Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω νεα...

Το αφησα κλειστο με Belkin φορτιστή και ξεκίνησε να φορτίζει. Αλλά πολυυυυυυ αργά. Όσο το χω ανοιχτό χάνει ποσοστό αντί να προσθέτει.

Σκεφτομαι Οοοοοταν πάει 100% να το κάνω μια επαναφορά.

BTW USB storage δεν έχει για σύνδεση με το PC?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Please help !!!

 

Πέρασα την 4.4.2 uk έκδοση στο Ν8010 μου κ ηρθε το τέλος!

 

Μάλλονν περάστηκς 8000 bootloaer στην συσκευη.

Εχω κάνει τα πάντα, με odin, με Heimdall Suite, με TAR_MD5_PACKAGER, pit files, δεν μπορώ να περάσω στοκ412.

Όπως κ τον bootloader της.

 

Βγαζει παντα Fail o odin αλλα κ ο Ηeimdall Suite.

 

Εχω καταφερει να δουλευει σωστα το downloadingg mode, το cwm recovery, να μπουτάρει να δειχνει το σημα του Note10.1 και μετά to Samsung με το εφε του μπλε κύκλου, αλλα εως εκει. Κολαει σε αυτό το σημειο.

(αρχικά όποτε το αναβες - εδειχνε χιονια ή γραμμες)

 

Κάποια ιδεα για σκληροπυρηνικο reset...

(εχω κανει τα παντα... :O)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα αυτό το θέμα (αφου διαβασα ολο το xda...)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2394836

 

Και στο ποστ Νο6 - του esgie, λέει τη λύση.

Αλλα δεν καταλαβαινω το:

In final: find a firmware including both sbin and modem. Flash it with odin (you will have to point to the firmware file in PDA field, but also im Bootloader and Modem. You may want not to touch PIT, as it will cause further problems

 

Το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να βρω αρχείο gia to CSC και αρχειο bootloader.

 

Πιστευω το CSC ισως ειναι δευτερευουσης σημασιας.

Αλλα. για το BL, βαζονας Bl απο 412 βγαζει faIL :O:O

 

Εφοσον μπαινει σε download mode γιατι δεν ξαναδοκιμαζεις να περασεις την σωστη 4.4.2;Την 4.1.2 ειναι λογικο να μην μπορει να στην περασει γιατι δεν μπορεις να κανεις downgrade σε rom.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μπαινει σε download mode γιατι δεν ξαναδοκιμαζεις να περασεις την σωστη 4.4.2;Την 4.1.2 ειναι λογικο να μην μπορει να στην περασει γιατι δεν μπορεις να κανεις downgrade σε rom.

 

 

Αυτό, δεν το ήξερα, ότι δεν γίνεται downgrade....

 

Μάλιστα.

Θα το ξαναδοκιμάσω.

Δεν δοκίμασα, να ξαναπεράσω την 4.4.2UK - γιατί αυτήν πέρασα αρχικά κ αρχισαν όλα....

Και διαβάζοντας στο xda, κατάλαβα ότι κάτι παίζει με τον bootloader και την συγκεκριμένη ρομ... :O:O

 

Θα το κάνω το απόγευμα, να δω πάλι.

 

(Αν κάνει πάλι νούμερα, να φτιαξω ένα tar.md5 με τα αρχεια της 442uk - αλλά με τον bootloader της 442βετα που ειχε βγει λίγο πριν - κ μου έπαιζε μια χαρα?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω νεα...

Το αφησα κλειστο με Belkin φορτιστή και ξεκίνησε να φορτίζει. Αλλά πολυυυυυυ αργά. Όσο το χω ανοιχτό χάνει ποσοστό αντί να προσθέτει.

Σκεφτομαι Οοοοοταν πάει 100% να το κάνω μια επαναφορά.

BTW USB storage δεν έχει για σύνδεση με το PC?

 

το εκανα επαναφορα και δεν αλλαξε κατι

οποτε παει στη σαμσουνγκ.

το χω παρει απο αγγλια και δεν εχω αποδειξεις κλπ

θα δουν στην εταιρια οτι καλυπτεται απο εγγυηση;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μπαινει σε download mode γιατι δεν ξαναδοκιμαζεις να περασεις την σωστη 4.4.2;Την 4.1.2 ειναι λογικο να μην μπορει να στην περασει γιατι δεν μπορεις να κανεις downgrade σε rom.

 

 

Το κανα, αλλα βγαζει fail, αμεσως.

Τελικα τοχα δοκιμασει κ δεν το θυμομουν. :O:O

 

Καμια αλλη ιδεα...?

:X:worry::O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά κατεβαίνει και πάλι σε 4.1.2 αν το πας σε 4.4.2 :confused:

 

Οχι.Δεν γνωριζω αν μπορουν να το κανουν στην samsung.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα ανταπτορα για φλασακι και ένα φλασακι kingstone usb3 32gb και λέει πως θέλει εξωτερική τροφοδοσία.. ξεπερνιέται αυτό;
angeldust
Link to comment
Share on other sites

Οχι.Δεν γνωριζω αν μπορουν να το κανουν στην samsung.

Στο xda το εχουν καταφερει αλλα ειναι αρκετα πολυπλοκο.

Χτες το προσπαθησα 2-3 φορες αλλα χωρις επιτυχια.

 

Το προβλημα με το φλασακι το εχω και εγω στην 4.4.2

αλλα δεν το ειχα δοκιμασει στην 4.1 για να πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με το φλασακι usb3 λύθηκε με πολύ επιστημονικό τρόπο. Συνδέω πρώτα το φλασακι στον ανταπτορα και έπειτα και τα δύο μαζί στο tablet και το βλέπει κανονικά και παίζει και τις ταινίες που έχει μέσα.. Δεν ξέρω πως το κάνει, το διάβασα κάπου το δοκίμασα και πιάνει.
angeldust
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έφτασε η ελληνική 4.4.2 για την έκδοση wi-fi οnly. (Ν8010)

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη τίποτα. Την εγκατέστησες?

 

Αν τσεκάρεις μέσω ΟΤΑ. συνδεσε το καλύτερα με το Kies3. Στο sammobile υπάρχει το firmware έτοιμο για κατέβασμα. (Επειδή είχα θέμα με το ίντερνετ δεν μπορούσα να το κατεβάσω, έκανε την τσακαλιά ένας φίλος και το κατέβασε για μενα). Βασικά η έλλειψη air command (μεγάλη παρατυπία να μην ανανεώσουν τις s-apps) με κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά αν είναι να την βάλω γιατί έχω βολευτεί με την Gnabo 5.5 του Μikyno που τα έχει βάλει ΌΛΑ το παλικάρι (τα μείον είναι ότι δεν έχει και την καλύτερη αυτονομία μπαταρίας η ρομ του και δεν δουλεύει ακόμα το Usb on the Go-θα το ψάξει μολις επιστρέψει απο διακοπες). Αν δεν θέλεις να μπλέκεις με το cfw βάλε την official, αν από την άλλη γουστάρεις να δοκιμάζεις Ρομ, τότε βάλε του Gnabo

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα με το tab μου(gt-n8000) και ενας φιλος μου ειπε οτι εδω θα βρω τις απαντησεις που ψαχνω.

εχω την εκδοση λογισμικου 4.1.2. Και πατάω ενημέρωση λογισμικου και μου λεει οτι οι ποιο προσφατες ενημερωσεις εχουν ηδη εγκατασταθει. Αυτος ο φιλος μου εχει το ιδιο tab με εμενα και εχει την τελευταια εκδοση. Η διαφορά μας ειναι οτι εγω το πηρα με το που βγήκε στην ελληνικη αγορα, και αυτος το εχει κανενα 6μηνο αλλα οταν το αγορασε ειχε το ιδιο λογισμικο με εμενα! κανεις καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν τσεκάρεις μέσω ΟΤΑ. συνδεσε το καλύτερα με το Kies3. Στο sammobile υπάρχει το firmware έτοιμο για κατέβασμα. (Επειδή είχα θέμα με το ίντερνετ δεν μπορούσα να το κατεβάσω, έκανε την τσακαλιά ένας φίλος και το κατέβασε για μενα). Βασικά η έλλειψη air command (μεγάλη παρατυπία να μην ανανεώσουν τις s-apps) με κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά αν είναι να την βάλω γιατί έχω βολευτεί με την Gnabo 5.5 του Μikyno που τα έχει βάλει ΌΛΑ το παλικάρι (τα μείον είναι ότι δεν έχει και την καλύτερη αυτονομία μπαταρίας η ρομ του και δεν δουλεύει ακόμα το Usb on the Go-θα το ψάξει μολις επιστρέψει απο διακοπες). Αν δεν θέλεις να μπλέκεις με το cfw βάλε την official, αν από την άλλη γουστάρεις να δοκιμάζεις Ρομ, τότε βάλε του Gnabo

 

Συμφωνώ απόλυτα. Μέσω OTA δεν μου έβγαλε τίποτα. Με kies (lite) μου έδωσε τελικά την πολυπόθητη αναβάθμιση. :D

Στα συν , πολύ πιο smooth και γρήγορη συμπεριφορά σαν να ξανανιωσε το ταμπλετακι, νεο interface ,πληκτρολόγιο, menu και notification area ιδιο με την καινούργια σειρά των tab και note.

Στα αρνητικά σιγουρα η έλλειψη των νεων air commands όπως σωστα ανέφερες τα οποία θεωρώ ομορφα και λειτουργικα, η ελλειψη του magazine (κάποιοι μπορεί να μην το θεωρησετε αρνητικό αλλα εγω το θελω),καθώς επίσης οτι με τα νέα κουμπιά και το notification area απο επανω η αρχικη οθόνη μειώθηκε..Σίγουρα η Samsung δεν θα θέλησε να δώσει όλα τα καλούδια εδω για να μπορεί να πουλήσει την νεα σειρα tablet γιατι μετά η μόνη αισθητή διαφορά για να προτιμήσει καποιος το 2014 edition πχ θα ηταν η οθονη και τίποτα άλλο..Φυσικά αυτό δεν την δικαιολογεί..

Μπαταρία ακομα δεν μπόρεσα να ελέγξω..εχω καμια ώρα που ασχολούμαι.αυτα προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει το μνμ με τημ μνήμη!!!!!!!!

Μάλλον αποθηκεύει τοπικά το αρχείο και προφανώς σου λέει ότι δεν έχεις χώρο στον βασικό σκληρό σου δίσκο στον υπολογιστή.

Δοκίμασε να απελευθερώσεις όσο χώρο σου ζητάει και κάνε άλλη μια προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό εννοούσε. αλλά είχα χώρο. έκανα μια εεπανεκκίνηση και όλα λύθηκαν. Η εγκατάσταση έγινε και τώρα είμαστε στο στάδιο των δοκιμών! !!!!! Όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι μου αρέσει. ..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω νεα...

Το αφησα κλειστο με Belkin φορτιστή και ξεκίνησε να φορτίζει. Αλλά πολυυυυυυ αργά. Όσο το χω ανοιχτό χάνει ποσοστό αντί να προσθέτει.

Σκεφτομαι Οοοοοταν πάει 100% να το κάνω μια επαναφορά.

BTW USB storage δεν έχει για σύνδεση με το PC?

 

mol, τελικά το έστειλες για επισκευή;;; Τι σου είπαν, τι έφτιαξαν, τι όχι ;;; Έχω και γω αυτό το πρόβλημα με την μείωση της μπαταρίας ενω το έχω πάνω στον φορτιστή !!! Σε πόσο καιρό στο έδωσαν πίσω ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο αρχες Δεκεμβριου αγορασμενο απο το πλαισιο και ακομα την 4.1 ...ουτε αναβαθμιση απο KIES ουτε απο service που το πηγα:(

καμμια βοηθεια ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καιγεσαι να εχεις την τελευταια εκδοση στο μηχανημα σου δεν υπαρχει καποια τρομερη διαφορα περα απο αισθητικη κατα την γνωμη μου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...