Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και είμαι σίγουρος πως αν διάβαζες τον λόγο που ανοίχτηκε αυτό το thread στο πρωτο μήνυμα δεν θα είχα μπει στον κόπο τώρα να συζητώ off-topic.

 

Εγώ λοιπόν, αν ήμουν στην θέση σου, θα διάβαζα ένα thread 5 σελίδων από την αρχή και μετά θα σκεφτόμουν για το αν θα έπρεπε να παρέμβω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

laz Η Ευρωπαικη Επιτροπη δεχεται τα Ευρωπαικα Πανεπιστημια και για αυτα μονο δεσμευεται η Ελλαδα.Για τα Αμερικανικα μεχρι και ΤΑ ΝΕΑ εγραψαν οτι δεν προβλεπεται η αναγνωριση τους.

Λεμε ελευθερες αποψεις.Αν εχεις να πεις συγκεκριμενους λογους που το Ελληνοβρετανικο δεν ειναι καλο πες τους.

Καθενας κανει τις επιλογες του.Εγω ειμαι ευχαριστημενος και αυτο ειπα μονο.Δεν ειπα ποτε οτι το Χ η Υ ιδρυμα ειναι χαλια.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω σε τιποτα μαζι σας, απλα θα σας φερω ενα παραδειγμα ασχετο μηπως καταλαβετε : αν καποιος ηθελε να παρει αυτοκινητο και εγω εχω citroen, θα επρεπε να του λεω παρε citroen συνεχεια, επειδη ειναι γαλλικο, εχει design, εχει αναρτηση, εχει χ, ψ πλεονεκτηματα? μειονεκτηματα δεν εχει? δεν θα του πω για τα υπολοιπα αυτοκινητα? η μηπως επειδη το εχω εγω, ολα τα αλλα ειναι για πεταμα? τα volkswagen π.χ. ειναι για πεταμα? ΜΗΠΩΣ θα μπορουσα να δεχτω την πιθανοτητα να υπαρχει κατι καλυτερο? εστω σε καποια σημεια κατι αλλο μπορει να υπερτερει απο αυτο που μου αρεσει. αλλιως θα υπηρχε στον κοσμο μια μαρκα αυτοκινητων, ενα πανεπιστημιο, μια οδοντοβουρτσα και παει λεγοντας. εγω λεω να ειστε δικαιοι και να γραφετε οπως νιωθετε αλλα μην εχετε το συνδρομο της ελληνιδας νοικοκυρας οτι με το ζορι το δικο της ψυγειο ειναι καλυτερο απο της γειτονισσας. ελπιζω να εγινα σαφης.

 

Υ.Γ. δεν αμφισβητω κανεναν, ουτε την εχω πατησει, ουτε το παιζω εξυπνος, ουτε βγαζω χολη, ουτε ειμαι υπερ η κατα κανενος ιδρυματος. αν νομιζετε οτι λεγοντας σας να ειστε δικαιοι καποιος κανει ολα αυτα, λυπαμαι.

 

εγω θα ηθελα να γραψει ο καθενας το μερος στο οποιο φοιτησε, και να γραψει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του. αν θελετε, ειστε ευπροσδεκτοι.

 

δεν θα απαντησω ξανα, γιατι μαλλον σας ενοχλω. :X

OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

μην εχετε το συνδρομο της ελληνιδας νοικοκυρας οτι με το ζορι το δικο της ψυγειο ειναι καλυτερο απο της γειτονισσας.

 

Και για να τελειώνω κι εγώ με την off-topic συζήτηση, για να καταλάβεις ότι γίνεται μια υγιής συζήτηση εδώ, προσωπικά εγώ δεν ανέφερα καθόλου αν το ίδρυμα που φοιτώ ή φοιτούσα είναι καλό ή κακό αλλά μόνον την γνώμη μου για το τι να διαλέξει ανάμεσα στα ιδρύματα που απασχολούν τον ενδιαφερόμενο και φυσικά τεκμηριωμένη.

Link to comment
Share on other sites

laz τα Πανεπιστημια ειναι διαφορετικη περιπτωση απο τα αυτοκινητα.Ειπα οτι απλα στην συγκεκριμενη σχολη οπου φοιτω οτι οι καθηγητες ειναι καλοι και οτι αν διαβαζεις μπορεις να βγαλεις την σχολη και οτι δεν σε διωχνουν με την πρωτη.Πολλοι επειδη μπαινουν σε ενα Κρατικο ΑΕΙ σνομπαρουν τους φοιτητες των κολλεγιων η και ακομα και αυτους που ειναι Αγγλια.Αν εχεις συγκεκριμενο κατα του κολλεγιου που ειμαι πες μου.Εγω δεν ειπα οτι ειναι η καλυτερη σχολη απλα ειπα οτι το προτεινω σε σχεση με το ντιρι γιατι αφενος για να μπεις στο κανονικο προγραμμα θες 15 και αφετερου δεν ξερω το επιπεδο δυσκολιας.Εχω ακουσει οτι το ντιρι διωχνει φοιτητες.Για τα Αμερικανικα ιδρυματα η κοινοτικη οδηγια δεν εχει προβλεψη για Αμερικανικα Ιδρυματα και μονο η Ε.Ε. μπορει να υποχρεωσει την Ελλαδα να αναγνωρισει Ξενα Πτυχια με αποδοχη επαγγελματικων δικαιωματων.Εμενα δεν με ενοχλουν τα μηνυματα σου και δεν εχω προβλημα να κανω διαλογο.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ασχοληθεί κανείς με το IST καθώς σπουδάζω εκεί Πληροφορική έχω να πώ ότι το επίπεδο σπουδών είναι πολύ καλό έχοντας πτυχία από Αγγλικό Πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα από το University of Hertfordshire.Δεν μετιάνωσα ποτέ για την επιλογή μου και έχει και Ευρωπαϊκή αναγνώριση, έχω επικοινωνήσει με το Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ που θα πάω για το Μεταπτυχιακό μου και το δεχονται κανονικότατα το προπτυχιακό τίτλο.Αυτά και από μένα
......
Link to comment
Share on other sites

ναι το IST δεν ειναι το ευκολοτερο κολλεγιο για πληροφορικη.Δεν ειπε κανεις οτι το συγκεκριμενο κολλεγιο δεν ειναι καλο.Απλα το Πανεπιστημιο που συνεργαζεται με βαση τις καταταξεις δεν ειναι σε καλη θεση.Ομως το πτυχιο και ο τιτλος σπουδων απο οτι ξερω ειναι ακριβως ο ιδιος με αυτο που παιρνει κανεις αν σπουδασει εξω.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ζησει στο πετσι μου το ρατσισμο των ελληνων φοιτητων.ΠΟΤΕ δυστυχως στην χωρα μας δεν 8α δημιουργη8ουν τετοια πανεπιστημια.Γιατι?....

 

1.Οικονομικοι λογοι.Ξερετε τα κερδη της Παρα-παιδειας??Ασσυληπτα κερδη τα οποια σιγουρα φιγουραρουν σε τσεπες στο υπουργει παιδειας.Ποιος 8α δωσει τελος σε ενα συστημα που ταιζει τοσα πολλα κεφαλια?..Σε ενα συστημα που βασιζεται στην εξαπατηση ουσιαστικα....Σε ποια αλλη χωρα η παρα-παιδεια ειναι υποχρωτικη(ατυπα) για να πετυχεις σε ενα Α.Ε.Ι?...Πολυ απλα !ΠΟΥ8ΕΝΑ.

 

2.Κομπλεξ.Ποτε οι ελληνες φοιτητες η οι ελληνικες φοιτητικες νεολαιες δεν 8α δεχτουν τετοια πανεπιστημια σαν ισοτιμα.Παντα 8α υπαρχει η αμφισβητηση,,,,η ειρωνεια,,,η ζηλεια....και ολα τα ευγενη συναισ8ηματα,τα οποια δεν 8α αφησουν μια μεριδα παιδιων που πολυ απλα δεν πετυχε σε ενα Παπαγαλιστικο και ΑΣΤΟΧΟ συστημα να σπουδασει.8α αναπαραγουν την κλασσικη τσιχλα του χρηματισμου(λες και με δημοσια πανεπιστημια δεν γινεται κατα συστημα κατι τετοιο..),,,Μα8ηματικο παλαιοτερα, Προσφατο παραδειγμα το σκανδαλο στην ΑΣΟΕ,λεκτορας που ειχε στησει πυραμιδα Χρηματιστηριου.Υπο8ετω ομως οτι κατι τετοιο παραβλεπετε..Α.Ε.Ι ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ!!!!!!δεν πειραζει....

 

3.Κα8ηγητες και Πανεπιστημιακοι.Οπως και με κα8ε συστημα,η φραση το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι βρισκει απολυτη εφαρμογη και εδω.Η ριζα του ρατσισμου επι των πλειστων...η ριζα της πορωσης 8α ελεγα.Ενω ουσιαστικα η φυση του επαγγελματος τους ειναι το ανοιχτο μυαλο η μορφωση και γενικτοτερα δημοκρατικα αισ8ηματα,,,προσωπικα εχω εκπλαγει με την ρατσιστικη τους νοοτροπια.Οχι ολλοι φυσικα.Αλλα και παλι αρκετοι για να εχουν στο παγο ενα ολοκληρο συστημα ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ.

Αν8ρωποι που και παλι επι των πλειστων εχουν φτασει εκει που ειναι ΜΕ ΚΟΝΝΕ,και Γλυψιμο ...και οχι με ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ εξετασεις η διαλογη.Προκαλω οποιον 8ελει για αυτα που λεω και με στοιχεια...για αν8ρωπους που μιλανε για Αξιοκρατικα πανεπιστημια,,ποιοτικη δημοσια παιδεια...και απο την αλλη Βολευονται λογω 8ειου η πολιτικου κοννε στην 8εση του λεκτορα.Ενω παιδια με 3 σελιδα βιογραφικα και δημοσιευσεις σε Αξιολογα περιοδικα ,μενουν εκτος!

 

Ζητωντας συγνωμη για το μακροσκελες ποστ,αλλα οπως ειπα εχω ζησει πολλα απο το ρατσισμο απο πολλα στρωματα στο τομεα της παιδειας και βρηκα μια ευκαρια να γραψω 5 πραγματα.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ καποτε Ιδιωτικα πανεπιστημια,ΟΠΩΣ σε κα8ε πολιτισμενη και Ευρωπαικη χωρα και τα παιδια να μην αναγκαζονται να φευγουν για εξωτερικο,,να μην χανει η ελλαδα τεραστια ΠΟΣΑ,και επισης επιτελους να ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ λιγο το μυαλο και η καρδια του ελληνα.

 

ΟΛΟΙ εχουν ΔΙΚΑΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.....

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ηδη φιλε μου ιδιωτικα Πανεπιστημια απλα το κρατος δεν αναγνωριζει για την ωρα αυτα τα πτυχια.Ομως σε καθε περιπτωση πολλοι αντιδρουν ακομα και με την λειτουργια τετοιων ιδρυματων που σου επιτρεπουν να φοιτας στην ειδικοτητα που θες και να παιρνεις στο τελος Αγγλικο Πανεπιστημιακο Πτυχιο.Δυστυχως η ευτυχως εχουν βγει πολλοι αποφοιτοι Αγγλικων ΑΕΙ με σπουδες στην Ελλαδα και ειναι και ενα ζητημα για το οποιο η Ε.Ε. θελει να υπαρξει η αναγνωριση των πτυχιων.Η παρουσα κυβερνηση με βαση οσα εχουν πει οι Υπουργοι θελει απλα τον ελεγχο τετοιων σχολων για να υπαρξει καποια αναγνωριση.Εξαλλου η Υπουργος Παιδειας ειπε οτι εχει μπει και σαν θεμα παιδειας στην Ε.Ε. προκειμενου να ανατραπει η αποφαση της Ε.Ε. που αναγνωριζει τα Ξενα Πτυχια χωρις εξωτερικο ελεγχο.Τελικως στο παρα πεντε μπηκαν καποιοι περιορισμοι και αυτο ειναι σωστο κατα μια αποψη.Ηδη αρκετα κολλεγια ειχαν ζητησει να ελεγχτουνε απο το Υπουργειο Παιδειας αλλα οι προηγουμενοι υπουργοι Παιδειας δεν το συζηταγανε με το φοβο οτι αν γινει ελεγχος θα νομιμοποιηθουν καποια κολλλεγια.

Σε οτι αφορα το θεμα που αναφερθηκε οντως πολλοι σντομπαρουν φοιτητες που σπουδαζουν σε κολλεγια.Εγω ενα θα πω.Καθε εκπαιδευτικο ιδρυμα που απονεμει εναν τιτλο εχει αξιολογησει την περιπτωση του καθε φοιτητη με βαση την ακαδημαικη του επιδοση και υπαρχουν και εξωτερικοι εξεταστες.

συγνωμη για το μακροσκολες ποστ.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα το θεμα που αναφερθηκε οντως πολλοι σντομπαρουν φοιτητες που σπουδαζουν σε κολλεγια.

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως υπάρχουν και ακόμα περισσότεροι που φοιτούν στα κολέγια ή στην Αγγλία όπου με την σειρά τους σνομπάρουν τους Έλληνες φοιτητές (με γερά στοιχεία όμως).

Επίσης έχω παρατηρήσει στην αγορά εργασίας, στις μεγάλες εταιρίες ειδικότερα, μια προτίμηση στους κατόχους ξένων πανεπιστημιακών τίτλων για λόγους βιτρίνας ως επί το πλείστον... Και δεν εννοώ ότι οι των Ελληνικών μένουν άνεργοι φυσικά αλλά αν έχει ψάξει κανείς και κινείται στην αγορά εργασίας θα καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει και το αναποδο.Εγω παντως δεν σνομπαρω κανεναν.Τυχαια πριν απο μερικες μερες ενας ταξιτζης τα ειχε με οσους τελιωσανε Αγγλικα και Αμερικανικα Πανεπιστημια.Τα αποκαλεσε μεγαλα μπουρδελ@.τετοιες λογικες ειναι παραλογες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά το ακούω αυτό-ότι δηλαδή οι φοιτητές σε ξένα πανεπιστήμια σνομπάρουν αυτούς των ελληνικών.και έχω φοιτήσει και σε ελληνικό και σε ολλανδικό πανεπιστήμιο.η γνώμη μου είναι οτι αυτό που γίνεται ειδικά με τα αγγλικά πτυχία και κολλέγια είναι ξευτίλα πλέον.πολύ απλά η αγγλία το γύρισε σε επιχείρηση την απόκτηση πτυχίου αφού βλέπει οτι αποκομίζει τρελά κέρδη απο τα δίδακτρα,διαμονή,κτλ. γιατί δεν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς οτι εκτός απο τα αγγλικά και τα αμερικάνικα κολλέγια δεν υπάρχουν και ιταλικά-γαλλικά-γερμανικά-ισπανικά κτλ?απλά οι επιτήδιοι που πάνε να βγάλουν απο εσάς χρήματα ζητάνε και την συνδρομή ενός αγγλικού πανεπιστημίου΄μόνο και μόνο για να προσθέσουν το όνομα και να λένε μετά ισότιμος ο τίτλος.υπάρχει εδώ κανείς που να τέλειωσε κάποιο κολλέγιο και να εργάζεται αυτή τη στιγμή στο αντικείμενο που σπούδασε?αν ναι,ας μας πεί περισσότερες πληροφορίες.μη λέμε αερολογίες και μένουμε πάντα στη θεωρία.και κάτι άλλο.τα κολλέγια που λειτουργούν στο εξωτερικό π.χ. ιταλία-ολλανδία ο τρόπος εισαγωγής δεν έχει καμία σχέση όπως αυτών στην ελλάδα.όλα βλέπουν τι βαθμούς γράψατε στις αντίστοιχες εξετάσεις και πολλές φορές έχουν βάσεις αντίστοιχες με αυτές των κρατικών τμημάτων.άσε το βαθμό δυσκολίας που πάλι δεν έχει καμία σχέση με αυτών της ελλάδας.κάτι κολλέγια τύπου ελληνοβρετανικό-ist απο καθηγητή που είχαμε στον πειραιά και ταυτόχρονα δίδασκε και εκεί μου είπε οτι ούτε κάν αξίζει τον κόπο να πάω.καλύτερα είναι σε τει
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει και το αναποδο.Εγω παντως δεν σνομπαρω κανεναν.Τυχαια πριν απο μερικες μερες ενας ταξιτζης τα ειχε με οσους τελιωσανε Αγγλικα και Αμερικανικα Πανεπιστημια.Τα αποκαλεσε μεγαλα μπουρδελ@.τετοιες λογικες ειναι παραλογες.

 

Kαι εγω στο εξωτερικο σπουδαζω αλλα φυσικα δε τιθεται ζητημα. Να σνομπαρω καποιον που σπουδαζει σε Ελληνικο πανεπιστημιο; Οχι φυσικα. Επειδη

α. Πριν ερθω εδω, και εγω σε Ελληνικο πανεπιστημιο σπουδαζα και

β. Η ποιοτητα σπουδων ειναι ιδια, εαν οχι ανωτερη. Η οργανωση ειναι που λειπει (απο τα Ελληνικα πανεπιστημια φυσικα).

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω καθέτως με τους δύο προηγούμενους φίλους δίχως να θέλω να ανοίξω κάποιο μέτωπο. Φυσικά δεν αναφέρομαι στους μαθητές και αν αξίζουν οι ίδιοι ή όχι (όπου συμφωνώ ότι όπου και αν σπουδάζει ο φοιτητής το ίδιο αξίζει ο ίδιος προσωπικά) αλλά στις υποδομές, στις κτιριακές εγκαταστάσεις, στον εξοπλισμό και στον αντίκτυπο στην αγορά εργασίας Ευρωπαϊκώς.
Link to comment
Share on other sites

Ta pragmata einai kapou sti mesi. Kata prwton se kamia xwra tis Eurwpis den uparxoun sobara idiwtika panepistimia. Me eksairesi kati Albanies, Roumanies kai Boulgaries, opou ginetai emporio paideias. Apo tin alli uparxoun sobara problimata kai sta dimosia ellinika panepistimia, ta opoia prokalounte apo tin elleipsi konduliwn kai tin kata eufimismo dwrean paideia. To oti kapoia idiwtiki sxoli bebaia stin Ellada sunergazetai me to University of Katw Raxoula tis Agglias den tin kanei fusika panepistimiako idruma, ka8ws ta ptuxia tou Uni of Katw Raxoula den exoun perasi oute stin Agglia fusika.

Oli auti i koubenta peri isotimias exei bebaia na kanei me tin apisteuti mania tou Ellina na mpei sto Dimosio. Giati opoios douleuei ston idiwtiko tomea, 8a kserei pws ta ptuxia metrane elaxista .

Link to comment
Share on other sites

Giati opoios douleuei ston idiwtiko tomea, 8a kserei pws ta ptuxia metrane elaxista .

 

Υπαρχουν επαγγελματα που χρειαζονται την ισοτιμια ειτε δουλεψεις στο δημοσιο ειτε οχι (Μηχανικοι, Δικηγοροι, Ιατροι κ.α.).

Link to comment
Share on other sites

απο ποιό πανεπιστημιακό ίδρυμα της ελλάδας λείπουν οι υποδομές,οι κτιριακές εγκαταστάσεις κτλ?προφανώς θα αναφέρεσαι σε ιατρική-πολυτεχνεία μιας και εκεί χρειάζονται κυρίως εργαστήρια.όσοι γνωστοί μου είναι ιατρική μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για υποδομές κυρίως στην αθήνα.για πολυτεχνεία δεν ξέρω αλλά υπολογίζω οτι θα είναι κι εκεί το ίδιο.να μη μιλήσουμε και για το εκπαιδευτικό προσωπικό των ελληνικών αει που είναι απο τα καλύτερα της ευρώπης.αρκετοί έλληνες καθηγητές διδάσκουν σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού.εγώ βλέπω κυρίως το αντίθετο απο αυτό που αναφέρθηκε.ότι δηλαδή οι φοιτητές των ελληνικών αει σνομπάρουν άγρια αυτούς που φοιτούν στο εξωτερικό ή στα κολλέγια.κι όσο για την αγορά εργασίας δεν τίθεται θέμα απο που πήρες το πτυχίο.γιατί πολύ απλά στον ιδιωτικό τομέα δεν κολλάνε σε τυπικά θέματα -αρκεί να υπάρχει.εκεί αξιολογείσαι μέρα με τη μέρα και ανάλογα με τα προσόντα που διαθέτεις ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις σιγά σιγά.όσο για το δημόσιο- εκεί υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής για να αναγνωρίσουν πτυχία απο το εξωτερικό- αλλά και εδώ το ίδιο είναι αν και όταν στο αναγνωρίσουν.
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αξιζει?Μπορεις να πεις το ονομα του καθηγητη που λες?ειναι σχετικο το τι ειναι καλυτερο.υπαρχουν και ισπανικα και Γερμανικα Πανεπιστημια οπως και Ελβετικα αν σου λεει κατι αυτο.Μεσα απο τις ημερες καριερας μπορεις να ερθεις σε επαφη με επιχειρησεις για καλυψη θεσεων και συμφωνα με ερευνα του Ελληνοβρετανικου σχεδον ολοι εργαζονται σε θεσεις στο αντικειμενο των σπουδων τους.

Για τον τροπο εισαγωγης φιλε μου το Πανεπιστημιο της Ουαλιας με το Ελληνοβρετανικο ορισαν τα κριτηρια εισαγωγης.Απο οτι ξερω το συγκεκριμενο Πανεπιστημιο σε ΟΛΕΣ τις συμφωνιες του οριζει τα ελαχιστα κριτηρια με βαση την συμφωνια κολλεγιου και του ιδιου του Πανεπιστημιου.

το Πανεπιστημιο της Ουαλιας ειναι Uni of Katw Raxoula ?Η το ΣΕΦΙΛΤ που συνεργαζεται με κολλεγιο στην Θεσσαλονικη?Η το Πανεπιστημιο του Λονδινου?

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν επαγγελματα που χρειαζονται την ισοτιμια ειτε δουλεψεις στο δημοσιο ειτε οχι (Μηχανικοι, Δικηγοροι, Ιατροι κ.α.).

 

Den uperxoun , elpizw, idiwtikes sxoles stin Ellada pou bgazoun tetoious epaggelmaties. Ws epi to pleiston milame gia pio " light" epaggelmata. Alla akoma kai ekei, posoi "mixanikoi" i "dikigoroi" douleuoun ston idiwtiko tomea xwris kamia anagnwrisi ptuxiou? Arketoi 8a sou apantisw.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αξιζει?Μπορεις να πεις το ονομα του καθηγητη που λες?ειναι σχετικο το τι ειναι καλυτερο.υπαρχουν και ισπανικα και Γερμανικα Πανεπιστημια οπως και Ελβετικα αν σου λεει κατι αυτο.Μεσα απο τις ημερες καριερας μπορεις να ερθεις σε επαφη με επιχειρησεις για καλυψη θεσεων και συμφωνα με ερευνα του Ελληνοβρετανικου σχεδον ολοι εργαζονται σε θεσεις στο αντικειμενο των σπουδων τους.

Για τον τροπο εισαγωγης φιλε μου το Πανεπιστημιο της Ουαλιας με το Ελληνοβρετανικο ορισαν τα κριτηρια εισαγωγης.Απο οτι ξερω το συγκεκριμενο Πανεπιστημιο σε ΟΛΕΣ τις συμφωνιες του οριζει τα ελαχιστα κριτηρια με βαση την συμφωνια κολλεγιου και του ιδιου του Πανεπιστημιου.

το Πανεπιστημιο της Ουαλιας ειναι Uni of Katw Raxoula ?Η το ΣΕΦΙΛΤ που συνεργαζεται με κολλεγιο στην Θεσσαλονικη?Η το Πανεπιστημιο του Λονδινου?

 

Pes mou ena idiwtiko Ispaniko i Germaniko Panepistimio, gia na ma8ainw kai egw. Kai poio panepistimio tou Londinou sunergazetai me elliniko IEK ? Ta kritiria eisagwgis exoun fusika ka8ara na kanoun me ekka8aristiko, eite spoudazeis stin Ellada eite stin Agglia, me eksairesi kapoia panepistimia, opws tis Oxfordis, to LSE, k.a. Den aporei kaneis pou auta den sunergazontai me ellinika IEK ?

Link to comment
Share on other sites

Den uperxoun , elpizw, idiwtikes sxoles stin Ellada pou bgazoun tetoious epaggelmaties. Ws epi to pleiston milame gia pio " light" epaggelmata. Alla akoma kai ekei, posoi "mixanikoi" i "dikigoroi" douleuoun ston idiwtiko tomea xwris kamia anagnwrisi ptuxiou? Arketoi 8a sou apantisw.

 

Μα πως δουλευουν? Χωρις αδεια ασκησεως επαγγελματος? Εκτος αν εννοεις γκαρσονια :!:

Link to comment
Share on other sites

Μα πως δουλευουν? Χωρις αδεια ασκησεως επαγγελματος? Εκτος αν εννοεις γκαρσονια :!:

 

Ti simainei adeia askisews epaggelmatos ? An douleueis ws mis8wtos einai safes pws den xreiazetai. Sta megala project autoi pou bazoun upografes einai 1-2, autoi pou douleuoun 100ades.

Link to comment
Share on other sites

Ti simainei adeia askisews epaggelmatos ? An douleueis ws mis8wtos einai safes pws den xreiazetai. Sta megala project autoi pou bazoun upografes einai 1-2, autoi pou douleuoun 100ades.

 

Ετσι ναι...αλλα προσωπικα δεν βρισκω το λογο να μη παρει κανεις ισοτιμια.

Link to comment
Share on other sites

...η γνώμη μου είναι οτι αυτό που γίνεται ειδικά με τα αγγλικά πτυχία και κολλέγια είναι ξευτίλα πλέον.πολύ απλά η αγγλία το γύρισε σε επιχείρηση την απόκτηση πτυχίου αφού βλέπει οτι αποκομίζει τρελά κέρδη απο τα δίδακτρα,διαμονή,κτλ. γιατί δεν αναρωτήθηκε ποτέ κανείς οτι εκτός απο τα αγγλικά και τα αμερικάνικα κολλέγια δεν υπάρχουν και ιταλικά-γαλλικά-γερμανικά-ισπανικά κτλ?απλά οι επιτήδιοι που πάνε να βγάλουν απο εσάς χρήματα ζητάνε και την συνδρομή ενός αγγλικού πανεπιστημίου΄μόνο και μόνο για να προσθέσουν το όνομα και να λένε μετά ισότιμος ο τίτλος.υπάρχει εδώ κανείς που να τέλειωσε κάποιο κολλέγιο και να εργάζεται αυτή τη στιγμή στο αντικείμενο που σπούδασε?αν ναι,ας μας πεί περισσότερες πληροφορίες.μη λέμε αερολογίες και μένουμε πάντα στη θεωρία.και κάτι άλλο.τα κολλέγια που λειτουργούν στο εξωτερικό π.χ. ιταλία-ολλανδία ο τρόπος εισαγωγής δεν έχει καμία σχέση όπως αυτών στην ελλάδα.όλα βλέπουν τι βαθμούς γράψατε στις αντίστοιχες εξετάσεις και πολλές φορές έχουν βάσεις αντίστοιχες με αυτές των κρατικών τμημάτων.άσε το βαθμό δυσκολίας που πάλι δεν έχει καμία σχέση με αυτών της ελλάδας.κάτι κολλέγια τύπου ελληνοβρετανικό-ist απο καθηγητή που είχαμε στον πειραιά και ταυτόχρονα δίδασκε και εκεί μου είπε οτι ούτε κάν αξίζει τον κόπο να πάω.καλύτερα είναι σε τει

1)γιατι παιζουν τα αγγλικα uni ρωτας?τι πιο προφανες οτι εχουν αγγλικη γλωσσα που κατα 90% εχουν ολοι απο ενα lower...Επιπλεον η Αγγλια απλα αναγνωρισε μερικα ιεκ κ τα κανε πανεπιστημια κ εγινε χαμος.αλλο + ειναι οτι ειναι κοντα απο Ελλαδα ξερεις πανω κατω τι θα συναντησεις εκει...

ιταλια,βουλγαρια,γιουγκοσλαβια,ρουμανια απλα αλλαξαν τις εξετασεις κ τις εκαναν δυσκολες για καποιον αλλοδαπο+γλωσσα...

γερμανια-ισπανια-γαλλια κυριως η γλωσσα...

 

2)οσον αφορα τον τροπο εισαγωγεις στα unis stiς αλλες χωρες οπως ειπες κ συ δεν εχει καμμια σχεση με την Ελλαδα,εννοω οτι ο βαθμος δυσκολιας ειναι μικρος σε συγκριση με την Ελλαδα οταν τα παιδια εδω καθονται κ διβαζουν/ασχολουνται τουλ 15ωρες την μερα για να περασουν καπου!!

κ απο την αλλη σκεψου το αντιθετο ποσοι αλλοδαποι ερχονται Ελλαδα κ μπaiνουν σχεδον χωρις εξετασεις...τι παει να πει οτι τα Ελληνικα πανεπ.ειναι για πεταμα?

 

Pes mou ena idiwtiko Ispaniko i Germaniko Panepistimio, gia na ma8ainw kai egw. Kai poio panepistimio tou Londinou sunergazetai me elliniko IEK ? Ta kritiria eisagwgis exoun fusika ka8ara na kanoun me ekka8aristiko, eite spoudazeis stin Ellada eite stin Agglia, me eksairesi kapoia panepistimia, opws tis Oxfordis, to LSE, k.a. Den aporei kaneis pou auta den sunergazontai me ellinika IEK ?

london metropolitan me bca

wales me ellhnobretaniko

ktl..σου φαινονται για μουφα unis?δες καλυτερα τις λιστες που δινουν τα top50 unis agglias k την λιστα απο το Δικατσα να δεις ποια αναγνωριζονται αν σπουδαζες αγγλια χωρις εξετασεις...

 

λες για καποια uni που ειναι στο top5...δεν ειναι συγκριση αυτη ξερεις κ μονος σου την απαντηση...παντως αν εισαι καλος μαθητης με καλο βαθμο κτλ ισως να σε δεκτουν ακομη κ στα top...

Link to comment
Share on other sites

Pes mou ena idiwtiko Ispaniko i Germaniko Panepistimio, gia na ma8ainw kai egw. Kai poio panepistimio tou Londinou sunergazetai me elliniko IEK ? Ta kritiria eisagwgis exoun fusika ka8ara na kanoun me ekka8aristiko, eite spoudazeis stin Ellada eite stin Agglia, me eksairesi kapoia panepistimia, opws tis Oxfordis, to LSE, k.a. Den aporei kaneis pou auta den sunergazontai me ellinika IEK ?
κανεις λαθος.Το LSE υπαρχει μεσω κολλεγιου και στην Ελλαδα.Ρωτα στο Βρετανικο συμβουλιο για να δεις οτι οντως υπαρχει η συνεργασια.http://www.dei.gr kai http://www.dei.edu.gr υΠΑΡΧΕΙ ΣΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ GOLDSMITH COLLEGE.

Υπαρχει επισης το Πανεπιστημιο του Σεφιλτ.

Για τα Γερμανικα και Ισπανικα Πανεπιστημια δες http://www.cfes.gr kai http://www.cfes.edu.gr

Τωρα πλεον και Ιατρικη γινεται σε καποιο κολλεγιο με Πανεπιστημιο της Ουγγαριας.Ναι καλα ακουσες.Αυτα γιατι καποιοι ελεγαν γιατι δεν βγηκε Ιατρικη μεσω κολλεγιου.Δεν θυμαμαι το ονομα του κολλεγιου αλλα σε μια εφημεριδα ειδα την διαφημιστικη καταχωρηση.και κατι αλλο.Η Ε.Ε. προσφατα θελει να αναγνωριζονται οι δικηγοροι μεσω σπουδων σε κολλεγιο και οπως λενε ορισμενοι βουλευτες η Ελλαδα θα χασει κονδυλια απο την Ε.Ε. αν δεν συμμοφρωθει.Παλιοτερα δεν ηταν απαραιτητο το ΔΙΚΑΤΣΑ για νομικη αλλα εδω και 2-3 χρονια το καθεστως αλλαξε με πρωτοβουλια του Ευθυμιου.Να δουμε τι θα πει αυτος και οι ομοιδεατες του οταν η Ελλαδα χασει κοινοτικα κονδυλια εξαιτιας της τοτε πρωτοβουλισς του.

επισης πλεον με τον νεο νομο αν κανεις τις μισες σπουδες Εξω σε αναγνωριστμενο ιδρυμα μπορεις να αναγνωριζεις το πτυχιο σου.Αυτο βολευει τους μηχανικους π.χ. με 2+2.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...