κάτι τέτοιο..

 

Είναι πρόβλημα του ρούτερ? Προγράμματος - ρυθμίσεων? DSLAM? Provider?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου ακούγεται το πρόβλημά σου.

 

Βάζεις όριο στα 8-9 kb/s upload στα προγράμματα που χρησιμοποιείς; Ακόμα και αν δείχνει να ανεβάζει με 1-2 kb/s, καλό θα ήταν να το περιορίζεις εσύ έτσι και αλλιώς.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κάνεις ένα reset-άκι στο modem σου... Αν το πρόβλημα δεν εξαφανιστεί μπορεί να φταίει το κέντρο σου ή τα Windows σου...

 

Rules στο modem για τις πόρτες που χρησιμοποιούν τα torrent & dc++ έχεις βάλει προς το μηχάνημά σου; (port forwarding).

Link to comment
Share on other sites

Και το port forwarding έχει γίνει σωστά και resets έχω κάνει σε PC και ρούτερ (μόνο στο DSLAM μου δεν ξέρω αν έχει γίνει :P)..

 

Το πρόβλημα είναι καιρό τώρα και έχω προσπαθήσει πολλά πράγματα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες το μονο που δειχνουν ειναι η εγκατασταση του μεσω USB.

Σημερα λοιπον με ενημερωσαν οτι εγινε η ενεργοποιηση της γραμμης μου. Συνδεω το μοντεμ με τη γραμμη αλλα τα leds: DSL LINK και DSL ACT αναβοσβηνουν! Τι σημαινει αυτο; οτι δεν βρισκει τη συνδεση; θα λειτουργησει κανονικα μονο εαν κανω τις ρυθμισεις;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορω να καταργησω την προεπιλoγη απο ενα ασυρματο τηλεφωνο της Telepassport γιατι εκανα διακοπη της συνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

Με 1777 δοκίμασες?

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορω να καταργησω την προεπιλoγη απο ενα ασυρματο τηλεφωνο της Telepassport γιατι εκανα διακοπη της συνδεσης.

 

Ειτε με 1777 ειτε με καποιον αλλο κωδικο πριν καθε κληση (τσεκαρε το manual).

Οταν εκανες διακοπη δεν σου ειπαν τι θα γινει σχετικα με το τηλ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορω να καταργησω την προεπιλoγη απο ενα ασυρματο τηλεφωνο της Telepassport γιατι εκανα διακοπη της συνδεσης.

 

Τα συγκεκριμένα τηλέφωνα έχουν chipαρισμένο το 1787. Δεν ξεκλειδώνει με 1777

Αν θυμαμαι καλά θα πρέπει να πατάς *159 πρίν απο την κάθε κλήση σου.

Διάβασε τις οδηγίες.

 

Να σε ρωτήσω;; Μήπως έχεις διαπιστώσει τίποτα πονοκεφάλους μετά απο αρκετή ομιλία απο το συγκεκριμένο ασυρματο;;; :X

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

ένας φίλος μου, μου ζήτησε να του πάρω ένα ρουτερ και ως καλύτερο του πήρα το WAG354 Linksys (εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το εν λόγω ρουτερ)

το θέμα είναι ότι με την αρχική έκδοση λειτουργεί πολύ καλά, εκτός από το WIFI που τρώει κάτι κολλήματα και για αυτό του κάναμε αναβάθμιση στην Hacked της Forthnet.

με το που βάλαμε την νέα ούτε καν συγχρονίζεται το κύκλωμα.....

δεν είναι περίεργο?

το dslam είναι της Αμφιλοχίας (26420), είναι πολύ νέο κέντρο...

 

 

το ρούτερ το δοκιμάσαμε με την νέα έκδοση σε διαφορετικούς providers στην Αθήνα και σε όλους δούλευε άψογα.

μόνο εκεί δεν δουλεύει.......καμιά ιδέα???

 

 

φυσικά το κάναμε downgrade για να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...