Jump to content

Πετάξατε με την EasyJet; Εντυπώσεις - σχόλια


Morpheus78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λογική παραμένει ίδια. Πλέον υπαρχουν 4 γκρουπ επιβίβασης με τη σειρά που καλούνται στην πύλη:

SB-Speedy boarding εφόσον πληρώσεις την αντίστοιχη υπηρεσία κατά την κράτηση της πτήσης

SA-Επιβάτες με βρέφη

A-Όσοι κάνουν τσεκ-ιν από το ιντερνετ και οι πρώτοι 30 που τσεκάρουν στο αεροδρόμιο

B-Όλοι οι υπόλοιποι

 

Συγκεκριμένη κατανομή θέσεων δεν υπάρχει, οπότε κάθεσαι όπου θες..

 

Σημειωση εδωπερα, εχω πεταξει με αεροπλανα απειρες φορες, λιγες σχετικα ομως με easyjet. Παντα μα παντα ομως καταλαβαινεις τον Ελληνα απο την Γαιδουρια του....Αυτο με τις Ομαδες, Α, Β κτλ, παντα βλεπεις κατι Ελληναρες να τα γραφουν στα @@ τους και να κανουν οτι γουσταρουν . Εχω δει εκπληκτο Ολλανδο να σχολιαζει για την απολιτιστη συμπεριφορα ομαδας Ελληνων φοιτητων, που μολις γυρισε την πλατη της η υπαλληλος της Easyjet, περασανε κατω απο τα διαχωριστικα και μπηκαν στην ομαδα Α (ειχαμε ηδη περασει απο τον διαχωρισμο, οποτε δεν ξανακοιταγανε το Boarding pass). Ποσες φορες εχω δει Ελληνες/Ελληνιδες με boarding pass C,D (οταν υπηρχαν) και ενω εχει γινει αναγγελια για boarding της ομαδας Α, να πλακωνουν στην εισοδο, να σε πατανε και να σε σμπρωχουν απ'την μεση για να επιβιβαστουν πρωτοι...Τετοιου ειδους καγκουρια με εκνευριζει αφανταστα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οντως. το εκμεταλλευονται το οτι δεν κοιτανε μετα. οσο για το check in οσο νωριτερα το κανεις τοσο καλυτερο boarding pass θα παρεις (ετσι καταλαβα). οταν εφευγα απο gatwick επειδη πεταγε 6.00 το πρωι ειχα παει απο τους πρωτους με το τελευταιο βραδυνο τρενο. τοτε ειχαν κανει το all night check in...χρησιμο γιατι με το πρωτο πρωινο τρενο δεν προλαβαινες και με ταξι σου ρχοταν ο κουκος αηδονι!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

οντως. το εκμεταλλευονται το οτι δεν κοιτανε μετα. οσο για το check in οσο νωριτερα το κανεις τοσο καλυτερο boarding pass θα παρεις (ετσι καταλαβα).

 

Ετσι ειναι. Βεβαια, οσοι εχουν πληρωσει για να κανουν πιο γρηγορο boarding (speedy), παντα θα προηγουνται, οπως προφανως και τα ατομα με αναπηριες, οι γεροι και οι γυναικες με βρεφη. :)

 

Εχω την εντυπωση πως υπαρχει και ενα group c, επισης.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

οι ετερεια EASY δεν ανηκει σε Ελληνα;;και αυτος ειναι πολυ πλουσιος.ειναι απο τον Πειραια ο πατερας του εχει δεξαμενοπλοια και αυτος ξεκινησε μονος του.εχει κρουαζιεροπλοια αεροπορικη ετερεια και αλλα διαφορα δεν θυμαμε ακριβως.και παντα μπροστα απο το ειδος (π.χ αεροπλανα) εχει τον τιτλο Easy-(airplanes)

 

 

Περίπου ... Κύπριος είναι (όχι από τον Πειραιά :p), ο Στέλιος Χατζηιωάννου. Και δεν ξεκίνησε ακριβώς μονος του, τον βοηθησε ο πατέρας του οικονομικά. Αυτό βεβαια δε μειώνει σε κάτι την επιτυχία του. :)

 

Επίσης δεν του ανήκει ολοκληρωτικά πλέον. Η easyJet εδώ και μερικά χρονια είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο του Λονδίνου και ο Στέλιος διατηρεί μεγάλο ποσοστό, μειοψηφικό όμως.

 

Διατηρεί όμως 100% των δικαιωμάτων στο brand ("easy") και οι υπόλοιπες εταιρίες του κλάδου (easycruise κτλ) είναι δικες του - δεν είναι μέρος της easyJet δηλαδή.

 

Τέλος, όσον αφορά την easyJet πάλι, δεν έχει ενεργό ρολο στη διοίκηση (είναι μη εκτελεστικό μέλος του Board) - και βεβαια ότι επιρροή έχει ως μεγαλομέτοχος.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ... Κύπριος είναι (όχι από τον Πειραιά :p), ο Στέλιος Χατζηιωάννου. Και δεν ξεκίνησε ακριβώς μονος του, τον βοηθησε ο πατέρας του οικονομικά. Αυτό βεβαια δε μειώνει σε κάτι την επιτυχία του. :)

 

 

 

Χαρακτηριστικα, σε ερωτηση που του εκαναν σε συνεντευξη, δηλωσε αυτοδημιουργητος. Τονισε μαλιστα οτι ξεκινησε απλα με μια μικρη βοηθεια απο τον πατερα του (200 εκατ. δολλαρια αν θυμαμαι καλα).

 

Αξιος.

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικα, σε ερωτηση που του εκαναν σε συνεντευξη, δηλωσε αυτοδημιουργητος. Τονισε μαλιστα οτι ξεκινησε απλα με μια μικρη βοηθεια απο τον πατερα του (200 εκατ. δολλαρια αν θυμαμαι καλα).

 

Αξιος.

 

Κοίτα, δε γνωρίζω το ακριβές ποσο αλλα $200m μου φαίνεται πολλαπλάσιο του ποσού που εγώ είχα στο μυαλό μου ("λίγα" εκ λίρες). Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα είχε ένα σημαντικό advantage έχοντας χρηματοδότηση από το μπαμπά, αλλα η μαγκια είναι να πάρεις τα 5 και να τα κανεις 500 (που το έκανε). Γιατί πολλοί έχουν κάποια χρηματοδότηση (που μπορεί να μην είναι από το μπαμπά αλλα από κάποια τράπεζα η οπουδήποτε αλλου) αλλα χωρίς μια καλή ιδέα και υλοποίηση αυτής δε βγαίνει χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε γνωρίζω το ακριβές ποσο αλλα $200m μου φαίνεται πολλαπλάσιο του ποσού που εγώ είχα στο μυαλό μου ("λίγα" εκ λίρες). Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα είχε ένα σημαντικό advantage έχοντας χρηματοδότηση από το μπαμπά, αλλα η μαγια είναι να πάρεις τα 5 και να τα κανεις 500 (που το έκανε). Γιατί πολλοί έχουν κάποια χρηματοδότηση (που μπορεί να μην είναι από το μπαμπά αλλα από κάποια τράπεζα η οπουδήποτε αλλου) αλλα χωρίς μια καλή ιδέα και υλοποίηση αυτής δε βγαίνει χρήμα.

 

eixa diavasei ena poliselido afieroma stin "metro" prin kapio kairo gia afto. 8a koitaksw mipws to vrw...

 

Genika eixe parei "danio" apo ton patera tou to opio to epestrepse mesa ston prwto xrono !

Link to comment
Share on other sites

οι ετερεια EASY δεν ανηκει σε Ελληνα;;και αυτος ειναι πολυ πλουσιος.ειναι απο τον Πειραια ο πατερας του εχει δεξαμενοπλοια και αυτος ξεκινησε μονος του.εχει κρουαζιεροπλοια αεροπορικη ετερεια και αλλα διαφορα δεν θυμαμε ακριβως.και παντα μπροστα απο το ειδος (π.χ αεροπλανα) εχει τον τιτλο Easy-(airplanes)

 

Κύπριος είναι ο Στέλιος, αυτός και ο αδερφός του ξεκίνησε ως εφοπλιστές, όπως και ο πατέρας του ο οποίος πράγματι τον βοήθησε στο ξεκίνημα του, αλλά ποτέ ξανά.

 

Το μόνο πρόβλημα της Easy είναι η άνεση. Προσωπικά προτιμάω να σχεδιάζω το ταξίδι μου νωρίτερα και να κλείνω με British Airways...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

εχω κλεισει εισητηρια με την easyjet μεσω ιντερνετ. εχω 2 ερωτησεις..

1) Τα στοιχεια μου στην ταυτοτητα μου ειναι με λατινικους χαρακτηρες. Αλλα ο αριθμος της ταυτοτητας μου εχει το "Φ" μεσα.. στην αστυνομια που ρωτησα και σε ταξιδιωτικους πρακτορες μου ειπαν οτι δεν ειναι προβλημα και οτι μπορω να πεταξω στο εξωτερικο. ωστοσο, στο site της easyjet, και αφου εχω πληρωσει τα εισητηρια, δεν δεχεται το "Φ" στον αριθμο ταυτοτητας. γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω? Να γραψω το "F" αντι για Φ, η πρεπει να βγαλω καινουργια ταυτοτητα?

2) Στην ημερομηνια ληξης της ταυτοτητας τι πρεπει να βαλω? Απ'οτι ξερω οι ελληνικες ταυτοτητες δεν εχουν ημερομηνια ληξης. Μηπως βαζω μια οποιαδηποτε ημερομηνια που να ειναι μετα το ταξιδι?

Οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει..

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω κλεισει εισητηρια με την easyjet μεσω ιντερνετ. εχω 2 ερωτησεις..

1) Τα στοιχεια μου στην ταυτοτητα μου ειναι με λατινικους χαρακτηρες. Αλλα ο αριθμος της ταυτοτητας μου εχει το "Φ" μεσα.. στην αστυνομια που ρωτησα και σε ταξιδιωτικους πρακτορες μου ειπαν οτι δεν ειναι προβλημα και οτι μπορω να πεταξω στο εξωτερικο. ωστοσο, στο site της easyjet, και αφου εχω πληρωσει τα εισητηρια, δεν δεχεται το "Φ" στον αριθμο ταυτοτητας. γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω? Να γραψω το "F" αντι για Φ, η πρεπει να βγαλω καινουργια ταυτοτητα?

2) Στην ημερομηνια ληξης της ταυτοτητας τι πρεπει να βαλω? Απ'οτι ξερω οι ελληνικες ταυτοτητες δεν εχουν ημερομηνια ληξης. Μηπως βαζω μια οποιαδηποτε ημερομηνια που να ειναι μετα το ταξιδι?

Οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει..

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Εχω την εντύπωση οτι χρειάζεται οπωσδήποτε νέα ταυτότητα για να πετάξεις σε χώρα της ΕΕ. Σε διαφορετική περίπτωση, διαβατήριο.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι περσι που πεταξα τελευταια φορα για Αγγλια ημουν με τη παλια ταυτοτητα χωρις προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελεια και να αρχισω ρωτωντας το εξης....>>>πεταω παρασκευη πρωι για Λονδινο με την easy πρωτη πτηση μαζι τους θα θελα να μου πειτε τι γινεται με τα κιλα και γενικοτερα με τους οπχ!τι να προσεξω και τι να μην εχω μαζι μου!ευχαριστω!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε λιγεσ μερεσ θα πεταξω με EasyJet για λονδινο και καπου διαβασα οτι στην συγκεκριμενη εταιρεια και την γυναικεια τσαντα την θεωρουν χειροαποσκευη και δεν μπορεισ να εχεισ και καποιο αλλο μικρο σακο ή βαλιτσουλα

ισχυει κατι τετοιο?

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια και να αρχισω ρωτωντας το εξης....>>>πεταω παρασκευη πρωι για Λονδινο με την easy πρωτη πτηση μαζι τους θα θελα να μου πειτε τι γινεται με τα κιλα και γενικοτερα με τους οπχ!τι να προσεξω και τι να μην εχω μαζι μου!ευχαριστω!

 

Πέταξα πολλές φορές με easyjet και συνεχίζω να πετάω. Γενικώς είναι χάλια εταιρία αλλά συνεχίζω να την επιλέγω διότι είναι πάν φθηνή, απλά σκέφτομαι να φτάσω στον προορισμό μου. Πρόσεχε στα κιλά. Είναι από τις λίγες εταιρίες που έχουν ΜΗΔΕΝ ανοχή για παραπάνω κιλά. Και 1 κιλό παραπάνω θα σε βάλουν να το πληρώσεις. Απλά πρόσεχε. Και δεν δίνουν ούτε ένα ποτήρι νερό. Το φαγητό είναι πανάκριβο.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

σε λιγεσ μερεσ θα πεταξω με EasyJet για λονδινο και καπου διαβασα οτι στην συγκεκριμενη εταιρεια και την γυναικεια τσαντα την θεωρουν χειροαποσκευη και δεν μπορεισ να εχεισ και καποιο αλλο μικρο σακο ή βαλιτσουλα

ισχυει κατι τετοιο?

 

Ναι ναι ισχύει κανονικά. Πάρε μία τσάντα και άσε λίγο χώρο μέσα ώστε πριν μπεις να βάλεις την γυναικεία τσάντα μέσα.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ισχύει κανονικά. Πάρε μία τσάντα και άσε λίγο χώρο μέσα ώστε πριν μπεις να βάλεις την γυναικεία τσάντα μέσα.

 

χιλια ευχαριστω.....:D

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή το site έχει "πέσει" αυτή τη στιγμή ... και δεν μπορώ να τσεκάρω.. έχει πραγματοποιήσει κανείς αλλαγή στο εισιτήριο του μέσα από το online system???

Έστω ότι έχω το εξής εισιτήριο "Λονδίνο - Παρίσι, Παρίσι - Λονδίνο " και θέλω να το αλλάξω σε "Λονδίνο - Παρίσι, Παρίσι - Αθήνα" μπορεί να γίνει..; η ημερομηνία θα είναι η ίδια, μόνο ο προορισμός αλλάζει ... Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποια χρέωση στην αλλαγή, ε; είναι fixed τιμές, ή όχι; Γνωρίζει κάποιος;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως απλα πληρωνεις την διαφορα αν ειναι ακριβοτερο το εισητηριο που θες! Δεν θυμαμαι να εχει καποιο πεναλτυ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θυμάμαι να μου είπαν τίποτε για τη δεύτερη τσάντα, γιατι είχα ένα σακίδιο με τα σοκολατάκια και την τσάντα μου κανονικά. Επιπλέον, έχω να πω πως η πολιτική, δίψασες, 2,50 ευρώ το μπουκαλάκι νερό είναι πολύ γελοία.

Παρόλα αυτά όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει σαν εταιρία είμαι ικανοποιημένη από τα δρομολόγια της.

Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

Πέταξα πολλές φορές με easyjet και συνεχίζω να πετάω. Γενικώς είναι χάλια εταιρία αλλά συνεχίζω να την επιλέγω διότι είναι πάν φθηνή, απλά σκέφτομαι να φτάσω στον προορισμό μου. Πρόσεχε στα κιλά. Είναι από τις λίγες εταιρίες που έχουν ΜΗΔΕΝ ανοχή για παραπάνω κιλά. Και 1 κιλό παραπάνω θα σε βάλουν να το πληρώσεις. Απλά πρόσεχε. Και δεν δίνουν ούτε ένα ποτήρι νερό. Το φαγητό είναι πανάκριβο.
Επειδη πεταω τουλαχιστον 5-6 φορες τον χρονο με easyjet δεν θεωρω οτι το να δωσεις 4 ευρω να παρεις ενα σαντουιτς ειναι ακριβα, στο αεροδρομιο μας ειναι παρα πολυ ακριβοτερα ολα εκτος του νερου,εξ αλλου μπορεις να παρεις κατι απο το σπιτι σου αν θες να γλυτωσεις χρηματα ,πολλες φορες βλεπω μεσα στο αεροπλανο να ανοιγουν το σαντουιτς που ειναι τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο και να τρωνε κανεις δεν θα σου πει τιποτα .Μην τα θελουμε ολα δικα μας και φτηνα εισιτηρια και φαγητο ,εξ αλλου εμενα προσωπικα με αφορα να πεταωοικονομικα και με ασφαλεια κατι που νομιζω το προσφερει η εταιρια
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πεταω τουλαχιστον 5-6 φορες τον χρονο με easyjet δεν θεωρω οτι το να δωσεις 4 ευρω να παρεις ενα σαντουιτς ειναι ακριβα, στο αεροδρομιο μας ειναι παρα πολυ ακριβοτερα ολα εκτος του νερου,εξ αλλου μπορεις να παρεις κατι απο το σπιτι σου αν θες να γλυτωσεις χρηματα ,πολλες φορες βλεπω μεσα στο αεροπλανο να ανοιγουν το σαντουιτς που ειναι τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο και να τρωνε κανεις δεν θα σου πει τιποτα .Μην τα θελουμε ολα δικα μας και φτηνα εισιτηρια και φαγητο ,εξ αλλου εμενα προσωπικα με αφορα να πεταωοικονομικα και με ασφαλεια κατι που νομιζω το προσφερει η εταιρια

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

Στην τελικη και στις αλλες εταιρειες με τα ακριβα εισητηρια και την "τελεια" περιποιηση, παντα χρειαζεται ενα σαντουιτς σε αλουμινοχαρτο απο τις σαβουρες που σου προσφερουν! Μονο το ψωμακι με το βουτυρακι αξιζει!

Βεβαια μιας και το τοπικ ειναι για την συγκεκριμενη εταιρεια, πολλες φορες το κοστος για να πας στην πολη απο το απομακρυσμενο αεροδρομιο που σε παει συνηθως φερνει μια η αλλη την τιμη με την εταιρεια που προσγειωνεται στο καλο αεροδρομιο της πολης!

Οποτε η τιμη που πρεπει να βρεις στην easjet πρεπει να ειναι τρελα χαμηλη για να αξιζει!!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά διαφωνώ μαζί σου. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει ή έστω οφείλουν το νερό να μη το χρεώνουν. Τα αναψυκτικά και τα σάντουιτς δε νομίζω πως θα αντιδράσει κανείς αν τα χρεώνουν, αλλά το νερό; Δηλαδή συγνώμη, από τη πηγή της Αφροδίτης πήραν το νεράκι και το χρεώνουν 2,5 ευρώ; Τι είναι; Θαυματουργό;
Τα παπάκια μια φορά, πως χορεύανε τρελα, μες της λίμνης τα νερα... :X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει ή έστω οφείλουν το νερό να μη το χρεώνουν.

 

Για ποιό λόγο οφείλουν; Εάν διαφωνείς με την τιμή που το χρεώνουν, έχει καλώς, αλλά δεν οφείλουν να μην το χρεώνουν σε καμία περίπτωση.

 

Εξ άλλου δεν σε υποχρεώνει κανένας να το αγοράσεις. :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση .. ίσως να είναι και τελείως κουλή .. αλλά αν γνωρίζει κάποιος εκ του ασφαλούς να μου απαντήσει .. θα το εκτιμήσω ...

Ταξιδεύω με easyjet, δεν έχω πληρώσει το χαράτσι για να έχω αποσκευή, άρα θα ταξιδέψω με μία χειραποσκευή που πληροί τις προϋποθέσεις της εταιρίας ..

Ωστόσο, θα μεταφέρω ένα δώρο .. το οποίο είναι μία lava lamp μεσαίου μεγέθους .. και η ερώτηση μου είναι ..

Λέτε να έχω πρόβλημα κατά τον έλεγχο της αποσκευής .. επειδή η συγκεκριμένη λάμπα περιέχει υγρό;

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω το Royal Mail ανοιχτό, τη μέρα που πετάω, δεν έχω σε κάποιον να την αφήσω για να πάει να τη στείλει στο παραλήπτη τις επόμενες μέρες, κι εφόσον εγώ θα τον συναντήσω.. προτιμώ να το δώσω αυτοπροσώπως .. αλλά άμα είναι να μου "τη φάνε" στο αεροδρόμιο οι securit- άδες, να μου λείπει το βύσσινο..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...