Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε μου δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω κάτι που είναι ήδη υποβαθμισμένο.

δεν έχω και κανένα λόγο άλλωστε.

και το οτι δεν μεταφέρονατι μαθήματα δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί αυτό.

είναι ηλίθια τακτική κατά την γνώμη μου.

και ουσιαστικά έγινε για κερδοσκοπικούς λόγους.

για να μπορείς να συνεχίσεις σε άλλο uni πληρώνοντας επιπλέον.

εξακολουθώ να πιστεύω οτι το σύστημα της ελλάδας καλύπτει όλα τα γούστα.

και καλούς και άσχετους.

δηλαδή αν θέλει κάποιος να διακριθεί θα το επιτύχει πάραυτα.

 

Καμια φορα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια και οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι ας μη το λεμε με τοση βεβαιοτητα.

 

Σε πληροφορω φιλε μου οτι στα περισσοτερα Αγγλικα πανεπιστημια δεν σου επιτρεπεται να μεταφερεις στο επομενο ετος παραπανω απο 1 μαθημα. Αν δεν περασεις πχ 2 μαθηματα ξανακανεις αυτα τα 2 μαθηματα ή ολοκληρο το ετος (οι περισσοτεροι οπως ειναι λογικο επιλεγουν να κανουν τα μαθηματα που χρωστουν. ) Αυτο φυσικα αποσκοπει ωστε να μην υπαρχει το φαινομενο του αιωνιου φοιτητη (απορω που βρισκεις το ηλιθιο :blink: ).

 

Σε αλλο uni δεν μπορεις να συνεχισεις καθως εχεις μεινει σε αυτα τα 2 μαθηματα, αν σε δεχτουν σε αλλο (πραγμα ΠΟΛΥ δυσκολο) θα κανεις παλι την ιδια χρονια, και θα πληρωσεις διδακτρα μονο για αυτα τα 2-4-6 μαθηματα (περιπου 100λιρες/μαθημα). Φυσικα αν το εισοδημα σου ειναι κατω απο 19500 λιρες δεν πληρωνεις τιποτα.

 

Αν βεβαια ξαναμεινεις σε καποιο απο αυτα τα 2 μαθηματα, σε διωχνουν απο το Πανεπιστημιο (excluded) και ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις αλλη σχολη που να σε δεχτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια φορα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια και οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι ας μη το λεμε με τοση βεβαιοτητα.

 

Σε πληροφορω φιλε μου οτι στα περισσοτερα Αγγλικα πανεπιστημια δεν σου επιτρεπεται να μεταφερεις στο επομενο ετος παραπανω απο 1 μαθημα. Αν δεν περασεις πχ 2 μαθηματα ξανακανεις αυτα τα 2 μαθηματα ή ολοκληρο το ετος (οι περισσοτεροι οπως ειναι λογικο επιλεγουν να κανουν τα μαθηματα που χρωστουν. ) Αυτο φυσικα αποσκοπει ωστε να μην υπαρχει το φαινομενο του αιωνιου φοιτητη (απορω που βρισκεις το ηλιθιο :blink: ).

 

Σε αλλο uni δεν μπορεις να συνεχισεις καθως εχεις μεινει σε αυτα τα 2 μαθηματα, αν σε δεχτουν σε αλλο (πραγμα ΠΟΛΥ δυσκολο) θα κανεις παλι την ιδια χρονια, και θα πληρωσεις διδακτρα μονο για αυτα τα 2-4-6 μαθηματα (περιπου 100λιρες/μαθημα). Φυσικα αν το εισοδημα σου ειναι κατω απο 19500 λιρες δεν πληρωνεις τιποτα.

 

Αν βεβαια ξαναμεινεις σε καποιο απο αυτα τα 2 μαθηματα, σε διωχνουν απο το Πανεπιστημιο (excluded) και ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις αλλη σχολη που να σε δεχτει.

συμφωνώ οτι η ημιμάθεια είναι πολλές φορές κατά πολύ χειρότερη απο την αμάθεια και καλό θα είναι αν δεν ξέρεις κατι για σίγουρα καλύτερα να μην λές οτι σου κατέβει.

οτι είπα το λέω απο προσωπική πείρα απο όταν ήμουν στο north london.

απο κει και πέρα το τι λές εσύ με αφήνει απλά παγερά αδιάφορο.

καλύτερα να πληροφορηθείς καλύτερα γιατί δεν τα ξέρεις καλά.

σε καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείς ηλίθιο το σύστημα της αγγλίας,για τον πολύ απλό λόγο του οτι δεν μπόρεσες να φοιτήσεις σε αει της ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ οτι η ημιμάθεια είναι πολλές φορές κατά πολύ χειρότερη απο την αμάθεια και καλό θα είναι αν δεν ξέρεις κατι για σίγουρα καλύτερα να μην λές οτι σου κατέβει.

οτι είπα το λέω απο προσωπική πείρα απο όταν ήμουν στο north london.

απο κει και πέρα το τι λές εσύ με αφήνει απλά παγερά αδιάφορο.

καλύτερα να πληροφορηθείς καλύτερα γιατί δεν τα ξέρεις καλά.

σε καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείς ηλίθιο το σύστημα της αγγλίας,για τον πολύ απλό λόγο του οτι δεν μπόρεσες να φοιτήσεις σε αει της ελλάδας.

 

Δηλαδη στο north london εκοβαν τους φοιτητες για να παρουν τα διδακτρα για τα μαθηματα που κοπηκαν? Που το στηριζεις αυτο? Εκτος αν ειναι τοσο μπου.... που δεν το νομιζω. Καλυτερα να μη το παμε επι προσωπικου, γιατι ουτε καν πως με λενε δε ξερεις . Κατεθεσε μας τη προσωπικη σου πειρα, και ασε τα υπολοιπα. :)

 

Επισης θα ηθελα να μου εξηγησεις που ακριβως ειναι το ηλιθιο στο να κοβουν τους μη ικανους φοιτητες.

Link to comment
Share on other sites

΄όχι δεν έκαναν ακριβώς έτσι στο north london.

όποιος δεν περνούσε τα μαθήματα υπήρχαν κάποιοι καθηγητές που με κάποιο σπρώξιμο σου έβρισκαν άλλο uni για να συνεχίσεις κανονικά με επιπλέον φράγκα εννοείται.

δεν ξέρω αν γινόταν μόνο αυτό εκεί αλλά αυτό ήταν χαρακτηρηστικό στοιχείο στο north london.

ρώτα κάποιον που ήταν εκεί και θα σου πεί αναλυτικά τι παιζόταν.

αφού μέχρι και στις απουσίες στο τέλος πές είχα π.χ. 18 και το όριο ήταν 2 έπιανες τον καθηγητή, και στις έκανε 2.

δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω για το σύστημα της αγγλίας.

αφού εκεί καταλήγουν όσοι δεν ήταν άξιοι να φοιτήσουν στα πανεπιστήμια της ελλάδας.

και είναι όντως ηλίθιο το σύστημα γιατί στην αγγλία σε κάνουν παπαγάλο και τίποτα άλλο.

ενώ στην ελλάδα΄έχεις ελευθερία.

τελειώνεις όποτε θέλεις δεν έχεις όρια.

και δεν είναι αναγκαστικό όταν δεν περάσεις όλα τα μαθήματα να είσαι άχρηστος.

μπορεί να έχεις ατυχίες,κτλ χίλιαδυο

δηλαδή αν ήξερα πως σε λένε τι θα γινόταν?

ωραίο αστείο

Link to comment
Share on other sites

΄όχι δεν έκαναν ακριβώς έτσι στο north london.

όποιος δεν περνούσε τα μαθήματα υπήρχαν κάποιοι καθηγητές που με κάποιο σπρώξιμο σου έβρισκαν άλλο uni για να συνεχίσεις κανονικά με επιπλέον φράγκα εννοείται.

 

Οταν κανεις undergraduate course τα fees ειναι τα ιδια σε ολα τα πανεπιστημια, εκτος αν αναφερεσαι σε postgraduate.

 

δεν ξέρω αν γινόταν μόνο αυτό εκεί αλλά αυτό ήταν χαρακτηρηστικό στοιχείο στο north london.

ρώτα κάποιον που ήταν εκεί και θα σου πεί αναλυτικά τι παιζόταν.

αφού μέχρι και στις απουσίες στο τέλος πές είχα π.χ. 18 και το όριο ήταν 2 έπιανες τον καθηγητή, και στις έκανε 2.

 

Αν ενας ή δυο ή πεντε καθηγητες στο πανεπιστημιο που ησουν εκαναν αυτο το πραγμα, δεν σημαινει οτι και το επιπεδο των σπουδων ειναι χαμηλο. Αν ηταν οντως χαμηλο, τοτε θα επρεπε να διαλεξεις ενα καλυτερο πανεπιστημιο (χειροτερο δυσκολο να βρεις εδω που τα λεμε... :rolleyes: ).

 

 

δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω για το σύστημα της αγγλίας.

αφού εκεί καταλήγουν όσοι δεν ήταν άξιοι να φοιτήσουν στα πανεπιστήμια της ελλάδας.

και είναι όντως ηλίθιο το σύστημα γιατί στην αγγλία σε κάνουν παπαγάλο και τίποτα άλλο.

 

Γνωμη σου, επετρεψε μου να εχω διαφορετικη.

ενώ στην ελλάδα΄έχεις ελευθερία.

τελειώνεις όποτε θέλεις δεν έχεις όρια.

και δεν είναι αναγκαστικό όταν δεν περάσεις όλα τα μαθήματα να είσαι άχρηστος.

μπορεί να έχεις ατυχίες,κτλ χίλιαδυο

 

Μαλλον βλεπουμε διαφορετικα την "ελευθερια" γιατι τον ξυσαρχιδισμο εγω δεν τον λεω ελευθερια. Αλλο εισαι τελευταιο ετος και να χρωστας 4-5 μαθηματα και αλλο να εχεις περασει 4-5 μαθηματα. Το να εχει καποιος μια ατυχια και δεν περασε 2-3 μαθηματα ειναι απολυτα λογικο και κατανοητο. Αυτο που δεν ειναι κατανοητο ειναι να ξινοταν ολη τη χρονια και να τα ριχνει μετα στο συστημα της Αγγλιας επειδη απετυχε (Εχω ακουσει πολλα τετοια καλα!).

 

δηλαδή αν ήξερα πως σε λένε τι θα γινόταν?

ωραίο αστείο

 

Εννοω οτι καμια φορα δεν πρεπει να μιλαμε με τοση βεβαιοτητα για ατομα που δεν ξερουμε. Τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο.

 

Εξακολουθω να μη καταλαβαινω το ηλιθιο του να μη σου επιτρεπουν να προχωρησεις αν δεν εχεις περασει ολα τα μαθηματα.

 

Αληθεια τι course εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

business administration

εσύ τι κάνεις εκεί?

η αλήθεια είναι οτι ήταν μεγάλο μπ@υρδέλο το north london uni και ειδικότερα οι εστίες που ήταν τίγκα στις σκόνες και στα διάφορα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

business administration

εσύ τι κάνεις εκεί?

η αλήθεια είναι οτι ήταν μεγάλο μπ@υρδέλο το north london uni και ειδικότερα οι εστίες που ήταν τίγκα στις σκόνες και στα διάφορα άλλα.

 

 

μπατσελορ ή μαστερς? Γιατι αν εκανες μαστερς σε δικαιολογω καπως για το λογω οτι 1 χρονο εζησες το Πανεπιστημιο, τωρα αν εκανες μπατσελορ πραγματικα δεν ξερω. Εχω ακουσει και απο αλλους ασχημα λογια για διαφορα Πανεπιστημια αλλα ολοι ειχαν να πουν και καλα λογια για το Πανεπιστημιο που φοιτησαν. Προφανως εσυ τα εζησες και ξερεις καλυτερα, αλλα καλο θα ηταν να μη γενικευεις. Civil engineering κανω στο Portsmouth.

Link to comment
Share on other sites

bachelor έκανα και δεν το έζησα 1 χρόνο.6 μήνες αλλά ποτέ δεν πήγα στο πανεπιστήμιο παρά ελάχιστες φορές στην αρχή.

μετά έκανα διακοπές και έψαχνα το λονδίνο γιατί βαρέθηκα.

Link to comment
Share on other sites

bachelor έκανα και δεν το έζησα 1 χρόνο.6 μήνες αλλά ποτέ δεν πήγα στο πανεπιστήμιο παρά ελάχιστες φορές στην αρχή.

μετά έκανα διακοπές και έψαχνα το λονδίνο γιατί βαρέθηκα.

 

6 μηνες ειναι πολυ λιγος καιρος για να κρινεις ενα Πανεπιστημιο (φανταζομαι δεν προλαβες να δεις ουτε καν ολες τις αιθουσες,τους καθηγητες κλπ), ποσο μαλλον ενα ολοκληρο εκπαιδευτικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες ειναι πολυ λιγος καιρος για να κρινεις ενα Πανεπιστημιο (φανταζομαι δεν προλαβες να δεις ουτε καν ολες τις αιθουσες,τους καθηγητες κλπ), ποσο μαλλον ενα ολοκληρο εκπαιδευτικο συστημα.

1 χρόνο έκανα και στο άμστερνταμ και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

με επιτυχία ολοκλήρωσα τις σπουδές εκεί.

πανοποιότυπο σύστημα με την αγγλία με ελάχιστες αλλά πολύ σηματικές διαφορές που δεν σε εμποδίζουν σε καμία περίπτωση να ολοκληρώσεις τις σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποβαθμισμενο το Αγγλικο Πανεπιστημιο.Για αυτο εξαλλου δεχεται φοιτητες απο ολον τον κοσμο.

Δεν μεταφερονται μαθηματα γιατι δεν μπορεις να εισαι στο τριτο ετος και να χρωστας π.χ. 15-20 μαθηματα απο διαφορα ετη.Για αυτο εξαλλου και η νεα κυβερνηση ειπε προεκλογικα απο δω και περα μετα τα δυο χρονια σπουδων θα πρεπει μαξ να χρωστας ενα μαθημα.

Δεν εχει σημασια αν περασες καπου απο την στιγμη που το πτυχιο απο οποιοδηποτε Αγγλικο ΑΕΙ ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο την Ε.Ε.

Αρα κανενας δεν εχει νοημα να αποδειξει σε καποιον κατι ουτε να του μειωσει τις σπουδες του επειδη δεν σπουδασε σε Ελληνικο ΑΕΙ.

Για τις περιπτωσεις μεταγραφων ορισμενα ΑΕΙ δεν θελουν να εχεις περασει ολο το ετος αλλα απλα θελουν ενα ελαχιστο αριθμο μαθηματων για το που εχεις περασει.

Η Ελλαδα αναγνωριζει κανονικα τα πτυχια των Αγγλικων Πανεπιστημιων και ειναι λογικο αυτο.Και σε τελικη αναλυση ελαχιστα ελληνικα ιδρυματα ειναι στα καλυτερα του κοσμου και οι Αγγλοι εχουν περισσοτερα.Αυτο μονο τα λεει ολα.

Να εισαι επισης βεβαιος οτι η Ε.Ε. δεν θα ρωτησει την γνωμη σου αν θα αναγνωριζει τα Αγγλικα Ιδρυματα και οτι αν ισχυαν ολα οσα λες δεν θα ειχαν κυρος τα Αγγλικα Πτυχια και δεν θα ειχαν και φοιτητες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποβαθμισμενο το Αγγλικο Πανεπιστημιο.Για αυτο εξαλλου δεχεται φοιτητες απο ολον τον κοσμο.

Δεν μεταφερονται μαθηματα γιατι δεν μπορεις να εισαι στο τριτο ετος και να χρωστας π.χ. 15-20 μαθηματα απο διαφορα ετη.Για αυτο εξαλλου και η νεα κυβερνηση ειπε προεκλογικα απο δω και περα μετα τα δυο χρονια σπουδων θα πρεπει μαξ να χρωστας ενα μαθημα.

Δεν εχει σημασια αν περασες καπου απο την στιγμη που το πτυχιο απο οποιοδηποτε Αγγλικο ΑΕΙ ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο την Ε.Ε.

Αρα κανενας δεν εχει νοημα να αποδειξει σε καποιον κατι ουτε να του μειωσει τις σπουδες του επειδη δεν σπουδασε σε Ελληνικο ΑΕΙ.

Για τις περιπτωσεις μεταγραφων ορισμενα ΑΕΙ δεν θελουν να εχεις περασει ολο το ετος αλλα απλα θελουν ενα ελαχιστο αριθμο μαθηματων για το που εχεις περασει.

Η Ελλαδα αναγνωριζει κανονικα τα πτυχια των Αγγλικων Πανεπιστημιων και ειναι λογικο αυτο.Και σε τελικη αναλυση ελαχιστα ελληνικα ιδρυματα ειναι στα καλυτερα του κοσμου και οι Αγγλοι εχουν περισσοτερα.Αυτο μονο τα λεει ολα.

Να εισαι επισης βεβαιος οτι η Ε.Ε. δεν θα ρωτησει την γνωμη σου αν θα αναγνωριζει τα Αγγλικα Ιδρυματα και οτι αν ισχυαν ολα οσα λες δεν θα ειχαν κυρος τα Αγγλικα Πτυχια και δεν θα ειχαν και φοιτητες.

ναι οκ,αλλά ούτε τη δική σου γνώμη θα ρωτήσει η ε.ε. για την αξιολόγηση των ιδρυμάτων της αγγλίας.

όλα τα πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές απο όλο τον κόσμο.

δεν είναι κριτήριο αυτό,για το αν είναι υποβαθμισμένο ή όχι.

που το στηρίζεις οτι οι άγγλοι έχουν περισσότερα ιδρύματα στα κορυφαία του κόσμου?

ελάχιστα είναι τα καλά.τα πολύ γνωστά και πολύ ακριβά μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε μου με καλυπτει η κοινοτικη οδηγια και οι αποφασεις της Ε.Ε.

Οι Αγγλοι δεχονται παρα πολλους φοιτητες και οπως σου ειπα ουτε στην Ελλαδα τα Ελληνικα ΑΕΙ δεν ειναι τοσο καλα για αυτο και ελαχιστα ειναι στα κορυφαια του κοσμου.Επειδη ακριβως το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα δεν ειναι τοσο καλο για αυτο ειμαστε πρωτοι στην φοιτητικη μεταναστευση.

Οσο για το Αγγλικο συστημα με μη μεταφορα μαθηματων απο ετος σε ετος εχει λογικη και δεν πρεπει να εχεις απειρες ευκαιριες για να περασεις ενα μαθημα και να παρεις κανονικο βαθμο.Στην Αγγλια ειτε στις επαναληπτικες ειτε οταν επαναλαβεις μαθημα παιρνεις την βαση οσο και να γραψεις.Επισης οι Αγγλοι και ειδικα ορισμενα Πανεπιστημια ειναι πολυ αυστηρα στις αντιγραφες και περναει απο προγραμμα καθε εργασια η καθε πτυχιακη.

Αν σε καποιο Αει της Αγγλιας δεν ηταν τοσο υψηλο το επιπεδο δεν σημαινει οτι ισχυει το ιδιο για ολα τα ιδρυματα.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιος να δινει ενα μαθημα 8 φορες μεχρι να το περασει και να προχωραει κανονικα στα ετη σπουδων.εχω ακουσει και τετοιες περιπτωσεις.τουλαχιστον στην Αγγλια δυσκολα δινεις μαθημα πανω απο 3 φορες και υπαρχει ταξη.Δεν μπορει να εισαι στο τεταρτο ετος και να χρωστας διαφορα μαθηματα απο ολα τα ετη που εχεις κανει.

Εννοειται οτι στις περιπτωσεις μεταγραφων επειδη τα προγραμματα σπουδων δεν ταυτιζονται μπορει να παιρνεις μαθηματα απο αλλα ετη αλλα δεν μπορει ενας που μπαινει απο το πρωτο ετος να κανει συμφωνα με τα επισημα στατιστικα κατα μεσο ορο 6μιση χρονια.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι να λεμε τωρα...ειδικα οταν τα μαθηματα δεν ειναι αλυσιδας ειναι κομικοτραγικο πχ να εχεις χασει μαθηματικα 1-2 και να κανεις μαθηματικα 3!
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο γινεται.Ακομα και σε μαθηματα με προαπαιτουμενα ο φοιτητης προχωραει κανονικα στο επομενο ετος σπουδων και δεν υπαρχει περιορισμος στην χρονικη διαρκεια των σπουδων.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

βασικά ο καθένας άξιος της τύχης του είναι.

είναι κοινώς αποδεκτό όμως οτι πρώτη επιλογή για τον έλληνα είναι τα ελληνικά αει και μετά τα άλλα.

άν εσένα σε βολέυει να πιστεύεις οτι επειδή δεν μπόρεσες να περάσεις εδώ οτι το ιεκ που είσαι τώρα είναι το καλύτερο - ότι πείς..

Link to comment
Share on other sites

βασικά ο καθένας άξιος της τύχης του είναι.

είναι κοινώς αποδεκτό όμως οτι πρώτη επιλογή για τον έλληνα είναι τα ελληνικά αει και μετά τα άλλα.

 

Φίλε μου διαβάζω συνεχώς τα μηνύματά σου και βλέπω μια μεγάλη εμπάθεια στα ιδιωτικά ιδρύματα στην Ελλάδα και τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό.

Επειδή διακρίνω στα λεγόμενά σου την κλασική νοοτροπία των περισσοτέρων φοιτητών στα Ελληνικά πανεπιστήμια θα σε συμβούλευα να μην επηρεάζεσαι κι εσύ από το κλίμα που δημιουργούν κάποιοι "καρεκλάδες" με απώτερο σκοπό την διατήρηση της ευνοϊκή γι'αυτούς κατάσταση που υπάρχει με το απαρχαιωμένο πλέον Ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης.

 

Ένα παράδειγμα που θα σου δώσω είναι η περίφημη πλέον αξιολόγηση των Ελληνικών πανεπιστημίων που προτάθηκε.

Γιατί να μην θέλουν την εφαρμογή ενός συστήματος που χρόνια τώρα εφαρμόζεται με επιτυχία στα περισσότερα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια συμπεριλαμβανομένου και την Αγγλία;

Μήπως γιατί άρχισε να τρίζει η καρέκλα τους με τα διαφαινόμενα αποτελέσματα;

Μη με ρωτήσεις τι σχέση έχει αυτό τώρα, είναι αυτονόητο...

 

Κανένα Ελληνικό πτυχίο δεν κινδυνεύει από το αντίστοιχο Αγγλικό και το αντίθετο. Ξέρω πολύ καλά (που μάλλον δεν το ξέρεις εσύ αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή η εμπάθεια) ότι ο πανεπιστημιακός τίτλος σου ανοίγει μόνο την πόρτα. Το αν θα μείνεις μέσα ή θα σε βγάλουν από την πίσω εξαρτάται από σένα και μόνο από σένα.

 

Γιατί δεν υπάρχει αυτή η τάση και στα Ελληνικά Γυμνάσια, Λύκεια, ΙΕΚ κλπ με τα αντίστοιχα του εξωτερικού; Μήπως γιατί εκεί δεν υπάρχουν οι μεγάλες καρέκλες; :confused:

 

 

είναι κοινώς αποδεκτό όμως οτι πρώτη επιλογή για τον έλληνα είναι τα ελληνικά αει και μετά τα άλλα.

άν εσένα σε βολέυει να πιστεύεις οτι επειδή δεν μπόρεσες να περάσεις εδώ οτι το ιεκ που είσαι τώρα είναι το καλύτερο - ότι πείς.

 

Σε αυτό δεν αναφερόσουν σε μένα αλλά δεν έχει σημασία. Θα σε συμβούλευα όμως για ακόμα μία φορά να μην αφήνεις να σου "περνούν" αυτά που θέλουν μερικοί μιας και είσαι απολύτως ανακριβής και δεν αποδεικνύεται πουθενά αυτό που υποστηρίζεις. Θα επαναλάβω ότι εγώ δεν πήγα καθόλου να δώσω εξετάσεις για να μπω σε Ελληνικό ΑΕΙ αν και πιστεύω με αριστείο στο Λύκειο και με εργασία πάνω στο αντικείμενό μου θα τα κατάφερνα αν το επιθυμούσα. Πες οι συγκυρίες, πες η επιθυμία για εμπειρίες, όπως και να 'χει απορρίπτει αυτό που λες. Και πίστεψέ με δεν είμαι ο μόνος. Κατα τη γνώμη οποιοσδήποτε Έλληνας φοιτητής που καταφέρνει την αποφοίτηση από Αγγλικό πανεπιστήμιο (μην έρθει στο μυαλό σου κανένα του πεταμού όπως εσύ ήθελες να παρουσιάσεις αυτό που πήγες για 6 μήνες, χωρίς να θέλω να πιστέψω ότι ήταν έτσι όπως το περιέγραψες) θα μπορούσε επάξια να μπει και να αποφοιτήσει σε Ελληνικό ΑΕΙ.

 

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου διότι το μόνο που ήθελα ήταν απλώς να καταθέσω την άποψή μου και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του. Ούτε επίσης περιμένω να αλλάξεις την άποψή σου διότι και εγώ αν ήμουν στην θέση σου μπορεί το ίδιο να έκανα. Είναι θέμα νοοτροπίας με βαθιές ρίζες που έχουν γίνει ολόκληρα debate πάνω σε αυτό και δεν έχει αλλάξει τίποτα (μέχρι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

βασικά ο καθένας άξιος της τύχης του είναι.

είναι κοινώς αποδεκτό όμως οτι πρώτη επιλογή για τον έλληνα είναι τα ελληνικά αει και μετά τα άλλα.

άν εσένα σε βολέυει να πιστεύεις οτι επειδή δεν μπόρεσες να περάσεις εδώ οτι το ιεκ που είσαι τώρα είναι το καλύτερο - ότι πείς..

Οπως ειπα πιο μπροστα σε παλιοτερα μηνυματα μου φυσικα αν σπουδαζεις δωρεαν σε καποια δημοσια σχολη ειναι φυσικα ειναι το καλυτερο απο οικονομικη αποψη.

Δεν ειμαι σε ΙΕΚ ουτε θα παρω πτυχιο απο ΙΕΚ και ειμαι φοιτητης του Πανεπιστημιου της Ουαλιας οπου απο αυτο θα παρω το πτυχιο ανεξαρτητα το που γινονται οι σπουδες.

Να σου πω και κατι?Αν παρω το καλοκαιρι Πανεπιστημιακο Πτυχιο απο ενα γνωστο Αγγλικο Πανεπιστημιο δεν σημαινει οτι θα ειμαι ο ξερολας αλλα δεν θα ειμαι αυτος που δεν αξιζε να μπει σε Ελληνικο ΑΕΙ.Επισης υπαρχουν χιλιαδες φοιτητες που παιρνουν Πτυχια απο Αγγλικα και Αμερικανικα Ιδρυματα ενω δεν μπηκαν σε Ελληνικα Πανεπιστημια.

Απλα εγω λεω οτι το εκπαιδευτικο συστημα της Ελλαδας αδικει.Αν εσενα σε βολευει επειδη μπορει να περασες καπου και νομιζεις οτι αξιζουν μονο οσοι μπαινουν σε Ελληνικα Πανεπιστημια και οτι οι φοιτητες του εξωτερικου η οι φοιτητες των ιδιωτικων Πανεπιστημιων ακομα και να παρουν πτυχιο δεν σημαινει τιποτα αυτο τοτε ειναι δικαιωμα σου.Πιστευε οτι θες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διαβάζω συνεχώς τα μηνύματά σου και βλέπω μια μεγάλη εμπάθεια στα ιδιωτικά ιδρύματα στην Ελλάδα και τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό.

Επειδή διακρίνω στα λεγόμενά σου την κλασική νοοτροπία των περισσοτέρων φοιτητών στα Ελληνικά πανεπιστήμια θα σε συμβούλευα να μην επηρεάζεσαι κι εσύ από το κλίμα που δημιουργούν κάποιοι "καρεκλάδες" με απώτερο σκοπό την διατήρηση της ευνοϊκή γι'αυτούς κατάσταση που υπάρχει με το απαρχαιωμένο πλέον Ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης.

 

Ένα παράδειγμα που θα σου δώσω είναι η περίφημη πλέον αξιολόγηση των Ελληνικών πανεπιστημίων που προτάθηκε.

Γιατί να μην θέλουν την εφαρμογή ενός συστήματος που χρόνια τώρα εφαρμόζεται με επιτυχία στα περισσότερα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια συμπεριλαμβανομένου και την Αγγλία;

Μήπως γιατί άρχισε να τρίζει η καρέκλα τους με τα διαφαινόμενα αποτελέσματα;

Μη με ρωτήσεις τι σχέση έχει αυτό τώρα, είναι αυτονόητο...

 

Κανένα Ελληνικό πτυχίο δεν κινδυνεύει από το αντίστοιχο Αγγλικό και το αντίθετο. Ξέρω πολύ καλά (που μάλλον δεν το ξέρεις εσύ αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή η εμπάθεια) ότι ο πανεπιστημιακός τίτλος σου ανοίγει μόνο την πόρτα. Το αν θα μείνεις μέσα ή θα σε βγάλουν από την πίσω εξαρτάται από σένα και μόνο από σένα.

 

Γιατί δεν υπάρχει αυτή η τάση και στα Ελληνικά Γυμνάσια, Λύκεια, ΙΕΚ κλπ με τα αντίστοιχα του εξωτερικού; Μήπως γιατί εκεί δεν υπάρχουν οι μεγάλες καρέκλες; :confused:

 

 

 

 

Σε αυτό δεν αναφερόσουν σε μένα αλλά δεν έχει σημασία. Θα σε συμβούλευα όμως για ακόμα μία φορά να μην αφήνεις να σου "περνούν" αυτά που θέλουν μερικοί μιας και είσαι απολύτως ανακριβής και δεν αποδεικνύεται πουθενά αυτό που υποστηρίζεις. Θα επαναλάβω ότι εγώ δεν πήγα καθόλου να δώσω εξετάσεις για να μπω σε Ελληνικό ΑΕΙ αν και πιστεύω με αριστείο στο Λύκειο και με εργασία πάνω στο αντικείμενό μου θα τα κατάφερνα αν το επιθυμούσα. Πες οι συγκυρίες, πες η επιθυμία για εμπειρίες, όπως και να 'χει απορρίπτει αυτό που λες. Και πίστεψέ με δεν είμαι ο μόνος. Κατα τη γνώμη οποιοσδήποτε Έλληνας φοιτητής που καταφέρνει την αποφοίτηση από Αγγλικό πανεπιστήμιο (μην έρθει στο μυαλό σου κανένα του πεταμού όπως εσύ ήθελες να παρουσιάσεις αυτό που πήγες για 6 μήνες, χωρίς να θέλω να πιστέψω ότι ήταν έτσι όπως το περιέγραψες) θα μπορούσε επάξια να μπει και να αποφοιτήσει σε Ελληνικό ΑΕΙ.

 

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου διότι το μόνο που ήθελα ήταν απλώς να καταθέσω την άποψή μου και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του. Ούτε επίσης περιμένω να αλλάξεις την άποψή σου διότι και εγώ αν ήμουν στην θέση σου μπορεί το ίδιο να έκανα. Είναι θέμα νοοτροπίας με βαθιές ρίζες που έχουν γίνει ολόκληρα debate πάνω σε αυτό και δεν έχει αλλάξει τίποτα (μέχρι τώρα).

ωραία φίλε μου σωστά τα λές.δεν θές να αντιπαρατεθείς μαζί μου,μου βάζεις και την ταμπελίτσα της εμπάθειας και στο τέλος πετάς και το ωραίο -κανένας του πεταμού -όπως εσύ.

για δική σου πληροφόρηση τέλειωσα ελληνικό πανεπιστήμιο (πειραιάς ) και μεταπτυχιακό (ολλανδία), αφού φοίτησα ανεπιτυχώς σε τει και αγγλία.και τώρα είμαι στο δεύτερο master πάλι πειραιάς.

αν χαρακτηρίζομαι εγώ του πεταμού εσύ τι είσαι δηλαδή??

και μιλάω έχοντας πείρα απο όλα.

εσύ πως καταθέτεις την γνώμη σου απο την στιγμή που δεν έχεις φοιτήσει πουθενά αλλού εκτός απο αγγλία?με ποιό τρόπο στηρίζεις τα επιχειρήματα σου?τι είπες παραπάνω?αξιολόγηση??επειδή μάλλον δεν τα ξέρεις καλά ούτε οι καθηγητές,άλλα ούτε και οι φοιτητές ήθελαν αξιολόγηση.και αυτό γιατί θα χτυπούσαν λουκέτο πολλά 'άχρηστα τει που φοιτούν πάρα πολλοί άχρηστοι φοιτητές που θα έφευγαν στην αγγλία όπως εσύ.

μιλάμε για πολλά ευρά που θα έφευγαν απο την ελλάδα.όχι ότι δεν φεύγουν τώρα απλά θα γίνουν περισσότερα.

τι άλλα κριτήρια είπες??να μην ακούω κανέναν?αυτό ακριβώς κάνω γιατί αν δεν το έχεις καταλάβει ήδη οι περισσότεροι βάλλουν κατά των ελληνικών αει.μάλλον εσύ ακούς τις κασσάνδρες και εδώ ισχύει οτι όποιος δεν παινέψει το σπίτι του θα πέσει να τον πλακώσει. καμία σχέση με εμένα γιατί όπως σου είπα θα μπορούσες να μου βάλεις ταμπελάκια αλλά εγώ δεν είμαι κατά των ξένων αει γενικά.μόνο με της αγγλίας και τις σχολές παραπαιδείας που έχουν ιδρύσει εδώ και κερδοσκοπούν είς βάρος <<ας πούμε χαζών ελλήνων>>.

απαρχαιωμένο το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης?

και ποιό είναι το προοδευτικό κατά την γνώμη σου??το αγγλικό??

υπάρχει ένα παράξενο όμως εδώ.υπάρχει κα΄ποιος έλληνας που πήγε αγγλία και δεν πήρε πτυχίο?εδώ υπάρχουν οι αιώνιοι φοιτητές.στην αγγλία υπάρχει κάτι αντίστοιχο?

αν προσπαθήσει έστω και λίγο κάποιος στην αγγλία θα πάρει πτυχίο.εχώ πολλά παραδείγματα άσχετων φίλων μου που πήραν αγγλικά πτυχία.

τι να λέμε τώρα?γνωστά πράγματα.αγορασμένα πτυχία πολλοί μπορούν να πάρουν.

ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.αν γουστάρεις εσύ να κρύβεσαι πίσω απο το δαχτυλάκι σου και να λές μεγάλες φαμφάρες στηριζόμενος στο πουθενά δικαίωμα σου.

δικαίωμα σου να πιστεύεις οτι μπορούσες να περάσεις εδώ και επέλεξες αγγλία.επέτρεψε μου να διατηρώ κάποιες αμφιβολίες περί τούτου.

αλλά το θέμα είναι να μην λέμε ΄τοι θέλουμε και μας συμφέρει πάνω απο όλα.

το να είσαι αντικειμενικός είναι μεγάλη αρετή................

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν ορισμένοι που επιτίθενται στα κρατικά πανεπιστήμια να σταματήσουν γιατί εκτός από τους καρεκλοκένταυρους,έχουν και οι ίδιοι προσωπικά συμφέροντα σε αυτή την υπόθεση όπως όλοι μας άλλωστε.Είναι συγκινητική πάντως η προσπάθεια μετατροπής των Ι.Ε.Κ σε πανεπιστήμια.Οσο για τα κρατικά Α.Ε.Ι τα οποία απαξιώνουν είναι σίγουρο οτι προσπάθησαν και πολύ θα ήθελαν να αποτελούν μέλη τους.

 

Τώρα αν στόχος κάποιος είναι να έχουν δικαίωμα σπουδών μόνο όσοι έχουν οικονομική ευχέρεια αυτό είναι άλλο θέμα.Το ζήτημα είναι να καταργηθούν οι φραγμοί που ήδη υπάρχουν με το υπέρμετρο κόστος για φροντιστηριακά μαθήματα που είναι πλέον απαραίτητα και όχι η μετατροπή της Ελλάδας σε Η.Π.Α όπου τα πάντα θα είναι ιδιωτικά και θα προορίζονται για λίγους.

.
Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν είπε οτι κινδυνεύει είτε το ένα πτυχίο ή το άλλο.

όλα θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να παράγουν επιστήμονες.

το θέμα είναι ο ανταγωνισμός που δημιουργείται.η ελλάδα είναι ήδη μια κορεσμένη χώρα όσον αφορά τους επιστήμονες.

η γνώμη μου είναι όποιος δεν περνάει σε ελληνικά αει να γίνει εργατικό δυναμικό.εκεί πονά η ελλάδα.

δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλοι επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν είπε οτι κινδυνεύει είτε το ένα πτυχίο ή το άλλο.

όλα θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να παράγουν επιστήμονες.

το θέμα είναι ο ανταγωνισμός που δημιουργείται.η ελλάδα είναι ήδη μια κορεσμένη χώρα όσον αφορά τους επιστήμονες.

η γνώμη μου είναι όποιος δεν περνάει σε ελληνικά αει να γίνει εργατικό δυναμικό.εκεί πονά η ελλάδα.

δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλοι επιστήμονες.

 

1η φορα που θα συμφωνησω σχεδον απολυτα μαζι σου, ευγε! ;)

Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν είπε οτι κινδυνεύει είτε το ένα πτυχίο ή το άλλο.

όλα θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να παράγουν επιστήμονες.

το θέμα είναι ο ανταγωνισμός που δημιουργείται.η ελλάδα είναι ήδη μια κορεσμένη χώρα όσον αφορά τους επιστήμονες.

η γνώμη μου είναι όποιος δεν περνάει σε ελληνικά αει να γίνει εργατικό δυναμικό.εκεί πονά η ελλάδα.

δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλοι επιστήμονες.

Αν και συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τον κορεσμό της αγοράς,το τι θα γίνει ο καθένας δεν μπορεί να του το επιβάλει κανείς.Εκεί είναι το ζήτημα.Πώς θα αποροφηθούν όλοι αυτοί οι πτυχιούχοι;Γι αυτό φτάσαμε πλέον στο σημείο ορισμένες εταιρίες να ζητάνε πτυχιούχους για πωλητές.

.
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τον κορεσμό της αγοράς,το τι θα γίνει ο καθένας δεν μπορεί να του το επιβάλει κανείς.Εκεί είναι το ζήτημα.Πώς θα αποροφηθούν όλοι αυτοί οι πτυχιούχοι;Γι αυτό φτάσαμε πλέον στο σημείο ορισμένες εταιρίες να ζητάνε πτυχιούχους για πωλητές.

 

Κανεις, ή σχεδον κανεις? Οι γονεις, συγγενεις, κυρα-κατινες που ανοικουν, στο κανεις? Οποτε, σχεδον κανεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που συμφωνείς έστω και μια φορά.

το θέμα είναι το εξής : δεν νοείται στην ελληνική οικογένεια το παιδί να μην γίνει επιστήμονας.όλα βασίζονται στο τι θα πεί ο δίπλα-ο παραδίπλα -συγγενείς,κτλ κτλ

ποιός έχει το κουράγιο να γίνει αγρότης,εργάτης ή οτιδήποτε άλλο?

εκεί μας έχουν πάρει τα ηνία οι αλβανοί.

δεν υπάρχουν έλληνες εργάτες σήμερα.

ακόμα και οι πιτσαδόροι και τα γκαρσόνια πτυχιούχοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...