Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia eimai provlimatismenos thelw na paw se ena apo ta dio alla den kserw pio einai to kalitero / kata poso einai anagnwrismena / posa 6mina einai gia tin parakolouthisei idikotitas computers systems kai poso einai ta didaktra ana 6mino klp opiws mporei na help euprosdektos :(

 

PS : thx ek ton proteron :O

 

Εγώ θα σου πρότεινα το Ελληνοβρετανικό. Όχι από άποψη πιο είναι το καλύτερο αλλά από πλευράς χώρας προέλευσης. Το ότι θα πάρεις πτυχίο από χώρα ευρωπαϊκής ένωσης θα σου φανεί κατά τη γνώμη μου πολυτιμότερο στην Ελλάδα. Ήμουν κι εγώ στο δίλλημα αυτό πέρσι και θα το καταλάβεις αυτό αν δεις το πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος.

 

...και τελικώς βρίσκομαι στην Ουαλία και τελειώνω το πρόγραμμα που ξεκίνησα στην Ελλάδα. Αν συνεχίσω και για μεταπτυχιακό μετά, έχω την εντύπωση ότι θα αναγνωριστεί κανονικά το πτυχίο και από το Ελληνικό κράτος μέσω του ΔΟΑΤΑΠ.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο σου προτείνω καλύτερα Βρετανικό πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ποιο πανεπιστημιο στην Ουαλια εαν επιτρεπεις;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι οταν ερθει η ωρα της αναγνωρισης των ιδιωτικων Πανεπιστημιων δεν προβλεπεται να αναγνωριστουν Αμερικανικα Ιδρυματα.Επισης το ντιρι ειναι κολλεγιο και οχι Πανεπιστημιο.Απο την αλλη δεν ειναι παραρτημα αλλα αυτονομο εκπαιδευτικο ιδρυμα.Καλυτερα Ευρωπαικο γιατι και εχεις περισσοτερες ευκαιριες να περασεις ενα μαθημα αλλα και γιατι κανεις μαθηματα ειδικοτητας.

Εγω παντως θα προτεινα το ΕΛΛΗΝΟΒΡΕΤΑΝΙΚΟ γιατι ειμαι φοιτητης τους και ειμαι ευχαριστημενος.Δεν ξερω τι παιζει με το ντιρι αλλα στην αρχη του θρεντ ειχε ειπωθει πως ειναι δυσκολο Κολλεγιο σε σχεση με τα αλλα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι οταν ερθει η ωρα της αναγνωρισης των ιδιωτικων Πανεπιστημιων δεν προβλεπεται να αναγνωριστουν Αμερικανικα Ιδρυματα.Επισης το ντιρι ειναι κολλεγιο και οχι Πανεπιστημιο.Απο την αλλη δεν ειναι παραρτημα αλλα αυτονομο εκπαιδευτικο ιδρυμα.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Και σε όποιον ξένο μιλήσεις για Deree αμφιβάλω αν το γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια πηγα στο ελληνοβρετανικο πριν 4 μερες και μιλησα με τον υπευθυνο. ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη, μου ειπε πως ειναι ειδικα τον 1ο χρονο ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ τα πραγματα, ναι, ετσι μου ειπε. δεν μου φανηκε σοβαρο παντως, γιατι:

 

μου ειπε πως τα μαθηματα μεταξυ των αλλων ειναι μαθηματικα και φυσικη, ομως δεν με ρωτησα καν τι βαθμους εχω σε αυτα τα μαθηματα. δεν ξερω. δεν μου εκανε ουτε ο χωρος αλλα ουτε ο υπευθυνος καλη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ τα τμηματα μηχανικων ειναι δυσκολα ειδικα τον πρωτο χρονο.Για να μπεις στο προγραμμα μηχανικων εχεις τις ιδιες προυποθεσεις με τα ολοκλωρημενα προγραμματα σπουδων στην Ελλαδα.δεν εχει αλλες απαιτησεις.Ομως αν βγαλεις 65% μεσο ορο τα δυο χρονια συνεχιζεις στο ΚΑΡΝΤΙΦ στην Ουαλια.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει αυτι που λες.Π.χ. στο Πορτσμουθ μπορει να κοβεσαι στην χρονια αλλα δεν σε διωχνουν.Η και στο herdfoshire εχεις δικαιωμα φοιτησης 6 χρονια.Και η Ουαλια απο οτι ξερω στο bangor μπορεις να δωσεις ενα μαθημα τουλαχιστον 3 φορες.Δεν ξερω σε ποιο Πανεπιστημιο αναφερεσαι.Αυτα.Τουλαχιστον σε οσα Πανεπιστημια με ενδιαφεραν ειχες δικαιωμα για 3 εξεταστικες το λιγοτερο.

Και ειδικα για το ΕλληνοΒρετανικο και να χασεις δυο φορες ενα μαθημα στο χρονο δεν σε διωχνουν αλλα επαναλαμβανεις το ετος.Αυτο εχω ακουσει απο παλιοτερους φοιτητες.

 

Ισχυει και παρα ισχυει. Οπως ξερεις σπουδαζω στο Πορτσμουθ και αν χασεις την ιδια χρονια 2 φορες σε διωχνουν, φετος τη πατησε και μια γνωστη μου σε computer science, εχασε 2 φορες το 2ο ετος (ειχε χασει και αλλη μια το 1ο), αποτελεσμα? Excluded...

 

Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπες πιο πανω, οτι δηλαδη στους μηχανικους (πολιτικους, ηλεκτρολογους, μηχανολογους) το 1ο ετος ειναι αρκετα δυσκολο και θελει προσοχη, ειδικα για μας τους Ελληνες που θελουμε και καποια περιοδο προσαρμογης για να καταλαβουμε πως δουλευει το πανεπιστημιο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει και παρα ισχυει. Οπως ξερεις σπουδαζω στο Πορτσμουθ και αν χασεις την ιδια χρονια 2 φορες σε διωχνουν, φετος τη πατησε και μια γνωστη μου σε computer science, εχασε 2 φορες το 2ο ετος (ειχε χασει και αλλη μια το 1ο), αποτελεσμα? Excluded...

 

Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπες πιο πανω, οτι δηλαδη στους μηχανικους (πολιτικους, ηλεκτρολογους, μηχανολογους) το 1ο ετος ειναι αρκετα δυσκολο και θελει προσοχη, ειδικα για μας τους Ελληνες που θελουμε και καποια περιοδο προσαρμογης για να καταλαβουμε πως δουλευει το πανεπιστημιο.

Εσυ ο ιδιος ειπες την εδιωξαν οταν εχασε δυο χρονιες σε διαφορετικα ετη.Στο Πορτστμουθ οπως ειχα διαβασει τους κανονισμους ειχες το δικαιωμα μονο για μια χρονια να επαναλαβεις το ετος μεχρι 2 χρονια.Και στο Ελλανιον που συνεργαζοταν με το ιδιο Πανεπιστημιο ειχες δικαιωμα να δωσεις ενα μαθημα μεχρι 3 φορες μετα ηταν στην κριση του Πανεπιστημιου.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ο ιδιος ειπες την εδιωξαν οταν εχασε δυο χρονιες σε διαφορετικα ετη.Στο Πορτστμουθ οπως ειχα διαβασει τους κανονισμους ειχες το δικαιωμα μονο για μια χρονια να επαναλαβεις το ετος μεχρι 2 χρονια.Και στο Ελλανιον που συνεργαζοταν με το ιδιο Πανεπιστημιο ειχες δικαιωμα να δωσεις ενα μαθημα μεχρι 3 φορες μετα ηταν στην κριση του Πανεπιστημιου.

 

Ειπα οτι εχασε μια φορα το 1ο ετος, το περασε πηγε στο 2ο ετος και εχασε 2 φορες το 2ο ετος. Αφου εχασε 2 φορες το 2ο ετος την εδιωξαν. Αφου ειχες διαβασει τους κανονισμους που το λενε τοτε πως λες οτι αν χασεις την ιδια χρονια 2 φορες δεν σε διωχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι μπορεις να χασεις ενα μαθημα μεχρι 3 ΦΟΡΕΣ και οτι δεν σε διωχνουν με την πρωτη.Επισης δεν ειναι αυνοητο οτι θα σε διωξουν αν χασεις ενα μαθημα 3 φορες αλλα ειναι στην κριση του Πανεπιστημιου.Αυτο για το Πορτσμουθ.Στην αρχη του θρεντ ειπωθηκε πως σε Αμερικανικα Ιδρυματα στις δυο φορες σε διωχνουν.Αυτο που ηθελα να πω οτι ειναι πιο ελαστικο οι 3 φορες απο τις δυο.Ειπα οτι εχεις τουλαχιστον 3 εξεταστικες και αυτο γενικως ισχυει.Μεχρι και στο εξτερναλ προγραμμα του Πανεπιστημιου του Λονδινου δινεις μεχρι 3 φορες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι μπορεις να χασεις ενα μαθημα μεχρι 3 ΦΟΡΕΣ και οτι δεν σε διωχνουν με την πρωτη.Επισης δεν ειναι αυνοητο οτι θα σε διωξουν αν χασεις ενα μαθημα 3 φορες αλλα ειναι στην κριση του Πανεπιστημιου.Αυτο για το Πορτσμουθ.Στην αρχη του θρεντ ειπωθηκε πως σε Αμερικανικα Ιδρυματα στις δυο φορες σε διωχνουν.Αυτο που ηθελα να πω οτι ειναι πιο ελαστικο οι 3 φορες απο τις δυο.Ειπα οτι εχεις τουλαχιστον 3 εξεταστικες και αυτο γενικως ισχυει.Μεχρι και στο εξτερναλ προγραμμα του Πανεπιστημιου του Λονδινου δινεις μεχρι 3 φορες.

 

Μα πως να δωσεις να μαθημα 3 φορες οταν υπαρχουν 2 εξεταστικες? 1 του εξαμηνου και 1 επαναληπτικη? Εκτος αν εννοεις, δινω 2 φορες το μαθημα στο 1ο ετος, το χανω και το ξαναδινω οταν κανω ξανα το 1ο ετος τοτε ναι, και μαλιστα συνηθως σε αφηνουν να το δωσεις και το καλοκαιρι στην επαναληπτικη οποτε 4 φορες. Αν μιλαμε για ενα μαθημα και στα υπολοιπα εισαι καλος μπορει να γινει και compensate αν εισαι κοντα στη βαση, δυσκολα αλλα μπορει!

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, συγνώμη κιόλας αλλά μιλάς τώρα για Πανεπιστήμια του *ωλου. Στα σοβαρά πανεπιστήμια της Αγγλίας, σε αυτά δηλαδή που επιλέγουν με βάση τις πραγματικές γνώσεις και οχι το πορτοφόλι του καθενός, το κύριο μέλημα τους είναι η διατήρηση υψηλού επιπέδου, οπότε αν χάσεις ενα μάθημα παίρνεις πόδι απλά.. Δεν συμφέρει κανεναν να εχει το Πανεπιστήμιο φοιτητές αργόσχολους που χρωστάνε συνέχεια μαθήματα. Χάνει σε φήμη και φυσικά υπάρχει και η αξιολόγηση. Αντίθετα στα μεγάλα πανεπιστήμια διατηρούν ενα υψηλό επίπεδο, σου ξεκαθαρίζουν απο την αρχή οτι αν κοπείς σε μάθημα φεύγεις και γνωρίζεις απο την αρχή τι σε περιμένει και φυσικά τις συνέπειες.

 

Παραδείγματα εχω παρα πολλά απο φίλους και γνωστούς και απο πολλά πανεπιστήμια, αλλά δεν ειναι του παρόντος να τα αναφέρω μιας και είμαστε off-topic.

 

Στο θέμα μας τώρα.. οσον αφορά την σύγκριση μεταξύ Deree και Ελληνοβρετανικού, το πρώτο πιστεύω υπερισχύει λόγω του οτι έχει πραγματικά κριτίρια εισαγωγής και φυσικά προσφέρει αρκετά υψηλότερο επίπεδο σπουδών. Οσον αφορά τους καθηγητές, δεν εχω προσωπική άποψη, αλλά δεν εχω ακούσει κάποιο ιδιαίτερο παράπονο (εχουν βγάλει 2 φίλοι το Deree)

 

 

Μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ενος Αγγλικου Πανεπιστημιου που εδιωξε, προσεξε, εδιωξε οχι ξαναεκανε τη χρονια, επειδη χρωστουσε 1-2-3 μαθηματα για 1η φορα? Εγω σου λεω κανενα. Αλλο αν χρωστουσε 2-3 μαθηματα, εκανε ξανα τη χρονια και παλι τα εχασε. Τοτε ναι τα περισσοτερα Πανεπιστημια σου δινουν ποδι.

 

Τωρα αυτο που λες περι πραγματικων γνωσεων, πορτοφολιου κλπ δεν νομιζω πως ισχυουν καθως σε οποιο Πανεπιστημιο και να πας τα διδακτρα ειναι ακριβως τα ιδια. Σε αντιθεση βεβαια με τα κολλεγια που ανεφερες που τα διδακτρα διαφερουν, και υπαρχουν επιφυλαξεις για το επιπεδο γνωσεων που προσφερουν.

 

Καλο ειναι να μην αναπαραγουμε αυτα που ακουσαμε αν δεν τα εχουμε ζησει απο 1ο χερι, εκτος αν τα εχεις ζησει και θα σε παρακαλουσα να τα μοιραστεις μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως να δωσεις να μαθημα 3 φορες οταν υπαρχουν 2 εξεταστικες? 1 του εξαμηνου και 1 επαναληπτικη? Εκτος αν εννοεις, δινω 2 φορες το μαθημα στο 1ο ετος, το χανω και το ξαναδινω οταν κανω ξανα το 1ο ετος τοτε ναι, και μαλιστα συνηθως σε αφηνουν να το δωσεις και το καλοκαιρι στην επαναληπτικη οποτε 4 φορες. Αν μιλαμε για ενα μαθημα και στα υπολοιπα εισαι καλος μπορει να γινει και compensate αν εισαι κοντα στη βαση, δυσκολα αλλα μπορει!

εννουσα δυο φορες την πρωτη χρονια και μια την επομενη.Οι εξεταστικες ειναι 3.Η κανονικη,τα ρεσιτς και η επομενη.ασχετο.Εμενα μου δωσαν 2 μαθηματα με compensate στο κολλεγιο που ειμαι τωρα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα ενος Αγγλικου Πανεπιστημιου που εδιωξε, προσεξε, εδιωξε οχι ξαναεκανε τη χρονια, επειδη χρωστουσε 1-2-3 μαθηματα για 1η φορα? Εγω σου λεω κανενα. Αλλο αν χρωστουσε 2-3 μαθηματα, εκανε ξανα τη χρονια και παλι τα εχασε. Τοτε ναι τα περισσοτερα Πανεπιστημια σου δινουν ποδι.

 

Τωρα αυτο που λες περι πραγματικων γνωσεων, πορτοφολιου κλπ δεν νομιζω πως ισχυουν καθως σε οποιο Πανεπιστημιο και να πας τα διδακτρα ειναι ακριβως τα ιδια. Σε αντιθεση βεβαια με τα κολλεγια που ανεφερες που τα διδακτρα διαφερουν, και υπαρχουν επιφυλαξεις για το επιπεδο γνωσεων που προσφερουν.

 

Καλο ειναι να μην αναπαραγουμε αυτα που ακουσαμε αν δεν τα εχουμε ζησει απο 1ο χερι, εκτος αν τα εχεις ζησει και θα σε παρακαλουσα να τα μοιραστεις μαζι μας.

συγνωμη που παρεμβαινω αλλα αν χασεις 1-2-3 μαθηματα συνηθως παει για ρεσιτς.Και τα κολλεγια υποκεινται σε ελεγχο απο το Ξενο Πανεπιστημιο και μπορει να χασουν την αδεια διδασκαλιας αν δεν τηρουνται ορισμενες προδιαγραφες.επισης υπαρχει ελεγχος απο το QAA και bac.επισης σε καποια κολλεγια τα θεματα των εξετασεων ειναι κοινα με εξω και οι εξετασεις γινονται την ιδια ωρα και ανοιγονται μονο την ωρα των εξετασεων.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

εννουσα δυο φορες την πρωτη χρονια και μια την επομενη.Οι εξεταστικες ειναι 3.Η κανονικη,τα ρεσιτς και η επομενη.ασχετο.Εμενα μου δωσαν 2 μαθηματα με compensate στο κολλεγιο που ειμαι τωρα.

 

ΟΚ :) Στο Portsmouth παιζει να δωσεις και resit στο repeat αλλα δεν ειναι νομος. Ποσο βαθμο ειχες σε αυτα τα 2, και γενικα πως τα πηγες στα υπολοιπα? Στο Portsmouth τουλαχιστον μονο στο τελευταιο ετος υπαρχει περιπτωση να γινει compensate.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που παρεμβαινω αλλα αν χασεις 1-2-3 μαθηματα συνηθως παει για ρεσιτς.Και τα κολλεγια υποκεινται σε ελεγχο απο το Ξενο Πανεπιστημιο και μπορει να χασουν την αδεια διδασκαλιας αν δεν τηρουνται ορισμενες προδιαγραφες.

 

Ναι..αλλα ο φιλος λεει οτι αν χασεις 1 μαθημα κατευθειαν παιρνεις ποδι :w00t:

Link to comment
Share on other sites

σε οτι αφορα τους βαθμους στο ενα ειχα 39 και στο αλλο 38.Ο χαμηλοτερος βαθμος ηταν το 34 και ο ο υψηλοτερος το 54.Στο Ελλανιον παντως το Πορτσμουθ κανονικα δεν εδινε ρεσιτς στο ριπιτ εκτος αν ειχες λογους υγειας η αλλους σοβαρους λογους.Και αυτο με τον μεσο ορο στο ελλανιον ισχυε αυτο και διναν μαθηματα απο οτι ειχα ακουσει απο το πρωτο ετος.Αλλα μετα στο Ελλανιον καταργηθηκε.Λογικο ειναι να πας για ρεσιτ αν εχεις χασει λιγα μαθηματα.Εκτος αν πας στα τοπ Πανεπιστημια της Αγγλιας οποτε δεν ξερω τι προβλεπεται.να παιρνεις ποδι με την πρωτη δεν ξερω.δεν το εχω ξαναακουσει.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

σε οτι αφορα τους βαθμους στο ενα ειχα 39 και στο αλλο 38.Ο χαμηλοτερος βαθμος ηταν το 34 και ο ο υψηλοτερος το 54.Στο Ελλανιον παντως το Πορτσμουθ κανονικα δεν εδινε ρεσιτς στο ριπιτ εκτος αν ειχες λογους υγειας η αλλους σοβαρους λογους.Και αυτο με τον μεσο ορο στο ελλανιον ισχυε αυτο και διναν μαθηματα απο οτι ειχα ακουσει απο το πρωτο ετος.Αλλα μετα στο Ελλανιον καταργηθηκε.Λογικο ειναι να πας για ρεσιτ αν εχεις χασει λιγα μαθηματα.Εκτος αν πας στα τοπ Πανεπιστημια της Αγγλιας οποτε δεν ξερω τι προβλεπεται.να παιρνεις ποδι με την πρωτη δεν ξερω.δεν το εχω ξαναακουσει.

 

Μαλιστα..καλα εισαι!Χωρις να εχω διαθεση να στη πω ή κατι τετοιο, στο Πορτσμουθ δεν υπηρχε περιπτωση να κανει κανεις compensate 2 μαθηματα, ουτε 1, εκτος αν ησουν τελευταιο ετος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τους κανονισμους για το προγραμμα του Ελλανιον μπορουσε να σου δωσει καποιο μαθημα το Πανεπιστημιο ακομα και αν ησουν στο πρωτο ετος.το ξερω γιατι μου το ειχε πει και ο υπευθυνος του προγραμματος εκτος οτι το διαβαζα και στους κανονισμους.

Μετα δεν ξερω γιατι το καταργησανε τελειως.Ακομα και τελευταιο ετος να ησουνα δεν σου διναν καποιο μαθημα οτι μεσο ορο και να ειχες ακομα και αν εχασες καποιο μαθημα για 1 μοριο.

Σε οτι αφορα την σχολη που ειμαι μπορουσα να παω και καλυτερα αλλα δεν πηγα ασχημα.Σε οτι αφορα τον χωρο η τους καθηγητες εγω πιστευω οτι ο χωρος δεν ειναι κακος και οι καθηγητες ειναι γενικως καλοι.Δεν ξερω γιατι εκρινε ως αρνητικο ο φιλος το οτι δεν τον ρωτησανε τι βαθμους ειχε σε φυσικη και μαθηματικα.Αυτο που ξερω ειναι οτι και για μηχανικους ειναι οι ιδιες προυποθεσεις με τα αλλα προγραμματα.Απλα μετα το δευτερο ετος πρεπει να συνεχισεις Αγγλια.Αν βγαλεις 65% συνεχιζεις στο Καρντιφ που ειναι αρκετα καλο πανεπιστημιο.Ας μην ξεχναμε οτι το συγκεκριμενο κολλεγιο ειναι απο τα λιγα που εχουν τμηματα Μηχανικων και μαλιστα με σχετικα καλο Πανεπιστημιο.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

dld apoti katalaba protinete genika Bretaniko panepistimio anti gia amerikaniko... aaa kai kati allo asxeto kati akousa kai gia to anatolia stin thess/niki oti episis exei idio epipedo me to Deree opiws kserei as helpari :O

kai kati akoma asxeto alla sxetiko m auta pou diabasa pio panw dld yparxei periptwsi na teliwsei kapiws ena parartima ksenou panepistimiou px ellinobretaniko pou einai parartima tou wales kai na anagnwrizete to wales alla oxi to ptixio tou ellinobretanikou ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

To Anatolia ειναι μακραν το καλυτερο στην Θεσσαλονικη, αλλα ειναι Αμερικανικο.

Και γενικοτερα, υψηλα διδακτρα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

να αναλογιζεστε οτι ενω εσεις γραφετε τις αποψεις σας, μπορει να παρετε καποιον στο λαιμο σας...μη γραφει λοιπον ο καθενας οτι νομιζει, γιατι μπορει να επηρρεασετε καποιους ανθρωπους ασχημα, και οι σπουδες δεν ειναι για πλακα.. εσυ θα προτεινες ελληνοβρεταννικο για τους δικους σου λογους, εγω το χ και ο αλλος το ψ.... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΔΙΚΙΟ.. ουτε ολοι οι αλλοι απου φοιτουν αλλου ειναι μ....κες, ουτε οσοι π.χ. φοιτησαν στην Αμερικη η πηγαν εκει απο ελληνικα πανεπιστημια ειναι ανεργοι, οκ? ουτε νομιζω πως εισαι ο υπουργος να ξερεις αν θα αναγνωριστουν τα αμερικανικα, η τα ιταλικα, η οχι... να ειστε δικαιοι, οι σπουδες δεν ειναι ερωτημα του τυπου αν εισαι παο η οσφπ.... δεν θελω να προσβαλλω κανεναν
OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

αλλα το οτι εσυ φοιτεις στο ελληνοβρετανικο δεν σημαινει οτι το χ,ψ αλλο ιδρυμα ( οποιοδηποτε ) ειναι χαλια. γιατι και για εμενα το ελληνοβρετανικο μπορει να ειναι χαλια για καποιους λογους.

 

Υ.Γ. το "εγω ειχα ενα φιλο που..." δεν ειναι επιχειρημα, ο φιλος του φιλου, ω, φιλε και παει λεγοντας. εγω ειχα ενα φιλο που δεν περναγε ποτε μαθηματα, και κατα την αποψη του, το ιδρυμα στο οποιο φοιτουσε ηταν σκατα...ειναι ετσι? ΟΧΙ οπως καταλαβαινεις...

OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

να αναλογιζεστε οτι ενω εσεις γραφετε τις αποψεις σας, μπορει να παρετε καποιον στο λαιμο σας...μη γραφει λοιπον ο καθενας οτι νομιζει, γιατι μπορει να επηρρεασετε καποιους ανθρωπους ασχημα, και οι σπουδες δεν ειναι για πλακα.. εσυ θα προτεινες ελληνοβρεταννικο για τους δικους σου λογους, εγω το χ και ο αλλος το ψ.... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΔΙΚΙΟ.. ουτε ολοι οι αλλοι απου φοιτουν αλλου ειναι μ....κες, ουτε οσοι π.χ. φοιτησαν στην Αμερικη η πηγαν εκει απο ελληνικα πανεπιστημια ειναι ανεργοι, οκ? ουτε νομιζω πως εισαι ο υπουργος να ξερεις αν θα αναγνωριστουν τα αμερικανικα, η τα ιταλικα, η οχι... να ειστε δικαιοι, οι σπουδες δεν ειναι ερωτημα του τυπου αν εισαι παο η οσφπ.... δεν θελω να προσβαλλω κανεναν

 

Κι όμως το έκανες...

Όποιος λοιπόν έχει κρίση ακούει (ή διαβάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση) τις απόψεις κάποιων που ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ και μπορούν να κάτσουν και να αναλογιστούν τι συμφέρει τους ίδιους και τι όχι.

Εξάλλου κι εγώ άκουσα πολλές διαφορετικές απόψεις όταν "ψαχνόμουν" και με αυτόν τον τρόπο απέφυγα κακοτοπιές που δεν τις είχα φανταστεί πριν.

 

Σύμφωνα λοιπόν με την δική σου γνώμη, όταν εγώ ρώτησα πρώτος σε αυτό το thread τις γνώμες κάποιων, θα έπρεπε όσοι μου απάντησαν να μου έλεγαν "κάνε ότι εσύ θέλεις" και εσύ πιστεύεις ότι θα με βοηθούσαν.

ΛΑΘΟΣ φίλε μου, διάβασα τις απόψεις κάποιων άλλων, οι οποίες ήταν διαφορετικές και με βοήθησαν αρκετά.

 

Μην θίγεσαι εσύ λοιπόν πρώτος απ' όλους επειδή την πάτησες κάπου και δεν είχες ρωτήσει πριν κινηθείς σε αυτήν την κατεύθυνση ή επειδή αισθάνεσαι μειονεκτικά αν είσαι σε Ελληνικό και μην βγάζεις την χολή σου εδώ. Κανείς δεν υποτίμησε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...