Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με γεια , με γεια...:)

 

αλλες δυο ερωτησες απο εμενα..

)υπαρχει επιλογη (που δεν τη βρισκω) σχετικα με την αναλυση των photo?

αν και η καμερα ειναι στα 8 mpixels , η καθε φωτογραφια ειναι περιπου 2-2,5 ΜΒ

2)οταν στελνεις μια φωτο μεσω mail , υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξεις το μεγεθος(και συνεπως την αναλυση) της;;;εστειλα με mail και το αρχειο ηταν μολις 350 ΚΒ(στο τηλεφωνο ειναι 2,2 ΜΒ)...

 

thanx

 

 

update....σχετικα με το 2...δεν υπαρχει τετοια επιλογη...τις συμπιεζει απο μονο του το προγραμμα της MS για τα mail....:(

για να τις στειλεις σε αλλο ατομο σε full αναλυση πρεπει να τις κανεις upload στο skydrive και να τις κατεβασει ο αλλος απο εκει...!!!

 

Να λες και πάλι καλά που στα 8 μπορείς να επιλέξεις στο sky drive την πραγματική αναλυση. Στα 7.5 δεν μπορείς ουτε αυτό. Aναγκάζομαι να τις ανεβάζω στο Dropbox.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε εμένα το skype παίζει τέλεια. Είναι σαν να μη τρέχει κάτι στο παρασκήνιο και μπορώ να λαμβάνω κλήσεις όλη την ώρα, κανονικά και με το νόμο, σαν κανονικό τηλέφωνο.

 

Μπορείς να μου πεις αν αυτό είναι πραγματικό? Το δοκίμασες?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δειτε εδω.....http://www.gsmarena.com/fm_radio_support_might_still_land_on_windows_phone_8-news-5186.php

αν καταλαβα καλα υπαρχει το hardware αλλα θα πρεπει να υπαρχει η υποστιριξη software για να δουλεψει το radio.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαθαμε αν θα αναβαθμιστουν οι drivers των WP8 στο Bluetooth απο BT v3.1 για να δουμε επιτελους BT v4.0 στα lumia?

(περασαν το certify για ΒΤ v4.0 και το lumia 920 & 820 πριν 2 μηνες και τελικα δεν εχουμε μαθει κατι απο την MS)

 

Πηγη:

https://www.bluetooth.org/tpg/EPL_Detail.cfm?ProductID=23788

https://www.bluetooth.org/tpg/EPL_Detail.cfm?ProductID=23790

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες μολις παρελαβα την καψουρα:D

Ενα πραγμα μονο η οθονη ειναι ΜΑΓΕΙΑ:happy:

Βγηκα εξω στον ηλιο και επιτελουν μετα το Xperia S η συμπεριφορα του ειναι αψογη σε εξωτερικο χωρο και αρκετα καλυτερη μπορω να πω:)

Ποιοτητα κατασκευης απλα τελεια και το τηλεφωνο ειναι πολυ στιβαρο και ξεχειλιζει απο ομορφια(το λευκο πηρα).

Για το βαρος του επειδη εχω ακουσει διαφορα απλα ειναι υπερβολες,ανετα το κρατας στο χερι τα 50γρ παραπανω ουτε για πλακα να πεις οτι σου κακοφενεται ενω αντιθετα σε αποζημιωνει σε υψηλοτατο βαθμο με την στιβαροτητα του και την ποιοτητα του.

 

Περναω τη μουσικη συλλογη μου στο κινητο κανα 10 gb και μετα ολα τα υπολοιπα.

Αψογος συγχρονισμος με τον google account μου,αλλα με τον microsoft account 2-3 φορες προσπαθησα αλλα δεν.

Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα.

Αυτα σε σαν πρωτη εντυπωση.

Ενα ευχομαι μονο να κυλησουν ολα ομαλα απο εδω και περα διοτι περασα αρκετη ταλαιπωρια με ελλατωματικες συσκευης φετος(One X-Xperia S)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε με γειά!!!!Πόσο ζηλεύω... Να πέσει λίγο η τιμή να το πάρουμε και μεις..

Ό,τι κάνουμε μόνο για τον εαυτό μας, πεθαίνει μαζί μας. Ό,τι κάνουμε για τους άλλους και τον κόσμο, παραμένει και είναι αθάνατο.:)

Albert Pike, Σκωτσέζος μασόνος (19ος αιών)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες μολις παρελαβα την καψουρα:D

Ενα πραγμα μονο η οθονη ειναι ΜΑΓΕΙΑ:happy:

Βγηκα εξω στον ηλιο και επιτελουν μετα το Xperia S η συμπεριφορα του ειναι αψογη σε εξωτερικο χωρο και αρκετα καλυτερη μπορω να πω:)

Ποιοτητα κατασκευης απλα τελεια και το τηλεφωνο ειναι πολυ στιβαρο και ξεχειλιζει απο ομορφια(το λευκο πηρα).

Για το βαρος του επειδη εχω ακουσει διαφορα απλα ειναι υπερβολες,ανετα το κρατας στο χερι τα 50γρ παραπανω ουτε για πλακα να πεις οτι σου κακοφενεται ενω αντιθετα σε αποζημιωνει σε υψηλοτατο βαθμο με την στιβαροτητα του και την ποιοτητα του.

 

Περναω τη μουσικη συλλογη μου στο κινητο κανα 10 gb και μετα ολα τα υπολοιπα.

Αψογος συγχρονισμος με τον google account μου,αλλα με τον microsoft account 2-3 φορες προσπαθησα αλλα δεν.

Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα.

Αυτα σε σαν πρωτη εντυπωση.

Ενα ευχομαι μονο να κυλησουν ολα ομαλα απο εδω και περα διοτι περασα αρκετη ταλαιπωρια με ελλατωματικες συσκευης φετος(One X-Xperia S)

 

Καλοριζικο και με υγεία να το χαρεις. Γράψε μας εντυπώσεις για να δούμε αν όλα αυτα που μας έλεγε "σκανδιναβος" αληθεύουν......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες μολις παρελαβα την καψουρα:D

Ενα πραγμα μονο η οθονη ειναι ΜΑΓΕΙΑ:happy:

 

Καλοριζικο!!

 

Τα sms πως θα τα μεταφερεις απο το android?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, μεγειά σου! Μη ξεχάσεις να κλείσεις NFC.:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@alextrela Καλοριζικο:clap:

 

Ευχομαι να χαρεις το κινητο τοσο οσο υπομονη εκανες μεχρι να υπαρξει διαθεσιμοτητα και φυσικα να σου ερθει.

 

Κριμα που αργει τοσο πολυ να ερθει Ελλαδα, 99% θα παω στο Note 2.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

χμ....

βρισκω ενοχλητικα πραγματακια σιγα σιγα...

 

οταν σβηνεις ενα email απο τον client των WP8 . αργει παρα μα παρα πολυ να κανει κατι αντιστοιχο απο τον server..

πχ τωρα εσβησα ενα mail στο 920 και εκανα απο το pc login στο gmail μου.....

υπηρχε μια χαρα και μαλιστα μπορεσα και το διαβασα κανονικοτατα...το παραξενο ειναι οτι την ιδια στιγμη εκανα refresh τα mails στο ΝΟΚΙΑ και το mail δεν υπηρχε...

σα να ειχε σβηστει δηλαδη μονο στο "κινητο" και οχι στο PC....παραξενα πραγματα....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

χμ....

βρισκω ενοχλητικα πραγματακια σιγα σιγα...

 

οταν σβηνεις ενα email απο τον client των WP8 . αργει παρα μα παρα πολυ να κανει κατι αντιστοιχο απο τον server..

πχ τωρα εσβησα ενα mail στο 920 και εκανα απο το pc login στο gmail μου.....

υπηρχε μια χαρα και μαλιστα μπορεσα και το διαβασα κανονικοτατα...το παραξενο ειναι οτι την ιδια στιγμη εκανα refresh τα mails στο ΝΟΚΙΑ και το mail δεν υπηρχε...

σα να ειχε σβηστει δηλαδη μονο στο "κινητο" και οχι στο PC....παραξενα πραγματα....

 

Κάθε πόσο έχεις sync time?:confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το ειχα καθε 30 λεπτα και τωρα μολις το εβαλα ανα 15...

το σκεφτηκα κι εγω οτι ισως να περιμενει να κανει sync για να το σβησει...

αλλα εκανα manual sync και παλι δεν το εσβησε...θα το ξαναδοκιμασω..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

το ειχα καθε 30 λεπτα και τωρα μολις το εβαλα ανα 15...

το σκεφτηκα κι εγω οτι ισως να περιμενει να κανει sync για να το σβησει...

αλλα εκανα manual sync και παλι δεν το εσβησε...θα το ξαναδοκιμασω..

 

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα λειτουργικού αλλά ρυθμισεων του gmail.

Αν εχει επιλεγμένη την ρύθμιση να διαγράφονται απο την συσκευή αλλα οχι απο τον server θα παραμένουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το ειχα καθε 30 λεπτα και τωρα μολις το εβαλα ανα 15...

το σκεφτηκα κι εγω οτι ισως να περιμενει να κανει sync για να το σβησει...

αλλα εκανα manual sync και παλι δεν το εσβησε...θα το ξαναδοκιμασω..

 

Επελεξε να κανεις sync as they arrive (αν δεν κανω λαθος). Ειναι η επιλογη για push με αποτελεσμα να γινονται αμεσα. Στα αρνητικα οτι θα σου τρωει μπαταρια.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις... Και γώ ψημένος για Lumia 920 αλλά η όλη καθυστέρηση και οι μ@λ@κίες της Microsoft με έκαναν να αλλάξω γνώμη και πήρα το Galaxy Note II που το κοροϊδευα αρχικά αλλά μόλις το πήρε φίλος και μου έκανε Demo, μου έπεσε το σαγόνι με τις δυνατότητες και το πόσο καλά δουλεύει το S-Pen. Μην παρεξηγηθώ...το 920 έχει και αυτό τη μαγεία του που ελπίζω να απολαύσω όταν πέσει η τιμή του σε λογικά επίπεδα και βγεί κανένα καλό Firmware της προκοπής χωρίς freeze/restarts και θολές daylight φωτογραφίες.

 

Το έχω 12 μέρες και δεν είχα ούτε ένα restart. Μια χαζομάρα έπαθα αλλά δε ξέρω τι έφταιγε. Από τότε κανένα πρόβλημα.

Για τις θολές φωτογραφίες πάντως...δεν είναι όσο τραγικά παρουσιάζονται. Απλά οι νυχτερινές του είναι σούπερ. 808 δεν είναι αλλά είναι αρκετά καλύτερο από άλλα που κυκλοφορούν... Δεν τίθεται θέμα ποιότητας φωτογραφιών για εμένα. Φαίνεται να είναι θέμα καθαρά αλγορίθμου. Και αυτό η ΝΟΚΙΑ θα το βελτιώσει.

Και εσένα μεγειά σου. Μη νομίζεις ότι είναι εύκολο να αντισταθείς στο ΝΟΤΕ ΙΙ :p Αλλά όπου κυκλοφόρησε το ΝΟΚΙΑ ως τώρα έκανε πάταγο. Και προς το παρόν είναι οι περισσότεροι ευχαριστημένοι. Κάτι λέει κι αυτό :)

 

Και μη ξανακούσω από άντρα να λέει για βάρος. :mad: :D

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με γεια , με γεια...:)

 

αλλες δυο ερωτησες απο εμενα..

)υπαρχει επιλογη (που δεν τη βρισκω) σχετικα με την αναλυση των photo?

αν και η καμερα ειναι στα 8 mpixels , η καθε φωτογραφια ειναι περιπου 2-2,5 ΜΒ

2)οταν στελνεις μια φωτο μεσω mail , υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξεις το μεγεθος(και συνεπως την αναλυση) της;;;εστειλα με mail και το αρχειο ηταν μολις 350 ΚΒ(στο τηλεφωνο ειναι 2,2 ΜΒ)...

 

thanx

 

update....σχετικα με το 2...δεν υπαρχει τετοια επιλογη...τις συμπιεζει απο μονο του το προγραμμα της MS για τα mail....:(

για να τις στειλεις σε αλλο ατομο σε full αναλυση πρεπει να τις κανεις upload στο skydrive και να τις κατεβασει ο αλλος απο εκει...!!!

 

Ευχαριστώ. Να πω την αλήθεια έχω βγάλει μια φωτο και μου φάνηκε καλή αλλά μόνο μία και δεν το έχω τεστάρει σαν ποιότητα. Στις επιλογές μπορεί να έχεις δίκιο στα photo settings βλέπω μόνο -scenes -iso -exposure - white balance -aspect ratio -focus assist. Ίσως με το εντιτ μετά. Σαν πρώτα πολύ γρήγορα συμπεράσματα, γιατί περίπου μια ώρα ασχολήθηκα σήμερα που άλλαξα τη SIM se MICRO:

- δεν βρήκα scroll bar, αλλά μπορεί και να έχει κάποιο τρόπο που δεν πρόλαβα να βρω

- έχει πολύ καλο wifi σήμα, πολύ καλύτερο απο το SGSII

- όταν επιλέγω phone και έχω μπροστά μου τα 10 "πλήκτρα" και αρχίζω να πατάω νούμερα ΔΕΝ κάνει autocomplete, ούτε σαν όνομα επαφής ούτε σαν αριθμό τηλεφώνου. Πρέπει να πας στις επαφές και να ψάξεις, πράγμα που είναι ένα αχρείαστο βήμα παραπάνω. Και αρκετά παλιότερες συσκευές έχουν autocomplete στο "phone" application.

 

Επίσης έχω την υποψία πως μου γέμισε διπλές εγγραφές ένα 3rd party application όταν αυτό συγχρονίζει με το google calendar. Δεν είμαι σίγουρος πως οφείλεται εκεί όμως αλλά θα το τσεκάρω αύριο. Σαν συσκευή (hardware) είναι ότι καλύτερο.

:X
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί κάποιος να κάνει την παραπάνω δοκιμη? Μου φαίνεται πολυ εντυπωσιακό για να είναι αληθινό.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδια,η αληθεια ειναι ως πρωταρεις στα WP χρειαζεται καποια εξοικιωση,και το metro περιβαλλον αλλη αισθηση απο οτι στο pc.

Λοιπον ας κανω καποιες παρατηρησεις και καποιες αποριες.

 

1.Ενα ευχαριστο ειναι η αψογη συνεργασια με το Sony Wireless Headset Pro οπου εχω κανονικη αναγνωριση κλησεων στην oled screen του οπως επισης κανονικα εμφανιση των τιτλων των κομματιων μουσικης που παιζει

Βεβαια δεν μου εμφανιζει την ωρα και ουτε βεβαια sms/email οπως σε android.

2.Τι πρεπει να κανω για να λαβω τους χαρτες για Ελλαδα-τα βηματα που πρεπει να κανω διοτι δεν βρησκω ακρη.

3.Μπορω να χρησιμοποιησω αλλον browser και επισης στον IE πως μπορω να ορισω να ανοιγει παντα οποια σελιδα επιθυμω πχ google.gr

4.Μου ξενιζει καπως τα notifications που δεν υπαρχουν-ελπιζω να τα προσθεσει η MS.

5.Δεν μπορω καθολου να συνδεθω στο Microsoft account μου,μου βγαζει συνεχεια μηνυματα σφαλματος ειτε να δοκιμασω αργοτερα ειτε σφαλμα στη συνδεση γενικως,ενω με google συνδεθηκα αμεσα και περασαν αυτοματα οι επαφες μου-τα sms μου ηταν αδιαφορα σε ενα παιδι που ρωτησε παντως δεν μου τα περασε προς ενημερωση.

7.Ενα φακελο απο τη συλλογη μου με μουσικη αυτον με την μεγαλυτερη χωρητικοτητα 4gb 5-6 φορες προσπαθησα να τον περασω απο το pc μου και παντα σε καποιο σημειο σταματαγε κατα την αντιγραφη,στους φακελους μικροτερης χωρητικοτητας κανενα προβλημα.

8.Οταν βαζω να παιζει μουσικη τα παντα σε μια σειρα γιατι αν για ενα διαστημα πχ 2ωρες δεν ακουσω μουσικη και βαλω να παιζει με γυρναει στην αρχη παλι.

Τι κουλο ειναι αυτο η εγω κανω κατι λαθος,δεν ξερω τι να πω αλλα ξενερωσα.

 

Αυτα για αρχη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου και πίστεψε με όταν θα το συνήθησεις δεν θες να πας αλλού. Δεν το έχω το 920 αλλά κανονικά αν μπεις στο νοκια drive για πρώτη φορά σου ζητάει να επιλέξεις χάρτη και γλώσσα αντρική ή γυναικεία φωνητικά κλπ από όσο θυμάμαι. Προσοχή όμως στο νοκια drive και όχι στο maps. Αυτά ξέρω... Τώρα αν αλλάξε κάτι..
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κατι γτ θα τρελαθω. το κλεινω για να φορτισει. λεει goodbye. και μετα ξανανοιγει μονο του! ειτε το κλεισω με φορτιστη, είτε χωρίς και τον συνδεσω μετα
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κατι γτ θα τρελαθω. το κλεινω για να φορτισει. λεει goodbye. και μετα ξανανοιγει μονο του! ειτε το κλεισω με φορτιστη, είτε χωρίς και τον συνδεσω μετα

 

Αν και δεν το έχω το 920, το Omnia W που έχω και γενικότερα τα WP smartphones, δε φορτίζουν κλειστά. Μην ανησυχείς. Βάζε το απλά offline. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω το 920, το Omnia W που έχω και γενικότερα τα WP smartphones, δε φορτίζουν κλειστά. Μην ανησυχείς. Βάζε το απλά offline. :)

 

παλι καλα. απλα θέλω να κάνω σωστά τις 4-5 πρώτες φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί κάποιος να κάνει την παραπάνω δοκιμη? Μου φαίνεται πολυ εντυπωσιακό για να είναι αληθινό.....

 

Μόνο για εσένα montoya απαντώ μιας και για εσένα έκανα το τεστ χθες βράδυ.

http://imageshack.us/photo/my-images/96/wp20121211004.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/96/wp20121211002.jpg/

 

Το τελευταίο post μου στο myphone.gr μετά από τόσα χρόνια παρουσίας εδώ. Για ό,τι θέλετε μπορείτε να επικοινωνείτε στο προσωπικό μου e-mail (IM *στο profile μου).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...