Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ την πέρασα χτες βράδυ μέσω sus σε συσκευή αντικατάστασης από arvato (άρα ελληνική υποθέτω). Ήρθε ειδοποίηση μέσω pc companion. Από OTA τίποτα. Δεν έχω δουλέψει πολύ το κινητό για να έχω εκτενή άποψη αλλά μου άρεσε σαν πρώτη εντύπωση. Αναμένω και το root.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

για πειτε εντυπωσεις για μενου, αλλαγες, μπαρα ειδοποιησεων, καμερα..στο βιντεο εστιαζει καλυτερα με το νεο μενου ή δεν αλλαξε κατι??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει ΟΤΑ αναβαθμιση στης κοπελας μου το xperia SP - 12.1.Α.0.266 -

Αυτη ειναι η αναβαθμιση για την 4.3 φανταζομαι , ετσι;

Παντως με οσα διαβαζει και η ιδια εδω οτι οι αποψεις διηστανται, και με τον φοβο μη χασει τιποτα (εγω της λεω να κανει backup με my backup , αλλα φοβαται) παραμενει στην 4.1 , μεχρι νεοτερας. Οταν βγει ρουτ για την 4.3 , θα της τα κανω ολα εγω για να ηρεμησει !

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό παίδες, αν δεν βγει official ενημέρωση για ευρωπαϊκή αναβάθμιση δεν εμπιστεύομαι τίποτα απ'όλα αυτά που λέτε, πόσο μάλλον πριν βγει root για να το δοκιμάσω κι εγώ όπως λέει και ο zxr. Έπειτα σκεφτείτε κι αυτό: Μήπως σε κάποιους από εσάς που υπάρχουν θεματάκια βρήκατε ψιλο-corrupted έκδοση; Όπως και να'χει, κάνατε forced installation της Αυστραλιακής έκδοσης σε ευρωπαϊκό κινητό ή κάποιοι μπορεί να κάνατε εγκατάσταση την "beta" που είχε γίνει leak.

 

Με όλο το σεβασμό δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λες... Η αναβάθμιση ως ενημέρωση υπάρχει σε όλα τα επίσημα site της Sony, ευρωπαϊκά και μη και δεν ανέφερε κανείς force update με αυστραλέζικη έκδοση αλλά αναβάθμιση που εμφανίζεται στα επίσημα προγράμματα της Sony με το που συνδεθεί το κινητό στον υπολογιστή... Το root πάλι που ανέφερε o zxr δεν έχει καμία σχέση με το πως συμπεριφέρεται σε κάποιους το κινητό...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ λίγο από το πρωί και πάει αρκετά καλά μπορώ να πω. Α σημαντικό, μόλις τη περάσετε και ανοίξει για πρώτη φορά, να ξέρετε θα λαγκάρει πολύ. Θα χρειαστεί μερικά λεπτά για να στρώσει, αλλά μετά γίνεται super smooth. Μέχρι τώρα δε μου έχει κολλήσει πουθενά, ανοίγει εφαρμογές πολύ γρήγορα και γενικά πάει ομαλά. Με κάμερα δε παρατήρησα κάποια διαφορά, πάνω κάτω όπως ήταν πριν. Η εστίαση περίπου τα ίδια στο βίντεο, θέλει λίγο χρόνο να κάνει focus. Πάντως γενικά το κινητό έχει γίνει πιο γρήγορο και αποκρίσιμο. Με μπαταρία, το έβγαλα από το φορτιστή το πρωί στις 9, είχα wifi για καμιά ώρα, 3g άλλο τόσο, 20 λεπτά παιχνίδια, 5-6 κλήσεις των 3 λεπτών περίπου η κάθε μία και λίγες φωτογραφίες και βίντεο. Α και η φωτεινότητα είναι στη μέση ακριβώς. Η μπαταρία τώρα είναι στο 74%, αλλά θα περιμένω μέχρι το βράδυ να δω πόσο θα φτάσει. Συνήθως, με παρόμοια χρήση που κάνω και σήμερα, το βράδυ μένει με 40%.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν την εχω εγκαταστησει ακομα γιατι περιμενω τις πρωτες γνωμες..αυτο που καταλβα ειναι οτι προτιμοτερο ειναι να το αναβαθμισω μεσω SUS και ΟΧΙ με pc companion(διοτι ετσι μπορει να βγαλει λιγοτερα προβληματα)...ισχυει κατι τετοιο?back up εχω κανει φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

Το τι ισχύει και το τι ακριβώς συμβαίνει και δεν κάθεται μια εγκατάσταση καλά δεν νομίζω ότι το ξέρει κανείς. Το τι ακριβώς έκαναν τα παδιά που είχαν πρόβλημα και δεν δούλεψε επίσης δεν μπορούμε να το ξέρουμε μιας και δεν ήμασταν εκεί.

 

Όσον αφορά το root ούτε ο nivakis είπε ότι είναι η αιτία που δεν δουλεύει σωστά το κινητό. Είπε απλά ότι θα κάνει το update (θα το δοκιμάσει κατά λέξη) όταν βγει root για την 4.3 κάτι δηλαδή που θα κάνω κι εγώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ήρθε κ σε μένα μήνυμα κ εγκατέστησα την 4,3.

Νομίζω ότι διορθώθηκε το Wifi.

Τα άλλα προς το χειρότερο. Νομίζω.

Αφερεσαν από τη πάνω μπάρα το σηματάκι των δεδομένων.

Σφαίρα δε θα πω ότι παει

Αν θελήσω να πάω στη 4.1, μπορεί να το κάνει το σέρβις της σονη η μπορώ ο μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα κι εγω.

Ωραιες αλλαγες αισθητικα, μπαταρια νομιζω (νομιζω,το ξαναλεω) ελαχιστα χειροτερη (αλλα θα δοκιμαστει),ταχυτητα η ιδια χωρις lags κτλ.

 

Το μονο κακο οτι εγκατασταθηκαν εφαρμογες της google περα για περα αχρηστες (οπως τα περιοδικα και τα παιχνιδια) και δεν μπορω να τις σβησω.

 

Οσο για το wifi δεν βλεπω καμια τρομερη βελτιωση.

Παραμενει προβληματικο και με δυσκολια συνδεσης,ενω το Core της γυναικας συνδεεται στα ιδια hotspots σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε την αναβάθμιση σε 4.3 απο πάνω, χωρίς clean install. Σας αλλαξε τον ήχο κλήσης ? Γιατί αν γίνετε αυτό μόνο σε μένα σημαίνει ότι η εκδοση η παλαιότερη είχε κάποιο ήχο που τον είχα για ήχο κλήσης και τώρα τον αφαίρεσαν γιαυτό και δεν τον βρίσκω. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν αν κ το όνομα του ήχου ΝΟΜΙΖΩ αρχιζε απο το γράμμα Β. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αν εχουμε τους ίδιους ήχους με πριν ?
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται root για να μπορέσεις να τις σβήσεις.

 

ποτε περιπου το βγαζουν, πρεπει οποσδησποτε να το ρουταρω να πεταξω πραμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει φίλε μου. Όλα εξαρτώνται από το πόσο θα ασχοληθεί η κοινότητα, από το πόσο δύσκολο μπορεί να είναι κτλ κτλ. Πίστεψέ με το περιμένω με περισσότερη ανυπομονησία από σένα.

 

Πάντως υποπτεύομαι ότι θα είναι με την ίδια μέθοδο που υπάρχει και τώρα. Πέρασμα παλιού kernel, rooting και πέρασμα καινούριου kernel.

 

Το μόνο που θα ήθελα πλέον από τη Sony για το SP είναι 4.4. Τότε το κινητό όντως θα απογειωθεί και θα αξίζει με χίλια!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ήρθε κ σε μένα μήνυμα κ εγκατέστησα την 4,3.

Αφερεσαν από τη πάνω μπάρα το σηματάκι των δεδομένων.

Δεν το έχουν αφαιρέσει, αν πας από το μενού Ρυθμίσεις --> Οθόνη --> Γρήγορες ρυθμίσεις, μπορείς να βάλεις από 1 μέχρι 10 συντομεύσεις στη μπάρα. Οποιες θέλεις...

πήρε κάνεις update ( Cosmote ) ; να περιμένω ή να περάσω ftf ;

Εγώ είχα Cosmote έκδοση και πέρασα το ftf της Ελληνικής Generic και είμαι μια χαρά. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Θα ξεφορτωθείς και όλες τις βλακείες της Cosmote και το ηλίθιο logo στην εκκίνηση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μία αρνητική διαφορά που έχω βρεί σε πρώτη φάση είναι η εξής. Όταν συνδέω το κινητό με την τηλεόραση μέσω mhl για ταινία το πρόγραμμα αναπαραγωγής παίζει την ταινία και στην οθόνη του κινητού. Χρησιμοποιώ το archos player. Δεν ξέρω αν είναι θέμα του προγράμματος αναπαραγωγής ή του κινητού... Πάντως στην 4.1.2 τις ταινίες τις έπαιζε μόνο στην τηλεόραση και η οθόνη του κινητού ήταν απλώς αναμένη αλλά μαύρη.
Link to comment
Share on other sites

για πειτε εντυπωσεις για μενου, αλλαγες, μπαρα ειδοποιησεων, καμερα..στο βιντεο εστιαζει καλυτερα με το νεο μενου ή δεν αλλαξε κατι??

 

συμπαθητικος ο καινουριος launcher στα δυο λεπτα που τον χρησιμοποιησα. η μπαρα ειδοποιησεων εχει πλεον εως 10 toggles (2 σειρες). καμερα δεν δουλεψα. αν ειχε ερθει προχτες βραδυ θα ειχα αποψη λογω χθεσινης εξορμησης. τρομερα καλυτερο σημα το wifi.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο με την αναβάθμιση. Επίσης η απόκριση είναι καλύτερη.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουν αφαιρέσει, αν πας από το μενού Ρυθμίσεις --> Οθόνη --> Γρήγορες ρυθμίσεις, μπορείς να βάλεις από 1 μέχρι 10 συντομεύσεις στη μπάρα. Οποιες θέλεις...

 

Εγώ είχα Cosmote έκδοση και πέρασα το ftf της Ελληνικής Generic και είμαι μια χαρά. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Θα ξεφορτωθείς και όλες τις βλακείες της Cosmote και το ηλίθιο logo στην εκκίνηση.

 

Άψογος φίλε,,το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε την αναβάθμιση σε 4.3 απο πάνω, χωρίς clean install. Σας αλλαξε τον ήχο κλήσης ? Γιατί αν γίνετε αυτό μόνο σε μένα σημαίνει ότι η εκδοση η παλαιότερη είχε κάποιο ήχο που τον είχα για ήχο κλήσης και τώρα τον αφαίρεσαν γιαυτό και δεν τον βρίσκω. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν αν κ το όνομα του ήχου ΝΟΜΙΖΩ αρχιζε απο το γράμμα Β. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αν εχουμε τους ίδιους ήχους με πριν ?

Καλημέρα. Έκανα αναβάθμιση χωρίς back up μόλις έλαβα την ειδοποίηση στο κινητό απευθείας και δεν χάθηκαν οι ήχοι. Εγώ αντιθέτως είχα πρόβλημα με αυτό πριν την αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...