Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παραθέτω μία λίστα των Ιδιωτικών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα.

 

I. Non-profit institutions that are accredited by a foreign state and award their own degrees

 

American College of Greece/Deree College, Athens

Athens Information Technology, Athens

 

II. Non-profit institutions that are not accredited or validated by a foreign university

 

ALBA, Athens Laboratory of Business Administration, Athens

Hellenic American University, Athens

 

III. For-profit institutions that award degrees validated by a foreign university

 

AGSM, Athens Graduate School of Management [Nottingham Trent U]

AKTO, Art & Design, Athens [Middlesex U]

Alpine Center, Athens [Vitznau, U Wales]

American University of Athens, Athens [AUA, Seattle]

Athenian College, Athens

Athens Metropolitan College/AKMH, Athens [iU Vienna]

BCA Business Studies, Athens [London Metropolitan U]

British Hellenic College, Athens [u Wales]

CEMS, Centre for European Managment Studies, Athens[u Surrey]

City University, Athens [City U Denver]

CMA, Center for Management and Administration, Athens [u Wales]

EEDE - Hellenic Management Association [Henley Management College]

European University, Athens Campus [none]

ICBS Business School, Athens[Kingston U]

iCon International Training, Athens [Leicester U, Surrey U, Heriot-Watt U, Wales U]

IMS, International Management Studies, Athens [u of Strathclyde, Glasgow Caledonian, Sheffield Hallam U]

Intercollege Globaltraining, Athens [Henley Management College, etc.] - ACCA, CFA, CIA, MBA

IST Studies, Athens [u of Hertfordshire] - BSc, MSc, MA, MBA

Mediterranean College/IEK Xyni, Athens[Teesside U, Heriot-Watt U]

New York College, Athens[sunderland U, SUNY Empire State College etc. etc.]

SAE Institute, Athens Campus [none] - BA

SBE College, Athens [Liverpool John Moores U]

University of Indianapolis, Athens Campus [u Indianapolis]

Vakalo School of Art and Design, Athens [u Derby]

http://greek-college.blogspot.com/

http://www.britishcouncil.org/greece-education-undergraduate-and-below-degree-courses-01-2008.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το ΜΒΑ του BCA γνωρίζει κανείς αν είναι καλό? Είμαι ανάμεσα σε αυτό, το kingston-icbs, το Ελληνοβρετανικό και το nottigham trent του agsm.

 

Exει να προτείνει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υφίστανται ιδιώτικα πανεπιστήμια,ούτε ιδιωτικές σχολές που να δίνουν τέτοιο τίτλο.

Το Πολυτεχνείο είναι μονόδρομος (και μάλιστα ανηφορικός).

Link to comment
Share on other sites

πας εξωτερικο κ κει το θεμα ειναι να δεις τι χρειαζετε το δικατσα-δοαταπ για να αναγνωρισει το διπλωμα σου απο την χωρα που θα το παρεις..γιατι στην ελλαδα κανουν 5 χρονια κ στο εξωτερικο λιγοτερα εκτος κ αν δουν οτι το προγραμμα που κανες συμπεριλαμβανει τουλ.το 70% του ελληνικου

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=380153&postcount=40

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΄για όποιον μου απαντήσει.

Το γνωστο άκυορ ερώτημα:

Ελληνοβρεταβικό η Αμερικάνικο?:worry::blink:

Lelw ΑΝ μπορεις μην χρησιμοποιεις μικρα γραμματα,,,βγαλαμε τα ματια μας οχι τιποτ αλλο;)

φιλικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίστανται ιδιώτικα πανεπιστήμια,ούτε ιδιωτικές σχολές που να δίνουν τέτοιο τίτλο.

Το Πολυτεχνείο είναι μονόδρομος (και μάλιστα ανηφορικός).

Για τους πολιτικούς οκ αλλά πέρσι το καλοκαίρι είχα δει μια διαφήμιση από το ελληνοβρεττανικό για τμήμα μηχανολόγων μηχανικών.Κατά πόσο τώρα γίνεται να υπάρχει τέτοιο τμήμα στην ελλάδα πέρα από τα πολυτεχνεία δε το ξέρω.Εγώ ήξερα για ιδιωτικά πανεπιστήμια σε τομείς οικονομικών,πληροφορικής,επιχειρήσεων:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ρθει μια φίλη μου στην Ελλάδα για mba και τη δέχονται στο Deree και στο New York College.

Δε μιλάει ελληνικά οπότε δε την ενδιαφέρει το δημόσιο.

 

α)Που πιστεύετε θα έχει καλύτερη (πιο γρήγορη βασικά) επαγγελματική αποκατάσταση μετά τις σπουδές της? Νομίζω Deree έ? Έχω ακούσει οτι και το NYC έχει καλό γραφείο διασύνδεσης όμως.

 

β)Το NYC τη πιέζει για έγγραφη (και καλά γράφονται ήδη άτομα και κλείνουν οι θέσεις) λέτε να ισχύει όντως?Τα μαθήματα ξεκινάνε Νοέμβρη

 

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θέλει έγκυρο πτυχίο και καλή επαγγελματική αποκατάσταση θα πάει στο New York College που έχει πολύ καλό όνομα στην αγορά.

 

Το Deree καλό είναι αλλά πέρα από την Ελλάδα, δεν το γνωρίζει ούτε η μάνα του. Θεωρείτε μεταλυκειακής βαθμίδας εκπαίδευση....

Link to comment
Share on other sites

1.το alba θεωρειτε το καλυτερο ιδιωτικο μαστερ στην ελλαδα.αν κ δεν ξερω πιο πανεπιστημιο ειναι απο πισω. http://www.alba.edu.gr/

2.αν κ να ρθει καποιος απο εξωτερικο(ποια χωρα) για να κανει μαστερ μεσω ενδιαμεσου ακουγεται λιγο καπως.θα μεινει ελλαδα μονιμα δηλ ή απλα για μαστερ?

3.το deree απ οσο ξερω δεν εχει απο πισω συνεργασια με αμερικανικο πανεπιστημιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ρθει μια φίλη μου στην Ελλάδα για mba και τη δέχονται στο Deree και στο New York College.

Δε μιλάει ελληνικά οπότε δε την ενδιαφέρει το δημόσιο.

 

α)Που πιστεύετε θα έχει καλύτερη (πιο γρήγορη βασικά) επαγγελματική αποκατάσταση μετά τις σπουδές της? Νομίζω Deree έ? Έχω ακούσει οτι και το NYC έχει καλό γραφείο διασύνδεσης όμως.

 

β)Το NYC τη πιέζει για έγγραφη (και καλά γράφονται ήδη άτομα και κλείνουν οι θέσεις) λέτε να ισχύει όντως?Τα μαθήματα ξεκινάνε Νοέμβρη

 

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

 

Τα πτυχια δε λενε NYC πανω οποτε πρεπει να κοιταξει απο τι σοϊ πανεπιστημιο θα παρει το πτυχιο καθως και τι θα διδαχτει.

 

Απο την εμπειρια μου παντως, τα κολλεγια σκιζονται για να παρουν κοσμο με τοση ελαστικοτητα που δεν τρωει πορτα κανενας. Δεν ξερω βεβαια αν εχουν συγκεριμενες και περιορισμενες θεσεις στα Μαστερ αλλα για τις εγγραφες σιγουρα υπαρχει καποιο deadline.

 

Περα απο αυτο λεγεται οτι το Ντιρι εχει πολυ καλη δικτυωση και σου βρισκει δουλεια (με ποσα λεφτα δεν ξερω :rolleyes:) αλλα δεν νομιζω οτι θα επρεπε η φιλη σου να στηριχτει μονο σε αυτο για να αποφασισει τι MBA θα κανει και που! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ από ποια χώρα έρχεται η φίλη σου; Γιατί αν έρχεται από κάποια χώρα που έχει "καλά" πανεπιστήμια θα τη συνέφερε ίσως να κάνει πρώτα το ΜΒΑ εκει και να έρθει μετά να βρει δουλειά στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

ενδιαφερομαι και εγω να σπουδασω σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα σε ποιο.

οπως εχω ακουσει απο πολλους προσανατολίζομαι στο Deree.

Θέλω να σπουδάσω ψυχολογία,αλλα το μονο πραγμα που με ενδιαφέρει και που σκεφτομαι ειναι το επιπεδο σπουδων.δεν με νοιαζει αν εχει ή οχι επαγγελματικες ευκαιριες μετα.απλα να εχει την καλυτερη ποιοτητα σπουδων στο τμημα της Ψυχολογίας,γιατί το μονο που με νοιάζει ειναι να παρω οσο το δυνατον καλυτερες και περισσοτερες γνωσεις.μετα αν εχεις καλα θεμελια,ανεξαρτητα με τις εργασιακες ευκαιριες της σχολης,θα τα βρεις ολα.Όποιος γνωριζει θα με βοηθουσε πολυ εαν εκανε καποιο reply με την αποψη του,την γνωμη του ή την πείρα του.ευχαριστώ πολύ.

Even though sometimes we have to give up the things we want the most..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε γνωρίζω τον κλάδο της ψυχολογίας για να μπορέσω να σε βοηθήσω, απλά ήθελα να πω ότι ο τρόπος που σκέφτεσαι (να πάρεις σωστά θεμέλια και γνώσεις, και οι εργασιακές ευκαιρίες θα έρθουν) είναι πάρα πολύ σωστός.

 

Σου εύχομαι να βρεις τις πληροφορίες που ζητάς. :)

Link to comment
Share on other sites

έχεις καποια πειρα?

θα ηθελα πολυ να μου πεις περισσοτερες πληροφοριες για να παρω την σωστη αποφαση.

ευχαριστω

Even though sometimes we have to give up the things we want the most..
Link to comment
Share on other sites

θα παραθέσω κάποια πράγματα σχετικά με το πανεπιστήμιο New York College για να μάθουν όσοι δεν γνωρίζουν.

 

1)Ολιγομελή τμήματα

 

2)Μπορείς να δουλεύεις παράλληλα διότι έχεις την επιλογή πρωινού ή απογευματινού τμήματος

 

3)Οι καθηγητές αξιολογούνται από το μητρικό πανεπιστήμιο αλλά και από τους φοιτητές και όποιος δεν κάνει τη δουλειά του σωστά παίρνει πόδι...Οι μισοί είναι Έλληνες και οι άλλοι μισοί ξένοι.

 

4)Τα μαθήματα γίνονται στα πρώτα χρόνια στα Ελληνικά και μετά στα Αγγλικά.Έτσι μαθαίνεις και τις αγγλικές ορολογίες.

 

5)Μέσα στα τμήματα υπάρχουν άνθρωποι από διάφορες χώρες και διάφορες εθνικότητες π.χ κινέζοι, γερμανοι κ.α. Έτσι αποκτάς μια διαπολιτισμική κουλτούρα και έρχεσαι σε επαφή με καινούργιους πολιτισμούς.

 

6)Τα κτήρια και οι υποδομές είναι σε άριστη κατάσταση και τα εργαστήρια είναι υπερσύγχρονα για να καλύπτουν τις σύγχρονες ανάγκες της εποχής.

 

7)Τα μαθήματα είναι τα ίδια που διδάσκονται στην Αμερική και κάθε χρόνο ανανεώνονται με τις πιο καινούργιες θεωρίες του management και όλες τις αλλαγές σε ότι αφορά τη διοίκηση επιχειρήσεων. Τα βιβλία έρχονται από την Αμερική και είναι τα ίδια που διδάσκονται εκεί.

 

8)Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να είναι δίπλα σου. Ακόμα μπορείς να παίρνεις συμβουλές για επιχειρηματικές κινήσεις που θέλεις να κάνεις.

 

9)Γενικά το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό και η βάση είναι το 75% με αποτέλεσμα όποιος δεν είναι καλός να κόβεται. Σε περίπτωση που κοπείς σε πάνω από 3 μαθήματα, θα πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο χωρίς να πάρεις μαθήματα και μετά ξαναπαίρνεις τα ίδια που κόπηκες. Αν κοπείς και την δεύτερη χρονιά, το πανεπιστήμιο σε διώχνει.

 

10)Το πτυχίο είναι το ίδιο με αυτό που θα έπαιρνες στην Αμερική και δεν αναγράφει πουθενά το όνομα του κολλεγίου ή τον τόπο σπουδών.

 

11)Υπάρχει career center το οποίο συνεργάζεται με τις περισσότερες πολυεθνικές της αγοράς και σου βρίσκει άμεσα δουλειά

 

12)Ακόμα μέσα στα κολλέγια κάνεις διασυνδέσεις με παιδιά πολύ γνωστών επιχειρηματιών και δημιουργείς διασυνδέσεις οι οποίες θα σε βοηθήσουν μελλοντικά

 

Στα σύν και κάποιες άλλες παροχές.

 

1)Έχεις δικαίωμα συμμετοχής και εγγραφής σε όλα τα facilities της σχολής χωρίς επιπλέον χρέωση όπως: Γυμναστήριο, Κολυμβητήριο, εκμάθηση ξένων γλωσών, χοροί,ξιφασκία, σκι αλλά και μπορείς να παρακολουθήσεις δωρεάν σεμινάρια που γίνονται σε εβδομαδιαία βάση από πολύ γνωστούς ομιλητές.

 

2) 2 εκπαιδευτικές Εκδρομές το χρόνο στο θυγατρικό πανεπιστήμιο όπου μένεις στην εστία και παρακολουθείς κάποια μαθήματα που τα μεταφέρεις στην ελλάδα.

 

3)Δωρεάν εγγραφή στο μηνιαίο περιοδικό Harvard Business Review

 

4)Ημερίσιο email με θέματα γύρω από τον τομέα σπουδών σου

Link to comment
Share on other sites

θα παραθέσω κάποια πράγματα σχετικά με το πανεπιστήμιο New York College για να μάθουν όσοι δεν γνωρίζουν.

 

1)Ολιγομελή τμήματα

 

2)Μπορείς να δουλεύεις παράλληλα διότι έχεις την επιλογή πρωινού ή απογευματινού τμήματος

 

3)Οι καθηγητές αξιολογούνται από το μητρικό πανεπιστήμιο αλλά και από τους φοιτητές και όποιος δεν κάνει τη δουλειά του σωστά παίρνει πόδι...Οι μισοί είναι Έλληνες και οι άλλοι μισοί ξένοι.

 

4)Τα μαθήματα γίνονται στα πρώτα χρόνια στα Ελληνικά και μετά στα Αγγλικά.Έτσι μαθαίνεις και τις αγγλικές ορολογίες.

 

5)Μέσα στα τμήματα υπάρχουν άνθρωποι από διάφορες χώρες και διάφορες εθνικότητες π.χ κινέζοι, γερμανοι κ.α. Έτσι αποκτάς μια διαπολιτισμική κουλτούρα και έρχεσαι σε επαφή με καινούργιους πολιτισμούς.

 

6)Τα κτήρια και οι υποδομές είναι σε άριστη κατάσταση και τα εργαστήρια είναι υπερσύγχρονα για να καλύπτουν τις σύγχρονες ανάγκες της εποχής.

 

7)Τα μαθήματα είναι τα ίδια που διδάσκονται στην Αμερική και κάθε χρόνο ανανεώνονται με τις πιο καινούργιες θεωρίες του management και όλες τις αλλαγές σε ότι αφορά τη διοίκηση επιχειρήσεων. Τα βιβλία έρχονται από την Αμερική και είναι τα ίδια που διδάσκονται εκεί.

 

8)Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να είναι δίπλα σου. Ακόμα μπορείς να παίρνεις συμβουλές για επιχειρηματικές κινήσεις που θέλεις να κάνεις.

 

9)Γενικά το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό και η βάση είναι το 75% με αποτέλεσμα όποιος δεν είναι καλός να κόβεται. Σε περίπτωση που κοπείς σε πάνω από 3 μαθήματα, θα πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο χωρίς να πάρεις μαθήματα και μετά ξαναπαίρνεις τα ίδια που κόπηκες. Αν κοπείς και την δεύτερη χρονιά, το πανεπιστήμιο σε διώχνει.

 

10)Το πτυχίο είναι το ίδιο με αυτό που θα έπαιρνες στην Αμερική και δεν αναγράφει πουθενά το όνομα του κολλεγίου ή τον τόπο σπουδών.

 

11)Υπάρχει career center το οποίο συνεργάζεται με τις περισσότερες πολυεθνικές της αγοράς και σου βρίσκει άμεσα δουλειά

 

12)Ακόμα μέσα στα κολλέγια κάνεις διασυνδέσεις με παιδιά πολύ γνωστών επιχειρηματιών και δημιουργείς διασυνδέσεις οι οποίες θα σε βοηθήσουν μελλοντικά

 

Στα σύν και κάποιες άλλες παροχές.

 

1)Έχεις δικαίωμα συμμετοχής και εγγραφής σε όλα τα facilities της σχολής χωρίς επιπλέον χρέωση όπως: Γυμναστήριο, Κολυμβητήριο, εκμάθηση ξένων γλωσών, χοροί,ξιφασκία, σκι αλλά και μπορείς να παρακολουθήσεις δωρεάν σεμινάρια που γίνονται σε εβδομαδιαία βάση από πολύ γνωστούς ομιλητές.

 

2) 2 εκπαιδευτικές Εκδρομές το χρόνο στο θυγατρικό πανεπιστήμιο όπου μένεις στην εστία και παρακολουθείς κάποια μαθήματα που τα μεταφέρεις στην ελλάδα.

 

3)Δωρεάν εγγραφή στο μηνιαίο περιοδικό Harvard Business Review

 

4)Ημερίσιο email με θέματα γύρω από τον τομέα σπουδών σου

 

 

 

αν και αυτα που λες ακουγονται πολυ ωραια,

κανει μπαμ οτι κανεις διαφημιση και εχεις σχεση με το πανεπιστημιο.

εμενα δεν με ενοχλει παντως. ελευθερια λογου.

 

το μονο που εχω να πω ειναι οτι αποκλειετε να διωξουν παιδι που δεν περναει μαθηματα.

γιατι οπως ειπες εκει πανε παιδια επιχειρηματιων, και ατομα μια ξεχωριστης κοινωνικης θεσης.

πανεπιστημιο ειναι μεν, αλλα ειναι επιχειρηση δε, να δωσουν ποδι σε πελατες μου φαινεται τρομερα δυσκολο.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν και αυτα που λες ακουγονται πολυ ωραια,

κανει μπαμ οτι κανεις διαφημιση και εχεις σχεση με το πανεπιστημιο.

εμενα δεν με ενοχλει παντως. ελευθερια λογου.

 

το μονο που εχω να πω ειναι οτι αποκλειετε να διωξουν παιδι που δεν περναει μαθηματα.

γιατι οπως ειπες εκει πανε παιδια επιχειρηματιων, και ατομα μια ξεχωριστης κοινωνικης θεσης.

πανεπιστημιο ειναι μεν, αλλα ειναι επιχειρηση δε, να δωσουν ποδι σε πελατες μου φαινεται τρομερα δυσκολο.

 

Και από ιδία εμπειρία και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, ίσα ίσα που θα βοηθήσουν όσο μπορούν (το πόσο διακριτικά γίνεται εξαρτάται από το κάθε ίδρυμα, μερικά το παρακάνουν κιόλας)!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αν και αυτα που λες ακουγονται πολυ ωραια,

κανει μπαμ οτι κανεις διαφημιση και εχεις σχεση με το πανεπιστημιο.

εμενα δεν με ενοχλει παντως. ελευθερια λογου.

 

Από προηγούμενα posts φαίνεται ότι το παιδί τους προηγούμενους μήνες έψαχνε για μεταπτυχιακό ΜΒΑ. Οπότε κι αυτουνού μπορεί να του τα είπανε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά πως σου κόλλησε ότι έχω σχέση με το πανεπιστήμιο?

 

Απλά παλιός απόφοιτος είμαι και επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος το υποστηρίζω.

 

Όσοι δεν είναι καλοί δεν διώχνονται αλλά περιμένουν να περάσει ένας χρόνος για να ξαναδώσουν τα μαθήματα.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...