Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα.

 

είμαι κάτοχος και χρήστης του galaxy s3 το οποίο όμως ¨βαρέθηκα¨ λόγω της κακής ποιότητας. πολύ πλαστικό ρε παιδί μου κάποια στιγμή καταντάει βαρετό.

 

σκέφτομαι λοιπόν να το δώσω και να αγοράσω το Nokia Lumia 920. είμαι άσχετος όμως με windows λειτουργικό και έχω μερικές απορίες.

 

1) υπάρχει το whatsapp για wp8 και δουλέβει απροβλημάτιστα;

2) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα Nokia Maps και Offline; υπάρχουν για wp8 και άλλα προγράμματα πλοήγησης όπως πχ το Navigon?

3) σαν χρήστης android πόσο δύσκολη θα είναι η μετάβαση απο αύτο σε windows phone?

Επειδή και εγώ απο S3 προέρχομαι αφου σου πω επίσης ότι στο 1 υπάρχει κανονικά και δουλευει άψογα,ενώ στο 2 τα Nokia Drive είναι μια πλήρης σουίτα και με offline χρήση και αξιόπιστη,θα προσθέσω τα εξής να έχεις υπόψη.

Πρώτον καμία σχέση η ποιότητα κατασκευής/υλικά του 920 με το S3 θα το διαπιστώσεις πιάνοντας στο χέρι απο τη πρώτη στιγμή.

Ούτε τα βάρος είναι απόλυτος κανένα θέμα.

Δεύτερον την αυτονομία της συσκευές του S3 τη ξεχνάς εντελώς διότι το Lumia έχει αρκετά πιο φωτεινή οθόνη,ακόμα και στο low είναι αρκετά φωτεινότερη άρα μικρότερη συνολικά αυτονομία τής συσκευής,αλλά σε αποζημιώνει με την άριστη συμπεριφορά και σε εξωτερικούς χώρους και με ηλιοφάνεια.

Τρίτον εφόσον πάρεις τη συσκευή απο εδώ και πέρα θα έχει προεγκατεστημενη την αναβάθμιση και είναι φρέσκα stock όπου διορθώνει κάποια θέματα με την αυτονομία και το WiFi.

Κατά τα αλλα το λειτουργικό το διακρίνει η απλότητα,ο αεράτος χαρακτήρας και φιλικότητα του.

Βέβαια θα σου λείψει ένα ενιαίο notification center,αλλά υπάρχει εφαρμογή που σου προσθέτει notification titles για WiFi,bt,3g,location και σε εξυπηρετούν εξίσου.

Μετά απο 2 εβδομάδες χρήσης θα μάθεις τα μυστικά της λειτουργίας τού,διότι είναι διαφορετικά στα περισσότερα όπως έχεις συνηθίσει και θέλει μια μικρή εξοικείωση.

Εδώ είμαστε σε απορίες να βοηθησουμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά καλημέρα.

 

είμαι κάτοχος και χρήστης του galaxy s3 το οποίο όμως ¨βαρέθηκα¨ λόγω της κακής ποιότητας. πολύ πλαστικό ρε παιδί μου κάποια στιγμή καταντάει βαρετό.

 

σκέφτομαι λοιπόν να το δώσω και να αγοράσω το Nokia Lumia 920. είμαι άσχετος όμως με windows λειτουργικό και έχω μερικές απορίες.

 

1) υπάρχει το whatsapp για wp8 και δουλέβει απροβλημάτιστα;

2) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα Nokia Maps και Offline; υπάρχουν για wp8 και άλλα προγράμματα πλοήγησης όπως πχ το Navigon?

3) σαν χρήστης android πόσο δύσκολη θα είναι η μετάβαση απο αύτο σε windows phone?

 

1)Το whatsapp ειναι κομπλε ναι. (το viber δεν υποστηριζει ακομα κλησεις, μονο μηνυματα)

2) δεν ξερω σιγουρα

3) πανευκολη, δε θα εχεις προβλημα, το κινητο φυσαει απο ταχυτητα και δεν εχει κολληματα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: τα λευκο, κιτρινο και κοκκινο εχουν glossy επικαλυψη οποτε το πλαστικο τους ειναι ιδιο στην υφη με του S III. Το μαυρο και το γκρι νομιζω ειναι ματ!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

έπιασα πρίν το μαύρο στα χέρια μου, καταπληκτική συσκευή. Από Δευτέρα πιστεύω θα το αγοράσω.

 

οπότε να με περιμένετε σίγουρα για απορίες :p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

έπιασα πρίν το μαύρο στα χέρια μου, καταπληκτική συσκευή. Από Δευτέρα πιστεύω θα το αγοράσω.

 

οπότε να με περιμένετε σίγουρα για απορίες :p

 

Το είδες σε κάποιο κατάστημα? αν ναι που? θέλω και εγω να το δω απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι οπως τα λες ειναι:p

Δεν ξερω να σου πω διοτι τα ακουω οπως σου ειπα και εναλλασονται 70'με 80' 90'και Rihanna σημερα:D

 

Τα κατάφερα τελικά. Δεν είναι δύσκολο. Ακολουθησε τις οδηγίες που ανέβασα στην προηγούμενη σελίδα και είσαι οκ. Απλα πρόσεχε να μη τρέχει στο παρασκήνιο κάποιο τραγούδι γιατι μάλλον θα προστεθεί κι αυτο στη λίστα. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να προσθέσεις ή να αφερεσεις κάποιο τραγούδι. Θα το ψάξω όμως.

Καλές δημιουργίες......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/nokia/Nokia-Lumia-920-Black.htm

 

680 ευρο...Δεν ειναι αρκετα τσιμπημενη τιμη;Δεν το περιμενα τοσο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καθετί νέο. Αν έχεις υπομονή θα πέσει σε πιο λογικά επίπεδα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, μετα απο 1 χρονο αναμονης τελικα ενεδωσα και το πηρα! Ειχα συνηθισει σε android ως τωρα και τα εχω βρει λιγο σκουρα:

 

1)Υπαρχει προγραμμα που να φιλτραρει εισερχομενες κλησεις??δλδ να βαλω καποιο νουμερο στη "μαυρη λιστα" και να μην μπορει να με καλεσει??

2)Εχω μπερδευτει με τα skype & whatsapp. Δεν μπορω να καταλαβω ποτε συδεονται με wifi (για το παραδειγμα μας, ας υποθεσουμε πως το wifi ειναι ανοιχτο και εχει βρει δικτυο) και ποτε με package data. Επιλογη μεσα απο τα πραγραμματα δεν βρηκα. Να σημειωσω πως εχω βαλει εφαρμογη με συντομευσεις για δικτυο, wifi, air mode etc. Το δε χειροτερο ειναι πως το skype δειχνει να τρεχει στο παρασκηνιο οτι και να κανω. Μονο με σβησημο της συσκευης σταματησε!πως το κλεινω το αναθεματισμενο??

3) Προγραμμα που να μετραει τα χρησιμοποιουμενα δεδομενα υπαρχει??το datahound ή πως αλλιως λεγεται δεν το βρηκα.

 

Για το μαρκετπλεις ειχα πολυ περιορισμενο υλικο μεχρο που αλλαξα στο κντ location και ανεβηκε ολο το περιεχομενο (για την ιστορια ειμαι κατοικος Καταρ). Βεβαια τωρα δεν δουλευουν καλα ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουν το My location (γιατι φυσικα νομιζουν πως ειμαι αγγλια) αλλα οταν περασω ολες τις εφαρμογες που θελω θα το ξαναγυρισω σε Καταρ. Τοτε ομως δεν ξερω αν θα μου βγαζει τις αναβαθμισεις τους. Γενικα λιγο μπερδεμα η δουλεια...

 

Το κινητο το λατρευω και φανταζομαι ολα αυτα ειναι λιγο "παιδικες ασθενειες", αλλα προς το παρον προτιμω την πολυπλοκοτητα του android, πιθανως λογω ενασχολησης πολλων χρονων με αυτο.

 

Η μπαταρια ειναι λιγο για κλαματα, 2 πληρεις αποφορτισεις και δεν εχει στρωσει. Υπομονη ομως!?

Οποιος παρολα αυτα βλεπει την οθονη και το ποσο ομαλο ειναι το λειτουργικο, παθαινει πλακα!

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μεχρι το σαββατο ελπιζω οτι θα το εχω απο πλαισιο.Μου στειλανε email μετα απο προπαραγγελία που εκανα σημερα μεσο του site.Μπειτε οσοι ενδιαφερόσαστε.

 

Το email που μου στειλανε.

Σχετικά με την ηλεκτρονική σας παραγγελία θα θέλαμε

να σας ενημερώσουμε ότι

Τα παρακάτω προϊόντα:

1903845 Lumia 920 Yellow

"Αναμένεται σύντομα"

 

Η εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής στις κεντρικές

μας αποθήκες είναι στις 17/01/2013

 

Την επόμενη εργάσιμη από την παραλαβή του η παραγγελία

σας θα δρομολογηθεί

 

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο 800-11-12345

(χωρίς χρέωση) από κινητό 210-2895000 και

μέσω e-mail στο: eorders@plaisio.gr

 

Σας ευχαριστούμε πολύ για την προτίμηση σας.

 

Με εκτίμηση,

 

ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS Α.Ε.Β.Ε

Τμήμα Internet

Τηλ 2102895000

eorders@plaisio.gr

 

update:Με καλεσανε πριν 1 λεπτο κ με ενημερωσαν οτι μπορει να υπαρχει μια μικρη αποκλιση +2 μερες για της 17 του μηνα.

Edited by yiannisv2000
ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, μετα απο 1 χρονο αναμονης τελικα ενεδωσα και το πηρα! Ειχα συνηθισει σε android ως τωρα και τα εχω βρει λιγο σκουρα:

 

1)Υπαρχει προγραμμα που να φιλτραρει εισερχομενες κλησεις??δλδ να βαλω καποιο νουμερο στη "μαυρη λιστα" και να μην μπορει να με καλεσει??

2)Εχω μπερδευτει με τα skype & whatsapp. Δεν μπορω να καταλαβω ποτε συδεονται με wifi (για το παραδειγμα μας, ας υποθεσουμε πως το wifi ειναι ανοιχτο και εχει βρει δικτυο) και ποτε με package data. Επιλογη μεσα απο τα πραγραμματα δεν βρηκα. Να σημειωσω πως εχω βαλει εφαρμογη με συντομευσεις για δικτυο, wifi, air mode etc. Το δε χειροτερο ειναι πως το skype δειχνει να τρεχει στο παρασκηνιο οτι και να κανω. Μονο με σβησημο της συσκευης σταματησε!πως το κλεινω το αναθεματισμενο??

3) Προγραμμα που να μετραει τα χρησιμοποιουμενα δεδομενα υπαρχει??το datahound ή πως αλλιως λεγεται δεν το βρηκα.

 

Για το μαρκετπλεις ειχα πολυ περιορισμενο υλικο μεχρο που αλλαξα στο κντ location και ανεβηκε ολο το περιεχομενο (για την ιστορια ειμαι κατοικος Καταρ). Βεβαια τωρα δεν δουλευουν καλα ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουν το My location (γιατι φυσικα νομιζουν πως ειμαι αγγλια) αλλα οταν περασω ολες τις εφαρμογες που θελω θα το ξαναγυρισω σε Καταρ. Τοτε ομως δεν ξερω αν θα μου βγαζει τις αναβαθμισεις τους. Γενικα λιγο μπερδεμα η δουλεια...

 

Το κινητο το λατρευω και φανταζομαι ολα αυτα ειναι λιγο "παιδικες ασθενειες", αλλα προς το παρον προτιμω την πολυπλοκοτητα του android, πιθανως λογω ενασχολησης πολλων χρονων με αυτο.

 

Η μπαταρια ειναι λιγο για κλαματα, 2 πληρεις αποφορτισεις και δεν εχει στρωσει. Υπομονη ομως!?

Οποιος παρολα αυτα βλεπει την οθονη και το ποσο ομαλο ειναι το λειτουργικο, παθαινει πλακα!

 

Στο 1 δεν έχω απαντηση γιατι δεν το έψαξα. Counters πάντως δεν έχουμε για την ώρα.

Στο 2 αυτο είναι το ζητούμενο. Να είσαι πάντα συνδεδεμένος για να μη χάνεις τίποτα..... Skype, fb, twitter κλπ τρέχουν όλα. Αν θέλεις όμως, μπορείς να αλλάξεις μέσα απο τις ρυθμίσεις ώστε να είσαι offline, αόρατος κλπ

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αντεξα το πηρα απο Αγγλια...το θεμα ειναι ομως οτι ειναι κλειδωμενο σε δικτυο....υπαρχει περιπτωση να το ξεκλειδωσουν καπου εδω;κατι site που βρηκα και λενε οτι στο ξεκλειδωνουν ειναι αξιοπιστα;

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αλλα θα σου πρότεινα να περάσεις απο ένα κατάστημα νοκια. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν και δε σου δινω πολλές πιθανότητες....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eνα μικρο φωτογραφικο τεστ απο πολυ εγκυρο σαιτ.

Καθολου ασχημη η καμερα του. http://connect.dpreview.com/post/9128863653/nokia-lumia-920-camera-review-first-look

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Επειδή μπορεί κάποιος να μην το έχει δει:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NOKIA-Lumia-920-White,99452,397537,561543.html?langId=-18

Νομίζω ότι είναι αρκετά καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Επειδή μπορεί κάποιος να μην το έχει δει:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/NOKIA-Lumia-920-White,99452,397537,561543.html?langId=-18

Νομίζω ότι είναι αρκετά καλή τιμή!

 

Ναι οντως ειναι μια χαρα τιμη,και καπως λογικο διοτι εχει περασει ενα διμηνο απο τοτε που κυκλοφορησε η συσκευη στην Αμερικη-Ευρωπη.

Που ειναι το cyan ομως ΟΟΟΟΕΕΟ?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μόλις μου ήρθε ειδοποιήση απο το expansys.com, ότι το κίτρινο που είχα δώσει παραγγελία υπάρχει στην αποθήκη τους,...

- έχει αγοράσει κανείς απο εδω το κινητο?

- Αντιμετωπίσατε πρόβλημα με το δίκτυο?

- Ποιανής χώρας τις αναβαθμίσεις θα δέχομαι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μόλις μου ήρθε ειδοποιήση απο το expansys.com, ότι το κίτρινο που είχα δώσει παραγγελία υπάρχει στην αποθήκη τους,...

- έχει αγοράσει κανείς απο εδω το κινητο?

- Αντιμετωπίσατε πρόβλημα με το δίκτυο?

- Ποιανής χώρας τις αναβαθμίσεις θα δέχομαι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ακυρο τρελο το 920 απο media markt.

Οι αθεοφοβοι σε λιγα λεπτα αυξησαν την τιμη 100 ευρω παρακαλω:wacko:

 

Καλοριζικο το κινητο

Δεν θα εχεις κανενα θεμα με τα ελληνικα δικτυα,απλα δεν θα μπορεσεις να αξιοποιησεις το 4G λογω αγγλικης rom που δεν υποστηριζεται στην Αγγλια παρα μονο στον παροχο ΕΕ και αρα και εδω Ελλαδα δεν θα σου δινει τετοια επιλογη.

Θα περιμενεις αναβαθμισεις απο Αγγλια για τα undranded 920 οπως το δικο σου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προλαβα και το παρηγγειλα στην τιμη των 579 απο media markt online. γνωρίζει κανεις σε αναλογες περιπτώσεις τι γίνεται? αν θα μου ζητήσουν τη διαφορά ή κατι αλλο??

(έχω πληρωσει μεσω καρτας κ εχω εκτυπωσει και την αποδειξη)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προλαβα και το παρηγγειλα στην τιμη των 579 απο media markt online. γνωρίζει κανεις σε αναλογες περιπτώσεις τι γίνεται? αν θα μου ζητήσουν τη διαφορά ή κατι αλλο??

(έχω πληρωσει μεσω καρτας κ εχω εκτυπωσει και την αποδειξη)

 

Δεν νομιζω να εχεις θεμα αφου ηδη πληρωσες και μαλιστα εχεις εκτυπωσει την αποδειξη.

Απλα καποια στιγμη,παρε κανα τηλ η' στειλε email να ρωτησεις αν ολα καλος και ΜΗΝ αναφερεις οτι το ειδες τωρα στα 679 να δουμε τι θα σου πουνε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μη τα "σκαλίσει". Απλα περίμενε να το παραλάβεις.....

Τη μονη ερώτηση που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι ποτε θα το πάρεις στα χέρια σου.

Υ.Γ. Μεγαλώνει η παρέα.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο χρηστες που εχουν την συσκευη μπολικες μερες... Η μπαταρια ποσο σας βγαζει?
iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

1 ημέρα ακριβώς.......:) Το update που έρχεται βελτιώνει την αυτονομία αλλα δε ξέρω πόσο?

Έχει δοκιμασει κανένας το nfc? Προσπάθησα να στείλω μια φωτο σε ένα 808 αλλα δεν μπόρεσα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ημέρα ακριβώς.......:) Το update που έρχεται βελτιώνει την αυτονομία αλλα δε ξέρω πόσο?

Έχει δοκιμασει κανένας το nfc? Προσπάθησα να στείλω μια φωτο σε ένα 808 αλλα δεν μπόρεσα......

 

Οταν λες μια μερα εννοεις απο το πρωι εως την επομενη μερα το πρωι? Και με τι χρηση αν επιτρεπεται :p

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Έδωσα το one x κι αύριο θα το παραγγείλω. Ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει βέβαια, εάν το appstore έχει κάποια καλή εφαρμογή για σκάκι, (να παίζεται και διπλό)...
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μια μερα εννοεις απο το πρωι εως την επομενη μερα το πρωι? Και με τι χρηση αν επιτρεπεται :p

 

Απο το πρωί στις 8 μέχρι το βραδυ στις 12. Τότε το βαζω στη πρίζα και το βγάζω το πρω που ξυπνάω. Όσο για τη χρήση, παρά παρά πολλά τηλέφωνα και ίντερνετ. Τίποτα αλλο για την ώρα εκτός από ελάχιστο gps και μουσική. Μιας και ακομα το εξερευνώ, τρώω πολλές ώρες μαζί του.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...