Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα το πήρα χτες στα χέρια μου αλλά έχω ψιλό ξενερώσει με κάποια πράγματα και έχω και κάποιες απορίες.

 

1.Η οθόνη του σε σχέση με το 10.1 pou είχα κολλάει πιο πολύ το δάχτυλο πάνω της η μου φαίνεται δυσκολεύοντας λίγο τις κινήσεις.

2. αυτό το πληκτρολόγιο της samsung γιατί αλλάζει από μόνο του ? άλλο μου βγάζει στην μπάρα όταν πληκτρολογώ μια διεύθυνση web και άλλο όταν πας να γράψω σε μια σελίδα ενώ με βολεύει το πρώτο της διεύθυνσης που σου βγάζει στους ειδικούς χαρακτήρες την κάτω παύλα (underscore) γιατί την χρησιμοποιώ κατά κόρον και την έχει και στα standard και το s3 ενώ το note όχι. Μπορ΄ω κάπως να το παραμετροποιήσω αυτό (τοθς ειδικους χαρακτηρες που πατας παρατεταμενα το κουμπι της τελίας και στους βγάζει )

3. όταν θέλω να scrollaro πάνω κάτω σε μια σελίδα όταν πήγαινα το δάχτυλο μου αστραπιαία προς τα πάνω η προς τα κάτω κατέβαινε αστραπιαία και η σελίδα μέχρι το τέλος της. Στο νote scrollrei λιγότερη απόσταση και μερικές φορές χρειάζεται να κάνεις την κίνηση 2 φορές η και 3 συνεχόμενες για να κατεβεί στιγμιαία μέχρι κάτω και μερικές φορές όταν τοποθετείς την πρώτη φορά το δάχτυλο σου (κανοντας απ εθειας τρην κινηση προς τα κάτω) για να το κάνεις αυτό μερικές φορές δεν πιάνει την κίνηση και πρέπει να το ξανακάνεις η καμία φορά την πιάνει μισή και σταματάει σαν να μην ακούει τέλεια τις εντολές του δαχτύλου. έχω παρατηρήσει με προσεκτική και μεγαλύτερη πίεση ανταποκρίνεται καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα ?

 

το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό ? σαν να μην ανταποκρίνεται κοινώς τέλεια η οθόνη μερικές φορές οταν την χειρίζομαι με τα δάχτυλα. με το πενάκι δεν έχω πρόβλημα πέρα από το αστραπιαίο scrollrisma προς τα κάτω που επίσης δεν μου το κάνει ούτε με το πενάκι.

 

4. Κατέβασα το youtube και δεν μου παίζει έχει πρόβλημα η τελευταία εκδοσή ?

 

5 γίνεται στην μπαταρία να μου δείχνει το ποσοστό στη αρχική οθόνη όπως το s3 ?

1.κανενα απολυτος κολλημα φιλε μου,σκρολλαρει τελεια σαν βουτηρο.

2.αν ενοεις τις προβλέψεις όντως έχει ένα θέμα.

3.Δεν το κάνει σε εμένα αυτό. Το δοκίμασα σε μια αναζήτηση στο ebay που είναι μεγάλη η σελίδα και έφτανε λίγο πιο πάνω από τη μέση. Στην αρχική του myphone ακριβώς στη μέση.

4 . έχει πρόβλημα το update., πάνε στο μάρκετ και κάνε απ εγκατάσταση ενημέρωσης και μετά ξετικαρε την αυτοματη ενημέρωση.

5.δεν γίνεται. Μπορεί να γίνεται με κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ το έχω περίπου ένα μήνα κ είμαι πολύ ευχαριστημένος..Μια ερώτηση η πένα έχει ένα μπουτον ποιες είναι οι λειτουργίες εκτός που το πατάς παρατεταμένα και λήψη screenshots ..;)
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περίπου ένα μήνα κ είμαι πολύ ευχαριστημένος..Μια ερώτηση η πένα έχει ένα μπουτον ποιες είναι οι λειτουργίες εκτός που το πατάς παρατεταμένα και λήψη screenshots ..;)

 

δεν το ειδα ολο το βιντεακι αλλα νομιζω θα σε βοηθησει.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

δεν το ειδα ολο το βιντεακι αλλα νομιζω θα σε βοηθησει.

 

Ωραίος πολύ καλο βίντεάκι βρήκα και άλλα...:cool:

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να συχρονιζεται το google calendar απο την ταμπλετα με το web google calendar (οπως το βλεπω στον υπολογιστη);

νομιζα οτι οταν προσθετω μια εργασια στη ταμπλετα αυτη θα εμφανιζοταν στο web google calendar, αλλα και στο xperia s που εχω.

κατι τετοιο ομως δεν συμβαίνει.

χρησιμοποιώ την εφαρμογη google calender https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.calendar&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5jYWxlbmRhciJd απο το google play.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αναβάθμιση σε JB. γερμανικό μοντέλο.

 

Οι εντυπωσεις σου αλλαξε κατι, μπας και εγινε πιο γρηγορο ειδικα οταν ειναι ανοιχτα 2 παραθυρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ελπίζω να είσαι καλά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το rooting ή το jb που λες. Αφού το ξεκλειδώσεις, εφαρμογές από που κατεβάζεις; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το cydia ή το installous του jb της apple;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Φιλικά

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπωσεις σου αλλαξε κατι, μπας και εγινε πιο γρηγορο ειδικα οταν ειναι ανοιχτα 2 παραθυρα....

Πιο smooth πιστεύω πως έγινε. Τα δύο dd

παράθυρα που λες δεν τα δοκίμασα αλλά προστέθηκε το Google search svoice κάποιες εφαρμογές από note 2 όπως το paper artist κοινή χρήση και η λειτουργία που μικραίνει ο browser και τον πας όπου θες όπως τα βίντεο.

Καλησπέρα...

Ελπίζω να είσαι καλά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το rooting ή το jb που λες. Αφού το ξεκλειδώσεις, εφαρμογές από που κατεβάζεις; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το cydia ή το installous του jb της apple;

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Φιλικά

Σπύρος

Γειά σου φίλε μου. Το jb που λέω είναι η νέα έκδοση λογισμικού του Android. Το root δεν είναι όπως το jailbreak που κάνουν στα Apple το root σου δίνει δικαιώματα για να επεμβενεις στο σύστημα της συσκευής, υπάρχουν και εφαρμογές που θέλουν root και τις κατεβάζεις από το market. Δεν έχουμε cydia ή installous στο Android. Ελπίζω να σε βοήθησα. Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ntinoscrypton καλοριζικο το Jelly Jelly. Πες μας εντυπωσεις- διαφορές. Στο multitaskiing εχει περισσοτερες επιλογες προγραμματων να τρεχουν διπλα διπλα.;; Επισης , μηπως εχουν βαλει και περισοτερα layouts στο multitasking, οπως για παραδειγμα να χωριζεται σε 3 η και 4 παραθηρα multitasking με διαφορετικα προγραμματα ν α τρεχουν συνχρόνος.?

 

Πες μας κατι , χεχχε.

Edited by nikvlazak
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξη φιλε μου.Πως μπορω να κανω και εγω την αναβαθμιση σε jb?
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξη φιλε μου.Πως μπορω να κανω και εγω την αναβαθμιση σε jb?

 

πια ρομ εχεις;

εισαι ροοτ;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ntinoscrypton καλοριζικο το Jelly Jelly. Πες μας εντυπωσεις- διαφορές. Στο multitaskiing εχει περισσοτερες επιλογες προγραμματων να τρεχουν διπλα διπλα.;; Επισης , μηπως εχουν βαλει και περισοτερα layouts στο multitasking, οπως για παραδειγμα να χωριζεται σε 3 η και 4 παραθηρα multitasking με διαφορετικα προγραμματα ν α τρεχουν συνχρόνος.?

 

Πες μας κατι , χεχχε.

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Πλέον το multitasking έχει αλλάξει. Ανοίγεις το browser και σου έχει πάνω δεξιά ένα εικονίδιο με δύο μικρά παραθυράκια είναι όπως στα windows και κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά, σμίκρυνση του παραθύρου. Εγώ δοκίμασα με browser snote εικόνες και βίντεο και ταυτόχρονα έγραφα στο browser και έκαναααλλαγές με εικόνες βίντεο πήγαινα από το ένα στο άλλο και δεν είχε πρόβλημα. Το κακό είναι ότι άμα πατήσεις το home button τα κλείνει η άμα μπεις πχ Facebook. Σαν rom βλέπω ότι πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα.

Ερωτηξη φιλε μου.Πως μπορω να κανω και εγω την αναβαθμιση σε jb?
τι προέλευσης είναι? Εμέναεείναι γερμανικό και τη πήρα με ΟΤΑ. Βέβαια μπορείς και να τη φλασαρεις άμα δεν μπορείς να περιμένεις.

 

Edit. Μερικά screenshots

Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Πλέον το multitasking έχει αλλάξει. Ανοίγεις το browser και σου έχει πάνω δεξιά ένα εικονίδιο με δύο μικρά παραθυράκια είναι όπως στα windows και κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά, σμίκρυνση του παραθύρου. Εγώ δοκίμασα με browser snote εικόνες και βίντεο και ταυτόχρονα έγραφα στο browser και έκαναααλλαγές με εικόνες βίντεο πήγαινα από το ένα στο άλλο και δεν είχε πρόβλημα. Το κακό είναι ότι άμα πατήσεις το home button τα κλείνει η άμα μπεις πχ Facebook. Σαν rom βλέπω ότι πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα.

τι προέλευσης είναι? Εμέναεείναι γερμανικό και τη πήρα με ΟΤΑ. Βέβαια μπορείς και να τη φλασαρεις άμα δεν μπορείς να περιμένεις.

 

Edit. Μερικά screenshots

 

Πολύ ωραία..Εμένα μου το έφεραν απο USA..:confused:

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Note 10.1 αξεσουάρ, http://dx-box.com/samsung-accessories/galaxy-note-10-1.html

 

Ωραίός.. αλλά πόσες μέρα θα κάνουν να έρθουν?

 

πια ρομ εχεις;

εισαι ροοτ;

 

To note 10.1 έχω τώρα ποια rom δεν ξερω θα σε γελασω ram know και δεν είμαι root..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.νεός χρήστης και εγώ

Αγόρασα και εγώ ενα 8010 απο αγγελία, που έχει αγοραστεί από amazon.de.

1)Που μπορώ να δώ sales code?π.χ στο s2 μου πατάω ένα κωδικό στοπληκρολογιο. Εδώ υπάρχει κάτι παρόμοιο?

2)Στην αρχή όταν το πρωτοανοιγεις ή κοιτάς για αναβάθμιση σου βγάζει να βάλεις χώρα. Εβαλα Γερμανία για να δω μηπως επηρεάζει. Τωρα για να το κάνω Ελλάδα,χωρίς format , απο που το κάνω? τελικά όντως επηρεαζει η χώρα στην αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίός.. αλλά πόσες μέρα θα κάνουν να έρθουν?

 

 

 

To note 10.1 έχω τώρα ποια rom δεν ξερω θα σε γελασω ram know και δεν είμαι root..

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Ρυθμίσεις /πληροφορίες συσκευής /έκδοση φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σιγουρα παλι τελευτεοι θα παρουμε την 4.1.1 μπορει να μας πει καποιος πως θα βαλουμε τη γερμανικη στο n8000 αγορασμενο απο ελλαδα. Πρεπει να ειμαι ρουτ? Θα υπαρξει καποιο προβλημα στη συσκευη? Διστυχως δεν εχουμε καποιον οδηγο για το note επομενως οποιος ξερει με λιγα λογια να μας πει.... Ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους σας,

είμαι υποψήφιος αγοραστής κι εγώ και παρακολουθώ εδώ και κάποιο διάστημα τα πράματα για να καταλήξω σε αυτό που από την αρχή μου έχει γυαλίσει το μάτι..

βρήκα λοιπόν σε γνωστή μηχανή αναζήτησης τιμών την παρακάτω τιμή και ρωτάω τη γνώμη σας, καθώς μου φαίνεται υπερβολικά καλή.

Samsung Galaxy Note 10.1 WiFi 16GB White

[GT-N8010ZWADBT]

489.00€

Δεδομένου ότι θα γίνει αγορά με τιμολόγιο θα μου βγει ακόμα φθηνότερο οπότε καταλαβαίνετε έχω έναν ενδοιασμό μήπως κάποιο λάκκο έχει η φάβα..

ως εκπαιδευτικός σκοπέυω να το χρησιμοποιώ και μέσα στην τάξη, υπάρχει κάποιος που το αξιοποιεί και έτσι και έχει να κάνει κάποιο σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως θα γίνει η αγορά στο όνομα ενός φίλου, που είναι ελεύθερος επαγγελματίας, οπότε μπορεί να κόψει τιμολόγιο, θο του δώσω το τιμολόγιο και θα μου δώσει αυτός το αντίστοιχο ΦΠΑ καθώς θα το δηλώσει στα έξοδα του και θα του "επιστραφεί". Κάπως έτσι γίνεται με όσους έχουν επαγγελματικό ΑΦΜ. Οπότε βγαίνει σε εμένα κατά 23% φθηνότερο.

Ο λόγος που έθεσα το ερώτημα είναι ότι είναι πολύ καλή η τιμή ακριβώς και απόρησα. Βέβαια έχω στείλει ήδη στο κατάστημα email ρωτώντας εάν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ. Αυτό θα ήταν μια εξήγηση ίσως, αλλά η καταγραφή των τιμών στις ιστοσελίδες αυτές που είναι της λογικής best price συνήθως το περιλαμβάνει. Είναι δυνατόν να έπεσε από τώρα τόσο η τιμή; Θεωρώ αξιόπιστη τη σελίδα και αύριο θα έχω απάντηση πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σιγουρα παλι τελευτεοι θα παρουμε την 4.1.1 μπορει να μας πει καποιος πως θα βαλουμε τη γερμανικη στο n8000 αγορασμενο απο ελλαδα. Πρεπει να ειμαι ρουτ? Θα υπαρξει καποιο προβλημα στη συσκευη? Διστυχως δεν εχουμε καποιον οδηγο για το note επομενως οποιος ξερει με λιγα λογια να μας πει.... Ευχαριστω !

Ποιο μοντέλο έχεις? Το 3g n8000 η το απλό N8010?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο έχεις? Το 3g n8000 η το απλό N8010?

 

Το 3g... εχω ειδη ξεκινησει να την κατεβαζω απο το sammobile αλλα μετα δε ξερω θα τη flasharo κατευθειαν μεσω odin Και θα ειμαι οκ η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο για να μην εχω προβλημα? Επισης θα επηρεαστει το counter η οποτε θελω θα μπορω να γυρισω στη official ελληνικη για να ειμαι ενταξει με την εγγυηση? Να σου επισυμανω πως δεν ειμαι root....

Link to comment
Share on other sites

Το 3g... εχω ειδη ξεκινησει να την κατεβαζω απο το sammobile αλλα μετα δε ξερω θα τη flasharo κατευθειαν μεσω odin Και θα ειμαι οκ η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο για να μην εχω προβλημα? Επισης θα επηρεαστει το counter η οποτε θελω θα μπορω να γυρισω στη official ελληνικη για να ειμαι ενταξει με την εγγυηση? Να σου επισυμανω πως δεν ειμαι root....

Σωστά θα φλασαρεις μέσω odin. Θα βάλεις το αρχείο στο pda ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΚΑΡΕΙΣ ΤΊΠΟΤΑ.ανοιγεις βάζεις το tablet σε download mode. Κρατάς ταυτόχρονα το κουμπί που κατεβάζεις την ένταση (αυτό που είναι κοντά στο power) και το power και περιμένεις να κλείσει και μόλις βγάλει το galaxy note το logo με τα από 2δευτερολεπτα τα αφήνεις και μόλις σου βγάλει την οθόνη με το Android πατάς το κουμπί που αυξάνει την ένταση.

 

Πσ να έχεις εγκαταστήσει τους drivers της συσκευής και να έχεις κλείσει το kies

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους σας,

είμαι υποψήφιος αγοραστής κι εγώ και παρακολουθώ εδώ και κάποιο διάστημα τα πράματα για να καταλήξω σε αυτό που από την αρχή μου έχει γυαλίσει το μάτι..

βρήκα λοιπόν σε γνωστή μηχανή αναζήτησης τιμών την παρακάτω τιμή και ρωτάω τη γνώμη σας, καθώς μου φαίνεται υπερβολικά καλή.

Samsung Galaxy Note 10.1 WiFi 16GB White

[GT-N8010ZWADBT]

489.00€

Δεδομένου ότι θα γίνει αγορά με τιμολόγιο θα μου βγει ακόμα φθηνότερο οπότε καταλαβαίνετε έχω έναν ενδοιασμό μήπως κάποιο λάκκο έχει η φάβα..

ως εκπαιδευτικός σκοπέυω να το χρησιμοποιώ και μέσα στην τάξη, υπάρχει κάποιος που το αξιοποιεί και έτσι και έχει να κάνει κάποιο σχόλιο;

 

Να κλείσω το θέμα , μετά από ερώτημα που υπέβαλα χθες αναφέροντας πως η τιμή άλλαξε από 489 σε 589 και στο κατάστημα και στη σελίδα του σκρουτζ σήμερα το πρωί, οπότε δεν ισχύουν τα παραπάνω. Τώρα τι ακριβώς συνέβη;; άγνωστο.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...