Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε χρησιμοποιώ κάποιο app για την μπαταρία.

Έχω ανοιχτό σε καθημερινή βάση wifi με push notifications στα email,location,auto brightness δεδομένα ανοίγω όταν χρειάζεται και πάντα σε 4G.

Και σε μένα 24 ώρες διαρκεί χοντρικά με 2G(με κλειστά τα δεδομένα), αν και δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά στο 4G(με κλειστά τα δεδομένα).

 

Έχει μια επιλογή να μην κλείνει το wifi όταν κλειδώνει η οθόνη, την έχω ενεργοποιημένη.

 

Τέλος, έχω ενεργοποιήσει και το battery saver που κάνει καλή δουλειά όταν φτάνει στα τελευταία της η μπαταρία.

 

Γιατί 4G σε ποια εταιρία εισαι και το υποστηρίζει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το Νόκια 820 από το Δεκέμβριο και πάνω που το είχα συνηθήσει μου έπεσε και έσπασε η LED οθόνη.:mad:

Το κινητό μέχρι να πέσει ήταν σούπερ. Πολύ γρήγορο και πολύ απλό το Windows λειτουργικό. Έχω όμως το κίτρινο χρώμα και ενώ μου αρέσει πολύ η θήκη γλυστράει σα διάολος. Μάλλον μετά την επισκευή θα πρέπει να αλλάξω το χρώμα του πίσω καπακιού.

Τα Νοκια Care Centres, από ότι είδα έχουν κλείσει.

Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να το επισκευάσω οικονομικά χωρίς να χάσω την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Νόκια 820 από το Δεκέμβριο και πάνω που το είχα συνηθήσει μου έπεσε και έσπασε η LED οθόνη.:mad:

Το κινητό μέχρι να πέσει ήταν σούπερ. Πολύ γρήγορο και πολύ απλό το Windows λειτουργικό. Έχω όμως το κίτρινο χρώμα και ενώ μου αρέσει πολύ η θήκη γλυστράει σα διάολος. Μάλλον μετά την επισκευή θα πρέπει να αλλάξω το χρώμα του πίσω καπακιού.

Τα Νοκια Care Centres, από ότι είδα έχουν κλείσει.

Μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να το επισκευάσω οικονομικά χωρίς να χάσω την εγγύηση;

 

Πω ρε φίλε γκαντεμιά, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

κι εγώ έχω την κίτρινη και η αλήθεια είναι οτι γλιστράει, αλλά νομίζω οτι όλες έτσι είναι, εκτός αν του βάλεις κάποια θήκη σιλικόνης!

Δεν έχω ιδέα για επίσημο service. Στο site δε βρίσκεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε γκαντεμιά, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

κι εγώ έχω την κίτρινη και η αλήθεια είναι οτι γλιστράει, αλλά νομίζω οτι όλες έτσι είναι, εκτός αν του βάλεις κάποια θήκη σιλικόνης!

Δεν έχω ιδέα για επίσημο service. Στο site δε βρίσκεις κάτι?

 

οθόνη

http://www.ebay.com/itm/original-Nokia-Lumia-820-LCD-Display-LC-Display-Bildschirm-Anzeige-Screen-NEU-/190819976516?pt=DE_Handy_Organizer_Ersatzteile_Werkzeuge&hash=item2c6dc1c544

 

και αλλαζει πολυ ευκολα αν πιάνουν λίγο τα χερια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εχω παρατηρησει οταν χτυπαει το τηλ και παω να το απαντησω,κλικαροντας στην οθονη ¨απαντηση¨τρεμοπαιζει στιγμιαια ο ηχος της κλησης στο ακουστικο-ηχειο.Αυτο γινεται ειτε ο ηχος ειναι στο τερμα,ειτε πιο χαμηλα.Αλλες φορες αυτος που με καλει,στα πρωτα περιπου 30 δευτερολεπτα της κλησης,δεν με ακουει(σαν να πεφτει η ενταση του ηχου).Εγω τον ακουω τελεια.Μετα τα 30 δευτερα ολα καλα.Λετε να ειναι hardware προβλημα? Εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι? Ολα τα αλλα στο τηλ ειναι τελεια.Μεχρι το σαββατο εχω doa.Τι λετε να κανω?:(

Ξεχασα ,εκανα μερικα soft reset και hard reset αλλα δεν φτιαχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το τρεμοπαιγμα στον ήχο το κάνει και σε μένα! Το κάνει μόνο σε δικο μου ringtone! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δεν ακουω τους αλλους, με 1-2 ατομα μου χει τυχει! Δεν ξέρω σίγουρα τι φταίει...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το τρεμοπαιγμα στον ήχο το κάνει και σε μένα! Το κάνει μόνο σε δικο μου ringtone! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δεν ακουω τους αλλους, με 1-2 ατομα μου χει τυχει! Δεν ξέρω σίγουρα τι φταίει...

Εμενα το κανει και στα ringtones του κινητου.Τι λετε να κανω?

Προτεινετε να το δωσω doa?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει και στα ringtones του κινητου.Τι λετε να κανω?

Προτεινετε να το δωσω doa?

 

Μήπως δεν έχεις καλό σήμα και ψάχνει ανάμεσα σε 2 και 3G?

Κάνε 1 δοκιμή και βάλτο σε 2G και κοίτα αν στο κάνει

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις καλό σήμα και ψάχνει ανάμεσα σε 2 και 3G?

Κάνε 1 δοκιμή και βάλτο σε 2G και κοίτα αν στο κάνει

 

όχι,συνήθως το έχω σε 2G,εκτός αν ειμαι εκτός σπιτιού κ θέλω να δω κάτι Ίντερνετ,δηλαδή στιγμιαία.

Link to comment
Share on other sites

όχι,συνήθως το έχω σε 2G,εκτός αν ειμαι εκτός σπιτιού κ θέλω να δω κάτι Ίντερνετ,δηλαδή στιγμιαία.

 

Οπότε καλό είναι να το πας όσο είσαι στη doa αν το συνεχίζει

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα της συσκευής σε κάποιες παρτίδες, με το πίσω καπάκι, το οποίο καλύπτει το μικρόφωνο και μάλλον και το ηχείο. Αν είναι έτσι θα χρειαστεί να τους το πας πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα της συσκευής σε κάποιες παρτίδες, με το πίσω καπάκι, το οποίο καλύπτει το μικρόφωνο και μάλλον και το ηχείο. Αν είναι έτσι θα χρειαστεί να τους το πας πίσω.

 

Κάπου το διάβασα και εγώ στα forums της Nokia. Νόμιζα ότι αφού ήρθε σε εμάς μετά από τόσο καιρό θα είχε διορθωθεί. Κρίμα και ότι είχα αρχίσει να το συνηθιζω. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε γκαντεμιά, σε καταλαβαίνω απόλυτα!

κι εγώ έχω την κίτρινη και η αλήθεια είναι οτι γλιστράει, αλλά νομίζω οτι όλες έτσι είναι, εκτός αν του βάλεις κάποια θήκη σιλικόνης!

Δεν έχω ιδέα για επίσημο service. Στο site δε βρίσκεις κάτι?

 

Ναι. Μου έπεσε πολλές φορές λόγω του ότι γλυστράει. όταν το φτιάξω θα αλλάξω τη θήκη. Η λευκή είναι γυαλιστερή και δεν νομιζω να έχει το ίδιο πρόβλημα. Η ιστιοσελίδα της Νοκια για υποστήριξη είναι πολύ λίγη. Η επικοινωνία γίνετε μόνο μέσω email και η λίστα των Νοκια Care σημείων είναι κενή. Νόμιζα ότι θα ήταν καλύτερη ή θα είχε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας...

Θα τους στείλω email να τους ρωτήσω.

 

Ευχαριστώ για το λινκ. το σκέφτομαι να το δοκιμάσω. δεν εχω ξανανοίξει κινητό αλλά αν η επισκευή είναι πάνω από 150 Ευρώ θα πάρω και ένα κατσαβιδάκι και θα το ρισκάρω. Είμαι στο εξωτερικό με τη δουλειά τώρα που μου έσπασε και ρώτησα εδώ (Νότιο Αφρική) για να το φτιάξω. Μου ζητήσαν 250 ΕΥΡΩ!!!!:shock: Ελπίζω Ελλάδα να έιναι πιο φτηνά.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μου έπεσε πολλές φορές λόγω του ότι γλυστράει. όταν το φτιάξω θα αλλάξω τη θήκη. Η λευκή είναι γυαλιστερή και δεν νομιζω να έχει το ίδιο πρόβλημα. Η ιστιοσελίδα της Νοκια για υποστήριξη είναι πολύ λίγη. Η επικοινωνία γίνετε μόνο μέσω email και η λίστα των Νοκια Care σημείων είναι κενή. Νόμιζα ότι θα ήταν καλύτερη ή θα είχε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας...

Θα τους στείλω email να τους ρωτήσω.

 

Και μένα σήμερα μου γλίστρησε από το χέρι, όπως το σήκωσα να το βάλω στο αυτί να πάρω τηλέφωνο, έπεσε από 10 εκατοστά πάνω στο τραπέζι που καθόμουν για καφέ!

Προς στιγμή φοβήθηκα για το τραπέζι, αλλά ήταν μια χαρά!!! :p

 

Ανέπαφο αυτή τη φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Εχω παρατηρησει οταν χτυπαει το τηλ και παω να το απαντησω,κλικαροντας στην οθονη ¨απαντηση¨τρεμοπαιζει στιγμιαια ο ηχος της κλησης στο ακουστικο-ηχειο.Αυτο γινεται ειτε ο ηχος ειναι στο τερμα,ειτε πιο χαμηλα.Αλλες φορες αυτος που με καλει,στα πρωτα περιπου 30 δευτερολεπτα της κλησης,δεν με ακουει(σαν να πεφτει η ενταση του ηχου).Εγω τον ακουω τελεια.Μετα τα 30 δευτερα ολα καλα.Λετε να ειναι hardware προβλημα? Εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι? Ολα τα αλλα στο τηλ ειναι τελεια.Μεχρι το σαββατο εχω doa.Τι λετε να κανω?:(

Ξεχασα ,εκανα μερικα soft reset και hard reset αλλα δεν φτιαχτηκε.

 

Καλημέρα φίλε μου και σε μένα το ίδιο κάνει ακριβώς και το ξεσφράγισα προχθές, μου χουν παραπονεθεί ότι δεν με ακούνε κιόλας

Αν έχεις νέα από την Νοκια ενημέρωσε με να δω τι θα κάνω και εγώ

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε μένα το ίδιο κάνει ακριβώς και το ξεσφράγισα προχθές, μου χουν παραπονεθεί ότι δεν με ακούνε κιόλας

Αν έχεις νέα από την Νοκια ενημέρωσε με να δω τι θα κάνω και εγώ

Πριν σπάσει η οθόνη είχα κι εγω το ίδιο πρόβλημα μετά τη τελευταία αναβάθμιση του λειτουργικού. Πιστεύω είναι SW πρόβλημα γιατί πριν δεν το έκανε. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα στη απάντηση κλήσεων είναι όταν έχεισ στο κινητό συνδεμένο hands free bluetooth, και απαντήσεις τη κλήση στο κινητό αντί για το handsfree κολλάει το κινητό και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για να επανέλθει. Θέλουν λίγο χρόνο τα Windows να καθαρίσουν από τέτοια προβλήματα. Τώρα φυσικά που πήγα πίσω σε ένα παλιό iphone 4, δεν έχω αυτά τα θέματα, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις την οθόνη και την ταχύτητα του Lumia. :-)

Link to comment
Share on other sites

Πριν σπάσει η οθόνη είχα κι εγω το ίδιο πρόβλημα μετά τη τελευταία αναβάθμιση του λειτουργικού. Πιστεύω είναι SW πρόβλημα γιατί πριν δεν το έκανε. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα στη απάντηση κλήσεων είναι όταν έχεισ στο κινητό συνδεμένο hands free bluetooth, και απαντήσεις τη κλήση στο κινητό αντί για το handsfree κολλάει το κινητό και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για να επανέλθει. Θέλουν λίγο χρόνο τα Windows να καθαρίσουν από τέτοια προβλήματα. Τώρα φυσικά που πήγα πίσω σε ένα παλιό iphone 4, δεν έχω αυτά τα θέματα, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις την οθόνη και την ταχύτητα του Lumia. :-)

 

σ'αρεσει περισσότερο η οθόνη του Lumia? τώρα εσένα αυτό το πρόβλημα στο κάνει? γιατί και εγώ έχω την τελευταία αναβάθμιση

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έδωσα σήμερα στο κατάστημα που το αγορασα (ebw.gr). Μου είπαν ότι κανονικά είναι doa .εμενα επίσης μου έσβηνε ,ενώ είχε κανονική μπαταρία,απροειδοποιητα και όταν το ελεγχα και προσπαθούσα να το άναψω ξανά,έπρεπε να βάλω-βγάλω μπαταρία. Αυτά σε 5 μέρες χρήσης.

Ισως προσπαθήσουν να μη το βγάλουν doa μου είπαν τα παιδιά από το κατάστημα,γιατί θεωρούν d.o.a οτι είναι νεκρό. Τους εξήγησα πως d.o.a σημαίνει ελάττωματικο προϊόν και όχι απαραίτητα νεκρό.

Μπλεξίματα. Από βδομάδα θα ξέρω και θα σου πω.

Edited by cmeletis
ορθογραφικα
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα στη απάντηση κλήσεων είναι όταν έχεισ στο κινητό συνδεμένο hands free bluetooth, και απαντήσεις τη κλήση στο κινητό αντί για το handsfree κολλάει το κινητό και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για να επανέλθει.

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα γράψω αν το κάνει και σε μένα!

Edited by rido21
λαθος quote
Link to comment
Share on other sites

Έγινε δικό μου πρόσφατα ένα λευκό Lumia 820... Εντυπωσιάστηκα αρκετά (και θετικά) με το μέγεθός του, αφού το περίμενα μικρότερο! Προέρχομαι από το ΝΟΚΙΑ C6-01 και Vodafone Smart II, οπότε η διαφορά στο μέγθος και την οθόνη είναι εμφανέστατη...

 

Πολύ όμορφη σχεδίαση και οθόνη, έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές που ήθελα, και μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα όσο το επεξεργάζομαι... εκτός από ένα: εγκατέστησα λογαριασμούς, και μαζί ένα Yahoo!, όπου και επέλεξα μόνο συγχρονισμό emails (όχι contacts/calendar). Από τότε, ο συγκεκριμένος λογαριασμός έχει "κολλήσει" να συγχρονίζει, χωρίς όμως να ανανεώνει το inbox ή να κατεβάζει τους υπόλοιπους folders ή να στέλνει emails (τα κρατάει στο outbox). Κατά συνέπεια δεν με αφήνει ούτε να επεξεργαστώ τη συχνότητα συγχρονισμού (λέει ότι δεν μπορώ να το κάνω ενώ συγχρονίζει) ούτε να αφαιρέσω τον λογαριασμό. Αυτό κρατάει αρκετές ώρες (πάνω από 10 ώρες τώρα), και υποπτεύομαι ότι μου εξαντλεί και τη μπαταρία... Έχω δοκιμάσει να κλείσω wifi/data, να βάλω offline mode μπας και διακοπεί ο συγχρονισμός, αλλά τίποτα... Έχει ξανασυμβεί αυτό σε κανέναν/έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω; Οι άλλοι λογαριασμοί λειτουργούν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει restart και συνεχίζει... :(

 

EDIT: Κατάφερα κι έκανα το εξής: έκανα restart, και πήγα στις ρυθμίσεις των λογαριασμών χωρίς να βάλω PIN και συνδεθεί με το δίκτυο (και με wifi off). Οπότε μου έδωσε κανονικά τη δυνατότητα να διαγράψω τον λογαριασμό! :) Thanks rido21, γιατί με έβαλες να ξαναδοκιμάσω το reset!

Edited by captum

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα στη απάντηση κλήσεων είναι όταν έχεισ στο κινητό συνδεμένο hands free bluetooth, και απαντήσεις τη κλήση στο κινητό αντί για το handsfree κολλάει το κινητό και πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία για να επανέλθει.

Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα γράψω αν το κάνει και σε μένα!

 

Κανένα πρόβλημα με το bt handsfree! επίσης δοκίμασα κατά τη διάρκεια της κλήσης να μεταφέρω την κλήση από το ακουστικό στο bt και τούμπα, απολύτως κανένα πρόβλημα!

 

@captum: να σαι καλά φίλε!

Edited by rido21
λαθος quote
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...