Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pare thlefwno thn etairia sou kai pes ths pws *enoxlhse*apo to en logw noumero kai pws theleis na tou kopsoun thn dunatothta na se kalei!

Ean de ginetai tipota etsi,tote bres thn black list sto kinhto sou ean exei kai blockare thn!

exw to k300 ginete auto???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηρα τωρα στη βονταφον και μου ειπανε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μπει φραγη απο το δικτυο ουτε απο το τηλεφωνο.την πατησα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

χρειάζομαι την συμβουλή σας για το εξής πρόβλημα. Στο σπίτι μου έρχετε μια απλή pstn γραμμή από τον OTE, η οποία μοιράζετε σε 2 σπίτια (ίδιο νούμερο).

 

Στο ένα μένω εγώ, και στο άλλο οι γονείς μου. Το πρόβλημα είναι το εξής: όταν χτυπάει το τηλ. ανάλογα ποιος θα το σηκωσει, θα πρέπει αν το τηλεφωνημα είναι π.χ. για μένα, να βγούν οι γονείς μου να μου φωνάξουν να το σηκώσω, ή να πουν σε εκείνο που καλεί να ξανακαλέσει για να το σηκώσω εγώ.

 

Ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος τρόπος για ένα απλό τηλεφωνικό κέντρο, έτσι ώστε αν σηκώσουν οι γονείς μου το τηλέφωνο, να πληκτρολογήσουν το δικό μου "εσωτερικό" και να μεταφέρουν την κλήση στη δικιά μου συσκευή. Υπάρχει κάποια τέτοια απλή και φτηνή :) συσκευή?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Αλβανικό το νούμερο βρές έναν Αλβανό ή μια Αλβανίδα για να καλέσει και να δεί τι συμβαίνει ή τουλάχιστον να ανταλλάξετε 2-3 μηνύματα να ξεκαθαρίσετε το θέμα.

Η κοπέλα τι λέει απο φωνή; καλή;; :p

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Αλβανικό το νούμερο βρές έναν Αλβανό ή μια Αλβανίδα για να καλέσει και να δεί τι συμβαίνει ή τουλάχιστον να ανταλλάξετε 2-3 μηνύματα να ξεκαθαρίσετε το θέμα.

Η κοπέλα τι λέει απο φωνή; καλή;; :p[/QUOTΕ]

καλη καλη.. ;) αλλα τι να το κανεις,με εχει πρηξει!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο γραφειο χρησιμοποιω γραμμη dsl(over isdn) + account dsl αοριστου (μετα απο 3μηνο του adslINaBOX) απο Forthnet και επειδη πριν κανω dsl Forthnet ειχα pstn account στην Otenet (οπου ληγει σε 15 μερες περιπου) και χρησιμοποιω το email τις Otenet για προσωπικους αλλα και επαγγελματικους λογους. Θα κανω τελειως διακοπη γραμμη + dsl Forthnet και θα κανω νεα αιτηση στον Οτε για παροχη γραμμης dsl και αιτηση στην Οτενετ για 384/128 (αοριστου) ετσι ωστε να μπορω να χρησιμοποιω και το ιδιο account για το email που εχω τωρα στην pstn.

 

Τωρα επειδη και στο σπιτι βλεπω οτι πληρωνω καποιο αξιοσεβαστο ποσο (χρησιμοποιω την οτενετ pstn) σκεφτομαι να βαλω και στο σπιτι γραμμη dsl (over pstn) και οταν ερχομαι στο σπιτι να χρησιμοποιω το ιδιο account τις οτενετ. Πιστευω πως γινεται αυτο ε; -δεδομενου οτι ή θα ειμαι online στο γραφειο ή στο σπιτι με το συγκεκριμενο account-.

 

Τωρα εδω ξεκινανε οι ερωτησεις:

 

1) Θα πληρωσω χ 2 τελη ενεργοποιησης; Σωστα;

2) Το μοντεμ τις ΚΡΥΠΤΟ (ISDN) θα μπορω να το χρησιμοποιω στο γραφειο με account Otenet ή ειναι κλειδωμενο και λειτουργει μονο με Forthnet?

3) Για το σπιτι που εχω PSTN ξερω οτι το παραπανω μοντεμ δεν κανει λογω διαφορετικου τυπου γραμμης. Πειτε μου παρακαλω ενα - δυο μοντελα (φθηνα κατα προτιμηση) που να παιζουν σε pstn γραμμη.

4) Τελος και σημαντικο. Το σπιτι ειναι μεζονετα. Δηλαδη κατω σαλονι και με ενιαια σκαλα επανω υπνοδωματια και προσωπικο γραφειο.

Απ' οσο ξερω το καλωδιο του ΟΤΕ φτανει στον κατω οροφο σε μια πριζα οπου εκει εχω συνδεδεμενη την βαση του ασυρματου τηλεφωνου. Τωρα στον επανο οροφο σε καθε δωματιο υπαρχει πριζα τηλεφωνικη και οπου βαλω τηλεφ.συσκευη μπορω να καλω κανονικα.

 

Θα πρεπει σε καθε πριζα και οπου υπαρχει τηλεφωνικη συσκευη να αγορασω καποιο φιλτρο;

 

Μηπως επειδη ειναι η κεντρικη πριζα κατω θα πρεπει το μοντεμ να συνδεθει κατω; Αν ειναι ετσι δεν με βολευει. Ή μηπως δεν εχουν σχεση αυτα που λεω και οπου και να βαλω το λαπτοπ με το μοντεμ θα εχω dsl προσβαση;

 

Ζητω συγνωμη για το μεγαλο ποστ μου :( αλλα τα εγραψα οσο πια αναλυτικα μπορουσα ετσι ωστε να σας βοηθησω να μου δωσετε καποιες σωστες απαντησεις.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

1. Nαι, αφου ενεργοποιείς 2 γραμμές dsl. Μια στο σπιτι και μια στο γραφείο.

2. Νομίζω ότι δεν ειναι κλειδωμένο. Δεν ειμαι σιγουρος όμως. Ας απαντήσει όποιος ειναι σίγουρος.

3. best value for money είναι το speedtouch 530. λίγο πιο ακριβό έρχεται το USR 9105 πιο ευέλικτο σε θέματα τοπικού δικτυου. Αν το θέλεις μόνο για ένα pc μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου με το speedtouch.

4. α) Θα βάλεις σε όλες τις πρίζες που έχουν τηλεφωνικές συσκευες φίλτράκια και το modem το συνδέεις χύμα/απευθείας πάνω στη πρίζα του γραφείου ή όπου έχεις το pc.

 

Αν στο δωμάτιο με το pc έχεις και τηλέφωνο μπορείς να κίνηθεις κατα 2 τρόπους:

  • Ένας απλός διακλαδωτής "ταυ" στη πρίζα. Στη μια έξοδο το modem και στην άλλη φιλτράκι και τηλέφωνο.
  • Παίρνεις ένα splitter το συνδέεις στη πρίζα και τη μία έξοδο τη συνδέεις στο Modem και την άλλη στο τηλ (χωρίς φίλτρο).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ΒΟΗΘΗΣΕΣ. Θα περιμενω αυτη την εβδομαδα να δω αν θα πεσουν και τα τιμολογια τις οτενετ και παω αμεσως για συνδεση.

 

Ας απαντησει ομως καποιος ακομη για το μοντεμ τις ΚΡΥΠΤΟ, για να ειμαι 100% σιγουρος.

 

Ευχαριστω και παλι.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει εάν η γραμμή είναι pstn...ο φίλος δε μας λέει τι έχει ζητήσει...!!

:O

Μα φυσικά το λέει

Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το μύνημα του θα καταλάβεις ότι μιλάει για PSTN μόνο διάβασε το λίγο πιο προσεκτικά

Link to comment
Share on other sites

kat arxhn sigoura einai apo albania?kati aneferes kai gia rossia gia ayto..

allh lush einai na tis kaneis esu anapanthtes argaaa (alla poly arga to brady)

8a stamathsei xalara

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους σας.

 

Εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι το σταθερό μου τηλέφωνο έχει απόκρυψη αριθμού (μέχρι τώρα δεν είχα ενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα) χωρίς να το ζητήσω από τον ΟΤΕ.

Υπάρχει κάποιος κωδικός (π.χ. *31# ή κάτι παρόμοιο) ή πρέπει να πάρω στον ΟΤΕ για να γίνει άρση της απόκρυψης;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους σας.

 

Εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι το σταθερό μου τηλέφωνο έχει απόκρυψη αριθμού (μέχρι τώρα δεν είχα ενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα) χωρίς να το ζητήσω από τον ΟΤΕ.

Υπάρχει κάποιος κωδικός (π.χ. *31# ή κάτι παρόμοιο) ή πρέπει να πάρω στον ΟΤΕ για να γίνει άρση της απόκρυψης;

 

Ευχαριστώ

 

Το πρώτο πράγμα που μου πηγαίνει στο μυαλό είναι πως κάποιος εναλλακτικός έχει ενεργοποιηθεί στην γραμμή σου.

Αν αυτό αποκλείεται κάνε απο Δευτέρα ένα τηλεφωνάκι στο 134 να δείς τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που μου πηγαίνει στο μυαλό είναι πως κάποιος εναλλακτικός έχει ενεργοποιηθεί στην γραμμή σου.

Αν αυτό αποκλείεται κάνε απο Δευτέρα ένα τηλεφωνάκι στο 134 να δείς τι γίνεται.

 

Έχεις δίκιο έχω ενεργοποιήσει την προεπιλογή της ALTEC πριν 20 περίπου μέρες. Τί πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να φαίνεται ο αριθμός σου πρέπει να βάζεις μπροστά το 1777 και μετά τον αριθμό κινητού. Η κλήση τότε θα δρομολογείται μέσω ΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

......στο φορητο μου εχω ολων των ειδων συνδεσεις ειχα και pstn acis αλλα αυτοι δεν υπαρχουν ΠΙΑ !...οποτε αγορασα μια οτενετ!ΧΑ! και αν μπηκα με 52 κβιτ τι εγινε ?με το που εβρεξε 21!αλλα σημερα εγινε το ρεκορ ....7kbit!!!!!!

phra otenet μου λενε φταιει ο οτε παιρνω το 121 φταιει το μοντεμ..... Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ!!!! :blink:

Απο όσο ξέρω μπορείς να μπεις κανονικά αν έχεις συνδρομή Acis

Aπλά βάζεις σαν username το user@acis.gr

και τηλεφωνας στο 8962588888 (forthnet) Δες εδω http://www.acis.gr/index.php?id=151,149,0,0,1,0

Link to comment
Share on other sites

Η Ρωσία έχει το 7 για διεθνές πρόθεμα (007 για να πάρεις, όπως οι ΗΠΑ και ο Καναδάς έχουν το 001).
Link to comment
Share on other sites

kat arxhn sigoura einai apo albania?kati aneferes kai gia rossia gia ayto..

allh lush einai na tis kaneis esu anapanthtes argaaa (alla poly arga to brady)

8a stamathsei xalara

1-2 φορες που μου απαντησε μου μιλησε ρωσσικα νομιζω.ετσι υπεθεσα τουλαχιστον..οταν δημιουργησα στο φορουμ το θεμα τα παιδια μου ειπανε οτι ειναι απο αλβανια.κατι θα ξερουν αυτοι παραπανω....παντως εκανα φραγη για ολες τις εισερχομενες κλησεις.θα το αφησω 2 μερες ετσι μπας και γλιτωσω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ακουσον ακουσον!!!

 

1ον) Πηγα στον ΟΤΕ σημερα για να ρωτησω και να κανω αιτηση για γραμμη DSL και ο υπαλληλος ελειπε. Μου ειπαν: Ελατε αυριο γιατι εχει φυγει ο υπαλληος (ωρα 10:15πμ :X

 

2ον) Περνω τη Forthnet να μου ακυρωσει την αοριστου παροχη γραμμης + προσβασης DSL και μου λενε οτι δεν γινεται να σας την ακυρωσουμε γιατι εχουμε χρεωση την καρτα σας για τους επομενους 2 μηνες!!!! Τι;;; Να μου τα πιστωσετε τους λεω.

 

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε διαμαχες με την εταιρια. Για να δουμε στο τελος ποιος θα νικησει :!:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

ανω από 700 χιλιόμετρα οπτικών ινών θα αναπτυχθούν από τις αρχές του 2006 για την κατασκευή δικτύων ταχείας πρόσβασης στο Διαδίκτυο.

 

Eκατοντάδες χιλιόμετρα οπτικών ινών θα αρχίσουν να τοποθετούνται σε περισσότερους από 65 δήμους της χώρας από τις αρχές του 2006, με στόχο τη δημιουργία υποδομών ευρυζωνικότητας, μέσω των οποίων εξασφαλίζεται ταχεία και μόνιμη πρόσβαση στο Διαδίκτυο. H κυβέρνηση επιδιώκει, μέσω της κατασκευής μητροπολιτικών δικτύων στην περιφέρεια, τη δημιουργία συνθηκών ανταγωνισμού στην παροχή υπηρεσιών τόσο πρόσβασης στο Διαδίκτυο, όσο και περιεχομένου προς τους πολίτες, η οποία θα βασίζεται στη διαθεσιμότητα ανοικτών υποδομών οπτικών ινών με κοστοστρεφή τρόπο.

 

Ανταγωνισμός

 

O ειδικός γραμματέας για την Kοινωνία της Πληροφορίας Bασ. Aσημακόπουλος εκτιμά ότι η ανάπτυξη συμπληρωματικών υποδομών, θα διευκολύνει την απελευθέρωση της αγοράς και θα αυξήσει τον ανταγωνισμό. Tο ευρύτερο σχέδιο της ειδικής γραμματείας για την ευρυζωνικότητα έχει στόχο να ενισχύσει τη χρήση (συνεπώς και τη διείσδυση) του Διαδικτύου με την παροχή ηλεκτρονικών υπηρεσιών από το Δημόσιο προς τους πολίτες, αλλά και την ανάπτυξη των απαραίτητων υποδομών. Η ενίσχυση του ανταγωνισμού, όχι μόνο στην παροχή υπηρεσιών αλλά και στα δίκτυα, θεωρείται το ισχυρότερο μέσο για την μείωση των τιμών, σε μια περίοδο που έχει «ανάψει» η συζήτηση για το κόστος σύνδεσης στο Διαδίκτυο στην Eλλάδα.

 

Προϋπολογισμός 55 εκατ.

 

Eντός των ημερών υπογράφεται η χρηματοδότηση κατασκευής μητροπολιτικών δικτύων οπτικών ινών σε 49 δήμους, ενώ μέχρι το τέλος του μήνα ολοκληρώνεται η αξιολόγηση άλλων 20 προτάσεων, με το συνολικό προϋπολογισμό των έργων να προσεγγίζει τα 55 εκατ. ευρώ. Tα έργα υλοποιούνται μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «Kοινωνία της Πληροφορίας» του Γ΄’ Kοινοτικού Πλαισίου Στήριξης (Γ΄ KΠΣ). Τα μητροπολιτικά δίκτυα των 49 δήμων, που ήδη εντάχθηκαν, ξεπερνούν συνολικά σε μήκος τα 550 χιλιόμετρα οπτικής ίνας, ενώ με την ολοκλήρωση της αξιολόγησης το συνολικό μήκος δικτύων θα ξεπεράσει τα 700 χιλιόμετρα.

 

Συνολικά, μέσω των δικτύων, θα διασυνδεθούν περισσότερα των 2.800 σημείων δημοσίου ενδιαφέροντος σε ολόκληρη τη χώρα.

 

Tο κρίσιμο ζήτημα αφορά, βεβαίως, τη λειτουργία των συγκεκριμένων δικτύων, προκειμένου να μην «μαραζώσουν» εξαιτίας της έλλειψης ενδιαφέροντος από τις τοπικές αρχές.

 

Στόχος είναι η αξιοποίησή τους, προκειμένου να λαμβάνουν υπηρεσίες οι πολίτες (από την κατάθεση ή λήψη δικαιολογητικών ή άλλες συναλλαγές, μέχρι την ταχεία πρόσβαση στο Διαδίκτυο). Γι’ αυτό το λόγο τέθηκε ως προϋπόθεση για τη χρηματοδότηση κάθε τοπικού δικτύου η διασύνδεση τουλάχιστον 20 σημείων δημόσιου ενδιαφέροντος. Aπό τα έργα που έχουν ήδη ενταχθεί προκύπτει ότι κατά μέσο όρο διασυνδέονται σε κάθε Δήμο περί τα 45 σημεία δημόσιου ενδιαφέροντος, όπως εκπαιδευτικά ιδρύματα, εφορίες, νοσοκομεία, τα κτίρια των Δήμων ή της Νομαρχίας, δημοτικές βιβλιοθήκες, μουσεία, επιμελητήρια, Αστυνομία κ.λπ.

 

Mακροχρόνια ενοικίαση

 

Eπιπλέον, ο σχεδιασμός των έργων προβλέπει τη διάθεση μέρους των υποδομών για ιδιωτική εκμετάλλευση μέσω μακροχρόνιας ενοικίασης, που θα παράγει έσοδο για τη δημοτική αρχή με σκοπό την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας και συντήρησης, αλλά και την περαιτέρω επέκταση των δικτύων. H ειδική γραμματεία για την Kοινωνία της Πληροφορίας εξετάζει, μάλιστα, και τα περιθώρια εφαρμογής του νέου νόμου για τις Συμπράξεις Iδιωτικού και Δημοσίου Tομέα (ΣΔIT) στα μητροπολιτικά δίκτυα των δήμων.

 

Mε βάση συμφωνία με την Eυρωπαϊκή Eνωση, πρόκειται αρχικώς να δημιουργηθεί ειδικό οργανωτικό σχήμα που θα αναλάβει την εκμετάλλευση των δικτύων μετά την κατασκευή τους. Για κάθε περιοχή θα εκπονηθεί ξεχωριστό επιχειρηματικό σχέδιο.

 

Eλεύθερη ασύρματη πρόσβαση για πολίτες, υπηρεσίες και επιχειρήσεις

 

Με τα έργα που προγραμματίζονται ενισχύεται σημαντικά η υποδομή για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας στην περιφέρεια με τη δυνατότητα παροχής υπηρεσιών στους πολίτες όπως:

 

- Tαχύτερη και φθηνότερη πρόσβαση στο Internet.

 

- Ηλεκτρονικές συναλλαγές με τις δημόσιες υπηρεσίες, πολύ γρήγορα και με ασφάλεια των δεδομένων από το σπίτι ή το γραφείο.

 

- Ηλεκτρονικές οικονομικές συναλλαγές από το σπίτι με την τράπεζα ή από τράπεζα με άλλη τράπεζα.

 

- Εργασία εξ αποστάσεως, μέσω μεθόδων τηλε-εργασίας, από κατοίκους απομακρυσμένων περιοχών.

 

- Ενημέρωση και ψυχαγωγία.

 

- Δυνατότητα τηλεφωνικής συνομιλίας σε συνδυασμό με εικόνα και πρακτικά μηδενικό κόστος τόσο μεταξύ των διασυνδεόμενων δημόσιων φορέων όσο και για τους πολίτες, με την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας.

 

Ψηφιακή στρατηγική

 

H κατασκευή των μητροπολιτικών δικτύων εντάσσεται στο πλαίσιο της νέας Ψηφιακής Στρατηγικής 2006-2013. Υπενθυμίζεται ότι η Ψηφιακή Στρατηγική, η οποία βρίσκεται σε διαβούλευση, θέτει ως βασική προϋπόθεση τη «Διασύνδεση» με τη χρήση ευρυζωνικών υποδομών και υπηρεσιών. Στο ίδιο σχέδιο για την ενίσχυση των ευρυζωνικών υποδομών εντάσσεται και η αξιοποίηση του δορυφόρου HellasSAT, για την παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών σε νησιά ή άλλες απομακρυσμένες περιοχές της χώρας. Αναπτύσσονται υποδομές δορυφορικών συστημάτων σύνδεσης και πρόσβασης για απομακρυσμένα δημόσια σημεία, όπως σχολεία, κέντρα υγείας, μονάδες ψυχαγωγίας στρατοπέδων κ.λπ. ώστε να είναι δυνατή η παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών σε αυτά (εικόνα, ήχος, δεδομένα).

 

Προωθείται, επίσης, η δημιουργία Σημείων Ασύρματης Ευρυζωνικής Πρόσβασης στο Διαδίκτυο, σε χώρους προσβάσιμους από το κοινό, από ιδιωτικές επιχειρήσεις (Wireless Hotspots). Hδη στην πρώτη φάση της δράσης αναπτύσσονται περισσότερα από 470 σημεία ασύρματης ευρυζωνικής πρόσβασης σε σχεδόν 200 επιχειρήσεις σε όλη την Ελλάδα. Τα περισσότερα σημεία αναπτύσσονται από επιχειρήσεις του τουριστικού κλάδου και του κλάδου εστίασης, συμβάλλοντας ουσιαστικά στη βελτίωση της τουριστικής υποδομής της χώρας.

 

Σε μειονεκτικές περιοχές

 

Tο πιο δύσκολο εγχείρημα αφορά στην ενίσχυση επενδύσεων για την ανάπτυξη δικτύων ευρυζωνικής τοπικής πρόσβασης στην περιφέρεια της χώρας (εκτός Αττικής – Θεσσαλονίκης). Στόχος είναι η δημιουργία, με συμμετοχή ιδιωτικών κεφαλαίων, ευρυζωνικών υποδομών τοπικής πρόσβασης σε μειονεκτικές και λιγότερο ευνοημένες περιοχές, ώστε να καταστεί δυνατή η προσφορά ευρυζωνικών υπηρεσιών στους πολίτες, στις επιχειρήσεις καθώς και σε δημόσιους φορείς στο μεγαλύτερο δυνατό μέρος της χώρας με προσιτά τιμολόγια.

 

H ειδική γραμματεία για την Kοινωνία της Πληροφορίας προωθεί, επίσης, την ανάπτυξη «έξυπνων οικισμών» με αξιοποίηση των ευρυζωνικών υποδομών και υπηρεσιών. Η δράση απευθύνεται σε επιλεγμένους, γεωγραφικά απομακρυσμένους δήμους ή κοινότητες, μέσω της υποβολής ολοκληρωμένων Επενδυτικών Σχεδίων Ανάπτυξης συγκεκριμένων περιοχών.

 

Το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας» ενισχύει επενδυτικά σχέδια που θα υποβληθούν από Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις και κοινοπραξίες τους, και τα οποία αποσκοπούν στην ανάπτυξη νέων ευρυζωνικών υπηρεσιών. Στόχος είναι τα επενδυτικά σχέδια ανάπτυξης ζήτησης ευρυζωνικών υπηρεσιών και περιεχομένου να ενισχύσουν κρίσιμους τομείς της οικονομικής δραστηριότητας της χώρας, όπως ο τουρισμός, ο πολιτισμός, η εκπαίδευση, η υγεία και κοινωνική μέριμνα, οι μεταφορές, η πληροφόρηση και ψυχαγωγία, το λιανικό εμπόριο κ.λπ. Οι προτεινόμενες ευρυζωνικές υπηρεσίες θα πρέπει να έχουν στόχο την εξυπηρέτηση του πολίτη-καταναλωτή στους παραπάνω τομείς, ενώ ενδείκνυται η διαμόρφωση «πακέτων» υπηρεσιών (bundling of services) πρόσβασης και περιεχομένου, προσφέροντας συνδυαστικές λύσεις εφαρμογών.

 

(Γιάννης Ευσταθίου - Πηγή: Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ)

 

 

all credits go to Καθημερινή και Adslgr

Link to comment
Share on other sites

Ακουσον ακουσον!!!

 

1ον) Πηγα στον ΟΤΕ σημερα για να ρωτησω και να κανω αιτηση για γραμμη DSL και ο υπαλληλος ελειπε. Μου ειπαν: Ελατε αυριο γιατι εχει φυγει ο υπαλληος (ωρα 10:15πμ :X

...

Την μετατροπή της γραμής σε ADSL μπορείς να την κάνεις και μέσω Internet, από εδώ: http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm

 

Οφείλω να πώ ότι με ξάφνιασε ευχάριστα ο ΟΤΕ καθώς συμπλήρωσα την αίτηση Κυριακή απόγευμα, Δευτέρα πρωί πήραν για επιβεβαίωση και όταν την Τρίτη συνέδεσα τον router, όλα ήταν ok! (Οσο θυμάμαι ότι για την άλλη μου γραμμή -πριν ένα χρόνο περίπου- χρειάστηκαν περίπου 20 μέρες...)

 

Για το θέμα της διακοπής, εύχομαι να μην σε (μας) έχουν "δέσει" με τίποτε ψιλά γράμματα στις συμβάσεις. Καλή Τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Paidia exo to exis provlima me thn isdn poy edo kai kati mhnes ginete olo kai xeirotero.Otan h mia grami einai katelimenh kai xriasti na xrisimopiiso kai th deyterh gramh akouo apo th mia thn allh,dhladi akou to fisima tou internet an eimai sto internet h akouo thn allh thlefonikh grammi kai me akoune.Pls help :(
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 18:30

gerontas

 

Για το θέμα της διακοπής, εύχομαι να μην σε (μας) έχουν "δέσει" με τίποτε ψιλά γράμματα στις συμβάσεις. Καλή Τύχη.

 

Κοιτα να δεις ομως που εχω και δικιο. Ειχα αγορασει αρχικα το πακετο Adsl In a box για 3 μηνες. Εληξαν οι 3 μηνες. Τους πηρα τοτε τηλεφ. και τους ρωτω μπορω να κανω αοριστου και να συνεχισω με το ιδιο username; Μου λενε ναι.

 

Τους ρωτω να παω να κανω αιτηση απο εκει που αγορασα το πακετο Adsl In a box και μου λενε οχι. Γινεται και τηλεφωνικος. Εδωσα την πιστωτικη και αυτο ηταν ολο.

 

Δεν υπεγραψα ποτε μου συμβολαιο, και ουτε μου εστειλαν ταχυδρομικως καποιο συμβολαιο για να το υπογραψω και να τους το στειλω.

 

Αυτο τον ορο που μου θετουν τωρα ειναι αβασιμος και μπορω να τους κυνηγησω αγρια.

 

Δεν μπορουν να με κρατανε για πελατη με το ετσι θελω. Και στην τελικη το αοριστου χρονου αυτη τη σημασια εχει. Μπορω αοριστα να σπασω το συμβολαιο οποτε θελω.

 

Anyway.. θα σας ενημερωσω μολις μαθω κατι. Προς το παρον με εχουν γραμμενο, αλλα απο αυριο το πρωι θα επικοινωνησω και παλι μαζι τους.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μετακόμισε πρόσφατα σε ένα σπίτι στο οποίο υπήρχε ήδη σύνδεση τηλεφώνου μέσα. Η σύνδεση δεν έχει διακοπεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και είναι ενεργή κανονικά. Ρωτησε στον ΟΤΕ και του είπαν ότι πρέπει να καταργήσει ο άλλος τη σύνδεση και δε μπορεί να μπει δεύτερη γραμμή σπίτι.

 

Τι μπορεί να κάνει αφού θέλει να έχει τηλέφωνο και δε θέλει να χρησιμοποιεί την άλλη γραμμή;

 

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...