Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά σε μένα δεν βγάζει κατευθείαν το περιεχόμενο, αλλά μόνο με το πρόγραμμα μπορώ να δω το περιεχόμενο!

Αν και στιγμιαία μου πετάει ένα μήνυμα που λέει πως ο δίσκος μπορεί να είναι άδειος ή κάτι σχετικό με το format του δίσκου, οπότε φαντάζομαι θα φταίει που έχω το στικάκι σε ntfs !!! Για δες το δικό σου τι είναι?!!

 

Αυτό φταίει . Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσει NTFS χωρίς το Nexus media importer . Πρέπει να είναι απαραιτήτως Fat32 .

Τα στικάκια από μαμά συνήθως είναι Fat32 . Εχω 3 στικάκια των 16Gb και έναν εξωτερικό σκληρό 320Gb που τον έχω κάνει και

αυτόν format σε Fat32 όπου αποθηκεύω ταινίες , κάτι σαν ταινιοθήκη (βέβαια τον δίσκο με παροχή ρεύματος και όχι να παίρνει

από το tablet). Σημειωτέον πως έτσι δουλεύουν και τα 2 otg που έχω . Δοκίμασες να κάνεις format τα στικάκια σε Fat32 ???

Υπάρχει κάποιος λόγος που τα έχεις σε NTFS ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό φταίει . ..... Δοκίμασες να κάνεις format τα στικάκια σε Fat32 ???

Υπάρχει κάποιος λόγος που τα έχεις σε NTFS ???

 

Βασικά για να μπορώ να περάσω αρχεία μεγαλύτερα των 4Gb ...! Αλλά θα κάνω αυτό που λες, θα τον μετατρέψω σε Fat32 για να το φέρω στα ίσια, εξάλλου πλέον με τις κωδικοποιήσεις των mkv μπορείς να βρεις τέλεια εικόνα σε mkv ακόμα και σε αρχείο των 2GB! Αλλά και σε 10 οθόνη είναι άσκοπο να βάλει κάποιος αρχείο μεγαλύτερο των 4GB... μιας και η ποιότητα εικόνα είναι σχεδόν τέλεια ακόμα και σε μικρότερα mkv!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα το USB μαραφέτι σήμερα το πρωί και δουλεύει άψογα με το Nexus media importer! Διάβασε ένα στικάκι 32GB με mkv μέσα και τα διαβάζει νεράκι / μαζί με υπότιτλους και χωρίς καθόλου κολλήματα παρ' όλο που είναι 720p και 1080p !! Δεν το έψαξα ακόμα για το αν γίνεται να μεταφέρουμε αρχεία από το στικάκι προς την συσκευή!! (Που απ' ότι είδα στην περιγραφή του media importer γίνεται -- και όχι το αντίθετο, δηλαδή να μεταφέρεις κάτι προς το στικάκι)

 

Μπορείς να μου πεις απο που το πήρες στείλε μου λινκ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω παρει απαντηση και θελω να ετοιμασω το ταμπλετ για ταξιδι... αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιο λινκ για cf-root για jelly bean εκδοση... xxcma2

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δύο andaptors που πήρα δε μου δουλεύουν.... (με 4.1.2 περασμένη μέσω odin)

 

Ειδικά το πρώτο είτε το βάζω είτε όχι το ίδιο του κάνει

Στο δεύτερο, μόλις του συνδέσω μου λέει συνδέθηκε προσαρμογέας usb, αλλά δε βλέπει το usb stick (εννοείτε σε μορφή fat32)

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δύο andaptors που πήρα δε μου δουλεύουν.... (με 4.1.2 περασμένη μέσω odin)

 

Στο δεύτερο, μόλις του συνδέσω μου λέει συνδέθηκε προσαρμογέας usb, αλλά δε βλέπει το usb stick (εννοείτε σε μορφή fat32)

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα!Τι fat32,τι exfat,τι ntfs,τι nexus media importer,την ιδια αντιδραση!Βλεπει τον προσαρμογεα,αλλα δεν ανταποκρινεται οταν μπαινει φλασακι.Μαλλον καποια αστοχια υλικου θα φταει..Δεν εξηγειται αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα!Τι fat32,τι exfat,τι ntfs,τι nexus media importer,την ιδια αντιδραση!Βλεπει τον προσαρμογεα,αλλα δεν ανταποκρινεται οταν μπαινει φλασακι.Μαλλον καποια αστοχια υλικου θα φταει..Δεν εξηγειται αλλιως.

 

Πάρε τον original ανταπτορα για να σου λυθεί το πρόβλημα!

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/usb-flash/Usb-Connector-Galaxy-II-Note.htm

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον original ανταπτορα για να σου λυθεί το πρόβλημα!

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/usb-flash/Usb-Connector-Galaxy-II-Note.htm

 

Επειδή έχω πάρει τον γνήσιο αντάπτορα που πρότεινες, πρέπει να αναφέρω ότι στο βιβλιαράκι οδηγιών λέει ότι πρώτα πρέπει να μπαίνει το φλασάκι ή δίσκος στον αντάπτορα και μετά ο αντάπτορας στο τάμπλετ.Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το τάμπλετ.

Παραθέτω και το κείμενο αυτούσιο:

:!: "Βefore attaching the USB connector into your mobile tablet, make sure that portable storage devices are connected first. Otherwise your mobile tablet might be damaged"

Βάση της επίσημης οδηγίας από Samsung, Νάσο και sirgab δοκιμάστε πρώτα να συνδέσετε το φλασάκι με τον αντάπτορα που έχετε και μετά τον αντάπτορα στο τάμπλετ.

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει τον γνήσιο αντάπτορα που πρότεινες, πρέπει να αναφέρω ότι στο βιβλιαράκι οδηγιών λέει ότι πρώτα πρέπει να μπαίνει το φλασάκι ή δίσκος στον αντάπτορα και μετά ο αντάπτορας στο τάμπλετ.Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το τάμπλετ.

Παραθέτω και το κείμενο αυτούσιο:

:!: "Βefore attaching the USB connector into your mobile tablet, make sure that portable storage devices are connected first. Otherwise your mobile tablet might be damaged"

Βάση της επίσημης οδηγίας από Samsung, Νάσο και sirgab δοκιμάστε πρώτα να συνδέσετε το φλασάκι με τον αντάπτορα που έχετε και μετά τον αντάπτορα στο τάμπλετ.

 

Thanks για τη λεπτομέρεια Spiros2021 δεν την είχα προσέξει... Μέχρι τώρα εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα στο θέμα της συνεσιμότητας αλλά λίγη προσοχή δεν βλάπτει!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον original ανταπτορα για να σου λυθεί το πρόβλημα!

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/usb-flash/Usb-Connector-Galaxy-II-Note.htm

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι θύρες έχει ο original?

Με όποια σειρά και αν τα συνδέσω δεν τα διαβάζει..... (δε χρησιμοποιώ original, αλλά noname από ebay με θύρες usb/sd/ms/mmc/m2/tf).

Και ένα που είχα δοκιμάσει πάλι από ebay μόνο usb πάλι τα ίδια μου έκανε.... :(

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι θύρες έχει ο original?

Με όποια σειρά και αν τα συνδέσω δεν τα διαβάζει..... (δε χρησιμοποιώ original, αλλά noname από ebay με θύρες usb/sd/ms/mmc/m2/tf).

Και ένα που είχα δοκιμάσει πάλι από ebay μόνο usb πάλι τα ίδια μου έκανε.... :(

 

Ο συγκεκριμένο είναι μόνο για usb.... δεν είμαι και σίγουρος όμως αν ευθύνεται αυτό για το πρόβλημα σου παντός άμα δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι φταίει... άμα το δοκιμάσεις και δεν δουλεύει ούτε αυτό τότε πήγαινε στο service και ρώτα τους. Δεν θέλω καν να χαρακτηρίσω αυτά τα προβλήματα συμβατότητας! Οι εταιρείες κάνουν ότι νάνε χωρίς πολύ έλεγχο νομίζω και μετά ότι δουλέψει.. δούλεψε! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένο είναι μόνο για usb.... δεν είμαι και σίγουρος όμως αν ευθύνεται αυτό για το πρόβλημα σου παντός άμα δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι φταίει... άμα το δοκιμάσεις και δεν δουλεύει ούτε αυτό τότε πήγαινε στο service και ρώτα τους. Δεν θέλω καν να χαρακτηρίσω αυτά τα προβλήματα συμβατότητας! Οι εταιρείες κάνουν ότι νάνε χωρίς πολύ έλεγχο νομίζω και μετά ότι δουλέψει.. δούλεψε! :confused:

 

Καλά, δεν πεθαίνω κιόλας γιατί τα έχω περιορίσει τα stickακια κλπ, κάνοντας χρήση dropbox και drive. Αλλά είναι το "γ@μώτο" ότι αγοράζεις κάτι και έχεις την απαίτηση / περιμένεις να δουλέψει...

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει τον γνήσιο αντάπτορα που πρότεινες, πρέπει να αναφέρω ότι στο βιβλιαράκι οδηγιών λέει ότι πρώτα πρέπει να μπαίνει το φλασάκι ή δίσκος στον αντάπτορα και μετά ο αντάπτορας στο τάμπλετ.Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το τάμπλετ.

 

Κάτι μου θυμίζει....κάτι μου θυμίζει ! Α Ναι ! Το post μου 1149 μιά σελίδα πίσω ίσως ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει τον γνήσιο αντάπτορα που πρότεινες, πρέπει να αναφέρω ότι στο βιβλιαράκι οδηγιών λέει ότι πρώτα πρέπει να μπαίνει το φλασάκι ή δίσκος στον αντάπτορα και μετά ο αντάπτορας στο τάμπλετ.Αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το τάμπλετ.

Παραθέτω και το κείμενο αυτούσιο:

:!: "Βefore attaching the USB connector into your mobile tablet, make sure that portable storage devices are connected first. Otherwise your mobile tablet might be damaged"

Βάση της επίσημης οδηγίας από Samsung, Νάσο και sirgab δοκιμάστε πρώτα να συνδέσετε το φλασάκι με τον αντάπτορα που έχετε και μετά τον αντάπτορα στο τάμπλετ.

 

Εμένα πάντως δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει....κάτι μου θυμίζει ! Α Ναι ! Το post μου 1149 μιά σελίδα πίσω ίσως ?

Σορρυ, δεν το ειδα το ποστ σου φίλε μου.Έχω την συνήθεια με το που μπαίνω στο φόρουμ

να πατάω το βελάκι με την τελευταία δημοσίευση και δεν τσέκαρα αρκετά, τα προηγούμενα ποστ.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, δεν το ειδα το ποστ σου φίλε μου.Έχω την συνήθεια με το που μπαίνω στο φόρουμ

να πατάω το βελάκι με την τελευταία δημοσίευση και δεν τσέκαρα αρκετά, τα προηγούμενα ποστ.

 

No prob . Στο κάτω-κάτω δεν έχει γραφτεί και τίποτα ιδιαίτερο . Στην αρχή είχαμε τα προβλήματα με τις αναβαρθμίσεις , τώρα

που αναβαθμίσαμε έχουμε τους αντάπτορες . Αν το καλοσκεφτείς φαίνεται δεν υπάρχουν ουσιώδη προβλήματε να αναφερθούν ,

που πάει να πει ότι στην τελική κάναμε πετυχημένη επιλογή αγοράς .

Link to comment
Share on other sites

No prob . Στο κάτω-κάτω δεν έχει γραφτεί και τίποτα ιδιαίτερο . Στην αρχή είχαμε τα προβλήματα με τις αναβαρθμίσεις , τώρα

που αναβαθμίσαμε έχουμε τους αντάπτορες . Αν το καλοσκεφτείς φαίνεται δεν υπάρχουν ουσιώδη προβλήματε να αναφερθούν ,

που πάει να πει ότι στην τελική κάναμε πετυχημένη επιλογή αγοράς .

 

Έχω να αναφέρω τεράστιο πρόβλημα:lol:... όταν βλέπω κάποιο βίντεο μέσα από τον dolphin και πάω να το μεγιστοποιησω μου βγάζει κάποιες φορές μαυρι οθόνη και κολλάει... και με αναγκάζει να πάω στο μαμά browser! Εχει πρόβλημα με τον flash player... πως μπορούμε να το φτιάξουμε αυτό; :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου,

διαβάζω με μεγάλη ανυπομονισία κάθε τι που γράφετε εδώ γιατί θέλω να πάρω και εγώ το NOTE 10.1 3G (N8000)

Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν στην αρχή για το 7άρι P3100 3g αλλά το NOTE 10.1 3G νομίζω οτι είναι καλό μέγεθος.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την μπαταρία του:

Το θέμα με την μπαταρία το θεωρώ βασικό και θα ήθελα εσείς που το έχετε να μου πείτε: με μέτρια χρήση, internet κυρίως (wifi) πόσες ώρες περίπου κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

διαβάζω με μεγάλη ανυπομονισία κάθε τι που γράφετε εδώ γιατί θέλω να πάρω και εγώ το NOTE 10.1 3G (N8000)

Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν στην αρχή για το 7άρι P3100 3g αλλά το NOTE 10.1 3G νομίζω οτι είναι καλό μέγεθος.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την μπαταρία του:

Το θέμα με την μπαταρία το θεωρώ βασικό και θα ήθελα εσείς που το έχετε να μου πείτε: με μέτρια χρήση, internet κυρίως (wifi) πόσες ώρες περίπου κρατάει?

 

Μόνο ίντερνετ και wifi σε συνδυασμό με εξοικονόμηση ενέργειας που είναι απαραίτητο αφού δεν θα σου χρειαστεί όλη η δύναμη του tablet, θα σου έλεγα 10 ώρες στην αρχή με ανοιχτή οθόνη και 9 ώρες μετά από καμιά 30αρια φορτίσεις... αλλά γενικά κάπου εκεί είσαι... άμα θέλεις πιο πολύ αυτονομία πολύ απλά μην κάνεις την αναβάθμιση σε 4.1.2!!!

Άμα μείνεις σε 4.0.4 απλά δεν θα έχεις πολλαπλά παράθυρα... όχι μεγάλο κακό κατά τη γνώμη μου αφού έχει πολύ γρήγορες αλλαγές με το multitasking... ότι έχει να κάνει με τις λειτουργίες του s note είναι οι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις!

Αν σε νοιάζει τόσο πολύ η μπαταρία πηγαινε στο ipad mini δεν θα τελειώνει κάν... χαχαχαχ

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου,

διαβάζω με μεγάλη ανυπομονισία κάθε τι που γράφετε εδώ γιατί θέλω να πάρω και εγώ το NOTE 10.1 3G (N8000)

Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν στην αρχή για το 7άρι P3100 3g αλλά το NOTE 10.1 3G νομίζω οτι είναι καλό μέγεθος.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την μπαταρία του:

Το θέμα με την μπαταρία το θεωρώ βασικό και θα ήθελα εσείς που το έχετε να μου πείτε: με μέτρια χρήση, internet κυρίως (wifi) πόσες ώρες περίπου κρατάει?

 

καλησπερα κι απο εμενα....

η διαφορα μεταξυ note 10.1 και P3100 δεν ειναι μονο το μεγεθος αλλα πολλα περισσοτερα.

απο θεμα μπαταριας το 10 εχει καλυτερη αυτονομια σε σχεση με το 7 διοτι ειχα και τα 2 και με παρομοιες λειτουργιες το 10 κρατουσε περισσοτερο.εγω παντως με το 10αρι εχω σχεδον καταργηση το λαπτοπ ενω με το 7 δεν το εκανα.οποτε αναλογως τι χρηση θες να κανεις αγοραζεις την αντιστοιχη συσκευη.

για το μικρο της apple δεν γνωριζω.δεν το εχω δουλεψει καθολου.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ίντερνετ και wifi σε συνδυασμό με εξοικονόμηση ενέργειας που είναι απαραίτητο αφού δεν θα σου χρειαστεί όλη η δύναμη του tablet, θα σου έλεγα 10 ώρες στην αρχή με ανοιχτή οθόνη και 9 ώρες μετά από καμιά 30αρια φορτίσεις... αλλά γενικά κάπου εκεί είσαι... άμα θέλεις πιο πολύ αυτονομία πολύ απλά μην κάνεις την αναβάθμιση σε 4.1.2!!!

Άμα μείνεις σε 4.0.4 απλά δεν θα έχεις πολλαπλά παράθυρα... όχι μεγάλο κακό κατά τη γνώμη μου αφού έχει πολύ γρήγορες αλλαγές με το multitasking... ότι έχει να κάνει με τις λειτουργίες του s note είναι οι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις!

Αν σε νοιάζει τόσο πολύ η μπαταρία πηγαινε στο ipad mini δεν θα τελειώνει κάν... χαχαχαχ

 

καλησπερα κι απο εμενα....

η διαφορα μεταξυ note 10.1 και P3100 δεν ειναι μονο το μεγεθος αλλα πολλα περισσοτερα.

απο θεμα μπαταριας το 10 εχει καλυτερη αυτονομια σε σχεση με το 7 διοτι ειχα και τα 2 και με παρομοιες λειτουργιες το 10 κρατουσε περισσοτερο.εγω παντως με το 10αρι εχω σχεδον καταργηση το λαπτοπ ενω με το 7 δεν το εκανα.οποτε αναλογως τι χρηση θες να κανεις αγοραζεις την αντιστοιχη συσκευη.

για το μικρο της apple δεν γνωριζω.δεν το εχω δουλεψει καθολου.

 

Ευχαριστώ φίλοι μου για τις γρήγορες απαντήσεις, επειδή ήθελα να αποφύγω το ipad mini κατέληξα στο NOTE 10.1 και θέλω να καταργήσω το Laptop τελείως μιας και δεν εχει πλέον μπαταρία.

Αν είναι η αυτονομία στις 8-10 ώρες είναι καλά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλοι μου για τις γρήγορες απαντήσεις, επειδή ήθελα να αποφύγω το ipad mini κατέληξα στο NOTE 10.1 και θέλω να καταργήσω το Laptop τελείως μιας και δεν εχει πλέον μπαταρία.

Αν είναι η αυτονομία στις 8-10 ώρες είναι καλά πιστεύω.

 

Το tabletaki σε θέμα μπαταρίας θα σε αφήσει ικανοποιημένο σιγουρα, με εγγυηση:cool:

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Μόλις αγόρασα το nota n8000.

έχω να διαπιστώσω μεχρι τώρα πως είναι πολύ καλό.

αυτά που θέλω όμως να επισημάνω και χρειάζομαι την βοήθεια σας είναι τα εξής:

1) η μπαταρία φεύγει ελαφρώς σαν νεράκι ή είναι ιδέα μου.Σε σύγκριση δε με το asus tf300 που είχα πρίν και ξέχναγα στην κυριολεξία να το φορτίσω αυτό σαν να τσιμπάει απίστευτα γρήγορα.

2) ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να δω video στο web.και εννοώ πως ή θα περιμένω θα περιμένω θα...και στον τέλος ή θα το δώ διακεκομμένο ή και ποτέ?έχει κάποιος άλλος πρόβλημα?

3) έχει αγοράσει κάποιος κάτι τέτοιο ή ανάλογο?δουλεύει ή τσάμπα τα χρήματα?

ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...