Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χριστος ανεστη.θα παρει την 4.4 το κινητο? Η 4.3 βγαζει προβληματα?με την ακτινοβολια του εχει κανεις προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Φαντάζομαι έβαλες καινούρια ζελατίνα;;

Σκέτο γυαλί προς το παρόν!

Edited by originalxda
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν αντεξα, μετα απο συνεχη κοληματα και ασχετη καταναλωση μπαταριας κυριως στην αδρανεια, μετα την τελευταια διωρθωση της 4.3 το εκανα ξαναεγκατασταση την τελευταια εκδοση με sony companion και clean install αυτη την φορα, μεχρι στιγμης ολα καλα, το πρωτο που παρατηρησα ειναι οτι η χρηση μνημης δεν πεφτει κατω απο 300, ενω πριν ηταν συνεχεια γυρω απο τα 250 και κατω, απο σβελταδα το ιδιο ειναι απλα ξυπναει λιγο γρηγοροτερα απο αδρανεια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατ αρχήν χρόνια πολλά !!!

 

Πήρα το εν λόγω κινητό πριν κάνα δίμηνο..

Στην αρχή ήμουν πολύ ευχαριστημένος...

Μετά την πρώτη αναβάθμιση άρχισαν τα προβλήματα...

μετά την δεύτερη... πάρα πολλά προβλήματα...!!!

(όλα τα γνωστά που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα...)

 

Άλλα που δεν έχω δει και θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι τα εξής... :

 

Κατ αρχήν, σταμάτησε να δουλεύει το πρόγραμμα για τα sms !

Με το που ερχόταν sms, και πήγαινα να το ανοίξω, το κινητό κολλούσε....

Αναγκάστηκα να βάλω άλλο πρόγραμμα για sms !

 

Χθες άρχισε να κάνει άλλα...

Βγάζω φωτογραφίες, κι ενώ στο κινητό τις δείχνει, όταν το συνδέω με το pc με usb,

πολλές από αυτές δεν τις δείχνει... ενώ τα νούμερα ανεβαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ σε αυτές που δείχνει...!

Στο κινητό δε, βγαίνει μήνυμα πως δεν είναι δυνατή η ανανέωση των φωτογραφιών !!!

 

Καμιά ιδέα ;

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα να κάνω clean install... το φοβάμαι λίγο είναι αλήθεια γιατί δεν το έχω κάνει ξανά,

αλλά δεν με βλέπω να το αποφεύγω άλλο...

Έχω δει κατά καιρούς με τι προγράμματα μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά δεν έχω βρει τι θα του φλασάρω...

το βρίσκουν μόνα τους τα προγράμματα ή πρέπει να το κατεβάσω από κάπου ;

 

Επίσης... διαγράφονται και τα δεδομένα στην SD (να την βγάλω ;) ή διαγράφονται μόνον τα δεδομένα στην εσωτερική μνήμη με αυτή την διαδικασία ;

 

Backup κάνω με το myphone explorer...!

 

Ευχαριστώ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μόνο προβλήματα γράφουμε για τη συγκεκριμένη συσκευή, πέρα απο τα γνωστά υπόλοιπα, μετά απο την τελευταία αναβάθμιση, έχω το εξής κουλό. Το wifi, ενώ δείχνει να συνδέεται κανονικά, κατεβάζει δεδομένα για μερικά δευτερόλεπτα, και μετά ενω δείχνει συνδεδεμένο, τα βελάκια πάνω-κάτω αναβοσβήνουν, και δεν κατεβαίνει τίποτε.(εννοείται οτι τα router δουλεύουν κανονικά,και δεν συμβαίνει μόνο στο ρουτερ του σπιτιου μου) Αυτό συνέβη και στην ΟΤΑ αναβάθμιση, και 2 φορές που έκανα clean install μπας και διορθωθεί. Το τραγικό είναι οτι μετά απο την κάθε εγκατάσταση, λειτουργούσε κανονικά για 3-4 μέρες και μετά χαλούσε. Στο μεσοδιάστημα δεν έκανα ΚΑΜΙΑ προσθήκη app, μιας και όλες τις σετάρω απο το backup αμέσως μετά την αναβάθμιση.

 

Το έχει συναντήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό κολλάει απίστευτα μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Τι στο καλό κάνει η Sony για αυτό; Πραγματικά χαλάστηκα και ντροπή πια! Περίμενα πως η τελευταία αναβάθμιση θα φτιάξει την προηγούμενη αλλά τα ίδια χάλια και εκεί!

 

Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω; Clean install ή root? Τι μου προτείνετε; Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενα clean install εστρωσε μπορω να πω.αν και αυτο το λαγκ στο πληκτρολογιο οταν το ανοιγω δεν λεει να περασει.τα υπολοιπα παντως καπως εφταξαν...
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό κολλάει απίστευτα μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις. Τι στο καλό κάνει η Sony για αυτό; Πραγματικά χαλάστηκα και ντροπή πια! Περίμενα πως η τελευταία αναβάθμιση θα φτιάξει την προηγούμενη αλλά τα ίδια χάλια και εκεί!

 

Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω; Clean install ή root? Τι μου προτείνετε; Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση...

 

Έβαλα την Cyanogenmod 10.2 σε Locked bootloader και νομίζω ότι πήρα καινούργιο κινητό!! Πιο smooth κι από iphone! Δεν υπάρχει γυρισμός σε stock rom της Sony. Τα μείον της cynaogen δε με προβληματίζουν αφού επιτέλους το κινητό μου είναι λειτουργικό και το ευχαριστιέμαι κι ας κρατάει στο μισό η μπαταρία κι ας μην έχει ραδιόφωνο. Το auto brightness δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς flickering. Το lte θέλει το κρυφό μενού για να ενεργοποιηθεί. Δεν έχω λόγια :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατ αρχήν χρόνια πολλά !!!

 

Πήρα το εν λόγω κινητό πριν κάνα δίμηνο..

Στην αρχή ήμουν πολύ ευχαριστημένος...

Μετά την πρώτη αναβάθμιση άρχισαν τα προβλήματα...

μετά την δεύτερη... πάρα πολλά προβλήματα...!!!

(όλα τα γνωστά που έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα...)

 

Άλλα που δεν έχω δει και θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι τα εξής... :

 

Κατ αρχήν, σταμάτησε να δουλεύει το πρόγραμμα για τα sms !

Με το που ερχόταν sms, και πήγαινα να το ανοίξω, το κινητό κολλούσε....

Αναγκάστηκα να βάλω άλλο πρόγραμμα για sms !

 

Χθες άρχισε να κάνει άλλα...

Βγάζω φωτογραφίες, κι ενώ στο κινητό τις δείχνει, όταν το συνδέω με το pc με usb,

πολλές από αυτές δεν τις δείχνει... ενώ τα νούμερα ανεβαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ σε αυτές που δείχνει...!

Στο κινητό δε, βγαίνει μήνυμα πως δεν είναι δυνατή η ανανέωση των φωτογραφιών !!!

 

Καμιά ιδέα ;

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα να κάνω clean install... το φοβάμαι λίγο είναι αλήθεια γιατί δεν το έχω κάνει ξανά,

αλλά δεν με βλέπω να το αποφεύγω άλλο...

Έχω δει κατά καιρούς με τι προγράμματα μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά δεν έχω βρει τι θα του φλασάρω...

το βρίσκουν μόνα τους τα προγράμματα ή πρέπει να το κατεβάσω από κάπου ;

 

Επίσης... διαγράφονται και τα δεδομένα στην SD (να την βγάλω ;) ή διαγράφονται μόνον τα δεδομένα στην εσωτερική μνήμη με αυτή την διαδικασία ;

 

Backup κάνω με το myphone explorer...!

 

Ευχαριστώ...!!!

 

Αν το κανεις μεσω sony companion, δεν χρειαζετε να κατεβασεις τιποτα, συνδεεις το κινητο, κανεις με το ιδιο προγραμμα Back up, κανει clean install και ξαναπερναει την εκδοση, ολα βημα βημα, τελειωνεις κανεις επαναφορα το back up σου, παλι με το ιδιο προγραμμα και τελος, ευκολη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά προχθές είπα να δοκιμάσω το dlna με την .199 και δε δουλεύει τίποτα. Στο 4.1.2 δούλευε τέλεια. Θα κάνω σύντομα το update σε .205 να δούμε... Κρίμα πάντως, buggy firmwares παντού, δε δίνουν λίγο effort για να βγάλουν ένα καλό λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Cyanogenmod 10.2 σε Locked bootloader και νομίζω ότι πήρα καινούργιο κινητό!! Πιο smooth κι από iphone! Δεν υπάρχει γυρισμός σε stock rom της Sony. Τα μείον της cynaogen δε με προβληματίζουν αφού επιτέλους το κινητό μου είναι λειτουργικό και το ευχαριστιέμαι κι ας κρατάει στο μισό η μπαταρία κι ας μην έχει ραδιόφωνο. Το auto brightness δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς flickering. Το lte θέλει το κρυφό μενού για να ενεργοποιηθεί. Δεν έχω λόγια :happy:

 

Κανει και για ξεκλειδωτο bootloader;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Κανει και για ξεκλειδωτο bootloader;;;

 

αν έχεις ξεκλείδωτο βάλε την cm 11.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να κάνω τα σμσ να είναι 160 χαρακτήρες;έχω βάλει όλα τα γνωστά app Από το store αλλά κανένα δεν με αφήνει πάνω από 70.Υπάρχει λύση;επίσης ένα πρόβλημα που έχω κολλάει το πληκτρολόγιο κάθε φορά που πάει να ανοίξει.Υπάρχει λύση; :-) :-)
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Cyanogenmod 10.2 σε Locked bootloader και νομίζω ότι πήρα καινούργιο κινητό!! Πιο smooth κι από iphone! Δεν υπάρχει γυρισμός σε stock rom της Sony. Τα μείον της cynaogen δε με προβληματίζουν αφού επιτέλους το κινητό μου είναι λειτουργικό και το ευχαριστιέμαι κι ας κρατάει στο μισό η μπαταρία κι ας μην έχει ραδιόφωνο. Το auto brightness δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς flickering. Το lte θέλει το κρυφό μενού για να ενεργοποιηθεί. Δεν έχω λόγια :happy:

 

Τι είναι το Cyanogenmod ; Άλλη έκδοση Android ;

Έχει Ελληνικά ;

Πως γίνεται να μην έχει ράδιο, αφού είναι στο hardware της συσκευής ;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Cyanogenmod ; Άλλη έκδοση Android ;

Έχει Ελληνικά ;

Πως γίνεται να μην έχει ράδιο, αφού είναι στο hardware της συσκευής ;

 

Ναι, βασίζεται στην aosp http://www.cyanogenmod.org/about

Έχει ελληνικά.

Δεν έχει εφαρμογή για radio, αλλά μπορείς να βάλεις το spiritfm όπως λέει στο πρώτο ποστ ο δημιουργός (SpiritFM Settings->Audio->Method-

>Digital Qcom OneXL/S/Sony/MoG).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασίζεται στην aosp http://www.cyanogenmod.org/about

Έχει ελληνικά.

Δεν έχει εφαρμογή για radio, αλλά μπορείς να βάλεις το spiritfm όπως λέει στο πρώτο ποστ ο δημιουργός (SpiritFM Settings->Audio->Method-

>Digital Qcom OneXL/S/Sony/MoG).

 

πηγα να την περασω και εγραφε πως δεν υποστηριζεται το κινητο....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χριστος ανεστη.παιδια το αγορασα τελικα.τωρα το φορτιζω.οταν εβαλα τη σιμ και την καρτα μνημης στην ιδια υποδοχη που εχει το τηλεφωνο,το προστατευτικο που χωριζει τις 2 καρτες μετακινηθηκε και πηγε να βγει προς τα εξω.το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Χριστος ανεστη.παιδια το αγορασα τελικα.τωρα το φορτιζω.οταν εβαλα τη σιμ και την καρτα μνημης στην ιδια υποδοχη που εχει το τηλεφωνο,το προστατευτικο που χωριζει τις 2 καρτες μετακινηθηκε και πηγε να βγει προς τα εξω.το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?

 

Μήπως είδε το άσπρο καρτελάκι μπροστά από τις θύρες να μετακινήται το οποίο δείχνει το Serial Number και φυσιολογικά βγαίνει μόνο με κάποιο τσιμπιδάκι, αλλά είναι αρκετά χαλαρό και κουνιέται εύκολα όταν βάζεις χέρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα ειναι φιλε.τις εχωσα και τις 2 καρτες μεσα και μπηκε και αυτο μεσα.δε νομιζω να επρεπε να το βγαλω.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά χριστός ανέστη ;) για κοιτάξτε τι είδα σήμερα αφού γύρισα από τις διακοπουλες μου ;p για να δούμε τι θα γίνει επιτέλους παίδες :happy:

List of Sony phones getting Android 4.4 KitKat OS Update

Sony Xperia Z1,Sony Xperia Z Ultra

Sony Xperia Z

Sony Xperia ZL,Sony Xperia ZR

Sony Xperia SP

Sony Xperia T,Sony Xperia TX

Sony Xperia V

Sony Tablet Z

 

http://mobotechie.com/android/android-4-4-kitkat-update-samsung-htc-lg-sony-list-of-devices

 

EDIT: Εδώ λένε πάλι ότι υπάρχει δυνατότητα ενημέρωσης....τι στο καλο θα γίνει ένας θεός ξέρει :P

 

Sony

Sony Xperia Z1 / Z Ultra – to roll out in May – June

Sony Xperia Z, ZL, Tablet Z – confirmed for update, no timeframe

Sony Xperia SP – confirmed for update, no timeframe

Sony Xperia ZR

Sony Xperia T, Xperia TX and Xperia V – investigating update possibility

 

http://techtomars.com/android-kitkat-4-4-update-when-your-device-is-getting-it/

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω το s advance μου σε λίγο καιρό και ένα από τα υποψήφια είναι το SP κυρίως λόγω της πανέμορφης εμφάνισης του, αλλά διαβάζω τόσα και τόσα προβλήματα που έχει φοβηθεί το μάτι μου.

Wifi δεν πιάνει, battery drains και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... .

Διαβάζοντας το θέμα βλέπεις μόνο προβλήματα είναι τόσο χάλια τα πράγματα;

Δεν έχει κανένα θετικό το κινητό;

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Αποδείχτηκε αρκετά προβληματικό τηλέφωνο. Υπάρχουν και άλλα πολύ όμορφα κινητά σε παρόμοια τιμή/επιδόσεις να προτιμήσεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομαι για δευτερο κινητο λογο οτι η τιμη επεσε στα 200 ευρω απο εκει που ειχα παρει και την Ζετα αλα βλεπω και σε αγγελειες οτι αλος το δινει 130 ευρω αλος 150

αλα τωρα θα εχουν εκληψει στα μαγαζια η ελατωματικες παρτιδες πυστευω γιατι ακομα το z1 compact ειναι ακομα λιγο ακριβο θα περιμενω να το παρω το καλοκερι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...