Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας δοκιμασει την εφαρμογη app2sd που καθαριζει cache

 

η βοηθεια σου παντου ειναι τελικα φιλε μου!! χαχα θα το επιχειρησω αλλιως παμε σε επαναφορα με SEUS? και επισης θελω να μαθω απο τους ιδιοκτηκες του συγκεκριμενου κινητου αν ειχαν θεμα με τα ακουστηκα και το βυσμα(τυπου αν χρισημοποιουν hands free να πρεπει να φερουν και το κινητο κοντα στο στομα ωστε να ακουγοντε στον συνομιλητη! )ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

η βοηθεια σου παντου ειναι τελικα φιλε μου!! χαχα θα το επιχειρησω αλλιως παμε σε επαναφορα με SEUS? και επισης θελω να μαθω απο τους ιδιοκτηκες του συγκεκριμενου κινητου αν ειχαν θεμα με τα ακουστηκα και το βυσμα(τυπου αν χρισημοποιουν hands free να πρεπει να φερουν και το κινητο κοντα στο στομα ωστε να ακουγοντε στον συνομιλητη! )ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Γιαυτο ειμαστε εδω, να βοηθαμε ο ένας τον αλλον. Θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιεις task killer. Πιθανον να χεις επιπτωση στην μπαταρια και οχι μονο.

Απο κει και περα ενα fb, ενα messenger και ενα viber ειναι αρκετα για να το γωνατισουν. Ειναι και χαμηλων δυνατοτητων συσκευη και οι εφαρμογες αυτες γινονται ολο και μεγαλυτερες/απαιτητικοτερες. Σβησε μημη cache και αν δεν νοιωσει κανεις clean install με seus και προσπαθεις να μην το παραφορτωνει. Φυσικα θα χασεις τα παντα, οποτε κρατα bqck up.. ή τελος παντων δωστης το L και παρε το Ζ.:p

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ειμαστε εδω, να βοηθαμε ο ένας τον αλλον. Θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιεις task killer. Πιθανον να χεις επιπτωση στην μπαταρια και οχι μονο.

Απο κει και περα ενα fb, ενα messenger και ενα viber ειναι αρκετα για να το γωναρισουν. Βσησε μημη cache και αν δεν νοιωσει κανεις clean install με seus και προσπαθεις να μην το παραφορτωνει. Φυσικα θα χασεις τα παντα, οποτε κρατα bqck up.. ή τελος παντων δωστης το L και παρε το Ζ.:p

 

χαχαχαχαχαχα!!! ετσι την κοβω την δουλεια στο τελος!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:worry: μεχρι εκει φτανει απ'οτι φαινεται γιατι δεν μου βγαζει καμια ενημερωση ουτε μεσω προγραμματος seus .το καλο ειναι οτι με επαναφορα ρυθμισεων εστρωσε αρκετα.αρκει να μην ξανακυλησει :D
Link to comment
Share on other sites

:worry: μεχρι εκει φτανει απ'οτι φαινεται γιατι δεν μου βγαζει καμια ενημερωση ουτε μεσω προγραμματος seus .το καλο ειναι οτι με επαναφορα ρυθμισεων εστρωσε αρκετα.αρκει να μην ξανακυλησει :D

 

σαν απαντηση σε εμενα πηγε φιλε μου αυτο? :D

Link to comment
Share on other sites

Επεσε, εσπασε η οθονη αλλα λειτουργει κανονικα.

Το πηγα σ' ενα μαγαζι εδω, μου λεει θελει digitizer (δεν ξερω τι ειναι), 130€.

Κοιταω τιμες, με τοσα παιρνω καινουργιο. Και ενω ημουν ετοιμος, τυχαια σ' ενα αλλο μαγαζι μου λενε:

"Δεν ειναι digitizer, αλλιως δεν θα δουλευε καθολου στην αφη, ειναι μονο το τζαμι, 60€.

 

Μπορει καποιος γνωστης να μου πει τι παιζει και τι να κανω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επεσε, εσπασε η οθονη αλλα λειτουργει κανονικα.

Το πηγα σ' ενα μαγαζι εδω, μου λεει θελει digitizer (δεν ξερω τι ειναι), 130€.

Κοιταω τιμες, με τοσα παιρνω καινουργιο. Και ενω ημουν ετοιμος, τυχαια σ' ενα αλλο μαγαζι μου λενε:

"Δεν ειναι digitizer, αλλιως δεν θα δουλευε καθολου στην αφη, ειναι μονο το τζαμι, 60€.

 

Μπορει καποιος γνωστης να μου πει τι παιζει και τι να κανω?

Ευχαριστω.

Το digitizer ειναι το τζαμακι http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.Xdigitizer+FOR+SONY+XPERIA+J&_nkw=digitizer+FOR+SONY+XPERIA+J&_sacat=0&_from=R40

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη δεν υπαρχει αυτο και μετα ΑΛΛΟ τζαμι απο πανω? Ενα πραγμα ειναι?

 

Προτεινεις να το κανω μονος?

 

Μ' αρεσε η υπογραφη σου, ιδιως για τον βλακα / ηλιθιο... ασε!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει αυτο και μετα ΑΛΛΟ τζαμι απο πανω? Ενα πραγμα ειναι?

 

Προτεινεις να το κανω μονος?

 

Μ' αρεσε η υπογραφη σου, ιδιως για τον βλακα / ηλιθιο... ασε!

Δεν το γνωριζω καλα το θεμα, νομιζω οτι ειναι 2-3 διαφορετικα ''τζαμακι'' κολλημενα, καθε ενα για διαφορετικο λογο, τελος παντων δεν ειναι το θεμα μας αυτο ;)

Το θεμα ειναι οτι ψαχνεις για digitizer. Ψαξε το ιντερνετ για βιντεακια https://www.youtube.com/results?search_query=Replacement%20digitizer%20xperia%20j&sm=3 και δες αν σου ειναι ευκολη η διαδικασια αλλαγης του, αν σου φανει ευκοκλη αγοραζεις ενα και το αλλαζεις μονος σου

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω καλα το θεμα, νομιζω οτι ειναι 2-3 διαφορετικα ''τζαμακι'' κολλημενα, καθε ενα για διαφορετικο λογο, τελος παντων δεν ειναι το θεμα μας αυτο ;)

Το θεμα ειναι οτι ψαχνεις για digitizer. Ψαξε το ιντερνετ για βιντεακια https://www.youtube.com/results?search_query=Replacement%20digitizer%20xperia%20j&sm=3 και δες αν σου ειναι ευκολη η διαδικασια αλλαγης του, αν σου φανει ευκοκλη αγοραζεις ενα και το αλλαζεις μονος σου

 

Αμα ειναι 2-3 οπως λες, πως θα ξερω αν ειναι ολα η ενα σπασμενα, χωρις να το ανοιξω?

Για το ανοιγμα βρηκα αυτο:

Αλλαζοντας το "digitizer", τα αλλαζεις ΟΛΑ και τελειωνεις?

 

Ξερεις που ειναι το Σερβις και τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι 2-3 οπως λες, πως θα ξερω αν ειναι ολα η ενα σπασμενα, χωρις να το ανοιξω?

Για το ανοιγμα βρηκα αυτο:

Αλλαζοντας το "digitizer", τα αλλαζεις ΟΛΑ και τελειωνεις?

 

Ξερεις που ειναι το Σερβις και τηλεφωνο?

digitizer = όλα τα τζαμακια

 

Τα τζαμακια δεν μπορείς να τα αλλάξεις ξεχωριστά, είναι όλα σε ένα = digitizer

 

Το βίντεο θα το δω αργότερα, είμαι στο δρόμο εν κινήσει

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

digitizer = όλα τα τζαμακια

 

Τα τζαμακια δεν μπορείς να τα αλλάξεις ξεχωριστά, είναι όλα σε ένα = digitizer

 

Το βίντεο θα το δω αργότερα, είμαι στο δρόμο εν κινήσει

 

ok. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το digitizer έχει σπάσει. Τσιμπάς το δεύτερο ή το τρίτο από το link που σου έδωσε ο Θανάσης.

Το βίντεο που βρήκες είναι μια χαρά.

Δεν έχει νόημα να πας στο service γιατί είσαι εκτός εγγύησης οπότε αν δεν πιάνει το χέρι σου για να το κάνεις μόνος σου πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρονικό με το ανταλλακτικό να στο φτιάξει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το digitizer έχει σπάσει. Τσιμπάς το δεύτερο ή το τρίτο από το link που σου έδωσε ο Θανάσης.

Το βίντεο που βρήκες είναι μια χαρά.

Δεν έχει νόημα να πας στο service γιατί είσαι εκτός εγγύησης οπότε αν δεν πιάνει το χέρι σου για να το κάνεις μόνος σου πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρονικό με το ανταλλακτικό να στο φτιάξει.

 

Πως ξερω αν χρειαζομαι αυτο:

http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-digitizer-touchpanel-12h03a-black.html

η αυτο:

http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-full-module-digitizer-assembly-black-spare-part-a6124202b.html

η αυτο:

http://rounded.com/sony-xperia-j-st26i-display-lcd-lcd-screen-black-spare-part-displ.html

 

Φυσικα υπαρχουν και εδω ΠΟΛΥ φθηνοτερα, οπως:

http://www.ebay.com/itm/281084247773

 

 

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι το digitizer = τζαμακι

Το δευτερο ειναι ολο το μπροστα μερος (η φατσα) , digitizer μαζι με οθονη, μαζι με το καπακι

Το τριτο ειναι μονο η οθονη.

 

Σου εχει σπασει η οθονη ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι το digitizer = τζαμακι

Το δευτερο ειναι ολο το μπροστα μερος (η φατσα) , digitizer μαζι με οθονη, μαζι με το καπακι

Το τριτο ειναι μονο η οθονη.

 

Σου εχει σπασει η οθονη ?

 

Δεν ξερω Θαναση, γι αυτο ρωταω. Το μονο που ξερω ειναι οτι δουλευει κανονικα και οτι φαινεται ετσι. (Screen protector εχει αφαιρεθει).

Για μεγαλυτερη αναλυση:

http://i599.photobucket.com/albums/tt80/drgt/ST26i/DSCF0599_zps34ae99d3.jpg

http://i599.photobucket.com/albums/tt80/drgt/ST26i/DSCF0600_zps632d75c1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάφερες αυτό;;;

Τα δυο τελευταία είναι όλο το set. Δεν σου χρειάζονται. Το πρώτο σου χρειάζεται. Αφού λες ότι η οθόνη δουλεύει κανονικά και ότι αποκρίνεται στην αφή σου χρειάζεται μόνο το digitizer.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάφερες αυτό;;;

Οχι εγω ρε παιδια, ...η γυναικα μου! :p

Τα δυο τελευταία είναι όλο το set. Δεν σου χρειάζονται. Το πρώτο σου χρειάζεται. Αφού λες ότι η οθόνη δουλεύει κανονικά και ότι αποκρίνεται στην αφή σου χρειάζεται μόνο το digitizer.

Οκ λοιπον. Να χτυπησω αυτο απο ebay στα περιπου 8€?

Link to comment
Share on other sites

 

Οκ λοιπον. Να χτυπησω αυτο απο ebay στα περιπου 8€?

 

Εφόσον λες ότι η οθόνη δουλεύει τότε χτυπα από ebay μόνο το digiter.

Έχω αλλάξει πολλά τέτοια και η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη.

Αρκεί να μη το φοβηθείς και να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.

Αλλιώς καλό είναι να βρεις κάποιον να στο αλλαξει.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα προσπαθησα να επαναφερω το κινητο μου το j στην official εκδοση android μεσω flashtool της sony αλλα δεν τα καταφερα ξερεται αλλον τροπο να περασω την επισημη εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ναι.

 

Εφόσον λες ότι η οθόνη δουλεύει τότε χτυπα από ebay μόνο το digiter.

Έχω αλλάξει πολλά τέτοια και η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη.

Αρκεί να μη το φοβηθείς και να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.

Αλλιώς καλό είναι να βρεις κάποιον να στο αλλαξει.

 

Σας Ευχαριστω.

Ενα τσιμπιδι γυριστο τετοιο οπως στο βιντεο μου λειπει, αλλα θα το βρω.

Μονο που το βιντεο

σταματαει μετα την αφαιρεση του simboard, και δεν προχωραει μεχρι το digitizer.
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω.

Ενα τσιμπιδι γυριστο τετοιο οπως στο βιντεο μου λειπει, αλλα θα το βρω.

Μονο που το βιντεο

σταματαει μετα την αφαιρεση του simboard, και δεν προχωραει μεχρι το digitizer.

 

Για την αφαίρεση του digiter θα χρειαστείς ένα πιστόλι θερμού αέρα για να το ξεκολήσεις.

Καλό θα είναι να έχεις κι ένα θερμόμετρο υπερύθρων ώστε να προσέχεις τη θερμοκρασία για να μη καεί η οθόνη.

Από εκεί και πέρα για να ξεκολήσει από την οθόνη το digiter μπορείς αφού το ζεστάνεις με ένα λεπίδι να κάνεις το

διαχωρισμό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα προσπαθησα να επαναφερω το κινητο μου το j στην official εκδοση android μεσω flashtool της sony αλλα δεν τα καταφερα ξερεται αλλον τροπο να περασω την επισημη εκδοση?

 

Αν έχεις κλειδωμένο bootloader το SEUS θα κάνει τη δουλειά του.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Για την αφαίρεση του digiter θα χρειαστείς ένα πιστόλι θερμού αέρα για να το ξεκολήσεις.

Καλό θα είναι να έχεις κι ένα θερμόμετρο υπερύθρων ώστε να προσέχεις τη θερμοκρασία για να μη καεί η οθόνη.

Από εκεί και πέρα για να ξεκολήσει από την οθόνη το digiter μπορείς αφού το ζεστάνεις με ένα λεπίδι να κάνεις το

διαχωρισμό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν έχεις κλειδωμένο bootloader το SEUS θα κάνει τη δουλειά του.

 

ο bootloader ειναι ξεκλειδωτος αλλα το κινητο δεν ειναι rooted..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...