Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και να έχεις Internet.

ψιλο βασικό :)

Αν κάποιος έχει Android και δεν βάζει έστω και στοιχειώδες πακέτο data, κακώς έχει Android. Εξάλλου η χρήση 3G/4G/WiFi για βιντεοκλήση έχει και τα καλά της. Αν βρεις κάποιο δίκτυο WiFi, μιλάς τσάμπα, ενώ για την κλασσική βιντεοκλήση μέσω 3G (όπως στα Nokia παλιότερα ή στα Samsung), πρέπει να έχεις οπωσδήποτε χρόνο ομιλίας και πολύ καλό σήμα 3G/4G, που δεν είναι και δεδομένο, ειδικά στη χώρα μας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

χμμμ,

τότε τι έχουμε τη μπροστινή κάμερα?

με custom rom λογικά γίνετε, έτσι δεν είναι?

εγώ πήρα πρόσφατα ένα lenovo και δουλεύει κανονικά το 3G video

Στο lenovo σου δουλευει γιατι (μαλλον) εχει επεξεργαστη mtk. Το 99% απο τα τηλεφωνα με αυτον τον επεξεργαστη κανουν βιντεοκληση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει Android και δεν βάζει έστω και στοιχειώδες πακέτο data, κακώς έχει Android. Εξάλλου η χρήση 3G/4G/WiFi για βιντεοκλήση έχει και τα καλά της. Αν βρεις κάποιο δίκτυο WiFi, μιλάς τσάμπα, ενώ για την κλασσική βιντεοκλήση μέσω 3G (όπως στα Nokia παλιότερα ή στα Samsung), πρέπει να έχεις οπωσδήποτε χρόνο ομιλίας και πολύ καλό σήμα 3G/4G, που δεν είναι και δεδομένο, ειδικά στη χώρα μας.

Απλά μιας και έχουμε ίδια εταιρία, είναι τσάμπα η 3G video κλίση, ενώ τα MB δεν είναι τσάμπα :)

τέσπα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει καποιος εναλλακτικη ROM απο το Needrom ?

Βρηκες στο needrom καποια rom που δεν υπαρχει στο xda ?

To needrom ειναι αξιοπιστο παντος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θα δω και εκει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια απο ολες στο xda ?

 

MIUI

Paranoid

cm10

???

 

Εχει βαλει κανεις καποια?

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα κινητό σονυ j με σπασμένη οθόνη.

στο γερμανο μου το επισκευάζουν με γνήσια οθόνη και κόστος 149 ευρώ :lol:

η ιμιτασιόν με 65 ευρώ.

αξίζει να του βάλω την ιμιτασιόν η θα έχω κάποιο πρόβλημα αργότερα?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα κινητό σονυ j με σπασμένη οθόνη.

στο γερμανο μου το επισκευάζουν με γνήσια οθόνη και κόστος 149 ευρώ :lol:

η ιμιτασιόν με 65 ευρώ.

αξίζει να του βάλω την ιμιτασιόν η θα έχω κάποιο πρόβλημα αργότερα?

 

:)

 

Αν ειναι μονο το digitizer εγω το αλλαξα μονος απο ebay με 12 Ε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω μία custom rom στο κινητό και συγκεκριμένα αυτή.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

Στα requirements γράφει:

- A rooted phone

- Unlocked Bootloader for AlienRom V3 and below only V4-above works on both

- A custom recovery

Τι πρέπει να κάνω γι' αυτά και πώς;

 

Επίσης, λέει στον οδηγό ότι είναι προτιμότερο να έχω ICS, παρά JB. Πώς μπορώ να κάνω downgrade;

Πώς μπορώ να κρατήσω back-up;

Γενικά, τι πρέπει να κάνω πριν βάλω την custom rom;

 

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά δεν έχω "πειράξει" ποτέ κάποιο κινητό και φοβάμαι μήπως γίνει τίποτα και τρέχω :p

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω μία custom rom στο κινητό και συγκεκριμένα αυτή.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

Στα requirements γράφει:

 

Τι πρέπει να κάνω γι' αυτά και πώς;

 

Επίσης, λέει στον οδηγό ότι είναι προτιμότερο να έχω ICS, παρά JB. Πώς μπορώ να κάνω downgrade;

Πώς μπορώ να κρατήσω back-up;

Γενικά, τι πρέπει να κάνω πριν βάλω την custom rom;

 

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά δεν έχω "πειράξει" ποτέ κάποιο κινητό και φοβάμαι μήπως γίνει τίποτα και τρέχω :p

 

Κατ'αρχήν σου λέει πως πρέπει να κάνεις το κινητό σου root.

Kαι τέλος unlocked bootloader.

Όλα αυτά θα τα βρεις εδώ->http://xperiafirmware.com/8-firmware/25-sony-xperia-j-st26

 

Και για το custom recovery δες εδώ -> http://www.celldekho.com/install-cwm-recovery-sony-xperia-j-quick-tutorial/

Καλό θα ήταν να τα κάνεις με την σειρά που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,γνωρίζουμε αν έχει βγει update και ποια έκδοση που να λύνει τα προβλήματα με την οθόνη του;

είναι μέσα στην εγγύηση να το πάμε για service στη Sony ή να το κάνουμε μόνοι μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,γνωρίζουμε αν έχει βγει update και ποια έκδοση που να λύνει τα προβλήματα με την οθόνη του;

είναι μέσα στην εγγύηση να το πάμε για service στη Sony ή να το κάνουμε μόνοι μας;

 

Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει?

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει?

 

Κολλάει κάθε λίγο η οθόνη.Δηλαδή δεν αποκρίνεται.

Πρέπει να πατάς για λίγο το κουμπί τροφοδοσίας να κλείνει η οθόνη και έπειτα να να την ξεκλειδώνεις πάλι.

Συμβαίνει σχεδόν από την στιγμή που το πήραμε το καλοκαίρι του 2013.

Κάναμε δύο επαναφορές μέσω service Sony,αλλά το εμφάνισε ξανά.

Από γνωστό που έχει το ίδιο τηλέφωνο,μας είπε για μια τελευταία ενημέρωση αλλά δεν ήξερε ποια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μάλλον ειναι θέμα software.θα βάλεις μια άλλη rom και πιστεύω θα είσαι οκ.Αν επιμένει τους το πας στο service.Έχει 2 χρόνια εγγύηση με την απόδειξη αγοράς.Αλλά κατά 99,9% για μένα η λύση σου είναι να βάλεις άλλη rom.
Link to comment
Share on other sites

Τοτε μάλλον ειναι θέμα software.θα βάλεις μια άλλη rom και πιστεύω θα είσαι οκ.Αν επιμένει τους το πας στο service.Έχει 2 χρόνια εγγύηση με την απόδειξη αγοράς.Αλλά κατά 99,9% για μένα η λύση σου είναι να βάλεις άλλη rom.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,και σε φίλη τα ίδια παρουσιάζει και είναι παλαιότερο μοντέλο από το δικό μας.

Νομίζω ότι καλύτερα να τους το πάω,αφού είμαστε εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός φορτιστή,αλλά όχι επίσημο για να μου βγει πιο φτηνά.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα όσον αφορά την μπαταρία?υπάρχουν περιορισμοί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι απλά να είναι Micro USB

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα μου έχει σπάσει η οθόνη, αγόρασα από ebay μια και θέλω τώρα να την βάλω. Αξίζει να δώσω 25Ε σε μαγαζί για να μου την βάλει ή μπορώ και μόνος μου με την έννοια ότι δεν είναι τρομακτικά δύσκολη η αλλαγή οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά να είναι Micro USB

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα μου έχει σπάσει η οθόνη, αγόρασα από ebay μια και θέλω τώρα να την βάλω. Αξίζει να δώσω 25Ε σε μαγαζί για να μου την βάλει ή μπορώ και μόνος μου με την έννοια ότι δεν είναι τρομακτικά δύσκολη η αλλαγή οθόνης?

 

http://m.youtube.com/watch?v=kr33TyWNk0c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το sony xperia j st26 και αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Το ειχα στην τσεπη μου και μολις το βγαλα βλεπω αυτο http://i1166.photobucket.com/albums/q615/slash66/IMG036_zps49e60eda.jpg' alt='IMG036_zps49e60eda.jpg'> :(

Η οθονη εξωτερικα ειναι μια χαρα,η αφη νομιζω λειτουργει μολις την ακουμπαω δονειται το κινητο.

Ποσο πιστευεται θα μου κοστισει ι επισκευη του μολις 3 μηνες το χω

Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή από κάποιο Sony service είναι ασύμφορη.

Ψάξε στο you tube να δεις βιντεακια και αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σού ή κάποιος φίλος /γνωστός σού αγόρασε το ανταλλακτικό από το eBay

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,να ρωτησω και κατι αλλο,τι πρεπει να αλλαξω,την εσωτερικη οθονη?π.χ χρειαζομαι και τα 2 αυτα http://www.ebay.co.uk/itm/lcd-display-Touch-screen-digitizer-Frame-For-Sony-Xperia-J-ST26-ST26i-ST26a-/190894668443?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item2c72357a9b#shpCntId ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες στο λινκ έχει και το frame, δηλαδή όλο το μπροστινό πλαίσιο. Με αυτό ίσως χρειαστεί να βγάλεις εξαρτήματα από το δικό σου και να τα τοποθετήσεις στο νέο.

Ψάξε στο you tube να δεις βιντεακια, σε μερικά τηλέφωνα είναι ποιο εύκολο να αλλάξεις digitizer-οθόνη

(ενσωματωμένο) σε άλλα τηλέφωνα είναι εύκολο να αλλάξεις digitizer (μόνο του) ή οθόνη (μόνη της ) και σε άλλα τηλέφωνα όλο το μπροστινό σαν αυτό που έβαλες στο λινκ.

 

Είμαι από το τηλέφωνο τώρα και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε φέρει ενας φίλος μου το j για να του λύσω το πρόβλημα με τον αποθηκευτικό χωρο. Τελικα κατέληξα να του βαλω custom rom .. Αφου δοκίμασε 2-3 διαφορετικά κατέληξε να του αρέσει περισσότερο το cm-10-20131224-FXP-jlo. Το πρόβλημα με τη συγκεκριμένη ρομ είναι πως δεν έχει ραδιοφωνο. Έχει βρει κάποιος τη λύση ή μηπως έχει να προτείνει καποια ρομ που δουλευει γρήγορα, απροβλημάτιστα και έχει και ραδιόφωνο ;
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη σας αν θελω να αλλαξω Rom ποια ειναι η ποιο αξιοπιστη για την διαδικασια του flashαρισματος?

 

Alien ?

 

Paranoid ?

 

Καποια προταση παιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...